HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD NIEUWSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN, verschijnende den Zaterdag namiddag. BOO MEN B00MEN HET HAKHOUT Gouden zaak WOONHUIS BOONEEN Een groot Woonhuis M0E8H0VENIERDERIJ-II MTElMpSCH JffEUOIS. Een nieatne zaak Van Calek G rooien keus van Fantaisie-Postkaarten voor Kerstdag en Nieuwjaar ter drukkerij dezer. Vierde Jaar. Nr 2. ANNONCEN Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Notaris S YOEN, OPENBARE VENDITIE No taris CA SSIBI Vrijdag 20n December 1907 Iepen- Populieren- en Esschen 123 geteekende Plantsoenen, No taris DB VOS, TE WATOU. Vlakte 5 aren 29 cent. Vrijdag 20 December 1907, Maandag 28 December 1907 Merkweerdige Koopdag DE VLAA1SCHE LEEUW. Den drukregel 40 c. Op 't e«. rsle blad 20 c. Eerste Taps, Bollïngen en Herbergkerinissen worden ingelijfd mits betaling van 25 c". INSCHRIJVINGSPRIJS Bijzondere buiten stad f 2,50 binnen stad f. 2,00 Herbergiers buiten stad f-1,50 binnen stad f-1.00 Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in het blad verschijnen.' raam. onze AI>onneiiten. Kantoor van den Op Donderdag 12 December 1907, TE TOO, Populieren, Abeelen, Hollanders, Wilgen, Klemmers en Eiken Met gewone voorwaarden. KANTOOR VAN DEN TE POPERINGHE. Openbare Verkooping te verkoopen of te verpachten Groote vermindering van prijs. Openbare Verkooping en ZAAILAND, gelegen te Watou. Deze verkooping geschied zonder kosten voor de koopers. De nieuwe Abonnenten voor het jaar 1908 zullen van heden af tot i" Janu ari aanstaande ons blad kosteloos ontvangen. ïVotaris DE GRAVE Klemmers, Korren, Abeelen, Hollanders, Eiken, Olmen, Wilgen Populieren en Esschen. Gewone voorwaarden. GESCHENKEN Kerstdag, Nieuwjaar of andere Feesten k> e ra b ra w, ra i* bij Sansen-Deeorte, Gasthaisstr. 15 Uit ter hand te koopen LEERGANG van De Meststoffen in Moesteelt. Het milliard der Fransche Kloosters Nieuwjaar Nadert TE BRUSSEL. Een zesjarig meisje geroofd, onteerd en vermoord. vrnmmm Het recht, annoncen of artikels te weigeren is voorbehouden. Het beheer der Posterijen, altijd overlast rond nieuwjaarheeft liever dat wij onze kwittanciën doen ontvangen in 't begin van de maand December. Wij zullen dus de kwittanciën voor de betaling van het abonnement van 't jaar 1908, in de tweede week dezer maand in de post .afleveren. Wij verhopen dat onze vrienden en lezers deze goed, zullen onthalen en vragen hun een weinig goeden icil te toonen in 7 betalen van hun kwijlschrift. Verwaarioozingen, die men gemakkelijk kan vermijden, verplichten ons soms verscheidene malen het kwijtschrift te doen aanbieden, hetgene ons nuttelooze kosten veroorzaakt. Die liever ten huize betalen, worden verzocht te komen voor Maandag gn dezer. Wij herrinneren ook dat alle reclamation of veranderingen van adres, moeten gezonden worden naar het bureel van De Popeningh ena&r 15, Gast huisstraat, Poperinghe. i TE LOO. oin 1 ure, ter hofstede bewoond door Romain DeBaenst, te Loo, langst de vaart, VAN SCHOONE om I ure namiddag, te Poperinghe, op de Groote Markt, in eene der zalen van het Hotel van Regee ring. Ten verzoeke van het Bureel van Wel dadigheid van Poperinghe, i VAN SCHOONE EN ZWARE Al staande te Poperinghe, respectievelijk op de weide van het hofstedeken gebruikt door Désiré Demaeght-Moncareyop eene partie land gelegen langs de Abeele-kalsijde, gebruikt door Jules Hauspie en langs de groe ne straat, in de weide van het hofstedeken gebruikt door Aloïse Dekervel-Quaghebeur. oud 7 jaren, met wassende op eene partie bosch gelegen te Elverdinghe, langs de St-Pieterstraat, niet verre van d'herberg De Vuile Seulbekend ten kadaster Sectie B n° 154 voor eene grootte van 1 H. 15 A. 40 C. NOTA De liefhebbers zijn vriendelijk verzocht de te verkoopen koutten vooraf te gaan bezichtigen. STUDIE VAN DEN Uit oorzaak van vertrek. Voor al wie zich wil stellen! Tegenwoordig, welgekalante Elerihcrg en Bakkci-ij, beste huis met alle gerief, Schikkig voor hoegenaamd allen handel, Prachtige Zaal 30 meters lang op 5 breed dienstig voor alles Uitweg langst straatje goed berijdbaar, recht over 't groot portaal van O.L.V. Kerk, 39, Casselstraat, 39. Allervoordeeligste voorwaarden. (in ééne zitting,) om tien ure juist voormiddagten Verkoop zaal van het Vredegerecht te Rcusbrugge, VAN EEN laatst bewoond door Ch. Boisry, thans ledig. Handslag met de geldtelling. Proefnummers worden op aanvraag besteld. KANTOOR VAN DEN TE GHYVER1NCHO VE. om i ure stipt namiddag, te lloogstaede, ter hofstede van Livin De- visch, en op andere landen VAN SCHOONE' WIE SCHOONE VOOR wil koopen, wende zich naar POPERINGHE. met achtergebouwen en 10 aren 64 cent. erf, schikkig voor allen handel, zijnde de her berg a Sa Cotii* <!c Cassel, gelegen in de Casselstraat. Voor alle inlichtingen zich te bevragen Yperstraat, nr 70. 't Was in de eerste dagen van augusti, 't jaar 1848; eenige vrienden waren te Gent vergadert ten huize van Van Peene. Er was sprake van de volkszangen God save the queende Brabangonne, Wiep Neêrlandsch bloed... Hoe jammer riep Van Loo, VanPee- ne'sschoonbroeder wij, Vlamingen, wij en hebben geen nationalen zang Van Peene streelde zijnen baard zonder een woord te sprekenhij luisterde met aan dacht. Drie dagen nadien kwam Van Peene naar 't hof der gilde Broedermin en Taalijver. In 't stille sprak hij K. Ondereet, die eene schoone manstem bezat. Ze trokken beiden naar boven ter oefening- kamer Van Peene krabbelde op zijne viool en beneden hoorde men K. Ondereet een lied beproeven. De vrienden, door nieuwsgierigheid aan gedreven, komen boven, kloppen, worden binnen gelaten en vragen wat er gaande is. Wat er gaande is, antwoordt K. Onde reet Van Peene heeft eenen volkzang ge dicht. Karei Miry, zijn neef, heeft hem op muziek gezet. Binnen eeuwen zullen de Vlamingen dit lied nog met geestdrift her halen Eene uur later werd de Vlaamsche Leeuw voor den eersten keer met twintig volle stemmen gezongen. üe zang weèrhelmde voor de eerste maal in 't openbaar op St-Hippoliet's dag in de avonddeuntjes door de gilde haren schrijver aangeboden. De geestdrift der toegeloopene menigte was onbeschrijvelijk het lied werd met dqpderend handgeklap toegejuicht en rufte?' verscnillïge keeren herzongen worden. In ons eerste artikel zegden wij dat het stalmest, waarnevens de beer en de composten mogen gesteld worden, ontegensprekelijk, ook in moesteelt, als de eerste der meststof mag aanzien worden. Wij voegden er bij dat het voornaamste, het goedkoopste, het rijk ste en veeltijds het doeltreffendste der stik- stofmesten het ammoniaksulfaat is, alhoewel wij nochtans de goede uitwerkselen van het sodanitraat niet miskennendat de bijzonder ste fosfaatmesten het superfosfaat en de ijzerslakken zijn, dat onder de aanbevelens waardigste potaschmesten, de zwavelzure potasch-magnesia, de cloor- en de zwavelzu re potasch mogen gerekend worden. Het stalmest is gewoonlijk beter koop dan de scheikundige meststoffen, het verbeterd de scheikundige en natuurkundige eigen schappen van den grond, verrijkt deze aan humus en kan op zijn eigen meer winsten afwerpen dan de kunstmesten. Het bevat gemiddeld 3 tot 5 0/00 stikstof, 2 tot 3 0/00 fosfoorzuur4 tot 6 0/00 potasch en 5 tot 7 0/00 kalk. De beer is vooral rijk aan opneembare stikstof en potasch, maar arm aan fosfoorzuur en kalk. De composten bezitten nagenoeg dezelfde eigenschappen als het stalmest; hunne samenstelling kan moeilijk op eene algemee- ne wijze bepaald worden, en hangt af van de samenstelling der stoffen waaruit zij ont stonden. Het ammoniaksulfaat bevat van 20 tot 21 0/0 ammoniakale stikstof welke trapsge wijs tot salpeterzuur omgezet wordt, vorm onder welken het door de planten opgenomen wordt. Oordeelkundig aangewend, stelt het niet aan verlies bloot en onderhoudt langer de vruchtbaarheid des bodems dan het mede- stikstofmest het sodanitraat. Het mag in overdaad aangewend worden, alhoewel dit niet aanbevelenswaardig is. Het sodanitraat doseert 15,5 0)0 nitrische stikstof; deze is rechtstreeks opneembaar door de plant, doch stelt aan verlies door uitlooging naar de onderlagen bloot, wan neer het in overdaad gebruikt wordt of eene overvloedige regen na zijne aanwending volgt. Het slakkenmeel bevat van 15 tot 22 0)0 fosfoorzuur en van 40 tot 45 0/0 vrije kalk. Zijne oplosbaarheid hangt af van zijne fijn heid, 't is een alleraanbevelenswaardigste meststof, vooral in zuren grond. Het superfosfaat heeft een gehalte van 15 tot 18 0)0 fosfoorzuur, grootendeels recht streeks oplosbaar in water, 'tls het fosfaat- mest bij uitmuntendheid wanneer eene recht- streeksche werking beoogd wordt. De zwavelzure potasch magnesia houdt 25 0)0 watervrije potasch in en 11 0)0 zui vere magnesia. Deze meststof past voorna melijk op zandgronden, op gekalkte leem gronden, evenals op mageren, dorren en schilfergrond. üe chloor- en de zwavelzure potasch bevat ten elk 50 0(0 zuivere potasch. De eerste dezer meststoffen past voornamelijk op wit loofwortels, aspergieën. erwten en boonen, enz. terwijl de zwavelzure potasch liet potaschmest bij uitmuntendheid is op aard appelen en al de groenten van weeken houw, zooals de latouwen, de porei, de tomaten, de aardbezieën, enz. evenals voor eene lang- tijdige aanwending van potasch. verboden nadruk. JAN. Frankrijk weet nog altijd niet van wat hout pijlen gemaakt om de werkerspensioe nen ia te brengen. De framassons, die 't land bestieren, beloofden en herbeloofden het, maar men ziet niet afkomen. Waldeck Rousseau beloofde 1 milliard, gestolen aan kerken en kloosters, daaraan te besteden en met dat gestolen geld dit brandend vraagstuk op te lossen. De werkmenschen, verleid door de sluwe aanslagen eener vuile vrijmetselarij, lekke- baardden achter hun pensioen zonder ooit bekommerd te zijn over den oorsprong van het geld. Zij lieten al dezen buitenzetten en over de grenzen drijven, die hunne zieken bezorgden, hunne kinderen onderwezen, hunne armen onderhielden, hunne sterven den bijstonden. Zij lieten met of zonder tegenstand, de beulen begaan en bogen, ze gevierend of overwonnen, den kop onder het juk der fransche dwingelandij en zochten troost in hun beloofd pensioen. Hoe staan de zaken nu Men heeft de rekeningen gevraagd aan 'i ministerie. .fiver eenige dagen heelt ,4e minister eene soort van rekening voorgelegd en stichtende dingen aan 't licht gebracht. Ziehier eenige uittreksels uit de verklarin gen van framasson Guyot-Dessaigne minister van 't recht... in Frankrijk. Advokaat framasson P. Faure heeft 239 maal gepleit tegen kloosters en won daar mede 99,650 frank drinkgeld Advokaat framasson Millerand, gewezen minister, socialist en diensvolgens vijand van geld en kapitaal, pleitte 29 maal en trok daarvoor 59 duizend frank. Advokaat framasson Alb. Cleinenceau, broeder van den eersten minister, heeft 38 maal gepleit voor de spotsom van 15,750 fr. Advokaat framasson Paret, volksverte genwoordiger krijgt 35,550 frank voor 85 pleitreden framasson Sarraut 63,550 frank voor 188 maal het onrecht te verdedigen framasson Demery 127,800 fr. voor 543 maal te pleiten. En zoo voortsEn zoo voortsAlle fra massons die honger of dorst hadden naar de rechtveerdigheid kregen een slok uit den pot. En wat is het gevolg daarvan Luistert naar den franschen minister Op 676 vereffeningen die te doen zijn, zijn er slechts 115 afgedaan. De vereffenin genvan 'tjaar 1901 tot 1905 hebben opge bracht 1 millioen 64 duizend 772 frank 32 centiemen, waarvan eene som moet afge trokken worden beloopend tot 1 millioen 422 duizend 608 frank 80 centiemen. Dus een te kort van 357,836 fr. 48 De vereffeningen van 1906 brachten op 1,997,521 frank 16. maar er viel 1 millioen 449,782 frank 30 centiemen te betalen. Dus, voor 115 congregatiën wier zaken vereffend wierden, schiet er slechts 190,000 fr. over, ofschoon men 32 millioen ontvangen heeft! en voegt daarbij dat de Staatskas vijf millioen verschoten heeft aan die zaakhandelaars! Hewel, fransche werklieden, wat dunkt u De Staatskas waaruit uw pensioen moest gevloeid komen is van omtrent vijf millioen- tjes verlicht sedert dat men begon het kloos tergoed te stelen. Het milliard der kloosters dat men u beloofd heeft, verdampt onder de klauwen van dezen die het moesten doen binnen ko men in de Staatskas. Voor u geenen rosten duit! De openbare weldadigheid zal u voort eenige aalmoesen geven die u helpen sterven van honger binst dat de ministers en hunne sleppedragers alles inpalmen en alzoo het eenigste doel bereiken dat zij ooit voor oogen gehad hebben. Arm Frankrijk En gelukkig België, waar ons katholiek ministerie vrede, vrij heid en welstand doet heerschen met pensi oenen voor den ouden dag, ten profijte van al dezen die het begeren Duinkerk^.— Ontploffing.Vrijdag, kwart over één uur namiddag, is in het werkhuis der torpillen een accumulateur ontploft. De kwartier-meester mecanicien Aug. Wintenberger, van Filigny Manche), werd den schedel gebroken en de borst ingedrukt. De dood was oogenblikkelijk. Men telt 17 min of meer erg gekwetsten. Het gebouw heeft veel schade geleden. Drama te Bloehaais.In den nacht van vrijdag en heden zaterdag werden de inwoners der Decrêinestraat gewekt dooi' het hulpgeroep eener vrouw. Deze die er eerst bij waren zagen een meisje nederzak- ken. Zij bloedde door steken die zij in de richting van het hart gekregen had en viel dood zonder een woord te spreken. Het was een 20jarig meisje dat door niemand gekend was. Rond 2 ure van den nacht vernam men dat het zekere Leonie Kindt was, 20 jaar oud, geboortig van Marcke en die diende bij eenen brouwer te Roebaais. Tot nu toe kan niemand dit geheimzinnig drama uitleggen. Nieuwe gevechten.Uit Marokko, aan de Algeriaansch-Marokkaansche grens, meldt men nieuwe gevechten en schermut selingen alsmede de vorming van 3 fransche kolonnen om aan de grens op te treden. De toestand is akelig. Zestig jaar Keizer.—Maandag was het zestig jaar dat de Keizer van Oostenrijk dit land regeert, 't Is zeker een lange tijd. De grijze keizer heeft veel tegengekomen Zijne vrouw werd vermoord, zijn eenige zoon Rodolf, de man van prinses Stefanie van België, viel als slachtoffer van een ijselijk drama. De kloeke vorst heeft het al doorstaan. 1-Iet moeilijkste was voor hem nog de last en de zorg om de verschillige nationaliteiten die onder zijnen scepter staan, samen te hou den. Oostenrijk, immers, is eene opeenstape ling van verschillige volkeren, die malkander niet danig geern zien. Maar door de gene- ■génheid en de getrouwigheid die alten den keizer toedragen, blijven ze samen gebonden en blijven ze te gare in huishouden over dat het gaat. 't Ware te wenschen, in 't voordeel van Oostenrijk, dat de grijze keizer nog lang mochte leven HuishoudstersOpent de oogen indien gij goeden koffie wilt maken, eischt de chocorei der Trappisten» Vincart-Silly Weigert namaaksels. Dépöt bij gebr. Delhaize Moncarey-Sansen. Samcnzweering tegen den czaar Te Geneve is eene samenzweering ont dekt van russische terroristen, voor doel hebbende den czaar te vermoorden, eene bank te St-Petersburg te plunderen en het keizerlijk paleis en dit van de Doema te doen springen. Gruwelijke misdaad te Naples. De policie heeft een zwijneslachter aan gehouden, beschuldigd zijne vrouw ver moord, en er pAté van gemaakt en verkocht te hebben in zijnen winkel. Het tijdstip van visietkaartjes te zenden is nabij, en de personen die er aan houden spoedig bediend te worden, zouden wel doen eens na te zien of zij er nog genoeg hebben. De drukkerij van De Poperinghenaar is uiterst wel geschikt om ieders goesting te vervullen. Doet dus van nu af uwe kaartjes drukken en wendt u daarvoor hij Valere Sansen, drukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Gij zult er spoedig en ter trouwe gediend zijn De wijk der Anderlechtstraat is in diepe opschudding gebracht door het rooven en vermoorden van een zesjarig meisje, Anna Bellot, dochtertje van een welgekenden bronsgieter. 't Kind was met zijn broertje, dat negen jaar oud is, uitgegaan om snoepgoed te koo pen. Het was toen 7 1)4 ure. Op den hoek der Dam- en Valkstraat ge komen, is een man, van middelbare gestalte mei bruin haar en slecht gekleed, naar liet knaapje toegetreden en heeft hem in 't vlaamsch gezegd, terwijl hij hem een nickelstuk van tien centiemen en een enkelen cent gaf Jongen wilt gij mij voor 5 centie men sigaretten halen ginder in de Ander lechtstraat? Terwijl gij weg zijtzal ik op uw zus rtje letten. J „n vertrok en liet het kind onder de hoe de van den vreemdeling. I)e Anderlechtstraai is op ongeveer 100 meters van de Damstraat, De knaap liep zoo snel hij kon om spoedig terug te zijn. Hij keerde zich driemaal om ten einde te zien of zijn zustertje soms niet wegging. Hij bleef hoogstens drie of vier minuten ai'wezig. Toen hij terugkwam was de man met het kind verdwenen. Jan ging onmiddelijk op zoek in den omtrek, maar nergens waren zij te vinden. Eindelijk ging hij zijne moeder verwittigen. De gansche familie ging op zoek, maar alles bleef vruch teloos. De moeder, Mad. Jeanne Bellot, wonende met haren echtgenoot en hare drie kinders in de Gierstraat, wendde zich seffens naar het kommissariaat der Cureghemstraat, ver gezeld van haren echtgenoot en hare twee andere kinderen, en ten prooi aan eene he vige omroering vertelde zij het gebeurde. De opsporingen. De politiekommissaris ondervroeg den kleine. Er bleef geen twijfel over, de jongen zegde wel de waarheid. Hij had nog de siga retten de 5 centiemen die overbleven en de 2 centiemen die hij als belooning had ont vangen. De kommissaris verwitigde onmid delijk M. Buzon, kommissaris der 3e wijk de rechterlijke brigadier; M. Nagels, proku- reur des konings M.Scheyven, onderzoeks rechter den substituut van dienst en den griffier. Al de agenten van dienst, van Brus sel en de voorsteden, worden oogenblikkelijk verwittigd, en de persoonsbeschrijving van den onbekenden en van het meisje overal rondgezonden. Geheel Brussel en omstreken werd afgezocht, maar niets werd gevonden. De persoonsbeshrijving van den kerel was deze omtrent 40 jaar oud, middelmatige gestalte, groote oógen, haar en knevels kastanjebruin; gekleed als 'een werkman met een donker kostuum veston en zwarten bolhoedhij scheen geen kol te dragen zwarte schoenen. magistraten besloten den nacht in het kommissariaat door te brengen, overal beve len en onderichtingen rondsturend, doch alle opzoekingen bleven vruchteloos. Vermoord De ontdekking van het lijk. Maandag morgend werd het lijkje van de ongelukkige kleine Anna Billot, ontdekt in de volgende omstandighedenM. Malherbes, politiekommissaris van Anderlecht, Had even als zijne collegas van Brussel en voorsteden, al zijne agenten op zoek gezet Hij had hun bijzonderlijk aanbevolen goed de braaklig gende gronden en dé weiden, afgesloten of niet, af te zoeken. M. Van den Ende, bijzondere agent ontmoet te tijdens zijne opspeuringen, rond 8 1)2 ure 's morgens, in de Nieuw Molenstraat drie hoedenmakersgasten, die hem verklaarden, dat zij in eene weide in de verlengde Bara- straat een kind hadden zien liggen. De poli tieagent snelde aanstonds naar de aangeduide plaats en vond er het lijkje der arme kleine. Het kind lag op den rug, de armen wijd opgestrekt, de kleedjes verward dooreen. Alles bewees duidelijk dat de ongelukkige Anna, het slachtoffer geworden was van een schandelijken aanslag en daarna verwurgd werd. Het gelaat was verwrongen en ijselijk om zien. Het kind moet veel geleden hebben. Vader en Kind. Zoohaast het lijk van het meisje weerge vonden was, werd M. Bellot, de vader van het ongelukkig slachtoffer, verwittigd. Hij kwam aan, samen met het parket. De arme man was als gebroken door de doorstane angsten van den nacht en het schrikkelijk nieuws dat hij kwam te vernemen. Men spaarde hem zooveel mogelijk de smartelijke plichtplegingen. Het lijk van de kleine Anna lag in een afgesloten grond, dienende tot houtstapelplaats, toehoorend aan M. Wal- schaert. Rondom is een paalwerk eene deur zonder slot leidt er binnen. Op het lijkje had men de jas van een werkman gelegd. Zacht jes werd een der hoeken van die vest opge licht en' de ongelukkige vader kon een laat- sten oogslag werpen op het arm aangezichtje van zijn kind, vreeselijk verwrongen door den doodangst. Hij ging onmiddelijk heen wanhopig snikkend, samen met zijn schoon broeder, even zoo ontroerd als hij. Beide mannen drongen door de saamgepakte mee- nigte, waartusschen men uitroepen hoorde van medelijden en verontweerdiging. Aanhoudingen Zooals te verwachten was zijn verscheide ne getuigen verklaringen komen doen, en menige personen gelijkende op de beschrij ving van den moordenaar, werden aange houden en ondervraagd, doch tot nu toe is er nog geene ernstige aanhouding gedaan. Het bebloede pak. Een man is in eene herberg der Nijver- heidskaai een pak komen afgeven. Hij vroeg aan de herbergierster af zij dat pak zou be waren tot 's anderdaags. Hij dronk niets zeggende dat hij maar juist geld genoeg had om den trein te nemen naar Bierk bij Waver. In dat pak stak een bebloed manshemd, een handdoek, waarop men ook bloedvlekken bespeurde, eene zwarte jas, een zwarten bolhoed en een paar blokken. Ziehier de per soonsbeschrijving van dien man, zooals de

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1907 | | pagina 1