het notarieel en nijverheids annoncenblad NIEUWSBLAD VOOR verschijnende POPERINGHE den Zaterdag El OMSTREKEN, namiddag. WOONHUIZEN en Zaailanden, BOOM EN 6EZAABD HOUT 82 koopen Sparren, AANBESTEDING Gouden zaak Uit ter hand te koopen BUITENhANDSCH fUElKflS. Grooten keus van Fantaisie-Postkaarten ter drukkerij dezer. van Moeshovenierderij- V. NIEUWS UIT BEhGIE. ZONDAG 2 Februari igo8. Vierde /aar N 10. Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. VENDiriE VAN 5 Centiemen. ANNONCEN Den drukregel 10 c. Op 't eerste blad 20 c. Eerste Taps, BoSlmgen en Herkrgkermissen mits betaling van 25 cn. Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f 2,00 Herbergiers buiten stad f-1,50 binnenstadfl.00 De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in het blad verschijnen. Notaris Van Eecl*e9 TE BOESINGHE. Instelop baandag, 3 Februari, Overslag op Maandag 17 Februari eene Wette Weide, DIUJFGRAS, te ELVERDINGHE en BEERST, 1)2 °)0 Instelpremie te winnen. Notaris Haghebae$t, TE PROVEN. Maandag, 3 Februari 1908, te WAT0U, (Capelle), Merkweerdige Koopdag 50 KOOPEN ALLERSCHOONSTE Eiken, Hollanders, harde Iepen, Abeelen en Populieren, KANTOOR VAN den Notaris PEEL, TE ROUSBRUGGE. Vrijdag 14 Februari 1908, Openbare Verkooping Gemeente Rousbrugge-Haringhe. Notaris VANCAYZEELE, TE RENÏNGHELST, Vrijdag 7 Februari 1908, TE POPERINGHE, Openbare Verkooping Kantoor van den Notaris DE TAVERISIIER, Maandag 17 Februari 1908, TE CLERCKEN, wijk Vrijbosch, OPENBARE der uit te voeren werken voor het OVERWELVEN VAN DEN POPERINGHEVAART 0P DE GROOTE MARKT. Op Maandag 17 Februari 1908 IN H'ET STADHUIS. Beloop der Begrooting fr. 19.441,40 Borgtocht 2.000,00 op het gemeentesekretariaat te Poperinghe. te verkoopen of te verpachten Vlakte 5 aren 29 cent. Groote vermindering van prijs. Allervoordeeligste voorwaarden. 8ÖÖO Doornhutten aan ge nadiger) prijs bij August Cordenier, landbouwer, te Watou-Abeele. De Fotografie in dienst van het Gerecht. LEERGANG Bemesting der droge vruchten. JAN. Spanje. IJselijk. Te Yécla, pro vincie Murcia, heett zich een afschuwelijk geval van menscheneten voorgedaan. Stexico. Drie Eilanden verzwol gen. Uit Mexico wordt gemeld dat drie guano-eilanden, in de ruime zee, voor de kust van Yacuta, geheel verdwenen zijn naar men denkt tengevolgeeener vulkanische uitbarsting. De eilanden waren rijk aan guanolagen. Men vermeldtgeene persoonlijke ongelukken. STADSNIEUWS. Kiiüh-!).Een rijtuig in het water. Vrijdag avond, gebeurde er op het gehucht Ten-Brielen een erg ongeluk. De konijnen koopman R.ybosch reed met zijne koets, be spannen met een peerd, in gezelschap van zijnen knecht, Camiel Laperre, naar Ghe- iuwe, toen het gespan, ten gevolge van den dikken mist, eensklaps in de gracht viel ne vens de baan. Die gracht, welke 1 m. 80 diep is en 2 meters breed, stond bijna vol water. De koets klonk in de gracht om en de ruiten werden verbrijzeld; de twee inzittenden lagen in het water te spartelen en riepen om hulp. De gendarmen Desmedt en Brughman, van Komen die op ronde waren, hoorden het geroepeen hunner liep naar Ten-Brie len óm hulp, terwijl de anderede twee dren kelingen uit hunnen neteligen toestand verloste. Laperre was in deerniswekkenden staat; hij was gewond aan de beenen en aan den schouder, en had daarenboven nog een hoefslag gekregen van het peerd. De tweede gendarm kwam weldra terug met den been houwer Constant Ramon, die voorzien was van een lantaarn. Zij haalden het peerd op, dat licht gekwetst was aan de beenen. Rybosch en Laperre werden verzorgd in eene naburige hofstede waar de eerste in verpleging moest blijven. BaKSiEgBg worden ingelijfd HENAAR liet recht, annoncen of artikels te weigeren is voorbehouden. STUDIE VAN DEN ter Belle-Vue, en bij Henri Derycke, beide ter Dorpplaats van Elver ding he, en telkens om 2 ure, zeer stipt nanoen. VAN gelegen STUDIE VAN DEN om l Vt ure nanoen, Popeninghehalsijde, ter hofsteden Charles Vandenabeele, Constant Werquin en weduwe Deniere, VAN zooals meestal rond de 2 meters dik tot 2 m. 58. Vergadering op 't hof van Charles Van denabeele. om 10 ure voormiddag, ter gehoorzaal van den heer Vrederech ter, in het Gemeente-huis te Rousbrugge. VAN Koop fEene partie ZAAILAND, bekend bij kadaster sectie A, nummer 158, groot 1 ha. 16 ar. 40 ca. Gebruikt door M. Pieter Mahieu tot 1 October 1008, mits 160 frs. 's jaars boven de lasten. Koop Eene partie ZAAILAND, groot 1 ha. 34 ar. 44 ca., bekend bij kadas ter sectie A, nummer 161. Gebruikt dooi de wed. Petrus Vandenbroucke, tot 1 Octo ber aanstaande mits 180 frs. 's jaars boven de lasten. Koop 3. 44 ar. 94 ca. ZA AILAND, sectie A, nummer 284. Gebruikt door M. Camiel Vanhoucke, tot 1 October aan staande, mits 55 frs. 's jaars boven de las ten. Koop 4. Een perceel MAAIGRAS groot 33 ar. 90 ca. bekend bij kadaster sectie A, nummer 201b. Handslag met de toe wijzing. Deze verkooping zal geschieden zon der onkosten voor de hoopers. VRAAGT OVERAL SAPO. STUDIE VAN DEN om 8 1)2 ure voormiddag, ter herberg-afspanning Den Gouden Appel," Watoustraat, VAN xoosais 1. 75 koopen schoon en droog Popu lieren, Abeelen en Wilgen Duimberd. 2. Verscheidene koopen Iepen Planken. 3. Groote hoeveelheid Kortewaagtramen, Karresnakken, enz. Onder gewone voorwaarden en op 3 maanden tijd van betaling voor de koo pen boven de 20 frs. mits goede borg. te POELCA PELLE. om 1 ure en half'stipt namidddq in de bosschen van den heer Ameye, van 30 c. tot 70 c. dikte, fööö Hoppepersen, lOOO stoppersen, eenige koopen rebut-sparren, 12 koopen Taillie, en 7 koopen Populieren. Ambt M1' Delahaye, Notaris, Merchem. SYAlÖ POPEmiVf;HE, VAN EEN DEEL om 3 Vï ure namiddag Plans, Bestek en Kohier van lasten liggen ter inzage der belanghebbenden a« Uit oorzaak van vertrek. Voor al wie zich wil stellen! Tegenwoordig, welgekalante Herberg en Kakkerig, beste huis met alle gerief, Schikkig voor hoegenaamd allen handel, Prachtige Zaal 30 meters lang op 5 breed dienstig voor alles Uitweg langst straatje goed berijdbaar, recht over 't groot portaal van O.L. V. Kerk, 39, Casselsrtaat, 39. Velen onzer beseffen van hoeveel belang de krimineele fotografie in den laatsten tijd geworden is. Zoo weet men dat ieder groote stad er een misdadigersalbum op nahoudt, dat voortdurend goede diensten bewijst. Men weet ook dat de foto's van de misdadi gers, van hun vingerafdrukken, van hun slachtoffers met alle kwetsuren, van de bij demisdaad gebruikte werktuigen, enz., in menig proces een belangrijke rol gespeeld hebben. Te Weenen nu werd enkele dagen geleden eene kleine tentoonstelling geopend, die eens te meer bewijst welke groote diensten de fotogratie en de vergrooting ervan aan het gerecht bewijzen kan. Niet meer dan 80 fotografies werden daar bijeengebracht, maar ieder dezer opnamen vertelt ons een spannend gerechtelijk drama. Vooral de vergrooting der opgenomen lichtbeelden maakt de sporen voor ieder oog zichtbaar. We vinden daar b. v. de fotografie van een vloei- of zoogenaamd kladpapier die de ver rader is van een teederen roman. De letters loopen er zoo door elkaar dat het niet mogelijk is een woord te ontcijferen. Maar door de vergroote fotografie komen nu duidelijk eenige afgebroken zinnen te voorschijn, als bijv. Mijn lieve Max... zou nooit geloofd hebben... dat... zoo zou verne deren. Uw trouwe ongelukkige Jenny... gegroet en gekust... Zij heette Jenny, de minnaar Max en het blad vloeipapier was het eenige bewijs dat de bedrogen echtgenoot kon aanvoeren in een proces wegens echtbreuk, dat door hem gewonnen werd. Een moordenaar droeg een linnen masker, waarvan een stukje in de handen van het slachtoffer werd gevonden. Bij de huiszoeking bij den vermoedelijken dader kwam een stuk linnen te voorschijn, dat aan het gevonden lapje volkomen geleek. Langs fotografischen weg kwam niet alleen de volkomen gelijk heid der beide weefsels aan den dag4 don kere draden werden steeds gevolgd door 14 lichte maar ook de zelfde fouten in het weefsel. Een persoon werd gewurgd gevonden door middel van een koord. Een soortgelijk touw werd gevonden in den zak van den vermoe delijken dader. Was dat nu wel voldoende om de plichtigheid te bewijzen Het onomstootelijke bewijs, dat beide eindjes touw aan elkaar pasten werd echter door de vergroote fotografie geleverd. Op de zelfde wijze brengt de vergroote fotografie nog bloedsporen aan den dag. Een rood merk, dat uit linnengoed verwijderd was, liet zoo duidelijk kleui-sporen na, dat men op de foto duidelijk de Gotische M kon herkennen. De kogels in het lichaam van vermoorde gevonden, vertoonden op de fotografie dui delijk eenige kleine schrammen, die slechts veroorzaakt konden zijn door een kleine oneffenheid in den revolverloop, waaruit zij waren gelost. En alle andere kogels, met den revolver van den vermoedelijken dader afge schoten, vertoonden de zelfde schrammen. Totaal verkoolde, ineengerolde overblijfselen van papier gaven door middel van de foto grafie nog duidelijk het schrift te kennen. Wat deze methode echter van bijzonder belang maakt, is het feit, dat zij zonder uit zondering iedere schriftvervalsching op de meest schitterende wijze aan het licht brengt. De verschillende inktsoorten toch worden in verschillende tinten weergegeven. Anderzijds toont de fotografie aan met hoeveel moeite, met hoe bevende hand de handteekening in honderd kleine trekjes werd nagemaakt. Geen wisselvervalsching, geen verval- sching van officieele stukken is tegen deze methode bestand. Alle vervalschingen kunnen nog slechts een oogcnblik misleiden. Bij een grondig onderzoek der nabootsingen, zij mogen dan nog zoo kunstig en welgeslaagd zijn, is de fotografie thans een nooit falend middel. droge Zooals wij dit reeds zagen, hebben de vruchten erwten, boonen en lab- boonen het vermogen de vrije stikstof der luchtte vestigen en aldus den grond aan dit kostbaar bestanddeel te verrijken. Theore tisch bijgevolg, konden wij ons in deze teel ten van elke stikslofbemesting onthouden zelfs kon deze de zaad vorming schaden, door de ontwikkeling der groene deelen buiten gewoon te begunstigen ten nadeele dezer*. Practisch evenwel, zal het meestal nood zakelijk of voordeelig wezen een gematigde toepassing van stikstof te geven, vooral op s,nij boonen en schelperwten, welke min voor hun zaad dan wel voor hunne pluis geteeld worden. Deze stikstof zal den eersten zweep slag geven, de eerste ontwikkeling der plant begunstigen bij het begin van het goede jaargetijde, wanneer de microben der stik stofvestiging zich nog onvolkomen op de wortelen zullen gevestigd hebben; op die wijze, zal de goede ontwikkeling der pluis insgelijks verzekerd zijn. Evenwel, worden de erwten nooit op eene rechtstreeksche bemesting met stalmest ge teeld, noch in overvloedig gebeerden grond; inderdaad, zij vergenoegen zich met een betrekkelijk armen grond aan stikstof. De minerale zouten, fosfoorzuur, potasch eü kalk spelen eene gansch overwegende rol in de bemesting van erwten en boonen, daar zij zeer gretig zijn naar deze besland- dèelen. Vergeten wij niet dat onder de minerale zouten het' de potasch is die de groote dominante is bij de vlinderbloemi gen. Men moet dit bestanddeel bijgevolg in hooge maat aanwenden, wil men spaarzame uitstagen en winstgevende opbrengsten be komen. Verbonden met kalk, 'tzij deze onder vrijen toestand of in verbinding met de ijzer- slakken aangewend wordt, werkt de potasch op eene zeer gevoèlige wijze op de hoedanig heid der proaukten evenzeer als op de ruwe opbrengst. De opneembare fosfaten en potaschmesten mogen hijgevolg niet ontbreken op het oogenblik dat de erwten en boonen, na den winter gezaaid, in leven komen. Daar de erwten vroeg in de lente het volstrekt noodig gezaaid woi-hen, za! het volstrekt noodig zijn de ruwe potasch zouten vóór of gedurende den winter aan te wenden de verdichte potasch zouten mogen onmiddelijk vóór de zaaiing aangewend worden. Voor late labboonen of boonen die slechts op het einde van de lente in vollen grond gezaaid worden, mogen al de zouten onverschillig op lentelabeur uitge strooid worden. Men wende bijgevolg per are aan, zoowel op erwten en labboonen als op boonen van 1)2 kgr. tot 1 kgr. en zelfs tot 2 kgr. ammo- niaksulfaat wanneer het snijboonen of schelperwten geldt 10 kgr. slakkenmeel en 4 kgr. chloorpotasch, of 8 kgr. zwavelzure potasch magnesia. Verboden nadruk I->anki»ijk. Dood van kardinaal Richard.Kardinal Richard, aartsbisschop van Parijs, is dinsdag morgend, ten 6 ure, overleden. Door het overlijden van kardinaal Richard is het zijn coadjutor met recht van opvol ging, Mgr. Amette, die aartsbisschop van Parijs wordt. Mgr. Amette, is geboren te Douville, in het Eure-departement, den 6 september 1850hij is dus in zijn 58e jaar. De opvolger van kardinaal Richard is de 130e aartsbisschop van Parijs. De moordenaar Van Dainme, te Douai. Maandag namiddag, moesten voor het Beroepshof van Douai de genade brieven onderzocht worden van Van Damme, ter dood veroordeeld wegens den dubbelen moord te Tourcoing. Bij het uitgaan stond eene dichte volksmassa rond het gerechtshof'. Van alle kanten schreeuwde men Ter dood ter dood Eensklaps ontstond e.en gedrangde gen darmen werden op zijde gestooten en Van Damme werd geslagen. Het duurde echter slechts een oogenblik. De gendarmen her stelden de orde, en spoedden zich met hunne gevangene weg. Ecu zeldzaam muntstuk.Een van de 10 goudstukken van 20 f'r.die Napoleon I in 1806 liet slagen met zijn beeldenaar, om de stichting van het keizerrijk te herdenken is door de Fransche regeering voor 150,000 fr. aangekocht van M. Jovan Petrovitch, advokaat te Belgrado, die het goudstuk heeft geërfd van zijn grootvader. Deze had het in 1806 gekregen van Maarschalk Marmont, na de inneming van Ragusa door de Fran- schen. Uit vrees voor het Gerecht.Uit vrees dat zij voor laster voor de rechtbank moest verschijnen, deed vrouw Baret, van Bréville, fosfoorstekjes-koppen in melk koken en ver giftigde zich. Zij stierfin vreeselijk lijden. Keizer Willieim. Keizer Wilhelm werd Maandag 49 jaar. Het was de twintig ste verjaardag die hij als Duitsch Keizer viert. na donderdag te Oued Mellah een gevecht tegen de marokkanen geleverd te hebben. Er werden 600 kanonschoten en 60,000 ge weerschoten door de franschen gelostdeze hadden slechts zes gekwetsten 3 peerden werden gedood en 5 gewond. Op den terug tocht zijn nog verscheidene peerden gestor ven. De marokkanen werden verslagen, doch hunne verliezen zijn niet gekend. Levenslang vrij S>iea* Ter beloo ning van een kleinen dienst, hem bewezen, heeft een miljoenair en tevens brouwer te Londen aan een policieagent eene vrijkaart gegeven, om een glas bier te mogen drinken wanneer hij verkiest, in één van zijne brou werijen. Alhoewel het getal van één miljoen niet mag overschreden worden, kan de man twaalf pintjes eiken dag bestellen, zoo onge veer 230 jaar lang. Het is namelijk gebleken dat zekere Orte ga onlangs begraven lijken ontgraafde en er zich mede voedde. Men vond te zijnent, ver scheidene menschelijke overblijfselen die in groote kruiken bewaard werden in olie, zout en azijn. Hij schijnt het afschuwelijke van zijne misdaad niet te beseffen. De politie had de grootste moeite om te beletten dat Ortega door het volk gelyncht werd. italic. Belangrijke Diefstal. In de kathedraal van Ancona is een kelk van groote kunstwaarde gestolen, die in het be gin der XIXe eeuw geschonken werd door koning Lodewijk XVIII aan kardinaal Delia Genga, die later Paus werd onder den naam van Leo XIL De kelk had eene waarde van 200.000 frank. Andere kostbare voorwerpen werden, ook ontvreemd. Voor de landverhuizers. De maatschappij tot bescherming der landver huizers te Brugge St-Rafaëlsgenootschap maakt bekend dat de toestanden in Manitoba en in Alberta (Canada) zeer weinig voordee lig zijn om tot landverhuizing aan te moedi gen.' De crisis die de Yereenigde-Staten teistert, doet zich ook in Canada geweldig gevoelen en zoo sommige distrikten nog voor uitwij king zijn geschikt is de algemeene toestand slecht. In Manitoba hebben de grondopkoopers slechte zaken gemaakt en de landbouwers zien hunnen oogst bedreigd. In Alberta gaat, het slecht, uiterst slecht en er wordt veel armoede geleden. ■->n sevccln in Marokko. De fransche troepen, op 20 dezer uit Casablanca vertrokken om een verkenningstocht in den omtrek te doen, zijn er zondag weergekeerd, Vrouwengevecht. Zondag na de 8 Vt ure mis gerochten twee vrouwen aan liet kijven nabij Sint-Jans kerk. Van woor den kwam het tot daden en weldra vlogen zij elkander in het haar. Na wat slagen en stampen van weerskanten toegebracht te hebben, scheidden de twee kampioenenen vertrokken, de eene al vloeken en tieren, de andere al weenen. Dronkaard. Zondag voormiddag, rond 11 ure ging Henri D... in gevorderden staat van dronkenschap eene herberg binnen recht over de gendarmerie. Daar men hem drank weigerde, begon de kerel lawijd te maken. De gendarmen vernamen hét en sloten den kerel op in den amigo. Op 't tribunaal. Donderdag zal voor de rechtbank van Yper verschijnen de ge naamde Philemon Suffys, die op zondag 5 januari Jules Messiaen verscheidene messte ken toebracht, waarvan een in het oog dat verloren is. Een stekvogel geschoten. Dinsdag rond den noen heeft Justin Mahieu, baas dei- herberg A l'industrie» Veurnestraat, nabij de hofstede van M. Emile Lacour, eenen stekvogel geschoten die de lucht invloog met eene duif. De vogel is zooi ets van bruin grijsd en niet al te groot van lijf. Als zijne vleugels open zijn meet hij 90 centimeters. Hij heeft gele pooten, bijna zoo groot als hennepooten, maar voorzien van lange en zeer scherpe klauwen. De kop is plat als die van een arend, het bovenste gedeelte van den bek is haakvormig en het onderste ge tand als eene zaag. 't Moet voorzeker geen vriend zijn van duiven en duivenliefhebbers. Die er aan houdt kan hem gaan bezic'nti- de Industrie t—l.l..lipi De Luting. In de loting van Woens dag aanstaande zal het laagste nummer hier 21» zijn en het hoogste I6i>. Iets dat zou moeten gebeuren. Eenige leden van een der twee maatschappijen van gewezen soldaten, uitten deze week den wensch, de twee maatschappijen te zien ver broederen en er maar één meer uit te ma ken. Dit is een heel schoon gedacht en met wat goeden wil van weerskanten zoude dat geheel gemakkelijk kunnen zijn. De eenige maatschappij zou alsdan een der schoonsteen talrijkste van stad zijn, terwijl nu beide lij den door het misverstaan dat tusschen hen heerscht 't Ware te hopen dat de opperhoofden eens goed elkaar zouden verstaan over die zaak. De maatschappijen één uitmakend, zouden beter kunnen werken in 't belang van al de leden en met den aanstaanden zomer zouden wij een schoon feest hebben ter gelegenheid der inhuldiging van den drapeau, 't geen toch nooit een der beide maatschappijen zal hebben. Eenige Gewezen Soldaten. Keiiinglielst. Doodelijk ongeluk. Vrijdag 17 januari is alhier een pijnlijk ongeluk voorgevallen op de hofstede van Cyrille Steen, nabij de dorpplaats. Rond 1 uur namiddag, binst den rusttijd wilden eenige jongelingen, dienstboden op genoemde hofstede, een schietgeweer beproe ven om te zien hoeverre ze dragen kon. Op een zestigtal meters afstand eener staldeur ging de genaamde Nuns Camiel, 26 jaar, zich plaatsen met het geweer, in de houding om te schieten op dezelfde staldeur. Het schot knalde en de ongelukkige Nuns, doodelijk gekwetst viel ter plaatse neder. Vol angst gingen.ziine medematen zien en vonden hein gaftsch' bebloed en geen teeken van leven meer gevend. Het geweer lag aan zijne zijde, gebroken in verscheidene stuk ken. De heer doktor Thevelin diende hem aan stonds de beste zorgen toeer werd later bestatigd dat twee stukken ijzer hem door het hoofd en hersens gedrongen waren. De volgende nacht is de arme jongeling overleden. De begraving had maandag laatst plaats. Bijna al de jongelingen der gemeente waren er' tegenwoordig om een laatste bewijs te geven van hunne ware deelneming in het pijnlijk ongeluk dat deze familie slaat. Ëlverdin^he. Metsu Jerome Moyaert Hubert Notredame Camille Oestlandt Maurice Pol ley Camille Tytgat Gregoire V.d.Bussche Hector Vanleene Camille Vermeulen Camille SLoielingen van Bul th eel Leon Cardoen Emile Debruyne Gaston Debruyiie Valère Deconinck Arthur Hauspie Henri Knockaert Alfred Lacante Seraphyn Lowagie Maurice Beveren-aan-Yser. Ongeluk. Dinsdag morgen was A. Polvliet, werkman bij den landbouwer M. H. Devisch, op het gehucht Leysele molentje, aan het werk op het dilt in de schuur toen de man er op eens door viel en op den grond nederplofte. Hij kloeg van inwendige pijn en was ook gekwetst aan het hoofd. Een bijgeroepen geneesheer bestatigde dat hij twee ribben gebroken was. Meenen.Opgehangen uit liefdever- 'driet.—Evw man, zeggende Charles Noé te heeten, geboren te Brugge, 40 jaar, gaf zich Zondag namiddag aan bij de gendarmen, als zijnde zonder bestaanmiddelen. Hij werd in hét gevang opgesloten, 's Avonds toen de bewaarder de gevangen eten bracht, vond hij Noé aan de vensterbaren opgehangen. Hij kon hem tot het leven terug roepen.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1908 | | pagina 1