HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS VAN POPERINGHE EN OMSTREKEN, verschijnende den Zaterdag avond. HOFSTEDEKEN BHOODBflKKERlE KEPERS De Roov.fsbende van NIEUWS UIT BEÜGIE. in perceelen voor Bouwgrond en Hovingen 5 Centiemen. ANNONCEN Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Studie van den Jlotafis DEVOS TE WATOÜ. Zaailanden, Weide en jVIeeiseh Stadie van Mter Paul LAUWERS, de Perseweide te Poperinghe, Charles Delfosse - Pauwels, BUITENLAND. ZOJS/DAG 7 October igoö. Tweede Jaar. N* 4S. J)cn drukregel 10 c. Op 't eerste blad 20 c. Herhaalde Aimoncen Groote vermindering van prijs Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f. 2,00 Herbergiers buiten stad f-1,50 binnen stad f-1,00 De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in het blad verschijnen. Openbare Verkooping te Watou, Poperinghe Boeschepe Maandag 29 Oktober 1900, tegen de Plaats van den Abeele. De tilels van eigendom en veilingsvoor- waarden berusten ten kantoore van den Nota ris DEVOS, te Watou. Uit ter hand te koopen Eene welgekalante MET en 12 aren 40 c. Grond, Cour en Hof, GELEGEN TE POPERINGHE, te midden der Stad Voor inlichtingen zich te begeven bij den Notaris BOUCQUEY, te Poperinghe. Uit der hand te koopen 1 hectare 43 aren 20 cent. groot Men zou ook deze gronden ver- A VEN DRE A VENORE PIAN0-0RGUE Américain, pachten voor hovingen en landingen I verwoestingen aangebracht, vyt-en-twintig personen zijn verdronken; meer dan 2000 Vervlaamsching van het Onderwijs Twee pijnelijke ongelukken. m mmmm van een en zeer goede staande en gelegen ii cosic om 2 ure namiddag, te Watou St-Jan-let Biczen, ter herberg DE SMIS, bewoont door Cyrille Ackaert-Outtier, zal openbaar verkocht worden de volgende goederen (■ciiieciife Watou. Koop i.98 a. Zaailand en Meersch palende aan de kassei naar den Abeele. Koop 2.97 aren Zaailand en Water put, palende aan koop een.Koopen 1 en gebruikt door Henri Cordenier, mits 228 f. Koop 3.-88 aren 92 cent. Weide me Woonhuis en Stal er op staande, palende aan koop 2.Boomprijs 350 fr. De weide is gebruikt door Frangies Cna- pelynck, mits 100 fr. 's jaars, liet huis en Stal met 4 aren 52 cent. Hovenierhof door Edouard Beschilder, mits 100 fr. 's jaars Koop 4.-88 aren 30 cent. Zaailand en Meersch. palende aan de Vuileseulstraat. Gebruikt door Henri Ycrhaeghe, mits 110 fr. 's jaars. Koop 5.Een Hofstedeken met Woon huis, Schuur en Hovekot, alsmede 06 a. 60 cent. grond van gebouwen, Hovenierlio en Zaailand, palende aan de Vuileseulstraat. Gebruikt door Jerome Spannuit, mits 140 fr. 's jaars. (■eniceiih1 Ihtperin^lie, Koop 6.30 aren 60 cent. Hovenierhof gebruikt door verscheidene tot 1 oct. 1907, mits 106 fr. 50 cent. 's jaars vrij van lasten. («eiueeiiie Rocscliepc, langs den gravier van den Abeele naar de statie Koop 7.97 aren 28 c. Zaailand, ge- bruikl door Ed. Clarysse en Benjamin Baeckeroot, aan 225 fr. 's jaars. NOTARIS TE YPER. zeer wel gelegen tegen de Statie en langs den Steenweg naar Elverdinghe, un CAiMIOl¥ a 4 roues, avec frein, sur- monté d'un tomiuau en Ier de la conté-1 nance de 22 heel. ayant toujours servi' a chercher de l'eau. S'adresser a MulIe Van Inghelandt, Brasserie.Godewaersvelde (France) Prés de l'Abeele. [menschen zijn zonder schepen zijn vergaan. dak. Een aanta De ISoLsers. Van heden at is er te bekomen bij Koopman in Hoppe, Yperstraat Poperinghe, j ALLE SLAG VAN aan zeer voordeelige prijzen (buiten alle\ concurrentie), berustende op de landing van Fidele Verhaeghe, Bruggestraat. tont nettl', valour 500 firs. Pour renseignements d'adresser au bureau du Journal. Frankrijk. Vrijkaartjes. Er zal spoedig vreugde heerschen in de gevangenissen. M. Chéron, afgevaardigde van Caen, heeft voorgesteld aan de gevangenen, die zich goed gedragen, voor elke goede nota een kaarije te geven. Mits een zeker getal kaartjes krijgen zij een of meer dagen verlof om uit te gaan. Ook kunnen zij mits een zeker aantal kaartjes de voorloopige invrijheidstelling bekomen. Nog wat verder op dien weg en de misda digers zullen het veel beter hebben dan de eerlijke menschen. De lüefstaüeii te Parijs Volgens eene statistiek der policieprefec- tuur van Parijs, worden er dagelijks gemid deld 200 diefstallen met braak in het departement der Seine gepleegd, 'tzij meer dan 70,000 's jaars, voor eene weerde van ongeveer 14 miljoen frank. Italië. Onschuldig veroordeeld. Het Ttali- aansch gerecht heeft over eenige dagen het slachtoffer van eene ijsclijke rechterlijke dwaling terug in vrijheid gesteld. In 1880 werd een siciliaansche boer, Nizzalagenaamd, tot 30 jaar dwangarbeid veroordeeld, onder beschuldiging van een schaapherder ver moord te hebben. Welnu, Nizzala was onschuldig. I)e moordenaar heeft op zijn sterfbed zij 11e misdaad gebiecht en den pries ter verzocht het gerecht te onderrichtenHet proces van Nizzala is nu herzien en de onschuldige, die thans 62 jaar oud is, heeft na 27 jaren gevangenschap de vrijheid weergekregen. De ntacht van Pruisen. De laatste volksoptelling in Duitschland, bewijst dat Pruisen alleen, eene bevolking telt van37,293,324zielen waarvan 18,398.903 inwoners van het mannelijk en 18,894,421 inwoners van het vrouwelijk geslacht. Pruisen alleen is dus bijna zoo talrijk bevolktalsFrankrijkdie38,041,330 inwoners f 25,000 frank iiifgcSoofil! Duizende omzendbrieven zijn te Zurich en te Geneve gedrukt, met het doel in Rusland verspreid te worden, waarbij eene som van 125,000 fr. uitgeloofd wordt aan hem die den czaar zal vermoorden. De helft van de som zal uitbetaald worden aan hem die den czarewitch (kroonprins) om 't leven zal bren gen. Er wordt niet gezegd door wie de som zal jetaald worden. Do omzendbrieven met de woorden Wees verzekerd dat de ïoogergemelde som onmlddelijk zal betaald worden; indien gij sterft bij het volbrengen van deze heldendaad, zal het geld uitgekeerd worden aan uwe naaste bloedverwanten». Ciilta aan Amerika. Wat te voorzien was, is gebeurd. Cuba bezit s'nds Zaterdag namiddag tot nader orde, zijne onafhankelijkheid niet meer Een voorloopig Amerikaansch bestuur ïeeft het bewind in handen genomen. M. Taft, minister van oorlog der Vereenigde Staten, reeft eene proklamatie uitgeveerdigd, waarbij lij zich als gouverneur van het eiland aan stelt. Een 20,000 tal amerikaansche soldaten zullen naar Cuba gezonden worden. Vereenigde Stalen. Een geweldig on weder dat Donderdag over Florida woedde, heeft verschrikkelijke Een nieuwen opstand der Boksers, die veel erger schijnt te zijn dan deze van 1900 is in China uilgebroken. De Europeanen die daar verblijven geven zich ten volle reken schap van het gevaar dat hen bedreigt. Schrikkelijke ontploffing te Stoebaais Maandag morgen rond 7 lire, heeft in de stoomweverij van M. Etienne Motte eene schrikkelijke ontploffing plaats gehad. Een stoomketel is gesprongen deuren, venster en muren werden door de drukking der out snappende lucht verbrijzeld. 7 werklieden werden gedood, de stoffelijke schade is over groot. Jaarwedde «Ier bijzonderste staatshoofden. De czaar van Rusland ontvangt jaarlijks 43,750,000 fr.keizer Wilhelm van Duitsch land 16,649.120 fr.de koning van Italië 15 miljoen; deze van Spanje 9,210,000 fr. de regeerende prins van Beieren trekt 6,750,000 fr.de koning van Portuga 3 miljoen; de koning van Engeland trekt 11,750,000 fr.de voorzitter der fransche republiek 1.200,000 fr. de koning van Griekenland: 1,331,000 fr.deze van Ru- menië: 1,250,000 fr., en de koning van Bel gie 4.350.000 fr. M. Roosevelt, de voorzitter der Vereenig de Staten, is slechter bedeeld dan de staats hoofden van Europa: hij ontvangt enke 250,000 fr. HAZEBHOÜCK, Het tweede deel van het onderzoek der bende Pollet dat nu begonnen is, zal voorze ker ook het minst belangwekkend niet zijn want 't schijnt dat ons vele ver rassingen nog te wachten staan. Wij zullen geene wreede moorden meer aan te halen hebben zooah deze van Cromb--ke, Violaines en Locon maar de zaken die wij zullen te vertellei hebben zullen eens te meer de ongelooflijke stoutmoedigheid der dieven laten zien. Het onderzoek te Bethune. Zaterdag namiddag is het onderzoek her begonnen te Bethune. Sedert zijne terugkomst van verlof had M. Boudry zich nog met de zaak der bende niet kunnen bezig houden omrede dat andere zaken die voor het assis- senhof van october moeten vereffend worden, eerst moesten onderzocht worden en aange zien de bandieten toch niet veroordeeld zul len worden vóór een jaar of ten minste acht maanden, hebben zij tijd van wachten. De onderzoeksrechter moet werken voor Frankrijk en België te samen en Zaterdag laatst is M. Gustave Corteel van Watou, op aanvraag van het parket van Yper, naar Bethune gekomen om er geconfronteerd te worden met Abel Pollet. Deze confrontatie had voor doel de plichtigheid der vrouw E.... P.... aan te duiden die volgens Abel de verheelster en de aanduidster der bende was. Hij heeft erin bekend den diefstal gepleegd te hebben bij M. Corteel, met Lapare en op der vrouw P.. De diefstal had plaats op 30 October 1905 en zij stolen er 340 fr. en juweelen.Alles is er juist afge- loopen zooals Abel verteld had. Ondervraagd door M Boudry over eenen anderen diefstal, gepleegd te Watou len na- deele van M. Deprez, heeft Abel verklaard dezen diefstal gepleegd hebben met Lapare, Alphonse Verbeke en een derde medeplich tige welke hij zegt te herkennen in den per soon van Jules Monteyne, een der opgeslotene van Kortrijk, welke hij in de tweede con frontatie van Abeele gezien heeft. De heeren Dehuysser en Desprez van Wa tou, bij wien Abel Pollet zegt gestolen te hebben, zijn heden Zaterdag beide naar Be thune gegaan om met hem geconfronteerd te worden. Het onderzoek van Yper zal herbe ginnen. Een nieuw onderzoek over de zaken der bende Pollet is bevolen geweest Personen die tot nu toe alleenlijk als getuige aanhoord zijn geweest, zouden nu gemakke lijk als beschuldigde en medeplichtige kun nen te antwoorden hebben. Volgens men zegt zou een raads'id van het beroepshof van Gent met dit nieuw onderzoek belast zijn Katholieke Vlamingen uit de verschillen de gewesten des lauds, den 3G September 1906 te Antwerpen vergaderd Na beraadslaagd te hebben over de on- 0001 derrichtingen der HH, HH. Bisschoppen yoop zullen medegerekend wor de oversten hunner onderwijsgestichten; Hebben de meening uitgedrukt dat deze onderrichtingen van aard zijn om den hui digen toestand van het middelbaar onderwijs werkelijk te verbeteren Zij vertrouwen dat de gestichten van Brussel en omliggende onder die van het vlaamsehe land den Zij moeten nochtans verklaren dat zij de volledige vervlaamsching der onderwijsge stichten van het Vlaamsehe land eene nood zakelijkheid achten, waartoe trapsgewijze moet overgegaan worden Zij meenen dat de vervlaamsching van het middelbaar onderwijs door een Vlaamsch hooger onderwijs bekroond moet worden Zij veroorloven zich te doen opmerken dat zij geenszins met dat deel der onderrich tingen kunnen instemmen, waarin spraak is van het hooger onderwijs Zij sluiten zich aan Dij de Vlamingen die de trapsgewijze volledige vervlaamsching eischen der GenLche hoor e4iool Zij hopen dat in de Hoogeschool van Leuven leergangen in nauw verband met de praktijk zullen gesplitst worden, zoodat het aan de Vlaamsehe studenten zou vrijstaan de VI. leergangen te volgen en de examen in 't vlaamsch af te leggen Zij meenen dat de onderwijsgesichten, die de onderrichtingen der Hoogeerwaar de Bisschoppen volgen, voldoen kunnen aan de vereischten van het wetsontwerp ter ver vlaamsching van het middelbaar onderwijs, zooals het voorgesteld is door de middenaf- deeling der Kamer van Volksvertegenwoor digers Zij vragen dat dit onwerp tot wet worde verheven in den aanstaanden Kamerzittijd». STADSNIEUWS. Een droevig ongeval heeft alhier in den nacht tussclien Zondag en Maandag plaats gehad op de spoorbaan van Poperinghe- Vlamertinghe. Jules Deroo, die Maandag morgen voor het vertrek van den eersten trein de spoorbaan onderzocht, zag bij de cabine, staande langs de dreef uitkomende tij Paul Derynck, op de Vlamerlinghe kalschiede, een stuk van een lanteern liggen. Denkende dat iets ongewoons gebeurd was, ging hij voort en vond op een 40tal meters 6 "L verder," het gansch verminkte lijk van den ongelukkigen barrierewachtcr Ch. Gheus. Een been was bijna afgereden onder de bil, het ander been was ongedeerd aan 'topperste deel maarden voet.was in tweën :esplet tot op half hoogte der kniegansch den schedel was open en een deel der hersens op zijnen schouder, men vond ook hersens rondgespat op de omringende land- stukken, zijn aangezicht was zoodanig ver minkt dat het onmogelijk was hem nog te ;ier kennen. Seffens verwittigde Deroo eenige geburen die om de gendarmen gingen, Men kwam naar het gasthuis om het ziekenbedde te ïalen en rond 8 3A ure werd hij hier aange bracht. De ongelukkige, die in den namiddag wat aardappels uitgedaan had, was moede van 't werk zijnen dienst gaan nemen voor den trein van 8 3A ure 's avonds tot den eersten trein zooals hij alle dage deed. Hij moet waarschijnlijk, in eenen halven slaap, den trein van 9 ure, vertrekkende uit Pope ringhe, hebben hooren opkomen, en op aen afstand van den trein niet lettend, willen overgeloopen hebben en door den trein ver rast geweest zijn. Men zag in deasschen de flaats waar hij gevat werd; hij werd nog van 30 tot 40 meters in de richting van Yper medegesleept. Den laatsten trein moet dus ook over hem gereden zijn. Het gebeurde soms dat Gheus in zijn cabi ne den nacht overbracht, men was dus bij rem niet ongerust over zijn wegblijven. De ongelukkige laat eene weduwe en anderen achter. Akelig samenvallen Over 12 Jaar werd de schoonbroeder van Gheus, zekere René Mahieu, bijna op dezelfde plaats, door eenen trein de twee beenen afgereden, hij leefde nog 3 uren. Nauwelijks was den droeven indruk welke dit eerste ongeluk in stad veroorzaakt had wat vermindert, of wij vernemen dat een tweede komt voren te vallen De genaamde Henri Clacrebout, geboortig van Langhemarck, en sinds eenigen tijd peerdengeleider bij Arthur Denut, voerman alhier, was Donderdag morgen naar Veurne vertrokken met twee hoornen. Rond den avond kwamen de peerden, die gewone wa ren van staan aan De nieuwe Herberg te Alveringhem, en hielden er stil. Verwondert den geleider niet mede te zien en slechte ver moedens hebbende, ging men op zoek, Men vond den ongelukkige een 200 stappen ver der op den weg, het hoofd om zoo te zeggen afgereden door de zware wielen van den try bol. Hij is al slapen ervan gevallen zijn lijk was nog warm toen men het vond. De ongelukkige is jongman en geboren te Langhemarck 't jaar 1882. Maandag avond heelt de politie-agent Jacques, alhier in de Veurnestraat de ge naamde Karei G. aangehouden die nog eene straf van 3 maanden gevangzitting uit te boeten had. -De maatschappij van oud-soldaten is Zondag naar Brussel geweest en woonde er in de Witte Roos op de Groote Markt, eene voordracht bij over pensioenen, onderlinge verzekering en verbetering van den toestand der oud-soldaten. Binnen kort zal de plechtige wijding plaats hebben van het vaandel, dat door Z. M. den koning aan de oud-soldaten van Poperinghe zal geschonken worden. Een stoet van een dertigtal maatschappijen zal te dier gelegenheid de straten doortrek ken. Gheluvelt. Zondag, tijden de kermis, is hier een jon geling, Hippolyt Vancabsbrouck vermoord geweest. De dader, zekere P. Delecroix, 20 jaar oud, is aangehouden. Rcninsrlic. echtgenooten Zaterdag kwamen in het huis van M. Jules Marico-Petyt, drie frissche dochtertjes ter wereld. Zondag werden ze in het stadhuis tentoon gesteld en iedereen wilde de drielin gen gaan bezien. Ze zijn alle drie even gezond en de plichliglieid van hun doopsel heeft eenen grooten toeloop van volk veroorzaakt. Westvleteren. Uit een stal der hofstede bewoond door de echtgenooten Derycke - Catteeuw hebben kwaaddoeners twee nieuwe aalschotels met steerten gestolen en verders gepoogd in huis te breken. Daar alles goed gesloten was heb ben zij er niet in gelukt. 'T is reeds de derde of vierde maal dat men de Derycke besteelt. Yper. Door eene gazontsnappiug is er Vrijdag morgend brand ontstaan in de woning van M. Vandooren, koopman. De pompiers wa ren seffens ter plaatse en overmeesterden den brand. De stoffelijke schade veroorzaakt door vuur en water is zeer groot. Geheimzinnige moord te Komen. Verleden week meldden wij reeds de geheimzinnige moord welke te Komen, gehucht ten Brielen, op Donderdag, 27 sep tember, rond 8 1/2 ure 's avonds, geschiedde. Een landbouwer, Victor Braem, 37 jaar, werd in zijn hof doodgeschoten en zijne oude moeder aangehouden als verdacht de moord gepleegd te hebben. Een tweede huiszoeking werd Zaterdag gedaan in de woning der wed. Braem, die twee kardoezen en een revolver deden ont dekken. Gansch de streek is in opschudding ge- macht door deze schrikkelijke misdaad, en de openbare meening te Komen, aanzag de moeder als opstokster der misdaad. Men dacht nogtansdat eene medeplichtige de daad moest gepleegd hebben, want hoe zou eene oude vrouw een geweer zoo juist kunnen houden, en dan rap wegloopen. Maar Zaterdag avond kreeg de zaak eene gansch andere wending Twee gendarmen, legden Zaterdag namid- middag een bezoek af bij al de wapenver- koopers van Wervick. Rond 6 ure 's avonds, kwamen zij bij M. Yanderstynen aan, wapenverkooper in de nieuwstraat, dewelke hun verklaarde het geweer waarmede de moord gepleegd werd, verkocht te hebben aan de echtgenoote van het slachtoffer, op 14 september, alsook 10 kardoezen en dat in bijzijn zijner dochter en meid die alsdan in magazijn waren. Men verstaat de verwondering der gen darmen; vergezeld van Jufvr. Vanderstynen en de meid trokken zij naar Ten Brielen. Deze herkenden stellig de echtgenoote als het geweer gekocht hebbende, maar Marie Descainps antwoordde slechts Neen, het is ik niet, gij zijt voorzeker mis. Twee gendarmen, per depêche gevraagd, kwamen de hofstede bewaken, en de echt genoote Braem die 11a 't vertrek van Jutvr. Vanderstynen, gaan slapen was, stond rond 4 ure reeds op en bij de gendarmen gaande, bekende zij het geweer zelf gekocht tehebbgn, maar wilde niet kenbaar maken, waartoe dit wapen bestemd was. Een gendarm spoedde zich Zondag mor gen per rijwiel naar Yper om het geval aan den onderzoeksrechter te verhalen. Eenige uren later was hij terug, voorzien van een aanhoudingsmandaat ten laste van Marie Descamps. Het geloop der gendarmen had nieuwsgie rigen aangelokt en eene groote menigte stond by de hotstede toen de gevangene te voor»

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1906 | | pagina 1