HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD NIEUWSBLAD VOOR POPERINGHE verschijnende den Zaterdag EN OMSTREKEN namiddag. Baron RUZETTE LANDBOUWBELANGEN. NIEUWS UIT BEliGIE. ZONDAG Q Oogst 1908 5 Centiemen Vierde /aar.N 3y. ANNONCEN INSCHRIJVINGSPRIJS Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. FEESTELIJKHEDEN Woorden en Daden. BÜITENItflflOSCH HIEUOIS. Wetensweerdigheden. f Den drukregel 40 c. Herhaalde Annocen volgens overeenkomst. Eerste Taps, Bollingen en Herkrgkerniissen mits betaling van 25 cn. Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen 'ingezonden worden. Bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f 2,00 Herbergiers buiten stad f-1,50 binnen stad f 1,00 Voor Frankrijk fr. 4,60 De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in het blad verschijnen. Wekelijksche Almanak. Oogst. Zon op. Zon onder. STAD POPERINGHE, Op Zondag 16 Oogst 1908 AMBTELIJK BEZOEK van de» Heer Gouverneur Om ii ure voormiddag Intrede van den Heer Gouverneur, opgeleid door eenen stoet gevormd door schoolkinderen en verbeeldende de nijver heid en den landbouw der provincie. ORDE VAN DEN STOET Van 5 tot 9 u. Groot Muziekfeestdoor de muziekmaatschappijen 1. Stadsharmo- nie, Yper 2. Fanfaren, Yper 3. Stadshar- monie, Waasten, en 4. Stadsharmonie, Po peringhe. 'tis in den Gouden Schoen bij Berat- Fremault, bij de Gendarmerie Veurnestraat, 56, Poperinghe, dat er voor d' Eerste Commu nie en het Zomer seizoen, een buitengewoon assortiment te vinden is van prachtschoenen (Chaussures de Luxe). Aan alle prijzen evenarende aan die van Brussel en andere steden. Het plantgosd der aardappelen. Examen. In de nijverheidsschool te Yper. Voor de vreemde hoppeplukkers. STADSNIEUWS. MTE7TQ *s meer aan te bevelen tegen II11 ij Bloedsgebrek, Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting en alle Ziekten door overlast veroorzaakt, dan de VERSTERKENDE PILLEN. Prijs 3,00 fr. de doos van 100. Algemeen dépot: Apotheek, A. M0NTEYNE, Ooote Markt, 18, POPERINGHE. Yper. Koe op den loop. Toen men maandag morgend rond 11 ure, het vee, be stemd voor de markt van Brussel, oplaadde, verbrak eene koei de koord waarmede zij vast was en liep langs de Statieplaats op de llousselnere. Doodelijk werkon geval. De werklieden van Bruno Soenen, plafonneur op het Hof van 't Henneken zijn bezig met de gevel der herberg Oud Bata via langs den Ardoye steenweg te beplei steren. Maandag avond rond 5 1)2 ure, klom een hunner, de genaamde Henri Alphonse Dekiere, oud 30 jaar, wonende langs den Meenenbeirweg, met een emmer water op de stelling. Omtrent boven op de ladder ge komen, verloor bij het evenwicht en stuikte van eene hoogte van omtrent 3 y, meters naar beneden en kwam met het hoofd op den emmer terecht. Aanstonds werd de ongeluk kige bewusteloos bij Deckonys, herbergier in 't Polders welzijn binnengedragen en er verzorgd door D1' Ameye welke eene kleine wonde aanzijds het rechter oor bestatigde, alsook dat den schedel op gemelde plaats geborsten was. Altijd bewusteloos werd De kiere naar het stedelijk hospitaal overge bracht, waar hij dinsdag morgend overleden is. XXXIste Nationale Belgische worden ingelijfd Het recht, annoncen of artikels te weigeren is voorbehouden. Zondag 9 s. Romaan, Domitiaan, Verianus, Justinus. 4 ure 2-2 min. 7 ure 13 min Maandag 10 s. Laurentius, Sara. 4 24 7 11 Dinsdag 11 s. Tiburt, Suzan na, Philomena. s. Clara, Florimondus, H'ilaris. 4 26 7 10 Woensdag 12 4 28 7 8 Donderdag 13 s. Hippoliet, Cassus. Joan.-Berchmans. 4 28 7 6 Vrijdag 14 Vastendag. s. Euseeb, Hector. 4 30 7 4 Zaterdag 15 O. L. V. Hemelvaart. s. Idalia. 4 31 7 2 Eerste Kwartier. Volle Maan. Laatste Kwartier. Nieuwe Maan. Woensdag 5 Oogst, ten 9 ure 40 minuten 's morgens. Woensdag '12 Oogst, ten 4 ure 59 minuten 's morgens. Dinsdag 18 Oogst, ten 9 ure 20 minuten 's avonds. Woensdag 26 Oogst, ten 12 ure 59 minuten 's avonds. 1. Gendarmen te paard.2. Stadsharmo- nie. 3. Het blazoen van den Heer Gouver neur omringd door schildknapen.4. Groep meisjes (Weezenschool), Zang. 5. De bla zoenen van Iseghern, Rousselare, Thielt, Thourouc en Waasteïi: 6. De Tsridfeouw* 1 voortbrengselen. Groep knechtjes (Gemeen teschool). 2-ang Oogstlied.7. De blazoenen van Brugge en Yper. 8. De kantennijver heid Groep meisjes (Benedictijnen). Lied Kantenlitd. 9. De blazoenen van Kortrijk, Meenen en Wervick.10. De vlasnijverheid groep knechtjes (Gemeenteschool) LiedHet vlas.11. De blazoenen van Veurne en Dixmude.12. De meik-en boternijverheid groep meisjes (Paulinen). Zang Weidelied. 13. De soldaten-vrijwilligers groep knechtjes (Weezenschool). Zang Soldaten lied.14. De blazoenen van Nieuwpoort en Oostende. 15. De visscherij groep meisjes en knechtjes (Penitenten). Zang Duinenlied. 16. Het blazoen van Poperin ghe.17. De hopnijverheid groep knechtjes (gemeenteschool). Lied On's Vaderland. 18. Rijtuigen der Gemeente-Overheid. 19. Rijtuig met den heer Gouverneur. 20. Korps der Sapeurs-Pompiers. Om 12 u. Op de Markt Uitvoering van de cantate Welkom door 1200 school kinderen. Om 12 1)2 ure Ontvangst van den heer Gouverneur door de overheden en Ambte naren. Om 2 1)2 u. Feestmaal den heer Gou verneur aangeboden. Om 3 u. Japoneesch Vuurwerk. Om 4 u. Opstijging van eenen lucht bal, onder de geleide van den luchtreiziger J. Dumortier van Brussel, vergezeld van Mad. Dumortier op rijwiel. Om 9 u. Prachtig Vuurwerk. Als in koor gaan tegenwoordig klaagto nen en jammerklachten op, schier onder alle rangen en standen der maatschappij, over den min gunstigen, ja, zelfs slechten gang der zaken. Allerwegen hoort men klagen over slechte tijden, 't Gaat slecht in den handel en de nijverheid. Ook het verkrijgen eener vaste betrekking is allermoeilijkst, want zoo er een enkel dus danige plaats open komt, treden de candida- ten bij honderdtal op. Behoeft het gezegd, dat men, wegens het groot getal aanvragen van overheidswege lichtelijk geneigd is, het salaris, aan de openstaande betrekking voor heen verbonden, te verminderen? Want niet vermeerderen, staat gelijk met verminderen, wijl de levensduurte jaar in jaar uit grooter wordt. In één woord, op allerlei gebied en onder veelvoudig opzicht hoort men klachten uiten over den jammerlijken stand der zaken, over de door en door slechte tijden. En toch zijn we volop takkoord met een oud vlaamsch spreekwoord - De klagers hebben geen nood Want de woorden der menschen over den toestand der tegen woordige zaken, die woordengetoonzet op de droevigste jammerklachten en allerlei jeremiaden, stemmen niet overeen met hunne daden. Men klaagt over slechte tijden, over te weinig verdienen enz. enz., ruaar staat uwe blikken eens naar de openbare vermakelijk heden, die, in onze dagen van koortsachtige genotzucht, meer dan ,overvloedig voorko men! Des zomers, in groote steden, dag in, dag uit, wedrijden, paarden-, rijwiel-, zang-, schiet-, zwem- en wie weet nog meer andere wedstrijden de eene tentoonstelling of w reldkermis volgt op de andere en iedereen moét daarvan genieten, al komt men ook tot de ervaring dat men bedrogen wordt corcerts en vuurwerken bij de vleetin dierentuinen, in de parken, op de markten; andere vermakelijkheden van zeer ongunstig allooi zullen we maar niet eens opnoemen. Zijn deze openbare vermakelijkheden wer kelijk niet druk bezocht Bij honderden duizenden stroomen de menschen er telkens heen, en allicht zult ge onder die bonte menigte veel klagers ontmoeten, die thans in plaats van hunne allerdroevigste jeremia den aan te heffen, instemmen met de alge- meene feestvreugde, ja zelfs losbreken in luidgalmende jubelzangen. Droevig zijn de woorden, blijde en vreugdevol de daden Hierbij komt nog dat, wanneer men voor plezier aan de openbare vermakelijkheden deelneemt, men dan gewoonlijk niet droog U^Jtepn §pms,.vp ut jreinof tram komt aïzakken en... alles kost gein. Het verteer dat men maakt, moet betaald worden men moet ook laten zien dat men een gansche tafel trakteeren kan en dat in zoo'n slechten naren tijd Slaat verder uwe blikken eens naar het openbaar verkeer op spoor- en tramwegen. We spreken niet van menschen, die voor zaken op reis gaan. Maar des zondags eens als gepakte haring zit men in de wagons, men is voor zijn plezier uitDes avonds moe en mat naar huis... het geld is verreisd en verteerd, de schoone kleeren zijn beregend of bemorst en dat in zoo'n slechten, naren tijd Waarlijk, als de tijden dan zoo slecht en naar zijn, als de zaken dan zoo verbazend slecht gaan, dan diende men op de allereer ste plaats die onnoodige uitgaven te vermij den. Zeker, een mensch mag uitspanning en vermaak genieten, maar op den voorgrond moet er rekening gehouden worden met de geldbeurs de uitgaven moeten geëvenredigd zijn aan de inkomsten en in geen geval mo gen de inkomsten door de uitgaven worden overtroffen. Want waar loopen dergelijke dwaze handelingen anders op uit dan op onrechtveerdigheid, hetzij tegenover zijnen evennaaste, hetzij tegenover zijne kinde ren FraiiltHjli. Moord op eene kloos terzuster. Verleden week is eene wreede moord begaan geweest op eene gewezene kloosterzuster, Jufvr. Jeanne Larieu, 62 jaar, die thans eene school bestuurt te Anthony-bij-Seaux. Rond middernacht werd de gewezene zuster Stanislas, (Juffer Larieu) door zuster Francine verwittigd dat er op 't eerste ver diep gerucht werd gemaakt. Op 't zelfde oogenblik trad een mansper soon de kamer in en sloeg zuster Francine met eene tang zoodanig op het hoofd, dat zij in bedwelming viel. Een andere schelm wierp zich op Jeanne Larieu en bracht haar verscheidene slagen toe met een breekijzer. De ongelukkige viel doodelijk gekwetst ten gronde en bezweek na een doodstrijd van 3 uren. Eene linnenbezorgster, die in een aanpa lend vertrek sliep, met een 50tal leerlingen, kwam in den gang der slaapstede en werd insgelijks met de tang op het hoofd geslagen. Daarop begonnen de leerlingen door de ven sters om hulp te roepen en dat dreef de ellendelingen op de vlucht. Poging tot diefstal schijnt de aanleiding tot de misdaad te zijn, doch het beloop van het medegenomene zal niet zwaar wegen. Een neef der overste, op hare kosten op gekweekt en die verleden week bij zijne moei geld was komen vragen, dat hem ge weigerd werd, is aangehouden geworden. Hij noemt zich Larieu, 25 jaar, woonach tig te Parijs en moest in 't kort in 't huwelijk treden. Eerst trachtte hij te loochenen, maar welhaast deed hij volledige bekentenissen. Vreezende alleen te handelen, had hij zich tot twee kerels gewend, die hij beweert niet te kennen en waarover hij geen inlichtingen wilt geven. Vrijdag zijn drie medeplichtigen aange houden. Allen hebben bekentenissen gedaan Hatelijke maatregel. De kommissie van het godshuis van Ëvreux heeft besloten de Zusters van den H. Vincentius h Paulo, die sedert 220 jaar dit godshuis bedienen, weg te zenden. Op al de muren der stad zijn er protestaties aangeplakt tegen dien hate- lijken maatregel. Naklank der bende Pollet. Het is bijna zeker dat Abel en de drie andere ter dood veroordeelden niet zullen onthoofd wor den en dat men ze binnen eenige weken naar Guyanna zal voeren. De betichte Dehouck Alfred, 34 jaar, landbouw werkman te Vieux- Berquin, die uit rede van ziekte niet samen met de andere leden tijdens iiet proces dei- bende voor de assisen kon komen, is verle den week voor het assisenhof verschenen. Dehouck werd schuldig bevonden aan den misdaad van Merville. Samen met de gebroe ders Pollet en Vromant, brak hij in bij mei. Appourchaux. Dehouck hield de juffer bij de keel terwijl de anderen plunderden. Ver rast door den knecht namen de bandieten de vlucht. Dehouck wordt veroordeeld tot 6 jaar opsluiting Maandag werden te Haze- brouck, bij rechtmacht, de meubelen voort komende van de oude herberg A l'air des Champs» welke Langen tijd tot vergaderplaats diende aan Abel en zijne medeplichtigen, openbaar verkocht. Het bedrag der verkno ping beliep een honderdtal franken. Moord te Walrelos. Sedert zes maan den leefde vrouw Laurence Frappez, 56ja&r, geboren te Toerkonje, gescheiden van harén man, M. Dhellemmes ook 5'6 jaar oud, gebo ren te Moeskroen en die nu sedert dien tijd, daar verbleef. De kerel is een dronkaard van de slechtste soort. De vrouw had tengevolge van mis handelingen van haren man, dezen verlaten. Drie harer kinderen woonden met haar twee jongens, oud 19 en 16 jaar, en ecu »13jarig-meisje. De ongelukkige was nu woonachtig ter herberg Pommed'Or hoek der rue Vic tor Hugo. Zondag avond nu, rond 9 1)2 uur, ver scheen Dhellemmes in de herberg en vroeg aan den herbergier zijne vrouw te mogen spreken. Geroepen zijnde kwam deze bene den en de echtelingen omhelsden eikander. Daarna gingen zij naar boven, maar de man werd het binnentreden der kamer belet door het dochtertje, dat den herbergier ter hulp riep. Deze dreef den man buiten, die op den koer ging. Een weinig later, gingen de. vrouw en de dochter, die zulks niet wisten, ook op den koer. Nauwelijks daar gekomen, sprong Dhel lemmes, met een geopend mes op zijn echt- genoote, nam baar met de linkerhand bij den schouder en bracht haar met het ines drie steken toe in de richting van het hart. Op de hulpkreten van het dochtertje, kwam de herbergier toegeloopen, juist op het oogenblik, dat de moordenaar zijn mes ophief, om zijn kind te treffen. Op het zicht van den herbergier, nam bij de vlucht in de richting van België. De herbergier en zijne vrouw droegen de ongelukkige in dé drinkzaal, waar zij, na een kwart uurs doodstrijd, den laatsten adem uitblies. De derde steek had het hart getroffen. Martial Dhellemmes werd maandag mor gen te Moeskroen aangehouden en naar het gevang van Kortrijk overgebracht. De moordenaar, van Belgische nationaliteit zijnde, zal aan liet Fransch gerecht niet uit geleverd, maar voor het assisenhof van West-Vlaanderen gevonnisd worden. ftSarokko. IJselijk tooneel. Don derdag gebeurde te Marakech een tooneel waarvan de ijselijkheid alle verbeelding te boven gaat. De caid Ben-Segrad, van den stam der Zemran's, had aan den khalifaat van de hafidisten voorgesteld hem den vori- gen caïd Kalbour, zijn persoonlijken vijand, voor 5000 doures te verkoopen. De koop werd gesloten. Ben-Segrad nam Kalbour gevangen bij deed hem op den koer zijner woning kruisigen en gaf een feest onder zijne oogen. Na drie dagen lang aan het kruis genageld te zijn, werd Kalbour losge maakt en levend in kleine stukken gesneden. Een muziek verdoofde het gehuil van den ongelukkigen, wiens brokken lillend vleesch aan de honden voorgeworpen werden. Aincrika. Groote petroolbrand. Te Tempico, in Mexico, woedt een reusach tige petroleumbrand. Het vuur woedde reeds ettelijke dagen, en had al millioeneo galons peroleum ver slonden, toen zaterdag een geweldige ont ploffing plaats greep. Het gewald en de gloed van de ontploffing waren van dien aard, dat naburige bronnen er door werden aangesto ken. Bovendien werd een gat in den grond geslagen, van 1500 Engelsche voet middellijn. Het brandt nog te Tampico, en de naburi ge bosschen loopen ernstig gevaar. Groote boschbrand. De stad Fernie in Canada is tengevolge van een boschbrand bijna gansch in asch gelegd. Tien duizend personen zijn zonder dak. Er zijn een hon derdtal gekwetsten. De schade beloopt 12,500,000 frank. Andere steden verkeeren in gevaar. Men schat op 500 het getal personen die ki den hei- en boschbrand omgekomen zijn. pakkensuikerij VanTieghem- Dupont, Rousselaere, bevatten zeer schoone premiën. Hoe menigmaal gebeurt het niet door eene partij aardappels te gaan, waar verschillige soorten gemengd zijn, of liever, hoeveel zui ver aardappelvelden zou men wel vinden De oorzaak hiervan is de misgedane keus van het plantgoed. Gewoonlijk kiest men het plantgoed eenigen tijd vóór het planten de best geschikte knollen uit den hoop. Dit is totaal mis. Onder die best geschikte knol len kan men, weliswaar, eenige kenteekens van 't ras vinden, hetzij aan den vorm van den knol hetzij aan de uitkiemende schoten. Doch wie zal borg spreken voor den struik die er moet van komen Kwain hij voort van e»ne rijkdragende en gezonden struik heel goed maar, is er geen gevaar dat hij voortkome van eene krulzieke plant want onder deze vindt men vele gepaste planters). In dit geval zullen de nakomelingen dubbel onder de krulziekte lijden kan hij ook n'iet voortkomen van eenen struik die weinig draagt dan hoeft men van den nakomeiing ook niet veel te verwachten. Nu is de tijd daar voor 't plantgoed uit te lezen; ofwel beschikt men heel de partij voor plantgoed, ofwel zal men er slechts plantgoed nemen voor eigen gebraik. In het eerste geval ga men door de partij, en teekene, met er bijvoorbeeld een stokje bij te steken, de struiken die onder opzicht van ras, kloekte of gezondheid te wenschen laten. Deze kapt men uit voor eigen tafel, of, eer men de aardappels uitrijdt, kapt men de geteekende struiken voor en houdt ze voor het gebruik op de hoeve, de overige zijn als plantgoed dienstig. Voor eigen noodwendigheden teekene men de kloekste, gezondste en raszekerste struiken, welke men afzonderlijk oogst en bewaart. Zoodoende verkrijgt men goede en vrij van krulzieke planters die de opbrengst voor het toekomende jaar zullen verze keren. bladzijde Matras- Oyghem. Zie aankondiging 2de senmakerij De Ster De heer Joseph Lebbe van Poperinghe, leerling van Rhetorika in ons bisschoppelijk college heeft deze week voor de katholieke Hoogeschool van Leuven met goeden uitslag zijn ingangsexamen voor landbouw-ingenieur afgelegd. M. Jules Boudry, zoon van M. Camille Boudry schilder op de Bertenplaats in onze stad, lieeft in de Nijverheidsschool van Yper, in de hout-en marber schilderklas, 18 inge schreven leerlingen, lagere afdeeling, den eersten prijs en het eermetaal bekomen. M. Auguste Timperman, zoon van M. René Timperman, plafonneur Noordstraat, heeft in zelfde school in de sektie van bouwkunde, 5e leerjaar, le afdeeling den tweeden prijs bekomen. Onze hertelijke proficiat aan beide over winnaars. Hei is zoo gemak Eiei ijk goeden koffie te maken, neemt heel eenvoudig de chicorei der Trappisten Yincart-Silly Weigert Namaaksels. Dépot bij gebr. Delhaize Moncarey-Sansen. Gezien de zeer lage prijzen der hop, heb ben eenige landbouwers in vergadering besloten en ons gevraagd kenbaar te maken, dat zij dirt jaar aan de vreemde hoppepluk kers maar 9© centiemen per dag en de kost zullen geven. Niet zingen op straatZondag nacht rond 12 3/4 ure, werden in de Cassel- straat, door den politieagent Pooters 2 groe pen bestaande uit een tiental jongelingen, in overtreding genomen voor nachtstoornis. Benoeming. Bij kon. besl. van 26 Juli wordt benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Poperinghe, M. E. Hoebanck, ontvanger derzelfde middelen te Assenede. Waarom is de suikerij Verburgh- Decool Rousselaere de beste. Omdat zij van zuivere suikerijboonen gemaakt is en geene andere bijvoegsels bevat. Verkrijgbaar bij alle kruideniers. PrijsuitdeelingWoensdag laatst bad de jaarlijksche prijsuitdeeling plaats in het St-Stanislauscollege onzer stad. De prijs uitdeeling werd gehouden in de ruime en sehoone feestzaal van het college waar eene dichte menigte van stad en van elders zich verdrong. De plechtigheid werd voorgezeten door den E. H. Vanden Berghe, vicaris-gene raal te Brugge, omringd door de geestelijke en burgerlijke overheid van stad. Na de opening door het stadsmuziek, de opvoering van het blijspel De kleine Held en van de koorzang O kleine, lieve Zanger» uitgevoerd door jeugdige en welgeoefende spelers en zangers, had de prijsuitdeeling plaats aan de leerlingen der Voorbereidende Afdeeling. Na het uitvoeren nog van eene heerlijke comedie, werd tot de prijsuitreiking over gegaan der leerlingen der middelbare afdee ling en der humaniteiten. In de afdeeling der humaniora werden de prijzen van uitmuntendheid gewonnen door de volgende leerlingen Zesde klas Adolphe André, Antwerpen. Vijfdeklas Félix Rommens, Poperinghe. Vierde klas: Joseph Dumelie, Derde klasWilliam Hollevoet, Beveren s/ Yser Tweede klasle zonder prijs Edmond Devloo, Oostvleteren. Rhetorika: Oswald Doucy, Westoutre. Namens de stad Poperinghe werd een gulden medalie geschonken aan den laureaat van Rhetorika. Tot slot liet E. H. Vanden Berghe, de uit slagen kennen van den prijskamp die tusschen de leerlingen van Rhetorika en van de 5e klas der twaalf collegiën van het bisdom heeft plaatsgehad. Ziellier de onderscheidingen door de leer lingen van het Poperingsche college behaald: Rhetorika(109 mededingers).Vlaamsche redevoering le accessiet (2e plaats) M. Je- röme Priem van Poperinghe. Er werd lang getwijfeld tusschen de twee eerste wie de prijs ging hebben. Vijfde klas. Latijnsch thema 166 mede dingers): 2e accessiet, M. Albert Crousel van Poperinghe; 11e accessiet, M. Felix Rom mens van Poperinghe. Vertaling uit hetlatijn (169 mededingers). 2e accessiet, M. Albert Crousel van Pope ringhe; 11e accessiet, M. Felix Rommens van Poperinghe; 12e accessiet, M. Felix Delanate van Proven. Geestdriftig handgeklap begroette de uit roeping van deze uitslagen. De nieuwe klokken.De twee nieuwe klokken voor Sint Bertens kerk waarover wij onze geachte lezers reeds vroeger spra ken, zijn vrijdag morgen alhier in de statie aangekomen. De klokken komen uit de gie terijen van M. Felix Van Aerschodt van Leuven. In St Bertens kerk, zooals iedereen weet, hangen reeds twee klokken; de groot ste Bertina weegt 3500 kgr.; de kleinste Maria weegt rond de 800 kgr. De twee nieuwe klokken noemen Arsenia en Antonia De klok Arsenia weegt 1850 kgr. en Antonia 1220 kgr. De oude groote klok Bertina geeft de muzieknoot Do de nieuwe klok Arsenia geeft Ré Antonia geeft, Mi en de oude klok Maria geeft Fa. De klokken werden zaterdag morgend van de statie afgehaald en naar St Bertens kerk gevoerd alwaar zij zondag namiddag plechtiglijk zullen gewijd worden. Men zal waarschijnlijk tegen den 15 Oogst met de twee nieuwe klokken kunnen luiden daar de balken zullen moeten versterkt en de oude klokken verhangen worden, zal men dan maar met de nieuwe alleen kunnen luiden. Het zal minstens einde Augustus zijn eer men met de vier klokken zal kunnen luiden. Proven. Velo-ongeval. Zondag morgen reed M. D... van Poperinghe per velo naar Proven. Bij Breda gekomen ging eene vrouw voor hem op den velo-weg en. juist zoo zij wilde plaats maken om den rijder te laten voorbijrijden, reed deze, clie niet wel rijden kon, op zijds om ook plaats te maken en kwam terecht op de vrouw. Deze viel en was gekwetst aan het hoofd. Men droeg haar binnen in een naburig huis waar haar de vereischte zorgen toegediend werden. Proces is tegen D... opgesteld, die reed zonder plaat en zonder bel. Rousbrtigge. Examen. Charles Achilles van Rousbrugge-Haringhe, oud leerling van het Bisschoppelijke college van Veurne, heeft met goeden uitslag zijn examen van ingenieur le proefter hoogeschool van Leuven afgelegd. Esplanade naar het midden der stad. De voorbijgangers liepen in alle richtingen weg. Het dier stormde verder door de Tempel- en Boterstraat en kwam zoo op de markt. Er was daar veel volk, daar juist de prijsuit deeling in de middelbare school afgeloopen was er werden echter geene ongelukken veroorzaakt, doch men kon de koei ook niet tegenhouden. Het dier liep dan buiten de stad, richtte er eenige verwoesting aan in sommige hoven en ging eindelijk rustig grazen in eene weide achter Halfvaars, waar nog andere koeien waren. Verdronken. Woensdag heeft men uit de stadvesten het lijk van den genaamden Desire Dubois opgevischt. De man, die te Yper woonde, was sedert maandag.verdwe- nen. Men denkt dat hij, door de duisternis misleid, in 't water zai gesukkeld zijn. Olirinnr. Schrikkelijk ongeluk. Donderdag namiddag wilde een Ï1 jarige knaap, Van Heelebroeck genaamd, tusschen Den Koelbard en Gheluwe met een kor- tewagen over de trambaan rijden. De arme knaap werd door den tram van 1 uur, die naar Meenen rijdt, gevat en in vier stukken gereden. Het ongeluk gebeurde aan een draai en de machien kon onmogelijk stoppen. Èlverdinglie.Overreden.Vrijdag namiddag rond 3 1)2 ure kwam de knecht van de heeren Beek, brouwers te Poperin ghe, alhier voorbij met eene lading bier. Toen hij voorbij het Zaagske kwam, op den weg naar Yper, verschrikte 't peerd opeens voor eene bende schreeuwende vo gels die hem voorbijvlogen en het ging op hol. De knecht Petrus Vandamme, die boven op den camion zat poogde eraf te springen. Eenige tonnen bier die op den camion lagen waren reeds afgevallen, zoodat er maar een meer op legde toen de knecht wilde afsprin gen. Hij viel en twee wielen liepen hem over de borst. Seffens waren eenige toeschouwers bij hem en men droeg het slachtoffer binnen bij den heer koster van Elverdinghe. De heeren geueesheeren van Elverdinghe en Renin- ghelst onderzochten hem en gaven hem de eerste zorgen. Het peerd dat voortgeloopen was, werd op de plaats aangehouden door den voerman David, die liet bier tehuis voerde en het peerd huiswaarts bracht. Een rijtuig ging Petrus Vandamme halen en rond 7 1)2 ure bracht men hem ten hui ze. Hij klaagt in de leden en de knie, maar gelukkiglijk is er niets gebroken en zonder onvoorziene tegenslagen zal hij binnen 14 dagen hersteld worden. Wijtscliate. Overreden. De land bouwer Em. Planteféve, van de Drie Konin gen, kwam dinsdag rond den middag van zijn veld terug met kar en paard. Aan de kar was eene rol vastgemaakt. Nabij zijne woning verschrikte zijn paard Planteféve wilde het dier vastgrijpen, doch op hetzelfde oogenblik werd hij door een automobiel, welke hij niet gezien had, om geworpen. De kar en de rol liepen hem over het lijf. De autorijder, M. Castelain, van Wambre- chies, hield onmiddelijk zijn rijtuig in en snelde liet slachtoffer ter hulp. Planteféve was erg gekwetst. Zijn toe stand boezemt'echter geene onrust in. Aallteke. Door een trein vermor zeld. Maandag voormiddag gebeurde er een pijnlijk ongeluk nabij de statie van Ael- beke. De genaamde Vandenabeele, 13 jaar oud, koeier bij de kinderen Marlier, te Moeskroen, werd toen hij de spoorbaan over ging, verrast door den sneltrein uit Kortrijk van 9 u. 17. 't Lichaam werd gansch in stukken gereden. De dood was oogenblikke- lijk. Na het ongeluk hield de trein stil. De rei zigers stapten uit en verscheidene onder ben vielen in bezwijmiDg op het zicht van dat tooneel. Men nam de bloedige overblijfsels mede in een fourgon tot aan Aelbeke statie. Het slachtoffer was de oudste zoon van eene weduwe met vele kinderen.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1908 | | pagina 1