r BIJVOEGSEL AAN Be beruchte Rooversbende van HAZEBROUCK Eene nieuwe Baekelantsbende. 40 Aanhoudingen. Gedrukt bij VALERE 8 AM SEN, Gasthuisstraat, la, Poperinghe. ABEL POLLET, hoofd tier bende. Ba mededinging! Bij de bende van Poperinghe. Po!let vindt zijnen meester. Een groote Kapitein. MOEDER FAUVART. Het Hoofdkwartier. Zij vertellen hunne heldendaden. Be brandkast van den maire» CAMILLE GUYARD, gezegd Lapare Altijd voort aan 't werk. Tegenslag. Plundering van verschillige gemeenten. DE QFERXNGHENAAR. tenkomeii. IIi 1 is r eene belangrijke be naam niet zeggen, n en gij hebt er ai ik, van morgen ree- ik en bekleedt te Brussel iiening. Ik mag u zijne iaat- indien gij aanveei dl s bij te winnen kan Is, u in betrekking stel- n verwittigd Abel mocht met recht fier zijn oyer zijne mannen. Door eenen grooten slag/wilde hij de eerste reeks zijner misdaden /sluiten. In den nacht van 31 maart tot 1 april drong hij met zijnen broeder Auguste en zijnen getrou wen Canut Vromant, in het huis binnen van eene rentenierster, Jufvrouw Appourchaux, te Merville. Overrast in haren slaap, had de ongelukkige den tijd niet om hulp te roepen. Op haar bed gebonden en met slagen over laden, verloor zij weldra het bewustzijn. In eene kas ontdekten de bandieten een zak met 30.000 fr. zilvergeld erin. Maar helaas! op It oogenblik dat zij dachten met den buit te vertrekken, begon de oude 'knecht der renteTwlijS('u nierster om hu,'p te roepen. Abel en zijne11- trawanten 071 Lmcf rian i iLT r\m fc» xr 1 nr»L»aai* ue len met deze die aan hem gehoorzamen. Deze woorden waren nog al van aard om een man zooals "olietaan te lokken, en van 's anderdaags trok hij naar Poperinghe, waai de bandieten, wiens bestaan men hem kwam kenbaar te maken,* hunne inkwartieringen genomen hadden. Te Poperinghe aangekomen, wendde Abri zied naar eone-berb mg waar gewoonlijk de bijzon Iers te medewerkers vai: den macbligen onbekende dien hij leHazebrouck gezien-ha1, vergaderden. De schoenmaker had de Belg van Abel's komst, en allen hadden er aan ge- houden tegenwoordig te zijn. Di0 eerste samenki mst liep maar heel koel tjes af. Was bet afgunst of wel wantrouwen De lielgeu bleven op hun weerhouden en schenen geen trouwe in Abel te hebben, al hoewel deze hun geheel zijn voorgaande en dat zijner makkers voor oogen legde. Geen der Belgen wilde aan Abel zijnen naam ken baar maken. Niettegenstaande liet groot deel dat hij la ter nam in hunne rooftochten, kende hij maar zijne belgische ge. eden bij hunne lap namen de Blonde, de groote Etnile, Passe- Partout, de kleine Zwarte, de greote Alfons, enz., warendenamen die hij aitijd hoorde 't En is maar eel later, na zijne aanhouding wanneer Abel op de fronlieren van Abeele door het gerecht met de Belgen geconfron teerd werd, dat hij de ware namen zijner oude medeplichtigen h vwde uitspreken. Al leen deze die het heve. voerde over allen en de orders van den geheimzinnigen kapitein en juist, den tijd om te vluch- ten, slechts een pakje bankbiljetten meêne- tnende, van 2000 frank. 't Is rond dien tijd dat Abel het bestaan vernam van eene andere bende, veel mach tiger en beter ingericht dan de zijne. Zekeren morgen dat Abel, na eene nachte lijke rooftocht terugkwam, werd zijne aan lacht aangetrokken door een luid gesprek lij den schoenmaker, zijn gebuur. Hij ging srzicii toch niet mede bekommeren, toen het lom opeens dacht dat men daar zijnen naam twam uit te spreken. Hij naderde van het luis en luisterde Ja, zegde eene stem met belgischen joDgval, die jonge Pollet ziet er mij een rap* )e en bekwame kerel uit. Voor ons ziu het urn groot belang zijn hem in onze bende te crijgen. Sedert lange was ik van gedacht laarover eens te spreken, weernam een an lerestem, die deze was van den huisbaas. Wij zouden hem moeten in betrekking itellen met onzen vriend Camille Guyard van poperinghe en zijne makkers; deze zouden jem eens kunnen beproeven, zegde alw< e le eerste stem. Wat mij aangaat, ik wil mi jan hem niet kenbaar maken, gij weet waar- pi. Ten andere, ik moet seffens naar Brus fel terug. Ik reken op u om het noodige te |en... Laat mij weten hoe hot afgeloopen is Alles zal goed zijn, antwoordde de piioenmaker. [Op 't zelfde oogenblik ging de deur van bet .■ct'f met statige houding, rijke pels kctrfel en menigvuldige diamanten ringen In, kwam buiten. Abel gevoelde zich vol Verwondering en eerbied er voor. I Op 't eerste oogenblik dacht Abel dat de pbekende een slachtoffer was dat zich on taozel weg had laten aanlokken. Groot was chter zijne verwondering toen de baas hem ëmerkeude hem riep en het volgende zegde De tijd is gekomen waarop ik u een ge- eim moet veropenbaren dat ik tot hier toe niet mocht toevertrouwen. Ziehier: terwijl ij met uwe gezellen uwe vrijheid te pande lit voor magere opbrengsten, zijn er, in pdere streken, mannen die-veel groolscher terken uitvoeren. Gij hebt zelf, bij 't lezen an sommige feiten gepleegd rond Kortrijk, enten Brussel, soms uwe bewondering uit- edrukt over de schoone slagen van zulke leesters. Welnu, deze meesters zijn onze tienden. Ik heb hun reeds over u gesproken tl zij verlangen u te kennen. Deze die aan uo hoofd staat, wijst hen de voordeelige 8gen aan gelast zich met de moeilijke ou- 3i handelingen en zorgtterzelfdertijde, dank au machtige en sluwe tussch -rikomsten, Oor eene omzeggens volstrekte zekerhtid. e/.eook begeert u te zien en u deelachtig ie taken in hun werk. 't Is den heer die gij Per eenige oogenblikken hier hebt zien tiui- meêdeelde, deed van stonden at zijnen naam kennen, 't Was Ganr He Guyard, bijgenaamd Lapare, een der meest beluchte bandieten v/elke het belgische gerecht ooit voor han- ein had. ''biet wantrouwen dat de Belgen tegenover (Vfet gut ond hadden,;werd toch wel- (jjcgonnen en, na e.mige proeven met s]a te hebben in onze streken, werd ttTAjhJ en goed oog gezien en weldra op de hoogte gesteld der macht zijner nieuwe makkers. Seffens had Abel getroffen geweest door de uitmuntende regeltucht van de belgische bende, nog veel sterker in getal dan de zijne Zijne mannen onderscheidden zich voorzeker soms door meer stoutmoedigheid, misschien zelf door meer moed, maar dikwijls en Abel moest het bekennen had hunne on bezonnen vermetelheid en onvoorzichtigheid schoone plannen doen mislukken waarvan den goeden uitval bijna zeker scheen. De Belgen, die kalmeren bedachtzamer te werke gingen, vermeden metzorgaldieonvoorzich tigheden; de manier van hunne gevaarlijke oefeningen aan te gaan, mocht aanzien zijn als liet voortbrengsel eener wetenschap en hun getuig was als eene Verzameling ju wee- jen. Abel stond er voor in bewondering, voor al als hij dacht aan het zware en niets beduidende gereedschap, waarmede hij tot hiertoe gewrocht had. Niettegenstaande hunne kalmte, hadden Guyard en zijne makkers nochtans affas ge zien welk voordeel zij zouden kunnen trek ken uit de levendigheid en de onverschrok kenheid van den jongen franschen kapitein en zijne vrienden. Behoorlijk geleidt, konnen deze hoedanigheden, samen met de hunne, niet missen van de beste uitslagen te leveren. Dus werd op zekeren avond tusschen de twee benden een verbond gesloten op 'twelk men de grootste hoop stelde. Camille Guyard en zijne bijzonderste luitenanten geweerdig- den zich naar Hazebrouck te begeven, waar Abel hun zijne getrouwe makkers moestvoor- stellen. Deze eerste bijeenkomst had plaats den 29 Juni 1905, in eene kleine herberg der omstreken van Hazebrouck, op den weg van Merville, gekend onder den naam van A fair des champs. 't Is daar dat sedert een veertiental dagen Abel het middenpunt zijner inlichtingen ge vestigd had, dat hij met zijne handlangers vergaderde en dat hij zijne zittingen hield. Gansch bijzondere redens, ten andere, hadden hem dit besluit doen nemen Alhoewel gehuwd en niettegenstaande de talrijke vriendinnen die hij al verschillende zijden had, was Abel toch nooit een getrou we man of vriend geweest. Zekeren dag ont moette hij in de Rubecke straat een mebje. Hunne blikken kruisten elkaar Abel gerecht er verliefd op. Dit meisje was Löuise Matoret, dienstmeid in de herberg A fair des champs die la ter eene bijzondere zware rol moet vervullen in het leven van den bandiet. s Anderdaags ging de jonge kapitein naar de herberg der Mervillèstraat, waar ten an dere, zijn broeder .-\uguste en eenige andere 'eden der bendè ook reeds gingen. De baas en de bazin der herberg Euiile Carrier!inck en zijne vriendin Elodie Debril, hadden zich aan zulke eer niet verwacht. Sedert lang tenden zij Abel's faam, maar hadden nooit gedacht dat hij tot bij hen zou willen komen. En hier, eenetusschenpoos. De herbergiers van A l air des Champs waren de eenige niet die de beruchtheid van Abel en zijne groote daden kenden. Later, alswanneer, dank aan de opzoekingen der bijzondere agenten der veiligheidspolitie, men de hand kon leggen op eenige der aangeslotenen bij de bende Pollet, was men niet weinig ver wonderd te bestatigen dat, sedert minste twee jaar, in het meerendeel der herbergen der streek, van Duinkerke naar Bethune en van Bethune tot aan de grens, men ten volle elicht was over de misdaden van Polle en zijne gezellen. Maar laat ons tot Abel wederkeeren Louise Matoret verwachtte er zich ook hoe genaamd niet aan de vriendin van Pollet te worden hij had dus niet veel moeite om ïaar te overhalen. De nederige dienstmeid der herberg werd alzoo de machtige en de geëerbiedigde vriendin van den rooverskapi- tein en de herberg A l'air des Champs was voortaan het hoofdkwartier van den verliefden kapitein. t Is alzoo dat, den avond van 29 Juni 1905, Camille Guyard en zijne vrienden voor de eerste maal in tegenwoordigheid gesteld werden van de bijzonderste leden der bende •Pollet in de herberg A l'air des Champs Men besprak er de uitvoering van eenige plannen. De fransche bandieten vertelden met ai de omstandigden, het werk der vori ge dagen. Sedert twee maanden en niette genstaande de herhaalde afwezigheid van vier gewaarschuwde op hem wachtten. luitenanten van Abel Eenigen tijd te voren, toen hij, als rond leurder verkleed, zijne koopwaren was ko men aanbieden aan de maire van Laventie, had Abel bemerkt dat er in eene kamer der benedenplaats eene groote brandkas stond. Naar zijn oordeel moest do koffer noch al eenen schoonen buit inhouden. Maar de slag was gevaarlijk om wagen. De maire en zijn huisgezin sliepen boven de ze kamer, in eene plaats daarnevens sliepen eenige bedienden. Deze moeilijkheden waren nochtans niet van aard om de b ndieten te doen terugdeinzen. Zij brachten een deel van den naclit over m 't overleggen der middelen die in 't werk moesten gesteld worden om de zaak te doen gelukken. Na lange en rijpelijk alles over dacht te hebben, werd hctvolgende besloten: De coffre-fort in het huis zelve openbre ken, daar viel niet aan te denken. Zonder twijfel zou het gerucht de inwoners wakker maken. Een overheerlijk gedacht was in 't brein van Abel ontstaan. De bandieten wa ren dezen avond talrijk genoeg, om zonder groot gerucht, de kostbare en tevens zware kas te verdragen tot op straat. Daar, in de nabijzijnde statie, op de wisselsporen, ston den eenige ledige koopgoederenwagons. Zij moesten dus maar den coffre-fort tot daar dragen, hem op een wagon plaatsen, welken zij dan op eenige kilometers ver in volle veld zouden doen rijden. Zij zouden alsdan, zon der verontrust te zijn, de koffer op hun ge mak kunnen openbreken en den Duit, prijs van zoo vele pogingen, onder elkaar verdee- len. Zooals men ziet was het plan zeer stout en weerdig van de kunst van Abel. Het eerste deel van den slag liep allerbest af. De coffre-fort was reeds op. straat, ge plaatst op eenige rollen hqut die van de boo- men afgerukt en daartoe gereed gemaakt waren. Zonder veel moeite gingen zij hem tot aan de staff e voortrollen, toen opeens, hoven het hoofd der bandieten, een geweldi ge bliksemslag de zwarte wolken, die tot nu hun werk vergemakkelijkt hadden, door kliefde. Eene schrikkelijke donderslag deed geheel de gemeente beven, gevolgd door an dere donder- en bliksemslagenhet regende bij stroomen; kortom, een echt on wed er brak los. hun opperhoofd in België, hadden zijden tijd niet verkwist, 't Is alzoo dat zij beurte lings geplunderd haddende kerk van Stra- zeele, het huis van M. Dufour te Laventie, de statie der zelfde gemeente, de magazijnen van M. Vandembrand te Vollon-Cappel, het gemeentehuis van Vieux-Berquin, waar zij onder andere de spaarcenten der leerlingen meênamen, verschillige woningen te Mor- becque, de woning van M. De Keyser te Chorgne, zonder de talrijke dagelijksche diefstallen van pluimgedierte en konijnen mede te rekenen. Eindelijk op 19 Juni, had den zij deze winstgevende reeks gesloten met te St. Venant het huis leêg te plunderen vac.| M. Berquart, wiens moeder zij eenige maan den later gingen komen vermoorden. De zuivere winst dezer zes weken bedroeg rond de vijftien duizend frank, zonder de menige kunstvoorwerpen meê te rekenen dewelke de nog altijd getrouwe Mme Fauvart seffens, in de omstreken van Armentiers naar tenen rijken eigenaar droeg die zijn fortuin aan dezen handel te danken had. Het verhaal dezer heldendaden deed de bewondering der belgen ten toppe stijgen en er werd besloten dat men denzeifden avond nog samen zou aan 't werk gaan. De kans, men moet het bekennen, bevoor- Door dit helsch gerucht ontwaakt, spron gen eenige personen uit hun bed om aan hunne vensters te kijken. Gedurig kwamen bliksemstralen de straat verlichten waar de coffre-fort als eene zwarte massa lag. Zonder twijfel gingen de bandieten in hun roovers- werk overrast worden. Zij dachten het dus geraadzaamst zonder den buit er van onder te trekken, eD, al vloeken lijk bezetenen, namen zij den weg om weder te keeren naar Hazebrouck. 't Was reeds dag, wanneer zij, beslijkt van hoofd tot voeten, en met doornatte kleederen te Croix du Sart aankwamen. Na er een weinig gerust te hebben in de herberg L'js Travailleurs om er zich wat te verwar men en nieuwen moed te scheppen, dachten zij hunnen weg voort te zetten, toen drie gendarmen voor hen sprongen. De verdachte houding der kerels had de aandacht op hen getrokken der mannen van de wet die ze seffens verzochten hunne papieren te toonen. Maar gasten zooals Abel en Guyard zijn niet verlegen voor zulke kleinigheden. Allen hadden goê en regelmatige papieren op zich. Zonder het te doen herhalen, voldeden zij seffens aan de vraag der gendarmen. Abel en Guyard waren de eerste die hunne papie ren toonden. De beurt der andere kwam dan. Maar, heel wantrouwig, draaiden en keerden de gendarmen lange de papieren die men hun vertoonde, 't Ts alzoo dat zij geen deeligde de eerste werkingen niet der nieuwe Isloegen op de afwezigheid van Pollet en jong en groote bende, en de eerste pogingen brach ten niet veel op. Na het sluiten der overeen komst hadden Abel Poliet, Camille Guyard en zijne belgische gezellen, de herberg A l'air des Champs verlaten en vertrokken onmiddelijk naar België. Guyard die in een naburig huis kwamen te verdwijnen. Deze afwezigheid was ten ande re maar van korten duur en weldra kwamen de twee bandieten, onoozel weg, zich weer bij hunne makkers vervoegen, wiens papie ren de gendarmen nog altijd onderzochten. Dit onderzoek had de brave gendarmen ten Sedert eenige dagen wachtte Guyard, aan I ]!00gSte voldaan en zonder haast dezen keer, ion do nnnor ranitom Tzon Dnncool nine I P wien de opperkapitein van Brussel het huis van eenen kleinen eigenaar van Watou aan geduid had, het gunstig oogenblik af om zie' naar deze gemeente te begeven. Het moest lukken dat M. Deprez t is de naam van den eigenaar nu juist op reize was. Zon der veel gevaar te loopen mocht men nu dus den slagrwagen. De dieven hadden geen moeite om de deuren open te breken en in huis binnen te dringen. Ongelukkiglijk voor hen, had M. Deprez, bij zijn vertrek zijne vo irzorgen genomen en al zijne weerden in zekere bewaring ge bracht. De bandieten vonden maar rond de honderd frank, 's Anderdaags pleegden zij eene diefte te Eeckede uitslag was ook niet beter. 't Is alsdan dat zij besloten terug naar Frankrijk te trekken. Den 5 juli, in den vertrokken zij een liedje fluitende, als man nen die hunnen plicht gekweten hebben. Groot was nu ook de verwondering der brigands, toen na het vertrek der gen darmen, Abel en Lapare, heel fier, uit hunnen gordel 4 zakken goudstukken en bankbiljetten trokken er waren er voor 3500 fr. die zij gestolen hadden binst dat de gendarmen hunne papieren onderzochten. Abel en Lapare waren geen mannen om hunnen tijd te verliezen... Een jaar later, op den kof>r van het huis waar de twee roovers deze som gestolen hadden, vonden de agenten der openbare veiligheid een klemhaak die gediend had om die misdaad te bedrijven. 's Avonds gingen al de leden naar de her berg - A l'air des Champs waar den zoo avond, kwamen zij te Laventie aan, waar Igemakkelijk gestolen buit verdeeld werd. Alhoewel goed voor eenen tijd, mochten zij toch niet rusten na dezen slag, want rus ten roest, zegt het spreekwoord. Van'san- daags reeds gelasten Abel en Lapare hunne mannen met nieuwe zendingen. In min dan twee maanden hadden het zestigtal roovers waarover de twee kapiteins alsdan beschikten, het meestendeel der gemeenten van rond het zuiden van Hazebrouck ge plunderd Zij bedreven in dien korten tijd meer dan drie honderd diefstallen. Van hunnen kant, bleven Pollet en zijn gezel ook niet werkeloos. Zij hadden bij hen hunne getrouwste handlangers gehouden en iederen avoud kwamen hunne aanbrengers naar het hoofdkwartier A l'air des Champs™ om ze op de hoogte van hunno opzoekingen te houden. Ook, telkens met het vallen van den avond, trokken de hoofdmannen or op los, om de bekomene inlichtingen ten nutte te brengen. Gedurende den gansclien Juli maand waren Meteren, Norrent-Fontes, Lestrem, Laconture, Laventie aan hunne rooftochten onderworpen. Op den 24 Juli alleen werden er te Lestrem door hen zeven dieften gepleegd in verschillige huizen. Louise Matoret, die nu heel en al het hert, van Abel veroverd had, nam nu ook deel aan de rooftochten en toonde zich zoo stoutmoe dig als haren vriend. Dagelijks nog groeiden de twee benden aan door het aanwerven van nieuwe roo vers dewelke men eerst op de proef stelde. Onder deze, had Abel het slim gedacht op gevat, eenige dienstmeiden van rijke huizen van Hazebrouck, Duinkerke en Bethune te aanveerden De inlichtingen dezer meiden over hunne meesters, waren later voor de bandieten van het grootste belang. Onder het getal aanbrengers en aanbreng- sters, telde de moeder Raems, eene oude waarzegster wonende in de voorstad Cercus, te Hazebrouck, ouder de kostbaarste, om reden dat het haar gemakkelijk was de onoozele suis die haar gingen raadplegen, te ondervragen nopens hunne fortuin en toestand, 't Is alzoo dat de bandieten, dank aan hare inlichtingen, op 14 der maand Juli, de school van Souverain, wier bestierster een der beste kliénten was der waarzegster, gansch konden plunderen. Daags na den diefstal kwam de arme dame in haast naar de vrouw Raems om deze haar ongeluk te vertellen en smeek haar de kaart te willen slaan om te zien wie de diefte begaan had en "waar de opbrengst ervan verborgen lag. Na eerst de gebruikelijke vergoeding opgestre ken te hebben, ging de tooverheks aan het werk en deed weldra aan de verbaasde schoolbestuurdster kennen dat de dieven, geladen met den buit, op de vlucht waren op den weg van Veurne naar Oostende. Zonder meer te willen hooren, vertrok de dame in haast naar Oostende. 't Onnoozel Schaap had zij moeten weten dat al wat men haar ontstolen had, in den kelder verborgen was der oude heks, en maar slechts de goede moeder Fauvart af wachtte die het, zooals gewoonte, aan den man ging weten te brengen. Wordt voortgezet. Alwie liefhebber is van boeiende verhalen te lezen, moet liet boek koopen dat in deftige en vloeiende woorden de gruweldaden mede- deeld eertijds gepleegd rond Aal ter door JDe moordenaarsbende van VVII- demoiiwe. Dit boek, geschreven door A. Vandege- nachte, politiekommissaris, bevat meer teks dan Baekelandt, en wordt verkocht ter druk kerij van dit blad aan 3 fr.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1906 | | pagina 5