Bijvoegsel aan DE POPERINGHENAAR van Zondag 21 Juli 1907. ItflJlDBOÜ WBEIiflJlGEH. De Rooversbande van BUITEHLAHDSCH JilEUOIS. fllEUWS UIT BELGIE. RAPEN. Rapen worden gewoonlijk als tusschen- vrucht gekweekt. Voor het vee worden zij als een voornaam wintervoeder aanzien, niet omdat zij zeer voedzaam zijn, maar wel omdat zij alsdan het eenig groenvoeder uitmaken. In lichte gronden bekomt men schoone opbrengsten, wel te verstaan indien de be mesting op oordeelkundige wijze gebeurt. Een oogst van 40,000 kgr. rapen bevat in de geheele 82 kgr. stikstof, 58 kgr. fos- foorzuur en 152 kgr. potasch. Aangezien de groei der raap maar van korten duur is, is het hoogst noodzakelijk gemakkelijk oplosbare meststoffen aan te wenden. Daaruit volgt dat het gebruik van ver- schen stalmest bij deraap, als tusschenvrucht geteelt, niet aan te bevelen is, maar wel bij de voorgaande vrucht. Zeer dikwijls worden stikstof en potasch ondervorm van beirtoegediend; deze doen wijze verdient goedkeuring, maar de bemes- dient volledigd te worden bij middel van scheikundige vetten, als sodanitraat, super fosfaat en zwavelzure potasch. Mijnheer De Vuyst zegt dat hij in 1890, door aanwending van 150 kgr. sodanitraat per hectare, slechts een nettowinst van 10 fr. bekwam, terwijl eene bijvoeging van 300 kgr. superfosfaat, vijf maal meer profijt gaf. De minerale bestandeelen zijn onmisbaar bij de tselt der raap, omdat zij de voedende waarde ervan vermeerderen en het rijpen verhaasten. Men zal dus de voorkeur geven aan kalk- superfosfaat en zwavelzure potasch. Naar onze meening zou de landbouwer de volgende hoeveelheden hulpmesten per hect are moeten aanwenden, inaien hij goede uitslagen wil bekomen. 250 kgr. sodanitraat; 400 kgr. superfos faat en 150 tot 200 kgr. zwavelzure potasch. J. Aidit. Landbouw nieuws.In vele streken van ons land is de opbrengst van het hooi een derde en zelfs de helft minder dan verle den jaar. De koude heeft het groeien der beeten zeer vertraagd. De toestand van de aardappelen is geenszins voldoendeop tal rijke velden is de ziekte reeds aan den wor tel. Daarentegen staat de suikerij schoon. Wat het fruit betreft, de rupsen, ongemeen over vloedig dit jaar, hebben daar groote ver woestingen aangericht. De prijs van het vee en van de peerden blijft hoog. De eerste broeisels van de coucous is mislukt in den omtrek van Mechelende kiekens worden verkocht aan 12 en 15 fr. het paar. Een tweede broeisel is goed geweest en de prijzen zullen spoedig dalen. De prijzen van de graangewassen en van al de andere landbouwwaren blijven hoog. De nieuwe aarappelen bereikten, deze maand, prijzen verschillend tusschen 13 tot 20 frank. Ken beticiiie die zinneloos wordt.Vrouw Degraeve, de herbergier ter van Hazebrouck, die vroeger aangehou den was geweest als medeplichtige in de beruchte bende van Abel Pollet, maar die onlangs in vrijheid werd gesteld, omdat zij in de hersens geraakt scheen is nu gansch zinneloos geworden. Men herinnert zich nog dat genoemde vrouw aangehouden werd als medeplichtige der bende door verheeling, en alzoo lange maanden opgesloten bleef in het gevang van Bethune. Hare onschuld later gebleken zijnde, werd de vrouw in vrijheid gelaten, maar sedert dien was zij altijd bekommerd met zwaarmoedige gedachten Overal tot zelf in hare matras, zocht zij ingebeelde voorwerpen en zij denkt gedurig eene vrouw voor haar te zien, gansch in zwarte zijde gekleed Op aanklag der geburen en voor de open bare veiligheid heeft de politie-kommissaris van Hazebrouck de ongelukkige naar het krankzinnigen gesticht van Belle doen voeren. Fi'iuiEirijk.Aanslag op den prési dent der Republiek. Een kerel heeft zondag op den président der Republiek ge schoten zonder hem te treffen. In gezelschap van den heer Clémenceau had de heer Fallières het Elysée om half acht verlaten, om te Longchamps de troepen in oogenschouw te nemen, ter gelegenheid van het 14 Julifeest. Als de président, die Longchamps verlaten had, aan de Avenue de Marigny gekomen was, heeft een kerel twee revolverschoten gelost. Na het eerste schot keerden Fallières en Clemenceau zich om in de richting waar het gelost werd. Zij hebben hem een tweede schot in de lucht zien lossen. De kerel werd onmiddelijk door het volk ontwapend. De politie moest hem tegen zijne woede bescher men. Hij beweerde in de lucht geschoten te hebben om de aandacht op zich te vestigen, daar hij beweert te kort gedaan te zijn. De kerel die op den président geschoten heeft is zekere Leon-Marie Maillé. Hij is een oud- kannonier der vloot. Maillé is in de hersenen geraakt. Hij was zaterdag avond uit Rouaan, te Parijs aange komen waar hij den nacht overbracht. Het onderzoek zal uitwijzen of Maillé de waar heid zegt. Zijn revolver was niet gevaarlijk. Frankrijk. Eene erge zaak is te Moulin-Fouton, nabij de belgische grens, aan 't licht gekomen. Een 17jarig meisje, Marie Dehoghe, wonende te Yper in Belgie, was naar Wasquehal gegaan, waar zij in dienst trad. Het meisje is zeer onnoozel en eenvoudig van geest voor haren ouderdom. Zij verloor den weg en werd door twee ke rels, bij het invallen van den nacht, meege lokt in eene weide. Daar kwamen nog een half dozijn mannen hen vervoegen. De ben de mishandelde het ongelukkig meisje op schandige, echt onmenschelijke wijze, waar na zij de vlucht namen. Een jongeling had daarna het meisje ontmoet en zette de boos wichten achterna, doch verloor hen uit het oog. Zij zijn nog niet ontdekt. De weduwe Raux woonde reeds ver scheidene jaren in de rue de Halle, te Roe- baais, met den genaamden Joseph Jésut, ijzerdraaier. Deze laatste had besloten de betrekkingen af te breken, en vrouw Raux was daarover zeer misnoegd, Donderdag avond toen Jésut bij de bewoners van het gelijkvloers, eene herberg, zat om met de huisgenooten het avondmaal te nemen, kwam de weduwe Raux binnen met een eemer. Zij goot den inhoud, vitriool, naar Jésut die erg verbrand werd over gansch het lichaam. Nog vier andere personen be kwamen lichte brandwonden. Te Parijs, in de rue Damesne, werd gansch eene familie vergiftigd door het eten van schapenlever. Een tweejarig kindje is reeds bezweken en de oude grootmoeder ligt op sterven. Zes andere personen, waaronder vier kinderen, zijn gevaarlijk ziek. Maandag morgend vond men in het Boulonjerbosch bij Parijs, een belg opgehan gen. In een der zakken vond men papieren op de naam van Joseph-Aimable Lamey, 25 jaar oud, geboren te Monceau-sur-Sambre. Er stak ook een brief in, waarin de wanho pige zegde zich uit verontweerdiging op te hangen omdat hij antimilitaristen had hoo- ren weg met het leger roepen. Waar schijnlijk was de man niet wel bij zijn ver stand. Groot hertogeloiii Luxemburg. Woensdag gebeurde er te Snoppert op de fransche grens, een schrikkelijk ongeluk. Eene landbouwersvrouw had hare kinderen 3 en 4 jaar oud, alleen thuis gelaten. Zij speelden op den koer der woning. Eensklaps hoorden de geburen een zonderling ge schreeuw. Zij kwamen toegeloopen en von den de arme kleinen gansch bebloed ten gronde. Een groot verken was hen aan 't ver slinden. Het had reeds een der kinderen den hals en de ooren gansch afgevreten. Het on gelukkig kind stierf kort nadien. De toestand van het andere is hoopeloos. Men vreest dat de moeder zinneloos zal worden. Stalië.Een onderwijzeres nam een bad op het strand van het eiland Lesina, recht over San Giorgio, in de Adriatische Zee, toen zij opeens door een haai gegrepen en meegesleept werd, vooraleer men de onge lukkige kon ter hulp komen. Fngelaml.Te Oxford Road heeft men in eene herberg het in stukken gesneden lijk van een 13jarig meisje onder een bed verbor gen gevonden. Onlangs werd te Chicago eene echt scheiding uitgesproken in 13 minuten. Het assisenhof van Liverpool heeft nu eene erge zaak afgehandeld in vijf minuten. Een neger Charles Patterson, beschuldigd van moord op mad. Lelian, J. Charlton, te Moss Side, nabij Manchester, had zijne misdaad bekend De geneesheer verklaarde dat de man ver antwoordelijk was, de rechter zette, volgens het gebruik, de zwarte muts op en veroor- de den moordenaar ter dood. Duitsclilaml.Tusschen Orieldorf en Buchenwalt, op een veld, heeft men dinsdag het verminkt lijkje van een 4jarig kind gevonden. De buik en de beenen waren afgesneden, en de oogen, ooren, neus en wangen gedeeltelijk afgerukt. Men bezit geen het minste spoor van het monster dat zich aan deze ijselyke misdaad heeft plichtig gemaakt. Oostenrijk. Een boer Fédor Szitar, van Also-Kalocsa, in Hongarié, is woensdag overleden in den ouderdom van 110 jaar. Verleden week had hij nog een w7eg van 5 kilometers te voet afgelegd. Het was de oudste inwoner van Hongrië. Vereenig'de Staten. Kanon ont plofte Tijdens de schietoefeningen door de bemanning van het pantserschip "Georgia der Vereenigde Staten, nabij Kaap Cot, ont plofte een kanon. Er zijn 8 dooden en 6 gekwetsten. Maklank van den russiscBs-ja- panseiieu oorlog.Debeschuldigings- akt tegen de generaals Stoessel, Reuss,Fock en SmyrnofF, die te St Petersburg uitgeko men is, beslaat een lijvig boekdeel. De generaals Stoessel en Fock worden er in beschuldigd1° verslagen geleverd te heb ben over veldslagen, die nooit plaatsgrepen 2° generaals van hunne vrienden, die veld slagen verloren hadden, voorgesteld te hebben voor eereteekens3° vestingen aan den vijand overgegeven te hebben, alhoewel zij ruimshoots weerstand konden bieden. Voor die drie misdrijven zijn generaals Stoessel, Reuss en Fock strafbaar met de dood. Woesten.De heer Achille Baes is alhier benoemd tot veldwachter in vervan ging van den heer Levin Metsue die zijn ontslag genomen heeft uit reden van hoogen ouderdom. Yper. Over eenige weken werd ten nadeele van Louis Demarets, voerman bij M. Dambre, een rijwiel gestolen terwijl hij in eene herberg van de Dixmudestraat was. Het gestolen rijwiel is thans teruggevonden in den hof van het buitengoed van M. Casse. De dief moet berouw gekregen en het daar geworpen hebben. Maandag nacht hebben onbekende die ven het fruit van M. Frans Van Besien, in de Dixmudestraat, uit den hof gestolen. Terwijl de werklieden van M. Water- bley, op den steenweg van Dixmude, afwe zig waren, hebben kwaaddoeners hun ge reedschap meegenomen. lieninglie.Groote feesten ter gele genheidder vaandelwij dina der Katholie ke Wacht. Zondag had de plechtige vaandelwijding plaats van onze Katholieke Wacht. Een machtige stoet "Jonge Wachten" van alle kanten opgekomen, bonden en ver- eenigingen, met drie muzieken van Yper, Merckem en Zweveghem, doortrok de ge meente. Veel volken geestdrift bemerktemen overal. Een plechtig lof werd gezongen en daarna eene buitengewone vergadering ge houden waarin volksvertegenwoordigers en senateurs het woord voerden. Schoone muziekoefeningen sloten den blijden dag. De inrichter M. Pieters haalteer van zulk een prachtig feest. Wyogene. De 14jarige Maurits Deneweth, koeiwachter bij den landbouwer Constant DaClercq, op Scheewege, is dins dag verhangen gevonden in den stal. Marcke. Zondag avond rond 10 V» u. werden Valere Dewilde, Ivo Claus en I. De- meurysse aangevallen door eenige kerels en deerlijk toegetakkeld. Dewilde bekwam 12 messtekenClaus veel slagen op het hoofd en Demeurysse werd een vinger afgesneden. Maandag werden twee der vermoedelijke daders aangehouden. De gendarmen moesten versterking vragen om ze tegen het volk te kunnen beschermen. De toestand van Dewil de is zeer erg. Veunie.Bijna eene botsing. Zon dag avond bij het terugkeeren van den bij zonderen tram uit de Panne waar een festi val had plaats gehad, gebeurde er bijna eene botsing aan Veurne voorstad met den tram komende uit Poperinghe gelukkiglijk kon men in tijds stoppen door het alarm te ge ven eene groote ramp werd aldus vermeden want de bijzondere tram zat opgekropt met volk. flnoeke. De fransche familiën An- dric en Laguesse, van Bordeaux, die te Knocke het seizoen doorbrachten, waren in automobiel uit Zeeland langs de belgische kust gereden. Met uit den weg te rijden voor een tram, storte de automobiel in eene diepte. De vier reizigers, die in het rijtuig z iten, werden erg gekwetst. Men vreest voor hun leven. Ingooigem. Notaris verdwenen. Den 8 Juli verliet de notaris alhier zijne woonst zonder te zeggen waarheen hij ging. Donderdag laatst stapte hij ten 8 ure 19 's morgens af aan de ijzeren weghalte Sterk- hoek en ging te voet naar zijn huis. Na er eenige minuten vertoefd te hebben, vertrok hij opnieuw en sinds dien heeft men hem niet meer teruggezien. Dinsdag is het parket naar hier gekomen en heeft de zegels gelegd in zijne woonst. Die verdwijning verwekt opschudding inde streek. A/oordteliegeni.- Frans Coeckelberghs 54 jaar oud, gehuwd en vader van 7 kinde ren, was zondag namiddag aan 't werk op zijn kiekenkot bezig zijne kiekens eten te geven. De schrijnwerker DeCeuster, 23 jaar oud, sinds twee maanden gehuwd, kwam uit eene naburige herberg; toen hij Coeckel berghs zag, kwam hij naar hem toe, sprak eenige woorden en plofte hem dan een mes in den buik. Het slachtoffer werd door een gebuur opgenomen en aanstonds ontbood

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1907 | | pagina 5