HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS VAN POPERINGHE EN OMSTREKEN, verschijnende den Zaterdag avond. KEPERS Dg Rooversbende van Een Woonhuis in pereeelen voor Bouwgrond en Hovingen 88 aren BEÉTRAPER, flIEUWS UIT BELGIE. ZON DAG 21 October igoö. Tweede Jaar. N 47. Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. 5 Centiemen. ANNONCEN Den drukregel 10 c. Op 't eerste blad 20 c. Eerste taps, bollingen Herbergkermissen mits betaling van 25 c\ Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f. 2,00 H erbergiers buiten stad f-1,50 binnen stad f-1,00 De plakbrieven die bij mij gedrukt zyn, zullen onvergeW. in het blad verscbijien. Kantoor van den Notaris DA VA TE POPERINGHE. Vrijdag 26 October 1906, Openbare Verkooping van 'Uit er hand té koopen Voor alle inlichtingen zich te begeven ter studie van den Notaris BACQUAERT. Uit ter hand te koopen Eene welgekalanie te midden der Stad Voor inlichtingen zich te begeven bij den Notaris BOUCQUEY, te Poperinghe. Stadie van il1ter Paul IAÖWERS Uit der hand te koopen de Perseweide te Poperinghe, Charles Deifosse - Pauwels, A VENORE PIANÜ-ORGUE Américain, Per occasie te Koopen Eene BREIMACHIEN, TE VERKOOPEN Goede BREIMACHIEN, in de Valkstraat, Nr 12. Poperinghe. Uit ter hand te koopen TWEE SCHOONE WOOj^HUIZEH fin steen en gedekt met pannen met Stalling onlangs gebouwd, 82 a. 70 c. Zaailand, BUlTEftliAfiD. In huis, volgens het verhaal van Pollet onderzochten zij de eerste plaats en vonden STADSNIEUWS. worden ingelijfd AHNOHCENBUD om 2 uren namiddag, bij d'herberg W ogwijzei*(Berdenkot), aan den hoek van den steenweg van llniinghëst en de Korte- Reninghelslstraa/op de landen ebruikt door J.-It. ihtjtimiciii. verdeeld in koopen C elkgerieve. Op tijd van betaling tot 10 Jan. 1907, mils goéde en tmlgekende borg. staande op 75 centiaren grond tocbehoo- rende aan 0. L. Vrouwkerk te Poperinghe. iia tic CissKciftli'aal. lusschen hei Koeistraatje en den Keer van dot Omme gang. Verpacht bij de maande. es a si een AS O c. Grond, Cour en Hof, GELEGEN TE POPE RING tl E NOTARIS TE YPER. zeer wel gelegen tegen de Statie en langs deti Steenweg naar Elvertlinghe, groot 1 hectare 43 aren 20) cent. PT Men zou ook deze gronden ver pachten voor hovingen en landingen Van heden af is er te bekomen bij Koopman in Hoppe, Ypsrstraat Poperinghe, ALLE SLAG VAN aan zeer voorcleelige prijzen (builen alle concurrentie), berustend® op de landing van Fidéle Verhaeghe, Briaggeslra&t, tout iicuf, vnictu' 53MF fi-s. Pour renseignements d'adresser au bureau du Journal. zoo goed als nieuw, bij Amand SALOMÉ, Yperstraat, Poperinghe. waarop vele jonge FriiitStoonim, gelegen te Westvleteren, op den Patershoek, Voor alle inlichtingen zich te wenden tol den bewoner-eigenaar Petrus DENYS. Genadige prijs. I-IAXHBItOUdl*. Fraitkrijii, Oniler/meli Kciiip vergaan. De fransche onderzeesche boot «Lutin", die duikeloefeningen deed voor de haven van Bizerte (Tunis), werd dinsdag morgend om 10 ure door de tuil boot die haar vergezelde uit het oog verloren, en al de pogingen die men deed om het vaartuig te vinden, zijn tot nu toe vruchteloos geweest. Deze zeeramp verwekt eene groote opschudding. De Lutin heeft veertien man aan boord en stond onder- de leiding van den sclieeps-luitenantFepoux. De angstige menigte vraagt zich af. of men verplicht zal zijn, machteloos den lang harren en schrikkelijken dood bij te wonen van veertien levende wezens op 40 meters onder zeeOp dit oogenblik worden vijf tuilbooten, met machtige krijgstoestellen voorzien aan de reddingswerken pfilhtiHtfftëïbkt1 'beeft waar de Lutin gezonken ligt. lïet schip rust op 30 meters diepte onder water. Het ligt plat op eene zandplaat. Een duikelaar die op de romp ervangekloptheeft heeft geen antwoord gekregen en het alge meen gevoelen is dat de manschappen van Lutin al lang dood zijn. Afschafiliig- «Ier Iii)!ic§evceh(cn Een afgeveerdigde der fransche kamers, M. Keveillaud, zal bij de aanstaande opening dezer, een wetvoorstel neerleggen om de kansspelen, de hanegevechten, de stierege vechten en hetrooken van opium te verbie den. Sichrikkeiijke gebeurde Zaterdagavond te Epernou (Frank rijk). Op het oogenblik van te vertrekken is een trein op eene afkomende lokomoiief gebotst9 reizigers en een stoker werden schrikkelijk verminkt en een dertigtal erg gekwetst. Lngeiaiul. Maandag had in eene mijn te Wingate, eene schrikkelijke ontploffing plaats, gelijk op deze van Courrières. Op 't oogenblik der- ontploffing waren 300 mijnwerkers aan 't werk. Er zijn 27 slachtoffers; 80 mijnwer kers die men verloren dacht zijn dinsdag levend opgehaald geweest. Dood vnn een uitvinder. De uitvinder van den revolver I. Shirk, is arm en vergeten te Lancaster, in de "Veree- nigde-Staten, overleden. Over vijftig jaar was hij hulp-mecanicien. Zijne opvolgers hebben met zijne uitvinding schatten vergaard •iiipan en feSerliun! Er wordt gevreesd dat het Japansch gouvernement het inzicht heeft Nederland op het eiland Java aan te vallen. Talrijke Japansche agenten doorloopen het eiland en trachten de genegenheid voor Japan tusschen de inlandsche bevolking op te wekken. Eii'iiziiie. Zekere burggraaf Almeida heeft zich dees week te Rio-de-Janeiro op eene nieuwerwet- schc wijze gezelfmoord. De burggraaf, na talrijke vrienden een keurig feestmaal aan geboden te hebben, leidde hen naar eeri beestenspel waar een groot leeuwenhok is. Onverwachts sprong hij in liet hok en sloot de deur achter zich. De leeuwen sprongen op den man en verslonden hem op enkele oogen- blikken. Men oordeele over den schrik en ontroering die zich van de vrienden en de toeschouwers meester maakten. De burggraaf verkeerde in groote financieele moeilijkheden Ik'ti stoomboot verUraml, Een engelsch schip Hankow dat op reede lag te Hong-Kong-is zondag morgend om 3 1/2 ure in brand geraakt .en in tien minuten tijds door de vlammen vernield. Verscheidene londerde passagiers Weven in den brand of verdronken in zee. De 'eÖÊopeesche reizigers en scheepsofficieren gelukten erin te ont snappen. Moordpoging cn Diefstallen te Calonnes-op-de-Leie. M. Boudry, onderzoeksrechter van Be- thune, heeft lange Abel en Auguste Pollet en de gebroeders Leon en Henri Fauvart onder vraagd en gekonfronteerd. Deze onderliooringên hadden voor doel te onderzoeken welk deel de gebroeders Eau var 1 genomen hadden in de moordpoging in januari 1905gepleegdte(JalonneopM. Deron, 78 jaar, landbouwer. Doze misdaad werd gepleegd met de wreedheid, welke de bandieten gewoonlijk aan den dag legden, en 'tis niet te verstaan hoehet slachtoffer aanzijne wonden overleefd heeft. Abel heeft over deze zaak volledige beken tenissen gedaan en verklaard dat hij samen met Leon Fauvart deze misdaad' gepleegd heeft. Alhoewel Abel eertijds beweerde zijne slachtoffers altijd zachtjes behandeld te hebben, bekend hij hier, ver van zich tegen de wreedheden te verzetten, er zelf het mees te deel van uitgevoerd te hebben. Verhaal van M. Deron. Ziehier het verhaal welke M. Deron den onderzoeksrechter gaf, op 3 maart 1905; hi was alsdan nog bedlegerig ten gevolge der bekomen slagen. |J|j Inden nacht van 17 tot 18 januari laatst, was ik in mijn bed toen ik twee mannen zag afkomen: de eene dróeg een lanteern, welke DDeze die de lan teern vmüïg op het hoofd, eov-',w.a--:._stoee JtuLttflc dan met eenen ouden sabel die nevens mijn bed hing. Intusschentijd hield de grootste mij vast bij de keel, genoeg om mij te ver wurgen. Tot driemaal toe gelukte ik erin mij los te maken. Beide namen mij alsdan vast en gaven mij nog verscheidene stokslagen. Ik hoorde dan den eenen tegen den anderen zeggen - Hij heeft er reeds genoeg! Zij hebben mij dan uit mijn bed getrok ken, en mij er onder gestekon met een oorkussen op het hoofd. Ik heb ze hooren mijn bed onderzoeken, en mijnen koffer; dan hebben zij de andere kamers doorloopen om ér hunne opzoekingen voort te zetten. Zij hebben lange in mijn huis geweest, maar ik weet niet juist hoe lang, want zij zijn op mijnen kamer niet wedergekeerd vooraleer te vertrekken. Ik bleef alzoo twee uren onder het bed, en toen ik wat mijne zinnen vergaderd had. bestatigde ik dat zij GS fr. gestolen hadden. Al dit gebeurde in de grootste duisternis; ik heb gezien dat de eene grooter van gestalte was dan de andere. Ik heb niets gezien van hun gezicht; 'tdocht mij nogtans dat zij niet gemaskerd waren. Het is mij onmogelijk te denken wie mijne aanvallers zijn. De bandieten zijn bij mij binnengekomen al dooreen venster kruipend van eenen ouden kamer die niet gesloten was. Zij hebben drie houten staken en eene ruit gebroken. Ik weet niet langs waar zij vertrokken zijn, want door de pijn, was ik van mijn zeiven gevallen. 'tls slechls rond 2 ure 's morgens dat M. Deron erin gelukte van onder hed te komengansch bebloed zette hij zich op eene matras neder. Rond 10 ure 's morgens kon hij met veel moeite opstaan en ging bij eenen gebuur, Dieudonné-Legrand, aan wien hij de gebeur tenis vertelde en van wie hij de eerste zorgen ontving. Deze moordpoging had voorafgegaan ge weest op 10 januari 1905 van eene poging tot diefstal bij M'"c We Cordier. Men verstaat dus do opschudding welke deze twee misdaden veroorzaakten. Abel verklaart Léon Fauvart plichtig. Aangaande de moordpoging op M. Deron, verhaalt Abel het volgende 'tls wel Léon Fauvart en ik die deze zaak gepleegd hebben Fauvart had den slag aangeduid. Hij had het huis onderzocht eens dat bij daar eene doode koei gaan koopen was. (Volgens Fauvart's zeggen zelf, deed hij dit somwijlen.) 't Was rond 6 ure toen wij in de hofste de binnnentraden. Wij verdoken ons in de schuur cn rookten er een cigarette. Het hondje is zelf komen bassen bij de schuur en de ouderling is eenige oogenblikken buiten gekomen. Wij konnen zien wat hij deed en zagen hem slapen gaan. Een uur nadien, hem in slaap denkende, zijn wij in zijn kamer ge drongen. niets. Na wat zakken op den grond gelegd te hebben, drongen zij in den kamer van den ouderling. Deze wilde opstaan maar liad er den tijd niet voor. De deugnieten grepen hem vast en namen hem een ouden sabel-baïonnet uit de handen, waarmede hij zich gewapend had. Onder bedreigingen, wilden zij hem de plaats van zijn geld doen zeggen. Zij sloegen dan zoo geweldig dat de stokken brakenzij begonnen dan slaan met den sabel, hem elkander overgevende naarmate d'eene of d'andere moede was om alzoo beurtelings den ouderling af te ranselen. Na eene plaats aangeduid te hebben waar 10 fr. verborgen was, weigerde M. Deron alle verdere inlichting te geven en zegde hun: Ik heb nog geld, maar gij moogt mij doodslaan indien gij wilt, ik zal toch niet zeggen waar.- Woedend, hebben de bandieten dan zoo danig geslagen dat de baïonnet brak. Zij trokken dan M. Deron uit zijn bed en staken hem er onder met eene stroozak op hem. Hij heeft niet meer geroerd, en wij dachten hem dood, zegt Pollet." Men ziet dus dat de moordenaars niet ge aarzeld hadden, en indien M. Deron nog leeft, hebben zij toch al gedaan wat zij konnen om hem 'te vermoorden. Léon Fauvart loochent alles met groote gramschap en scheldt Abeluitvoorleugenaar. Maar indien hij loochent deel genomen te hebben aan deze misdaad, heeft hij toch moeten bekennen dat hij kennis gehad had den driedubbele moord van Violaines en dat hij te Hazebrouck een goudstuk van 40 fr gewisseld had, voortkomende van deze moord en dat Abel hem gegeven had. Hij tracht ook zijnen broeder Henri in zijne plaats te beschuldigen en verklaart dat hij dezen, samen niet Abel, eens naa^le statie KiY- geweest te zijn. Eindelijk Auguste Pollet heeft verklaard dat eenigen tijd voor de moordpoging van Calonne, zijn broeder hem gezegd liad dat hij daar samen met Léon Fauvart eenen slag moest doen: De dief, bestolen. M. Boucquillon deed Abel eens opmerken dat er 70 fr. gestolen werd bij M. Deron en niet 18 zooals hij zegde 't Is dan die kanalie van Léon Fauvart, die mij bedrogen heeft, riep Abel met groote woede uit: 't is mij nu toch gelijk, aangezien hij vast zit. Sïci onderzoek te Yjp-i-sv./f' Diefte te Crombeke. Het onderzoek der diefte geploegd te Crombeke bij de echtgenooten Derycke-De- smyter zal hernomen worden. Dezen diefstal werd gepleegd tijdens de afwezigheid der echtgenooten die naar eene begraving waren. Lapare werd beticht deze misdaad gepleegd te hebben saincn met Pollet, maar toen de zaak op G sept. 1. 1. voor den rechtbank van Yper kwam, kon men zijne schuld niet be wijzen en hij werd voor deze zaak vrijge sproken. Nu zal de zaak hernomen worden en andere personen die in deze zaak schijnen medeplichtig te zijn, zullen onderhoord worden. Diefte te Westvleteren. Donderdag laatst had te Yper bet onder- hoor plaats nopens de diefte welke wij verle den week meldden, gepleegd bij Baelden te Oostvleteren. I/ipare heeft bekend deze diefte gepleegd te hebben samen met Abel Pollet. Hij heeft verklaard dat zij van zin waren des nachts in te breken om dan den ouderling te bestelen. Ziende dat de man in den avond zijn huis verliet, hebben zij de gelegenheid waar genomen en zijn seffens in huis getre den om de diefte te begaan. Diefte bij Lozie. Onze heer pol itie-kommissaris vervolgt altijd het onderzoek ten einde te betoonen, dat op nieuwjaarmorgen 1906, tijpens Lozie zijne verkens leverde en betaald werd in de herberg van Bossaert te Oostvleteren, Lapare daar tegenwoordig was en zelfs met Lozie in gesprek gekomen was. Te verkrijgen ter drukkerij dezer Man netjes uit de mane en Snoek's almanak voor 't jaar 1907. Verleden Vrijdag gerochten twee kommis- sionnarissen der statie handgemeen in de Bruggestraat. Er werd duchtig gevochten en een van hun is met gansch bebloed aan gezicht naar het politiebureel gegaan om eene klacht in te dienen. Denzelfden avond werd de politie verwit tigd dat een oud verooldeelde, die sedert eenige maanden vluchteling was, zich in de Bruggestraat bevond. De agenten begaven er zich naartoe en hielden hem aan. In het politiebureel gekomen betaalde deze het be drag zijner boete en werd in vrijheid gesteld. Zondag nacht ontmoette de politie die op ronde was, in de Boescheepstraat, eenige dronken kerels die op 't punt stonden mal kaar vast te pakken. Zij gelukte erin de gasten af te houden en deden er een mede naar den amigo voor dronkenschap en smaad ten opzichte der politie. Mijnheer Ernest Vermeersch, herbergier aan den grooten ons Ileere reed Maandag per velo naar Boeschepe. Bij de plaats geko men, in eenen daal, kon hij zijn rijwiel niet inhouden en aan den draai der straat, botste hij met zulk geweld tegen eenen muur dat hij, gekwetst aan neus en mond, in bezwij ming bleef liggen. Een bijgeroepen genees heer gaf hein de eerste zorgen en 's avonds kon hij naar huis wederkeeren. Zijn rijwiel was gansch in stukken. Dinsdag is den tram van Veurne die hier om 9,55 aankomt, blijven staan op de aanvul ling van den diepen' meersch. Er was iets gebroken aan de machien zoodat deze niet meer weg kon en men eene andere moest zenden oin ze tot in de statie voort te trekken. De gendarmen op ronde ontmoetten Woensdag, nabij de smis van de We Desmyt- ter, Westvleteren kalsiede een zekere V...., met eene hondenkar. Zij deden hem staan en vonden op zijne kar wat hutteboonen welke men denkt dat hij moet gestolen hebben al de kanten van Oostvleteren. In den nacht van Woensdag tot Donder dag hebben onbekende dieven wat boonen gestolen op het land van Henri Vandewynckel ranuDOuwér, op net «vogeltje.» Gevonden maandag morgen, juist voor de deur van den Bazar, hij Sansen-Deeorte, 15, gasthuisstraat, één gouden oorring. Men mag hem komsn halen mits den'gelij ken te toonen. Donderdag kwam den tram van Dixmude die hier om 3,35 moet zijn, maar om 4,10 u. aan. De oorzaak dezer verachtering was dat een beestenwagon der tramlijn Yper-Veurne te Oostvleteren ontriggeld was en den door gang belette. Het Bureel van Enregistremeat en Domeinen is sedert Woensdag der Veurne- straat, overgebracht naar de Uassel- Ntraiit IV 51?. Op gansch het grondgebied van Poperinghe zijn er nu juist 427 herbergen. Poperinghe telt rond de 12,000 inwoners. Veronderstel lende dat een derde of 3000 personen op estaminet gaan is er dus 1 herberg voor 7 mannen. En 't komen nog alle dage nieuwe herber gen bij Van in October 1905 tot nieuwjaar bracht de buurtspoorweg Poperinghe-Rousbrugge- Veurne 18,990 Ir. 37 op; in de 7 eerste maanden van 1906 bracht hij 55,751 fr.92 op. Ilnldebetoogiiig;. Dinsdag had de betooging plaats ter gele genheid der benoeming als opziener van 't lager onderwijs in de 3e omschrijving van Westvlaandere, van den E. II. Vervaeke, gewezen principaal van 't college van Pope ringhe. Om het feest met meer luister te vieren, had men het doen samenvallen met de prijs- deeling voor den wedstrijd van den Staat, waarin het College onzer stad zich zooals gewoonte onderscheiden heeft. Wij hebben de uitslagen gegeven in onze vorige num mers.) Om 11 ure vertrok het Stadsmuziek, ge volgd van de leerlingen van 't college naar liet stadhuis, waar, na eene korte aanspraak van onzen achtbaren lieer Burgemeester en van den E. II. Vanderstichelen, opvolger van den E. II. Vervaeke, de prijsdeeling plaats had. Vandaar trok de stoet naar het Volkshuis. E. H. Vervaeke kwam hier aan per rijtuig een algemeene kreet van vreugde, begroette zijne intrede in de zaal. De heer doktor Biutsaort van Watou, voorzitter van het iniichtingscomiteit, ver welkomde den heer Opziener in eene aan doenlijke en treffende redevoering, deed hij de zeli'sopofFeringen en de verdiensten van den E. H. Vervaeke, gedurende de 23 jaar welke hij hier als principaal overbracht uit schijnen daarna bood hij hem in name der gewezen studenten, ten einde hem hunne dankbetuigingen en genegenheid uit te druk ken, eenen sierlijken gouden kelk aan, als gedenkteeken van dit feest. Ontroerd, antwoordde de E. H. Vervaeke in welgepaste woorden en om 12'A ure ver trok de stoet, nu vermeerdert met een 150 tal gewezen studenten, gekomen van alle kanten om dit schoone feest op te luisteren, Langs de bijzonderste straten kwam meg

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1906 | | pagina 1