HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD NIEUWSBLAD VOOR verschijnende POPERINGHE den Zaterdag EN 0 STREKEN, namiddag. HOFSTEDEKE EEN WOONHUIS SCHUUR ZAAILAND HOFSTEDEKEN BlilTEjiMpSCH NIEUölS. LANDBOUWBELANGEN. NIEUWS UIT BELG1E. ZONDAG 10 Mei igo8. 5 Centiemen. Vierde JaarN 24. te STAVELE, te PROVEN, op de Plaats, den Notaris PEEL, I. Maandag 18 Mei 1908, B) Gemeente Beveren (Yser) II. Woensdag 20 Mei 1908, Op Vrijdag 29 Mei 1908, Openbare Verkooping ANNONCEN Den drukregel 40 c. Herhaalde Annocen volgens overeenkomst. Eerste Taps, BolSingen en Herbergkermissen mits betaling van 25 c". Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f 2,00 Herbergiers buiten stad f-1,50 binnen stad f 1.00 Voor Frankrijk fr. 4,60 De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in het blad verschijnen. Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Wekelijksche Almanak. Mei. Zon op. Zon onder. Notaris Haghebae^t, TE PROVEN. Openbare Verkooping Instel met premie: MAANDAG, II MEI 1908, ter herberg De Kroon, Overslag Maandag 25 Mei 1908, te Rousbrugge-Haringhe. Openbare Verkooping A) Gemeente Rousbrugge-Haringhe, ROUSBRUGGE; VENDITIE VAN Notaris BA CQ ÜAER T, TE POPERINGHE. WOE STEN, ARME ZIEKEN. Belly-Grenay.—Poperingsche werklieden aangevallen door Yperiingen en Zonnebekenaars. BotervervaSsching. De beweging der Engelsche Hopplanters. 2. Vier kinderen verbrand te Ploegsteert. EES worden ingelijfd MWEWm Het recht, annoncen of artikels te weigeren is voorbehouden. Jubilate s Job, Antheunis, Gordianus, s Mamertus, Eleonora, Beatrix, Franc.-Hier. s Renatus, Pancraas en Achilles, Nerius, s Servatius, Dominica, Esther, s Stefan, Bonifaas, Walburge, Angela, s Dymphna, Sidronius, Isidoor, s Joannes-Nepommenus. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Eerste Kwartier. Volle Maan. Laatste Kwartier. Nieuwe Maan. 4 ure 4 4 3 3 3 3 4 min. 7 ure 16 2 7 17 1 7 1G 59 7 21 57 7 22 56 7 23 54 7 25 Vrijdag 8 Mei, ten 11 ure 23 minuten 's morgends. Zaterdag 16 Mei, ten 4 ure 32 minuten 's morgends. Zaterdag 23 Mei, ten O ure 17 minuten 's morgends. Zaterdag 30 Mei, ten 3 ure 15 minuten 's morgends. STUDIE VAN DEN van 1. Een schoon langs den keiweg van Proven naar Crombe- ke, groot 1 hectare, 67 aren, 40 centiaren gebruikt door Henri Simoen, aan 300 franks 's jaars, boven de lasten, zonder pachtrecht. met 9? centiaren erf, bewoond door de weduwe Amandus Ryon, aan 8 franks te maande, zonder pachtrecht, hoven de lasten. Zitdagen te Proven. ter herberg Au Gravier, te Proven, telkens om 2 uren namiddag STUDIE VAN om 5 ure namiddagter herberg Au Postillon, bewoond door de landers De- velter, ter dorpplaats van Rousbrugge, van Eene sterk gebouwde met 2 aren 05 ca. grond en erve daarmede- gaande, gelegen langs den steenweg van Rousbrugge naar Crombeke. Handslag met de geldtelling Eene allerbeste partie langs den steenweg van Hoogstaede naar Rousbrugge, groot i heet. 18 are 70 ca. In pachte gehouden door de medever koopster Julienne Develter tot ln October 1908, mits 170 fr. 's jaars boven de lasten. om 2 ure namiddagten sterfhuize van wijlen-Franpois Develter, ter dorpplaats van AAllerhande huismeubelen, menagie- goederen, keuken,- tafel- en herberggerief. B/ LandbouwerMiillaam Kuip- en kernallaam windmolen, aalkarteel en stan den, tolle, eegden, ploegs, braakmachienen, snijpeerd, bascule, enz. enz. CVoermaiisaliaam Groote wa gen, twee driewielkarren, camion, twee voituren (calèches), tilbury, harnassen en harnassuren, bastieren, zwingels, ketens, enz. enz. D/ Beestialcn s Twee sterke merrie- peerden, eene allerbeste melkkoei en eene veerze. Gewone voorwaarden. STUDIE VAN DEN om 3 ure zeer stipt namiddagter her berg A la Cour de Flandre, bij Pieter Quaghebeur-Proot, tegenover de Statie, te Poperinghe, in eenen koop van een goed behuisd en betimmerd gelegen aan de Omloopstraat, Inhoudende volgens kadaster sectie B nummers 52b. 84b, 106b, 107, 108, 109, 110a, 112 en 113, 2 heet. 79 aren 95 cent. onder grond van gebouwen, hoving, boom gaard, weideen zaailand, uitmakende eenen blok. 1)2 instelpremie te winnen. Titels, plan en veilingsvoorwaarden, be rusten ten kantoore van voornoemden No taris. Zij .lagen daar in 't Hospitaal Te zuchten, hopeloos te weenen, Gefolterd door een wreede kwaal En ziek... tot in het merg der beenen. Maar aah den witgekalkten muur, Met liefdeblik en open armen Verscheen, in 't aaklig lijdensuur, Een groote Christus vol erbarmen. De droefheid van dien Man van Smert Kwam hen met nieuwe hoop bezielen, En uit hun diep gebroken hert Ontvloog 't Fiat der heil'ge zielen. DeZuster waakte... en zei: «Heb moed, «Betrouw op God, mijn zieke broeder! Met eenen lach zoo godlijk zoet Als 't lachje van een teedre moeder. Met hare blanke maagdenhand Verbond zij walgelijke wonden, En wees den weg naar 't Vaderland Dat geene smerte kent... noch zonden. En 't was voor hen een dubble vreugd, Op 't woord van d'afgezant des Heereu, Verzoend met God en rijk in deugd, Tot hunnen Schepper weer te keeren. Eilaas een man, een apostaat, Tot Frankrijks ongeluk geboren, Kwam onverwachts met blinden haat Dit paradijs van vrede storen... En Combes rukte 't zalig Kruis, Dat ook hij vroeger had aanbeden, Ver uit de zaal van 't ziekenhuis En wierp het... in de vuiligheden. De Zuster stond bij 't lijdensbed, Haar christen broeder te verplegen, Verzonken in een zacht gebed Om 's Hemels g'nadelijken zegen. En Combes riep Vervloekte non, Ga heen... dat hij zichzelven redde En 't monster trok, zooveel het kon, De vrome maagd van 't ziekebedde. De Priester bad Heb medelij Met hunne onsterfelijke zielen. Maar Combes, dol van razernij En zoekend alles te vernielen, Verjoeg den Priester schandig weg. En d'heilge tolk des Albehoeders Verdween,... op zijnen ballingsweg Gezegend door zijn zieke broeders. Het snoode schelmstuk is volbracht O Combes, wasch uw'judashanden Van d'euveldaad die dag en nacht Als schandemerk er op zal branden. De vloek van 't lijdend menschenras Zal gretig aan uw herte knagen En u misschien gelijk Judas In d'eeuwige verdoemnis jagen. D. S. Suikerij Van Tieghem-Dupont, Rousse- iaere, is zeer spaarzaam in het gebruiken. Frankrijk.-De Gemeentekiezingen. Zondag hebben in Frankrijk de kiezingen plaats gehad voor de algemeene hernieuwing der gemeenteraden. De socialisten zijn deerlijk geklopt. Zij hebben 't Noorderdepartement niet kunnen winnen, daar de katholieken, er aan 't hoofd gekomen zijn. Te Roebaais schijnt 't zeker dat M. Motie, met veertien zijner vrienden gekozen, de meerderheid zal behouden. De socialisten hebben noch Limoges noch Mar seille teruggewonnen, en hebben zelfs Tou louse niet kunnen behouden. Hunne neerlaag is ook gevoelig in andere steden nog. De bende van Hazebroeck. Wij hebben gemeld dat er in de zittingzaal van assisenhof van Sint-Omaars werken moeten uitgevoerd worden in het vooruit zicht van het proces der bende van Haze broeck, daar er zooveel beschuldigden zijn dat de omheining moet vergroot worden. De departementsraad heeft voor dit deel eene som van 460 fr. gestemd. Drie Poperinghenaars, Hector Hauspie, Camille Brabandts en Benoit Verstraete, waren maandag morgen naar Belly-Grenay bij Lens vertrokken om er werk te zoeken in de aardewerken die daar plaats hebben en waarin reeds eenige andere Poperinghe naars wrochten. Zij kwamen daar in den namiddag aan, en op zoek zijnde naar werk, ontmoetten zij de twee gebroeders Albert en Julien Debeir, ook van Poperinghe. Zij ble ven staan en vroegen tegen deze waar zij best zouden op logement gaan. Binst dat zij daar aan 't spreken waren kwamen twee Zonnebekenaars naar hen toe en begonnen seffens ruzie te zoekeneen hunner nam zijn mes en sloeg ermede achter B. Verstraete die zich kon achteruit trekken maar toch aan de hand gekwetst werd. De Zonnebekenaars, maar met tweën zijn de, zagen dat zij de overhand niet konnen halen en vertrokken. De drie Poperinghenaars gingen ook van hunnen kant en namen rond 8 ure hunne intrede voor 's nachts bij de gebroeders Debeir. De Zonnebeeknaren hadden middelerwijl hunne makkers en wat Yperiingen opgezocht en trokken met een tiental gewapend met piochesteelen en messen naar het huis waar de Poperinghenaars gingen vernachten. Daar gekomen begonnen zij de deur in te stampen en al de ruiten uit te slaan, dron gen dan binnen alles in stukken slaande wat zij vonden. De Poperinghenaars werden duchtig geslegen en Verstraete kreeg een slag met eene bijl op het hoofd. Brabandts sprong dan buiten met eene spade en begon met zulk geweld links en rechts rond te slaan dat allen het aan 't Ioopen zetten en vertrokken. Zich willende wreken, besloten de Poperinghenaars hunne makkers te gaan verwittigen en de Yperiingen te gaan opzoe ken. De gebroeders Debeir trokken langs eenen kant, de andere langs een anderen kant. Brabandts, Verstraete en Hauspie den weg nog niet kennende kwamen een weinig later voorbij de herberg waar de Yperiingen op logement waren. l)eze kwamen toege sprongen en vielen de drie mannen te lijve. Zij riepen om hulp en een twaalftal Pope ringhenaars die afkwamen, de hulpkreten hoorend, liepen hunne makkers ter hulp. Geheel die bende ziende afkomen, trokken de Yperiingen hunne revolvers en schoten de baas der herberg, zekere Chariot, kwam buitengeloopen met een tweeloopgeweer en loste ook verscheidene schoten. Omtrent al de Poperinghenaars werden gekwetst. Verstraete is de schouder ontwricht, de arm erg gekwetst, loodkorrels in de hand en gaten in het hoofd. Hector Hauspie had rond de 20 loodkorrels rondverspreid in het li chaam, Brabandts en de gebroeders Debeir, Lowyck, Suffys en menige andere, werden allen min ot meer erg gekwetst door slagen en zaad. 's Anderdaags zijn een tiental Poperinghe naars huiswaarts gekomen. Een onderzoek is ingesteld. Kond de wereld. De mandemaker Koch heeft bekend in 't geheel 9 personen vermoord te hebben. Te Bykloft, stad gelegen op de Dnieper is eene overzetboot omgekanteld120 personen zijn verdronken. Op 210 versten van St Petersburg is een expresstrein op een koopwaren trein gebotst er zijn 50 dooden. Eene botsing heeft plaats gehad tusschen Peruvianen en Colum- biers in Zuid-Amerika. Er bleven 50 dooden. Te Laport in de Vereenigde-Staten brand de over acht dagen eene hofstede af bewoond door eene weduwe met hare twee kinders. Men vond er een onthoofd vrouwenlijk en die der kinderen. Iedereen dacht dat het lijk dit der weduwe was, doch een nader onderzoek bewees het tegenovergestelde. De vrouw was gevlucht na de hofstede en hare kinderen in brand gesteken te hebben men vond in den grond gedolven 12 lijken van personen die de vrouw binnen gelokt en vermoord had om ze te plunderen. Men K|>reelit ve«l op dit oogenblik van chicorei der Trappisten Vincart-Sil 'ly, die, zoo het schijnt een uitgelezen koffie maakt. Dépöt bij gebr. Delhaize Moncarey-Sansen Vervolg. Maar waarom toch, zal men zeggen, laat de wet dat gebeuren, waarom mag men in België waterboter verkoopen Tot hiertoe heeft men daarop geantwoord dat de vrijheid van den handel dit vereischte. In België iinmers^mag alle eetwaar die geene stoften jji>evat schadelijk voor de gezondheid, ver kocht worden op voorwaarde dat men er de samenstelling van opgeve. Alzoo mag men in zake van dierenvoeder, bij lijmneel bijv. allerhande onschadelijke stoffen in mengen, gelijk rijstpellen, gemalen strooi, enz. als men maar ae samenstelling van zulk lijnmeel opgeeft, mag men het verkoopen. Het staatsbestuur echter moet beletten dat er van die vrijheid misbruik gemaakt worde; het moet alles in 't werk stellen om liet be drog te ontdekken en de oneerlijke lieden te ontwapenen. Dit was -ook de bedoeling van het Ministerieel besluit, dat den verkoop der waterboter is komen bepalen. Dat het niet doeltreffend genoeg is hebben wij hooger gezien. Die toestand schijnt meer én meer beden kelijk, naarmate men overdenkt welke schrikkelijke hoeveelheden boter erin België verknoeid worden. Ziehier eenige cijfers die er een gedacht van geven België brengt jaarlijks van 70 tot 80 mil- lioen kilogr. boter voort. Wij trekken er jaarlijks uit Holland, van 4 tot 5 millioen kilogr. Uit Frankrijk van 1 tot 2 millioen kilogr. Uit Engeland, Australië, Oostenrijk, Rus land, omtrent 2 millioen kilogr. Onze gezamentlijke uitvoer bedraagt om trent de 5 millioen kilogr. Men rekent dat gemiddeld 30 millioen kilogr. voortgebrachte boter uit den handel blijven, zoodat er jaarlijks een 50 millioen kilogr. boter in den inlandschen handel komt. Welnu volgens de getuigenis van zeer be- voegdigde mannen en volgens eenige bij zondere berekeningen valt de vervalsching op ten minste den helft dier boter,dat is op de verbazende hoeveelheid van 25 mil lioen kgr. Als de vervalsching niet streng beteugeld wordt, zal zij eerlang eene nog meer alge meeneuitbreiding nemen, en de vervalsching die de voortgebrachte hoeveelheid vermenig vuldigt, zal eerlang eenen overvloed van boter verwekken, die schadelijk zal wegen op de prijzen. Verders als onze boter den al- gemeenen weg van de vervalsching inslaat zal zij ongunstig gekend staan bij den vreemde, en 't zuilen weerom al onze buren van 't noorden zijn, die door hun rijksmerken door hunne strenge wetten, hun nationaal produkt veilig houden, die de groote markten van het vreemde zullen veroveren. Het doel van onze landbouwers is wel altijd geweest en moet ook zijn, de boter met alle zorg en geldelijke opofferingen gewonnen en voortgebracht, als een voor naam produkt aan den verbruiker over te zetten, dit door zijne uitstekende hoedanig heid op te dringen, en te wedijveren door de keurigheid van het produkt waarover de proeven, 't is te zeggen de verbruiker alleen moet oordeelen. Wat gebeurt er nu met onze fijne boters Zij geraken schier nooit in natuur bij den verbruikerzij zijn verkletst en versmeerd en ontaard door de knoeiers. Dat men niet zegge dat de kleine burgers en de werklieden die anormale boter koopen, lijden zullen door eene strengere wet op den boterhandel. Deze immers lijden het meest door de hedendaagsche vervalsching, want gelijk wij het hooger deden blijken, geven zij bij het koopen van iederen kilogr. boter ten minste 50 centiemen voor water en eene handvol zout. Het publiek is bestolende eerlijke handelaars zijn te kort gedaan, de botervoortbrengst is bedreigd met verval, en het beste voederprodukt dat ons vaderland voortbrengt wordt ontaard en dit enkel en uitsluitelijk om eenige lieden rijk te maken. Zouden wij niet alreeds mogen besluiten dat de toestand moet veranderen, en dat het staatsbestuur dient strenge maatregelen in dien sain te nemen Sedert eenigen tijd van hier wierd de zaak in verschillige kringen besproken. ne smelting enz., dient zonder wijziging behouden te worden. Tweede voorstel Geene welkdanige boter bevattende meer dan 16 water mag verkocht worden. Derde voorstel De toezicht-dienst over den boterhandel dient in ruime maat versterkt te worden. Uit De Éopboer Er wordt thans veel gesproken over den strijd, dien de Engelsche hopplanters voeren tot het bekomenvan beschermrechten ten voordeele van lWPproduct. Sedert eenige jaren kwijnt de Engelsche hopteeltwij hebben vroeger gezien dat er jaarlijks 1000 hectaren hop uitgeroeid werden daar de uitheemsche hop in Engeland vrij van rechten binnenkomt, zoo vragen de Engelsche planters, sedert jaren, dat men de vreemde producten zou belasten. Tot nu toe werd hunne stem niet aanhoord. Maar zie, de tijding dat een schip geladen met 3,000,000 kgr. Californische hop in Enge land ging aanlanden heeft al met eens het vuur aan 't poeder gestoken en men heeft betooging op betooging gegeven, smeek schriften opgemaakt, klachten ingediend en zich tot de openbare meening beroepen. De Engelsche planters vragen thans 50 frank inkomrechten per 50 kgr. op de vreemde hop. Wat zal ervan geworden l De tijd zal het ons weldra leeren In afwachting heeft het Engelsch Staatsbestuur eene parlementaire commissie aangesteld om de zaken te onder zoeken. In alle geval mogen wij den toestand uit het oog niet verliezen want er hangt veel, heel veel van af voor ons... Houden wij dus een oog in 't zeil. De prijskampen voor Merrieveidens en Kweekmerrièn van inlandsch ras zullen in 1908 op de hiernabepaalde dagen gehou den worden op Zaterdag 20 op Maandag 22 op Woensdag 24 op Zaterdag 27 29 4 1. 3. 4. 5. Te K ortrij k Te Ghistel Te Yper Te Brugge Te Thourout op Maandag Te Veurne op Zaterdag Juni. Juli. Wat kan er gedaan worden Eerste voorstel De wet betrekkelijk de normale boter (gewone boter) met de bepaling van maxi mum 18 niet-boter, met de bepaling van gehalte vluchtige zuren, graad der volkome- STADSNIEUWS. Dronkenschap. El ie T..., werd maandag namiddag aangehouden vooropen- bare dronkenschap en in het stadsgevang opgesloten. Proces-verbal is ten zijnen laste opgemaakt. Schielijke dood.Julien Verwaerde, knecht bij M. Julien Vandooren, potte- bakker in stad, was maandag namiddag aan 't werk met de andere knechten, toen hij opeens ten gronde viel. Wetend dat de man onderhevig was aan vallende ziekten, en dat de aanvallen nooit lang duurden, lieten de knechten hem liggen, denkend dat hij zooals gewoonte na eenige minuten ging opstaan, 't Was echter zoo niet, entoen een der knech ten verwonderd ging zien wat er scheelde, vond hij Verwaerde dood. Erge val. Een pijnlijk ongeval ge beurde maandag in het huis van M. Godderis- Winne, oppertreinwachter, wonend in de Schaalstraat. In 't plafond van eene der beneden plaatsen komt er eene val, en M. Godderis was bezig een paar scharnieren aan de val te doen om deze gemakkelijker te kunnen open en toedoen. Binst dat hij aan dat werk bezig was, speelde zijn jongste zoontje II jaar, bij hem. Opeens deed het kind een misstap en viel door het gat met het hoofd vooren op de steenen neder. Het werd seffens opgenomen en door bijgeroepen ge- neesheeren bezorgd. Het arme kind is erg aan den schedel en aan de hersens gekwetst en verkeert in ge vaarlijken toestand. Proven. Eene wedding. Verleden week wedden hier drie mannen met den ei genaar van een muil met hen driën zoo veel te trekken als zijnen muil. Deze nam de wedding aan maar als de tijd gekomen was dierf hij zijn dier niet uithalen en gaf zich dus verloren. Ilaringlte. Een jongeling die be weert dat zijn neus hem geneert, snijdt ze af'. Een jongeling van bij het Haan- dekot te Haringhe, zekere Viaene van rond de 22 jaar oud, beweerde gedurig dat zijn neus hem geneerde en dat zij weg moest. Hij was dus op 't laatste van Mei naar eenen geneesheer van Rousbrugge gegaan om ze te doen afsnijden. Natuurlijk had deze dat niet gedaan en den jongen weggezonden onder voorwendsel dat daar twee doktoors voor noodig waren. Viaene vertrok maar bleef met hetzelfde gedacht bezield, zooda nig dat hij op 't laatste van verleden week een mes nam en zelf twee stukken van zijnen neus afsneed. Hij kwam dan naar Watou om zich te doen bezorgen en daar de heer doktoor aldaar afwezig was kwam hij voort naar Poperinghe waar de heer doktoor De vos hem de noodige zorgen toebracht. ElftciHlniimie.— Brand.Woensdag namiddag is er brand ontstaan in het zwij nenstal van M. Prosper Leroy, handelaar en landbouwer, wonende langs den grooten weg van Yper naar Veurne. Seffens waren de eigenaars ter plaatse en geholpen door eenige toegeloopen gebuurs begonnen zij de vlammen te bestrijden. Na eenigen tijd fel werken werd het vuur overmeesterd Drie kleine zwijnen en wat landbouwalaam ble ven in den brandeen zwijn van 250 kilos werd zoo erg verbrand dat men het ter plaatse moest afmaken en gansch het zwijn- stai werd vernield. De vrijwillige pompiers van Oostvleteren werden verwittigd en begaven zich reeds ter hul p toen men hen kwam melden dat de brand gebluscht was. De oorzaak is onbekend. 't Scheelde weinig of een der redders ging tijdens den brand slachtoffer zijner zelfsop- offering geworden. M. Aimé Stekelorum, herbergier, stond boven het brandend zwijn- stal om te redden wat hij kon, toen het stuk hout waarop hij stond doorbrak en hij beneden viel. Door den dikken rook misleid, vond hij de deur niet en riep om hulp. Zijn geroep werd gelukkiglijk Duiten gehoord, de deur werd geopend en men gehikte erin M. Stekelorum uit zijnen neteligen toestand te redden. Liefhebbers van gezonden café maken gebruik van suikerij Van Tieghem- Dupont, Rousselaere. DRIE DOODEN. De gemeente Ploegsteert is zondag avond in opschudding gebracht geweest door een vreeselijk drama, dat het leven heeft gekost aan drie zustertjes, en dat misschien ook de dood na zich zal slepen van een vierde kind. Het Drama. Vrouw Bartier-Bugenne, landbouwster, wonende op 't gehucht Kleine Brug te Ploegsteert, had zondag in den vooravond per velo eene kleine boodschap gedaan naar Nieuwkerke, en voor het terugkeeren haar acyteleenlanteern aansteken. Te huis ko mende rond 9 ure, wilde zij haren velo tegen den muur zetten in de keuken, waar hare 4 kinderen aan 't spelen waren. In den half duisteren had de vrouw er niet opgelet dat eene kruik, twee liters petrool bevattende op den grond stond en zij stuikte deze omver. Grijpende achter de kruik liet zij haren velo los en deze viel op den grond. Het noodlot wilde dat de lantaarn verbrijzeld werd en het vuur meedeelde aan de petrol. De vrouw liep buiten om een natten dweel, denkend daarmede de vlammen te kunnen uitdooven, maar ongelukkiglijk was het geheel anders de samenkomst der op den vloer uitgespreidde carbure van den acyteleenlanteern met den natten dweel, vormden een vergiftigenden gas die door de brandende petrol in vlam schoot en eene ontploffing veroorzaakte. In eenige oogenblikken vatten de kleederen der 4 kin deren vuur; zij waren daarbij nog verstikt door de gas der carbure. De vrouw sloeg eene ruit aanstukken om de gezonde lucht toe te laten binnen te dringen en 't is daar aan te danken dat zij niet allen slachtoffers der ramp geworden zijn door verstikking. Zij liep dan hare ongelukkige kinders ter hulp en rukte hen de brandende kleederen van het lichaam. Zij nam eerst het kleinste, Rachel, en ging het buiten in eene kuip water steken dan haalde zij een voor hare drie andere kinderen uit den vuurpoel en gelukte erin door bovenmenschelijke kracht de vlammen op den mesthoop uit te dooven de vrouw bekwam hierbij zelf erge brand wonden aan de handen en de armen. Onmid- delijk werden drie geneesheeren verwittigd, die spoedig ter plaatse kwamen. Het waren de doktoors Therry, van Ploegsteert, Van- uxemvan Nieppe en Toffart, van Frelinghein. Ondanks de beste zorgen zijn drie der kinde ren de drie jonsten maandag namiddag aan hunne ijselijke wonden bezweken Rachel 4 jaar, Cécile 7 jaar en Madeleine 8 jaar. De ontploffing heeft ook veel stoffelijke schade veroorzaakt; de meubelen van de keuken zijn erg beschadigd en al de ruiten werden verbrijzeld. De toestand van het 4de slachtoffer. Het gerucht was donderdag in omloop dat Germaine het vierde slachtoffer en het oud ste der meisjes, (11 jaar) ook bezweken was. Gelukkiglijk is het zoo niet. Het kind heeft breede en diepe brandwonden bekomen aan den rug en de handen het vleesch valt in stukken er van af. Het aangezicht is ook verbrand maar zoo erg niet. Daar dit meisje kloeker is heeft zij tot nu toe hare schrikke lijke pijnen kunnen verdragen maar de ge neesheeren die het verzorgen kunnen nog geen uitspraak doen over haren toestand die altijd verontrustend is men wanhoopt toch niet het kindje te redden. De begraving der drie slachtoffers. Donderdag had de aandoenlijke begraving

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1908 | | pagina 1