77' HET NOTARIÈEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD NIEUWSBLAD VOOR P0PERINGHE EN OMSTREKEN. verschijnende den Zaterdag namiddag. 82 koopen Sparren, BOOM EN AANBESTEDING Plaatst uwe annoncen in De Poperinghenaar, het meest verspreide der streek. BUlTEflliflflDSejl filEUttlS. van Moeshovenrerderij- VI. NIEUWS UIT BELGIE. ZONDAG 16 Februari igo8. B Centiemen. Vierde /aar. N 12. ANNONCEN Uitgever, VALÈRE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Notaris DE TAVERNIER, Maandag 17 Februari 1908, TE CLEKCKEN, VENÜITIE VAN Donderdag 27 Februari 1908, TE LANGEMARCK, VEN DIT IE VAN Op Maandag 17 Februari 1908 Vrijdag 28 Februari 1908, Definitieve Toewijzing Den drukregel 40 c. Op 't eerste blad 20 cu Eerste Taps, Bollingen en Herbergkermissen mits betaling van 25 cn. INSCHRIJVINGSPRIJS Bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f 2,00 Herbergiers buiten stad f. 1,50 binnen stad f-1,00 Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in het blad verschijnen. Kantoor van den wijk Vrijboscii, 1000 Hoppepersen, lOOO stoppersen, eenige koopen rebut-sparren, 1 't koopen Taillie, en 1 koopen Populieren. Vrijbosch, OPENBARE der uit te voeren werken voor het OVERWELVEN VAN DEN POPERINGHEVAART 0P DE GR00TE MARKT. IN IIET STADHUIS. Beloop der Begrooting fr. 19.441,40 Borgtocht 2.000,00 op het gemeentesekretariaat te Poperinghe. KANTOOR VAN den Notaris PEED, Gemeente Rousbrugge- Haringhe. Koop 1. Eene partie ZAAILAND. bekend bij kadaster sectie A, nummer 158, groot 1 ha. 16 ar. 40 ca. Gebruikt door M. Pieter Mahieu, tot 1 October 1908, mits 160 frs. 's jaars boven de lasten. Koop SI. Eene partie ZAAILAND, groot 1 ha. 34 ar. 44 ca., bekend bij kadas ter sectie A, nummer 161. Gebruikt door dewed. Petrus Vandenbroucke, tot 1 Octo ber aanstaande mits 180 frs. 's jaars boven de lasten. Koop 3. 44 ar. 94 ca. ZAAILAND, sectie A, nummer 284. Gebruikt door M. Camiel Vanhoucke, tot 1 October aan staande, mits 55 frs. 's jaars boven de lasten. Koop 4. Een perceel MAAIGRAS. groot 33 ar. 90 ca., bekend bij kadaster sec tie A, nummer 201b. Handslag met de toewijzing. Inhuldiging van den E.H. Catteeuw als Pastor van Crombeke. Londen. Schrikkelijk drama. Een Engelsch handelaar, Holmes genaamd, wonend te Henley bij Londen, in de omstre den der Teems, doodde zaterdag morgend zijne vrouw en dochter, evenals zijne twee meiden. Daarna pleegde hij zelfmoord. Men denkt dat hij heeft gehandeld in een aanval van heete koorts. Vereeiiigtlc Staten. Een geluk met een ongeluk. Miss Florence Cross, Portugal. De koningsmoord. De lijkplechtigheden te Lissabon. Zaterdag in den vroegen morgend reeds iuidden de klokken van al de kerken van Lissabon, over dood. Weldra kwam er veel beweging in de straten. Men zag talrijke komiteiten, die kronen droegen, zich naar 't paleis der Ne- cessidades begeven of naar de kerk van S. Vincent-Fora. Rusland. Tegen den Czaar. Op 't laatste van verleden week liep te Parijs het gerucht in omloop als zou de czaar Niko- laas II van Rusland vermoord zijn. In de stad verwekte dit groote ontroering, tot een telegram uit St Petersburg komend, dit nieuws stellig logenstrafte. LEERGANG Bemesting der bladplanten. Moord te Rousselaere. Misdadige aanslag op den Spoorweg. STADSNIEUWS. a worden ingelijfd Het reclitannoncen of artikels te weigeren is voorbehouden. te PUELCAPELLE. I om 1 ure en half stipt namiddag in de bosschen van den heer A meye van SO c. tot 7O c. dikte, Ambt Mr Delahaye, Notaris, Merckem. II om 2 uren stipt namiddag in de bosschen van den heer Van Beneden, Als: 25 Eiken van lm. 40c. tot2m. dikte, 24 koopen schoone Lijsteboomen, 34 koopen zware Plantsoenen, 2 Beuken, 3 Populieren, 50 koopen Sparren van 30 tot 50 centime ters dikte, alsmede 1500 Sparrebusscheif. STAD PoPERmt;iiE. van een deel om 3 ure namiddag Plans, Bestek en Kohier van lasten liggen ter inzage der belanghebbenden TE ROUSBRUGGE. om 10 ure voormiddag ter gehoorzaal van den heer Vrederech ter, in het Gemeente-huis te Rousbrugge. van Ingesteld 5ooo fr. Ingesteld 6ooo fr. Ingesteld 2400 fr. Ingesteld i3oofr. Deze verkooping zal geschieden zonder onkosten voor de hoopers. Woensdag laatst was er volop feest te Crombeke. Men huldigde er immers Eerw. Heer Catteeuw in als pastor. Als men dezen tijd van 't jaar naar eene instellatie van te lande gaat, is men nog a" genegen om te peizen dat zij zal smaken naar den winter. Welnu is het dikwijls zoo, 't is toch vast en zeker dat het anders was te Crombeke. De zonne loeg zooals te midden in de lente; De kerk was op haar pijke beste, ieder huis had zijn vaandel en gedicht, en geheel de schoone d.orpplaats was veranderd in eenen prachtigen lusthof van sparren en bloemen en feestgewaad. Het stond ten anderen ge drukt en 't is waar dat Nooit en zal men iets verandren Aan ons oude trouwe Vlandren, Christen, Viaamsch en boven al Het den Pastor eeren zal Het christen volk van Crombeke weet dat hun pastor de afgezant is van den Heer en 't wilde alles doen wat mogelijk was om hem wel te ontvangen, uit eerbied voor zijn pries terlijke weerdigheid. E. II. Catteeuw en is ten anderen geen onbekende in de streke Crombeke weet hoe gelukkig Beveren was binst de veertien jaar dat hij daar onderpastor was. Viel het hun nu hard van hunnen teerbeminden pastor Van O verschelde te moeten zien vertrekken, de wonde was haast half genezen, als zij hoor den dat E. H. Catteeuw zijn opvolger was. 't, Kwam alzoo dat zij de volgende verzen en jaarschriften deden uithangen O'dteel dp parochie staat.gepint. Nooit was 't volk zoo wel gezind. Mond en herte roepen blij, Dat Hij, welkom, welkom zij GoD VerLeen U geaChte herDer CatteeUW VeeL helL, VoorspoeD, WIJs bestUUr. Elk zegt en gelooft Met U aan 't hoofd Is 't lieve Crombeke De beste parochie van de streke De Stoet was samengesteld uit twee deelen. In het eene deel, het geestelijke, was eenieder stil en deftig, en net en kostelijk aangedaan, zoodanig dat menigeen die 't niet en wiste, verwonderd was dat men te Crombeke zulke schoone groepen heeft voor de processie. In 't ander deel van den stoet, verre 't grootste, was er meer leute en aardigheid. Voorop gingen twintig flinke ruiters, zoo preusch als de schoone peerden welke zij bereden en waarmede zij hunnen nieuwen pastor tegengegaan waren tot aan het Jagershof Daarop volgden vijf welgeschikte praal wagens der Smids en andere ambachten, der Spellewerkschool, der Biënkwee- kers, der Molenaars en Bakkers, en eindelijk van den H. Blasius, patroon der parochie. Al die wagens waren in 't groen gezet en kunstelijk versierd. Eere dus aan den Eerw. Heer onderpastor Bouquet, die de inrichter en de ziel van het feest was. Hij heeft eenen goeden keus gedaan en dien wonderwel uitgevoerd. Proficiat! Verders bemerkte men nog in den stoet de gilde van St Sebastiaan en den Velo-Club die zeer vele leden telde. Ieder groep had zijn liedje en hij oefende zijn stieleke uit't Was al leute en gezang en geklop dat men hoorde en zag. Maar neen, 'k zou missen, men zag nog hier en daar een baardelooze jongeling die, om wat meer gezag te hebben, zich eenen baard gezet had, van olie en terre en ander vetDie gastjes en zijn zeker geene hane- melkers Ik denk dat het zien van die gefabriekeer- de knevels aan Mr den Deken 't gedacht gegeven had, 't welk hij uitdrukte in zijne aanspraak 's noens aan tafel Beminde parochianen van Crombeke, zei Mr de Deken, ik wensch U proficiat met uwen nieuwen pastor, ik ken dien Heer en ik durf U verzekeren dat gij een allerbeste Pastor hebt. Ik wensch ook geluk aan Mr den Pastor, met zijne nieuwe parochie van Crombeke, omdat ik weet dat het braaf en christen volk van Crombeke in alles zijnen nieuwen Herder zal ondersteunen, en met hem hand in hand medewerken voor het tijdelijk en geestelijk welzijn van geheel de parochie. Mr de pastor, zei Mr de Deken verder, komt van Zande, in 't bloote. Hij is hier nu in 't houtland't is eene groote verandering, maar dat hij hem gerust stelle, hij zal hier wel zijn, ik spreek er borge voor, en ging hij ook dapper aan de bosschen in, toch en zal hij nooit 't ongeval te betreuren heb ben van Absalon! (Toejuiching). Mr de Deken loeg nog met zijn droeve spreuke, als hij er voor betaald werd door een boertje Gat zei "Mij dunkt dat Mde Deken ook stout en bout in 't bosch ir-tg wandelen, hij en is trouwens ook van 't ras niet meer van Ezaü De Grombeeknaren en mogen het niet kwalijk nemen dat ik hier al hunne jaar schriften en dichtjes niet mede en deet:. Ik. ben moe gekeken en geschreven, en 'k zal geven wat ik heb, zonder wel te weten «aan wie zij toebeliooren. Beste lezer, onderzo-'kt ze en zegt mij of 't geen schoone en zijn Bij Mr Kapelaan orombeeksch volk nu feest en viert >lle huizen zijn versierd. Hrouw aan God en Vaderland >-3rouw aan d'oude vlaamsche zeden, isven als ons vaudren plegen. feJert en mint Het Godsgezant. Git der herten U genegen ^enscht het U Gods rnilden zegen. Hier en daar cpgenom'ên .- Gegroet die aan ons hert Komt 't woord des Heeren preken Gegroet die voor ons ziel Komt 't brood der engelen breke»| Gegroet de priester die De lieve kindren al Met vaderlijke zorg Ten Hemel leiden zal. Wij, geburen zijn verblijd Omdat gij onzen Pastor zijt; Ook mocht gij toch vol deugd betaan Alhier wel veertig jaren staan. GeaChte herDer CatteeUW, Wel.köM In UWe nleUWe paroChle. Hier woont René De Rycke in biën Hij komt U zijne wenschen bien, Van vele jaren heil en vreê Hier zijn te krijgen zeem en meè; Ook maakt hij broeken en sputa: Die Voor den Pastor zullen gaan! Sockeel is herbergier, Ook bakker, winkelier: De Pastor volgens wel believen Kan zich bij hem van alles grieven Van café, suiker en azijn, Van brood en koeken goed en fijn. Wel gekomen,wees gegroet, Doe uw misse, kort en goed, In den preekstoel preekt met kracht, In den biechtstoel wees dan zacht. Op den Orgel Laat den orgel zijne klanken Dreunen in hun blijd akkoord Dat ons stem in helder klanken Opwaarts door de beuken boort. Op den Biechtstoel Gode alleen is het bekend. Hoeveel vastgeboeide zielen, Die in satans klauwen vielen, Gij weer schuldeloos henenzendt. Op de Vonte Door Vader Adams schuld verloren En voor Gods oogen dood geboren Hoevele zult gij 't leven Door't hei lig doopsel wedergeven Op den Predikstoel 't Is hier dat g'ons den weg zult wijzen Den weg van onze zaligheid, 't Is hier dat gij den geest zult spijzen Met 't woord van Gods onfaalbaarheid. De Poperinghenaar wenscht op zijne beurt ook veel geluk aan den Eerw. Heer Catteeuw, pastor van Crombeke, en aan zijne godvruchtige parochianen, en hij roept met hert en zielLeve, leve lang, 't deftig en katholiek volk van Crombeke Leve lang zijn Eerw. Heer Pastor Catteeuw Kijkmans. Frankrijk. Ter dood veroordee ling.Vrijdag verscheen voor het assisen hof van Dowaai de genaamde Désiré Lotz, 21 jaar oud, fabriekwerker van Dowaai, beticht van den 21 October 1907, 's avonds bij middel van een valsclien sleutel in de woning van zijnen vriend Hornez gedrongen te zijn en dezes 12jarig dochterken afschu welijk mishandeld en vermoord te hebben. Hij had den vader naar een naburig dorp gelokt, dronken gemaakt en in stilte verla ten om naar Dowaai terug te keeren. Toen Lotz in het justitiepalais verscheen werd hij door het publiek uitgejouwd, en de kreten "Ter dood! ter doodweerklonken. Za terdag is de zaak afgeloopen Lotz werd ter dood veroordeeld. vffljn Paterson, in den staat New-Jersey, werd door den automobiel van eenen miljoenrijkén amerikaan, M. Arthur Lemore, omgeworpen en overreden. De juffer werd zoo erg ge kwetst dat haar leven in gevaar was. De automobielrijder nam zijn slachtoffer op en deed haar verzorgen dagelijks deed hij naar haren toestand vragen en ging haar zelf dikwijls bezoeken.. Nu wacht miss Flo rence Cross nog enkel op haar volledig her stel, om met M Arthur Lemore in het hu welijk te treden. De buitengewone gezantschappen door de vorsten en staatshoofden gezonden, werden voor de lijkplechtigheden afzonderlijk door den koning ontvangen. Koning Manuel, gehoor gevend aan den raad die hem gegeven werd, had er van af gezien de begravenis bij te wonen. Ten 10 Va ure 's morgends werd de lijkstoet samengesteld. Hij was indrukwekkend. De oude galakoetsen met prachtige spie gelruiten en schier gansch verguld, reden de lijkkoetsen vooruit. Zij waren voorbehouden aan de leden der buitengewone gezantschap pen. De lijkwagens waren behangen met reus achtige zwart fluweelen draperijen met een breeden boord van gouden franjes afgezet. Overal verdrong zich eene talrijke menigte op de trappen, hellingen en gaanpaden die de stad Lissabon uitmaken. Al de vensters der huizen waren eveneens bezet. Al het volk droeg de rouwkleedij en stond eerbie dig met ondekt hoofd. De lijkstoet toog in orde en te midden van eene indrukwekken de en plechtige stilte, langs de zes kilometers lange baan. De lijken van twee der koningsmoorders en.dit van een persoon die door de policie bij misgreep op 't oogenblik van den aanslag, gedood werd, zijn maandag morgend ten 3 u. naar 't kerkhof van Lissabon gevoerd en be graven De straf der koningsmoorders. Het portugeesch strafwetboek is niet steng. Sedert een veertigtal jaar bestaat de doodstraf niet meer, behalve voor de krijgs- misdrijven. De dwangarbeid bestaat ook niet en de grootste straf, die de gevangen koningsmoorders kunnen oploopen, is 20 tot 30 jaar celgevang en de verbanning naar de afrikaansche bezittingen. Ziehier wat aanleiding gegeven had tot dit gerucht. Evenals Alexander II, die over Rusland heerschte van 1855 tot 1881, had Nikolaas II onder zijnen tafeldoek een brief gevonden, waarin hij zijne terdoodveroor deling las. Over een vijftiental dagen vond de Keizerin, op het bed van den jongen groot hertog kroonprins, een brief waarin gezegd werd dat het kind. evenmin als zijn vader" Nikolaas II, aan de dood zou ontsnappen. Terzelfdertijd, door een bloot toeval, ontdek te men elektrieke draden verbonden met 17 bommen, die op verscheidene plaatsen van het kasteel verdoken waren De politie heeft door alle mogelijke middelen getracht die ontdekking geheim te houden, maar alles kwam aan het licht en aldus werd het ge rucht van eenen aanslag verspreid. laten oplossen. Men zoude zelfs de voorkeur mogen geven aan eene oplossing van schei kundige meststoffen op beer, aangezien deze, ten gevolge zijner inefende eigenschappen, de jonge teedere weefsels zoude kunnen vernietigenvan eenen anderen kant bezit de beer eene gebrekkige samenstelling, en deelt de groenten een slechten reuk mede, wordt hij te laattijdig aangewend. Eene goede begieting gedurende de droogte wakkert den groei aan, maakt de voedende bestanddeelen van den grond los, begunstigt de salpeterzuurgisting van het ammoniak- sulfaat, veroorzaakt eene nieuwe toegift vruchtbaarmakende bestanddeelen, enz. enz. Alhoewel wij zegden dat de stikstof de dominante is in de teelt der bladplanten, vloeit er geenszins uit dat de minerale zouten hun onmisbaar zijn; wel integendeel, daar deze evengoed als de stikstof samenstellende bestanddeelen der planten zijn. Evenwel vergen de bladplanten geene belangrijke hoeveelheden dezer vruchtbaarmakende stof de potasch daarentegen bezit eene voorname werking op de ontwikkeling der bladeren en der stelen, en heeft even als de stikstof in vloed op den algeheelen groei, alhoewel in mindere maat. Volgende formuul, per are, schijnt ons bij gevolg allerdoelmatigst400 kgr. stalmest, 4 tot 5 kgr. ammoniaksulfaat, 4 kgr. super fosfaat of 5 kgr. ijzerslak, 2 tot3 kgr. chloor- ot beter nog zwavelure potasch, ofwel 4 tot 6 kgfi. zwavelzure potaschmagnesia. (Verboden nadruk j. JAN. was, door eene versleten veer. Dekiere werd in het gemeentegevang opgesloten. Rond middernacht vernam hij dat Surmontrjbe//ve- ken was. Dan begon Dekiere luidop te snik ken en weende gansch dén nacht door, Het parket is ter plaatse geweest om de lijkschouwing te doen. De bladplanten, zooals de latouwen, de andivie, de selder, de spinagie, enz., ver gen vooral eene sterke stikstofbemesting. Zii vergen daarenboven een verschen, door dringbaren grond en komen uitnemende wel in geterreauteerden of in aan oud vet rijken grond. Alle hoeve- en handelstikstofmesten pas sen hunstalmest, beer, afval van allen aard, terreau, ammoniaksulfaat, enz., geven zeer voldoende uitslagen, op voorwaarde dat zij oordeelkundig- aangewend en zij met mine rale meststoffen aangevuld worden In den zomer vooral, tijdens de groote droogte, welke gewoonlijk het opschieten in zaad veroorzaakt, mogen de vloeibare mest stoffen hun niet ontbrekenuitgelengden beer, of, bij gebrek hieraan, water waarin men voorafgaandelijk eene goede greep am moniaksulfaat, en zelfs minerale zouten superfosfaat en potaschsulfaat, zal hebben Sedert lang bestond er oneenigheid tus schen de huisgezinnen Surmont en Dekierè. Onlangs werd Noë Surmont tot 14 dagen veroordeeld om slagen toegebracht te heb ben aan Hendrik Dekiere. Daar hij zich niet op tijd was komen gevangen geven, was d(- gendarmerie van Rousselaere hem verleden Maandag komen halen en had hem in het gevang van Kortrijk opgesloten. Tengevolge van die feiten ontstond er een wrok tusschen Dekiere en de familie Surmont. Maandag avond ging Oscar Surmont, broeder van Noë en die in de laatste loting een slecht nummer getrokken had, naar de gazfabriek zijne verloofde afwachten, om haar vaarwel te zeggen, daar hij 's ander daags in den vroegen morgen naar de kool mijnen van Lens moest vertrekken. Het Moordtooneel. Oscar Surmont, op de Vaartkaai aange komen, zag Hendrik Dekiere staan en begon hem verwijten. Daar deze hem antwoordde riep Surmont Zoo gij niet zwijgt zal ik u betalen Dekiere verstond het zoo niet en wou niet zwijgen. Surmont trok dan zijn mes. Ook Dekiere baalde een lang, scherp geslepen mes te voorschijn. Zoo bleven de twee mannen eenige oogenblikken tegenover elkander staan opeens bracht Surmont een steek toe, die Dekiere aan de hand kwetste. Terzelfdertijde plofte deze zijn mes tot aan den hecht in de borst van Surmont. Deze wankelde, deed eenige stappen in de richting der herberg In den Schipper" op de Vaart kaai, en greep zijne borst vast met beide handen. Ik ben getroffen in volle borst, zegde hij, maar 't zal toch niet erg zijn Maar het bloed zijpelde door de kleeren heen en Surmont viel in onmacht. Het, was toen 7 1)2 ure des avonds, en de werklieden der fabriek kwamen buiten. De zusters van Surmont vernamen wat er voorgevallen was en verzorgden hun broeder in afwachting der aankomst van doktor Ameye. De laatste oogenblikken. Doktor Ameye, onderzocht de wonde, 3 centimeters breed en wel 12 centimeters diep. De linkerlong was doorboord. Eene inwendige bloedstorting had plaats gehad en de toestand van den gekwetste verergerde langzamerhand. Rond 8 3)4 ure kwam Sur mont tot het bewustzijn terug en vroeg aan den doktor of hij niet sterven ging. Op het aanraden van den politieopziener werd een priester geroepen die hem de HH. Rechten toediende. Ten 11 ure 's avonds stierf'de on gelukkige in de tegenwoordigheid zijner ouders, die daar stonden 1e snikken om een steenen hert te doen breken, 's Nachts werd het lijk naar de ouderlijke woning in de Yperstraat overgebracht. Aanhouding van den dader. Toen Dekiere Surmont getroffen had en hem had zien neervallen, vluchtte hij naar zijne woning, in de Borstelstraat, waar hij bij zijn broeder inwoonde. Hij zegde er niets van hetgeen gebeurd was en ging kort na dien naar eene andere woning, in de Mee- nenstraat. 't Is daar dat hij rond 9 ure 's a- vonds, door twee politie agenten aangehou den werd. Dekiere bekende alles maar dacht er niet aan, dat Surmont wel zou kunnen sterven. Hij gaf zijn mes af. Het is een ge woon zakmes, ongeveer 12 centimeters lang, het lemmer zit maar slecht in den hecht vast en werd tegengehouden, als het geopend Eene schandelijke aanslag is zaterdag avond gepleegd op de lijn van Statte naar Landen. Kt' zijn een doode en vijf erg, 20 min erg gekwetsten. Ziehier in 't korte het gebeurde De trein 879, uit Statte, om 6 u. 45 ver trokken, kwam nabij Wamont, toen eens klaps de riggels begaven en de locomotief omkantelde in eene gracht, die nevens de spoorlijn ligt. De machinist bleef op den slug dood. Zondag morgend had men den ongelukki ge nog niet kunnen bevrijden. De stoker, een treinoverste en een trein wachter bekwamen erge wonden. Ook twee reizigers werden erg gekwetst anderen bekwamen lichte kneuzingen. Een vreeselijk gekraak weerklonk, door dien de ketel van de locomotief ontploftede fourgon viel boven op de locomotief en de drie eerste reizegers wagons kantelden ins gelijks om. Uit rijtuigen die op de riggels blijven staan waren, vluchtten een dertigtal min of meer erg gekwetste reizigers in het veld, angst kreten slakende. Een telegraafpaal werd omgeworpen, waardoör do dienst onderbroken werd. Toch kwafti eindelijk hulp toegesneld. Het was tijd, want de kachels die in sommige wagons stonden, waarin de reizigers opge sloten waren, hadden het houtwerk in brand gestoken. Men moest de wanden der wagons aan stukken kappen, om de reizigers te be vrijden. De ergst gekwetsten zijn de stoker Ray mond Maisoul, 33 jaar, zijn toestand is wanhopig. Octaaf Vandergeten, oppertrein- wachter, heeft inwendige kneuzingen beko men, die weinig hoop overlaten. De trein wachter Lambert Lefevre, klaagt ook over inwendige kneuzingen. De heer L. Viamont, een reiziger, werd ook erg gewond aan beide beenen, en be kwam insgelijks inwendige kneuzingen. Uit het onderzoek bleek dat een riggel van zes meters lang, losgevezen en wegge nomen is geweest. De vijzen en een sleutel door de schelmeti gebezigd, zijn in eene gracht teruggevonden. De sleutel is niet gelijk aan degenen die door het spoorwegpersoneelgebruikt worden. Zelfmoord. Erge vermoedens wogen op een jacht wachter uit den omtrek, zekere Nicolas Dardenne, 45 jaar oud, vader van vijf kinde ren en die zelf zich tusschen de slachtoffers van dat ongeluk bevond. Hoe onwaarschijn lijk en buitengewoon zulks ook schijne is er nu geen twijfel meer mogelijk. -""Toen het parket zich naar zijne woning begat om een huiszoek te doen, vond men niets meer dan een lijk de jachtwachter had zich gezelfmoord. Men heeft in zijn huis afvijzérs gevonden gelijk aan degene die nog óp de plaats der ramp legden alwaar men ook nog een stuk hout vond, dat als steunblok had gediend om met den afvijzer de bouten der riggels te doen springen. In de woning van Dardenne ontdekte men eene schrijnwerkersbank, waar een poot aan ontbrak. Het stuk hout, op de spoorbaan gevonden, was de poot dier schijn werkersbank. Waarom en hoe de aanslag gepleegd werd. Men zal zich afvragen hoe het mogelijk is lat Dardenne, die zich op den verongelukten trein bevond, zelf den aanslag kon voorbe reid hebben. Zoodra de riggel was losgemaakt en weg genomen, begaf Dardenne zich naar de statie van A vernas, waar hij dén trein nam, zoo gezegd om de gandarmerie van Landen te :aan verwittigen, dat wildstroopers langs de spoorbaan zwierven. Een ongeluk was. onvermijdelijk en Dardenne wist het. Met oelen bloede pleegde hij den monsterachti- gen aanslag en dat alleen om zich ook usschen de slachtoffers te bevinden, en eene vergoeding te kunnen eischen van den Staat. Politie uren Deze week werden 2 herbergen langs de Yperkalsiede en Mn de Veurnestraat door de politie in overtreding genomen omdat zij nog open waren na 12 uren middernacht en er nog verbruikers aes telden.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1908 | | pagina 1