NIEUWSBLAD VOOR P0PERINGHE OMSTREKEN, 'T MIRAKELBEELD HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBlAD verschijnende den Zaterdag namiddag. ANTONY-PEliMEKE, Photographe,Botcrslraal, 57, Yper en Gasthuisstraat, 9, Poperinghe. Zondag 23 Mei igog. 5 Centiemen, 5? faar. Nr 25 ANNONCEN Eerste Taps, Rollingen en flerbergkermissen mits betaling van 25 c". INSCHRIJVINGSPRIJS Uitgever, VALÈRE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. PLECHTIGE KROMING Zondag, 16 JVIei 1909. Donderdag, 20 JVIei Postkaarten van den stoet, öfe Den drukregel 10 c. Hei haalde Annocen volgens overeenkomst. worden ingelijfd Bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f. 2,00 Herbergiers buiten stad f-1,50 binnen stad f 1,00 Voor Frankrijk fr. 4,60 Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in het blad verschijnen. Het recht, annoncen of artikels te weigeren is voorbehouden. Wekelijksche Almanak.Mei. Zon op. Zon onder. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Volle Maan. Laatste Kwartier. Nieuwe Maan. Eerste Kwartier. Exaudi.s. Desideer, Wybrecht. s. Donatus, O. L. V. Hulp dor Christenen, s. Urbanus, Aureliüs, Denys, Gregor. II. s. Philippus Nerius. s. Oliverius, Lydia. s. Armenia, Germanus, Augustinus. Vigelie.—s. Maximus. Woensdag 5 Mei, ten 12 ure 8 minuien 's namiddags. Woensdag 12 Mei, ten 9 ure 45 minuten 's avonds. Woensdag 19 Mei, ten 1 ure 42 minuten 's avonds. Donderdag 27 Mei, ten 1 ure 28 minuten 's morgens. 3 ure 45 min. 7 ure 34 3 44 7 36 3 43 7 37 3 42 7 38 3 41 7 39 3 41 7 40 3 40 7 41 van VAN O.-L.-V. VAN ST JAN, TE POPERINGHE. Het zal een dag zijn, die geboekt blijft ii de geschiedenis van het mirakel beeld van O. L. Vrouw en van Poperinghe. Het was een heldere, blijde lentedag. De morgen brak, aan, die morgen waar naar zooveel herten verlangden, die morgen waarvan er spraak was maanden en maan den voordien, die morgen dat aller droom, aller verlangen zou verwezentlijkt worden de pauselijke Kroning van Poperinghe's duurbaar Mirakelbeeld. En die morgen was er nu. Mot zonopgang waren er reeds bedevaarders te beene, die vooruit vooral den ommegang wilden doen, om dan den heelen dag gerust te zijn en de feesten te zienen nog anderen om beloften te vervullen, en nog anderen om alleszins op dien dag van O. L. Vrouw van Sint Jan te bekomen 't gene waarnaar ze zoo lange wie zal zeggen hoe lange gezucht heb ben en gesmeekt. Neen, O. L. Vrouwe zou niet weigeren op dien dag, den Kroning-dag En zoo waren er, vóór dag en dauw, herten die klopten van liefde voor hunne moeder, herten die zuchtten om troost, herten die hunne dankbaarheid in gebeden luchl gaven. En nu begon het blij klokkengejubel, dat den heerlijken morgen en het heugelijke feest aankondigde... Zal 't schoon weere zijn 't Was helder 's morgens vroeg, 't scheen te moeten een blijde dag worden... Maar 't verkoelde, en de wolkjes begonnen te drijven. Regenen zal het niet, zegt mij een oude vriend, 't mag en 't zal niet En daar was al een droomende trein met fransche bedevaarders in aantocht, en 't ge tal vreemdelingen groeit immer aan. De Po- peringhenaars gaan aan 't versieren der hui - zen en doen de vlaggen wapperen. Heerlijk speelt de wind door al dat feestgetooi en doet de groene viechtranken weg en weere scharrelen, en slingert de vaderlandsche kleuren wijster waster door het bonte blauw en wit van'vaantjes en bloemen en banderol len in een mooie wemeling dooreen. De stad krijgt allengskens een wonder, een overheerlijk uitzichten het volk stroomt gedurig toe... 't Oosten, 't westen, alle streken brengen kronen, hulde en groet... De treinen komen proppensvol toe en stor ten geheele scharen blijgezinde, dooreen wemelende bedevaarders in stad... Vele in boorlingen van Poperinghe, die al lange ja ren door de wisselvalligheden van 't leven hier niet meer wonen, komen met blijden lachen tintelende oogen te midden bloed verwanten en kennissen, nieuwsgierig om al de toebereidsels te zienze zagen immers het eeuwfeest van 1879 en nu ook, dertig jaren nadien, wilden ze alleszins Poperinghe's Kroningfeesten bijwonen. En nog anderen zag ik, die hier niemand meer hadden van bloedverwanten, en onverschillig door de menigte bekeken werden, en geene vrienden meer telden, en die toch bedevaarden naar O. L. Vrouwe van Sint Jan. Wie zal zeggen hoeveel weemoed er verborgen lag in hun blik toen ze ons vertelden hoe lange 't gele den was dat ze van hier weggingen, en oude herinneringen ophaalden van hunnen ver sten kindertijd, toen ze 't lof bijwoonden 's avonds in de Meimaand in St Jans, en daarna den ommegang meetrappelden met moeder zaliger. En vele anderen nog, die tijd en werk verlet hebben om te komenen on telbare anderen die blij zijn van te kunnen ofte mogen komen: alleenlijk omdat het feest is te Poperinghe... 't Begon alzoo stillekens aan rond ten 9 1)2 te draaien, en tijd te worden Zijne Hoog- weerdigheid stoetsgewijze met het Mirakel beeld naar de groote Markt te geleiden... Eene talrijke schaar priesters van Pope ringhe geboortig, kwam in wit koorkleed naar do pastorijen het was indrukmakend na die witte w-mcling Zijne Hoogweerdig- heid in purpere cappa magna zegenend ter kerke te zien gaan. Daar stonden de kanunnikken get eed om Mgr te onthalen E. H. Janssens, ceremoniemeester van Z. Hoogweerdigheid, gaf het teeken en de kerkelijke toebereidsels en de gebeden voor- het aankleeden van den Bisschop begonnen. ZZ. EE. HH. Vandenbergho, vicaris-gene raal, deed dienst ais aartsdiaken Duclos en Rommel als eerediakens Deslee en Coppie- ters Stochove als diaken en onderdiaken. De eerweerde heeren van Merris, Brutsacrt, Pieters, Liefooghe, Delbaere, enz. waren ministers van Zijne Hoogweerdigheid. Naar de Markt. Het was kwart voor tien ure toen de kerkelijke stoet met het Mirakelbeeld naar de Groote Markt trok. Vooraan was het stadsmuziek, dat een zeer schoone processiemarsch Laus summa Patri onder leiding van den Heer J. Mat- thys uitvoerde. Daarna kwam Juffrouw Elisabetii Dehergh in lieve witte kleedij. met de twee gouden kronen op een wit satijnen kussen, met gouddraad en gouden kwispels gezoomd. Dan de O. L. Vrouw maagden die het mirakuleus beeld droegen. Het beeld was met eenen nieuwen kostelij- ken mantel bekleed, in blauwen pane- grond, afgeboord met zeer fijn geborduurde i'omaansche medaillons - met leliën en O. L, Vrouw-monogrammen het zeer verdienstelijk werk van den heer Th. De- vuyst- Reyns, van Brugge. Rondom het beeld schitterde de prachtige zilveren krans van rozen, dien de Poperinghenaars zoowel kennen, en waarvan ieder kunstkenner tel kens opnieuw de schoone zilveren vazen bewondert. Daarna volgde de groote schaar geestelijken van Poperinghe en om streken, en eindelijk Zijne Hoogweerdigheid met mijter en staf, en in de prachtige nieuwe koorkap gehuld, die de juiste nateekening is van de beroemde koorkap van Sint Thomas van Kantelberg waarvan het oorspronkelijke berust in de Hoofdkerk van Sens Frankrijk Die koorkap ook het werk van den heer Th. Devuyst hebben wij in vorig artikel reeds beschreven. Op Mgr volgden de Heer van Merris. burgmeester en volksvertegenwoordiger van Poperinghe, met de schepenen en de ge meenteraadsleden, en de leden der Kerkfa briek van St. Jans. Langs beide kanten van den stoet-die op trok langs de Bruggestraat, de Peerdemarkt en de Scliaalstraat - werd de haag gemaakt door het korps der Sapeurs-Pompiers. Op de markt. Het was een indrukwekkend schouwspel Duizenden en duizenden menschen eene zee van bewegend volk. verlangend wachtend naar de grootsehe kerkplechtig heden der Kroning en der Bisschoppelijke Hoogmis. Moeilijk was het door die opeen gepakte menigte een weg te vinden, en het duurde nog wat eer de golvingen dier men- schenzee een genoegzamen vrijen stroom gelaten hadden om er met den stoet door te schuiven en in de omheining te geraken die voorbehouden was. De markt was prachtig en eigenaardig versierd. Rondom, van zes tot zes meters, stonden hooge wit- en blauw-geschildérde sperren met afwisselend de vaderlandsche en de O. L. Yrouwkleuren bevlagd, en op manshoogte gefestoend met groene golvende vlechtranken-met witte linten doorwrocht-, die van sperre tot sperre, de groen-afgeboor- de schilden (met het wapen van Poperinghe of de O. L. Vrouwletter op), samenvoegden en geheel de markt rondspeelden. Boven die groene viechtranken bengelden tallooze wit- en blauwe venetiaansche lanteerntjes... En dat alles zette geheel de markt af en kwam samen aan het indrukmakend verhoog, waarop de kerkplechtigheden moesten plaats hebben... Kunstig was de versiering van dat ver hoog belegd. Een achtergrond van donker groen, heel zwaar majestatisch opgesmukt, met een reusachtig waaiermotief in witte en blauwe uiteenloopende strepen, en daarbo ven boog, hsel hoog, vijf kepers in de lucht inet O. L. Vrouw-vanen bevlagd. Op dat verboog stond het altaar, en even eens. langs de Evangeliekant het rcnaissance- voetstuk van O. L. Vrouw, al boven achter het beeld, eene kostelijke draperie in don kerrood aan fijn gewrocht koper-randen vastgemaakt.Op den voorgrond links, de troon van den Kerkvoogd, met eveneens de zetels van de assistentenen waar hier, waar daar, op de aangeduide orde, de benoodig- heden voor de Pontificale mis. De aanblik over die rnenschenzee mei dien achtergrond van groen en wit en blauw, en die markt omzoomd met rekewijsioopen- de festoenen, was waariijk aangrijpend. De Kroning. Het sloeg tien uren. De gebeden der Kroning begonnen. Zijne Hoogweerdigheid wijdde plechtig het gou den u. L. Heer kroontje en de zware gouden O. L. Vrouw-kroon, besprenkelde ze met wijwater endeed de wierook erover walmen. Op eens klinkt het Regina-coeli gebed, voortgezongen door de schola-zangers van 't college. Nu is het de Kroning, het heuge lijk feit van den dag. Statig klimt de Bisschop naar hat beeld, leest de voorgeschrevene gebeden en doei traag en liturgisch de plechtige Kroning van het Mirakel beeld van O. L. Vrouw van Sint Jan. Op dien eigensten oogenblik, midden de indrukwekkenste stilte, weerklinkt majes tatisch een geschal van thebaansche trom petten, begeleid van een tiental speeltuigen die in zoete toon wisseling een orgeleffekt te weeg brengen, dat de toeschouwers tot in 't diepste der ziel doet triilen... Aanstonds daarop volgt De bisschoppelijke Hoogmis. Nog nooit was er iets schooners, iets inni- gers te zien geweest. En voor iemand die de liturgische voorschriften eener pontificale Hoogmis begrijpt en volgt, moet het een uur van diepe zielsontroering geweest zijn. Het was er doodstil op de markt... De zon speelde blij een stralenwisseling over die, ingetogene zwijgende menschonzee... Bij poozen waaide de wind door al dat groen', en die vlaggen, en die festoenen, en dielan- teerenljes, en deed dat alles weg en weere slingeren, en wapperen en golven... En de zang dreunde machtig van uit de voorbehoudene omheining, en zweefde over al die hoofden. Het koor zong met volle stemmen en i ders hart klopte in vervoering meê met die schoone kerkgezangen. Het was uu eens ootmoedig bidden in zachter slem- geruisch, dan een jubelend eerbet ui eene plechtige geloofsbelijdenis, en dan weer een hoogvervoerend aanbiddingslied om nog eens ootmoedig drievuldig smoekend het Lam Gods te aanroepen dat daar voor de eerste maal in open lucht, ten aanzien van al hel volk, in de handen van den Kerkvoogd te genwoordig gesteld en gedragen en geslacht offerd werd. Hoe schoonDie heinelsche mis cun jubilo O. L. Vrouw ter eere, door dat wel geoefend gemengd koor van door de zeshon derd stemmen Die uitvoering strekt ter eere van al dezen die er toe bijdroegen en wel voornamelijk van den Heer A. Dtericx.) Na het evangelie, beklom de Z. E. P. Theyskens, redemptorist, het verhoog en hield eene aanspraak die de geesldriftigste toejuichingen verwekt heeft, en menig hert ten diepste getroffen. In menig oog welde een traan op van ontroering en geluk. Zijne Hoogweerdigheid was - wij zagen 't met eigene oogen diep bewogen en kon de tranen niet bedwingen. Wij geven hier de schoone Aanspraak van E. Pater Theyskens. Posuisti in capita ejus coronam de la- pide pretioso. Gij hebt op haar hoofd eene kroon met edelgesteenten gestekt. Welk plechtig schouwspel! Overal waar ik mijne oogen wend hoe treffend en indruk wekkend Ik zie, en groet eerbiedig, den Doorluchtten Kerkvoogd, door Z. IÉden - Die schitterende kroon is het zinnebeeld yin uw geloof. Gij hebt Maria gekroond door uwe bewijzen van godsdienst, vooraleer zij gekroond werd door de Kerk. Bewaar Kt heilig geloof, o volk van Vlaanderen T is uw grootste schat... Blijf getrouw aan godsvrucht tot Maria; zij zal waken over u wen godsdienst. 4 Die kunstelijke krvon is liet zinnebeeld yan uw betrouwen. Do bermhertigheid, wélke de Troosteres der bedrukten toonde in hét verleden -, moot uwe hoop aanvuren. He kroon die zij draagt verdubbelt hare nacht en goedheid. Die gouden kroon is het zinnebeeld uwer liefde. Uwe liefdadigheid schonk haar dat juweel. Van uit den Hemel blikt zij met welbehagen op U en roept U loe "Mijne hinderen, meer nog wil ik U beminnen I En gij, zuit gij niet beantwoorden op die stem? "Ja, o hemelsehe Moeder, O. L. V. van St Jan, vuriger nog zullen wij U beminnen Welaan, toont het vandaagbij deze plechtige kroning, hier in volle lucht, op die uitgestrekte plaats verheft uwe stem en doei den kreet van liefde weerklinken. Allen de hand veheven naar het gekroonde beeld en •Let mij luidop geroepen f Leve Maria I Het volk) Leve Maria De paus, de vader van het christendom, die ons de kroning vergunde, moet hier toegejuicht Leve de Paus Het volk) Leve de Paus! Leve Pius X! i (liet volk) Leve Pi us X! De doorluchtige kerkvoogd die het Maria beeld geweerdigde te kronen, moet nu bedankt Leve de Bisschop (Het volk) Leve de Bisschop! Leve Mgr Waffelaert! (Het volk) Leve Mgr Waffelaert! 't Is troostelijk, 't is aandoenlijk kreten zijn gestegen tot den Homel, voor den troon van Maria. O goede Moeder, o O. L. Vrouw van Paus gezonden en bemachtigd om het beeld) j ,nj aanhoor nu mijne bede... Zegen ons Die tot St van Maria te kronen. ik zie eene rijke schaar van priesters, be zield met ie ver voor de troosteres der be drukten. Ik zie de burgerlijke macht van de stad vereenigd met de geestelijke overheid om hulde te brengen aan O, L. Vrouw van St. Jan. Ik zie, ik zie alom eene ontelbare menigte volks van aile gewesten, alle standen rijk en arm, oud en jong, belg en vreemdeling en allen, ja allen, in geestdriftige vervoe ring gebracht voor hunne Moeder des he mels... 't Is als de strijdende Kerk. hier afgebeeld en vergaderd strijdende kerk, die op dezen dag, op deze plaats, de jubelende Kerk des Hemels voorstelt. Ja, jubelend wapperen die vlaggen, jube lend weerklinken die gezangen, jubelend schallen die klaroenen, jubelend kloppen en trillen uwe hertou 't Is hemelsehe feest De Koningin van 't eeuwig vaderland wordt heden pauselijk gekroond op aarde Pin die Kroning is billijk Wat de H. Kerk vereischt om een Maria beeld te kronen is hier ruimschoots verwe zentlijkt: oudheid van het beeld, voortdu rende godsvrucht en mirakelen. Sedert mei r dan vier honderd jaren berust hier het beeld vau O. L. Vrouw van St Jan. De tijd die alles verwoest liet dat beeld on geschonden. De beeldstormers trokken hier voorbij het beeld bleef ongehinderd. De fransche oinwentelaars bezoedelden dezen grond; Gods voorzienigheid waakte over 't beeld. Alles heeft het overwonnen. Hier staat het in zijne middeleeuwsche oud en schoonheidJa, dat beeld moest pause lijk gekroond Sedert meer dan vier honderd jaren komt het ehristene volk van Poperinghe en om streken voor het beeld van O. L. Vrouw van St Jan bidden en smeeken. In plechtige om megangen omringen zij het beeld. In besmet telijke ziekten en tijdelijke rampen zij hier hunnen nood. Bij vreugdige herinne ringen van 't mirakel heerscht er algemeene geestdrift. Wanneer godsdienst en vaderland iq ge vaar zijn, knielen zij voor hare voeten. Als pausdom en kerk worden bestormd stijgen hier de gebeden en smeekingen op. Gebeurde er niet in 1873 op deze zelfde plaats iets ongemeen grootsch en plechtig Twintig duizend pelgrims waren geschaard rond het beeld en uit alle borsten weerklonk deze kreetLeve de PausLeve onze Moedei de II Kerk Kn vandaag wat al duizenden en duizen den zie ik vereenigd rond het beeld en den Opperherder om Maria te groeten en te kronen. Die voortdurende godsvrucht moest geze geld het beeld moest pauselijk gekroond Over meer dan vier honderd jaren ge schiedde voor de voeten van dit beeld, door de voorspraak van O. L. Vrouw van St Jan, liet groot mirakel de verrijzenis van een kindHet grootste, rijkste wonder van de Almacht des Heeren Pin sedert djén tijd, wat al herten gedom peld in droefheid, verrezen tot vreugde Wat al geesten in twijfel en duisternis die oprezen tot het lichtWat al zieken die ijlden naar 't graf, teruggebracht tot de ge zondheid Wat al zielen begraven in zonde, verrezen tot het goddelijk leven Spreek, o christepe volk, heeft O. L. Vrouw van St Jan haren naain hier niet be waarheid, was zij niet e Troosteres der Bedrukten t Ja, die b< rmhertigheid door Maria uitge oefend, eeuwen lang, moet gekroond. God kroont Maria in den Hemel om hare heiligheid. De paus kroont Maria op aartie om hare bermher tigheid. Aanschouwt nu die rijke kroon die O. L. V. van St Jan weet dig draagt. >'.gen de H. Kerk en haar «Öpp rhoofd, PiusX. Verdedig ze tegen hunne v ijanden!... Zegen ons vaderland, ons duurbaar vader land!... Zegen dit godsdienstig bisd m en zijnen ieverigen Opperherder Zegen de stad van Poperinghe me! hare geestelijke en wereldlijke overheid. Dat zij altoos hand in hand mogen werken voor 't welzijn van 't volk!... Zegen ons allen hier vergaderd, o goede Moeder; zegen ons in 't leven, zegen ons in t lijden, zegen ons in 't strijden, zegen ons bij't stervenEn maak dat de bede door zijne Hoogweerdigheid uitgesproken voor hem en voor ons allen moge verwezenlijkt Sicuti per manus nostras coronaris in lorris Zooals gij door onze handen wordt gekroond op aarde ita et per Te a Jesu Chrislo Füio tuo g'oria atque honor'é co ronari mereamur in ccelis geef ons dat wij eens door U van uwen Zoon J.-C. met eer en glorie gekroond worden daarboven in den Hemel. Amen. Na de Pontificale Hoogmis, ging de kerke lijke stoet met het Mirakelbeeld in dezelfde orde naar de Sint Janskerk terug De Stoet. De "affiche - en de feestwijzer kondigden den optocht aan voor 3 ure. Maar vau 12 Vi of 1 ure waren de verschillende groe pen reeds in aantocht, elk naar 't lokaal voor 't aaekleeden bestemd... Het wemelde van volk in de stratpn en gedurig brachten de noen- en namiddagtreinen nog meer, altijd meer nieuwsgierigen en vreemde beê- vaarders bij, niettegenstaande de blijde zonnelach van 's morgens nu en dan eens voor een wolkenhemel schuil ging. Zou 't regenen? Iedereen hoopte van neen, spijts de ver zekering van sommige mismoedigen die met konnersVogen veelbeteekeneud de lucht aan schouwden en schokschouderend hunnen weg voortgingen. Er viel niet te dralen. De stoet was aan gekondigd de stoet moest uitgaanen regende 't, bah, 't zou maar eenige druppel tjes natte te meer zijn juist genoeg om 't zand te blusschen, hoorde ik nevens mij zeggen... Van twee ure voort kwamen groepen na groepen luinne plaats innemen langs de Bruggestraat, EJvcrdinghe-kaisijde, die dan ook met de Sl Jam-kruisstraat en de Vaike- straat, door gendarmen te peord afgezet was, om de goote woeiing van de toeschou wer-s en de wanorde te beletten. Zijne Hoogweerdigheid kwam omstreeks drie uren, met de Eerweerde Kanunnikken en de wereldlijke overheid en de leden der Kerkfabriek plaats nemen op eene bijzondere plaats, nevens Sint Janskerk en eenige minuten oadieu, werd het teeken gegeven en de optocht geblazen door de klaroenen van 't muziek. Van 't eerste oogenblik kon men zien dat alles in orde was en dat de groepen in def tige houding voor Zijne Hoogweerdigheid gingen voorbijtrekken. Ook hadden de Eer weerde Heeren geestelijken van stad en college stipt de schikkingen gevolgd en won derwel uiigevoerd. Het is aan hen te danken dat er zooveel orde heerschtte. Vooraan kwam het muziek van stad, in heel schilderachtige gestreepte kleedij van de XVs eeuw groene broek en geel- en roode lijfrok, en schérpe stick mufs zeer eigenaardig, 't Speelde de Choralmarsch, gecomponeerd door den Heer A. Reyns. Kapelmeester van St. Salvators hoofdkerk te Brugge, ter gelegenheid van den histori- schen Stoei van Karei den Goede te Brugge in 1884. Op die Ghoral-marsch waren er andere gelegenheids-verzen gedicht, die een wonderschoon gebed bevatten, en dat gezon gen werd door de zoo schoone groep der Beayarende vrouwen meisjes van de Zon dagscholen der Zusters Penitenten, Benedic- en Pauiienen en van het weezenge- tijneu sticht een groot zeventigtalIk heb ver scheidene malen kunnen bestatigea hoe diep de menigte getroffen was door dien zoo roe renden zang, en hoe velen er voorliepen uit het volk om dien zang nog eens en nog beter te hoorenen den groep te zien. Ook hij was lie;d eigenaardig en wel uitgevoerd daar waren moeders in met kinderen aan de hand en heele kleintjes op den arm dan meisjes in groepjes van drie, vier of vijf die elkander de hand hielden en kindertjes die samen nevens groote voortliepen en breede wijde stappen zotten moesten om die dichte schare bedevaarders te volgen. Echte bedevaarders waren 't, en hoe gemanierden hoe gemeend 'ij hunnen beevaart deden en hun innig-wee- moedig gebed zongen Daarin heb ik kinder tjes bemerkt die voorzeker niemand uit het volk gezien hebben, en die als weg van de wereld, overtuigd van 't geue zij zongen, waarlijk uitterherte gebcèvaard hebben En hoe wel gekostumeerd In oudewetsche kh erstoffen, met verschillende doffe kleu- renschakeerjngen, alom zeggens verschillig gedrapeerd en het hoofdtooisel nu eens in losbandige plooien, dan in ronde vouwen over de schouders geworpen, hoe schoon ook de zichikaarten ge en ze prachtig weer. Dan kwamen de drie prinselijke Schut tersgilden in schoone volgorde deftig voor- uitgestapt, juist, volmaakt gelijk het zijn moest. Alien in eigene kleedij met hun wapengetuig en legerdosch: maliënkolder en helm. Meermaals is de bemerking ge maakt geworden hoe deftig en hoe waar En te recht. De Rederijkerskamersnu ten dage nog bestaande Waren vertegenwoordigd door eenige leden van iedere kamer. Van die me dewerking tot den luisterlijken Stoet ter eere van O. L. Vrouw halen die Kamers waarlijk allen lof en alle eere. Ze hebben alzoo be toond dat de overleveringen uit vroeger dagen nog voort in eere gehouden worden eertijds stonden de Kam ere altijd gereed en nu nog hebben ze dienstvoerdig het aanbod aanve"rd. Dat is wel, danig wel. (De omstandige feestwijzer geeft bijzonde re inlichtingen nopens iedere Kamer, 't bla zoen van den prince, enz tZal, meanen wij, de inoei'e* vmerd zijn dier, feestwijzer te bewaren niet alleenlijk ter herinnering aan den stoet, maar ook en meest om de geschiedkundige aantekeningen erin bevat.) De wevers waren in zeer schoone, nauw keurig geteekende kleedij. De kostumen waren uitsluitend voor den stoet van Pope ringhe uitgezocht en nageteekend. Het heeft moeite, veel moeite en opzoe kingen gekost om al die teekeningen juist weder te geven. En niemand zal ooit kunnen beseffen wat al uren tijds het vraagt om geschiedkundige aanwijzingen nopens per sonen, gewoonten, zaken en levenswijze en kleederdracht te vinden, samen te brengen en uit te voeren.... Het Magistraat was verbeeld door dertien van de treffelijkste ingezetenen onzer stad een schoon voorbeeld dat die heeren gegeven hebben om eensgezind en goed van wille den stoet samen te steilen. De kleederdrachi van het magistraat was prachtig: de baljuw, de twee burgmeesters en de schepenen wa ren ten volle XVIe eeuwsch. Een zeer eigenaardig groepje was dit van het mirakelkind en nochtans een der moei lijkste om uit te voeren. Weinig eigeutlijk noedige personengeheel sober van groe peering dus: van daar 't moeilijke om aan te vullen. En ziet, 't was een der groepen die hij de toeschouwende menigte het meest bijval haalden. Het volgende de geestelijkheid was we derom iets echt middoleeuwsch. Wij verwij zen nog eens naar (jen feestwijzer, voor, wat de geschiedkundige aanteekeningen betreft. En zoo eindigde het eerste, het oude deel van den sehoonen stoet. Het tweede, het godsdienstige, is geheel eenvoudig van opvatting: de Litanie van O. L. Vrouw deels met blazoenen en op schriften wedergegeven, deels door levende personen voorgesteld. En onder dit laatste worden de prachtige, heerlijke koningin- nengroepen verstaan De rijkdom der koninginne-kostumen heeft iedereen in bewondering gesteld. Ook daarin is veel verscheidenheid niet alleen van kb'urentinten, maar ook van stoffen en van uitvoeringswijzen. De heer Carreer- Lauwers van Brugge had zes koninginne- kostumen verveerdigd: ze zijn zeer rijk van stoffe en zeer schoon van kleuren. De heer Devuyst-Reyns had voor de koningin der engelen en de koningin allerheiligen prach tig geborduurde kostumen geleverd, won derschoon van teekening. Het ware te lang om verder uit te weiden. Het gevolg van iedere koningin was in frissche en zeer verscheidene kleedij, elk volgens aanwijzing van 't Programma. 't Tweede deel van den stoet werd geslo ten door de schoone zingende groep van de Regina coeli die overal, in alle straten, gen wopderen bijval genoten heeft, en de roem van den geleerden muziekkenner en leeraar M. Reyns als 't ware nog verhoogd. Wij kenden van hem zijne harmonisatiën van den Hosanna in de H. Bloedprocessie te Brugge, en hadden 't geluk zijne schoone bewerkingen te hooren (in de hoofdkerk) van den Victim® paschali enz enz Zeker is het dat zijne werken overal en terecht veel ophef maken Die het genot had niet verre van de Regina coeli'--groep te zijn in den Stoet heeft de eigenaardige begeleiding van zijn orgel orkest moeten bewonderen en 'toejuichen vooral zijn'par tituur voor houten speeltuigen, de clarinet- ten bijvoorbeeld. En wat indruk diezingende, zwaaiende, wemelende groep gemaakt heeft! Hoe frisch die juichende menigte, met bloe men zwaaiend en draaiend O. L. Vrouwe- waart's Eere dus aan den Heer Reyns! De triomfwagen, Uitgevoerd naar teeke ning van den Heer Devuyst te Brugge, eft elks bewondering verworven. Hij was proppensvol met levende, frissche, witte bloemen versierd. En hoe schoon kwam het duurbaar Mirakelbeeld uit op dien gebor- duurden, blauwen achtergrond, op die Gobelin-draperie Wij eindigen met hier eenige beoordee lingen te geven. De Journal oe Roubaix spreekt veel lof van de feesten van Zondag. Nog andere nieuwsbladen volgen het fransen blad daarin na. Het weze genoeg te zeggen dat Zijne Hoogweerdigheid uiterst tevreden was van de ingetogenheid en de godsvrucht d»r Poperi nghenaars en veel den prachtigen stoet bewonderd heeft. Ook heeft Mgr de Bisschop den Heer Reyns persoonlyk zijne gelukwenschen aangeboden. De Z. E. H. Kanunnik Duclos, een ge leerde kunstkenner, die over vijf-en-twintig jaren de ziel was van den grootsehen Brug- schen stoet ter eer van Z. Karei den Goede, heeft getuigd niets gezien en niets ge hoord te hebben, dat niet door-en-door kunstig was», 'tWaren zijn eigenste woor den. Zulk oordeel, meenen wij, doet veel moeilijkheden vergeten en geeft een ware loon voor veel ongewaardeerd w«rk an loopinge. 's Avonds. moest een luisterlijke fakkeltocht en een prachtig vuurwerk de feesten van zondag sluiten op weerdige wijze. Maar... de regen druppels, die van omstreeks 4 V* ure immers drukker nederplasten, die twee, drie konin ginnen deden binnen vluchten langs den ommegang-weg, die het stof van de straten in slijk veranderden, en die iedereen ir.et verhaasten stap St. Janswaarts dreven, bij zooverre dat men heel den gewonen omme gang moest onderbreken en den stoet doen eindigen, de regendruppels bleven vallen, en wel zoodanig dat er op geen verlichten, op geen fakkeltocht, op geen vuurwerk meer te denken was. Ook was 't al jammeren dat eikendeen vroeg naar huis trok, en dat de stad in twee uren tijd een danig droevig uitzicht had. Geen wapperende vaandels moer maar le kende, altijd maarTekende stukken en lap pen natte stoffen geeh schoone slingerende L stoenen meer maar druipende, altijd maar druipende groene koorden en geen weg en weere wiegelende venetiaansche lanteerntjes meer maar halfgebakkene, verslensde, ver frommelde wit- en blauwe papieren zakken met keerskens in... En daarop maar altijd regen, nog regen, altijd voort regen. Goddank Nu was 't volop zomerweer, met schoone heldere meizonne, met warme blijde stralen... Zomerweer Schoon zomer weer De Stoet was in die blijde, leutige zonne- weelde wel nog zoo prachtig. Ook was er nog eens danig veel volk in stad. De fakkeltocht. 's Avonds hebben wij niet verloren met van den zondag tot den donderdag te wach ten. De fakkeltocht was waarlijk iuisterlijk hij heeft ten volle verwezentlijkt wat men belooofd had. De inrichters vau dien avond- tocht. halen er eere van. We zagen een ware wemeling van aller hande wijsterwaster bengelende lanteerntjes en danig schoone stukken daartusschen een krone, een waaier, een sterre, eena gaaiperse, St Victor en menigandere schoo ne transparents, enz. enz. al om terliefst versierd, en verlicht. 't Verwondert ons niet dat op den dool tocht iedereen den goeden smaak der inrichters toejuichte nog eens 't was wel en schoon Het vuurwerk. En de feesten eindigden met een zeer keurig vuurwerk, 'k Weet niet, maar 'k denk toch dat er weinig zulke schoone avond-verlichtingen in Poperinghe plaats gehad hebben. Ook krielde 't van 't volk op de markt. Jammer genoeg dat de tijd ontbreekt om daarover een lang verslag op te stellen. Wat er al gedaan werd was kunstig èn waarlijk het eindigde heerlijk. Die drie dubbele vuurgroep met die engels langs weerzijden was schoon opgevat, en die vlammende roode en blauwe lichtvonken die waar hier waar daar uitsplitsten en weg en weere geschoten werden deden kreten van bewondering opstijgen uit die tallooze menschengroepen, die met groote oogen, vermoeide oogen, de grootsche heerlijkheid van al dat sissend vuur aankeken. Om elf uren en half kwam de menigte in beweging... De feesten waren ten einde. De plechtige Kroning van het Mirakel beeld van O. L. Vrouw van Sint Jan, en al de schoone feesten ter dezer gelegenheid ge geven behoóren nu tot het verleden: mocht de herinnering ervan in het geheugen onzer Stadsgenooten blijven leven En wat er met goed inzicht en ter liefde onzer Hemelsehe Moeder, de onbevlekte Maagd Maria, gedaan werd, mocht het in gunste en als liefdepand door Haar ontvangen worden. Wees gegroet, Koningin des Hemels 1 U zij lof en eere gezeid 1 Te verkrijgen In den Bazar, bij Sansen- Decortepostkaarten met O. L. V. van St Jan met de nieuwe kroon op postkaarten van den stoet in colleclien van 20 kaarten voor 1 fr andere coilectiën van 30 kaarten voor 1 f50 dus de 2 serien 50 verschijligc kaarten van deh stoet"voor '2 f. 50'; post kaarten van den stoet aan 5 cn stuk. Postkaarten vau den stoet in photographie 30 verschillige aan 25 cn stuk.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1909 | | pagina 1