HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD NIEUWSBLAD VOOR P0PERINGHE verschijnende den Zaterdag EN OMSTREKEN, namiddag. Di en Eile gekapte SPARREN HUISMEUBELEN PLANTSOENEN 82 koopen Sparren, WOONHUIZEN en Zaailanden, IEITEIIEISIIIS RENTENIERSHUIS HUIZEN NIEUWS UIT BEIiGlE. G routen keus vau Fantaisie-Postkaarten Ier drukkerij dezer. Taillie- en Plantsoenbosch wassende te Vlamertinglie, Definitieven Overslag van Moeshovenierderij. - IV. BUITEN LAN DSC H NIEUffIS. 5 Centiemen. ANNONCEN Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Notaris VANCAYZEELE, Abeefen en Eiken Boomen VENDITIE Maandag 27 januari 1908, en B0SCHTAILLIE. Notaris DE TAVERNIER, TE CLEBCKEN, DIIÜJFGHAS, te ELVERDINGHE en BEERST. Notaris CAS SIER S ZONDAG iQ Januari igo8. Vierde Jaar. Nr 8. Den drukregel 10 c. Op 't eerste blad 20 c. Eerste Taps, Bollingen en Herbergkermissen mits betaling van 25 cn. INSCHRIJVINGSPRIJS Bijzondere buiten stad f 2,50 binnen stad f. 2,00 Herbergiers buiten stad f-1,50 binnen stad f-1,00 Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in het blad verschijnen. TE RENINGHELST Maandag W Januari 1908, te WESTÓUTRE, Tijd van betaling mits goede borg. No taris DE VOS, TE WERVICK. op Maandag, 27 Januari 1908, te GHELUI ELT, om 1 uur stipt namiddag ten huize van Jufvrouw Elisa Meijers, te Stavele-Dorpplaats. Openbare Verkooping VAN SCHOONE Notaris Haghebaert, TE PROVEN. Dinsdag 28 Januari 1908, Openbare Verkooping Kantoor van den Donderdag 30 Januari 1908 te LANGEMARCK en MERCKEM, VENDITIE VAN ft 3000 stop- en haagpersen, 50 koopen Taillie in rameien, 9000 gemaakte Bussclien. Maandag 17 Februari 1908, VENDITIE VAN STUDIE VAN DEN Notaris Van Eecke, TE BOESINGHE. Instelop Maandag, 3 Februari, Overslag op Maandag 17 Februari VAN eene Wette Welde, 1)2 °)0 Instelpremie te winnen. TE POPERINGHE. op Vrijdag 31 Januari 1908, STAD POPERINGHE, 1. Een schoon en gerieflijk Langs den Elverdinghe Steenweg. 2. Een nieuwgebouwd schoon Langs eene nieuwe straat bij de Statie. 3. 14 aaneenhoudende Plaatsvervanging en Vrijstelling LEERGANG De vruchtafwisseling in den Moestuin, worden ingelijfd Het recht, annoncen of artikels te weigeren is voorbehouden. STUDIE VAN DEN W» Openbare Verkoop 3 ng; ten verzoeke der Kerkfabriek van 't Arm bestuur van Westóutre A. Om 12 ure 's middags, 1° Op de partie bosch de Kattetong langst de Schomminkelstraat, alwaar de venditie zal beginnen. 2° Op de partie bosch Y Pluimelstbij d'bofstede Rouseu, en 3° Op de partie bosch 't Piessteentje bij den Sulferberg, van langstammige en zware hebbende tot 2 meters 75 cent. omtrek. Vergadering aan den voet van koop 1, in 't bosch de Kattetong. B. Aanstonds daarna, ter herberg 't Wethuis, te Westóutre, van 1 heet. 98 ai-cis 95 cent. /'yf/l,fat ttJh 4,. smfejsil il.Ji,*. tp.J: en 2 koopen Staande te WESTÓUTRE, op een, bösch bij d'hofstede van Mr Alois Dauchy, Pope- ringhekassie. De liefhebbers zijn verzocht beide laatste koopen boomen op voorhand na te zien. STUDIE VAN DEN om 12 ure namiddag in den blank gekaplen sparrebosch De Proostdij, nabij clherberg Kortekeer, kalsijde van Kruyseeche naar Becelaere van 214 koopen dienstig voor Hoppe- en Tabakteelt, alsook voor Timmer- en Brandhout. Vergadering in T herb erg Kortekeer, langs de kalsijde van Kruyseecke naar Becelaere en ook bij de weduwe Henri Dumortier, herberg -■ Kruyseecke, langs de groole baan van Yper naar Meenen. STUDIE VAN DEN Ï>E GRA¥E TE GHYVERINCHOVE. EtV OUDHEDEN zooals 12 acajou geboureerde salon stoelen en canapé, brandkoffer, zetels, tafels, stoelen, beddens, commoden, kassen, oudwetsch ge bloemd koffijstelsel met vergulde boorden, oude kaders met vergulde lijsten, posturen, tinnen potten en pinten, koperwerk, keu- kengerief, bibliotheek met allerhande boek werken, cristalen glazen, stoven, spiegels, printen enz, enz. STUDIE VAN DEN om 2 ure namiddag, te Sint-Jans-Capelle, op Watou, ter herberg Het Rood Peerd bij Al. Ryon, van 464 ««Stoom; in eene partij bosch genaamd De Dekkerij langs den keizei van Vlamertinghe naar den Busseboom, dicht bij de hofstede Alleman. De boschwachter Edouard Logie, te Vla mertinghe, (Brandhoek) zal de houtten aan de liefhebbers aanwijzen. Gewone voorwaarden en lijd van be taling mits goede borg. te PÜELCAPELLE. om 1 ure stipt namiddag, wijk Vrij bosch, in de bosschen van den heer VanBeneden, Ambt Mr Delahaye, Notaris Merckem, voor de koopen op Merckem liggende. li. om 1 ure en half stipt namiddag wijk Vrijbosch, in de bosschen van den heer Ameye, van 30 c. tot HO c. dikte, flOOO Hoppepersen, f Ortö stoppersen, eenige koopen rebut-sparren, 12 koopen Taillie, en 7 koopen Populieren. Ambt Mr Delahaye, Notaris, Merckem. ter Belle-Vue, en bij Henri Derycke, beide ter Dorpplaats van Elverdinghe, en telkens om 2 ure, zeer stipt nanoen. gelegen KANTOOR VAN I)EN om 1 uur namiddagte Poperinghe, op de Groole Markt, ter herberg A la Fabrique van in de Priesterstraat, met stag ie en 3 aren 40 cent. grond, kadas ter sectie F, nummers 1108d en 1108e. Laatst bewoond door wijlen den heer Victor Maerfens. Handslag met de geldtelling. Slechts ingesteld frs. 8ooo. met 3 aren 70 cent. grond en hoving, kadas^ ter sectie C, nummer IOIOq. Tot nu toe onbewoond. Handslag met de geldtelling. Slechts ingesteld frs. 585o. waarvan een ten dienste van Winkel en een ander ten dienste van Herberg met te samen 7 aren 25 cent. volgens kadaster. Bewoond door Henri Six en andere, te samen mits97 frs. te maande, vrij van lasten. Slechts ingesteld frs. 17.925. Het zal voorzeker niet ongepast zijn eens te spreken over de plaatsvervanging en de vrijstelling. Ziet hier vooreerst hetgeen ouders of voogden te doen hebben, die eenen zoon of pleegkind willen laten vervangen. 1° Vóór 1 Februari, moeten zij hunne vraag om eenen plaatsvervanger opzenden naar het ministerie van oorlog, met tusschen komst van den ontvanger van enrégistre- ment. 2° Bij die vraag moet eene kwitantie zijn, tot. bewijs dat zij 200 frank gestort hebben in handen van voornoemden ontvanger. Op het bewijs dat de heer ontvanger aan den storter aflevert, staat langs den eenen kant de kwitantie der storting, en langs den anderen kant hebt gij de formule waar bij men eenen plaatsvervanger vraagt. De heeren ontvangers hebben de goedheid de formule zelf in te vullen. Met dit schrijf werk moeten de storters zich bijgevolg niet bekommeren. Gelijk reeds gezegd is, de ontvanger zendt zelf de aanvraag en het bewijs van storting naar het ministerie op. Men ziet het, de formaliteiten zijn een voudig. Wie zich wil laten vervangen, zorge dan bij tijds. De gestorte 200 frank worden aan den storter wêergegeven, als degene voor wien hij gestort heeft er zich uittrekt, en ook als deze achterna zelf voor zijn lot zou opgaan. De volle prijs der plaatsvervanging blijft be paald op 1600 frank. Iemand die van het gouvernement geenen plaatsvervanger krijgt, mag er zelf eenen stellen. Hij kan, na dat de plaatsvervanger goed gekeurd is, van alle verantwoordelijkheid vrij zijn, voor wegloopen of zoo al, mits 400 frank te storten in de kas van het ver vangingsfonds. In zake van ontslaging in het belang van den godsdienst en het onderwijs, moet nie mand in de plaats der ontslegen dienen. Wie ontslegen wordt voor zijne studiën als seminarist, als geestelijk of als onder wijzer, telt voor zijn man. De wet zegt deswege aldus De bedienaars van den godsdienst zijn in vredestijd van den soldatendienst ontslegen Zijn ook ontslegen als ze van onbegoede familie zijn 1° Zij die na hunne studiën geestelijk schikken te worden en leerling zijn in godsgeleerdheid. 2° De studenten in wijsbegeerte zijn gelijk gesteld met de studenten in godsge- leerdheid, als zij zich tot den geestelijken v staat voorbereiden en nog den ouderdom van 22jaar vol niet bereikt hebben. Degene die zich bereiden tot het lager onderwijs van minderen graad, in de normale scholen onder toezicht van den S taat 3° De leerlingen welke die gestichten verlaten hebben voorzien van een diploma, en die onderwijs geven in eene schoo waar de Staat toezicht over heeft. Er wordt twee jaar liid gegeven, na het bekomen van het diploma, om over te gaan tot eene school die aan het toezicht van den Staat onderworpen is Die nu ontslaging bekomt om eene der 'redens opgegeven onder n"'s 12en 3 voormeld, moet jaarlijks, gedurende acht jaar, zijne redens van omslag doen gelden bij den ini- Licieraad Bestaan die redens niet meer, dan wordt hij ingelijfd. Indien er, onder deze verschillige klassen van personen, zulke zijn die eene gegronde reden van vrijstelling kunnen bijbrengen gesteund op de samenstelling der familie of op eene lichaamlijke onbekwaamheid, waar van de bestatiging het lichamelijk onderzoek niet vereischt, dan wordt de vrijstelling van ambtshalve uitgesproken in plaats van de ontslaging, en in dit geval wordt een andei man in vervanging geroepen In oorlogstijd worden de rnilicianen waar van hier kwestie is, ook opgeroepen, doch gebezigd tot nuttige diensten in het leger staf, gebouwen, ambulancen, enz. Zij wor vï 'it in geene soldaten kleeren gesteken. Zij maken niemand van hunne broeders vrij. Die voorloopig vrijgesteld geweest is, blijft vrij, indien de gegronde redens van vroeger nog bestaan. Naarvolgens hunne noodwendigheden, de wijze waarop zij zich inden grond gedragen, en hunne physiologische eigenschappen worden de moeskruiden gerangschikt of ver deeld in drie verschillige reeksen, te weten de bladplanten, de wortel- en knolplanten, en de moeskruiden met droge vruchten. Evenwel, treft men in den moestuin eene vierde reeks moeskruiden aan, namelijk de doorlevende planten, die tot eene of andere der drie eerste reeksen behooren. De moeskruiden der drie eerste reeksen volgen elkander beurtelings op in de vrucht afwisseling: eerst komen de droge vruchten, opgevolgd door de bladplanten, welke op hunne beurt door de wortel- en knolplanten vervangen worden. Dit vruchtafwisselings- stelsel is bijgevolg van drie jaren, om deze reden drie jaarlijksche vruchtafwisseling» genaamd, soms nog ten onrechte vierjaar- lijksche vruchtafwisseling geheeten. De vierde reeks van groenten, de doorle vende planten bijgevolg, blijven verschillige naeenvolgende jaren op dezelfde plaats. Evenals alle vlinderbloemige planten, hebben de droge vruchten het vermogen de vrije stikstof der lucht te vestigen, en aldus den grond aan dit kostbaar bestanddeel te verrijken zij vergen gewoonlijk geene stik- stofmesten, tenzij soms bij het begin van den groei en in sommige bijzondere gevallen. Meestijds, worden er hun bijgevolg noch stal mest, noch beer, noch scheikundige handels- stikstofvetten toegepast. De minerale zouten daarentegen, fosfaat- ep potaschmesten, zullen overvloedig aangewend worden, daar de vlinderbloemige gewassen de groote ver bruikers van fosfoorzuur, potasch en kalk zijn. De bladplanten, die de vlinderbloemige opvolgen, vinden te hunner beschikking eenen aan stikstof verrijkten, doch aan fos foorzuur en potasch uitgeputten grond. De bladplanten vergen groote hoeveelheden rechtstreeks opneembare stikstofzij bevin den zich allerbest bij eene versche stalmest bemesting; beer, ammoniaksulfaat, zullen hun niet ontbreken, wil men eene overvloe dige blad- en stengel opbrengst bekomen. Evenwel, oefenen de potaschzouten eveneens een zeer voordeeligen invloed uit op de ont wikkeling der groene deelen dezer reeks moeskruiden. Eene aanwending fosfaatmest kan insgelijks winstgevend zijn. Daar de bladplanten een oppervlakkig wortelgestel bezitten, voeden zij zich hoofd zakelijk in het bovendeel der bouwlaag. De wortel- en knolplanten, dieper schietende in den grond, benuttigen gedeeltelijk de nitra ten in de onderlagen van den grond doorge zegen, en die voor alle andere planten zouden verloren gaan. Zij trekken veel voordeel uit eene vervroegde bemesting goed ontbonden stalmest. Evenwel. in zeer rijken grond aan oud vet, kunnen zij eene stalmest bemesting missen, zelfs vreezen zij versch stalmest, hetwelk het sprietelen der wortelen veroor zaakt. Fosfoorzuur en potasch zijn hun on misbaar zij vergen er groote hoeveelheden van, evenals de stikstoimesten medewerken de voortbrengst wortelen en knollen mer kelijk te vermeerderen. Verboden nadrukJAN. Frankrijk— Vreeselijke misdaad. Te Hyéres werd woensdag nacht eene vree selijke misdaad gepleegd. Een 79 jarige ouderling, Pelissier genaamd, werd door bandieten in zijne woning overvallen, vast gebonden, mei petrol begoten en levend ver brand. Al wat in huis was, werd gestolen Brand. Woensdag is de spinnery Lo- rent en Dufour te Hellemmes afgebrand. De schade wordt op 700,000 fr. gerekend. De brand schijnt te wijten te zijn aan de onvoor zichtigheid van een der werklieden. Parijs. Erg ongeluk op het ijs. Dinsdag namiddag waren eenige knapen op het meer van het Boulonjerbosch, aan het glijden, op eene plaats die voor het publiek verboden is. Opeens vielen twee der knapen in het water. Een dertigtal personen, die van verre het ongeluk gezien hadden kwa men toegesneld; onder hun gewicht brak het ijs en allen verdwenen in de diepte. Eenigen konden zicli zwemmend reddenanderen werden door toegeloopen personen gered. Men schat op vijf, de personen die in het water bleven. De personen die nog tijdig van onder het ijs gehaald waren werden naar het gasthuis gedragen. Verscheidene onder hen verkeeren in bedenkelijken toestand. De kloostervervolgingWoensdag wer den de zusters Augustynen uit het gasthuis van Parijs, waar hun orde sedert eeuwen dienst doet, verjaagd. Ontelbare betoogers waarlusschen Kamerleden, stonden rond het klooster. De menigte op straat geschaard zong lofzangen. Toen het eerste rijtuig bui ten kwam, waarop 12 zusters zaten, werden de peerden uitgespannen, onder het geroep van Leve de zusters Leve de vrijheid De politie kwam er tusschen, spande de peerden weder aan en deed verschillige aan houdingen. Met de andere rijtuigen gebeur de het zelfde. De zusters werden naar eene kerk geleid waar zij een plechtig lof bijwoon den en daarna vertrokken, gebannen uit hun vaderland als misdadigers. - Dit vertrek miek eenen diepen indruk op al de aanwe zigen. fIui«lioud«ter«Opent de oogen indien gij goeden koffie wilt maken, eischr de chocorei der Trappisten» Vincart-Silly Weigert namaaksels. Dépót bijgebr. Deihaize&Moncarey-Sansen. Toiireoëng. Drama. Celine Bertrand, 22 jaar, verkeert met, Gustaaf Breyne, metser, 23 jaar. Sedert eenigen tijd werd de jongman jaloersch en Celine mocht, in de herberg harer ouders, met geenen kalant spreken, zonder dat het hem verdacht voorkwam. Onlangs had hij het meisje en hare ouders nog beledigd. Maandag namiddag, kwam Breyne terug, en begon het meisje weer lastig te vallen met nijdige woorden. Het meisje ging, niets ergs vermoedende, naar de keuken. De jongman ging erachter en in deD gang plofte hij een mes tweemaal in de linkerborst van Celine. Het slachtoffer slaakte eenen kreet en viel ten gronde. De moeder kwam op het gerucht toege loopen. Breyne wierp zich als een wilde op de arme vrouw bracht haar verscheidene messteken toe, en vluchtte. De klauten kwamen op het hulpgeroep toegeloopen de moordenaar was reeds bui ten. Celine droeg eene gapende wonde nevens het borstbeen, en eene tweede wonde onder de linkerborst, welke het slachtoffer met den dood bedreigt. De moeder had niet minder dan 10 steken. Beide vrouwen moesten berecht worden. De moordenaar, inwoner van Mouvaux. gaf zich om 6 ure gevangen aan de gendar men. De bende Dollet. M. Coupillaud, onderzoeksrechter te Hazebrouck, is woens dag naar Neuf-Berquiri gegaan, bij de echt- genooten Pruvost-Leroy, 75 jaar oud, om ïen te ondervragen over de moordpoging, gepleegd door de bende Pollet, in 1905. Zooals men weet hebben de kwaaddoeners alles bekend. De ouderlingen hebben de zaak verteld ge lijk zij gebeurd was. Hun verhaal kwatn overeen met dat van Abel Pollet, de onder zoeksrechter bracht vervolgens een bezoek bij M. Fidéle Devours, die denzelfden nacht door de bende bestolen werd. Marokko-Cri«i«. De toestand in Marokko is ver van te verbeteren. Deze week is Adul-Aziz, sultan van Marokko afgesteld geweest, voor de volgende redens, door zijn volk hem ten laste gelegd De regeering van Adul-Aziz is schade lijk hij bemint de christenen hij leent geld bij hen heel zijne politiek strekt om den in gang der christenen in Marokko te verge makkelijken. Moulaï-Hafid is in zijne plaats gekozen door het volk en de fanatische Marokkanen hebben nu den heiligen oorlog verklaard aan de christenen en in 't bijzonder aan de Franschen. Spanje. Instortingen. Negen straten van Rio Tinto dreigen alle oogenblik- ken in te storten. In den grond ontstaan groote kloven die dieper en dieper worden. Verscheidene huizen zijn reeds ingevallen, vier honderd andere kleine huizen werden ontruimd. Tot nu toe zijn geene menschen- levens te betreuren. De ramp werd veroor zaakt door het vervangen der steunbalken, in de mijnen onder de stad, door steenen pilaren. Door het instorten der mijnen zijn meer dan duizend werklieden zonder brood winning. Engeland.16 hinders doodgetrap- peld. In een cinematograaf te Barusly, had eene woeling plaats tusschen kinderen om de schoonste plaatsen te bekleeden.Twee vielen en rolden van de trappen. Anderen volgden en werden omgeworpen. Toen de politie erin gelukte een eind te stellen aan bet verschrikkelijk schouwspel, vond men 16 lijkjes en 32>gekwetsten. 't Was hartverscheurend om zien, hoe de moeders zich in de zalen, waar de lijkjes lagen en waar de gekwetsten door talrijke geneesheeren verzorgd werden, verdrongen. Het oudste der dooden is 9 en het jongste 4 jaar. Van de gekwetsten denkt men dat ver scheidene hunne wonden niet zullen overle ven. Vreeselijke ramp in l'ensyl- vanië.200 dooden en 75 gekwetsten. Maandag, terwijl er in den schouwburg van Rhoades, in den Staat I'ennsylvanië, eene cinematograafvertooning voor kinderen plaats had, is het toestel ontploft. Er ont stond eene vreeselijke verwarring tusschen de toeschouwers, die allen tegelijk naar de uitgangen drongen. Vele vrouwen en kinde- werden verpletterdin de verwarring liep het volk naar het tooneel, wierp de bran- lende petrollampen om, zoodat de zaal wel dra vuur vatte en den schrik nog kwam vergrooten. Een 40tal personen sprongen uit de vensters en werden op de straatstee- nen de ledematen gebroken. Anderen ver schenen aan de vensters, de ongelukkigen durfden den sprong niet wagen. Wanhopig staken zij de armen ten hemel en vielen terug in ae vlammen, waar zij eene ijselijke dood vonden. De doodskreten der ongeluk kige personen die nabij de deuren doodge- trappeld werden, waren afgrijselijk. Vaders en moeders, die zich hadden kunnen redden, wilden hunne kinderen zoeken en kwamèn tl. Talrijke personen die in den vuurkolk sprongen om irrenschen te redden, keerden niet terug. Te midden van die vreeselijke tooneelen stortte de plankenvloer in en een groot getal slachtoffers vielen in den kelder. Vijf minuten na de ontploffing geleek de schouw burg aan een echten vuurpoel. Verscheidene gekwetsj^n zijn gestorven terwijl zij naar 'iet gasthuis overgebracht werden. De pom piers en de politie zijn ten volle bezig aan de reddingswerken. Men rekent dat er in deze vreeselijke ramp 200 personen om het leven gekomen en 75 gekwetst zijn. Men heeft reeds 170 lijken van onder de puinen uitgehaald, en daar zijn er tusschen die bijna gansch verkoold zijn. Men heeft ook talrijke lijken in stukken en brokken door elkaar in zakken moeten steken, om ze weg le dragen. Het meerendeel der dooden be hooren tot de voornaamste families van de stad. STADSNIEUWS. Laat geen peerden alleen op straat De gendarmen hebben deze week in stad verscheidene proces-verbalen opgemaakt te gen lieden die hun peerd of hunnen ezel op straat lieten buiten staan zonder dat er iemand bij was om er voor te zorgen. Diefstal.Vrijdag morgend bestatigde Henri Decorte, landnouwer bij de statie, dat er ten zijnen nadeele 8 tot 10 hennen en eenen haan ontvreemd waren. Gevecht. Maandag avond bij hét vertrekken uit de herberg De Pelikaan in de Meessenstraat, ontstond er ruzie tusschen eenige gasten die weldra elkaar aan 't lijf vlogen. Alles liep af met eenige slagen en stampen van weerskanten.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1908 | | pagina 1