HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS VAN POPERINGHE EN OMSTREKEN, verschijnende den Zaterdag avond. ROOÜE KEPERS BROODBAKKERS KEPERS buitenband. Da Rooversbende van 30 allerbeste JWUIL-EZEbS, in perceel en voor Bouwgrond en Hovingen IiANDBOUWBEIiAHGEN. NIEUWS UIT BEkGIE. HOPPEPERSEN ZONDAG ii November igoö 5 Centiemen. Tweede Jaar. N* So. ANNONCEN 'I INSCHRIJVINGSPRIJS Uitgever, VA SAïNSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Ed. Buthoit-Hondeghem, Studie van Mier Paul LAUWERS, Uit der hand te koopen de Perseweide te Poperinghe, Uit ter hand tc koopen woonhuizen 82 a. 70 c. Zaailand, Charles Delfosse - Pauwels, De kweekerij der Hoeve. Den drukregel 10 c. Op 't eerste blad 20 e. Eerste taps, bollingen drbergkermissen mits betaling van 25 c". Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Yrijdag-noen ingezonden worden. Bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f 2,00 Herbergiers buiten stad f-1,50 binnen stad f-1,00 De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in het blad verschijnen. Charles Cwliillebaert den Vrijdag 16 November 1906, Bericht aan de Hcppekweekers. Uit ter hand te koopen Eene welgekalante MET n 5> ai~eii 40 e„ Grond, Cour en Hof, GELEGEN TE POPERINGHE, te midden der Stad Voor inlichtingen zich te begeven bij den Notaris BOUCQUEY, te Poperinghe. Per occasie te Koopen Eene BREIMACHIEN, Henri SYNAVE, Uit ter hand te koopen TWEE SCHOONE (in steen en gedekt met pannen met Stalling onlangs gebouwd, Vlamertinglic. STADSNIEUWS. worden ingelijfd AHMCEHBLAD Koopman in paarden on muil-ezels te Po peringhe, ter hei berg Het Hof van Commerce, Meessenstraat, maakt het publiek kenbaar dat hij zal te koop aanbieden en volgende dagen, TEM ZIJNEN HUIZE, van 6 maanden tot 2 jaren oud, allen van de beste soort en aan zeer voordoelige prijs. Bij deze heb ik de eer Ued. te berichten dat gij van nu af bij mij kunt verkrijgen illlci'isriioii^e Niemve EN van de beste kwaliteit aan zeer voordeeligen prijs. Hopende uwe voorkeur ie verkrijgen groet ik Ued. met achting. In Guillaume-Tell, Elverdinghe-kalsijde, POPERINGHE. NOTARIS TE YPER. zeer wel gelegen legen de Statie en langs den Steenweg naar Elverdiughe, groot 1 hectare 43 aren 20 cent. Men zou ook deze gronden ver pachten voor hovingen en landingen zoo goed als nieuw, rij Amand SALOMÉ, Yperstraat, Poperinghe. 254) vierkante meters Uüas voor Serren, Laden, ^es|>muaeii, enz. alles voort komende van twee onlangs gebouwde serren (Elk volgens zijn gerief). fOO IJfruiveïïoomeii voor serren en juiteulucht. Appel-, Peer-, Pruim-, Pèchen-, Keerseboo- men, enz.Sieraadplanten. Twee Vieringen voor hoppekeet. Zich wenden bij Vlamingstraat, 12, POPERINGHE. waarop vele jonge Eriiiéiaoomeii, geh-gen te Westvleteren, np den Patershoek, Voor alle inlichtingen zich le wenden tot den bewoner-eigenaardPetrus DENYS. (■eiiiuiiite prijs. Van lieden af is er le bekomen bij Koopman in Hoppe, Yperstraat Poperinghe, ALLE SLAG VAN aan zeer voordeelige prijzen (buiten alle concurrentie), berustende op de landing van Fidéle Verhaeghe, Bruggestraat, t schijnt dat do Europeanen er niet meer in veiligheid zijn. Spaans*he en Fransche oorlogschepen trekken ter plaatse. Te verkrijgen ter drukkerij dezer Man netjes uit de mane en Snoeks almanak voor 't jaar 1907. Fra nki-ijk. ISraml te Arineiitiers. In de macliienzaal van de spinnerij en weverij Pouchain en Decroix, in de Komen- straat ie Armentiers, waar 600 werklieden gebezigd worden, brak zaterdag avond, rond 7 1/2 ure, brand uit. Het vuur breidde zich bliksemsnel uit en de pompiers, die aan stonds ter plaats waren, moesten tot ruim 11 ure werken eer alle gevaar geweken was De spinnerij, de machienenzaal en verschei dene magazijnen zijn in asch gelegd. De schade bedraagt verscheidene honderd dui zend franken. Hatelijke heiligschennis. Zondag nacht lieten zich te Parijs personen in eene kerk sluiten. Zij braken er een reli- kwiekas open waarin eenen vinger van den H. Lodewijk was en, al de voorwerpen van weerde latend, namen zij slechts de relikwie inede. Een onderzoek is geopend. Afschaffing der doodstraf. Volgens het ontwerp, maandag aan het Senaat voorgesteldis de doodstraf afgeschaft tenzij deze uitgesproken wordt door het krijgsreclrt voor misdaad gepleegd in tijd van oorlogzij is vervangen door de levens lange opsluiting. De veroordeelde tot levenslange opsluiting zal C jaar in eene cel verblijven. Na dien tijd zal hij eencn gewonen opgesloten gevangene geworden, 't is te zeggen dat hij'slechts den nacht in eene cel zal overbrengen. In lliislaml. 3oo strafuitvoeringen. Nagenoeg drie honderd personen worden in de twee laatste maanden gefusiljeerd of opgehangen. Het getal misdaden is daardoor afgenomen docli het bijzonderste doel, de vernieiiging van het terrorism, is niet bc reikt. Over eenige dagen werden te Kron- stadt veertien personen, waartusschen twee jonge meisjes, door den kop geschoten omdat men geen beul vond om hen op te hangen. De gevangenen weigeren dit werk, zelfs wanneer men hun de vrijheid en eene schoo ne som geld aanbiedt. Umiil verhuizers. De stoomboot Wittekind" van de Nord Deutscher Lloyd, welke den 18 October uit Bremen vertrok, hebbende aan boord om trent 500 landverhuizers, waaronder twee huisgezinnen van Proven en verscheidene jongelingen onzer streek, werd zaterdag morgend verwacht te Charlestown, haven in zuid Carolina, waar zij ontschepen zullen. In <le Fransche koloniën. Een gevecht tusschen Mooren en een franschen post heeft te Tidj-Kadja plaats gehad. Eene menigte Mooren, met hedendaagsc'iie geweeren gewapend, bood zich aan voor den franschen post van Tidj-Kadja en bevool de soldaten zich over te geven. Daar deze laatsten weigerden, ontstond er een gevecht in regel, dat eindigde met de overwinning der Mooren. De verliezen langs fransche zijde moeten nog al groot zijn. Men spreekt van twee officiers gedood en een groot geta' Soedaneezen gekwetst. Een jongeling van Haubourdin (Itijssel) M. Maurice Douville do Franssu, officier, 26 jaar oud, is onder de gesneuvelden. De Mooren zijn gewapend met duitsche snelvurende geweeren, door Mogadoren de duitsche faktorijen van de Kaap Juby inge voerd. Verscheidene fransche hoogere officiers, in regelmatig verlof, zullen een dezer dagen uit frankrijk naar Soedan vertrekken. De toestand wordt in het ministerie van kolonies te Parijs, als zeer ernstig beschouwd. De toestand verergert ook in Marokka, Een goeilo sla Te Grenton, in New-Jersey, gaf Jufv. Etta Carson, een koopmansdochter, Donderdag avond een gemaskerd bal aar bij prijzen voor de aardigste verkleeding waren uitgeloofd Toen de zalen vol gasten in de vermakelijk- ste vermomming waren, werd een raam op geschoven en klommen vier gemaskerden naar binnen, die er uitzagen als bandieten uit het westen. Zij hadden dievenlanteerns, revolvers, loopers en inbrekersgereedschap jij zich en twee hunner droegen een zak over den schouder. l)e' gasten gilden het uit van plezier, en de gastvrouw zegde, ter wijl zij de roovers de hand schudde: Gij wilt zeker al onze juweelen hebben Ja als 't u belieft, zegde een van de bandieten kortaf. Jufvr. Carson gaf toen het voorbeeld door een diamanten broche en drie ringen in den opengehouden zak te werpen. De an dere deden het haar 11a. De heeren droegen vijf gouden zakuurwerken en de damen 25,000 fr. weerde aan kleinoodiën bij. De bandieten namen vervolgens al het zil ver uit de zaal voor het avondmaal weg, en plunderden al de andere kamers, waarbij zij iaden en kassen open braken. Na het heele huis doorzocht te hebben, kwamen zij iu de danszaal terug en vertrokken weer door het venster. De gasten verwachtten hun terug keer door de huisdeur, vol spanning wie de grappenmakers wel mochten zijn. Een halfuur verliep, en daarna liet de gastvrouw de politie halen. Van de gemaskerden, die echte roovers waren, was toen echter geen spoor meer te vinder-?- l' Loterij voor Jongmannen. Bij 't sluiten van de Tentoonstelling van Milanen zal er eene ongewone loterij plaats hebben, ingericht door een komiteit van kunstenaars en heeren uit de groote wereld, namelijk de loterij van het huwelijk De loten zijn vertegenwoordigd door dertig jonge en sclioone vrouwen, van onberispe lijk gedrag. Deze dertig loten zijn vergezeld in belangrijke uitzetten». De schoonste van de dertig schoonheden zal, met hare hand, den gelukkigen winner een miljoen aanbieden. De andere bruidschatten be! 00- pen van 25,000 tot 500,000 fr. De jonge juffers hebben zich verbonden den echtgenoot niet te weigeren, die hot lot hun zal aanduiden. In den nacht van 13 tot 14 April, braken Abel, Auguste en Vromant in te Laveiffie bij den statieoverste en poogden er ook, doch te vergeefs, den koffre-fort open te breken. Het onderzoek in België. Abel Pollet heeft bekend dat het hij is die samen met Lapare, verleden winter, de poging tot inbraak gepleegd heeft bij M, Pla cide Vandemarliere, koopman in hop, Yper straat, te Poperinghe. Dievenallaam De aanduidingen volgende welke Abel gegeven had nopens het verduiken der breekijzers welke de hoofdman der belgische bende gebruikte, heeft de politie alhier donderdag 9 november, een breekijzer ge vonden. Het was in den grond gedolven in den dam die uitweg levert der straat naar Lapar's woning. Diefstallen te Laventie. Er hebben verschillige diefstallen plaats geluid te Laventie. In den nacht van 4 tot 5 Juli 1905, poogde Abel in te breken bij M. Duinont, meier te Laventie, in gezelschap van vier medeplich tigen der belgische bende, Camille Guyard, Alphonse Verbeke, en twee andere bel gen door Abel niet gekend. Lapare en een ander belg hielden de wacht. Abel die langs den kelder in huis getreden was, ging voren op met een brandende kaars in de hand. Een der belgen gekend onder den naam van den grooten Emile had een revolver en een breekijzer in de handen. In 't openbreken der deur van het bureel, deden zij een glazen plaat springen, waarvan de brokken klin kend ten gronde vielen. De dieven bleven een oogenblik zonder te durven ademen. Gingen zij door dit gerucht niet verraden worden Niets lioorende, poogden zij dan den koffer fort open te breken. Deze weerstond aan hun werken. Ondertusschen begonnen de inwoners, door het gerucht van het brekend glas ge wekt, 0111 hulp te roepen en op te staan. De slag was mislukt. Wij hadden er te vee moeten vermoorden zegde Abel. Hij gaf het signaal te vluchten en daar het dien nacht hevig regende, verdoken de bandieten zich in een hangaard en rookten er wat ten. Toen de regen ophield vertrokken zij en stolen onderwege in eene hofstede, wat gele en wat eiers. Deze uitstap had Verbeke vermoeid, die volgens hij zegde, zijne voeten niet meer ge voelde. Men mag zeggen, voegde Abel erbij, dat Verbeke moede geboren was Verbeke, Lapare, de groote Emile en den vierden belg namen te Merville den trein tot aan Berguettes. Alvorens hadden zij ontmoet geweest door gendarmen die hunnen pijnlijken staat en vuile kleeren ziende, ze lang ondervraagden. De gasten konnen toch zoowel antwoorden dat de gendarmen het niet noodig achtten ze aan te houden. sigaret- MS Te bekomen ter drukkerij van dit blad, voor 't jaar Agendas, Mementos, Recettes et Dépenses, Calen- driers-Mementos, Registers, enz. die bij zijn bed stond. Met groote verwonde- ig bestatigde de ouderling dat dieven het beursje waarin eene som van 85 fr. was in frankstukken gestolen had. Het geld zat in eenen koffer die niet gesloten was «1 was verborgen in een blauw beursje. De politie werd verwittigd en spoort de dieven op. Die diefstal moest gepleegd zijn in de verloopen laatste 14 dagen. Het was Tet overschot van zijn ouderdomspensioen dat de oude man daar verscliuild had. I11 den nacht van Zondag tot Maandag laatst hebben onbekende kerels alhier ver scheidene gaze buizen gebroken, die langs den steenweg legden, en dan in eene beek gesmeten. Maandag morgen vond men er zelfs eene op de lijn van den ijzerenweg tusschen Vlamertinghe en Yper. Zij was gebroken maar men weet niet of het den aatsten trein is van Zondag avond die er door gereden heeft, ofwel of zij gebroken was voor aleer den trein daar voorbij kwam. De vernielers hebben ook nog in eenige huizen de vensters afgenomen en die in den grond geworpen. Wat on. Met November beginnen de eigenlijke winterbewerkingen. Welhaast zal de natuur, droevig enkoud inslapen, 'tls het doode jaar getijde. Van de weinige sehoone dagen gebruik makende die wij thans nog van tijd tot tijd genieten, beploegt de zorgzame landbouwer de in den herfst ledig geblevene gronden, opdat zij goed aan koude, vochtigheid, dooi, en de werking der lucht blootgesteld blijven, 't is immers eene halve bemesting die hij tnsch kosteloos geniethij werkt eene tweede maal den grond met den ploeg 0111 en scheurt zijne weide met de ijzeren eg open 't is ten andere eene goede oefening voor zijne trekdieren hij kuischt zijne kweekerij op, roeit de onkruids- en andere planten uit welke er de plantsoenen voedsel en lucht betwisten, keert er den grond om, zorg dra gende de wortelen niet te kwetsen, bemest en bedekt alles met eene laag bladeren zoo wat t' allen kant samengegaard, en wacht alsdan onbevreesd de guurheden des win ters af. Elke goede hoeve diende eene kweekerij te bezitten, waar men eenige kanada-, wul- gen plantsoenen, eenige fruitboomen, eenige doorstruiken enz. kweekt, ten einde de droge of gevelde hoornen te vervangen en de hagen te herstellen. Onze kweekerijen, zoowel als onze gewo ne landbouwgewassen, vergen eene kracht bemesting, is 't dat men er al de mogelijke voordeelen van genieten wil de stikstof be vordert den groei, het fosfoorzuur, de kali, de kalk en de magnesia, de hardheid en de rijpwording van liet hout. Wanneer het eene oude kweekerij geldt, mag de stikstof' onverschillig onder vorm van sodanitraat of ammoniaksulfaat toege diend worden, aangezien het wortelges hier reeds genoegzaam ontwikkeld is. Doch, ten gevolge de duurte van het sodanitraat, kan de landbouwer belangrijke besparingen doen door de voorkeur aan deze laatste meststof te geven. Voor jonge kweekerijen, waar het wortelgestel nog niet goed ontwik keld is, staan wij even eens het gebruik van het ammoniaksulfaat voor, dat aan geen verlies bloot stelt. Het fosfoorzuur zal bij voorkeur onder vorm van slakkenmeel toegediend worden dat benevens dit eerste bestanddeel, nog be langrijke hoeveelheden kalk in den grond brengt. Eindelijk mag de kali toegepast worden onder vorm van chloorkalium, kaïniet, 0 beter nog onder vorm van zwavelzure kali magnesium. Bijgevolg raden wij liet gebruik aan van 1,5 tot 2,5 kgr. ammoniaksulfaat, 5 tot kgr. slakkemeel, en 1,5 tot 3 kgr. chloorka lium. Dit laatse bestanddeel kan nog vervan gen worden door 5 tot 7 kgr. kaïniet of 3 tot 5 kgr. zwavelzure kalimagnesia, dit alles per are. Voegen wij hierbij dat al deze mest stoffen goed zullen ondergewerkt en dat het slakkenmeel en het ammoniaksulfaat nooii gelijktijdig morgen aangewend worden JAN. Charles Galliaerde, ouderling van 81 jaar wonende in de Tien Geboden, wilde maan- dag laatst wat geld halen uit eenen koffer jdpank, zal gehandeld hebben, Donderdag avond, rond 8 1)2 ure, is al hier een wagon suikerbeeten, vastgemaakt aan een koopwarentrein, tusschen Do Drie Koningen en De Blokke ontriggeld. De wagon was gansch uit het spoor en had de riggels gansch gekromd zoo dat de stukken hout waaraan de riggels vastgemaakt zijn, uitgetrokken waren. De weg was dus versperd voor de twee trams die om 9 ure 's avonds te Poperinghe moeten aankomen. De reizigers, die gelukkig zeer klein in getal waren, roden huiswaarts met de maehien van den ontriggelden trein en kwamen in Poperinghe aan om 9 1)2 u. Om 10 ure, vertrok een locomotief met werkvolk ter plaatse en, onder den geweldi gen regen, vrochten tot het herstellen der lijn tot rond 2 ure. Om 7 ure 's morgens was den doorgang reeds hersteld. Dit ongeval is te wijten aan den slechten grond die gezakt is door de overvloedige regens dezer dagen. Woesten. Zondag gebeurde er alhier een vreeselijk ongeluk. Terwijl vrouw Isidoor Truant naar de vroegmis tvas, had de man het kind, één jaar oud, op een kussen nevens de brandende stoof gezet en was buiten gegaan om eenig werk te verrichten. Toen hij opnieuw bin nen kwam kroop het kleine schaap deerlijk verbrand en huilend langs den vloer. Aan stonds werd con geneesheer ontboden, doch ondanks de beste zorgen is het arme kleintje eenige uren later in de vreezelijkste pijnen bezweken. Yper. Maandag avond rond 7 ure liep M. Mau rice Arnaut, bakker, in de Eigenhaardstraat tegen eenen anderen voorbijganger. Zonder een woord te spreken trok deze zijn mes en plofte liet in den arm van M. Arnaut, die eene diepe wonde bekwam. Oostende. Goede lesDonderdag avond kwam een schildersgast, wonende Polderstraat, smoor dronken te huis. Zijne vrouw, voor slagen vreezend, opende de deur en wierp den drin kebroer buiten. Deze verloor liet evenwicht en viel van al de trappen, hij werd opgeno men met twee ribben gebroken. Zaterdag morgend rond 81/» ure, is een steenkapper, 42 jaar oud, werkende aan de torens der nieüwe kerk, door eene beroerte getroffen. Hij wankelde en viel van eene hoogte van 10 meters hij was op den slag dood. De passagiers van de Ville de Douvres kapitein Timmermans, zijn maandag mot verscheidene uren vertraging te Oostende aangekomen. De reizigers brachten de tijding mede dat er eene schrikkelijke ramp, in den vroegen morgend, gebeurd was op de engel- sclie kust. Tengevolge van den storm stran- de eene boot nabij Dungeness. Een sleeper en eene reddingsboot vertrokken uit Dover de schipbreukelingen ter hulp. De stormwind joeg de golven woest op en de reddingsboot kantelde 0111al de opvarenden, vijftien red ders, zijn verdronken. Kortrijk. Maandag nacht, rond 1 uur, kwam de ge naamde Joseph Cuvron, geboren te Kortrijk in 1882 en wonende St-Jansstraat, 20, wat bedronken t' huis. Zijn vader gaf hem e*io goede berisping en ging dan naar boven, zij nen zoon beneden latende zitten. Een half uur nadien, geen gerucht meer hoorende, ging hij zien en vond zijnen zoon aan den arm der stoof opgehangen. Hij sneed spoedig de koord af, maar eilaas het was te laat de ongelukkige had opgehouden te leven. Men denkt dat de zoon in een oogenblik van zinsverbijstering en opgehitst door dep

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1906 | | pagina 1