NIEUWSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN, WOONHUIS Gouden zaak! HET NOTARIÈEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD verschijnende den Zaterdag namiddag. WOONHUIS HENAGIEGOEDEREN TE PACHTEN Een groot Woonhuis van Moeshoveniefderij.- 9. BUITENliflNDSCH DIEUOIS. flIEUWS UIT BEliGIE. VRAAGT SAPO! ZONDAG 2Q Maart igo8. Vierde aarNr 18. No taris CA S SIER S Notaris DEVOS, O verslag OP MAANDAG 6 APRIL 1908, 5 Centiemen. ANNONCEN Den drukregel '10 c. Herhaalde Annocen volgens overeenkomst Eerste Taps, Boliiiigen en Herbergkermissen mits betaling Yan 25 c". Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f. 2,00 Herbergiers buiten stad f-1,50 binnen stad f 1,00 Voor Frankrijk fr. 4,60 De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in het blad verschijnen. Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Wekelijksche Almanak. MaarL April. Zon op. Zon onder. Op Maandag 30 Maart 1908 Openbare Verkooping Inlichtingen ten kantore van den Notaris CASSIERS, bezitter van den sleutel. Ville de Poperinghe. Op Donderdag 2 April 1908 Openbare Verkooping Herberggerief en BRANDHOUT Met gereed geld en verhoog van 10°)o. Gemeente STAVELE ten dienste van Herberg te Abeele. Te Koopen Vlakte 5 aren 29 cent. Uit ter hand ie koopen Bij eene begraving. LEERGANG Parijs. - Een krach van 200 millioen, Ontwerp van het nieuw Stadhuis en der nieuwe Postbureeien VAN POPERINGHE. SHBHÜÏ ébks worden ingelijfd IPOPUUNGHEHAAR Het recht, annoncen of artikels te weigeren is voorbehouden. Zondag 29 Lcetare, s. Jonas, Eustaas, 5 ure 28 min. 6 ure 9 Maandag 30 s. Quirinus, Regtilus, Vero, 5 26 9 11 Dinsdag 31 s. Benjamin, Cornelia, zalige Amedius, s. Hugo, Emma, Odora, Walerik, 5 24 6 12 Woensdag 1 5 22 6 14 Donderdag 2 s. Franciscus de Paula, 5 19 6 15 Vrijdag 3 s. Richardus, Tyro, s. Isidorus, Ephrem, 5 17 6 16 Zaterdag 4 5 15 6 18 Nieuwe Maan. Woensdag 1 April, ten 5 ure 2 minuten Eerste Kwartier. Woensdag 8 April, ten 4 ure 32 minuten Volle Maan. Laatste Kioartier. 's morgends. 's avonds. Donderdag 16 April, ten 4 ure 55 minuten 's avonds. Donderdag 23 April, ten 7 ure 7 minuten 's avonds. Nieuwe Maan. Donderdag 30 April ten 3 ure 33 minuten 's avonds. KANTOOR VAN DEN TE POPERINGHE. in eene enkele zitting om uren namiddag, te Poperinghe, in de Veurnestraat, ter herberg DE VALK gehouden door Achille Devos, VAN EKN met Achtergebouw gediend hebbende voor paardenstal en 1 are 52 cent. Grond en Hoving, volgens kadaster sectie F, nummer 7d, gelegen te Poperinghe, in de Pottestraat. Laatst bewoond door Jules Goussey en thans ledig. Handslag met de geldtelling. Lc 30 llars 10Ö8, a S heures de relevée, il sera procédé 2 l'Hötef de Kégehce, PAdjudication Publique des travaux de con struction du chemin vicinal n° 81, dont la longueur est de 324 m. 5o et le devis estimatif de 27.495,16 frs. Les soumissions seront adressées a Mon sieur le Bourgmestre de Poperinghe le 26 Mars 1908 au plus tard. El les seront accom- pagnées d'un requ constatant le versement entre les mains d'un des agents ou caissiers de la banque nationale d'une somme de 2ooo fr. en numéraire, bons du trésor ou obliga tions des emprunts nationaux au cours du jour. Le Cahier des charges, le devis estimatif et les plans sont déposés au Secrétariat de Poperinghe, a l'inspection des intéressés. STUDIE VAN DEN TE WATOU. om 9 ure voormiddag ter herberg De Koornbloem bewoond door de Kinders Deschrevelte Watou plaats. van STUDIE VAN DEN Notaris DE GRAVE TE GHYVERINCHOVE. om 3 ure stipt namiddag te Stavele-Dorpplaats, ten nabeschreven sterfhuize van weduwe Devick, VAN EEN welgelegen en onlangs nieuw gebouwd met hovenierhof enz. groot 2 ar. 33 centiar. In gebruik bij Jules en Elisa Devick, lot 1 October 1908. Ingesteld 2000 frs. VOOR HERBERG, een nieuw huis, staande omtrent rechtover de kerk Goedkoopen pacht. Voor alle inlichtingen wende men zich ten bureele van 't blad. Uit oorzaak van vertrek. Voor al wie zich wil stellen! tegenwoordig, welgekalante Herberg; en ESuhkei-ij, beste huis met alle gerief, Schikkig voor hoegenaamd allen handel, Prachtige Zaal 30 meters lang op 5 breed dienstig voor alles Uitweg langst straatje goed berijdbaar, recht over 't groot portaal van O.L V. Kerk, 39, Casselsrtaat, 39. Allervoordeeligste voorwaarden. met achtergebouwen en 10 aren 64 cent. erf, schikkig voor allen handel, Zijnde de her berg la Cour de Casiel gelegen in de Casselstraat. Voor alle inlichtingen zich te bevragen Yperstraat, n° 70. Dikwijls sterven .er bloedverwanten, vrienden of kennissen en wij vergezellen hunne stoffelijke overblijfsels naar de kerk of naar het kerkhof. Welke zijn dan onze gevoelens en onze houding Wat doen wij? Wij zwijgen, ons uitwendige komt over een met de droevige plechtigheidmaar bidden wij genoeg Denken wij dat de ziel van den overledene voor God verschenen is Niet zelden zijn de aanwezigen zelfs niet uitwendig ingetogen; zij zijn aan het spre ken van aan het sterfhuis tot aan de kerk, en van aan de kerk tot op het kerkhofen daar zijn er die tot in de kerk toe, niet kun nen zwijgenzij schijnen niet te weten waar ingetogenheid en stilzwijgendheid vereischt worden. Zekerlijk onze tegenwoordigheid in eene begraving is een bewijs van liefde of van eerbied voor den overledene. Maar dit is niet genoeg Als wij daar alleenlijk zijn tot rouwbetuig, waarin verschillen wij dan met de goddeloozen Als wij met de familie over den doode spreken, hoe zelden is ons spreken met, echten christenzin doorweven. Al te dikwijls is het zoo alledaagsch en zoo troosteloos Wij roemen in zijn leven te veel al wat de wereld voor groot aanzietwij zeggen dat hij een bekwaam ambachtsman was, dat hij een deftig voorkomen had, gezellig was enz., doch wij vergeten de oprechtelijke deugden, die alleen hem aangerekend worden. En dat opeen oogenblik dat het zoo troos- telijk is te denken op de onsterfelijkheid der ziel. Waar immer zien wij beter de nietigheid van de wereld en de grootschheid van het eeuwige, dan bij den boord van een graf? Wat valt er te roemen zoo de overledene zonder godsdienstige gevoelens voor God verschenen is de wereldsche eer die hij gewonnen heeft, is eene munte die in den hemel niet gangbaar is. Wal moeten wij doen De Kerk tracht door de begravingsplech tigheden 't lijden harer kinderen te verkorten en zoohaast mogelijk te brengen - in de plaats van licht, lavenis en vrede, in t eeuwig rijk bij God. Wij moeten dus vurig en ingetogen bidden, nooit ten offer gaan uitsluitelijk om ons aan de familie te toonenmaar indien het moge lijk is het sacrificie der Mis in vereeniging niet den priester opdragen tot lavenis van de ziel; en ontbreekt de tijd, ten minste eenige gebeden storten voor den afgestorvene. Daardoor alleen zullen wij den overledene hulpe bieden en zullen wij hem rechtzinnige blijken van dankbaarheid, van achting en van genegenheid geven. Er zijn geloovigen, en Goddank nog vele, die wel het inzicht der Kerk verstaan en die er hun gedrag naar schikken. Zij bidden mee met haar voor de dooden, namelijk in de kerk, en bij den boord van het graf. Mochte dit voorbeeld door iedereen gevolgd worden «- Bemesting der doorlevende planten. De afdeeling der doorlevende planten be vat, bladplanten wortel- en knolplanten, en vruèhtplanten, zooals rhabarber, artichok- ken<, zeekooien, aardbezieën, doorlevende spiijiagie, enz., daarenboven, treft men er zatidplanten aan, vlinderbloemige en andere, de/zaaddragers welke hier overgeplant wor den met het oog op de voortbrengst nieuwe zaaizaden. Alle doorlevende planten behooren bijge- olg tot eene of andere der plantenreeksen "e arc planten, wortel- en knolplanten, en zaad- planten elke deze heeft diensvolgens bijzon dere eigenschappen. Naarvolgens de physio- logische voorwaarden dezer laatste teelten, zal het noodig zijn daar rekening van te houden, zooveel te meer daar deze planten verschillige na eenvolgende jaren op de zelf de plaats blijven, heigeen de jaarlijksche bemestingen vermoeilijkt. De ongekropte bladplanten van het per ceel der doorlevende planten vergen eene sterke bemesting werkzame stikstofvetten,- weinig fosfoorzuur, en tamelijk veel potasch; de gekropte bladplanten veel humus, minder werkzame stikstof mesten, doch die eene langdurigere eu aanhoudendere werking bezitten, zooals bet ammoniaksulfaat bij voorbeeld, tamelijk wel fosfoorzuur en eene sterke dosis potaschmesten, de wortel- en knolplanten ontvangen eene goede stikstof-, fosfoorzuur en potasch bemesting eindelijk vergen de zaadplanten weinig stikstof, doch sterke hoeveelheden fosfoorzuur en potasch, opdat er eene goede reserve in den grond aanwezig zij. Voor deze laatste, dient er betrekkelijk de stikstofbemesting onder scheid gemaakt te worden de vlinderbloe migen vergen zeer weinig stikstof, de niet vlinderbloemige zaadplanten daarentegen vergen er tamelijk wel. De bemesting der doorlevende planten zal vooral intensief wezen tijdens de zaaiing of de planting, wanneer de vruchtbaarmaking des gronds meer gemak oplevertmen mag tot 600 kgr. stalmest, 8 kgf. superfosfaat of 10-12 kgr. slakkenmeel, 10-12 kgr. kaïniet of beter 4 kftr. chioorpotasch, en 3 kgr. am moniaksulfaat per are aanwenden. De daarnavoigende jaarlijksche bemesting bestaat uit 3-4 kgr. ammoniaksulfaat, 5-fe kgr. superfosfaat, 3-4 kgr. chloor-of zwa velzure potasch, en, des gevallend, van 4 tot 500 kgr. goed ontbonden stalmest. C Verboden nadrukJAN. i Frankrijk. OntvolkingDe mi nister van arbeid komt eene statistiek der fransche. huisgezinnen uit te geven. Wö treffen ér dé voïgehdecijfers aan, die ge noegzaam bewijzen in welken toestand Frankrijk verkeert. Het getal huisgezinnen wordt berekend op 1 1,315,000. Op dat totaal zijn er 1.804.710 huisgezinnen zonder kinderen. 2.966.171 met een kind 2.661.978 met twee kinderen 1.643.425 met drie kinderen 987.392 met vier kinderen 566.768 met vijf kinderen 327.241 met zes kinderen 182.998 met zeven kinderen 94.729 met acht kinderen 44.728 met negen kinderen 20.639 met tien kinderen 8.305 met elf kinderen 3.568 met twaalf kinderen 1.437 met dertien kinderen 554 met veertien kinderen 249 met vijftien kinderen 79 met zestien kinderen 34 met zeventien kinders 45 met achttien kinderen Maandag werd de financiewereld fel ont roerd door de aanhouding van eenen welge- kenden financier, heer Rochette, die zijne bureelen in de Wittestraat te Parijs heeft. Rochette is beheerder-afgeveerdigde van de - Fransch-Spaansche Bank van de Société du Crédit Minier et Industriel van Parijs, lid van den beheerraad der ko permijnen van Nerva, enz. Maandag morgend werden er huiszoekin gen gedaan in zijne verschillende bureelen waar rond de 400 bedienden zijn. Rochette werd aangehouden en opgesloten. Rochette gaat door als een der vernuftigste financiemannen. Hij is 30 jaar oud, gehuwd en vader van een meisje van 2 jaar. Vroeger was hij koffljhuisbediende te Melun; hij had, na eene kleine erfenis te hebben getrokken, de comptabiliteit aange leerd en was vervolgens bij eenen bankier in dienst getreden. Ziehier waarvoor hij vervolgd wordtDe heer Gadat, een zijner klanten, legde, in februari eene klacht tegen hem neder, waarin hij hem beschuldigde van zijnen naam te hebben gebruik gemaakt om de maatschappij Union Franco-Beige te stichten. Op aanklacht van den heer Gadat, gingen de experten op onderzoek over de verschil lende zaken, welke tegen Rochette inge bracht werden, terwijl nog andere klachten aankwamen. Rochette stichtte een aantal zoogezegde nijverheids- en mijnmaatschappijen, die meestal enkel op het papier bestonden. Zoo deed hij een belangrijke uitgifte van akties voor de ontginning van kopermijnen, die geene roode duit weerd waren. Voor nijver heidszaken, voor welke een kapitaal van 2 a 300,000 fr. zou voldoende geweest zijn, gaf hij voor verscheidene millioenen frank akties uit. In den beginne betaalde hij aan zijne aktiehouders goede winsten en dat versterkte natuurlijk het vertrouwen, dat de ongeluk kige spaarders in hem stelden. Doch die winsten waren genomen op het gestorte kapitaal van de nieuwe maatschappijen welke hij voortdurend stichtte kortom, iiij groef altijd een put om eenen anderen tq vullen, doch dat kon natuurlijk niet blijven duren. De akties van verschillende zijner maatschappijen, die over eenigen tijd tot ver scheidene honderde franks gekwoteerd wer den, zijn nu tot eenige franks gezakt en vinden zelfs geene koopers meer. De gevolgen van den krach. Het is te vreezen dat deze krach de val van verscheidene kleine banken zal voor gevolg hebben. De Crédit Minierwerkte bijzonder bij middel van makelaars, die huis, en die aan de kleine spaarders het weinige spaargeld ontnamen dat zij konden bezitten. In 't binnenland waar succursalen waren zijn de kleine spaarders ook erg beproefd. Tusschen de slachtoffers zijn er weduwen van mijnwerkers die de dood ge vonden hebben in de mijnramp van Cour- rières. De krach beloopt voorzeker tot ruim 200 millioen. In België waren twee hulphuizen. Een te Brussel, Boulevard Anspach en een te Luik. De titels van alle fransche flnancieele maatschappijen, franco-belgische, franco- spaansche, enz. worden in de Beurs niet officieel gekwoteerd. Zoo komt het dat er niet veel der papierenvan Rochette in België geplaatst zijn. Er zijn eenige zijner akties in het luiksche en ook te Brussel ver kocht, maar dat is al. De krach zal bijgevolg de belgische spaarders weinig of niet treffen. Moord te Roebaais. Maandag na middag gebeurde in de rue des Filatures, te Roebaais, een bloedig drama. De vrouw van den lanteernontsteker, Jozef Vanschei, 45 jaar, Leonie Farvacqne, 38 jaar, leidesedert lang een ongeregeld leven en over ongeveer drie weken, terwijl de man in 't gasthuis lag, had zij de echtelijke woning verlaten, om onder een valschen naam met een ge huwden man te gaan leven. De man gelukte er nochtans in de schuilplaats zijner vrouw te ontdekken. Maandag begaf hij er zich naar toe en dwong haar hem te vergezellen naar eene gemeubelde kamer, die hij niet verre van daar gehuurd had. Daar gekomen verwijderde hij zijne oudste dochter en sloot de deur. Hij haalde dar. een scherp dolkmes te voorschijn en ondanks het gesmeek der vrouw, bracht hij haar verscheidene messte ken toe, waarvan een, in volle borst, haar dood neerstrekte. Vervolgens ging de moordenaar bedaard uit en sloot de kamer achter zich. 't Was de oudste dochter, Laura, 16 jaar, die het lijk harer moeder vond. Het ander kind. Ray- monde, 13 jaar, verblijft in een gesticht te Pont-Maugis. Jozef Van Schel was na de moord naar de woning zijner ouders gegaan, waar hij weenend zijne misdaad vertelde. Nu iedereen vaarwel te hebben gezégd", wil de hij onder een tram springen, maar men kon hem weerhouden. Eenige minuten na dien werd hij aangehouden. Hij bekende de moord beraamd te hebben. De misdaad heeft in gansch den omtrek de grootste ontroering verwekt. Uit de lijkschouwing is gebleken dat Van Schel met schrikkelijk geweld de messteken heeft toegebracht. Leonie Farvacque heeft niet min dan tien messteken bekomen, waarvan drie doodelijke. Een dier steken doorboorde het harteen tweede de linker long, een derde de lever en de maag. De zeven andere wonden waren min erg. Nederland. Botsing op zee. Uit Rotterdam is de nieuwstijding toegekomen dat in de Noordzee eene schrikkelijke botsing heeft plaats gehad tusschen de belgische stoomboot Ben Moudin en de engelsche visscherssloep Hawthsorn Dit laatste schip is onmiddelijk gezonken. De bemanning kon door de belgische stoomboot gered wor den, uitgenomen de opperkok, die verdron ken is. De schipbreukelingen werden te Terveuren aan wal gebracht. Japan.Eene zeeramp250 dooden Zondag is de kustvaarder »Matsou-Maru» nabij Hakodati, op de stoomboot Hideyos- kimaru gebotst. De Matsou-Maru is gezonken. De kapitein, 48 matrozen en het meerendeel der 244 reizigers zijn in de gol ven omgekomen. STADSNIEUWS. Val. Zaterdag namiddag was Mau rice Dewachter, werkende voor rekening van M. Aimé Desagher, timmerman, aan 't afbreken van het huis van M. Hector De sagher, beenhouwer in de Yperstraat. Hij was bezig met den plankenvloer van eenen slaapkamer af te trekken boven den kelder, toen opeens het stuk hout waarop hij stond, brak. Dewachter viel neder maar stak de armen open zoodat hij aan eene portrel bleef hangen. Door den schok echter was hij den linker schouder ontwricht en in de lenden gekwetst. Hij werd seffens verzorgd en bin nen eenige dagen zal hij hersteld worden. In de val.Dinsdag kwam een vreem deling in het poiitiebureel aan en vroeg er slaping. De kerel werd ondervraagd en moest weldra bekennen dat hij vluchteling van Merxplas was. Hij werd opgeslotenen en 's anderdaags weggeleid Vrouwenkrakeel. Woensdag gerech ten vrouw D... en vrouw C... wonende in de gezegde Berats reke in ruzie en na mal kaar wat verweten te hebben begonnen zij duchtig te vechten. Laffe kerels. Woensdag morgend droeg een persoon van Brussel almanakken der Pink Pillen rond in Stad. Op de kaas markt gekomen wierd hij achtervolgd door «enige jonge straatloopers van rond de 15 "aren die hem een boekje vroegen. Daar dit un geweigerd werd, nam een der kereltjes een steen en wierp er mede naar de vreem deling. Deze werd getroffen aan het linker been en viel ten gronde. Toen hij recht stond gevoelde hij zich onbekwaam zijn werk voort e zetten. Hij ging bij den heer apotheker Üonteyne om zich te doen verzorgen en liende eene klacht in bij de politie. De man moest naar de statie gevoerd /worden. Een onderzoek is ingesteld. Zeiuiu aelitige en zieke personen aan ie café verboden is, mogen suikerij Van l'ieghem-Dupont, Rousselaere, gebruiken. Belooning. De heer Auguste Artois kkend onder den naam van .Vanheel onzer Wij geven hier een afdruksel van het aangenomen plan van de nieuwe postburee ien en liét niéuw stadhuis waarvan" de werken binnen een paar maanden in onze stad zullen beginnen. De gebouwen zullen, zooals wij reeds gezegd hebben, dezelve plaats nemen welke zij nu bekleeden. Het zicht dat hier gegeven wordt is de voorgevel van beide gebouwen. Rechts is het postbu- reel. In 't midden een ijzeren poort die toe gang zal geven naar het kazernder Pompiers en links het stadhuis. De lengte der gebou wen op markt zal van 30 meters zijn in de Schaalstraat 27 metersde hoogte van den toren van"het stadhuis zal van 40 meters zijn en deze zal derwijze gemaakt worden om desgevallend er een klokkenspel(carillon) te kunnen in hangen. Het plan gemaakt door M. J. Coomans van Yper, is zeer wel opgevat en de uitvoe ring ervan zal eene schoone verbetering zijn voor onze stad en tot eere strekken van onzen heer Burgemeester en ons katholiek gemeentebestuur. stad, komt deze week gedecoreerd te worden als oud-soldaat van Leopold I. Nieuwigheden in Stad. Naar wii vernemen zal Sint-Bertenskerk begiftigd worden met twee nieuwe klokken bij de twee die er nu reeds zijn. Met Pascheri zal men ook beginnen met 't plaatsen van den nieuwen orgel en rond kermis zal hij waar schijnlijk gereed zijn. Op O.-L.-V. kerk zal men van dit jaar nog een nieuw uurwerk plaatsen. VVatou. Doodelijke val Woens dag namiddag rond 3 ure, toen de bakker Louis Quetstroey thuis weerkeerde van brood uit te voeren, vond hij zijne vrouw Paulina Vanderschelden roerloos aan den trap van den bloemzolder liggen. De ongelukkige vrouw was binst zij alleen tehuis was naar boven gegaan om bloem en van den zoldertrap gevallen. Zij bleef op den slag dood. Het slachtoffer was 55 jaar oud. Rouslu-iig^e. Brand. Zaterdag 21 Maart om 4 1)2 ure namiddag is er begin van brand ontstaan bij Georges Behaeghel herbergier en voerman. De brand is begon nen op den zolder der woning alwaar er een weinig strooi was. Onze ieverige pompiers zijn er alras naartoe gesneld met de brand pompen en erin gelukt de brand te over meesteren. De schade aan het gebouw is maar geheel gering; het behoort toe aan den lieer Pyclc, brouwer te Poperinghe. Er bestaat geene verzekering Rechtbank van korfrijk.- Moord te Roeselare. Onze lezers zullen zich de moord herinneren den 10 februari laatst te Roeselare gepleegd op O. Surmont door tl. Dekiere. Surmont kwam dien avond rond 7 1)2 ure in de Leenstraat Dekiere te gemoet. Zij geraakten in woordentwist over eene oude veete en in een oogwenk stonden beiden met een mes in de hand. Surmont werd door Henri Dekiere door eenen steek in de borst getroffenhij kon nog eene naburige herberg binuenloopen, alwaar hij in bezwijming viel. Rond 11 ure 's avonds stierf hij. De dader werd denzelfden avond aange houden, en naar het gevang van Kortrijk overgebracht. Woensdag kwam hij voor de boetstraffelijke rechtbank van Kortrijk. Vijftien getuigen werden gehoord. Na het rekwisHorium van het openbaar ministerie, M. Verscheuren en de pleitrede van de ver dediging Mr G. De Coninck, sprak de rechtbank, verzachtende omstandigheden aannemende, tegen H. Dekiere eene gevan- genzitting uit van vier jaren. Cuerne. Brand. Vrijdag avond is eene onlangs nieuwe schuur, toebehoorende aan M. den scbepene Gallens, met gansch haren inboedel afgebrand. De schuur bevatte duizenden kilos ruw en gezwingeld vlas. De schade, door verzekering gedekt, bedraagt meer dan 30.000 fr. De oorzaak is onbekend. Avelglicm. TreinbotsingIS ge kwetsten.Zondag namiddag gebeurde in de statie van Avelghem een ongeluk, dat eene ware ramp ware geweest, liadde een der treins, die op elkander gebotst zijn, den gang niet vertraagd aan 't kruissen der spo ren. Het was 4ya ure. De trein van Kortrijk stond in de statie ting van den trein van Audenaerde af te wachten. Deze laatste kwam aan en reed. tengevolge eener verkeerde wisseltrekking waarschijnlijk, op hetzelfde spoor als de eerste. De machinist, het gevaar ziende, be hield gansch zijne tegenwoordigheid van geest en keerde den stoom achterwaarts. De botsing was nochtans onvermijdelijk, want de treinen waren nog slechts op een vijftien tal meters van elkander. De schok was ge weldig tusschen de twee treins. Het machien en de twee eerste wagons van den trein van Audenaerde sprongen uit de riggels, en een der buffers drong in den grond. De platforms der wagons werden verbrijzeld er ontstond eene schrikkelijke verwarring. Al de reizi gers, doodelijk verschrikt, liepen te gelijk naar de portels om buiten te geraken. Men bestatigde spoedig dat, alhoewel er verschei dene gekwetsten waren, niemand gedood was. De reddingswerken werden onmidde lijk ingericht. De gekwetsten werden in het bureel van den statieoverste gedragen, waar zij verzorgd werden door den geneesheer Delrue. Er was spoedig eene groote samen scholing en de gendarmen van Avelghem werden ontboden, om de nieuwsgierigen op behoorlijken afstand te houden. Rqnd 6 ure kwam uit Kortrijk een hulptrein aan met 10 mannen, om de belemmerde sporen te ontruimen. De dienst der treinen is niet onderbroken geweest. Er zaten veel reizigers in de twee opeen- gebotste treinen 18 hunner werden ge kwetst. De andere reizigers konden met den trein van 5 1)2 ure hunne reis voortzetten. Men kent nu de oorkaak van het ongeluk. M. Verdonck, baanwachter, had den wissel van het derde spoor getrokken, toen de trein van Audenaarde aangereden kwam en drie maal floot. Denkende dat hij eenen verkeer den wissel getrokken had, liep M. Verdonck terug en maakte den wissel los. 't Was daar door dat de trein op de lijn van Kortrijk liep. 't Sm in den Gouden Schoen bij Berat- Fremault, bij de Gendarmerie, Veurne straat, 56, Poperinghe, dat er van heden af, voor d'Eerste Communie en het Zomer seizoen, een buitengewoon assortiment te vinden is van prachtschoenen Chaussures de Luxe). Aan alle prijzen evenarende aan die van Brussel en andere steden. AalMt. Het onderzoek aangaande de vergiftiging van den ongelukkigen Arys wordt ieverig voortgezet.^Vrijdag werden verscheidene personen door den onderzoeks rechter onderhoord, waaronder de persoon die betrekkingen had met Virginie Van Nuffel, de vrouw van het slachtoffer. De persoon in kwestie werd insgelijks aange houden. Op bevel van den onderzoeksrechter is het overschot aangeslagen van de genees middelen welke Arys gedurende eene ziekte moest innemen. Er zijn nog verscheidene getuigen gedagveerd. Sint-Louis-Deeriyk. Schrikke lijk ongeluk. Een schrikkelijk ongeluk is gebeurd in de hoeve van M. Vande Waele. Een der knechten, C. Deloof, geboren te Marcke en wonende te Sint-Louis-Deerlijk, ging nevens het zware dorschmachien, toen hij opeens uitgleed en viel. De voerman had het ongeluk niet bemerkt en zette zijn weg voort. De ongelukkige Deloof geraakte onder

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1908 | | pagina 1