NIEUWSBLAD VOOR POPERINGHE Ei 0INSTREKEN, 1M7 MEUBELEN. B00MEN HET HAKHOUT BOOM EN Gouden zaak Groeten keus van Fantaisie-Postkaarten voor Kerstdag en Nieuwjaar ter drukkerij dezer. HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD verschijnende den Zaterdag namiddag. Een groot Woonhuis JÜEUWS UIT BEIiGIE. ZONDAG i December 1907 £5 Centiemen. Vierde Jaar. N' 1. ANNONCEN Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. EEN VIERDE JAAR Notaris CASSIERS Notaris SYOEN Vrijdag 20n December 1907 Iepen- Populieren- en Esschen 123 geteekende Plantsoenen, OPENBARE VENDITIE Vlakte 5 aren 29 cent. Fransche Gelijkheid! St KATRIENERWT. BUlTEJlMpSCH JfïEUttfS. Den drukregel 40 c. Op 't eers!; blad 20 c. Eerste Taps, Bollingeo en Herbergksrinissen mits betaling van 25 cn. Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f 2,00 Herbergiers buiten stad t' 1,50 binnen stad f-1,00 1 )e plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in het blad verschijnen. Aan onze Abonnenten. V. SANSEN. KANTOOR VAN DEN TE POPERINGHE. Kantoor van den Openbare Verkooping veel timmermans- en ander Alam en allerhande H OUT. Openbare Verkooping Op Donderdag l? December 1907. XE EOO, Populieren, Abeelen, Hollanders, Wilgen, Klemmers en Eiken Met gewone voorwaarden te verkoopen of te verpachten Groote vermindering van prijs. Uit ter hand te koopen G. Impatient, De nieuwe Abonnenten voor het jaar 1908 zullen van heden af tot i" Janu ari aanstaande ons blad kosteloos ontvangen. worden ingelijfd POPEElBHEHm Het recht, annoncen of artikels te weigeren is voorbehouden. \°tr; f POPERINGHENAAR thans in, en wij mogen met groote vol- <J° J jestatigen en verklaren dat zijn bloei immer toeneemt. Gretig gelezen om zijnen leerzamen en weldoenden inhoud en de talrijke <nschrijvingen die ons nu dagelijks van alle kanten aankomen, zijn een aanmoedigend bewijs van tevredenheid. iVij raden dus eenieder an, die van nuttige en onderrichtende lezing noudt, een abonnement te nemen met 't begin van dezen maand, ten onzen bureele, Gasthuisstraat, 15, en aan alwie iets maakt of eenigen handel drijft, zeggen wij Plaats eene aankondiging in De Poperinghenaar, het meest gelezen nieuwsblad in stad en omliggende gemeenten, en gij zult er goud bij winnen. Het beheer der Posterijen, altijd overlast rond nieuwjaarheeft liever dat wij onze kwittanciën doen ontvangen in 't begin van de maand December. Wij zullen dus de hwittancièn voor de betaling van het abonnement van 't jaar 1908, in de tweede week dezer maand in de post afleveren. Wij verhopen dat onze vrienden en lezers deze goed zullen onthalen en vragen hun een weinig goeden wil te toonen in 7 betalen van hun kwijtschrift. Verwaarloozingen, die men gemakkelijk kan -vermijden, verplichten ons soms verscheidene malen het kwijtschrift te doen aanbieden, hetgene ons nuttelooze kosten veroorzaakt Die liever ten huize betalen, worden verzocht te komen voor Maandag 9n dezer. Wij herrinneren ook dat alle reclamatiën of veranderingen van adres, moeten gezonden worden naar het bureel van De Poperinghenaar 15, Gast huisstraat, Poperiryhe. De uitgever, 5- telkensom 1 uur namiddag, te Poperinghe, in de Priesterstraat, ten sterlliuize van den Heer Victor MAERTENS, van SCHOONE Orde De Maandagtie Meubelen en 't overige den Dinsdag. IX om 1 ure namiddag, te Poperinghe, op de Groote Markt, in eene der zalen van het Hotel van Regee ring. Ten verzoeke van het Bureel van Wel dadigheid van Poperinghe, VAN SCHOONE EN ZWARE Al staande te Poperinghe, respectievelijk op de weide van het hofstedeken gebruikt door Désiré Demaeght-Moncarey op eene partie land gelegen langs de Abeele-kalsijde, gebruikt door Jules Hauspie en langs de groe ne straat, in de weide van het hofstedeken gebruikt door Aloïse Dekervel-Quaghebeur. oud 7 jaren, met wassende op eene partie bosch gelegen te Elverdinghe, langs de St-Pieterstraat, niet verre van d'herberg "De Vuile Seul« bekend kadaster Sectie B n° 154 voor eene 'ootte van 1 H. 15 A. 40 C. NO TA De liefhebbers zijn vriendelijh rzocht de te verhoonen houtten vooraf gaan bezichtigen. TE LOO. om 1 ure, ter hofstede bewoond door Romain DeBaenst, te Loo, langst de vaart, VAN SCHOONE Uit oorzaak van vertrek. Voor al wie zich wil stellen! Tegenwoordig, welgekalante Herberg en Kakkcrij, beste huis met alle gerief, Schikkig voor hoegenaamd allen handel, Prachtige Zaal 30 meters lang op 5 breed dienstig voor alles Uitweg langst straatje goed berijdbaar, recht over 't groot portaal van O.L. V. Kerk, 39, Casselstraat, 39. Allervoordeeligste voorwaarden. met achtergebouwen en 10 aren 64 cent. erf, schikkig voor allen handel, zijnde de her berg a la Cour de Cassel, gelegen in de Casselstraat. Voor alle inlichtingen zich te bevragen Yperstraat, nr 70. Over eenige dagen was er in de Fransche Kamers sprake van de school begrooting en daarin kwam een krediet voor de priesters die godsdienstlessen geven in de «Lyceums» eene inrichting in den aard onzer wereld lijke colleges of Atheneums. Eenige razende geuzen wilden dat krediet afschaffen en meteen alle godsdienstige onderwijs in die Lyceums, gelijk ze het godsdienstige onder wijs hebben afgeschaft in de lagere scholen. Maar de Minister Briand verzette zich tegen die afschaffing. En waarom Men moet, het godsdienstig onderwijs in deze scholen behouden omdat men anders te vele leerlingen zou verliezen 80 op hon derd der leerlingen zouden anders het gesticht verlaten bekende hij. En dan durven die heeren zeggen, dat de sluiting der katholieke scholen, de begeerte is van 't volk Dezelfde mannen, die het godsdienstig onderwijs totaal afschaffen in de lagere school, die de schoei is van den werkman en van den arme, behouden ditzelfde onderwijs voor de scholen der burgers en der rijken, uit vreeze van leerlingen te verliezen. Overal dezelfde doenwijze: het kind van den armen werkman dwingen zij tot een goddeloos onderwijs, terwijl ze voor hunne eigene hinders een godsdienstig onderwijs verkiezen, of ten minste de rijken in de gelegenheid willen stellen aan hunne eigene kinders een godsdienstig onderwijs te laten geven. En dat zijn die mannen die gedurig boffen en stoften met hunne vrijheid, gelijk heid en broederlijkheid Ja, vrijheid voor de rijken, maar dwang en broodroof voor de armen Gelijkheid als men den eenen vrij laat een godsdienstig onderwijs te verkiezen en den armen dwingt zijne kinders goddeloos te laten opvoeden. Broederlijkheid, en men jaagt paters en nonnen het land uit, terwijl men het gespuis van alle slag vollen teugel laat. Gelukkig dat het beigisch volk aan tijden gezorgd heeft om die groote volksvrienden hier buiten te kegelen, anders waren we misschien nu even slecht gelogeerd als de franse hen Deze erwt, zoo genaamd omdat zij in de tweede helft van de maand November ge zaaid wordt, is geene bijzondere variëteit en wij mogen, ten dien einde, hetzelfde welke vroege poort gebruiker zooals Prins Albert, Caractacus, Leopold II; deze laatste soort zal door de boerkoozen verkozen worden, omdat al de peulen, op heel weinig dagen, goed te plukken zijndan blijft de grond vrij voor eene andere kuituur. De erwt is zeer winterhard, als de jonge planten uitgekomen zijn vóór den strengen vorst en maar 2-3 cent. bereikt hebben. Welke meststoffen zijn er aan de erwt toe te dienen In eersten rang, vinden wij de potasch, waarnaar al de peulgewassen zoo gulzig zijn en de fosfoorzunr, want hier is er kwestie van zaad te winnen de stikstof zal in veel minder hoeveelheid toegediend worden. Vóór het spitten strooien wij dus op den grond 4 k. kloorpotasch 6 k. superfosfaat en 1 k. zwavelzure ammoniak. De bedden zullen uit twee rijen bestaan met afstand van 35 cent. en tusschen de bed den laten wij eene ruimte van 80 cent. Gewoonlijk hebben die erwten geen schut sel noodig; maar indiende stengelszich vóór den vorst wat verlengd hadden, zou het goed zijn ze wat aan te aarden, zelfs met fijn ge zifte steenkoolasch. Na den winter, zoo gauw het mogelijk is, zal men diep hakken en in de tusschenruim- ten der bedden, zullen wij kervel, spinagie, kers, radijs, snijsalaad zaaien. Deze erwten zullen 10 h 15 dagen eerder opbrengen dan die in de lente gezaaid, voor al indien men hun de hierboven vermelde meststoffen toediend. Kuituur over ste-Hofbouwschool, Vilvoorde. Gevecht in Marokko. Maandag heeft er een groot en bloedig gevecht plaats gehad aan de Algeriaansche-Marokkaansche grens, tusschen de Fransch-Algeriaansche troepen en een deel van de stam der Beni- Snassen. De Beni-Snassen waren ten getalle van 10,000 man. Als echte wildemannen vielen zij de man schappen aan van kolonel Felineau, die aan de grens gelegerd waren. Gelukkig hadden de Fransche troepen den aanval voorzien en hadden zij positie geno men. Het gevecht was hardnekkig. Daar de Beni-Snassen zeer talrijk waren, verkeerde het Fransche voetvolk een zeker oogenblik in gevaar omsingeld te worden, maar de dappere Spahis, onder het bevel van kommandant Costet, aarzelden geen oogen blik langer en voerden eene charge uit op meesterlijke wijze op min dan vijftien mi nuten was de infanterie ontzetmiddelerwijl bulderde het kanon der Fransche artillerie en de schrapnells kwamen gelijk hagelstee- nen in de rangen der Beni-Snassen neer. Het gevecht eindigde om twee ure. met de vlucht der Beni-Snassen. Deze laatsten ver loren 1200 man. Twaalf spahis werden gekwetst. De majoor-geneesheer Pinchon en luite nant Roze en zeven soldaten der Franschen werden gedood. De verliezen der Franschen zijn negen hoeden en 13 gekwetsten. Eenige uren later keerden de Beni-Snassen .''rug, maar zij werden op afstand gehouden door de Fransche artillerie. Na een aantal mannen verloren te hebben, rokken de Beni-Snassen terug in de richting vanDjébelZahzah. De laatste telegrammen, uit Marnia ont vangen, melden dat het kanon buldert in de Achting van Nenasebkiss men denkt dat de 'f'deeling Fransche verkenuingstroepen van Port Say opnieuw handgemeen is met den tij and. Langs den kant van Kios werd er maandag ook kanongeschut gehoord, wat doet veron derstellen dat eene tweede fransche verken- ingaan gevallen is. Het gevecht van maandag was zoo ijselijk wreed dat de spahis naar f et kamp terugkeerden met in flarden ge tinkte burnous en met van bloed druipende ai bels f De toestand in Marokko is opnieuw erg geworden men vreest voor een algemeenen opstand. Frankrijk. Staatsgevaarlijke broek. De burge meester van Noyers heeft proces-verbaal opgemaakt tegen den suisse van de parochie kerk voor het op straat dragen van de uni form-broek van zijn ambt. De suisse moest bij eene huwelijksmis dienst doen en had thuis reeds zijne gebiesde broek aangetrokken. Voor dit «misdrijf» zal de onbewust-wederspannige op 13 december fan staande terecht staan. In Spanje. Een trein in hel water. - De expres-trein van 8 ure 40 's morgens it Barcelona naar Valencia, is van eene op de Rui de Uanas in 't water gestort. Er zijn zestien dooden en twee-en-veertig gekwetsten. Geldnood in Amerika De New Yorsksche berichtgevers der Engelsche bladen seinen de klachten over, die men tegenwoordig in de Amerikaansche bladen lezen kan, klachten over wanbegrip dat men zich in Europa maakt van den geldnood in de Vereenigde-Staten. Men stelt zich in Eu ropa de zaken overdreven voor. De kontan- tennood zal weldra ophouden tengevolge der krachtige maatregelen die de regeering der Unie heeft genomen. Inmiddels luiden de berichten die er komen uit het binnenland der Vereenigde- Staten meestal treurig. De behoefte aan gereed geld is nijpend. Bij massas worden de fabrieken gesloten en de werklieden op straat gezet. De vreemdelingen onder de werklieden trekken het land uit. Men raamt het aantal landverhuizers dat dezen winter naar Europa zal gaan, wegens de werkeloos heid, op een halfmillioen. Duizenden werk lieden komen dagelijks te New-York aan om plaats te nemen voor Europa. De banken van New-York, zaken doende met den vreemde, wenden voetstappen aan ten einde van de Bank van Frankrijk een voorschot te bekomen van 250 millioer. frank in goud, voorschot dat zou gewaarborgd worden door de Amerikaansche schatkist binnen zes of drie maand Terug. De Europeesche werklieden in Amerika verblijvende, stroomen naar de paketbooten om naar Europa terug te keeren bij gebrek aan werk in 't Land van belofte Verleden week ontstond aan de insche- pingskaai eene erge paniek. De politie moest tusschenkornen. De Caronia vertrok zaterdag uit New- York in bestemming voor Europa met 2000 uitwijkelingen. De stad Hoboken (New-York) zit vol met duizenden Polen, Lithauers, Italianen en anderen die naar Europa terug willen. Het stoomschip Grant dat zaterdag af- vaarde, nam het. grootste aantal reizigers mede, dat er ooit op een schip geweest is. Er waren 3220 tusschendekkers aan boord met de andere reizigers en de bemanning, een 4000tal menschen. De vermeerdering der Spaansche oorlogsvloot en de Japaansche mededin ging.De Spaansche Kamer heeft verleden week het ontwerp besproken der bouwing van een nieuw eskader. M. Vega vroeg dat de nieuwe oorlogsche pen dadelijk zouden besteld en hunne voltooi ing met den grootsten spoed mogelijk zou verwezenilijkt worden. De verslaggever verklaarde dat het bou wen der oorlogschepen trapsgewijze zou geschieden. Men zal beginnen met de groote schepen van 1,500 ton. Maandag meldde de «Liberal» van Madrid, dat Japan, door tusschenkomst van zijn vertegenwoordiger in de spaansche hoofd stad. het voorstel gedaan heeft, de nieuwe vloot te leveren aan een veel geringer prijs dan dezen, welken andere natiën of maat schappijen vragen. Sehoone gift. M. Rockfeiler komt eene som van 65 miljoen frank te schenken aan het Gesticht voor geneeskundige opzoe kingen en aan een ander werk door hem over twee jaar Ie New-York gesticht. Proefnummers worden op aanvraag besteld. STADSNIEUWS. Daar de herberg Het Hof van Cassel opgesloten is, zal de Vergadering der gilde van St Eloi op Maandag 2 December aanstaande plaats hebben, in Het Handelshuis bij Henri Catrycke, Casselstraat. Het Comiteit. Ouderdomspensioenen. De per sonen, zoówèl de vrouwen als de mannen, geboren in het jaar 1842 die rneenen recht te hebben op het ouderdomspensioen van 65 fr: toegekend door de wet van 10 Mei 1900, mogen van nu af gaan bij de Eerw. Heeren Kapelaans hunner parochie, die de aanvraag in hunnen naam zullen opmaken. Voor Sint Bertens wende men zich bij E H. De Jaeghervoor Sint Jan bij E. H. Callewaert; voor O.-L.-V.bij ErïLDetannoye Opgepast Niemand Vergeten Elk zegge het voort Gevecht. —Zondag avond rond 9 1/2 ure ontstond erin de herberg De Gouden Bol in de Yperstraat, een gevecht tusschen twee gebroeders Luyssen en twee gebroeders Breemersch. Eenige pinten werden in stuk ken geworpen en toen de politie ter plaatse kwam, waren de vechters reeds gevlucht. Solo-Slim. Maandag avond is er in de herberg De Papegaai bij Theophile Saesen, een solo-slim gespeeld geweest door Désiré Moeneclaeyzijn tegenstrevers waren Jules Pattyn, Broere Lebbe en Edtnond Caroen. De Cecilia feest en zijn voorbij. De fakkeltocht van Maandag avond en heeft geen plaats kunnen hebben, daar het weder den ganschen dag zoo ongunstig wasdoch hij zal op algemeene aanvraag geschieden op Zondag 1 December. De tooneelfeeste van Dijnsdag avond is goed gelukt. Zekere omstandigheden hadden sommige spelers van onzen kring belet hun medehulpe te verleenen om eene feeste te geven De tooneelgilde der Jonge Wacht van Y per had aanveerd van eenige harer voor name stukken te komen uitvoeren. Wij moeten die heeren van herten bedanken omdat zij zoo bereidwillig geweest zijn in het aanveerden een er zoo lastige taak en hen ook golukwenschen nopens hunne wel gelukte uitvoering. De tooneelgilde speelde het drama De Vaderonsvan Coppée, vertaald door J. Brouwers, 't Stukje speelde een goed half uur, maar 't was een half uur vol aangrijpende tooneelen. M. Morel, (Heer Bostyn) wiens geestelijke broeder tijdens de Commune van Parijs doodgeschoten is geweest door het gepeupel dat hij overladen had met weldaden en aan wien hij altijd bereid was hulp en bijstand te verleenen, M. Morel, kon niet over zijn hert krijgen de moorders van zijnen broeder te vergeven ook telkenmale hij den «Vaderons» wilde bidden bleef hij staken aan de woorden Vergeef ons onze schulden, gelijk wij ver geven onze schuldenaren Hij verwenschte de Communards en vond zijn behagen bij 't vernemen hoe zijn broeder gewroken wierd. Zijn eenigste verlangen was te kun nen een Communard leveren in de han den van 't gerecht. De Pastoor (Heer Cüvelie) wilde Morel overhalen om te doen zooals zijn overleden broeder en dezes vijanden vergiffenis te schenken, zooals het aan ieder ware christen betaamt. Smeekingen en ge beden konden niet baten ja, Morel ziet af van het gebed en wordt wanhopig, 't Hoofd der Communards (Heer Flamey) is achter volgd en zoekt eene schuilplaats in 't huis van Mörel. Hij bidt en smeekt om redding en Morel, die dorst heeft naar wraak, wreekt zich nu zooals een christen zich wreken moet en vergeeft en redt den voort vluchtenden Communard Nu gaat hij knielen, zoekt troost en kan den Vaderons bidden, want hij heeft zijne schuldenaren vergeven. We moeten bekennen dat al de spelers goed hunne rol machtig waren, en niette genstaande de moeilijkheid die er bestaat om berijmde drama's door 't volk te doen ver staan, toch wel begrepen zijn geweest. We moeten.een bijzonder woord lof toe zwaaien aan de heer Bostyn, die zijne rol van Morel op meesterlijke wijze weergege ven heeft. Het kluchtspel De Nihilisten was wat langdradig, doch de geestige teleurstellingen van Kuikke lieten liet volk toe menigmaal te lachen. Ook vinden wij dat de spelers zich goed van hunne taak gekweten hebben. Van nu af zal het bestier van den Katho lieken Kring moeten zorgen om over wat meer plaats te beschikken voor de leden, want wij hebben ondervonden dat wij dien avond gespannen zaten lijk haringen in eene tonne, 't Getal leden der verscheidene maatschappijen groeit merkelijk aan en het getal toeschouwers der avondfeesten wordt ook talrijker. Moet het zoo voort gaan dan weten wij niet hoe die heeren daar een einde zullen aan vinden, ten ware men de leden aanwakkerde om de concerten niet meer bij te wonen. Men spreekt veel op dit oogenblik van chicorei der Trappisten Vincarl-Sil- ly, die, zoo het schijnt een uitgelezen koffle maakt. Dépötbij gebr. Delhaize Moncarey-Sansen. Serenade en Fakkeltocht. De sere nade welke het stadsmuziek op dinsdag laatst moest geven aan haren eer-voorzitter M. Félix van Merris, burgemeester van stad, en die door het slecht weder belet is geweest zal gegeven worden op heden Zondag om 11 ure 's morgens. De fakkeltocht zal plaats hebben denzelfden dag om 5 ure 's avonds. Yper. —Gevallen. Zekere Garreyn, is dinsdag- wacht, m-rijrmu droom, uit bet venster zijner slaapkamer gevallen en erg gewond. Hij is ter verpleging naar het gasthuis gebracht. B#oelcappcIle.Brand. Maandag avond is de hofstede Parreyn door brand in sach gelegd. Men heeft slechts het vee kun nen reddengansch de inboedel is mede de prooi der vlammen geworden. De schade door verzekering gedekt, bedraagt rond de 10,000 fr. De afgebrande pachthoeve behoor de toe aan M. Berchman, van Yper. Ploegsteert. Gedood door eenen slier.Een jonge koewachter was dinsdag bezig met eenen stier te roskammen. De stier werd eensklaps woedend en gaf den armen jongen eenen schrikkelijken hoornstoot zoo dat de koewachter deerlijk gekwetst in de kribbe viel. De stier ging voort met den jongen steken, zoodat deze reeds vreeselijke wonden beko men had toen de andere knechten op zijn geschreeuw kwamen toegeloopen en hem verlosten. De twee toegesnelde geneesheeren dienden den zieltogenden koewachter hunne beste zorgen toe, doch de ongelukkige overleed kort daarna. Wevelgliem. Onderzoek. Het parket van Kortrijk heeft een onderzoek in gesteld, betrekkelijk een schandelijken aan slag, gepleegd op den trein Kortrijk-Meenen door eenen derdeklas-reiziger op een veer tienjarig werkmeisje, V. J... genaamd. Kortrijk.Zelfmoord. Joseph De- witte, 27 jaar oud, brouwer, zoon van Mad. Dewitte -Delobelle, heeft zich woensdag avond doodgeschoten op den trein die van Brussel naar Kortrijk kwam. De jongeling had over een jaar eenige maanden in Congo verbleven en heeft gehandeld in een aanval van heette koorst. Cliimay.Verstikt door Bloemen. De echtgenooten Delporte, renteniers, ver wachtten dinsdag een wagon kolen. Om verscheidene potten chrysanthemen tegen het stofte bewaren, hadden zij ze in hunne keuken geplaatst. Na het middagmaal gingen de echtgenooten volgens gewoonte, een slaapje doen in hunnen zetel. In den namid dag kwam eeneworkvrouw binnen. Zij vond de echtgenooten bewusteloos in hunne zetels liggen. Een geneesheer werd onmiddelijk ontboden. Deze bestatigde dat zij door de uitwassemingen van de chrysanthemen, misschien gemengd met de dampen dei- brandende stoof, vergiftigd waren. De vrouw was dood; de man gaf nog teekens van le ven, maar zijn toestand laat niet veel hoop over. Genck. Zonderlinge Staking. Alhier werd liet bier 8 centiemen het glas verkocht. Tengevolge van zekere verberin gen aan het brouwsel deden de brouwers het bier 2 fr. per hectoliter duurder betalen. De herbergiers eischten dan 10 centiemen per glas, in plaats van 8. Deze opslag had eene zonderlinge betooging voor gevolg. Verscheidene hondenden verbru i kers trokken in stoet het dorp rond, bezochten al de her bergen, vroegen overal den prijs van het bier, en vertrokken zonder iets te drinken, wan-

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1907 | | pagina 1