MEUBELEN LUISTERT! EETLUST! MAAGDRANK IHPE GROOTE KEUS VAN 1* COMMUNIE HOEDEN IDUHAMEEUW-PACCO ZEER GENADIGE PRIJZEN. FÜÜRRUREN 'n T groot cn in l klein. BUITEMDSCH NIEUOIS. NIEUWS UIT BELGIE. ZIE Vervolg op Bijvoegsel, A. MALBRANCKE, |H. Antony-Permekeen Zonea KOEI MTE7TQ meer aan te bevelen tegen 11 i Ci 1 tu Bloedsgebrek, Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting en alle Ziekten door overlast veroorzaakt, dan de VERSTERKENDE PILLEN. Henri VANDENBROELE, Bruggestraat, Ir den 3taziu% P o p E is i u ia E, SANSEN -DECORTE, Bijzondere schoone en groote keus van BEDDENS met en zonder ressorts, Lavabos, Nachttafels, Buffets, Kleerkassen, Keukenkassen, Comtnoden, Wiegen, Alle slag van TAFELS in alle hout en prijzen. Geboureerde en andere STOELEN en ZETELS. Schoone keus van KINDERSTOELEN. 22, Bruggestraat, 22, POPERINGHE, HUIS VAN VERTROUWEN. IN DE SCHAAR OVERZICHT EENIGE MIJNER PRIJZEN Joseph Yperman-Recour, JUSTIN DEN UT - HUYS, Watoustraat, 2, POPERINGHE De beste remedien Maagaandoeningen! Altijd ï- i i™ w 'O I Immer eene goede spijsteeringNooit geene Maagpijn Nimmer Maagopzwellingen, brakingen, gal, slijmen, zuur, opstopping! Nooit geen duizclachtigheid, onzuiver bloed, lever-of nierziekten, pijnen in de rug, steekten in de zij, enz. enz door het gebruik van den BEROEMDEN M. Vandenberghe, apotheker, Poperinghe. KUNST - PH0T06RAPHIE. HUIS GESTICHT IN 4 84-2. LIE 'i')ls 4, Boterstraat, YPEB. HOEDEN EN KLAKKEN VOOR MANNEN EN KINDEREN. Hel huis heeft geen ander verkoophuis in stad. hoofde hunner inlijving in de maatschappij der Kerk. Het blijkt aldus, dat het eerste uitwerksel van het huwelijk eeue verplichting is, waar aan de echtgenooten zich niet kunnen out trekken, tenzij in gansehbijzondere gevallen, wanneer zij overeenkomen in eene vrijwillige onthouding, wederzijds toegestaan, do ver vulling te betrachten van een meer verheven ideaal van onthechting der zinnen en van uitsluitelijke toewijding aan God en aan hunne geestelijke belangen. Wat zijn ze dan verre mis, zij die zich het huwelijk voorstellen als eene vereeniging waarvan de natuurlijke liefde het doel zoude zijn, en het stoffelijk voordeel de voor waarde Zekerlijk komen de stoffelijke noodwendig heden des levens met volle recht in aanmer king, en mogen de echtelingen er om bezorgd zijnmen moet immers niet lichtzinnig zijn levensbeslaan verpanden en tegelijk de toe komst eener familie; maar het mochte nim mer gebeuren, dat de voorzichtigheid in berekening oversloege, en de verwachtingen ontaarden in laag of woekerachtig winstbe jag. Verplichting van Matigheid. Evenals de redelijke, natuur een diepen afkeer gevoelt van deruw-zinnelijkegeneug ten van gulzigheid en dronkenschap, al zoo zeer en nog strenger keurt zij de wulpsche voldoeningen af, die de tuensch zou najagen buiten de wetten welke de natuur tot de voortzetting des levens voorschrijft. Het redeloos dier heeft maar alleen ge waarwordingen het volgt die onweerstaan baar inliet is niet bekwaam die te matigen of zich zelf te bedwingen. Edoch, de rnensch heeft het voorrecht dé liefde tot een gevoel te kunnen verheffen. De liuwelijksvereeniging is de versmelting van twee menschenlevensde vereeniging, 'tis waar, van twee kranke lichamen, die eer lang, eilaas verkwijnen en vergaan, maar ook, en voornamelijk de vereeniging van twee zielen, die hun versland te zaam bren gen om hunne gedachten te voltrekken, hunne herten verbinden om door onderlinge verwisseling hunne vreugden en vertroos tingen te verdubbelen, hunne w ilskrachten tega&r voegen, 0111 in hunne persoonlijke beproevingen en in het hoofdzakelijk werk der opvoeding eener christene familie zich elkander liulpe, steun en sterkte te bieden. De rnensch is de slaaf niet zijner natuur lijke aandrijvingen; in zekere mate heeft hij de macht die te bemeesleren, de bestemming er van met het verstand te onderzoeken, en ze aan een deftig doeleinde te onderwerpen uit het gezag dat hij over hen uitoefent, spruit heel zijne zedelijke weerdigheid vooit. Ook bekruipt de schaamte zijn voorhoofd, wanneer hij zijn meesterschap vóór hen afstaathij is dan zich zei ven bewust dat hij afdaalt, dat hij zich verlaagt, zich on teert. Gij integendeel, beminde Broeders, die in uw hert den eerbied voor de wet van Chris tus en voor de zedelijkheid bewaart hebt, gij erkent dat het uwe plicht is, en dat uwe eer erbij op het spel staat, tegen de over- heersching der natuurdrift in te gaan; zon der grootsprekerij, doch ook zonder zwakheid zult gij erkennen en verklaren, dat zij tegen Evangelie en tegen God in opstand komen en hunne weerdigheid van rnensch verzaken, zij die, zich zeiven door de driften latende onderjukken of meèslepen door eigenbelang, de huwelijksgemeenschap verrichten tegen de wetten in, welke de voortplanting van het leven regelen. Christene echtgenooten, verbant dan uit uwe lezingen, ontzegt aan uwe verbeelding die ongezonde letterkunde, romans, mengel werken of feuilletons, hertstochtelijke dra ma's of tooneelspelen, waarinde rechten der zedenleer miskend worden, waarin man en vrouw elkaar maar opzoeken en samenko men uit louter genotzucht, of waarin de han delende personen enkel luisteren naar drift- voldoening of stoffelijk voordeel. De roman-en tooneelletterkunde die ik be doel, kent immers maar alleen den rnensch vol hoogmoed, die de verwaandheid heeft met zich zeiven genoeg te hebben, en die met echt heidensche laatdunkenheid den lossen teugel viert aan zijne natuurdriften, en dan, dan is die letterkunde er toe gebracht te ver klaren, dat zuik een rnensch onbekwaam is de ongebondenheid van die driften in te too rnen. De naleving der Christelijke wet is mogelijk. Onze christene godsdienst ontkent de zwak heid van 's meuschen herte nietmaar ter zelfder tijd dat hij dien mensch geboden oplegt, wijsten bezorgt hij hem ook de mid delen om die zwakheid te verhelpen. Degestrenge wet der zelfonthechting en de verplichting zich door het gebed tot God te wenden geiden voor iedereen, voor geestelij ken en leeken, voor mannen en vrouwen, voor jongelieden en getrouwde personen. Aan allen, zonder onderscheid, heeft onze goddelijke Zaligmaker verklaard, dat men, om onder zijne volgelingen opgenomen te worden, zich zeiven moet verloochenen, da gelijks hot kruis moet opnemen en zijn spoor moet inslaan. Degene die zijn hebzuchtig leven niet afsterft, zoo getuigt hij nog, mag goene aanspraak maken onder het getal mij ner leerlingen gerekend te worden. In het huwelijk zelf moeten man en vrouw hunne begeerten weten te matigen. Niemand ontkent de wijze behoedzaam heid welke de matigheid ons in het eten en drinken voorhoudt. Welnu, de eerbaarheid in het huwelijk is des te noodzakelijker, daar de neigingen waar zij aan gebiedt en die zij moet beheerschen, hunnen dwang met zoo weinig bezonnenheid willen uitwerken. En vaart hier niet tegen uit, bewerende dat wij het onmogelijke van u vereischen. God legt ons nooit iets onmogelijk op, ant woordt de H. Augustinus in een bekenden tekst, welken het Concilie van Trenten zich toeeigendemaar hij verwacht van u, dat gij, na gedaan te hebben wat uwe natuurlijke krachten u toelaten te doen, dat gij hem vragen zoudt, 11 door zijne gratie in uwe krankheid ter hulp te komen. Eene der vruchten van de gratie des sa craments van het huwelijk is gelegen in den echtgenooten voor de lastigste uren van liet echtelijk leven de noodige zielssterkte te bereiden, welke aan hunnen natuurlijken goeden wil zou te kort schieten. Echtgenooten vergeet dan nooit welk uw hemelsche oorsprong en uwe eeuwige be stemming zijn. Laat anderen, voor wie het huwelijk niet hooger staat dan eene gemeen schap waarvan do vleescheiijke liefde het eenige doel is, laat ze zich ophouden met de gedachte, dat de natuurdrift oppermachtig, onbedwingbaar en altijd geoorloofd zoude zijn. Wat u betreft, ziet hooger op. Dat uw huwelijk de vereeniging uwer lichamen en uwer zielen verwezenlijkedat uw genot er in matig en bezadigd zijmijdt u wel dat ge not uitsluitend om zich zelf te betrachten en buiten de noodige verrichtingen welke liet stichten van eene familie vereischt. Dan wederlegt Z. E. de Kardinaal sommi ge valsche begrippen,nopens het hedendaag- sche leven cn over de opvoeding. Menschen, die door een lang lastig leven lot den wel stand gekomen zijn, willen hunne kinderen van eersten af nog hooger stellen dan zij zei- ven. Dat is mis. Dat ge u, zegt de Kardinaal, op den ou derdom van zestig jaren, na een leven van arbeid, als uwen hoogsten droom voorstelt eene zekere onbekommerdheid in derust, zij weze middelstand of overvloed dit zal u nie mand ten kwade duiden. Maar op hunne vijftien, twintig jaar, daags vóórdal zij den strijd en den last van het laven moeten trot- seeren, 0 dan is het geene rust dat uwe kin deren noodig hebben, maar zielssterkte vol vertrouwen schenkt hun dan veerkracht, mo d en ja desnoods stoutheid. Zegt hun dat eer zij verbruikers zijn, zij moeten voort brengers worden. Geven wij wilskracht aan onze kinderen. Hat mag niet cn 't is niet goed, dat zij, wanneer ze jong zijn, de mogelijkheid inzien en bedektolijk de hoop opvatten, dat zij eens- daags zonder moeite 't genot zullen hebben van de spaargelden, welke gij hun op tijd en stond zult moeten toevertrouwen. Het is noodig dat zij den piikkel van den nood drang ge waai' worden. Geen verfoeilijkeren dienst kunnen de ou ders aan hunne kinders bewijzen, dan ze te onttrekken, ik zeg niet aan de wet, want de wet staat boven hunnen wil, maar aan de noodzakelijkheid van te werken zonder werken, geene mannelijke zielen, geene krachtige volkeren Christene ouders, hebt gij dan uwen cate chismus vergeeten De ledigheid is eene der zeven hoofdzonden met andere woorden ,eene der vergiftige bronnen, waaruit allerlei on deugden hunnen oorsprong nemen. Gij wilt, dat elk uwer dochters eenen bruidschat bezitle, die ze zoude ontslaan van gevraagd te worden om haar zeiven, om ha re bekoorlijkheid, om hare geschiktheid tot het moederschap cn deszelfs plichten, om de zedelijke schoonheid barer inborst. Maar liet zou hun voordeeliger zijn niet te trouwen, dan uitgeleverd te worden, on schuldige slachtoffers, aan losbandigaards, die, na eene onstuimige jeugd, zich eenigs- zins geneigd voelen tol beternis, maar eigen lijk niets doen dan, buiten hunne weet mis schien, luisteren naar eene behoefte van wellevendheid of van gemakkelijke genieting. Gij wilt, dat eik uwer zonen eenen vast verzekerden stand bekome, die liem voor alle kans of gevaar zóu beveiligen, hem ont trekken aan ondernemingsgeest en zelfstan dig werk, en hein ge.uk en vooispued zou bezorgen eerdat hij die verdiend heeft. Bemerkt ge niet dat gij, in plaats van ze te helpen of te verplichten nut te trekken uit al de hulpmiddelen, welke de natuur in hun verstand, in hunnen wil of in hunne arinen, neergelegd heeft, dat gij, zeg ik, hunne ijdelheid en hunne traagheid involgt, en dat gij aldus in die jonge herten, welke gij bemint en waarin gij eer stelt zeiven te schuilen, de opwelling der bedorvenste na tuurdriften van den dierlijken rnensch helpt opwekken Hebt gij dan de vermaledijding niet gehoord, welke St Paulus tegen de ledigangers uitgesproken heeft Op welke reden zoude hij zich beroepen om gevoed te worden, hij, die weigert te werken zegt de groote Apostel, de stoutmoedigste versprei der der christene beschaving Si quis non vult opcrari, nee manducei. De geldmiddelen en de lessen der kinderrijke huisgezinnen. Wat is het verheugend tegenover zulke ontmoedigende voorbeelden liet toonbeeld te kunnen stellen van die families uit den adel, uit de burgerklas en den werkman stand, waarin de kinderen in groot get 1. evenals de takken van den olijfboom den stam waar zij uitsproten, met breeJe en machtige kroon omringen, het huiselijk gezin vervullen met leven, beweging en vreugde, en waarin de warme uilboezemin- gen der kinder- en der broederliefde den geest van vader en moeder beletten al le zwaarmoedig stil te siaan op de kwellingen en smerten, onafscheidbaar van dit leven, en aan de ouders eenen ouden-dag verzekeren, die niet eenzaam noch verlaten zal wezen. Is er iets schooner ter wereld, iets dat meer opbeurt en al onzen eerbied weerdiger is. dan een dier huishoudens, gelukkiglijk nog talrijk in den schoot onzer kloeke bevolking, vooral in den werkmanstand, dan een dier huishoudens, zeg ik, in hetwelk zes, acht, tien en nog meer kinderen op wassen, zich ontwikkelen, zich aan 't leven gewennen in de school van den arbeid, en zelfs, laten wij den moed hebben het te zegden, in de nog mannelijker school van ontbering en zell'opoff't ina Dat zijn de echte werkhuizen, waar de sterke zielen gesmeed worden en de karak ters gestaald Wanneer ik ze beschouw, hen, die de maatschappelijke ladder op- of afgaan, zoo spreekt ergens een huishoudkundige van onbetwistbaar gezag, de heer Leroy-Beau- iieu, dan zie ik, dat zij die naar boven klim men, holleblokken aan hebben, en zij die naar onder dalen, verlakte schoenen. O ik weet het wel, beminde werklieden, al uwe zonen zullen niet naar boven stijgen, en men moet zelfs niei wenschen, dat allen zich gaan ter groote stede verrijken. Ver scheidene zullen rondom u blijven, op hel geboortedorp. Alleen de veelheid zelve van uwe kinderen zal er ten minste eunige ge- noodzakou naar die volkrijke steden en vlekken uit te zwermen, welke de bedrijvig heid van handel en nijverheid tot werk oorden heeft verkozen. En wanneer de christene geest werkda dig eene familie beïnvloedt, dan worden de oudste kinderen ilc waakzame beschermers der jongstezij die naar het lichaam de sterkste zijn, maken het voor hen die meer verstandelijken aanleg hebben, gemakkelij ker, zich toe te wijden aan eem'g hooger vrij beroep allen gevoelen dat zij verplicht zijn zieh onderling te helpen, en in die onderlinge hulp worden de bandon der wederzijdsche liefde vaster toegehaald, ter wijl ondertusschen de ouders met fierheid de eerste vruchten van hun lastig zwoegen aanschouwen en de hoop koesteren, dat een eervolle en geruste ouderdom hun loon en troost zal zijn. O ik weet wel wat men al tegen zulk innemend-schoon tafereel kan aanvoeren, en ik heb het inzicht niet, voor hen die het beschouwen, do donkere schaduwen der wezenlijkheid te verbergen. Eene talrijke familie opbrengen, dat is juist niet zonder stoot of slag geluk en voorspoed bereikenhet is ze voorbereiden dat werk valt lastig, doch het is vruchtbaar. Zoolang de kinderen jong en zwak zijn en dicht op elkaar volgen, hebben de ouders liet druk en zwaar, en komt dan even de werkstaking hen van het dagelijksch ar beidsloon berooven, of (ast eenige ziekte de kleinen aan, dan kunnen ontbering en ge- brok voor dat, gezin bi Iter worden en de smerten uiterst pijulijk. Niemand loochent dit; doch ook niemand, bij mijne weet, heeft het middel ontdekt om het lijden te kunnen afschaffen. Maar terwijl het voor den werkman die slechts een of twee zonen heeft, zeer wel gebeuren kan, dat hij zo alras hef ouderlijk huis ziet verlaten, hun dagl.mn in herberg of elders ziet verteren, en ze op schandigo wijze aan hunne kranke of versleten ouders de be hulpzaamheid ziet weigeren waar zedenleer en staatswet hen too verplichten,terwijl zulk werkman daaraan bloot staat, bezitten vaderen moeder eener talrijke familie, die christelijk opgevoed is, bezitten zij in de armen van ieder hunner kinderen een kapi taal, en met ze allen in de heilzame nood zakelijkheid te plaatsen hunne werkkrachten le gebruiken, vermeerderen zij terzelfder tijd de hulpmiddelen der familie, en verplich ten zij hen die er leden van zijn zich met meer krachtdadigheid, met meer geduld en met meer liefde te ontwikkelen. Dan schrijft de Kardinaal op meesterlijke wijze de plichten voor, die ten laste zijn der openbare machten en van de liefdadig heid. Hij geeft vervolgens een indrukmakend tafereel van de miskenning dor zedelijke wetten in de oude tijden bij de Grieken en de Romeinen en toont ons op eene tastbare manier wat het aan een naburig volk, Frankrijk, kost de natuurlijke wet te ver smaden. Hij eindigt met te bewijzen dat de christe lijke leering alleen den waren vooruitgang waarborgt. Alleen de christene zedenleer, zegt hij, paart met de eerbaarheid in 't huwelijk eene leering van vooruitgang. Aan personen en aan families predikt de Kerk een iijdzamen en gestadigen arbeid. Zij moedigt het vruchtbaar zelfstandig werk, den kloeken ondernemingsgeest aanzij zegent de kinderrijke families, waar zij ook ontstaan en zich ontwikkelen. Zij veroor deelt de genieting die verbruikt zonder voort te brengen. De aarde is uitgestrekt genoeg om de op wassende geslachten van de kinderen der menschen te bevatten en te voeden. Doch die aarde staat niet geerne hare schatten afmen moet ze haar met volle ge weld ontrukken. Zij is geen rijke buit, wel ken de menschen geroepen zijn ondereen derwijze te verdoelen dat ieders deel zou moeten vergrooten naarmate er minder rechthebbenden zijn; neon: de buit groeit er oneindig aan in verhouding met lief vernuft en den moed der strijders. Het leven is een onafgebroken krijgsdienstMilitia est vita ho minis super lerram. De beschaving is de vrucht van het'werk. De vooruitgang is e prijs van eene verovering. Ziet, dat leert do christene zedenleer aan de families en aan de volkeren. En bovenal herinnert zij ons, op elke bladzijde van het Evangelie, de leering welke onze goddelijke Verlosser lot grondgedachte nam zijner eerste en verhevene redevoering op den berg Vergeet niet, dat gij maar op aarde z.ijt om voorbij te gaan. liet tegenwoordig leven leidt, door distels en doornen, naar den eindelijk volkomen vrede van het para dijs. Op uwe baan in 't uur van kommer en droefheid, verheft dan uwe blikken tot mij. Gij hebt in den hemel eene Voorzienigheid, louter vaderlijk, wijs en machtig, die over waakt en u bewaart: Weest dus niet bezorgd voor uw leven, wat gij eteu zult noch voor uw lichaam waarmede gij u zult Hoeden... Aanschouwt de vogelen des he mels zij zaaien noch maaien, en zij verga deren niets in de schuren; en uw hemelsche Vader voedt ze toch. En zijt gij niet veel meer weerd dan die vogelen? Wie van u, inet al zijn verstand, zou ééne elle aan zijne grootte kunnen toevoegen En waarom zijt gij bezorgd voor kleeding? Beschouwd de leliën des velds, hoe ze groeien zij arbeiden noch spinnen, en nochtans is Salomon in al zijne heerlijkheid nooit gekleed geweest ge lijk eene van deze. Indien nu God liet kruid des velds, dat heden is en morgen in den oven geworpen wordt, alzoo kleed, hoevee! te meer zal hij voor u zorgen, gij kleingeloo- vigen! Weest dan niet bezorgd, zeggende wat zullen wij eten Wat zullen wij drinken? Waarmedezu4e.it wij ot s kleeden? Die be zorgdheden jiassen aan de heidenen. Weet immers uw hemelsche vader niet, dat gij dit alles noodig hebt? Zoekt dan eerst het Rijk Gods en zijne gerechtigheid, en dit al les zal u toegegeven worden. D. J. Mercier, Kardinaal-Aartsbisschop van Mechelen. ringhe. Vervolgens had hij ze naar de markt mede gegeven met een marktkramer en ze er verkocht aan een koopman van Yper. In 't naar huis gaan had hij den kruiwagen medegenomen tot aan de herberg De halve maan en hem daar gelaten. De dader is nog niel zeker gekend, maar waarschijnlijk toch zal hij niet lang meer op vrije, voeten loopen. Ingevallen. Donderdag voormiddag is een gedeelte der brug die in het Gasthdis over de Popêriuglievaart ligt, rond 10 ure met groot gedruisch ingestort. Alles bepaald zich bij stoffelijke schade. Landlooper. Zekere Callaut Einile, franschman, werd alhier donderdag namid dag in staat van landlooperij door de politie aangehouden, wijl hij aan 't bedelen was op de statie, en seffens de grenzen overgezet. De schoonste fantaisie-kaarten voor 1" April, Paaschen, enz. zijn te verkrijgen, In den Bazar, bij Sanson-Decorte, Pope- ringhe, alsook al de groepen op postkaar ten) der inhuldiging van den Z. E. H. Deken. Verloren op do botermarkt vrijdag laatst, eenen parapluie. Die hem zou gevon- len hebben, wordt verzocht hem ten poli- tiebureele af te geven. De afbraak van de oude postgebou- wen zal beginnen op Maandag aanstaande 22 dezer. De Melkerij. Op 1 maart Jl. begon men werken in de melkerij met 120 leden. Volgens wij vernemen gaat deze goed voor uit. Van den 1 tot den 12 Maart werden er 51.153 kilos melk verwrocht't gene eene totale opbrengst van 2156 kilos boter gaf. Er werd dus dooreen dagelijks meer dan 4289 kilos melk verwrocht en 170 kilos bo ter bekomen. Sedert men beginnen werken is, is het getal leden veel aangegroeidvan 120 is het reeds gekomen op 153, 't gene maakt dat men nu dagelijks 236 kilos boter verkrijgt. De boter wordt naar Brussel gezonden en er verkocht door tusschenkomst der West- Vlaamsche Boterhalle van Brussel. Vrij dag laatst had in de Melkerij zelf, de eerste betaling plaats de boter werd betaald aan 3 fr. 27 de kilo. Ter gelegenheid van Paa schen zal eene extra schoone B>;i 11 Strijk. WerkstakingDe post- en teiegraafbeambten van Parijs zijn in werkstaking gegaan. Op 12.000 bedien den zijn 8000 die weigeren te werken. Men ziet welke wanorde daar het gevolg van is. In twee dagen waren er 5 miljoen brieven en 275 duizend telegrammen die niet konnen verzonden worden. In Parijs werden donder- lag geen brieven besteld eti uit Parijs ver trekken er geen. De telephonisten hebben ook het werk opgegeven, zoodat Parijs ganseh van de andere steden afgezonderd is. De hopkwestie in Frankrijk. Ver leden week werd eene belangrijke afveerdi- ging hopplanters, uit al de streken van Frankrijk, te Parijs door den minister van landbouw en den minister van handel ont vangen. De hopplanters hebben aan de ministers verklaard dat de hopkweek in Frankrijk met ondergang bedreigd is, ten- e van de vreemde concurrentie, die ïloor (le loonsverhooging begunstigd wordt, en dat zij maar alleen konden bestaan dank aan de tolrechten. Een tolrecht van 50 frank op de hop zou voor de brouwers maar eene taksverzwaring van ongeveer acht centie men per hectoliter voor gevolg hebben. De verhooging van dit tolrecht zou ongelukkig een nadeeligen invloed hebben voor den hopkweek in Belgie. Mrflirhhrr* van gezonden café maken gebruik van suikerij Van Ticghem- Dupout, Rousselaere. geslacht en uitverkocht worden door STADSNIEUWS. Aanbesteding. Bij vergetenheid hebben wij verleden week dert uilslag der aanbesteding der uit te voeren werken voor de vernieuwing der daken van Sint Bertinus kerk en toren, niet ingelascht. Alhoewel de zaak van geen groot belang is, deelen wij ze toch nu mede. De aanbesteding had plaats op dinsdag 9" dezer, om 3 ure namiddag, in het Hotel van Regeering. De begrooting was 22.324 fr. 02. Er waren 11 aanbiedingen, te weten, deze van MM. Vitse en zoon, Ledeberg 19.547 Marmyte en zoon, Brussel 18.849.25 Duck Alfons. Haerelbeke 21. 890 Synaeve, Roc- selare 19.349 Casteleyn en Depratere, Gent 17.044.80 Roose, Yper 20.800 Verbeure Henri Andries, bij Brugge 18.590; Dupont Elie, Brugge 18.820Earlier, Ecaussines 23.995 Vanden Broucke, Eerneghern, 20.800. De werken zijn dus toegewezen aan MM. Casteleyn Depratere van Gent, mils desom van 17.014 fr. 80 c. Prijs 3,00 fr. de doos van 100. Algemeen dépot: Apotheek, A. M0NTEYNE, Goote Markt, 18, POPERINGHE. Onderzoek. In den nacht van 11 tot 12 maart laatstleden werden bij den landbouwer Bisschops te Langemarck, 12 hennen en bij Petrus Dewilde, op dezelfde gemeente, 1 kruiwagen gestolen. Daar het den Vrijdag marktdag waste Poperinghe en men dacht dat de dieven zich wel naar hier hadden kunnen begeven om hunnen buit te verkoopen, werd de heer politie- kommissaris van den diefstal ingelicht. Hij opende een onderzoek en kwam te weto dat de dief zijn gestolen hennen per kruiwagen gevoerd had tot aan het hof van Commer ce langs de Elverdinghe-kalsiede te Pope- POPERINGHE. Hij zal beginnen verkoopenop Vrijdag 9 April. Volgende brief is ons toegekomen. Mijnheer de Uitgever, Zoudt gij het volgende niet willen in uw geëerd weekblad opnemen. Als bewoner dor Priesterstraat, zou ik wel eers willen zeggen dat het te wonschen ware dat de Gemeenteraad eens zijne berm- hertige oogen opone en wat geld stemme tot hel herstellen der Priesterstraat Bij meuschengeheugen werd die straat niet meer herbeviaveid ook is het nog de cenigste der stad die met zulke ouderwet- sehe, vóórhistorische steepen belegd is. Daarbij is zij met der tijd ganseh in kuilen gerocht. En nochtans in die straat gaat er veel volk vcorbij, bijzonderlijk des zondags, en nu in de laatste dagen met al dat slecht we der en de inhuldiging van den E. II. Deken waren de klachten algemeen. Aanveerd Een uwer Lezers Aan de bevoegde Overheid warm aanbe volen. Proven. Pijnlijk geval. Eene pijnlijke gebeurtenis komt een geacht huis gezin onzer gemeente in rouwe te dompelen. Maurice Bossuwe, 25 jaar oud, zoon van Henri Rossuwe-Vandewalle, slachter te Proven, had op Woensdag 3 dezer epne koei gaan vellen op eene hofstede te Crombeke. die er dood was van ziekte het koude of het heete bloed. Wijl de jongeling aan 't werk was, gaf hij zich, al een mes weiten, eene kleine snede in de linkerduim, en zette het werk voort zonder daar aandacht na te geven. Drie dagen nadien echler, begon de duim te zwellen, blauw te geworden en het kwaad verergerde zoo rap, dat de geneesheer het noodig achtte, den jongeling naar het gasthuis van Poperinghe te zenden om daar bezorgd ie woruon. Hij kwam er naartoe op donderdag der verleden week. Het kwaad zette zich voort aan geheel den arm en weidia zelfs over geheel het lichaam, zoodat de ongelukkige jongeling, niettegen staande de beste zorgen dinsdag morgen om 1 ure overleed Hij heeft niet veel gele den builen 'den laatsten dag en dezen dag ook doolde hij. Zijne begraving heeft Don derdag te Poperinghe plaats gehad en eenen dienst zal Maandag aanstaande, tot lafenis zijner ziel te Proven gedaan worden. Vlaitii'rtinfill».Kermis uitgesteld. Daar de groote feesten die op 16" Mei aanslaande te Poperinghe zullen plaats heb- Gasthuisstraat, 15, BIJ ZOO ALS: Kerkstoelen, Kapstokken, Koffers, Stoelzaten, Tafelpooten, Spiegels, Linoleums (Engelsche en andere), Toiles-Cirées, Trap- Vloer- en Tafeltapijten, Stoors en Gordijnen. Alle llci'lH'i'ggri'icI': Tafels, StoelenLampes - Beiges, Glas, Vuurpotten, Spoelbakken, enz. enz. ben ter eere van O. L. V. van St Jan, juist samen vallen met onze kermis, en dus voor deze eenen grooten aftrek zouden zijn, heeft de Gemeenteraad van Vlamertinghe, beslo ten voor dit jaar de Mei kermis 8 dagen uit te stellen en deze dus te houden op 23" Mei. Yper. Les over groententeelt. Ministerie van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. Lessen over moes- en fruit- boomkweek gegeven in het lokaal der Hof- bouwmaatschappij van het arrondissement Yper, Getemde Leeuwen, Boomgaard straat, te Yper. Op Zondag 21 Maart 1909, om 3 ure stipt, 3e les over groententeelt dooi' M. Octaaf De- clercq, gediplomeerd tuinbouwkundige, te Poperinghe Herfstbewerking en bemesting. Kweek der Suikertje en Tomaten. Vrije en kostelooze ingang. Gorrectionncelc Rechtbank. Zitting van 18 Maart 1909. Wittouck Oiner van Ceurne, voor misbruik van vertrouwen van een velo en aftruggeling eener soru van 5 fr. ten nadeele van Edouard Therssen van Po- peringhe, 2 maal 10 dagen en 30 fr. voor waardelijk. ln Octobermaand laatst had een gevecht plaats tusschen eenige gasten le Poperinghe in de Pottestraat. Allen ver schenen lieden voor den rechtbank. Leeman Catnillea) slagen en wonden aan Clabau Louis, 1 maand en 26 fr., b) vernieling van afsluitingen ten nadeele van Aloise Vet bieze, 15 dagen en 26 fr., c) dronkenschap 15 fr. Clabau Remia) slagen en wonden aan Ver- straete Leontine en Verstraete Henri, 15 da gen en 26 fr., b) bedreigingen tegen Verstrae te Henri, 30 fr., c) dronkenschap 25 fr., d) beleedigingen jegens Verstraete Leontine, 10 fr. Verstraete Leontine a) slagen en wonden aan Clabau Remi, 30 fr., b) belee- ligingen jegens denzelfden, 10 fr. Ver straete Henria) slagen en wonden aan Cla bau Remi, 8 dagen en 26 fr b) vernieling en afsluitingen ten nadeele van Aloise Ver- bieze, 15 dagen en 26 fr., c) dronkenschap, 15 fr. Zenuwachtige en zieke personen aan wie café verboden is, mogen suikerij Van Tieghem-Dupont, Rousselaere, gebruiken. III'VE BBB.BH 17, Tempelstraat, Yper, heeft de eer het publiek ter kennis te brengen dat het de PHOTOGRAPH IE overgenomen heeft, en deze in hetzelfde huis zal voortzetten. Men werkt alle dage. Bij deze neem ik de eerbiedige vrijheid Ued. kenbaar te maken dat van heden af mijn huis voorzien is van schoone en g;uede stollen, laatste nieuwigheid, alsook een schoone keus van moiielkoa- tiiinien aan zeer genadige prijzen en schoone kwaliteit Schoone manskostuum te beginnen a fr. 16 Kinderkostuum van af fr. 3,00 Eng. leeren broek en gilet met mouwen 6,00 Engelsche leeren broeks aan fr. 3,10 De personen, die begeeren een kostuum op maat bij mij te laten maken en zelve hunne stoffen willen leveren, zullen even veel welkom zijn en met zorg en spoed bediend worden. Gezien de goede hoedanigheid der stoffen en de genadige prijzen, hebbe ik volle be trouwen, M..., door Ued. met een bezoek en uwe aangename orders vereerd te worden. Noordstraat, 41, Poperinghe. Coiffeur, Parfumeur, Posticheur, Grimeur, Groote keus van Paruren, Kam* on Spellen. Haarverwen Eenige Depothouder van de echte Lehidon 1,50, de Eau de Jouvence, 1,25, de Miss Paula, en verkooper van Melrose, Niger, Juvenia, Melania, Juvenior, Excelsior, Sublior, La Rapide, Extrait des Sirènes, Extrait du Phénix, Bier's régénérateur, enz Reukwaters en Oliën Eau de Quinine, Eau de Lavande, Eau de Cologne n° 4 en echte Eau de Cologne de Klok» per liter, 1/2 1. en 1/4 1. Lotion végétale in alle reuken per liter en i/2 1. van 't huis Charles Laurent. Brillantine Aégitna Brun. Huile Dalmine, Huile Antique. Bijzonderheid van waters om de pellekens te verdrijven en het haar te ver sterken, door Plyocarpia, Japonaisia,enz...Crème Radia tegen zomersproeten; Crème Simon, Fleur Bouquet de noce, Jouvencine, Eau de Lubin, Eau Octavia. Poeder Dépi- latoire Thompson. Pommade Ilongroise. Fixateur voor Moustache. Dentifrices Elixir, Poudre en Pates dentifrices der IIR. PP. Bénódictins, Odol. ZeepenGlycerine zeep. Eau de Cologne, zeep n" 4711, crème en poeder in zeep. Groote soorteering van fijne toilet zeepen der beste huizen, Cosmétiques. -— Filets front. Banden voor Moustache.Vaporisateurs. Houppen Ijzers voor het haar te krullen. Alle slag van Poudre de Riz. Ondine. Beste merken van Scheermessen, Tondeuzen en Scheersen. Leders voor scheermessen, pate Zéolite. Scheerpotten. Geen porretjes of ontstekingen van het vel meer, veroorzaakt door de brand van het scheermes, door het gebruik van de Bloc Hyalin, Bloc Lambloffof Bloc Oméga. Borstels Haar,- Tanden,- Kam,- Nagel,- Kleer- en Scheerborstels. Fijne Sponsen. Groote keus van Tressen, Rouleaux, Krullen, enz. Ik koop haar aan hooge prijzen en aanvaard het ook voor het maken van alle slag van haar werken. Verhuren van Pruiken en Baarden. Ik begeef mij ter plaats voor het grimeeren van Tooneelspelers. tegen ai.i.e 0 Bekroond geneesmiddel in de TENTOONSTELLING van Spa 1907. ZILVEREN EERMETAAL te Gent 1908. GOUDEN MEI) A LIE j te Parijs 1909 IV. (Ie lleseh te verkrijgen in alle goede apotheken van heel België. Depot voor Poperinghe en omstreken Op aanvraag harer talrijke kliënten, komt het Huis Boterstraat, 37, Yper, Itc l*opcring;he een hulphuia van photographic te openen, in de Gasthuisstraat nr 9, bij M. Etl. Éloy-Deraedt. Een prachtige werkwinkel met meubels en décors is er ingericht, ten einde alle da lgen en in alle weder te kunnen trekken. Met de le Communie zal een groot por- Itret gratis geschonken worden aan al de le Communiecanten die 12 portretten visiet- kaarten of 6 cartes-albums doen maken. Geen portretten worden tentoongesteld zonder toelating.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1909 | | pagina 4