HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS VAN POPERINGHE EN OMSTREKEN. verschijnende den Zaterdag avond. MEUBELS k E i> i: li s KEPERS B90MEN KEPERS, roode kepers BROODBAKKERIE 5ooo floppepersen De Rooversbende van en fflenagie Goederen, in pepeeelen voor Bouwgrond en Hovingen Sehoone Zmat'e HOPPEPERSEN te poperinghe, 5 Centiemen. Tweede Jaar. Nr 52. ANNONCEN INSCHRIJVINGSPRIJS Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Studie van iier Paul LAHWERS, Uit der hand te koopen de Persewelde te Poperinghe, 0p Zaterdag V Decemb. 1906 KOOPDAG VAN Charles Delfcsse - Pauwels, laandag 10 December 1906, Vande Larioïtte te Vlameftinghe en Bacquaert te Poperinghe. HOPPEPERSEN ïrekstaken, Stakietstaken Ed. Duthoit-Hondeghem, Uit ter hand te koopen Yerkooping van 37 allerbeste REIS- en HWEEKDUlVEfi, BUITENBAND. Herneming der Inventarissen IN FRANKRIJK. ZONDAG 25 November igoó. Den drukregel 10 c. Op 't eerste blad 20 c. Eerste taps, boilingen Herberg kermissen •mits betaling van 25 c". Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den VllIJDAG-NOEN ingezonden worden. Bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f. 2,00 Herbergiers buiten stad f 1,50 binnen stad f-1,00 De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in het blad verschijnen. ~\JïsïïReningiielst. Woensdag 28 November 1908 te Poperinghe, Sehaalslraat, O pen ba re Verknoping VAN ALSOOK Lp W De ouilheden en 't zilverwerk zullen in den namiddag verkocht worden. Tijd van betaling voor de koopen boven de 15 frs mits solvabele borg. Studie van den Notaris BÖUCQUEY, Studie van den Notaris VandeLanoitte TH VLAMERTINGHE. lloo zeer sehoone Openbare bferkooping van f I.-Om 10 uren voormiddag, 7 Koopen Iepen, Eech en Abeel, IS.Op de Weide gebr. door Hri. Carpentier, II.-Om 2 uren namiddag, A*Op de hofstede W(' Eugène Gillebert, 29 Koopen Populieren en Eiken, 31 Koopen Iepen, Eik en Populieren, op Vrijdag 14 December 1906, KOOPDAG VAN 6go zeer sehoone en zware en omtrent 5oo bondels Sparresnoei en Brandhout. Geicoone voorwaarden en tijd van betaling mits goede borg. Bericht aan de KoppeS(weekers. Uit ter hand te koopen Eene welgekalante MET ^utaiuUII ff4 en 11 aren 40 c. Grond, Cour en Hof, GELEGEN TE POPERINGHE, te midden der Stad. Voor inlichtingen zich te begeven bij den Notaris BOUCQUEY, le Poperinghe. ISJüf) vierkante motors («law voor Serren i.iiHt'ii, ftespamten, onz. alios voort- komende van twee onlangs gebouwde serren (Elk volgens zijn gerief). Appel-, Peer-, Pruim-, Pêchen-, Keerseboo men, enz.Sieraadplanten. Henri SYNAVE, Per occasie le Koopen Eene BREIMACHIEN, Op Zondag 9 December gansch liet Hok uitmakende van d'heer Camille DELAVA. t'n (zui ven epiceasj TE VLAMERTINGHE bij de Statie, ter herberg "De Koevoet", Ontploffing in de St Pieters Kerk te Rome. HAZEBROUCK. worden ingelijfd AHHOHCEHBLAD STUDIE VAN DEN NOTARIS om uren voormiddagten sterfliuize van M. Henri Ryckcinfnerf, Zi ve en Louche, -Servicen en -Koffielepels, knperen Mortier, ouderwetsche porceleinen Suikerpotten, -Jat -Tassen en -Soustassen (cu/iucineu)Bol in chineèseh poreelein, oude Kapel, Soepekom-, Plat- en Tellooren in gebloemd gloisch (delft); Schilderijen op hpui en andere ouderwetsöhc voorwerpen. TE POPERINGHE. NOTARIS TE YPER. zeer wel gelegen tegen de Statie en langs den Steenweg naar Elverdinghe, groot 1 hectare 43 aren 20 cent. mr Men zou ook deze gronden ver pachten voor hovingen en landingen om ure zeer stipt, Van heden af is er te bekomen bij Koopman in Hoppe, Yperstraat Poperinghe, ALLE SLAG VAN aan zeer voordeelige prijzen (buiten alle concurrentie), berustende op de landing van Fidéle Verhaeghe, Bruggestraat. ten verzoeke der Burgerlijke Godshuizen dezer stad op aagenielde hofsteden (gif! van IVF Berten) Reninghelsl-kalzijde (logen stad), A.Op de Weide gebruikt door Hri. Lebbe, (2m. tot 2'",65 dik) 9 Koopen Iepen, (2^ tot 2m,4odik), Vergadering op de Weide Henri Lebbe. (lm,50 tot 2m,15 dik). IS.-Op de bolstede Charles Vancaeyseele- Kesteman, (al van 2m tot 2m,G5 omtrek). Vergadering ter hofplaats Gillebert. Studiën van de Notarissen om 2 ure zeer stipt namiddag, in een keper bosch blanke falie gekapt, gelegen te Pope ringhe, bij den Abeele, in den Helhook, Bij deze heb ik de eer Ued. te berichten dat gij van nu af bij mij kunt verkrijgen - iiti«iléhAn(ite iWmrr van de beste kwaliteit aan zeer voordeeligen prijs. Hopende uwe voorkeur te verkrijgen groet ik IJed. met adding. In Guillaume-Tell, Elverdinghe-kalsijde, POPERINGHE KM) Éls-uivehoomea voor serren en buitenlucht. Twee Vieringen voor hoppekeet. Zich wenden bij Vlamingstraat, 12, POPERINGHE. zoo goed als nieuw, bij Amand SALOMÉ Yperstraat, Poperinghe, bij Desire Selimidt, Grcote Markt, Te bekomen tei* drukkerij van «lil Bslad, voor 't jaar i$07, Agendas, Mementos, Recettes et Dépenses, Calen- driers-Mementos, Registers, enz, - Op 't onverwachts beeft men Maandag morgen, in Frankrijk, do inventarissen her nomen (tie er nog to doen waren. Volgens de statistieken van 't ministerie waren zij gansch opgemaakt.in 38 departementen; er jleven er 3529 te d<- i in 49 departementen, V«m q' T r-DepnH Arooni. üuiid IhiM'kroiirk. In 't arrondissement Hazebrouck waren er nog 31 inventarissen op te maken, in vier groepen verdeeld. Maandag namiddag kwa men 200 soldaten in Hazebrouck aan, en lijnsdag morgen om 3 u. kwamen er nog eene groote boeveelheid toe welke seffens door den generaal Plee in vier groepen verdeeld werden en de inventarismakers moesten vergezellen. Ziehier de namen der plaatsen waar zij zich moesten begeven 1" groep Abeele, Steenvoorde, Cassel, Terdeghem, Oxelaere, Oudezeele, Wiune- zeele, Zuytpeone. 2D groep Hazebrouck - St. Eloi, Haze brouck-Nieuwe Wereld, Borre, Pradelles, Sercus, le Sec-Bois, Lynde, Renescure. 3n groep: Belle-S tVaast, Belle-St Amand, Berillen, St Jans-Cappel, Vleteren, Vieux- Bcrquin, Croix-du-Bac, Steenwerck. 4" groep: Estaires, La Gorgue, Merville, Haverskerque, Tbiennes, Neuf - Berquin, Doulieu. In de kantons van Hazebrouck hebben de annen geen tegenstand gehad te Renes cure alleen werd een persoon voor belediging jegens de gendarmen. Kanton Belle.Te Belle liep ook alles rustig af. Te Steenwerck moest de politie- kommissaris zich verbergen in een ambulan- ciewagen der soldaten. Te Merville en te Steenvoorde kwamen de soldaten reeds aan om 6 ure 's morgens alles liep er rustig af. Te Doulieu werd een soldaat twee tandon gebroken en een gat In het hoofd gesmeten door een ladder. De iiivenfai'i» ie Aheele. I)e soldaten wel ontvangen.--I)e gendar men uitgeschuifeld f een hunner gekwetst. Geweerschoten in de lucht. Iedereen herinnert zich nog alhier, hoe het volk opgewondlii was den dag dat de inventaris moest plant's hebben te Abeele in 't begin van't jaar. De menigte verbitterd door inventaris van Boefchepe, was bereid tot alles en wandelde van 's morgens door de straten gewapend met vorken, greapen, brokken ijzer en zelfs geweeren en iweeloo pen. Er was ook toen sprake van moeilijkheden tusschen de twee landen, daar 2 derden van den Abeele aan België behooren. 't Moest er in alle geval niet pluis uitzien want, erge woelingen vreezende, kwamen de mannen op gestelden dag niet af. De inventaris is Dinsdag morgen opge maakt geweester hebben wel wat botsingen plaats gegrepen, maar er zijn toch om tf zeggen geen erge woelingen geweest. Rond 6 Vi ure 's morgens kwamen een 200tal soldaten en 16 gendarmen aan die den ontvanger der belastingen van Steenvoorde, M. Decourtray en de politie-kommissaris van Rijssel vergezelden. De troepen stonden den toegang naar de kerk af. De kerkdeur was gesloten. Do inventarismannen liepen overal rond eerst naar den pastoor die niet te huis was, dan naar den koster om de sleutels te vragen. Deze begaf zicli naar den kerkmeester M. Pi De Groote, die krachtdadig tegen den inventaris protesteerde: hij verklaarde dat alles wat de kerk bezat toebehoorde aan Belgen, aangezien er maar 100 inwoners van Abeele op fransch grondgebied wonen. De soldaten namen dan eenen handboom en heften de poort der kerk een weinig op; zij ging open zonder de minste beschadiging te bekomen. M. Decourtray miek dan rap zijne lijst van 't geene in de kerk was. I)e deur der sacristij was ook toe. M. DeGroote deed hem opmer ken dat hij daar slechts eenige arme kerk- ornementen ging vinden. M. Decourtray zette zich daarmede te vreden en alles was weldra gedaan Toen de troepen aankwamen, was het nog donker en daar men van niets wist, was niemand tegenwoordig; het nieuws was nochtans rap rondverspreid en vele nieuws gierigen kwamen toegeloopcn. Zij verplichten de soldaten zich juist op de scheiding der grens te houden, maar waren zeer beleefd en vriendelijk ten hunnen op zichte, bij zooverre dat zij hen zelfs stekskens, tabak en sigaren gaven. De gendarmen integendeel die den gek hielden met de menigte, werden met een slecht oog aanzien. Na de boedelbeschrijving vertrokken de soldaten gevolgd dour de gendarmen, en wilden naar Steen voorde terugkeeren. De aanwezigen die reeds de gendarmen uitge jouwd hadden, vervolgden deze en begonnen met steenen er achter te werpen. Het was als eene hagelvlaag die de gendarmen op den rug botste. Er werd geroepen «Weg met de fransche dieven Weg met Clemenceau Leve Leopold IILeve de vrijheid Een 'der steenen kwam op een gendarm terecht, medegedaan die gekwetst van zijn paard viel. De ruiter kon toch seffens opstaan en weder te paard stijgen. De gendarmen Trokken den sabel uit en dreven het volk uiteen, maar nauwe lijks waren zij omgekeerd of zij kregen weder eene vlaag steenen op den rug. Zij reden drie maal door de menigte, met den sabel zwaaiend, vooraleer te kunnen ver- ekken. Eenige mannen die op belgischen grond stonden in de Nieuwestraat losten eenige schoten in de lucht. Twee of drie der betoogers werden licht gekwetst aan arm of schouder door de sabel/lagen. Toen de gewapende macht vertrokken was verspreidden de betoogers zich ook wel dra, en rond 8 y» ure was alles weder rustig. Het ging er bijna overal gelijk in dit arrondissementmet min of meer ruzie ge- rochten de inventarissen toch overal gedaan Men had gedacht twee dagen noodig te heb ben voor liet arrondissement Hazebrouck, maar men heeft, ze al kunnen doen in eenen dag. In 't arrondissement Duinkerke hebben de gendarmen wat tegenkomsten gehad te Petit Fort-Philippe waar een 20tal visschers en visscherinnen in de kerk gesloten waren Na een half uur gewrocht te hebben om de deur open te breken stonden zij voor een borg stoelen en, zoo zij er een afnamen, zoo werd er eenen nieuwen opgeworpen. Vo woede wierpen de gendarmen den hoop om- verre met een ladder en dan begon eet menschenjacht in de kerk. Zes meisjes wet den aan elkaar gebonden en de mannen buitengezet. De inventaris werd om 9'/> ure voltrokken en de boedelinschrijvers werden ferm beschreeuwd bij hun vertrek. IiB de andere Departementen. Zooals in het arrondissement Hazebrouck waren de inventarissen overal begonnen Te Hallewyn liep alles rustig af; te Rusbeke moest men 4 uren werken om de gebarika- deerde deuren open te breken. Te Linzeele was de weerstand hardnekkiger. Verschei dene duizende personen rond de kerk ge schaard moesten eerst weggedreven worden De deuren werden opengebeukt doch de in gang werd wel verdedigd zoodat de soldaten langs de vensters moesten inbreken. Een luitenant werd door een stokslag gekwetst 9 personen werden aangehouden.Te Wervick zuid gerocht de kommissaris in de kerk na 1 1)2 uur werk, en hij moest dan nog tus schen ijzeren staven kruipen. Te Marquette en in al de gemeenten rond Armentiers moes ten de troepen geweld gebruiken Te Wormhout moest de inventaris Woens dag plaats hebben. Na 2 uren zwoegen was men erin gelukt de deur open te breken der sacristy en wanneer deze open was stonden de gasten voor eenen hoop distets en bussels doornen zoodat zij van armoede moesten ver trekken. De inventarissen hebben ook plaats gehac te Parijs, Rijssel, Tourcoing. Rexpoede, Es taires, Marq-en-Bareul en in al de omlig gende gemeenten waar men had kunnen doen. In «Ie IfiiiiEcr-Deitai'huiu'iih'u ging liet er schuwer. In Bretanje werd er in sommige plaatsen erg gevochten. Hier kre gen de gendarmen peper in doogen, ginds zand, elders deed men gedurig solfer bran den in de kerken, enz. enz. In sommige plaatsen deed men de kerkpoorten en ijzeren i»aren springen met dynamiet.Te St. Pol-Léon moesten de gendarmen zes uren werken om de barikaden weg te doen. Bijna overal wer den zij met steenen ontvangen. Dinsdag werden omtrent 700 inventaris sen opgemaakt. Woensdag avond bleven er nog 1800 te doen Zaterdag avond zal alles voltrokken worden, en de goederen der ker ken, die in Frankrijk bijna meest al door bij zondere gegeven waren, zullen dan als be zittingen van den Staat aanzien worden. De verken waar men den inventaris niet heeft vunnen doen, zullen op 13 December voor goed gesloten worden. Frankrijk. Motoren. Te Meteren, een klein dorpje in fransch Vlaanderen, dicht bij Belle, was M. Salomé, winkelier en herbergier, met zijne vrouw jezig den inhoud vaneen geldkistje te tellen, onder de begeerlijke oogen van eenen ver bruiker, Delar genaamd, 68 jaar oud. Deze verliet plotseling de gelagzaal en kwam eenige stonden later terug binnen met zwart- emaakt gelaat en gewapend met een dolkmes. Hij sprong op den handelaar en bracht er mm eene vreeselijke wonde mede toe in het gelaat. De vrouw, die met eene ware reuzen kracht is begaafd, vatte den ellendeling bij de schouders en duwde hem buiten, terwijl zij om hulp riep. Men achtervolgde den aan rander die, om aan zijne vervolgers te ont snappen, zich onder eenen trein wierp. De ongelukkige werd letterlijk onthoofd, en do romp die aan den trein bleef haperen werd tot in de statie van Belle meegesleept. Welverdiende straf. Tengevolge van verscheidene diefstallen, gepleegd in eene villa in de onutreken van Avignon, bad de eigenaar in zijne woning eene flesch rhum achtergelaten, na er eene goede dosis strychnine te hebben in vermengd, in de hoop dat de dieven, zoo ze nog terug kwamen, zijne villa niet zouden verlaten zonder eens van het aanlokkend drankje te proeven. Zaterdag kwam hij terug in zijne villa en bevond dat de dieven ze weer bezocht had den, maar dat zij ook aan den rhum hadden geproefd. Onmiudelijk doorzocht hij zijne woning en in eenen hoek van den kelder vond hij twee kerels, die reeds den doodenreutel in de keel hadden. De gendarmerie werd verwittigd en deed de twee bandieten naar het hospitaal over brengen, waar zij zicli nog altijd in zeer ergen toestand bevinden. Reisduiven* De fransche duivenmelkersmaatschappijen richten een petitionnement in om te vragen dat de Belgen die in Frankrijk verblijven ook reisduiven zouden mogen kweeken en africhten, zooals de Franschmans dit in België mogen doen. Zondagnamiddag gebeurde eene ontploffing binnen de basiliek van St Pieter. De ont ploffing veroorzaakte evenwel geene schade, groote verwarring doch verwekte eene tusschen de geloovigen. Op 'toogenblik der ontploffing werd de mis door een nogal talrijk publiek bijgewoond. FeiToira aangehouden. De geleider der zoo gezegden opstand in Transvaal is deze week met drie zijner mak kers aangehouden geweest. Al zijne andere mannen hadden hem reeds verlaten. Vereenigde Staten. In de baai van Puget, Stillen Oceaan, is maandag de stoomboot Jennyop de stoomboot Dix» gevaren. De Dix is met 41 opvarenden gezonken. —HU WIN IIHWH—— Te verkrijgen ter drukkerij dezer Man netjes uit de mane en Snoek's almanak voor 't jaar 1907. Bezoek in 't gevang. De vader Pollet, die in het oudenmannen huis te Vieux-Berquin is opgenomen, heeft op vrijdag 16 dezer, voor de tweede maal zijne kinderen mogen bezoeken in het gevang te Bcthune. Geheel de familie was in de bijeen komst tegenwoordigde twee gebroeders, hunne vrouwen, zijne dochter en twee klein- kinders. Abel uilgenomen, waren al de kinderen ten prooi aan eene hevige ontroe ring. Waarom weenen zegde hij, dat kan onzen toestand niet veranderen. Toen hun vader zijne vreugde uitdrukte over liet feit dat de doodstraf in Frankrijk is afgeschaft, zegden Abel en August dat zij liever het hoofd zouden afgedaan zijn, dan gansch hun leven op de galei te moeten door brengen, Dit mag aanzien zijn als eeif

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1906 | | pagina 1