HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD NIEUWSBLAD VOOR verschijnende POPERINGHE EN OMSTREKEN, den Zaterdag namiddag. Twee Woonhuizen, HOFSTEDEKE EEN WOONHUIS BUITEIMHDSCH NIEUtflS. flIEÜWS UIT BELGIE. schoone groote Traamkar, BOUWGRONDEN ZONDAG 3 Mei 1908. 5 Centiemen. Vierde Jaar. N 23. ANNONCEN Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. den Notaris PEEL DINSDAG 5 MEI 1908, Overslag van te STAYELE, te PROYEN, op de Plaats, Botervervalsching. Landbouwoptelling. Den drukregel 10 c. Herhaalde Asinocen volgens overeenkomst. Eerste Taps, Bollingen en Herbergkermissen mits betaling van 25 cn. Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f. 2,00 Herbergiers buiten stad f-1,50 binnen stad f-1,00 Voor Frankrijk fr. 4,60 De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in het blad verschijnen. Mei. Zon op. Zon onder. Wekelijksche Almanak. 8 te Rousbrugge-Haringhe. en allerbeste ^Veitle TE WATOU. Koop I. Een onlangs nieuw gebouwd Woonhuis ter dorpplaats van Watou, met 5 ar. 75 ca. grond en erve. Bewoond door Vrouw We Degrendel. Koop II. Noord aan voorgaandeEen ge- rievig Woonhuis met afhankelijkheden en 3 ar. 70 ca. grond en erve daarmede gaande. —Bewoond door M. Désiré Depaep. Koop III. Oost aan de twee voorgaande koopen Een Hovenierhof, dienstig voor bouwgrond groot 2 ar. 96 ca. Koop IV. Oost aan voorgaande koop Een Hovenierhof, dienstig voor bouwgrond, groot 2 ar. 49 ca. Koop V. Een allerbeste Weide, groot vol gens meting 70 ar. 74 ca., bekend sectie A, nummer 216c. Notaris Haghhbae^t, TE PROVEN. Openbare Verkooping Instel met premie: MAANDAG, II MEI 1908, ter herberg De Kroon, Overslag Maandag 25 Mei 1908, Xe Verkoopen, Suikerij Van Tieghem-Dupont, Rousse- laere, is zeer spaarzaam in het gebruiken. Echo van het congres te Brugge. MOEDERTAAL. worden ingelijfd POFEMGBEmR Het recht, annoncen of artikels te weigeren is voorbehouden. Zondag 3 Maandag 4 Dinsdag 5 Woensdag 6 Donderdag 7 Vrijdag 8 Zaterdag 9 ure Misericordia.-H. Kruisvindings Alfred, s Monica, H. Bloedprocessie te Brugge, s Angelus, Irena, Pius V, Hilarius, s Jan in d'Olie, Judith, Jan Damascen, s Gustavus, Domitianus, Stanislas, H. Aartsengel Michiel's openbaring, s Désiré, s Macaire, Gregorius van Nazianze. Vrijdag 8 Mei, ten 11 ure 23 minuten 's morgends. Zaterdag 16 Mei, ten 4 ure 32 minuten 's morgends. Zaterdag 23 Mei, ten O ure 17 minuten 's morgends Zaterdag 30 Mei, ten 3 ure 15 minuten 's morgends. 4 ure 16 min. 4 14 4 13 4 11 4 9 4 7 4 5 min. 6 9 11 13 14 Eerste Kwartier. Volle Maan. Laatste Kwartier. Nieuwe Maan. STUDIE VAN om 4 ure stipt namiddag, ter herberg Au bon Marché, bewoond door René Gruwier ter dorpplaats van Watou Ingesteld 4000 fr. Ingesteld 2g5o fr. Ingesteld 600 fr. Ingesteld 525 fr. Ingesteld 3ooo fr. In pachte gehouden door Mr Adolphe Ducornetz, tot 1 October 1912 mits 160 fr. 's jaars. STUDIE VAN DEN t. van Een schoon langs den keiweg van Proven naar Crombe- ke, groot 1 hectare, 67 aren, 40 centiaren gebruikt door Henri Simoen, aan 300 franks 's jaars, boven de lasten, zonder pachtrecht. met 97 centiaren erf, bewoond door de weduwe Amandus Ryon, aan 8 franks te maande, zonder pachtrecht, boven de lasten. Zitdagen te Proven. ter herberg Au Gravier, te Proven, telkens om 2 uren namiddag aan zeer genadiger, prijs, kunnende 2000 kilos dragen bij JOSEPH SLOSSE, Haringhe. Over veertien dagen ging ik naar het West-Vlaamsch Congres van matigheids- werken te Brugge. Hier te Poperinghe terug, viel ik in een gezelschap stadsgenoten en zeg de maar rondborstig van waar ik kwam. De eene haalde onverschillig de schouders op een andere proestte van 't lachen en de derde zegde Wel, wel, waar ge, verdui veld toch loopt Nergens elders dan te Poperinghe vindt men voor diergelijke zaken zulk eene onver schilligheid. De Poperinghenaren zeggen dat ze niet moeten weten van schoone woorden, dat ze leven met goede soep en goede lucht. Ge bedriegt u, beste Poperin- ghenaar, ge leeft ook met bier. In de sociale afdeeling op het Congres zegde Dr Van Steenkiste aat tegenover het genevergebruik dat gedaald was, het bierverbruik merkelijk gerezen had en dat Poperinghe aan 't hoofd stond!... Flauwe èer voorwaar waarmede ieder rechtschapen man bitter weinig ge diend is. Vele burgers zijn er die denken den ma tigen uit te hangen omdat ze spits hun dertigtal choppen nog niet met,strooien beenen van de eene zijde der straat tot de andere waggelen. Hoe dikwijls komt het werkvolk voor den dag niet met voorwendsels en ongegronde oordeelen als dezeDe rijke lieden drinken ook, zij slenteren op straat niet, zij moeten niet ver loopen om hunnen dorst te laven, ze blijven in hun huis en hoeveel zij er binnenlappen, dat knopen ze aan onze ooren niet. Hewel, hebben zij een keelgat, wij hebben er ook een en is 't droog, we maken 't naten de tiende pint smaakt zoo goed als de eersteDomme beredeneering om hunne zatternij te verschoonen. Ten huidigen dage redekavelt men zooveel over allerhande maatschappelijke vraagstuk ken en men hoort ten allen kante stoffen met menschlievendheid. Sommigen zeggen we moeten 't werkvolk beminnen en hun lot verbeteren. En daarom wat aangegaan Zorgen voor betere woningen, hoogere dag- loonen geven, min arbeid vereischen en allerhande voordeelen beschikken. Maar ziet eens wat er volgen zal vriendenMin arbeid voor een man wiens keel gestadig jeukt, zal hem meer tijd en gelegenheid verschaffen tot het drinken. Meer geld hij zal er nog dagelijks een of twee meer mogen omkeeren. Ohwe moeten het wel weten, als we den werkman de gewoonte niet afleeren dit groot deel van zijn geld te brengen in de herbergen is het geheel en al onmogelijk den werkersstand heropte beurenalle middels die we zullen aanwenden zullen plaasters zijn op een houten been. Als we integendeel den alcohol wegnemen die de gezondheid van den werkman onder mijnt en opvolgentlijk deze van zijn kroost, en als we 't werkvolk leeren zijn overschot brengen naar de spaarkas die een ware broeikas is, zullen we 't volk weerhouden in zijne onvermijdelijke zinking naar 't ver derf. Hoe meer tapperijen, hoe meer ziekten. Hoe meer alcohol, hoe meer volk in de ge vangen, in de gestichten der waanzinnigen en in de gasthuizen. Het alcoholisme is een pest die heerscht in ons land en dagelijks ontelbare slachtoffers in 't graf sleurt. De Maatschappij is ontredderd en zeker heeft het alcoholisme een machtige hand toege- steken. Hewel dan, als er eenige uitgelezene mannen met verheven verstand en bezielde harten opstaan en een dijk oprichten tegen den stortvloed van 't alcoholisme die ons overweldigt, zullen wij die met onverschil ligheid en spot bejegenen Welaan dan, Poperinghenaars, willen we nog gebukt .gaan onder het knellende juk der onverschilligheid, willen wij met over- kruiste armen getuigen zijn van al het onheil en miserie die de drank veroorzaakt? Laten we onze klein burgerlijke gedachten afschudden, ze zijn zinverwant met klein geestige. We zouden geen halven liter alcohol willen drinken in genever en we aarzelen niet dien halven liter binnen te pakken uitgelengd in bier Wanneer de mensch den drank giet in de slonde die nooit voldaan is, bemerkt hij niet dat er in het glas vergift gemengeld is dat langzaam doch op zekere en onbedriegelijke wijze zijn binnenste, alsmede zijn leven op- knaagt. O Vlaanderen, schoone Vlaanderen, gij zijt een prachtige boom met welige vruch ten. Jammer, de fransche wind waait uit het zuiden en doet de beste vruchten afval len en op den grond openspatten. Daarbij is er ook een inwendige bron van verderf. Bezie die heerlijke vruchten die daar prijken een afzichtelijke worm knaagt het hart der vruchten uit en wij staren dat aan niet onmachtig maar kommerloos en onverschilligWeihoe Fuohs. Waarom zijn moedertaal niet leeren Hier in ons Vlaamsche Vlaanderland? Waarom een basterdtaal vereeren Die ons beschimpt ten allen kant Waarom zijn Moedertaal niet spreken Voor een zoo warme Lettervriend Waarom een basterdtaal aanpreken Die niet de naam van taal verdient Waarom zijn Moedertaal verachten Voor een echt Vhiamsch geboren kind Waarom een basterdtaal betrachten Waarin men smaak, noch goeste vindt Waarom zijn Moedertaal bestrijden Voor een Vlaamsopgebrachte zoon Waarom zich basterdtaal toewijden Heel vreemd aan land, aan dorp aan woon? Waarom zijn Moedertaal verwijzen Haar met verbijsterd oog aanzien Waarom een basterd tale prijzen En haar uw eer en liefde biên Waarom zijn Moedertaal verlaten Hier in ons Vlaamsche Vaderoord? Waarom een basterdtale praten Die men met wangeluid aanhoor^ Waarom zijn Moedertaal verzaken Die schittert als een sterrenkrans Waarom naar basterdtale haken Ontsierd van rijkdom, zwier en glans Ja, ja, zijn Moedertaal beminnen Is plicht voor allen Flamingant Zoo zal men vrede en eendracht winnen Voor Taal, en Troon, en Vaderland. Frankri, jk. Goeden Vrijdag. Niettegenstaande hare gedurige en rusteloo- ze werking, is de fransche regeering er nog niet ingelukt het geloof uit de herten aller Franschen te rukken. Verre van daar Een treffend bewijs daarvan De kolonel bevelhebber van het 25e linie regiment te Cherburg, had op het rapport" doen vragen wie er, op Goeden Vrijdag, wilde vleesch eten. In geheel het regiment waren er enkel... driemannen! Men weet dat de framassons de gewoonte hebben, op Goeden Vrijdag, in hunne logiën, avondmalen te houden waar niets dan vleesch opgediend wordt. Ze doen dat als hemelter gende uitdaging. Op die vette avondmalen worden goddelooze redevoeringen uitgespro ken. Men weet ook dat het, in veel logiën, een afschuwelijk gebruik is, dat de framas- son die vraagt om aanveerd te worden, het kruisbeeld onder de voeten moet treden. Hier Zola, daar GodZondag had te Suresnes, de inhuldiging plaats van het borstbeeld van Zola, den vuilsten schrijver die ooit in Frankrijk bestaan heeft, volgens getuigenis zijner eigene vrienden. In zijne redevoering bofte de burgemeester van Su resnes een socialist er meê, dat men Zola's borstbeeld gegoten had met de klokken der parochiekerk, die de gemeenteraad aan sloeg En hij voegde erbij dat zulks opzet- telijk gedaan werd. Hetgeen zegde hij, vroeger tot de verkondiging van den gods dienst diende, hebben wij gebruikt tot de ophemeling van hem die den godsdienst uit al zijne macht bestreed. Wat verschil met hetgeen in Duitscliland gebeurt! De kanons die de Duitschers in den oorlog van 1870 op de Franschen verover den, deden ze dienen om er klokken van te gieten voor de hoofdkerk van Keulen. Die kleine vergelijkenis teekent de strekking der twee volkeren; Het eene verheerlijkt God, het andere... Zola! De Joden verkozen wel Barabas boven Christus. En onze framassons verkiezen Frankrijk boven Duitschland. Soorte zoekt soorte. Roebaais. Een belg aangehouden. Als vermoedelijke dader van den moord op den vanillekoopman Eug. Hanni, te Parijs, Boulevard Voltaire, onlangs gepleegd, werd vrijdag te Roebaais een belg aangehouden. Is. Vermeire, te Moeskroen geboren den 4 april 1876. De aangehoudene is een ban diet van de ergste soort, die reeds meermalen in België en in Frankrijk veroordeeld werd. 't Noorderdepartement van Frankrijk is eene oude brokke van Vlaanderen die de Franschen ingeslokt hebben. De vlaamsche geest blijft er voort leven Alzoo is 't dat de katholieken daar entwat zijn, terwijl zij in andere streken van Frankrijk schier niet meer tellen. Te Roebaais was het over 14dagen kiezing voor een arondissementsraadslid, iets dat omtrent met onze provinciale raadsleden gelijk staat. Er waren twee kandidateneen socialist en een antisocialist. De socialist werdt geklopt. In eene stad gelijk Roebaais, is dat zeker een verheugend kenteeken. Roebaais, immers was een der eerste steden van Frankrijk die een socialitische burge meester, den gazetverkooper Carette, aan haar hoofd had. Maar Roebaais weet wat 'trood gemeentebestuur haar kostte. Nu is het een ahtisocialist, groote fabrikant, M. Motte, die burgemeester is. Zondag en acht dagen is het gemeentekiezing gansch Frankrijk door. De socialisten doen veel geweld om weèr meester te worden op het stadhuis van Roebaais. Zullen ze lukken Men twijfelt er aan. —*Hondschoote. Verhangen. Toen de vrouw van den molenaar Frederic Mon- caret, wonende op den Slinger Molen dinsdag middag de knechten riep om te noenmalen, bestadigden deze dat een hunner te kort bleef't was André Viane van Crom- beke, zoon van Emile, een jongen van rond de 15 jaren oud, die poester was. Verwon derd over zijn wegblijven ging men op zoek en de landbouwster, die ook aan 't zoeken was, vond den jongen in den aardappelkel der, verhangen aan eene kram en vastge bonden met zijn zakneusdoek. Zij riep om hulp en men sneed seffens den strop door, maar het was te laat, de jongen was dood. Men kent geene redens waarom de jonge ling zich zou te kort gedaan hebben, hij was altijd blijgeestig en iedereen die hem kent is van gedacht dat de jongen eene proef heeft willen doen en bedrogen is geweest. 't Ware d'eerste maal niet dat men daar van hoort. V ieux-Comlé.Huiselijk drama. De echtgenooten Descamps, wonende te Ma- cou, waar de man douanier was, waren nog maar zeventien maanden getrouwd en reeds was er voortdurend oneenigheid in het huis houden. De vrouw, Jeanne Foissac, verliet het echtelijk dak en nam haren intrek bij hare moeder, wonende te Vieux-Condé. Donderdag avond, rond 11 ure, begaf Descamps zich naar de woning van zijne schoonmoeder. Hij verbrijzelde eene ruit, opende vervolgens het venster en drong binnen. Hij klom naar de slaapkamer en zag er zijne schoonmoeder en zijne vrouw in slaap liggen in hetzelfde bed. Descamps haal de zijnen ordonnancierevolver te voorschijn en gaf vuur op de twee vrouwen. Zijne echt- genoote werd getroffen in de rechterslaap en was op den slag dood de schoonmoeder kreeg een kogel in den rechterarm. Toen keerde de moordenaar het wapen tegen zich zei ven en schoot zich een kogel in den mond de dood was oogenblikkelijk. De toestand der moeder levert geen ge vaar op. Engeland. De ongelukken der En- gelsche vloot. De transatlantieker St- Paul is tijdens eene sneeuwstorm in het kanaal op de kruiser Gladiator gebotst. Deze laatste bekwam averij. Seffens wer den reddingsbooten te water gelaten. De Gladiator is te Yarmouth binnen gevaren. Er worden 34 man vermist. Drie zijn verdronken, waaronder een luitenant acht werden gekwest. Men denkt dat de matrozen die in eene reddingsboot zaten te Southampton zullen aanlanden. De torpedojager Gal werd door het wachtschip Attentive voor Harwich in den grond geboord. Een groot deel der be manning kon gered worden. DiiitMcliland.Een blauwbaard. Men heeft te Grosnomoteld den mandemaker Koch Fr. aangehouden. Het is nu uitgeko men dat die onmensch, die 64 jaar oud is, niet min dan 6-7 vrouwen vermoord heeft. l/ereenigde-Statcn. Wervelstor men. Honderden slachtoffers. Een schrikkelijken cycloon heeft vrijdag de staten Mississipi, Louisiana en Alabama verwoest. Volgens de laatste berichten, zouden er meer dan 600 personen gedood en meer dan 1000 gekwetst zijn. De schade zou meer dan 200 miljoen bedragen. Anderen schatten de schade zelfs op 400 miljoen. In de stad Pardis, in Mississipi, zijn slechts 7 huizen op 200 recht gebleven. Voor de gekwetsten is er geene plaats meer. Meestal de bewoners zijn naar de omliggende steden gevlucht. Het justiciepaleis is gespaard gebleven. Het ligt nu vol lijken en ster venden. Werkeloosheid.Uit New-York seint men naar Londen, dat, volgens een officieel verslag, 4.750.000 arbeiders, behoorende tot de verschillende nijverheden, zich op het huidig oogenblik, zonder bezigheid be vinden. Tunis.Sprinkhanen.Een reusach tige inval van sprinkhanen teistert de streek van het zuiden van Kairouan naar het noord westen van Tunis. Zij bedekken eene opper vlakte van 60 duizend hectaren en vernielen alles op hunnen doortocht. De sprinkhanen zijn gekomen op 30 kilo meters van Tunis, zich richtende naar Tribourka. Het gouvernement heeft de noodige maat regelen genomen ten einde het kwaad te keer te gaan. Mon spreekt veel op dit oogenblik van chicorei der Trappisten Vincart-Sil- ly, die, zoo het schijnt een uitgelezen koffie maakt. Dépöt bij gebr. Delhaize Moncarey-Sansen Perzie, Moorderijen. Uit Azer- bijan zijn onrustwekkende tijdingen toege komen. De Kurden uit de omstreken van Ourmia zijn in vollen opstand. Zij hebben 36 dorpen geplunderd, 2000 personen gedood en de telegraafdraden naar Tabriz afge sneden. Japan. Eene zeeramp. Eene tele gram uit Tokio meldt dat donderdag morgend de japansche kruiser Matsushima die als schoolschip diende, in 't zicht der Pesca- doreseilanden vergaan is, tengevolge der ontploffing van een houwitser, 30 matrozen werden gered. Men vreest dat er rond de 200 slachtoffers zijn. Rusland. Een politie kommissaris aan 't hoofd eener dievenbende. De russische nieuwsbladen melden de aanhou ding van een opperhoofd der geheime politie van Kieff, die aan 't hoofd eener machtige dievenbende stond. Hij zorgde dat al hunne ondernemingen zonder stoornis afliepen en deed ze in vrijheid zetten indien het gebeur de dat er aangehouden werden. De kerel had alzoo een aanzienlijke fortuin vergaderd maar komt nu aangehouden te worden. Vervolg. WATERBOTER. (Uit de voordracht van den E. II. Van Seynhaeve, te Rousselaere gegeven in den Provincialen Boerenbond Met zuiver keukenzout of chloorsoda kan men bij het verkoop van normale boter niet al te veel knoeien omdat de gavige boter niet veel zout verdraagtmaar waar het gewoon zout eene aanzienelijke rol speelt, 't is in den handel der waterboter. d/ De verkoop en het gebruik vananormale boter of waterboter neemt in Belgie eene verbazende uitbreiding, het is dus wel noo- dig dat het publiek ingelicht worde. Ziehier wat waterboter is en hoe zij gemaakt wordt. Men neemt goede boter, beste, zuiverste, droogste melkerijboter, men snijdt ze in kleine klompen en men laat ze vermalschen in lauw water, dan giet men er tot 10 °/0 keukenzout op met gansch warm water, en dan begint men de slapgewordene boter te kneden, te roeren en te draaien tot dat zij gansch los en schuimachtig wordt. Dan neemt zij aanzienlijke hoeveelheden water op en zout. Na voldoende bewerking wordt zij in kleine klompen in eenen kouden kel der overgebracht, waar zij na eenige uren wederom vast en kleiachtig wordt, zoodanig dat zij gemakkelijk de verpakking kan ver dragen. De boter kan alzoo tot 36 °/0 en nog meer water dragen. Zij kan verders aanzien lijke hoeveelheden zout bevatten, zonder afstootelijk te zijn van smaak. Dit is een feit dat het zout met veel water ingewrocht in de boter, den smaak niet bederft. Wij spra-. ken hooger van 10 °/0 zout, wel ja, dat is niet overdreven, want van die 10 gaan er 2 °/o in water over, daar het zout ge woonlijk tot 20 °lo water bevat en de 8 overblijvende zoutdeelen die aan de natuur lijke boter eenen scherpen pekelsmaak zou den geven, dienen hier om het water te helpen bij houden zonder den smaak te be derven. De kleine knoeiers doen die gansche bewerking met de hand, de groote ge bruiken daartoe bijzondere toestellen, eene machien Pénétreur genoemd, die wel gelijkt aan eenen mekanieken trog, en die door verschil- lige fabrikanten in België gemaakt en met veel lawaai van aanbeveling als een toover- toestel om geld te slaan uitgeleverd wordt. Gezien het geweld dat gebruikt wordt om de waterboter te verspreiden, moet men over tuigd zijn dat het stielken veel winste geeft, ook neemt het een schrikkelijke uitbreiding in het Walenland bijzonderlijk en in de groote steden. I)ie boter verkoopt gemakke lijk, gezien haren betrekkelijk lagen prijs, want goede koop bedriegt altijd, daar het altijd waarheid blijft dat de wereld wilt ge fopt zijn. Zoo ziet men in Brussel waterboter verkoopen aan 2,80 fr. de kilogr. Die boter wierd eenige uren voordien gekocht aan 3,30 fr. bijvoorbeeldzij bevatte dan zooge naamd 14 °/o water en 16 niet boter. Zij word gewaterd en gezouten tot 38 water en 8°/0 zout, hetwelk het eigentlijk niet-bo- ter gehalte van omtrent 33 of' van een derde doet stijgen. Zulke waterboter heeft dus nog eene weerde van van 2,20 fr. Zij geeft dus aan den knoeier eene winst van ruim eenen halven frank per kilogr. Laat ons daar bijvoegen dat die waterboter voort komende gelijk wij het veronderstellen, van het beste fabrikaat' der melkerijen, eigentlijk in verschen toestand nog goed van smaak is, zij kan natuurlijk niet bewaren, maar voor het onmiddelijk gebruik is zij nog fijn en van daar komt het dat zij in de gast hoven der groote steden veel bijval heeft. Daar kan men immers met boter aan 2,80 fr, gemakkelijk spel maken, en ze kwistiger opdienen dan boter aan 3,30 fr. Laat ons daar nog bijvoegen dat veel lieden waterbo ter koopen zonder het te weten. De knoeiers immers weten het publiek behendig om den tuin te leiden zij strooien vluchtbriefjes uit en aankondigen waarbij zij om in de duurte der boter te voorzien, door bijzon dere bewerking eene boter hebben kunnen bekomen die ticht en fijner, vluchtiger, en die zij willen verkoopen onder de waarborg van het loodZiet gij hoe men de verordeningen der wet behendig weet om te draaien Verders weet men op allerlei wijzen de wet te ontloopen. Hier wordt de inpakking der boter bij het bestellen veran derd, daar wordt de boter bloot en los op den schotel uitgekeerd, elders waar het lood niet tot reclame kan dienen, wordt het behendig op gepasten oogenblik afgeknipt en alzoo draait de molen Vervolgt. Volgens de landbouwoptelling, die op ln Maart laatstleden gesloten werd, beston den de teelten te Poperinghe, in den loop en op het einde van 1907, als volgt Tarwe 644 heet. Hop 512 y» heet. Rogge 314 Suikerij 8y« Sukrioen 5 Suikerbeet" 64 Haver 425 Wortels 2ys Veldboonen 91 Voederb" 221 Erwten 112 Aardappel" 268 yt Rapen 361 V% Klavers 135 Vlas 67 Boomgaard"85 Koolzaad 4 y« Meerschen 98 Tabak 4 Weiden 826 Voor de huisdieren luidt de opgave Landbouwpeerden 343; Stieren 27; Melk koeien 1982; Mestdieren 22; Jonge Stieren (mindan 2 jaar) 52; Veerzen 605; Jong© Ossen 9; Jaarlingen 322; Kalveren 504; Zwijnen meer dan 6 maanden) 901 Jonge Zwijnen (2-6 maanden) 738Biggens 1502, STADSNIEUWS. Verdachte dood. In den avond van Woensdag 22" april laatstleden vonden per sonen in 't naar' huis gaan, de genaamde Jules Lemarre, 54 jaar, in de Meessenstraat in den grond liggen. De man was daar geval len en kon niet op. Men hielp hem op en leidde hem naar huis. Sedert dien kloeg Lemarre geweldig in het hoofd en woensdag laatst is hij gestorvenin zijnen val had hij zich inwendig aan het hoofd gekwetst en was misschien wel den schedel gebroken. Het parket van Yper vergezeld der wets- doktoors is donderdag in stad geweest om de lijkschouwing van Jules Lemarre te doen. De uitslag is nog niet gekend. De messteek van carnaval. Onze geachte lezers zullen zich nog herinneren dat op 3 maart laatst, zijnde carnaval-dins dag, de landbouwwerkman Henri Gesquiere, in 't naar huis gaan 's avonds, een groep maskers ontmoette in de Veurnestraat, en van een hunner eene messteek in de bil kreeg. De zaak, alhoewel moeilijk, werd onderzocht en de dader ontdekt't was ze kere Vandevoorde T. van Poperinghe ook landbouwwerkman. De zaak kwam donder dag laatst voor de rechtbank van Yper. Vandevoorde werd voorwaardelijk ver oordeeld tot 5 maanden gevang en 100 fr. boete of 1 maand gevang. Opgelet voor de pick-pockets. Op de eiermarkt van vrijdag laatst werd de vrouw Auguste Lachatte-Hoorelbeke, van Proven, door een behendige en tot nu toe onbekende dief, hare portemonnaie ontstolen met eene som van 20 fr. erin. Zij heeft bij de politie klacht ingediend. Begin van brand. Personen die vrijdag avond rond 9 ure de Westouterstraat voorbij gingen, zagen dikke rook uit het dak der ressortfabriek van M. H. Colaert stijgen. Zij verwittigden deze onmiddelijk en toen men ging zien was het een hoop olievodden die in laaie vlam stond. Met hulp van eenige geburen werd de brand alras uitgedoofd. Gelukkiglijk dat men het op tijds gewaar werd, of de brand ging voorzeker groote schade veroorzaken. Uitstapje der oude soldaten. Zon dag laatst heeft de maatschappij De oude Soldaten onder het Voorzitterschap van Mijnheer Henri Declerck,zich naar Rudder- voorde begeven om er de plechtige inhuldi ging van het vaandel afgegeven aan den bond der gewezen soldaten dier gemeente, bij te wonen. 31 Maatschappijen waren er aanwezig. De Maatschappij van Poperinghe heeft de premie bekomen toegekend aan de verstkomende Maatschappij. Eere aan den achtbaren Heer Voorzitter, M. Henri Declerck, voor het gezellig reisje dat de maatschappij gedaan heeft. Besluit van het timmermans genoot schap. In eene algemeene vergadering gehouden over eenige dagen en met eenpa righeid van stemmen heeft het timmermans genootschap bestaande uit ai de timmermans bazen van stad, besloten het dagloon der

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1908 | | pagina 1