NIEUWSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN, Een Hofstedeken WOONHUIS Gouden zaak WOONHUIZEN HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD verschijnende den Zaterdag namiddag. WOONHUIS Een groot Woonhuis TE PACHTEN VRAAGT SAPOI BUITERIiANDSCH NlEUölS. NIEUWS UIT BEIiGIE. ZONDAG 22 Maart igo8. 5 Centiemen. Vierde Jaar. N IJ. ANNONCEN Den drukregel 10 c. Herhaalde Annocen volgens overeenkomst. Eerste Taps, Bollingen en Herbergkermissen mits betaling van 25 c". Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f 2,00 Herbergiers buiten stad f-1,50 binnen stad f-1,00 Voor Frankrijk fr. 4,60 De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in het blad verschijnen. Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Wekelijksche Almanak. Maart. Zon op. Zon onder. Studiën van de Notarissen BUTAYE, te Yper MASSELU», te Deerlijk Vrijdag 27 Maart 1908, Openbare Verkooping TE WESTVLETEREN, VENDITIE DONDERDAG 26 MAART 1908 ÏOO Koopen Eiken boomen, Lijste boomen, Plantsoenen en Beuken boomen, TE STADEN, Betaalbaar bij den Zaakh andelaar RYCKAERT, te Clercken. Notaris BOUCQUEY, TE POPERINGHE. 1908, Woensdag 25 Maart Gemeente WAT0U, Notaris DE GRAVE MAANDAG 23 MAART 1908, Openbare Verkooping Gemeente STAVELE ten dienste van Herberg Te Koopen Vlakte 5 aren 29 cent. Allervoordeeliy$te voorwaarden. Studie van de Notarissen BOUCQUEY, te Poperinghe en DEVOS, te Watou. Op Vrijdag 27 Maart 1908 Openbare Verkooping TE POPERINGHE. Inlichtingen te bekomen bij bovengenoemde Notarissen. Ville de Poperinghe. Notaris CAS SIER S Op Maandag 30 Maart 1908 Openbare Verkooping Inlichtingen ten kantore van den Notaris CASSIERS, bezitter van den sleutel. Uit Ier hand le koopen te Abeele. Begrooting van Landbouw. De hopkwestie in Engeland. Vraag in de Kamers. worden ingelijfd DE FDPESHBHEHUB Het recht, annoncen of artikels te iveigeren is voorbehouden. wtm BS Zondag 22 Oculi. s Basile, Pauwels, Kathar. v. Zweden 5 ure 44 min. 5 ure 58 Maandag 23 s Victorianus, Fidelis, Pelagia, Felix, Tibèré 5 41 5 59 Dinsdag 24 s Romulus, Aldemar, Ireeri, Simeon 5 39 6 1 Woensdag 25 O. L. V. Boodschap, s Thecla 5 37 6 2 Donderdag 26 s Ludgerus, Emanuel, Dismasd g. moorden. 5 35 6 4 Vrijdag 27 s Lazarus, Ernest, Augusta 5 33 6 5 Zaterdag 28 s Sixtus, Malchus, Jan de Zwijger. 5 31 0 7 Nieuwe Maan. Maandag 2 Maart, ten 6 ure Eerste Kwartier. Maandag 9 Maart, ten 9 ure Volle Maan. Zondag 15 Maart, ten 2 ure Laatste Kwartier. Woensdag 25 Maart, ten 12 57 minuten 's avonds. 42 minuten 's avonds. 30 minuten 's morgends. ure 32 minuten 's namiddags. en om 3 uren zeer stipt, ter «Hotel des Messageries Grpote Markt te POPERINGHE, VAN met3 li. 15 a. Grond, Weide en Land op kleinen afstand der kalsijde van Poperin ghe naar Crombeke en van de tramstatie Het Jagershof». Gebruikt doorHenri Delaey, zonder pacht, aan 220 francs 'sjaars. Ziet de plakbrieven. van ongeveer schoone en zwar* In den HAZEBROUCK, bosch van Houthulst STUDIE VAN DEN (in eene zitting,) om 3 uren namiddag, ter herberg be woond door Henri CatryckeCasselstraat te Poperinghe, verkooping van 1 heet. 85 aren 20 cent. ZAAILAND en WEIDE, palende M. M. Vandamme-Labee, Berghman-Malou, Oleenewerck de Crayen- cour en René Mostaert. Gebruikt aan 260 fr. bij jare boven de lasten tot 1 October 1909. Bij plakbrieven verdeeld in 3 koopen. STUDIE VAN DEN TE GHYVERINCHOVE. om 3 ure stipt namiddag te Stavele - Dorpplaats, ten nabeschreven sterfhuize van weduwe Devick. Bij Sterfgeval in eenen enkelen zitdag, welgelegen en onlangs nieuw gebouwd met hovenierhof enz. groot 2 ar. 33 centiar. In gebruik bij Jules en Elisa Devick, tot 1 October 1908. Uit oorzaak van vertrek. Voor al wie zich wil stellen! tegenwoordig, welgekalante Herborg en Bakkerij, 'beste huis met alle gerief, Schikkig voor hoegenaamd allen handel, Prachtige Zaal 30 meters lang op 5 breed dienstig voor alles Uitweg langst straatje goed berijdbaar, recht over 't groot portaal van O.L. V. Kerk, 39 Casselsrtaat, 39. in eene zitting om 4 uren namiddag, ter herberg Westvlaan- deren, Casselstraat, te Poperinghe, van f.Een gerievig Woonhuis, ten dienste van Winkel, met x are 7 centiaren Grond en Erve, staande en gelegen aan de zuidzijde der Gasthuisstraat, bekend bij kadaster sectie F, nummer 1134. Laatst bewoond door Leonie Sausen. Handslag met de geldtelling. H.Een Woonhuis met 62 centiaren Grond, staande en gelegen in de Pottestraat, bekend bij kadaster sectie F, Nr 16. Gebruikt door Alois Techel, aan 6 fr. te maande, vrij van lasten. Ue 30 Hars 1908, a 3 heures de relevée. il sera procédé a l'Hótel de Régence, a l'Adjudication Publique des travaux de con struction du chemin vicinal n° 81, dont la longueur est de 324 m. 5o et le devis estimatif de 27.495,16 frs. Les soumissions seront adressées a Mon sieur le Bourgmestre de Poperinghe le 26 Mars 1908 au plus tard. Ellesseront accom- pagnées d'un requ constatant le versement entre les mains d'un des agents ou caissiers de la banque nationale d'une somme de 2ooo fr. en numéraire, bons du trésor ou obliga tions des emprunts nationaux au cours du jour. Le Cahier des charges, le devis estimatif et les plans sont déposés au Secretariat de Poperinghe, a ^inspection des intéressés. KANTOOR VAN DEN TE POPERINGHE. in eene enkele zitting om It uren namiddag, te Poperinghe, in de Veurnestraat, ter herberg DE VALK gehouden door Achille Devos, van een niet Achtergebouw gediend hebbende voor paardenstal en 1 are 52 cent. Grond en Hoving, volgens kadaster sectie F, nummer 7d, gelegen te Poperinghe, in de Pottestraat. Laatst bewoond door Jules Goussey en thans ledig. Handslag met de geldtelling. met achtergebouwen en 10 aren 64 cent. erf, schikkig voor allen handel, zijnde de her berg A la Cour <l<> Camel gelegen in de Casselstraat. Voor alle inlichtingen zich te bevragen Yperstraat, n° 70. CONGO. Er werd voorzegd, tijdens zijne benoeming tot kabinetsoverste, dat M. Schollaert de man was om met sterken wil en zachte woorden de koning te bewilligen om ons zijnen Congo aan meer gunstige voorwaar den af te staan na een paar maanden is het ervan gekomen, en zijn nieuw voorstel staat daar nu in den haak, stemveerdig, zoodat niemand er nog kan tegen zijn die met tegen het beginsel zelf van alle kolonisatie onbuig baar gekant staat. Ziehier de kern der nieuwe voorwaarden. 1° Het kroondomein, waarvan veel koloniaalgezinden van rechts en links niei wilden, omdat het een groot deel der inkom sten voor altijd onttrok aan het vrije beleid des lands wordt geheel en gansch afge schaft. 2° Zijne baten komen België ten beste, behalve 40,000 hektaren in het geweste Mayombé", die het bijzonder eigendom des konings worden, en waar deze bezig is proefplantingen te doen van cacao en koffie. Die baten bedragen a) Gronden 7 maal zoo groot als geheel België, en die, alhoewel ze slechts ten klei nen deele ontgind zijn, in 1906 eene waarde opbrachten van 6 millioen in caoutchouc alleen. b) Papieren-weerden, of aandeelen in 2 Maatschappijen die op aanpalende gronden vergunningsrechten kregen de Compagnie forestière et minière, en de American-Congo Compagnie 3° Zijne schulden, lasten en verplichtingen worden ook door België overgenomen, op de volgende wijze a) 47 millioen uit de Belgische kas worden besteed aan groote openbare werken in België, te Brussel, Laeken en Oostende, die door den koning reeds in uitvoering of in onderneming werden gebracht. Deze som is op een groot getal jaren ver deeld, en zij wordt besteed aan werken die luister en ook profijt zullen hjjbrengen aan het land, en van wier uitvoering wij overi gens kunnen afzien, mits in dit geval hunne ondernemers te vergoeden. b) Eene jaarwedde van 120,000 fr. 'sjaays aan prins Albert. 75,000 fr.-'s jaars aan prinses'CIëiïientfne, 65,000 fr. 'sjaars aan degewezenebestuur ders, 60,000 fr. van 't Kroondomein, 600,000 fr. voor de tropikale serren van Laeken, waar het kweeken van Congoleesche plantingen wor den aangeleerd. VOOR HERBERG, een nieuw huis, staande omtrent rechtover de kerk Goedkoopen pacht. Voor alle inlichtingen wende men zich ten bureele van t blad. 920,000 fr. De eerste dier sommen werd ten allen tijde door België aan den troonopvolger be taald; zij zal voortaan, evenals al deze jaarwedden, uit de koloniale kas betaald worden. 4° Uit erkentenis wordt eene som van 50 millioen, op 15 jaren verdeeld, het eerste jaar 3,800,000 fr. en de 14 andere jaren 3,300,000 fr. aan den koning betaald, die ze zal moeten besteden aan werken van koloni aal nut, ten voordeele der negers en der blanken die in Congo hebben gediend. Indiende koning de sommen tot een ander doel gebruikte, wat toch niet te vermoeden is, dan zou de Kamer de jaarlijksche bijdrage kunnen intrekken. Ten slotte, ziehier in korte woorden m welken staat wij volgens dit nieuwe voorstel heel de Congozaak overnemen I. Buiten het kroondomein Baten.- Koopwaren 14 millioen. Wapens en Schepen 15 Eigendom in België 29 Papieren-weerden 60 Opbr 5 millioen in 1907). Tezamen 118 millioen. Opbrengst der belastingen, 8 millioen. Privaat domein, 20 maal zoo groot als België 16 millioen in 1907. Tolrechten, opbrengst in 1907: 6 millioen. Jaarlijks inkomen 35 millioen. Lasten.- 1° Eene schuld van 114 millioen, bedragende van kroos en afkorting een jaarlijkschen last van 4 mil lioen. 2° De last van heel het Congoleesch bestuur dat in 1907 kostte30 mil lioen. II. Het gewezen Kroondomein 1° Een inkomen 1907 van 6 millioen, bui ten den kroos der aandeelen in de 2 vergunde Maatschappijen hierboven vermeld, inko men dat zal verdubbelen, ja verdriedubbelen binnen 10 jaar. 2° Een jaarlijkschen last van jaarwedden fr. 960.000 15 jaar lang aan den koning 3,300,000 20 jaar voor openbare werken 2,600,000 fr. 6,860,000 Alwie nu in acht neemt dat de openbare werken in België geschieden en 't land ten nutte komen, dat de toelage aan den koning moet gebruikt worden ten voordeele van den Congo, en dat die jaarwedden toch voor een deel reeds van nu aan prins Albert wordt betaald moet bekennen dat, die afschaffing van 't Kroondomein in allergunstige voor waarden geschiedt, en dat geheel de zaak erdoor goed is gemaakt. Misschien wel dat de hervormingen die wij daar zullen invoeren ten voor deele aer negers, het cijfer der baten in de eerste jaren zal doen dalen, terwijl dit der lasten zal groeien, zoodat we misschien iets zullen moeten toesteken in de eerste jaren. Maar het veld dat er nog open en braak ligt is zoo groot, alle reizigers, ont dekkers en zendelingen beschrijven het zoo rijk, zijne opbrengst in deze laatste 20 jaren was voor de wereld zulk eene openbaring, dat het kinderachtig ware nog te twijfelen over zijne winstgevende toekomst M Verleden week hebben de Kamers de begrooting van het Ministerie van Landbouw ((esproken. Verschillende leden, onder ande ren M. Polet, Borboux, Raemdonck enz hebben de herinrichting der landbouwcomi- cen gevraagddezeofficiëele land bouwmaat schappijen zouden inoetgn voor een bepaalde streek ingericht zijn, volgens den kweek eigen aan de streek. In dien zin heeft M. van Merris ook gesproker.. Thans bestaan er in het arrondissement Yper twee comicen een te Yper, een te Kemmel; zij geven jaar lijks prijskampen voor vee en peerden. Waarom zou er niet eencomice bestaan voor de hoppestreek kantons Poperinghe en Rousbrugge-Hariughe) met prijskampen te Poperinghe Andere kamerleden spraken over het goed koop vervoer van landbouwproducten, over het uitbreiden van de landbouwlessen en melkerijscholeu, over de zending der Staa's- landbouwkundigen. M. Maenhout (Gent) vraagt een streng toezicht over den handel in melk. Evenzoo wijst M. de Pelichy (Rousselare) op de vervalsching van boter en vergt strenge maatregels tegen de ver- valschers. 11. van Morris trekt de aandacht van den Minister op de hopcrisis hij vraagt, onder anderendat de Minister den uitvoer van hop naar Engeland zou ver gemakkelijken. Deze redevoering van onzen achtbaren Volksvertegenwoordiger wordt alzoo opgegeven in het Beknopt Verslag Zitting van 12 Maart «Wij mogen niet ontkennen dat de ver spreiding der landbouwwetenschap bij het volk, te groote deele, te danken is aan de Staatslandbouwkundigen. Als vakkundige raadsmannen en als voordrachtgevers, heb ben zij in ruime maat bijgedragen tot het ontstaan en het ontwikkelen der landbouw- vereenigingen. Nochtans zou hun werkzaam heid nog niet meer vruchten dragen indien, van den eenen kant, hunne omschrijvingen tnin uitgestrekt waren, en indien, van den anderen kant, deze bestrekken niet meer per arrondissement maar per landbouwstreek met bijzondere teelten bepaald wierden? Mijn achtbare kollega M. Polet heeft doen opmerken dat het gebied der landbouw- eomisen zou moeten bèpaaM worden volgens de plantenteelt en den dierenkweek der streek. Indien de grenzen der comicen alzoo be- hooren gesteld te worden, volgens een ge gronde basis, met nog meer reden zouden de omschrijvingen der landbouwkundigen ge lijkerwijze moeten geschikt worden. Het is hetgene de heer Baron Vanderbruggen, als minister van Landbouw, in het zicht had als hij eene enkele omschrijving maakte voor de hopkwartieren Aalst Oost-Vlaanderenen Assche Brabant). Zulkdanige beperking zou kunnen tot stand komen in West-Vlaanderen, met de zesde omschr ij v i n g (Yper-Veu rne) te sp 1 itsen het noorderhjke deel of Veurne-Ambacht, is de streek der vette weiden en der groote teelt van graangewassen, terwijl het zuider- lijk deel zich vooral op den bijzonderen kweek van hop, tabak en suikerijen toelegt. In afwachting dat het wetsontwerp van inkomrechten op vreemde hop weldra besproken worde, begeer ik nog, M. de Minister, uwe aandacht te vestigen op twee punten. Volgens de extraparlementaire kommis sie is de oorzaak van den bedenkelijken toestand der Belgische hopteelt hierin gele gen dat onze producten als minderwaardig verwezen worden op de Engelsche markten zoowel als in ons land, waar de brouwers zekere voorkeur aan vreemde hop verleenen. De onderzoekskommissie heeft nuttig werk verricht met de middelen op te zoeken om aan die crisis een einde te stellen alzoo heeft zij voorgehouden den kweek en de pro ducten zelve te verbeteren, door middel der bonden van hopplanters. Waarom heeft zij hare werkzaamheden niet voortgezet met den hopkweek en den handel in Engeland te gaan studeeren? Onze hopmarkt hangt geheel en al van de Lon- densche markt af. Indien we bet.er wisten welke hoedanigheden men aldaar van onze producten eischt, zouden we met meer ijver en zekerheid kunnen voortgaan in liet verbe teren onzer teelt. Onze uitvoer naar Engeland uilbrei den en vergemakkelijken, dat zal een gedeeltelijke oplossing der hoppekwestie zijn. Zendt dus, M. de Minister, naar Enge land bekwame vakmannen om er een onder zoek te doen nopens den hophandel en nopens de middelen om onze uitvoerwegen uit te breiden. Met hetzelfde doel, zouden de handels- verslagen van onze Consuls of handels agenten te Londen en te Nuremberg moeten overgedrukt worden in het Bulletijn van het Bestuur van Landbouw en ook mede gedeeld aan de plaatselijke dag- of weekbla den. Dit wordt gedaan in Frankrijk waar al de inlichtingen, van consuls uitgaande, in het maandelijksch bulletijn van «Landbouw- berichten» afgekondigd worden en rap aan de hopplanters bekend gemaakt door de landbouwschriften en de dagbladen. De inlichtingen, die ik bedoel, zouden onze planters zoowel als de handelaars kunnen richten en zouden veel wederwaar digheden of onheilen in dezen gevaarlijken hophandel doen vermijden. M. de Minister Helleputte heeft gedurende twfj_ volle zittingen geantwoord op de y.?||phillende leden die opmerkingen deden MUs de bespreking van de begrooting van lanhbouw. Onder anderen heeft hij aange- bonjligd dat er nieuwe maatregelen zullen fjenbmen worden tegen de razernij der hon- def1)) tegen botervervalsching, alsook ten deele van het uitvoeren onzer landbouw producten. Sedert eenigen tijd klagen de Engelsche hopboeren over den bedenkelijken toestand van den hophandel. Verschillende land- bouwmaatschappijen in de graafschappen Kent, Sussex, Worcester enz. hebben als redmiddels voorgesteld 1° een aanzienlijk inkomrecht op vreemde hop 40 of 45 schel lingen (50 of 56 fr.) per centenaar van hon derd pond2° eene wet op zuiver bier, met graan en hop alleen gebrouwen3° eene wet die alle vreemde handelaars verplichten zou op de ingevoerde balen het merk van her komst en soort te schilderen, zooals men het op de Engelsche balen zelve doen moet. Om die klachten der hopboeren te onder zoeken heeft het Engelsch Ministerie eene kommissie benoemd. Deze raad heeft Don derdag zijn eerste zitting gehoudendoch tot nu toe hebben de onbezonnen boeren ge weigerd Je verhooren bij te wonen alleenlijk zijn ambtenaars en kooplieden verschenen Het bijzonderste orgaan van de Kenterge- westen, South Eastern gazette, zegt daar over het volgende Wat het eerste red middel betreft,, al de hopplanters zijn er eensgezind voor; doch de meerderheid der Kamerleden vreest dat zulk een inkomrecht voor gevolg zou hebben dat de prijs van 't bier zou opslaan. De tweede remedie zal geen tegenstand verwekken, tenzij bij de brouwers, daar zij geen stoffen meer zoudgn mogen gebruiken om hop of malt te vervan gen. Eindelijk het derde middel zou werkelijk alle continentale hop (van België, Holland en Duitschlanduilsluiten immers deze hop kwam nu naamloos ter markt en werd onder alle slag van namen voortverkocht. nfte SuiUerij Van Tieghem - Dupont, Routselaere, blijft BIl'TER maar is zuiver en A:zond. Geen bijvoegsels worden er in geb^Lat Invoer van Fransch vee. In on voorgaande nummer hadden wij vermeld dat er den 2 Maart vijf wagons koeibeesten niet konden gelost worden in de stallen van Abeele-Statie. Deze werden, op de kosten der invoerders, naar de stallen van Selzaete vervoerd. Maandag 16en dezer zijn er opnieuw 44 wagons fransche magere koeien, met bij- zerrï deren trein van Hazebrouek, om 9 ure in de grensstatie Abeele aangekomen. 33 Wagons bevattende samen 429 koppen hebben kunnen gelost en in de stallen en hangaars gebonden zijn. De overige 11 wa gons inhoudende nog 143 beesten, zijn we derom naar Selzaete, op de gewone voorwaarden, en na versch hooi, strooi en drinken gekregen te hebben, om 16,10 ure moeten gestuurd worden. In de kamerzitting van 10 Maart heeft M. van ülerris aan den bevoegden Minister gevraagd wanneer men bijgevoegde stallen zou kunnen bouwen. In zitting van 17 Maart heeft M. Helleput- te geantwoord als volgt Binnen hoi zullen aan de statie van de A beele nieu we quarantainestallen gebouwd worden voor het ingevoerd vee. Frankrijk. De kerkvervolging Dinsdag morgenil kwamen de gendarmen den pastoor van Villards-sur-Thoves uit de pastorij drijven. De verontweerdigde menigte protesteerde krachtdadig tegen deze wille keurige daad. Vijf personen werden aange houden. Terwijl deze laatst.en weggeleid werden, luidde men de noodklok. De menigte kwam toegesneld en viel de gendarmen met stokken en steenen aan. Zes gendarmen en de kapitein werden gekwetst. Twee en twintig andere aanhoudingen werden ge daan. Een monster Charlier, die te Bel- rupt zijn vader, de meid en haar zoon vermoordde en hunne lijken in den oven opbrandde, werd zaterdag tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. De bende van Ilazebroec.k. Het onderzoek over de beruchte bende van Abel Pollet is nu gesloten. Het dossier maakt een boekdeel uit van 258 bladzijden en handelt over 15 mannen en 13 vrouwen, opgesloten in het gevang van Bethune. Het assisenhof zal moeten oordeelen over 128 verschillend) zaken. Vier personen van Ilazebroecu, Pra- delles en Vieux-Berquin, verdacht van ook deel te hebben gemaakt van de bende zijn door den vrederechter van Bethune ontboden, om voor hem te verschijnen. Men denkt dat Abel Pollet zelf die personen heeft aange klaagd, om het onderzoek te doen herbegin nen en het proces aldus op de lange baan te schuiven. Waarschijnlijk toch dat de zaak in Juni aanstaande voor het assisenhof van St-Omer zal komen en misschien wel een maand duren zal. Itijsscl.Kind vermorzeld. —Dinsdag namiddag om 1 1)2 ure, heeft zich in de volkrijke wijk van Mont-de-Terre, nabij de brug van Yallenciennes, een schrikkelijk ongeluk voorgedaan. De kleine Audré Chauffoureaux, 4 1)2 jaar, wonende rue de Bavai, cité Butin 1, begaf zich met zijne twee broedertjes, 6 en 8 jaar oud, naar «ie school, toen het, gekomen aan den hosk der rue Long-I'ot, door eene kar, zich begevende naar Fives, gevat en onder de wielen van het rijtuig werd geworpen. Men kwam met keldervijzen toegeloopen en men moest bijna een gansch uur werken vooraleer men het kind van onder de kar kon halen. Het lijkje was afschuwelijk om zien het hoofdje was plat gepletterd en dê hersenen waren op het voetpad gespat. De linker voet hangde nog, enkel met eene vezel aan het been. De politie heeft een onderzoek geopend om de verantwoordelijkheid vast te stellen. De vader van het kleine slachtoffer is bediende bij den ijzerenweg. I'orfiigal. Automobielongeluk. Woensdag nacht is op de brug boven den ijzerenweg van Torino naar Milanen, op den steenweg naar Frankrijk, een automobiel met schrikkelijk geweld op een stoomtram gebotst. De automobiel werd van de hoogte op den ijzerenweg geslingerd. Vier mannen en drie ilamen zaten in het rijtuig. Twee da- werden gedood en de vijf overige personen erg gekwetst. De slachtoffers werden naar 't gasthuis gebracht. Kuslaiul. Moorderijen in het ge vang. Vrijdag werden in het gevang van Orei de bewakers door zes ter dood veroor deelden aangevallen drie bewakers werden vermoord en een werd gekwetst. De andere bewakers hebben de zes moordenaars dood geschoten. EugclHch-ludie.Hongersnood. In Engelsch-Indië zijn er tegenwoordig 1.500.000 slachtoffers van den hongersnood. Gevedit in Soniniilaml. Een telegram meldt dat dc stam der Bimals een italiaansch korps van 500 mannen aangeval len heeft. Het oorlogschip Stafeta heeft de aanranders beschoten deze hebben 400 mannen verloren onder dooden en gekwet sten. De Italianen hebben 2 dooden en 99 gekwetsten. In ftlaroklio.De marokkanen wor den moedeloos en hebben zich overgegeven. STADSNIEUWS. Bijna verdronken. Zondag na het middagmaal zond H. Vandenbroele, zwijn- slachter in de Bruggestraat, zijn 3jarig dochtertje spelen op den koer, wijl hij bin nen bleef klappen met zijne vrouw en een lid der familie die overgekomen was. Na eenige minuten hoorden zij het meisje niet meer, en achterdenken krijgend, gingen zij buiten zien waar het meisje geloopen was. Het was nievers to zien. Verschrikt ging men aan 't zoeken en opeens ontwaarde de vreemde heer het kindje in een ijzeren four- neel dat op eene hoogte van 20 centimeters vol water stond. Hij trok het kindje eruit maar hot gaf geen teeken van leven meer. Een geneesheer werd seffens bijgeroepen en gelukte erin het tot zijn zeiven te doen ko men. Het arme schaapje heeft twee dagen tusschen leven of dood gelegd maar is thans buiten gevaar. Het fourneel was rond 1,50 hoog; het kindje had er willen opklimmen en was met het hoofd voorover erin gevallen. Had men er niet seffens moeten opkomen, men ging het voorzeker versmacht vinden. Een onderzoek. Maandag namid dag is het parket alhier afgestapt om een onderzoek te doen over den brand die acht dage te voren twee huisjes vernielde op de Kaasmarktdit van Th.Lebbe en van L.Bot- thé. Er loepen nog al verdachte geruchten nopens de oorzaak van dien brand. Gevecht.Maandag avond rond 10 ure ontstond er ruzie in eene herberg der Yper straat nopens het betalen en zekere Camille Baes werd door den herbergier buiten gezet. Zoo hij builen kwam sprongen eenige andere kerels uit de herberg, vielen hem aan en een hunner gaf hem eeri geweldigen slag op hel hoofd met een pintglas. Baes was erg gekwetst, het glas bleef in zijn hoofd zitten en hij bloedde erg aangezicht, hemd, gilet, zakneusdoek, 't was al bloed dat men zag. De jongen ging een aanklacht doen bij de politie en zich dan doen verzorgen door een geneesheer. Een onderzoek is ingesteld om te welen wie de dader is. De messteek van Karnaval-Maan dag. Deze zaak is deze week voor den vrederechter onzer stad gekomen. De getui gen werden er onderhoord maar er kan nog niet bewezen zijn wie de plichtige is. De zaak Questroy, kwam donderdag alweer op liet tapijt voor de rechtbank van Yper. De uitspraak aer straffen werd vastge steld op donderdag toekomende 26 dezer. Aan wie is het. Donderdag namid dag is er -in stad een bankbriefje van 20 fr. gevonden geweest. De persoon die kan be wijzen dat hij het verloren heeft, wende zich naar het politiebureel onzer stad waar hem de noodige inlichtingen zullen gegeven worden om het weder te krijgen. Zenuwachtige en zieke personen aan wie café verboden is, mogen suikerij Van Tieghem-Dupont, Rousselaere, gebruiken. W atou,Eene dievenbende. -Sedert eenigen tijd wordt de grensstreek onveilig gemaakt door eene bende kwaaddoeners. Over eenige dagen had de landbouwer Krae- mer brood gebakken en 's nachts in het oven kot gelaten des morgens waren al de brooden verdwenenBij den landbouwer Henderyckx, te Houtkerke,fransch grondgebied, werd er eene partij kiekens gestolenbij M. Corteel insgelijks; daar hebben de dieven de koppen en de pooten teruggebracht. Verder zijn or nog talrijke diefstallen van gezwingeld en ongezwingeld vlas, van konijnen en van brooden gepleegd. Te Wiimezeele werden er konijnen gerob berd bij Emiel De Prez, bij S. Frémond, bij Waelos enz. Een 13jarig meisje, inwo nende bij hare zuster, werd dezer dagen door deze laatste aan de deur gezet. Het kind ver telde daarop overal dat men bij hare zuster alle dagen gestolen kiekens en 'konijnen at. De veldwachter en de gendarmerie deden een onderzoek en bevonden dat hot meisje de waarheid gezegd hadin den mestput vond men eene groote partij pluimen. Er zijn nog geene aanhoudingen gedaan, doch reeds zijn er tien personen die in de diefstallen be trokken zijn en van nabij bewaakt worden. De belgische en fransche gendarmen zetten het onderzoek voort't is hoog tijd dat de streek gezuiverd wordt van dievenen andere

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1908 | | pagina 1