HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD NIEUWSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN, verschijnende den Zaterdag namiddag. GEZAAGD BOOT Fi H EEN WOONHUIS Een groot Woonhuis G rooien keus van Kindervoituren in den Bazar, bij Sansen-Decorte, Gasthuisstr. 15, Poperinghe. te koopen of te pachten Nog de Hoptentoonstelling BUlTE|MpSCH JilEUdlS. NIEUWS UIT BEhGIE. ZONDAG 20 October 1907. Centiemen. Derde Jaar. N 47. Uitgever, VA SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Den Vrijdag 25 October 1907 Uit der hand te koopen Notaris DB VOS, Donderdag 24- Oktober 1907, TE CUATQÜ, Vlakte 5 aren 29 cent. ien zoekt te Huren ANNONCEN Den drukregel 10 c. Op 't eerste blad 20 c. rste Taps. Bolllngen en Herbergksfinissea mits betaling van 25 cn. Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Bijzondere buiten stad f. 2,50 binnep stad f. 2,00 Herbergiers buiten stad f-1,50 binnen stad f-1,00 De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in het blad verschijnen. Studie van MtPI Bacquaert, Notaris te Poperinghe. TE POPERINGHE, Openbare V ehkooping Bestaande namentlijk in Hout van 4 cent. dikte, Populieren Hout 2 c. 5 mil. dikte, 1 c. 5 mil. dikte, Abeelen Hout 2 c. 5 mil. dikte, en 25 boekjes Kiste- of Schrijnberd. Zes maanden tijd van betaling voor d< koopen boven de 20 frs. mits goede borg. ia. TE POPERINGHE. De Koopwaren zich aldaar te bevinden zul len op prijs van factuur moeten overgenomen worden. Studie van den TE WATQU. Openbare Verkooping Bijzondere Occasie Schikkig voor hoegenaamd allen handel, Zeer voordeelige voorwaarden. Uit ter hand te koopen VOORDRACHT van den E. H. De jaegher. De Poperingsche Hopsoorten. wmmm worden ingelijfd mmsmm Het recht, annoncen of artikels te weigeren is voorbehouden. I. om 2 ure namiddag, ter herberg A la Cour de Commerce, bij Pieter Quaghebeur-Proot, aan de Statie van extra droog 3 1 c. 5 mil. dikte, 12 cent. dikte, 100 vkm. Iepen 300 75 50 300 100 50 ZEER WEL GEKALANTE allerbest gelegen SEFFENS HANDSLAG. Voor alle inlichtingen zich te begeven ter studie van den Notaris Bacquaert te Poperinghe. in ééiie zitting;, om 2 uren namiddagter herberg-brou- werij bewoond door d'heer Henri I>e poers, VAN en afhangelijkheden met 22 aren 65 cent. Grond van gebouwen en Zaailand. Gebruikt door Petrus Viane, tot 15 Maart 1916, mits 80 frs. s jaars, boven de lasten. Een allergerievigst hui* met zaal 30 me ters lang op 5 breed, hof, aalput (150 stan den), citern- en pompwater. met uitweg langst straat goed berijdbaar, 39, Casselstraat, recht over 't groot portaal van O. L. Kerk. met achtergebouwen en 10 aren 64 cent. erf, schikkig voor allen handel, zijnde de her berg a ia Cour «le Cassel, gelegen in de Casselstraat. Voor alle inlichtingen zich te bevragen Yperstraat, nr 70. Klein en goed gelegen Ilanclelslmis te Poperinghe Schrijven: Vaessen, 47, Doornijkstraat, K0RTRIJK. VAA GENT. Het is het vierde jaar dat eene Hopten- toonstelling.te Gent gehouden wordt. Ze werd Vrijdag 11 dezer, om 10 1)2 ure 's morgens, geopend door M. Marnix, gemeen teraadslid en Voorzitter van het besturend komiteit der Brouwerijschool, en in bijzijn van M. Kerkhove d'Exaerde, gouverneur van Oost-Vlaanderen, en M. Carthuyvels, algemeen toeziener van het ministerie van landbouw. In de tentoonstelling bemerkten wij nu stalen van hop, toegezonden door Engelsche huizen uit de graafschappen Kent en Sussex, en door Duitsche huizen uit Nuremberg. Dat bewijst dat de Tentoonstelling van Gent reeds verre bekend is. De E. H. De Jaegher, landbouwleeraar en secretaris van het Poperingsche Hopverbond heeft eene leerrijke voordracht gegeven over de Belgische hop in het algemeen en de Poperingsche in het bijzonder. Deze Voordracht, die groote belangstel ling verwekte onder de menigte aanhoorders, werd luidruchtig door allen begroet en zal voorzeker goede gevolgen hebben voor de verhandelingen der Poperingsche waar. (Wij deelen verder een kort verslag ervan mene). De eerediplomas werden toegekend aan de heeren De Coninck-Vanden Bossche, van Aalst en J. De Smyter, van Vlamertinghe dat is voor de meeste hoeveelheid (2560 kilog. ten minste) die meer dan 520 punten behaalt. De heer gouverneur wenschte het bestuur geluk met den bekomen uitslag en dankte de bestuurleden vooi'al wat zij voor den Belgi schen hoppekwe'ek doen. De andere prijzen werden toegewezen als volgt Groene Bel G. De Coninck-Vanden Bossche, van AalstEdm. Van den Eynde van Molhem; G. De Coninck-Vanden Bossche voornoemd. Cagniaux Joz. VanLoo, Volhêm; P. De Reuse, Téralphène; Hofbond, Téralphène BuvrinesHenri Boeket. Poperinghe Alois Capelle, Elverdinghe; C, Verdonck Vlamertinghe. Witte Rank, Poperinghe: Wed. Ooghe Poperinghe Hend. De Gryse, Watou F. Vanden Ameele, Watou. Witte Ranken J. De Schrijver, Hekel ghem; L. Coreman, Strythem; K. Deleu, De Téralphène. Verschillige soorten S. Van de Voorde van Ertvelde; Lod. Droogenbroeck, van St- Ulrick-Kapelle en S. Van de Voorde, voor noemd. De hop was gerangschikt volgens de plaatsen van oorsprong. Talrijke brouwers, hoppekweekers en handelaars hebben de tentoonstelling be zocht. Niettegenstaande de lage prijzen der pro ducten, is de uitgestrektheid der teelt niet afgenomen want door de vakvereenigingen hebben de hopboeren hun vakkennis mer kelijk uitgebreid evenals de belangstelling in hun bedrijf. De opbrengst helaasover treft altijd de vraag zoowel voor de inlandsche brouwerijen als voor den uitvoer naar het vreemde, vooral naar Engeland. Onze Hopsoorten. Onder de hopsoorten die in het Pope- ringsch hopkwartier geteeld worden, treft ï>e bende Pollet, Nog eene aan houding De gendarmerie van Haze- brouck is op het spoor van eene nieuwe me deplichtige van de moordenaarsbende van Abel Pollet. De kerel zou door Abel zelfver raden zijn en zou te Lozingem wonen. Onbekend is onbemind. Onze Belgische hopsoorten, zoowel de Aalstei'sche als de Poperingsche, zijn bij onze 'andgenooten niet genoeg gekend, niet ge noeg gewaardeerd. En toch, die practische kennis der Belgische hop heeft de brouwer van doen om tot eene redematige keuze der producten en een wel beredeneerde aankoop te komen. Maar al te dikwijls wordt de in landsche hop, en zonderling de Poperingsche, als eengemeene, minderwaardige onbezorgde koopwaar verwezen en dit misschien uit hoofde van den ouden slenter in debx-ouwerij, uit hoofde van vooringenomenheid voor vreemde producten, uit hoofde van zekere traagheid der planters om te verbeteren. En toch veel vakkundigen, zooals de heeren Leplae, Vanderstichele, DeNamur, erkennen dat de Belgische hopsoorten ernstige hoeda nigheden bezitten, zoodanig dat zij veelal als degelijk brouwmateriaal kunnen verbruikt worden. Uitgestrektheid van het Poperingsch Hopkwartier. Volgens de laatste landbouwstatistiek (ten lare 1905) besloeg de hopteelt in België ,573 hectaren, waarvan de groote helft, amelijk 1323 hectaren, gelegen zijn in de streek die zich rondom de stad Poperinghe uitstrekt. Daar zijn 47 gemeenten in West- Vlaanderen waar hoétp geteeld wordt, doch de stad Poperinghe zelf is wel de belangrijk ste met de 524 hectaren hoptuin®n of hom melhoven gelijk onze boeren zeggen) die op xaar grondgebied liggen. Ziehier een kortboncjige opgave voor geheel ons hopkwartier 1. Kanton Poperinghe (stad Poperinghe, Westoutre en Reninghelst) 727,99 heet. 2. Kanton Rousbi'ugge- Haringhe313,67 3. Kanton Yperen 263,47 4. Kanton Meessen 17,52 men twee voorname aan de Witte Rank en de Groene Buvrinsche Rank. I. I)« Witte Bank, die van onheu gelijke tijden af ge"kweekt wordt, staat vroeger altijd bekend als de ware Popering sche hop. Zij onderscheidt zich door de volgende kenmerken A. Rank groen met roode streepjes. B. Bel (ofknop): a/ eivormig en goed ge sloten b/ bleekgroen van kleur c/ fijne schubben of schut blaadjes; d/ dunne en dichtgetande graat e/ bitter aroma. Deze soort nog bevat twee verscheiden heden 1* Vroege Witte Rank (heete Witte Rank) die geheel vroegtijdig rijpt (20-25 Augustus), die minder opbrengt dan latere soorten, wier droge bellen licht uiteen vallen. De bellen zijn kleiner, de lupuline overvloedig en grondgeel, de geur uitstekend. Zij lijdt veel van de windvlagen, maar wordt gewoonlijk geplukt vooral '{slecht weder aankomt* 2° Gewone Witte Rank deze is ook teeder om ontkleurd te zijn door regen ofwindzwe- pen. De Witte Rank eischt een vruchtbaren bodem en een verzoi'gde teelt. Zij is odge twijfeld de beste variëteit onzer streek vroeger werd zij alleen aanveerd in de hopwaag van Poperinghe-stad en Boeschepe Daar zij gevoeliger is voor de schimmel ziekte dan de Buvrinsche hop, wordt zij achteruit gesteken. Enkel de landbouwers der groote (meer dan 2 hectaren) en der middelbare cultuur 1 tot 2 hectarenhebben ze behouden, om den pluktijd goed te kunnen regelen. Zij bewaart langen tijd zonder de kenmer ken van verouderde of voorjarige hop aan te nemen. II. De Buvrinsche Hop of groene Rank heet ook veelal, in 't geboerte, Duit sche Hop deze werd alhier slechts sedert veertig jaar ingebracht door stekken herkomstig van Buvrines in Henegouwen. Deze soort rijpt veel later 'dan de Witte Rank en geeft een overvloedige opbx^engst. Hare kenmerken zijn A. Rank zuiver groen. B. Bel of knopa/ langwerpig - ovaal en vierkantig samenge drukt b/ glad groen van kleur cI grovere schubben dan Witte Rank d/ grovere en wijd-getan de graat e/ zachter aroma. Evenals voor de eigenlijke Witte Rank onderscheidt men twee verscheidenheden 1° Vroege Buvrinsche Hop, die soms Witte Duitsche genoemd wordt (met bleekgroene bel). 2° Late Buvrinsche Hop, die ook Groene Duitsche heet (met glad groene belDewijl de Buvrinsche hop beter in bellen (of knop) xlijft, en ook beter aan den roetdauw (zwaï'- tenhoning) en de schimmelziekte weêrstaat, geven veel landbouwers haar den voorkeur zoodat een planter, met 2 hectaren hop, meer dan 1 hectare zoogezegde Duitsche hop aankweekt tegen min dan 1 hectare Witte Rank. Witte Rank en Buvrinsche hop worden beiden aanveerd op het keuringsbureel der ïopwaag te Poperinghe. Vervolgt. Wan li rijk. De kerkvervolging De minister van eerediensten heeft dekreten doen teekenen waarbij drie kloostergemeen- -;en ontbonden worden 1de Zusters van de Visitatie, te Nevex-s 2. de Damen van de geestelijke afzondering, te Vannes 3. de Zusters van Maria-Joseph van den Dorat, te Vannes. Talrijk huisgezin. Te Marquette, bij Riissel, heeft mad. Borremans, 52 jaar oud, wier echtgenoot metser is, haar 24 kind ter wereld gebracht. Een zoon die zijne moeder doodschiet. Een jonge landbouwer van Pont-Brisson heeft, een jachtgeweer behandelend, zijne moederbij ongeluk doodgeschoten. BergverschuivingTe Aubanas is eene bergverschuiving waargenomen. Een berg, die tegen een vulkanische hoogte ligt, is in beweging en verzwelgt alles op zijnen doortocht, 't Zijn meer dan een miljoen kubiekmetérs aarde die aldus langzaam voor-uitwentelen. Op 46 uren had het gevaar te 900 meters afgelegd en gaat altijd verder, 40 meters per uur. Twee houderd meters nationale wegen en vei^scheidene bruggen zijn reeds vernield. De bedding eener beek exx eener rivier zijn door de aarde gevuld en het water heeft een groot meer gevormd. Het verschuiven van den berg wei'd veroor zaakt door het doorzijpelen van het water der bronnenEen aantal ingenieurs zijn reeds aan het werk om eene nog ergere ramp te voorkomen. De bende Thomas en Cie. In Cler mont Ferrand komt men eene dievenbende te ontdekken die wellicht zoo veel van haar zal doen spreken als de bende Pollet. Die bende waarvan de hoofdman Antoine Thomas, dezes broeder en hunne medeplich tig-en aangehouden zijn, heeft al sedert ge- ruimen tijd in tal van kerken in Frankrij ingebroken en daaruit allerlei kostbare kunstvoorwerpen uit vroeger eeuwen gesto len, die hun weg vonden naar antiquairs Lendenen soms ook in Parijs, en dan meesta in Amerika van de hand werden gezet. Dat zij zoo lang die inbraken en diefstal len konden plegen zonder betrapt te worden dankten zij voornamelijk aan het feit dat ze als een zeer chic gezelschap in automobielen rond reisden, en dus voor toeristen werden aangezien. Meestal waren er ook fra kleede dames bij. Men kreeg geen achter docht jegens hen. De klachten over kerkdiefstallen hielden echter aan, en eindelijk bracht de overeen komst tusschen twee inbraken de policie op het spoor. De justitie zet nu een ondei'zoek in omtrent allerlei kerkdiefstallen die in de laatste jaren gepleegd werden zonder dat men de daders kon vinden. in llngelniHl. Schrikkelijk drama. Donderdag avond vond de mijnwerker Peter Short, te Bedlington, in Northumberland bij zijne thuiskomst, de lijken zijner vij: kleine kinderen nevens elkander op het bed liggen. Hunne kleedjes waren nog gansch nat, hetgeen duidelijk genoeg bewees dat zr in het water versmoord waren. Eenige minu ten later kwam men hem melden dat men het schrikkelijk verhakkelde lijk zijner vrouw gevonden had op de spoorbaan, nabi Cramlington. Zulke dramas worden hoe langer hoe talrijker in Engeland en moeten toegeschreven worden aan plotselinge aan vallen van dronkemanswaanzin. Schrikkelijke spoorwegramp in Engeland'. Dinsdag morgend is op den Great. Westersspoorweg, nabij de statie van Shrewsbury een exprestrein ont- riggeld. Er zijn 16 dooden en 39 gekwetsten. Gloeiende kolen uit de opengebeukte loko motief geslingerd hebben brand gesticht Verscheidene wagons zijn de prooi der vlam men geworden. llenschcneters in Canada.Een reiziger die uit de Noord-Oostelijke stikken van Canada te New-York teruggekomen is, verhaalt buitengewone dingen die hem door bewoners van deze verloren en schier onbe kende streken verteld zijn. De inbooxdingen, door den honger gedreven, maken zich aan menscheneterij plichtig. Een jongeling heeft aan den reizigers onder andere bevestigd dat zijn oom niet minder dan acht personen ge dood heeft om ze op te eten Eene moeder door den honger gexnarteld, doode hare twee anderen. De bewoners van gansch een dorp, onder den sneeuw bedolven, zijn omgekomen omdat men hun geen levensmiddelen had tunrxen bezoi'gen. De bevolking van dit deel van Canada verhuist naar gunstigere stre ken de onberingen waaraan de bewoners bloot gesteld zijn, verwekken noodlottige besmettelijke ziekten. Schrikkelijke ontploffing in de Vereenigde Staten. Telegrammen uit Brazil en Hoogland, in den Staat Indiana, melden dat dinsdag 31 personen gedood en honderden gekwetst werden, door het ont ploffen van het buskxmitmagazijn derDupont Company, nabij Fontanet. De stoffelijke schade is overgx-oot. 't Was 9 1)4 ure 's mor- gends, toen door eene onbekende oorzaak een der gebouwen van het buskruitmaga zijn in de lucht vloog, talrijke pei^sonen doodende. Er waren 4 ontploffingen, eene ervan werd op 65 mijlen gehoord. STADSNIEUWS. Avondschool. De leergangen der Avondschool beginnen op Maandag 21n Oc tober aanstaande, in de lokalen der Ge meenteschool. De lessen worden gegeven deri Maandag Dinsdag en Woensdag van iedere week telkens van 6 tot 8 ure 's avonds. Alle deftige jongelingen worden uitge- noodigd om deze leergangen met vlijt bij te wonen. BEBICHT. De Vereenigde Bakkersbazenvan stad laten kennen als dat Maandag 21 October de prijs van het brood zal met 2 centen verhoogd worden, 't is te zeggen dat de prijs van 44 centiemen op 48 zal gebracht woxxlen. Allen zullen met ons moeten bekennen dat wij met vele geduld de tegenwoordige krisis doorstaan hebben, maar gezien het gedurig en onophoudend rijzen van alle grondstoffen, vinden wij ons ook verplicht evenals in alle steden en coöperatieven onzen prijs teverhoogen. Het Bestuur. Solo-Slim Zondag avond werd in de hei'berg Den Leeuw bewoond door Am. Yerstraete, een solo-slim gespeeld door] Maurice Lava met Jules Vanhoucke. Hilaire Handpoorter en Félicie Hennaert. Diefle. In den nacht van dinsdag tot woensdag zijn er op de hofstede van Hen ri Quaghebeur, nabij Den Boonaert 101 hennen en I haan gestolen geweest. De da delos zijn onbekend. Diefstal.Seraphin Thoris, landbou wer langs de Abeele kalsiede, had zijne hutteboonen uitgetrokken en deze nabij »Den Luttertap op een hoop gelegd. Woensdag morgend bestatigde hij dat er x-ond dè 150 kilos gestolen waren voor eene weerde van 60 franken. Rousbrugge.De gemeentekiezing In het laatst verschenen nummer van De Pop er ing henaar meldden wij dat de Heeren Cambron Jules, Delanote Henri, Derycke Jules en Mostaert Julien hier in de aanstaande Gemeentekiezing opkwa men onder den naam van liberalen. Dat was eene erge vergissing, die toe te wijten was aan de slechte inlichtingen die wij uit Rousbrugge ontvaDgen hadden. Bovengenoemde Heeren zijn immers allen KATHOLIEKEN. Rcninglielst. Brand. Donderdag] avond rond 11 ure is er brand ontstaan op de hofstede van Amand Goussey gelegen tus schen de herberg De Kruisstraat en De| Hertog van Brabant Het stal is afgebx^and en drie zwijns zijn er in gebleven. Arm kind. Vrijdag namid- een 2 l)2jarig kind als naar ge- groote zijportaal, dat door iedereen bewon- dex-d werd, was slechts plaksel. Een vijftigtal jaren geleden is dit gedaan geweest en, we ïoeten het zeggen, op meesteiiijke wijze. Maar niettegenstaande dat, kon dit niet blij ven dux-en, want dit portaal was veel te grootscb volgens <le kerk. Alleen het middengedeelte van liet vroe- gere portaal blijft over met een torentje van weerszijden. (■heluwe. Een meisje vermorzeld. Dinsdag vertrok de stoomtram van Ghe- luwe naar Meenen. De statie verlatende reed de tram over het marktplein, toen de machi nist eensklaps een driejarig meisje voor de machien zag loopen. Ondanks al de moeite van den machinist kon hij den trein niet doen stoppen voor het te laat was. Het kind werd door de locomotief omgeworpen en het hoofd vermorzeld. Men kon het verminkt lijkje met moeite onder den trein uithalenmen droeg het naar de woning der ouders, Karei Gryson in de herberg La Belle Vue.» Men begrijpt de hevige smert der ouders. M. Dr Soete, inderhaast bijgei'oepen, kon slechts den dood vaststellen. Reckem. Doodgereden. Zondag avond, rond 8 ure, kwam de tram van Mee- nen naar Moeskroen in volle vaart afge- stoomd toen de machinist op een afstand van drie meters een man bemerkte, die don tram op de lijn tegemoet liep. De machinist stopte onmiddelijk, doch het was ï^eeds te laat om een ongeluk te voorkomen. Het personeel van den tram en eenige reizigers verdrongen zich weldra rond den onbeken de, die met verpletterde lenden tusschen de lokomotief en het eerste rijtuig stak de ongelukkige was zes meters ver medege- sleept geworden. De dood moet oogenblikke- lijk geweest zijn. In de zakken van den doode vond men een werkmansboekje op naam van David Losveldt, geboren te Reckem, den 13 april 1886, toen vernam men dat de jongeling zich igezelfmoord had, want eenige dagen te voren had hij in de herbergen verteld dat hij het leven moede was. Hij voegde erbij dat zijn vader zich verleden jaar onder een trein geworpen had tuSschen den Mont-a-Leux en Moeskroen, en dat hij op dezelfde wijze wilde sterven. Dit verhaal was echter onjuist, want vader Losveldt was bij ongeluk ovein reden. Assisen van West-Vlaanderen. De 4e zittijd zal Maandag aanstaande ge opend worden. Slechts eene zaak is op den rol ingeschreven moord en vi'ijwillige brandstichting ten laste van Polydoor Maer- tens van Kortrijk. Oostende. De Spelen.Het schijnt dat de exploitatie van den speelclub te Oostende dees jaar eene winst opgeleverd heeft van meer dan 6 miljoen, waarvan de ouder der spelen 3 miljoen opstrijkt. De aktie-houders zullen een dividende van Vper, dag was woonte naar het veld gegaan op het gehucht 112.000 fr. trekken, tegen 8.200 fr. verleden Muizenval, aan het Frezenbergsken, waar jaar. zijn vader wei'kte. Toen de vader 's avonds thuis kwam was men verwonderd dat het kind niet bij hem was; de man verklaarde dat hij het niet gezien had op het veld. Den kende dat de kleine verloren geloopen was, ging men gansch den avond en den nacht op zoek, doch vruchteloos. Zaterdag morgend vond de bazin uit de herberg »De Muizenval» het lijk van het arme kindje in de Frezen- bergbeek. De droefheid der ouders is onbe- schriflijk. Kolendieven. De politie is op spoor van eene geheele bende kolendieven die hun stieltje kwamen uitoefenen in Yper statie. Twee kerels zijn reeds vast en andere aan- xoudingen zullen nog in 't korte gedaan worden. Brand. Woensdag nacht is op het gehucht De Potise een vlasschelf afgebrand tqebehoorend aan den landbouwer Speybranck. De Pompiers konnen door hun ieverig werken een schelf rogge vrijwaren die nevens het vlas stond. De afgebrande schelf kwam juist verkocht te worden voor 800 frs. Men denkt dat er kwaadwilligheid in 't spel is. TooneelnieuwsOnze tooneelmaat- schappij De Ylaamsche Ster heeft zondag i. het tooneeljaar geopend. Op hetpi'ogram- ma stond Een Spiegeldrama in vier bedrijver^ en »De Slaapmuts» blijspel. De Vlaamsche Ster viert dit jaar haar vijftig- arig bestaan. Te dier gelegenheid worden alle veertien dagen vertooningen gegeven oor vreemde maatschappijen. Het is dus een echt festival dat plaats grijpt. Ook hebben talrijke Yperlingen een abonnement genomen en dë zaal was dan natuurlijk proppensvol zondag bij de eerste vertooning. St-Maartenskerk. We zijn langs St-Maartenskerk voorbijgegaan. Men is daar ieverig aan het werk om den zijvleugel in haren prixnitieven vorm te herstellen. Daar doet men heel goed aan, want het Brussel. De ontvreemdingen van 326.000 fr. Men heeft nu bijna gansch de som teruggevonden die Loyson ontvreemd had. De laatste 8000 fr. werden gevonden genaaid in de bottienen van de vrouw van den schoenmaker Gerbyhaie. De 8 briefjes waren er ingenaaid. Ziehier de opsomming van het geld dat door het parket teruggevonden is In eene passerdoos, Yzerenwegstraat, 18,000 fr.; bij P..., ongeveer 1,000 fr.bij den schoenma ker, 89,000 fr.in eene blikken doos, in een hof der notelaarstraat bedolven, 200,000 fr.; in een paar bottienen van de vrouw van den schoenmaker nog 8,000 fr.; 't Zij in 't geheel 324,100 fr. De 1,900 fr. die ontbreken zullen door Loyson verteerd, of aan de vingers van iemand blijven plekken zijn De diefstal in de Caisse de reports. De genaamde Hernalsteen, te Bonn aange houden, als vermoedelijke dader van den diestal van 75,000 fr, houdt zijne onschuld staande, en legt uit hoe, volgens hem, de diefstal gepleegd wexM. Hij bevond zich, zegt hij, aan het winket van den bediende Moclet, waar ook een jong meisje, van wie hij de persoonsbeschrijving opgeeft, stond. Op zeker oogenblik vroeg hij aan Moclet hem de kwoteering van de Beurs te geven, Om dit stuk te geven zou Moclet zijn winket verlaten hebben. Op dat oogen blik zou de diefstal gepleegd zijn. Zou het meisje eene medeplichtige van Moclet zijn Hernalsteen laat het enkel verstaan. Heeft hij de vlucht genomen, dan was het omdat hij bang werd ook aangehouden te worden, toen hij den diefstal en de inhecht- neming van Moclet vernam. Wat de geldsommen betreft die hij aan leden zijner familie gezonden heeft, die zou den voortkomen van den verkoop van titels, door erfenis in zijn bezit gekomen. Hij geeft desaangaande bijzonderheden die schijnen echt te zijn. Zij zullen natuuxdijk nauwkeu rig onderzocht worden.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1907 | | pagina 1