NIEUWSBLAD VOOR SHE EN OSSTREKEN 3000 HOPPEPERSEjS BOUWMATERIAAL HET NOTARiÈEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD verschijnende den Zaterdag namiddag. ANTONY-PERMEKE, Photograph e, Bol erst rati, 57, Yper en Gasthuisstraat, 9, Poperinghe. BUITENliANDSCH filEUfflS. De Meifeesten NIEUWS UIT BEltGiE. Zondag 4 April iqoq. 5 Centiemen. 5* aarN ze? ANNONCEN Den drukregel 10 c. Herhaalde Annocen volgens overeenkomst. Eerste Taps, Bollingen en Herbergkermissen mits betaling van 25 cn. INSCHRIJVINGSPRIJS Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Wekelijksche Almanak.—April. Zon op. Zon onder. SVIONCAREY'S Notaris SiMl'ELAERIi, te Oostvleteren. Overslag: Dinsdag 6 April 1909, Gemeente OOSTVLETEREN. Gemeente RENINGHELSL v. Gemeente WEST0UTRE. Notaris BA CQ UA ER T, Den Vrijdag, 9 April 1909, XE POPERIMGHE Openbare Verkooping Notaris SYOLN, te Loo. Op Donderdag 15 April 1909 Openbare Verkooping Notaris BB VOS, Op Vrijdag 23 April 1909 Openbare Verkooping van Gemeente Watou. Rousbrugge-Haringhe Rousbrugge-Dorp, Beveren-Yser, Syoen te Loo Lauwers te Yper. Dinsdag 13 April 1909, Openbare Verkooping Aan de Landbouwers KEPERS Achilie VERHAËGHE, OP VRIJDAG 9 APRIL 1909. IE POPERINGHE, Openbare Verkooping Elk zegge bet voort. Verdronken in een Telloor Soep. DE REDERIJKERS. M [7 TC 's nleer aari te bevelen tegen 11 1 1 O Bloedsgebrek, Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting en alie Ziekten door overlast veroorzaakt, dan de VERSTERKENDE PILLEN. worden ingelijfd Bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f, 2,00 Herbergiers buiten stad f. 1,50 binnen stad f-1.00 Voor Frankrijk fr. 4,60 Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in het blad verschijnen. Het recht, annoncen of artikels te iceigeren is voorbehouden. ■W'MljH Zondag 4 Palmen-Zondag.—s. Isidorus. 5 ure 15 min. 6 ure 18 min. Maandag 5 s. Vincent Ferraar, Sylvia, Hector, Eva. 5 13 6 19 Dinsdag 6 s. Celestyn, Irena, Faustina, s. Clotarius, Elvira, Herman, Aalbrecht. 5 11 6 21 Woensdag 7 5 9 6 23 Donderdag 8 Witten-Donderd.s. Macaria, Perpetuus 5 6 6 25 Vrijdag 9 Goeden Vrijdag.—s. Maria van Egypte. 5 4 6 26 Zaterdag 10 s. Macaris, Mechtilde. 5 2 6 28 Volle Maan. Maandag 5 April, ten 8 ure 28 minuten 's avonds. Laatste Kwartier. Dinsdag 13 April, ten 10 ure 30 minuten 's morgens. Nieuwe Maan. Dinsdag 20 April, ten 4 ure 51 minuten 's morgens. Eerste Kwartier. Dinsdag 27 April, ten 8 ure 56 minuten 's morgens. VRAAGT IN AL DE WINKELS GEBR4NDE KOFFIJ, 'I is verre de beste, Hij wordt zuiver gebrand zonder kleur, lak vet of al andere dingen die de koffij verslech tenen nadeeiigzijn voor de gezondheid. Stoomkoffijbranderij. Poperinghe. STUDIE VAN DEN om 2 1)2 ure slipt, in St Sebastiaan, bij de kinders Dequekei te Oostvleteren, te overstaan van den heer Vrederechter van het 2e kanton Yper, van i. Perceel Hovenieriand, met Drie Woonsten groot volgens meting 18 aren 7 centiaren In gebrulke van Frederic Dezeure en andere mits samen 162 frs 's ja ars zon der pachtr echt. Slechts ingesteld 1500 fr II. Perceel Hovenieriand groot volgens me ting 92 aren 70 centiaren. In gebruike van verscheidene mil, samen 273 frs. zonder pachfrecht. Slechts ingesteld 7000 fr Verdeeld in 3 loten. III. Perceel Bouwgrond groot volgens titel 19 aren 05 centiaren langs de kalsijde naar Reninghe. In gebruike van A. Merlevede en H. Beek, mits samen 52 frs 's jaars zon der pachtr echt. Slechts ingesteld 1000 fr IV. Woonhuis met Bouwgrond er aan. groot volgens titel 9 aren 19 centiaren. In gebruilte van Mr .1Lootensonder pastor, mits 200 frs 's jaars. Slechts ingesteld 4000 fr Weide en Zaailand langs de St Pieters straat, groot l hectare 19 aren. In gebruike van Pieter DeKnudt, mits 220 frs 's jaars tot 1° October 1912. Huurprijs 100 fr. Slechts ingesteld 5000 fr VB. Partij Hovenieriand groot volgens titel 1 hectare 10 aren 20 centiaren. In gebruike van B. Vandromme, mits 150 frs 's jaars zonder pachtrecgj. Slechts ingesteld 5300 fr STUDIE VAN DEN TE POPERINGHE. (zijnde 4>o«kdcn Vrijdag), om 2 ure namiddag, onmiddelijk na de aan komst van den trein uit Hazebrouck, op de landing van M. Daniel SABBE, bij de Statie VAN verdeeld in koopen t' elkens gerieve De verkooping geschiedt met gewonen tijd van betaling, mits door alle koopers, zonder uitzondering, goede borg te stellen. ^9 KANTOOR VAN DEN om 2 ure, in het Stadhuis, te LOO. in eene zitting, I. Stad Loo, B loNlriir groot 16 H. Pollinchove llofwiede 97 A. 92 C., met Zaailand te en Maaigras te Reninghe. Gebruikt door Charles Lecot, te Loo, mits 2200 frs, voor 1 October 1910. Boomprijs 614 frs. II. OviiM^rondeii te Loo, groot 1 H. 10 A. .70 C. Gebruikt door verscheidene mits 888 frs te jare. III. Iloveiiioi'ltaiid te Loo, nabij de stad, groot 82 A. 40 C. Gebruikt door verscheidene tot 1 October 1909 mits 292 frs. Met tusschen komst van de Notarissen Claes te Brussel en Vuylsteke te Schaerbehe. Met gewone voorwaarden. KANTOOR VAN I)EN TE WATOU. om 10 ure juist voormiddag, (er gehoor zaal van het Vredegerecht te Rousbrugge Koop 1.Hofstede, Weide en Zaailanden gelegen te Watou, sectie B, groot 3 heet 76 aren 84 centiaren. Gebruikt door Seraphin Boeket, tot Oct. 1917, mits 420 fr. 's jaars boven de lasten en verzekeringspremie. Boomprijs ioo fr Verdeeld in -3 loten. Koop 2.Eene partie Zaailand, gelegen te Watou, St. Jan-ter-Biezen, sectie C, groot 87 aren 40 centiaren. Gebruikt door Ilenri Schier, tot 1 Oct 1912, mits 120 fr. 's jaars boven de lasten Koop 3.Een Woonhuis met Schuur en Hof, gelegen als voren, sectie C, groot 3 20 centiaren. Gebruikt door Clement Benteyn, tot Oct. 1909, mits 115 fr. 's jaars boven de lasten en verzekeringspremie. Koop 4.Eene Weide en Zaailand, gele gen te Rousbrugge-Haringhe, Haringhe straat, sectie_C, groot 98 aren 60 cent. Koop 5.—Eene partie Zaailand, gelegen als voren, sectie C, groot 88 aren 20 cent. Koop 6.—Eene partie Zaailand, gelegen als voren, groot 1 hectare 02 aren 10 c. Koop 7.Eene partie Zaailand, gelegen als voren, groot 1 hectare 03 aren 80 cent Koop 8.Eene partie Zaailand, gelegen als voren, groot 58 aren 90 centiaren. Koopen 4, 5, 6, 7 en 8 zijn gébruikt dooi Jules Lowagie, tot 1 Oct. 1912. mits 550 fr 's jaars boven de lasten. tusschen de Bruggeq. Koop 9.Een Woonhuis-Herberg, gele gen te Rousbrugge-dorp, tusschen de Brug gen, sectie A. In pacht gehouden door Jules Deschil der, tot 1 April 1919, mits 96 fr. 's jaar boven de lasten en nu bewoond door Mar cel Caesteker-Doom. Den grond toebehoorende aan het A rm bestuur te Rousbrugge is vercynsd tot Oct. 1911 mits 10 fr. 's jaars. bij de Hangaarden van den Tram. Koop 10.Een Woonhuis-Herberg ge naamd -De Leeuwerik-, gelegen te Bevere bij de Hangaarden van den Tram, sectie C groot onder grond van gebouwen en Zaai land 22 aren 45 centiaren. In pacht gehouden door Ser. Hersoen tot 1 Oct. 1915, mits 138 fr. 's jaars boven de lasten en verzekeringspremie. Koop 11.Eene partie Zaailand gelegen als voren, sectie C, groot 1 h. 56 a. 30 c. Gebruikt dooh Francies Debeir tot 1 Oct. 1915, mits 180 fr. 's jaars boven de lasten Voor verdere inlichtingen zie affichen KANTOOR DER NOTARISSEN om 2 uren, te POLLINCHOVE, in het Ge meentehuis, ten overstaan van den heer Vrederechter, in eene zitting Gemeente Hoogstaede. I. VETTEWEIDE groot 1 II. 56 A. 50 C Se A. N° 710a. Boomprijs 100 fr. Gemeente Pollinchove. II. Partie ZAAILAND groot 1 H. 98 A. 40 C. S<= C. nrs 338 en 340. In twee loten. III. VETTEWEIDE groot 1 II. 18 A. 10 C. Se C. nr 188b. Gebruikt door de kinders Jules Van Eecke te Pollinchove tot 1 October 1909. Gewone voorwaarden. Ik heb de eer de Landbouwers te laten weten dat zij bij mij kunnen verkrijgen van 12 tot 15 meters lang, van alle dikten versch gekapt. Ik verkoop ze aan zeer gena- digen prijs, zoodanig dat men ze in de bos- sehen niet goedkooper kan krijgen. Hommel facteur, bij de Statie, POPERINGHE. om io ure, op de Groote Markt, van ai.le Voortkomende van de afbraak der Post. Ikzucht en herteloosheid zijn twee on deugden welke meest altijd gepaard gaan. 't Schoonste bewijs daarvan geeft ons de liberale partij van Gent, die, hoewel maar het derde gedeelte uitmakende van de alge- heele kiesmacht, toch de pretentie heelt al leen alles te beredderen wat het bes'uur der stad betreft. De burgemeester moet een der hunnen zijn, de 5 schepenen moeten tot hun politie ke kliek behooren de vier andere partijen welke in den Raad vertegenwoordigd zijn katholieken, socialisten, radicalen en afge scheurde socialisten, tellen voor niets. Stelden de katholieken iels voor, in naam der vrijheid en rechtveerdigheid, de liberalen steunden op de socialisten om het te doen verwerpen beproefden de socialisten ge waagde princiepen door te drijven of een groet gat te slaan in de gemeentekas, de katholieken moesten de liberalen helpen die aanslagen te verijdelen. En zoo kwam de liberale minderheid er toe zich jarenlang in evenwicht t-» houden, nu eens beroep doende op het anli-cterifcss fanatisme der socialisten, een andere maal opde gematigdheid en het bestuurlijk gezond verstand der katholieken. Nu, duren is eene schoone stad, maar blijven duren is verre te zoeken. Dat heb ben de ikzuchtige liberalen van Gent onder vonden, en herleloosheid heet de klip oj welke hun scheepje lek sloeg. Er bestaat te Gent een liberaal werk, De Schoolsoep. Het liberaal schepencollege stel de voor aan dit werk eene toelage van 5000 frank te verleenen. Heer advocaat Van den Bossche, katho liek gemeenteraadslid, vroeg al de kinde ren aan deze toelage te laten deelnemen. Heer Anseele, leider des socialistische groep, vond dit voorstel goed. Dat al de kin deren van de Schoolsoep genieten, is maai redelijk, besloot hij. Het liberaal Schepencollege wilde daar niet van weten. Het verklaarde liever zij ontslag te geven dan toe te stemmen eene telloor soep te geven aan arme katholieke kinderen. Niet dat zij hun postjes beu waren maar zij hoopten dat dit besluit de katholieken met schrik zoude geslagen hebben, en deze instede de verantwoordelijkheid aan te dur ven desnoods een College samen te stellen in verstandhouding met socialisten en radicalen liever de kinderen hunner arme partijge nooten en iille gevoel van rechtveerdig- en menschelijkheid verstooten, en nogmaals de ikzuchtige en hertelooze liberalen er boven op helpen zouden. Zij hebben builen den weerd gerekend de liberale dwingelanden. De Heer Van den Bossche hield zijn voorstel staande en men ging tot de stemming over. De uitslag was dat het voorstel aangenomen werd door katholieken en socialisten tegen liberalen. Deze stemming verwekte opschudding Het Schepencollege en de Burgemeeste gaven hun ontslag. Maar zij zijn reeds ten deele vervangen door 2 katholieken, 1 so cialist en 1 radicaal. Een vijfde zetel is nog open voor één liberaal Elke partij bewaart haar programma on geschonden. Geen verbond hebben de katho lieken aangegaan met socialisten alleenlijk willen zij trachten rechtveerdig en zonder partijzucht bestieren. Wat de liberalen nu doen zullen 't Valt nog te bezien. Maar't is een stellig feit, dat zij zich niet verwacht hebben aan een ontknoo ping als deze welke voorgekomen is. Blijven zij, ondanks alles, hardnekkig willen zij niets afdoen van hun overdreven ikzucht hun wraakroepende herteloosheid, hun be spottelijke verwaandheid, dan zullen katho lieken en socialisten onder elkander verdee- len wat er nog overblijft, en zoo zou 't wel eens kunnen gebeuren dat de stad Gent een katholieken burgemeester krege. Maar laat ons de gebeurtenissen niet voor- uitloopen. Intusschen wenschen wij toch de katholieke raadsleden van Gent hertelijk geluk om hun kranige houding, om hun vastberadenheid, en lachen ons dikke bij t geestig schouwspel van een liberaal Sche- )encollege, dat ellendig aan zijn einde kwam In een teiloor schoolsoep. Frankrijk. OntploffingDonder dag had te Marseille eene schrikkelijke ontploffing plaats aan boord van een petrol schip. Van de 20 mannen die erop waren toen de ontploffing gebeurde zijn zes dooden en tien erg gekwetsten. Oostenrijk.Een vader door zijnen zoon onthoofd. Eene ijselijke misdaad heeft, het dorp Batnovitz in opschudding ge- brachl. Een zinnelooze, Antoon Hofmann, 25 jaar oud, woonde bij zijnen vader, een 71 jarigen grijsaard. Zaterdag vroeg de zoon geld om naar de herberg te gaan. Daar de vader weigerde, werd de zoon woedend hij greep eene bijl en kapte met een houw den armen man iiet hoofd af. De zinnelooze stak vervolgens het huis in brand en ging, alsof er niets gebeurd ware, naar de herberg. Het was daar dat hij door de gendarmen aauge- liouden werd. ISaiishoiitlstors Opent de oogen I indien gij goeden koiiie wilt maken, ei sekt de chicorei - der Trappisten - Vinearl-Silly l Weigert namaaksels. Depót, bij gebr. Delhaize Moticaret -Sanson. Oostcni'tjk-Servië. Het geschil opgelost. Voldoende aan de eischen der groote mogendheden, heeft Servië erkend in fijne rechten niet gekrenkt te zijn geworden door het feit der inlijving van Bosnië en Herzegowina bij Oostenrijk, Servië heeft zich verbonden zijne vrijwilligers en benden te ontwapenen, af te zien van zijne protes- têerende houding en in goed gebuurschap te leven met Oosienrijk-HQngarië. 'Daarmeè is hei, geschil tusschen Servië en Oostenrijk opgelost en de Europeesche vre de verzekerd. Sialic. IJselijke moedermoord. Te Carato, inde provincie Mari, keerde za terdag zekere De Halma, 22 jaar oud, van het veld thuis. Daar zijne moeder geen pro per linnen gereed gelegd had, sprak hij tiaar brutaal aan. De moeder poogde hem toru tot bedaren te brengen, doch de ellendeling greep de spade, die hij op den schouder dfoeg, en sloeg ermee zoolang op het hoofd dér arme vrouw, tot dat het letterlijk in sakken vaneen was. De moedermoorder is voortvluchtig. %'crecüigilc Sinten.Eene terecht stelling.Ondanks de hevige tegenkantin tegen liet terechtstellen van vrouwen, is te New-York bij middel der electriciteit eene vrouw gedood, die eene andere uit minnenijd vermoord had. SleaHlasiif. 300 Misdaden. Eene gifmengster, die niet minder dan 300 mis daden bedreven heeft, is te Samara door de russische politie aangehouden. l)e helleveeg zekere Popova, heeft onbeschaamd har misdaden bekend, waarvan de eerste van over dertig jaar dagteekent. Zij ontlastte de vrouwen van hunne mans voor eenige franks De giftmengster voerde snel de be velen die zij ontving uit, om te beletten dat de vrouwen op hun gedacht zouden terug komen "Dé l'ojpuva werd door eene plifcbtige, doch berouwhebbende vrouw verklikt. Voor den rechter gebracht roemde het wijf er op rooit eene vrouw vergiftigd te hebben en in de laatste dertig jaar een uitmuntend werk verricht te hebben - met de ongelukkige vrouwen van hunne beulen te verlossen Waarom is de suikerij - Verburgh Decool Rousselaere - de beste Omdat zij van zuivere suikerijboonen gemaakt is en geene andere bijvoegsel bevat. Verkrijgbaar bij alle kruideniers. TE POPERINGHE. Die de geschiedenis van Poperinghe nog nagegaan of ten minste gelezen heeft, kan bestatigen welken invloed de Rederijkers kamers uitgeoefend hebben. Ook waren' in al de feesten, zoo kerkelijke bij voor beeld de eeuwfeesten ter eere van O. L Vrouw van Sint Jan als wereldlijke bij voorbeeld, de inhulding van weiheeren gezagvoerders, ledeD van de vierschare proosten van Sint Bertinus, enz. soms zeer talrijk vertegenwoordigd. Da nu nog bloeiende Kamers of Gilden hebben hunne welwillende medewerking verzekerd voor den stoet van Mei aanstaande. Het kan nuttig zijn en tevens aangenaam voor onze stadsgenooten, sommige algeinee ne geschiedkundige mededeeiingen Ie doen nopens den oorsprong en de huishoudelijke samenstelling der Rederijkerskamers. Dr Jan ten Brink, hoogleeraar aan de Rijks-Universiteit te Leiden, heeft er in zijne Geschiedenis der Nederlandsche Let terkunde- eene vrij belangrijke studie aan toegewijd. Wij drukken er eenige uittreksels van over, ten bate van iedereen. De Kamers van Rhetorica zijn volkomen middeleeuwsch. Zij stammen rechtstreeks, wat het karakter hunner letterkundige werken aangaat,uit de school van Maerlant en wat hun oorsprong betreft, zijn zij voort gekomen uit den gildengeest der VTaamsche, Brabantsche eu Hollandsche steden. Tegen het einde der XIVe, binst geheel de XV, en de grootste helft der XVIe eeuw waren ze in vollen bloei. Tot hun ontstaan gaf aanleiding de samen werking van drieërlei krachten de gilden, lie op vastenavond grappen vertoonden de kerkelijke voorzangers, en de geestelijke broederschappen. De laatsten ijverden voor hot bekende doel eerlijke uitvaart en ziel missen. Zulke broederschappen hadden hun altaar in de eene of andere der kerken van hunne stad of dorp en hielpen in den begin ne: mede bij de vertooniug der welbekende middeleenwsche - mysteriespelen - Ze gaven naderhand openbare vertooningen en hielden soms wedstrijdennadat ze zich tot letter kundigegenootschappen ontwikkeld hadden. Vandaar hun naam, in volkstaal, van - Re derijkers - naar het latijnsch woord Rheto- ica, waarmede men dichtkunst en welspre kendheid bedoelde. Gedurende de XVe eeuw nam de belang stelling voor de Kamers van Rhetorica altijd toe. In onze gewesten (Zuid- en Noordnederland) telde men er in de eerste helft der XVIe eeuw, bijna 250. De hooge regeering zag deze beweging in den beginnp met een gun stig oog. omdat de kamerbroeders door hunne vertooningen het volk nuttig en aan genaam bezig hielden. In het zuiden was de maatschappelijke invloed der R- derijkers grooter dan in het noorden een eenvoudig gevolg der hoogere stoffelijke ontwikkeling van Vlaanderen en Brabant. Hoog aanzien lijke adellijke geslachten in het zuiden deden hunne zonen als beschermheeren der Rede rijkers optreden b. v. de Aerschots, Chimays, de Arenbergen, de Lalaings, de Merodes, enz. Ze steunden de kameristen met stoffelijke hulp, om hunne kost,urnen, vertooningen en optochten met groote glans en weelde te kunnen inrichten, opdat ze, staat er in een oud handschrift van 1465 menighe ghenoughte van spelen van goe den moralit heden ende van anderen eerbaren esbatomenten ghodaeu ei.de ghespeelt had den De stedelijke regeering verwachtte van hare zijde daarvoor den steun der kameristen zoo waren ze verplicht bij vele plechtighe den groote feiten of kerkel ijke ommegangen, de openbare vreugde te verhoogen door voorstellingen, optochten of wedstrijden. Tot deze plechtige feesten in sommige stre ken behoorde het inhalen van den Meiboon: op eersten Mei (Sacramentsdag). Bij huwe lijken, geboorten of blijde intreden van vorstelijke famiiiën onderscheidden zich de Rederijkers door hunne vertooningen. De samenstelling en het bestuur der- Kamers stemdo overeen met de inrichting der Gilden. Als gezegd is, stonden voorname edelen als eerevoorzitters of beschermheeren aan het hoofd der Kamers. In den regel, werd de titel van Prins of Keizer aan het hoofd der Kamer gegeven, en werd het slot couplet van elk gedicht met een hoffelijk envoi aan den Prince gewijd. De prins besliste over de vertooning der spelen, daar hij verantwoordelijk was voor den inhoud van al wat er ter Kamer gézegc werd. Een ander bestuurlid, de Deken, hield boek omtrent de handelingen der vergade ringen. Het belangrijkst was het ambt van den factor de facteur, de dichter die alle berijmde ontboezemingen, en alle too ueelslukken bad op te stellen, zoo niemand der leden hem in die zaak ter zijde stond. Zeer eigenaardig was ook de taak van den nar of zot den vertegenwoordiger van de Sottenghilden die zich bij de Rede rijkers hadden aangesloten die vooral in het openbaar het volk met zijne kluchten poogde te vermaken. Bij deze bestuurleden behoorden nog een vaandrig,een bode, soms een accoutrement- meester die had toe te zien op de kostu- men dor broeders. Zij droegen het blazoen der Kamer op mouw of mantel. In kostuum gingen ze ter kerk, namen ze deel aan pro- cessiëu en verschenen ze bij wedstrijden en landjuweelen. De Kameristen bleven hun kerkelijken oorsprong ook hierin getrouw, dat de vaan dels en blazoenen het beeld van den be schermheilige vertoonden. Hier te Pope ringhe, het vaandel der Victorijnen; de Barbaristen bezitten een schoon Barbara- beeldje in massief zilver). De Rederijkers vergaderden in gebouwen, die hun meestal door de stedelijke regeering gratis werden afgestaan. Zij hadden hunne eigenaardige reglemen ten van orde, mochten geene godsdienstige of staatkundige kwestiën bespreken; moch ten geene wilde drinkgelagen houden, zooals blijkt uit een oud reglement, waarin het volgende voorkomtdie dry net up de Kaïnere, die cd sal noch kryschen noch roupen, gelyck men up de bierbane doet. Die wil mach synghen ghemanierlyek, 't zy int wilde, ofte in ghezelten sange contrepoyn- tisch wyze Hetgeen Max Rooses in zijn Nieuw Schetsenboek over de gelagen aanhaalt, toont ons dat de broeders juist niet altijd deze reglementen van orde gevolgd hebben. Het ware vooralsnu te lang nog verder over de Rederijkers uit te weiden. In een aanstaande nummer hopen wij te kunnen eenige bijzonderheden nopens hunne feesten mededeelen 't gene zou bijdragen tot eene juistere kennis van de nog bestaande maat schappijen, die hier in stad ouder anderen, voortbloeienen nog in eere gehouden worden. Aangenaam ware 't zeker, van de hoofd mannen dier Kamers, eenige inlichtingen te kunnen ontvangen. Ze zullen met allen dank aanveerd worden. Tijd ontbreekt er natuurlijk om in een vluchtig artikel vele wetensweerdigheden op te halen wij schreven als hooger gezegd is, alleenlijk om een algemeen gedacht te ge ven nopens die invloedhebbende raiddeleeuw- sche instellingen, die tot, nut onde ghe noughte onzer voorouders veel bijbrachten -n die 't bestudeeren weerd zijn. De eerlijke vinder deed inken van zijne vondst aan de politie. Men kwam te wete dat deze aan een weesmeisje van stad be hoorde, die ze op den dag harer eerste com munie verloren had. De broche werd seffens terug gegeven. Vergrooting der statie. In 't korte zullen alhier eenige vergrooting- en verbeteringswerken aan de gebouwen onzer statie gebracht worden. Het gebouw der wachtzalen zal aan beide kanten 4 1)2 me ters uitgelengd worden 'tgene zal toelaten de wachtzalen en de bureelen te vermeerde ren, iets dat hoogst rsoodig was. Het bureel en magazijn van koopwaren zal overgebracht worden naar de oude machinezaal die nu niet meer gebruikt was en de huidige maga zijnen van koopwaren zullen dienen voor lampen-, vetkot, enz. Vergadering. De jaarlijksche ver gadering van den Westvlaarnscben bond der Orgelisten zal dees jaar in onze stad plaats hebben op Woensdag 14" April. Onder do orgelisten die ter dier gelegenheid naar Poperinghe zullen komen, is de jonge heer And ré I)e Vaere van Kortrijk, een der beste pianisten des lands, die op 16 jarigen ouderdom den eersten prijs in 't conserva torium van Brussel behaalde. Prijs 3,00 fr. de doos van 100. Algemeen dépot: Apotheek. A. M0NTEYNE, Goote Markt, 18, POPERINGHE. Yper. Aanhouding.De politie heeft vrijdag oen persoon van Vlaraertinghe aan gehouden. beticht van verscheidene diefstal len van werkgereedschappen en andere voor werpen. De aangehoudene is in het gevang opgesloten. Omgereden. Maandag namiddag, rond 3 ure, werd de genaamde A. Maertens op de Groote Markt, aan de Hondstraat, om geworpen door den automobiel van M. d'En- netières, van Fransch-Komen. Gelukkig kwam Maertens er van af met eene lichte wonde aan den vooram. IMoegstccrt. Wildstroopers. De jachtwachters Jan en Elias Maes betrap ten woensdag inde bosschen van M. Dansette een wildstrooper. De kerel legde aan op de jachtwachters, doch dezen konden hem be- letten te schieten. De gevaarlijke gast zal rechterlijk vervolgd worden. PHliacitf. Doodelijke afloop. Isi dore Van Hecke, die, 14 dagen geleden in den kelder van Billiet is gevallen, waardoor hij den schedel gekloofd werd, is dinsdag morgend aan de gevolgen bezweken. Karren. Kinderlijkje. De genaam de A. Theunynck was bezig den beirput te ruimen, toen hij het lijkje van een pas gebo ren kind ophaalde. De plaatselijke politie hoeft een onderzoek ingesteld, in afwach ting der komst van het parket. Itavielaove. Diefstal. Onbekende dieven hebben gepoogd in te breken bij den E. H. Pastoor Vanoverschelde. De schelmen werden op de vlucht gedreven, doch zij konden toch nog twee kiekens meenemen. Ilrugge. De rechtbank komt uit- STA»SNIHUW$. TerechtbrengingBij misgreep meldden wij verleden week vier leden der commissie van ons stadsmuziek, de heeren Beek Marcel, Dumon René, Sansen Alphon- se en Vancayseele Félix, met mindere gra den dan zij bekleeden. Dit is eene misgreep die wij betreuren en waarvoor wij hen vriendelijk verzoeken ons wel te willen verontschuldigen Deze heeren blijven den graad van adjudant behouden, zooals te voren. Politie uur. Zondag avond werden twee landbouwers, die na middernacht in eene herberg zaten langs de Westvleteren kalsiede, alsook de baas der herberg, door de politie in overtreding genomen voor drankverbruik na middernacht. Diefïe. In den nacht van Maandag tot Dinsdag, werd bij Charles Cleenewerck, wonende op den Valkenberg, binnengebro ken en ten zijnen nadeele gestolen 2 ko nijnen, 1 zaag, 1 spade en wat ander alaam. Een ernstig onderzoek is door de politie ingestelddeze denkt op goede spoor te zijn. IA St 8 Y A F Gezondheidspij]), met glazen reservoir waarin al het speeksel en de nicotine opgevangen worden, te ver krijgen in alle prijzen, in den Bazar, bij Sansen-Decorte, Gasthuisstraat, Poperinghe Eerlijke vinderDinsdag morgen, daags der eerste communie vond, Henri Bonduelle, herbergier, in St-Jans kruisse eene gouden broche met diamanten bezet. spraak te doen in de zaak van het automo bielongeluk dat op 30 April 1908 te Sysseele voorviel en den dood veroorzaakte van den luitenant Johan de Posch, wiens peerd verschrikte en den ongelukkige uit den zadel wierp. De chauffeur van den automobiel Mau rice Seghers van Gent werd veroordeeld tot een maand gevang en 200 fr. boet. De hee ren Jozef Dobreync en Georges Van Doorne nijveraars te Gent zijn beiden verantwoorde lijk verklaard voor de kosten. Sïsilierij Van Tieghem-Dupont, Rousse laere, is zeer spaarzaam in het gebruiken. ESiipelisionde.Bedrieger bedrogen. Over eenige maanden werd een stoutmoe dige diefstal gepleegd in het klooster der Zusters. I)e brandkas werd opengebroken en eene aanzienlijke som geld gestolen On danks het ieverig onderzoek van het parket kon trien de dieven niet ontdekken. Dezer dagen ontving de moeder-overste een ongeteekenden brief, waarbij zij ver zocht verzocht werd ten 10 ure 's avonds op eene aangeduide plaats te komen, waar, mits eene zekere som, de dieven zouden be kend gemaakt worden. Het parket van Dendermonde werd verwittigd een agent verkleedde zich als kloosterzuster en ging vrijdag avond naar de aangeduide plaats. De schrijver van den brief bood zich aan en werd geknipt. Door den prokureur des konings ondervraagd, verklaarde hij dat hij tijdens de karnavaldagen de namen had hoo- ren noemen van de dievenhij had van de gelegenheid gebruik gemaakt om te pogen wat geld vast te krijgen. /(•Ie. Pijnlijk ongeluk. Maandag avond kwam vrouw Camiel Dekeyser met haar dochtertje, dat daags te voren hare eerste communie deed, van Brussel, waar ze op bezoek waren geweest. De moeder sprong van den trein voor deze geheel stil hield en viel zoo ongelukkig on der de rijtuigen dat zij beide beenen vermor zeld werd. Men droeg haar naar het gasthuis, maar zij stierf onderwege, na het IIOliesel ont vangen te hebben. Vrouw Dekeyser was slechts 43 jaar oud en moeder van vier kinderen, waarvan de Eerste Communiekant de oudste is. fteirvel<le. Wildstroopersdrama. Vrijdag morgend vond men in het veld het lijk van Camiel Fiers, van Calcken. Hij had een schot in den bil gekregen en was doodgebloed. Uit het onderzoek bleek dat de jachtwach ters Ven Laere en Van Kerckhove in botsing waren geweest met wildstroopers. Schoten waren gewisseld, waarbij voornoemde Fiers, die voren ging met den lichtbak, door een

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1909 | | pagina 1