HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD NIEUWSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN, verschijnende den Saterdag namiddag. DE POPERINGHENAAR MEUBELEN EEN WOONHUIS BllITEflliflJIDSCH fJIEUOIS JilEUWS DIT BEIiGIE. ZONDAG 4 October igo8. ANNONCEN Uitgever, VALÈRE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Deurnaarder VUYLSTEKE, Openbare Yerkooping TE POPERINGHE. Maandag 5 October 1908, Uit ter hand te koop volgens overeenkomst. Eerste Taps, Bollingen en Herbergkermissen mits betaling van 25 cn. INSCHRIJVINGSPRIJS Bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f 2,00 Herbergiers buiten stad f-1,50 binnen stad f-1,00 Voor Frankrijk fr. 4,60 Alle A-nnoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-ngen ingezonden worden. De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in het blad verschijnen. Wekelijksche Almanak.—October. Zon op. Zon onder. Inschrijvingen bestaande namentlijk in TE POPERINGHE. De handelscrisis. AlgemeenVerbond derPoperingsche Hopgilden. Plaatselijke Hoptentoonstelling te Poperinghe. WITTE RA\K. Treemde Soortem ALGEMEENE Wedstrijd voor't Middelb. Onderwijs Den drukregel 40 c. Herhaalde Annocen worden ingelijfd Het recht, annoncen of artikels te weigeren is voorbehouden. Zondag 4 II. Roozenkranss. Franc, van Assis. 5 ure 49 min. 50: 5 ure 14 min Maandag 5 s. Placidus, Flavia. 5 S 12 Dinsdag 6 s. Bruno, Fidea, 5 52 5 10 Woensdag 7 s. Auguste, Mare, Sergius. 5 54 5 7 Donderdag 8 s. Brigitta, Pelagia, Cunegonde. 5 56 5 5 Vrijdag 9 s. Denys en Gezellen, Ghysleen, 5 57 5 3 Zaterdag 10 s. Franciseus van Borgia. 5 59 5 1 Eerste Kwartier. Volle Maan. Laatste Kwartier. Nieuwe Maan. Zaterdag 3 October, ten 6 ure 14 minuten 's morgens. Vrijdag 9 October, ten 9 ure 3 minuten 's avonds. Zaterdag 17 October, ten 3 ure S5 minuten 's morgens. Zondag 25 October, ten 6 ure 47 minuten 's morgens. op Van heden tot 31 December 1908. Herbergiers in stad fr. 0,25 op den buiten fr. 0,40 Bijzonderen in stad fr. 0,50 Bijzonderen op den buiten fr. 0,70 KANTOOR VAN DEN TE POPERINGHE. Uit oorzaak van vertrek. VAN van de fosfaatfabrieken worden door eene loonsvermindering bedreigd. Op de ijzerwegen is het vervoer ook ver minderd, de ontvangsten dalen in evenredig heid, in een maand scheelde het over de een miljoen. In de aanzienlijkste nijverheidsgestichten wordt er maar vier dagen te weke meer gewrocht; het is onder ander het geval te Gent in de vlas- en katoenspinnerijen. In de meeste nijverheidssteden ondervindt men dezelve verslapping en 't werkvermindering zooals in Roeselare, Wetteren, Geeraerdsber gen, Mechelen, enz. enz. Dat zal ook- maar zijnen tijd hebben, maar, zij zijn voor velen lastig om te doorworstelen. In Engeland. om 2 uren namiddag Gasthuisstraat, nr 33, 2 ronde tafels, 3 vierkante tafels, lange tafel, 7 notelaren stoelen, 6 gebourreerde stoelen in accajou, commode in eiken hout met 4 schuiven, ledekant in accajou, andere ledekant, ijzeren bed alle drie met res sortnaaimachien (Columbia), waschma- chien, salonstove genaamd Jupiter 2 an dere stoven, schoone suspentie (9 bougien), keukengerief en andere mobilaire voorwer pen. Met gereed geld en verhoog van 10 voor kosten. Door 't ambt van den Deur waarder VUYLSTEKE. dienstig voar WINKEL gelegen in de Gasthuisstraat, Nr 34, groot 1 are 7 centiaren. Voor inlichtingen zich te wenden bij Con stant Sansen, Noordstraat, te Poperinghe. De crisis had lang ons kind gespaard nu is België ook getroffen, 'tls nog altijd een gevolg der crisis van Amerika die nog niet gedaan is. De zeevaart ondergaat natuurlijk eerst de gevolgen van de verslapping der zaken. In de acht eerste maanden van dit jaar ging de havenbeweging te Antwerpen van 254 sche pen met 245,612 ton achteruit, te Rotterdam, de grootste mededingster van Antwerpen, was de achteruitgang nog veel grooter aan gezien hij daar 942 schepen met 883,737 ton bedroeg. Te Antwerpen alleen zijn er in de dertig schepen die niet meer varen. Een stoet van 8,000 werkeloozen, vrou wen en kinders heeft donderdag de straten van Antwerpen doortrokken. In den stoet werden wimpels gedragen met opschriften in dezen zin Onze vaders willen werken maar kunnen niet; wij, de kinderen, willen eten en hebben geen broodOnze mans willen werken maar kunnen nietonze kin deren vragen voedsel, maar wij kunnen hun niets geven. Eene afveerdiging werd aan vaard door den burgemeester en deed hem hunne wenschen kennen. De burgemeester antwoordde dat hij aan gemeenteraad een bijzonder krediet van 200,OOOlr. ging vragen. Men voorziet dat gedurende den aanko menden winter de kostgang zeer benard zal zijn te Antwerpen en in den omtrek der stad, voor de werkende klas. De crisis in de diamantnijverheid is geëin digd. In de koolmijnen der Borinagestre- ken zal het loon afgeslegen zijn; het brood integendeel slaat op. Verscheidene werkhui zen van metaalbewerkers hebben een deel van hun personeel afgedankt. De werklieden Uit eene statistiek blijkt dat het geta werkeloozen in twaalf der bijzonderste nij verheidscentrums van Engeland, waartus- schen Liverpool, Manchester, Birmingham Glasgow, Newcastle en Pleymouth 61,515 beloopt. De spinnerijen van Lancashire liggen se dert dinsdagmorgend stil110,000 werk lieden zijn er door getroffen. - Zoo die teésiaiiff èen of twee weken duren moest, dan zouden de weverijen op hunne beurt gedwongen zijn ook stil te leggen. De crisis in Engeland, indien zij van eeni- gen duur is, zou een goed uitwerksel kunnen hebben op de Gentsche nijverheid, waar men nu reeds eene lichte verbetering waarneemt. Men verzekert dat engelsche nijveraars er reeds belangrijke aankoopen gedaan heb ben. Dit zal de vermindering van werkdagen te Gent afschaffen en de belgische fabrieken hunne oude bedrijvigheid teruggeven. Zoo zal de winter beter voorbijgaan. Die verbetering zou echter maar tijdelijk zijn zoolang de strijd in Engeland duurt. 't Is in dit geval gelijk altijd wat slecht is voor de eenen fe goed voor de anderen. Welk is de oorzaak der krisis in d» nijver heid Die vraag wordt overal gesteld en op ve lerlei wijzen beantwoord. Als antwoord zien wij voorbrengen de algemeene slapte in de handelszaken. Daarop volgt natuurlijk de vraag van waar komt die algemeene slapte Waarom verkoopen de fabrieken hunne voortbrengsels zoo glad niet meer als voor heen Het getal menschen in de wereld is niet verminderd, en hunne behoeften zijn even groot. Waarom koopen de menschen minder Het antwoord is eenvoudig omdat zij geen geld hebben Wie geld heeft, doet aankoopen wie er veel heeft, koopt veel. Amerika is een land dat een groot deel van de Europeesche voortbrengsels koopt, in Amerika is verleden jaar eene krisis uitge borsten, Amerika koopt minder omdat het volk er minder geld wint. Het geld nochtans is niet verdwenen, maar het is opgezogen door de trusten, on danks al de pogingen welke president Roo sevelt heeft aangewend om de werking der trusten te keer te gaan. Eene tweede oorzaak is de overvoort brengst. De laatste vier jaren zijn buitengewoon voorspoedig geweest de fabrieken wonnen veel geld en het natuurlijk gevolg is geweest dat er vele fabrieken bijgebouwd zijn, die allen veel geld wilden winnen. De bouwers zagen niet in dat er zoodanig veel ging voortgebracht worden dat men het niet in tijds ging kunnen verbruiken. Dat verschijnsel heeft zich voorgedaan, en men is nu gedwongen minder uren te wer ken om de voortbrengst in te houden. Degenen die de laatste fabrieken gebouwd hebben zijn er slecht aan toe, want het ka pitaal dart zij daarin gestoken heb.ben brengt niet op. De fabriekwerkers van hunnen kant bele ven slechte tijden, daar hunne broodwinning besnoeid wordt door de vermindering der werkdagen. N T T7TQ 's meer aan bevelen tegen li 1 li 1 O Bloedsgebrek, Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting en alle Ziekten door overlast veroorzaakt, dan de VERSTERKENDE PILLEN. Prijs 3,00 fr. de doos van 100. Algemeen dépót: Apotheek, A. M0NTEYNE, Goote Markt, 18, POPERINGHE. TENTOONSTELLINGEN VAN HOP IN 1908. I. Plaatselijke tentoonstellingen voor de leden van elke hopbond. Poperinghe-stad, van Vrijdag 2 tot Zondag 4 October.- Crombeke, Zondag Elverdinghe, Proven, Westouter, Watou, Maandag 5 Vlamertinghe, Dinsdag 6 II. Gewestelijke tentoonstelling voor keur- hoppen van de verschillende bonden, van Vrijdag 9 tot Zondag 11 October, te Pope ringhe. Vrijdag werd de plaatselijke tentoonstel ling van hop geopend te Poperinghe, op hei Stadhuis. Daags te voren nad de keurraad ze onderzochtdeze bestond uit de heeren Brutsaert, brouwer te Rousselare, Veys, brouwer te Vlamertinghe, Beek, brouwer te PoperingheVanden wou wer en Pauwels, landbouwingenieurs te Yper en Becuwe, burgemeester te Westouter. De keuring heeft den volgenden uitslag gegeven een 1# prijs is toegekend aan alle hop die 80 punten op 100 bekomteen 2eprij;ï aan degene die 60 tot 80 punten bekomt Alleenlijk de' prima-hop (die 80 punten be kwam) mag nog meêdoen in de gewestelijke tentoonstelling, vrijdag aanstaande. In het algemeen is de kwaliteit iets min der dan veneden jaar doch de Witte Rank die minst van regen en hagel geleden had, heeft even goede aroma als te vorende Bu- vrines is min rijk in hopmeel, en daardoor min geurig. Sommige stalen laten te wen schen voor het kleur, ter oorzake van wind en hagel. Thans waren de bezoekers het meest hop- pekweekers en handelaarsslechts een tien tal brouwers kwamen aldaar zien. Ie Prijskamp: Groote Cultuur. Ie Prijs Vancaeyseele Maurice 86 p. Delaleau Louis 85 1/2 Lebbe Maurice 83 1/2 Quaghebeur-Meerseman 82 1/2 Boeraeve Charles 82 Lebbe Hector 81 Q.uaghebeur Henri 81 Desmyter Emile 80 2e Prijs Lelieur Emile 79 Maes Pieter 75 2e Prijskamp Middelbare Cultuur. Eereprijs: Weduwe Ooghe 91 p. Ie Prijs Vandenberghe Isidore 84 Catrycke Henri 80 Hauspie Jules 80 3e Prijskamp Kleine Cultuur. Ie PrijsWeduwe Dehouck 85 p. Dekervel Alois 80 BLJVUIIVES. 4e Prijskamp Groote Cultuur. Ie Prijs Vancaeyseele Maurice 83 p Desmyter Emile 821/2 Lebbe Maurice 82 Debaene Marcel 81 1/2 Lebbe Etienne 81 Boudeweel Bernard 81 Dekervel Désiré 80 1/2 Vancaeyseele Emeric 80 1/2 Boeraeve Charles 80 Quaghebeur-Debergh 80 i» Vancayzeele Henri 80 2e Prijs Delaleau Louis 79 1/2 p Sohier-Meerseman 79 Lebbe Hector 78 1/2 Maes Pieter 77 Lelieur Emile 77 Merlevede Fidéle 76 Weduwe Verdonck 74 1/2 Debaene weduwe Basile 73 Derycke René 73 Quaghebeur-Meerseman 71 5e Prijskamp Middelbare Cultuur. Ie Prijs Weduwe Ooghe 84 1/2 p. Billiau A. 83 Vancayseele Felix 83 Buseyne Charles 81 Decaesteker Isidore 81 Vandenberghe René 81 Weduwe Pety 81 Cappelaere H. 80 Boeket Henri 80 Weduwe Catrycke 80 Tamboryn Ed. 80 Verdonck II. 80 2e Prijs Catrycke Henri 78 Coulier Ben. 78 Bafcop F. 77 Depuydt Henri 77 Leuwers Henri 77 Deroo Henri 76 Dereckx A. 76 m Vandenberghe Isid. 74 Barzeele A. 65 6e Prijskamp Kleine Cultuur. Ie Prijs Weduwe Dehouck 85 Laconte Jules 83 Deceuninck Henri 82 Deberre Ch. 81 2e Prijs Deprez Henri 78 Deprez Ed. 75 1/2 Deheegher A. 75 Suffys Emile 71 Devos Theodore 67 7e Prijskamp le Prijs Boeket Henri (Fuggels) 84 Vancaeyseele F. (Brambl.) 84 Boeket Henri (Groene Bel) 81 1/2 Zenuwachtige en zieke personen aan wie café verboden is, mogen suikerij Van Tieghem-Dupont, Rousselaere, gebruiken in in Gedeeltelijke Uitslag. Er blijft nog een uitslag mede te deelen van den Algemeenen Wedstrijd, die door den Monitem Beige afgekondigd werd In de Rhetorica, in de Latijnsche taa behaalde Jerome Priem 55 puntenin de Grieksche taal, behaalde Daniel Liefooghe den derden prijs met 80 puntenJeromt Priem, den eersten accessiet met 75 punten Oswald Doucy en Jozef Lebbe behaalden 60 Florent Delanote 55 en Albert Brutsaert 50 punten. Volledige uitslag. De mededingende leerlingen uit ons Colleg hebben in den Algemeenen Wedstrijd van dit jaar 40 onderscheidingen behaald 10 't Vlaamse!)4 in 't Fransch, 7 in 't Latijn 11 in 't Grieksch, 7 in 't Duitsch en 1 Wiskunde. Schitterende zegepraal. Onder den titel Schitterende zegepraal onzer Katholieke Collegesheeft Le Patriotevan 28 September laatst, een hoofdartikel geschreven over den uitslag van den Algemeenen Wedstrijd, waaruit wi. het volgende overnemen. Eens te meer komen onze uitmuntende gepatroneerde Colleges op schitterende wijze als overwinnaars uit den strijd. Dit jaar heb ben onze acht gepatroneerde Colleges te zamen 285 onderscheidingen behaald, terwijl de acht en twintig athenea's of officieele gestichten er maar 404 behaalden, zélfs het dubbel niet. Vijf onzer gepatroneerde Colleges Kor- trijk, St Truiden, Poperinghe, Herenthals en Gheel bekomen te zamen 226 onderschei dingen, meer dan twee en twintig officieele gestichten, die er 221 bekomen. Neemt men elk gesticht afzonderlijk, dan kan men vaststellen dat het nog de Katho lieke Colleges zijn die aan 't hoofd der lijst staan. Katholieke Colleges Kortrijk 55 onder scheidingen, St Truiden 54, Poperinghe 40 Herenthals 39, Gheel 38. Koninklijke Athenea's Elsene (Ixelles 44 onderscheidingen, Luik 36, Brussel en Verviers 33, Gent 26, Antwerpen 23, Ber gen 11. De groote Athenea's te Elsene, Luik, Brus sel, Antwerpen, Bergen komen dus verre achter onze Katholieke Colleges; Brussel komt maar op de 8e plaats, achter de Katholieke Colleges. Tot daar Le Patriote Welsprekende cijfers. De 28 officieele gestichten, die aan den Algemeenen Wedstrijd deel genomen hebben, behalen dus 404 onderscheidingen, dat komt op 14 onderscheidingen voor elk officieel geslicht, zegge veertien terwijl de 8 Ka tholieke Colleges 285 onderscheidingen behalen, dat komt op 35 onderscheidingen voor elk College, zegge vijf en dertig. Dat zijn beteekenisvolle cijfers 14 tegen 35. Welk een schitterende zegepraal voor het katholiek onderwijsZullen de vijanden van het katholiek onderwijs nu geen toontje la ger zingen Zullen zij nu nog tegen het katholiek onderwijs uitvallen? Maar, beste lezer, nog veel meer dan voordezenHoe grooter nederlaag zij ondergaan, hoe luider zij victorie kraaien't Zal geen 14 dagen duren of zij zullen reeds durven zeggen en schrijven dat de Katholieke Schelen en Col leges, nesten zijn van onwetendheiden er zullen nog altijd sukkelaars gevonden wor den die het zullen gelooven en die het zullen achterzeggen Maar woorden zijn geen oor den en bovenstaande cijfers spreken luider en krachtiger dan al hun getier en geschreeuw Het Bisschoppelijk College onzer Stad. Wij vernieuwen onze beste gelukwenschen aan het College onzer Stad. Volgens de offi cieele mededeelingen van den Monitenr Beige», bekleedt ons Bisschoppelijk College, met zijn 40 onderscheidingen, de derde plaats onder de 8 mededingende Colleges, en de vierde plaats onder al, dat is 36, de mededingende gestichten van geheel het lander is op 28 athenea's, maar één, 't athe neum te Elsene, dat meer onderscheidingen behaald heeft dan ons Bisschoppelijk College En 't is het melden weerd dat er van ons College geen een leerling aan den wedstrij deel genomen heeft die geene onderscheiding behaald heelt. Proficiat, bekroonde leerlingendoet zoo voort; met vlijt gewerkt om naar wensch aan de goede lessen uwer bekwame en ijve rige meesters en aan de verwachtingen uwer dierbare ouders te beantwoorden. De ouders, zegt Le Patriote-> ten slotte mogen deze cijfers ovorwegen en zij zullen zonder moeite kunnen vaststellen dat zij ten volle mogen gerust zijn over de wetenschap pelijke en letterkundige weerde van ons katholiek onderwijs. Het schijnt dat liefhebbers van goeden koffie over van vreugde zijn sedert zij chico- rei der Trappisten gebruiken van Vin- cart-Silly. Dépót bijgebr. Delhaize Moncarey-Sansen. Frankrijk. De ramp te Toulon. De onderzoekscommissie aangesteld om de oorzaak der ramp te zoeken, die verleden week aan boord van de Latouche-Tréville gebeurde en het leven kostte aan 13 matro zen, heeft besloten dat het ongeluk veroor zaakt werd door de onvoorzichtigheid van een der manschappen met het afvuren van het kanon gelast. De kerkvervolgingDe Zusters van het H. Hert van Rennes, uit hun klooster verjaagd, zijn maandag in ballingschap ver trokken. Donderdag hebben 50 gendarmen de Broeders maristen uit hun pensionnat van Charolles gedreven. Duitsclilaiid.Spoorwegongeluk Zaterdag zijn te Berlijn twee electrieke luchttreinen, 't is te zeggen die boven de huizen rijden, opeen gebotst. Aan de kruis sing der treinen was een trein voorbij het signaal gereden, den anderen, die aankwam botste zijdelings op den eersten. Een derde ktaswagon viel van den viaduc op straat neder. In den wagon die neerge stort is zaten er 45 personen, 21 zijn er dooc en verschillige gekwetsten zijn in stervens gevaar. Er waren 12 geneesheeren die de gekwetsten verzorgden. Langs de baan ziet men overal menschelij ke overblijfsels liggen, de stukken vleesch kleven aan de ijzeren kolommen waarop de spoorlijnen rusten. Rusland. De choleraDoktoor Netchaïeff, van het gasthuis Oboukhof, te St-Petersburg, verklaart dat het aantal erge gevallen begint af te nemen. Het getal cho leragevallen tusschen de begoede standen is volgens hem onbeduidend. Turkye. Eene zeeramp. Eene boot van de Halrichstlijn, is woensdag, in de voorhaven van Smyrna, in aanvaring gekomen met de overzetboot Stamboul Honderd veertig personen zijn verdronken Sommige pakken suikerij VanTieghem- Dupont, Rousselaere, bevatten zeer schoone premiën. STADSNIEUWS. Uitslag. In de bolling die Zondag op het gehucht Couthof plaats had, bleven Jules Decreus, J. Devloo, L. Lemahieu en L. Bondeweel vier maal aan en wonnen dus den eersten prijs. Aanhouding. De politie zondag rond den avond op dienst zijnde rond de bosschen bij het Couthof, ontwaarde er {arel G... van den hoek, die nog eene straf te doen had. Zij hielden den man aan en brachten hem naar stad waar hij opgesloten werd. Doodsbedreigingen en revolverscho ten. Zondag nacht rond 12 ure ontmoette de politieagent Louis Pooters, die alleen in de gasthuisstraat was, den genaamden Camille L... van de Pottestraat. Deze, de agent ziende, begon hem allerlei verwijtsels toe te roepen en bedreigingen te uiten. De jolitieagent trad nader en gebood hem te zwijgen, doch L... haalde een groot mes uit en stak er verscheidene malen mede naar den agent Pooters. Deze zich in gevaar ge voelende trok zijn revolver, maar zoohaast dit zag, zette hij het aan 't loopen. De agent loste een schot en achtervolgde L... die de pottestraat inliep en nog rapper toe- zette toen hij het geschot hoorde ae agent oste nog een schot in de Pottestraat en toen lij L... ingehaald had, stak hij hem zijn wandelstok tusschen de beenen zoodat L... lals over kop ten gronde viel. Hij liet zich gedwee aanhouden en naar den amigo leiden waar hij opgesloten werd. Toen de agent zijn capuchon afnam be merkte hij dat deze in den rug doorsteken was op eene lengte van minstens 25 centi meters. Het had dus aan weinig gescheeld of hij kreeg een doodelijkon steek in den rug. Overreden. Vrijdag morgen werd een oude bedelaar Louis Chieux, al de Yperstraat overgaande, door een rijtuig omvergeworpen. De geleider stopte aanstond» en hielp den man recht staan liij was wat gekwetst aan het hoofd en de arm en ging een klacht bij de politie indienen. Later toch kwam hij overeen met M. R... van Yper, die hem overreden had, en trok de klacht in. -- Groote keus van alle slach van goed- koope en schoone stoelen in den Bazar bij Sansen-Decorte, Poperinghe. Avondschool. Op Maandag 12 Octo ber 1908 wordt de avondschool heropend in de Gemeenteschool (Kouter). De lessen worden gegeven op Maandag, Dinsdag en Woensdag van iedere week van 6 tot 8 ure 's avonds. Wij wekken de jongelingen op om neer- stig den leergang der avondschool te volgen en wij dringen aan opdat de ouders ons zouden helpen om hunne zonen regelmatig daar naartoe te zenden. Elver-dinghe. Ongeval. Dinsdag namiddag gebeurde alhier een pijnlijk onge val na den prijsuitdeeling van den geiten- pryskamp. Louis R..., een onverbeterlijke dronkaard, stapte begeesterd de fanfare voren op, de gebaren van tambour-major na bootsende. Louis, die niet al te vast op zijn beenen meer stond, viel op eens achter over en bot ste met geweld op de straatsteenen. Een gapende wonde waaruit hij veel bloed ver loor, was er het ongelukkig gevolg van. Aanstonds wierd hij in eene naburige herberg gebracht, waar hem de beste zorgen toegediend werden. Waarom is de suikerij Verburgh- Decool Rousselaere de beste Omdat zij van zuivere suikerijboonen gemaakt is en geene andere bijvoegsels bevat. Verkrijgbaar bij alle kruideniers. Pollincliove. Doodelijk automo bielongeluk. Zondag avond gebeurde er tusschen Hoogstaede-Linde en De Gapaarde op de baan Veurne-Yper een schrikkelijk ongeval. Ziehier in welke omstandigheden. Op de rechte en zeer breede baan die Oostende met Yper verbindt, volgden drie automobielen in snellen rit, de eene gevoerd door M. Hector Leconte-Colette, de tweede door M. Carissimo, wonende te Roubaix, de derde een koers-automobiel door M. Georges Bacquet, eigenaar, wonende Inkermanstraat, te Rijssel. Deze laatste was vergezeld van M. Eug. Pierre, 25 jaar oud, zoon van den ingenieur J. Pierre, wonende rue deTuren- ne, 54. M. Eug. Pierre, is de opvolger van het oud huis Rossini, eene inrichting voor verwar mingstoestellen, te Rijssel. De laatste automobiel had 50 paarden kracht, en was niet voorzien van eene koets. Heer Bacquet de baan op zijn duimken ken nende wilde de eerste automobielen vooruit snellen, en gaf aan zijnen automobiel eene snelheid van meer dan 100 kilometers in het uur. Met dien buitengewonen rit was de auto mobiel van M. Carissimo al spoedig voorbij gesnord en M. Bacquet was op het punt dien van M. Leconte voorbij te vliegen, toen een ijselijke kreet weerklonk, gevolgd van een geweldige slag en een dof gekraak. Al vooren steken had de auto zijdeling op een boom gebotst, door den schok een draai gemaakt en op een hoop keizeis terecht gekomen die langs d'andere zijde der baan lagen de ge- eider moet dan zijn tegenwoordigheid van geest verloren hebben of zijn voertuig geen meester meer geweest zijn, want dit werd alweer naar de andere zijde der baan geslin gerd liep een weinig tegen een boom en botste dan met woest geweld tegen den volgenden joom dien hij als opklom, en kantelde om in den dijk, gansch vernield. Heer Eug. Pierre, van zijne zitplaats ge slingerd, kwam met het hoofd op eenen boom terecht, terwijl de naphte uit den ingedruk- ten vergaarbak .wegvloeiende, in brand ge raakte. M. Leconte stopte dadelijk en met zijnen chauffeur snelde hij de gekwetsten ter hulp. leer Eug. Pierre bevond zich in eenen er- barmelijken toestand, hij lag in den dijk met den vorensten as op het hoofd: het bloed gulpte hem uit mond en ooren. De ongeluk- dge jongen had eene schedelbreuk bekomen. Heer Georges Bacquet, die zich aan de stuurbaar had vastgeklampt was het rechter been gebroken. M. Leconte reed dadelijk om eenen ge neesheer weldra waren twee geneesheeren, van Loo en Oostvleteren, ter plaats die de gekwetsten de eerste zorgen toedienden en ten daarna naar het ouderlingen gesticht van Oostvleteren, op eenige stappen van daar, deden overbrengen. Eene kloosterlinge, die Mad. Hult-Wal- laert in automobiel vergezelde, nabij de plaats van het schromelijk ongeval, bleet aan het "ijdensbed der beide slachtoffers. Een priester werd bijgeroepen maar M. ierre kwam tot bewustzijn niet meer hij stierf rond 12 ya ure zonder een woord gezegd te hebben. M. Bacquet was wanhopig, des te meer daar hij zijn vriend medegenomen tiad ondanks het verbod der oud»rs,

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1908 | | pagina 1