NIEUWSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN, anne (ïaene HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD verschijnende den Zaterdag namiddag. ANTONY-PERMEKL, Photoc/raphe,Boterstr., 57., Y per en Gasthuisslr, 9, Poperinghe. -Telef. I(M». BlHTENliANDSCH NIEUWS. NIEUWS UIT BEkGIE. Zondag zo» October igog. 3 Centiemen. 5e /aar. Nr 45 ANNONCEN Den drukregel 10 e. Herhaalde Annocen volgens overeenkomst! Eerste laps, Bollingen en Herbergkermissen mits betaling van 25 c". INSCHRIJVINGSPRIJS Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Veijdao-noen ingezonden worden. De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in het blad verschijnen. Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Wekelijksche Almanak.October. Zon op. Zon onder. BOUCQUEY te Poperinghe en LAHGUSSE te Nieuw kerke. Maandag 18 October 1909, Openbare Verkooping van Gemeente GEREN. HOFSTEDE BEVEREN, bij Rousbrugge. HOFSTEDE WESTVLETEREN. POPERINGHE (Stad). wmmmm Dronke Dieren. Nog'tCongres van Mechelen. Belangrijk bericht. Examen. Plaatselijke Hoptentoonstellingen. CROMBEKE. WATOU. VLAMERTINGHE. worden ingelijfd BUBHESAAK Bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f. 2,00 Herbergiers buiten stad f-1,50 binnenstad 1,00 Voor Frankrijk fr. 4,60 Het recht, annoncen of artikels te weigeren is voorbehouden. Zondag 10 s. Franciscus van Borgia, Ludovicus, 5 ure 59 min. 5 ure 1 Maandag 11 s. Gomaar, Placidia, 6 0 4 59 Dinsdag 12 s. Seraphien, Wilfridus, Maximilianus, 6 2 4 57 Woensdag 13 s. Eduardus, Gerald us, 6 3 4 55 Donderdag 14 s. Donatianus, Calixtus, 6 5 4 53 Vrijdag 15 s. Theresia, Amelia, 6 7 4 50 Zaterdag 16 s. Bertha, Maxima, 6 9 4 48 Laatste Kwartier. Woensdag 6 Oct. ten 6 ure 44 minuten 's morgens. Nieuwe Maan. Donderdag 14 Oct, ien 8 ure 13 minuten 's morgens. Eerste Kwartier. Vrijdag 22 Oct, ten 7 ure 4 minuten 's morgens. Volte Maan. Donderdag 28 Oct, ten 10 ure 7 minuten 's avonds. A VENDUE OU A LOUER a Godewaersvelde, Hameau Callecanes, le long de la frontière. I n ÉTAKMSSK>IEi\T POUVANT SERVIR DE 3 avec MAISON a usage de Cabarêt, et Jardin. S'adresser au Notaire BUTAYE, a Ypres. studiën van de notarissen om twee uren namiddag, ter herberg DEN NIEUWEN GOUDEN AREND» Groote Markt te Poperinghe, MET weiden en zaailanden groot 15 H. 83 A. 60 C. Gebruikt door de wed. Delva en Zoon, tot 1 October 1911 aan 2200 fr. bij jare boven de lasten en assurantie premie. Bij plakbrieven verdeeld in 7 koopen. MET weiden en zaailanden groot 10 H. 75 A.40C. gelegen langst den steenweg van Beveren naar Loo, bij d'Hoogstaede-Lynde. Gebruikt, door René Top-Vanthuyne, tot 1 October 1913 aan 1400 fr. bij jare boven de lasten en assurantie premie. Bij plakbrieven verdeeld in 11 koopen. WOONHUIS met circa 19 A. 19 C. land gelegen als voren. Gcbniikt door I'ieter Duhem, tot 1 Octo ber 1913 aan 80 fr. bij jare, vrij van lasten. 1) 89 A. 70 C. ZAAILAND gelegen bij de Tramstatie (plaatse). Gebruikt door de wed. Charles Rubben en Charles Six, aan 154 fr. bij jare boven de lasten, tot l October 1917. 2) 1 H. 26 A. 70 C. ZAAILAND gelegen langst den steenweg naar Poperinghe, naoij d'herberg De Rustplaats». Gebruikt ten deele door David Minne, tot 1 October 1917, aan 65 fr. en het overige door Pieter Fieu, aan 100 fr bij jare, tot 1 October 1910, al boven de lusten. RENTENlEKSHUlSmet 17 A. 66 C. hof gelegen te Poperinghe bij de Peerdemarkt Laatst bewoond door Jufvr. De Berre. Handslag met de geldtelling. WOONHUIS ten dienste van winkel met koetspoort, serre en 19 A. 50 C. hof, houdende aan het voorgaande. Gebruikt te weten .- den hof en serre door het Sterfhuis, de koetspoort door Alois Gruwier, tot 1 Jidi 1910 aan 72.50 fr. bij jare, vrij van lasten en het woonhuis door Charles Steverlynck-Coulier aan 216 fr. bij jare vrij van lasten voor 6 of 9 jaren ingegaan 1 October 1904 met wederzijds recht van optie dezen pacht te doen eindi gen met het verschijnen van het 6e jaar, mits vermaan 3 maanden te voren bij aanbevolen brief. Twee aaneenhoudende WOONHUI ZEN met 1 A. 67 C. grond en cour, gele gen als voren. Gebruikt het eene door Herminie Pattyn, aan 7 fr. en het ander door Isidoor Berten aan 10.50 fr. te maande, vrij van lasten. Men hoort somtijds dat de dieren, in op zicht van eten en drinken, meer versland toonon dan de menschen, en ophouden als zij hunne bekomste hebben. Dat is waar, over 't algemeenmaar 't is ook waar dat zij somtijds verslaafd zijn aan de sterke dranken, hetgeen ten andere, meer verstaanbaar is voor hen dan voor re delijke menschen. Menigvuldige voorbeelden zijn daarvan Waargenomen geweest voor verschillende soorten van dieren. De viervoetige. dieren zijn allen liefhebbers van sterke dranken. Eerst aarzelen zij wat, gelijk de menschen; maar zij vinden er ■Welhaast smaak in en worden oprechte dronkaards. De olifanten, de apen, de peer- den, de honden, de beren zelfs drinken wijn en bier, en likken hunnen baard af. De olifanten komen vorenaan. Van over 9ude tijden gaf men jongen wijn aan dezen <le wee moesten naar den oorlog, en nu nog in Indië, stelt men hun rhum voor als zij naar een gevecht moeten gaan. Geef een druppelken korten drank aan een olifant on zer dierentuinen, en hij zal het in zijnen grooten muil gieten en u het glazeken we dergeven, om er nog wat te krijgen. Geeft hun Wisky, een slag van engelscliendrank, en de olifanten zullen drinken tot dat ze smoordronken zijn en zich moeten nederleg- gen. De apen zijn al niet veel beter. Zij drin ken zoo geerne rhum en andere sterke dranken, dat de Afrikaanders daar gebruik van maken om ze te vaDgen. Aan den boord van een woud plaatsen ze een pot of zoo iets met bier. De apen rieken dat en komen toe- geloopen. Zij drinken zooveel dat zij geen aap uit een mensch meer verkennen. Dan komt een zwarte bij, neemt eenen aap bij de iiand en doet hem mee. Fen tweede, want apen, apen geerne na, geeft de band aan eenen derden aapdeze neemt een vierden vast, en alzoo gaan zij mee, hand in hand, tot aan het negerdorp, waar zij voort getrakteerd worden. Tegen dat zij uit hunnen dronken staat komen, zitten ze al len in een kot gevangen. De peerden drinken geerne wijn; maar zij misprijzen ook het bier niet. Te New- York, in Amerika, zijn al de brouwerspeer- den dronkaards. Zij krijgen de goeste van het bier met brouwersmout te eten. Zij kun nen geene herberg of brouwerij voorbij gaan, zonder stil te staan om een slok bier te krijgen. De dronke peerden hebben zulke aardige manieren, dat de menschen hun drank geven cm ze aan t wefk te zien. Ze krijgen somtijds den daverare of delirium tremens, net gelijk de menschen. De honden doen ook mee. Een gekende schrijver, H. de Parville, vertelt het vol gendeIk heb een zeer dikken Saint Bernard, die 80 centimeters hoog is. Hij drinkt een glas uit in eenige oogeblikken. Op zekeren dag dat hij dorst had, gaf ik hern den grond van een glas bierhij rook eraan, stak er zijne tong in en dronk met vermaak. Hij wilde er nog. Hij kreeg eene geheele pint en likte ze uit in eenen keer. Nu is het een verslaafde bierdrinker gewor den. Als hij in eene herberg komt, moet men er de oog op hebben, of hij zou de gla zen der menschen gaan uitdrinken. De vogels zijn ook niet vrij van den drift naar den drank. Een postduivenwedstrijd, te Tours, is daardoor eens in het water gevallen. Vier honderd negen en twintig postduiven wer den met den trein van Tours naar La Bo- halle overgebracht en daar los gelaten. Tot groote verbazing der maatschappijen, die in die wedvlucht belang hadden, kwa men slechts veertig duiven te huis, en de ze waren in zulken toestand, dat ze hunne eigen hokken niet konden terugvinden. Een onderzoek wierd ingesteld en bracht aan het licht dat er, aan eene tusschensta- tie, eene groote hoeveelheid zwarte beziën gezet geweest waren in denzelfden wagen, waarin de duiven zaten. Deze hadden er gre tig van geëten doch het drenkende sap der beziën kwam te sterk op bij de kleine reizi gers, en spoedig waren ze in zulk een toe stand, dat slechts een klein gedeelte nuchter genoeg bleven om den weg naar Tours terug te vinden. De papegaaien zijn van de meest gevleu gelde dronkaards, en als zij een glazeken op hebben, klappen en dansen zij zoo aar dig, dat zij een algemeen gelach verwekken. Daar kan zelfs iets goeds uitkomen. Hoort liever Een papegaai van Norfolk, in Amerika, had te veel champagne gekregen en had aardige manieren. Zijne meesteres spelde hem zijne les: Mijnheer, sprak zij, gij zijt dronkengij zoudt beter doen van te gaan slapenEn met een deed zij hem in een hoek van de kamer plaatsen, waar hij in slape viel. Eenige uren nadien kwam een oude vriend van het huis bellen. De vrouw was afwezig. De bezoeker wierd in de beste kamer geleid, met verzoek van wat te willen wachten. Almeteens ging er eene vertoornde stem opMijnheer, gij zijt dronkengij zoudt beter doen van te gaan slapen't Was de papegaai die zijne les overzette. De bezoeker had waarlijk te diep in het glas gekeken, en miek het vast voor nemen van zijn leven te beteren. De visschen, heeft men gezegd, zijn tot nu toe vrij gebleven van de plaag der dron kenschap maar dat is niet waar. Sommige geneesheeren hebben op vis schen beproefd of de alcohol kwade gevol gen had. Als zij wat sterke dranken in hun water goten, wierden de visschen dronken gelijk zakkedragers. Zij kregen zelfs de dronkaardsziekte of delirium tremens, waarvan wij hooger spraken, en moesten het dikwijls met de dood bekoopen. Tot de 'kerfdiertjes toe zijn aan de dron kenschap onderhevig. De bie, een voorbeeld van werkzaamheid voor onze jeugd, heeft er geen afschrik van. Men heeft eens opgemerkt, dat de groote bloemen van eene wilgensoort, eene on weerstaanbare aantrekkingskracht op eene bie uitoefenden. Ze zat er zoowel aan te zui gen, dat ze smoordronken in het waler viel en haredrinkzucht, gelijk zooveel menschen, met de dood moest bekoopen. In de derde afdeeling werden de zaken die het onderwijs aanbelangen onderzocht. De kwestie van het Vlaamsch in het vrij middelbaar onderwijs wierd daar besproken. Zij heeft zelfs een oogenblik aanleiding ge geven tot een gespannen toestand. Er was over die zaak, een verslag ingediend door eenen gekenden vlaamschen strijder, den advokaat Dosfel van Dendermonde. Het was nochtans aan het dagorde niet gebracht. De voorzitter dier afdeeling M. Woeste meende dat het daarom niet mocht besproken worden. Vandaar hevig verzet. Maar door tusschenkomst van M. Cooreman, voorzit-, ter der Kamer en algemeenen voorzitter van het Congres, werd de zaak vereffend. Na de bespreking diende het bureel een voorstel in waardoor de noodzakelijkheid herkend wordt, het onderwijs van het Vlaamsch in Vlaanderen te verspreiden. Dit voors.tel lokte hevige tegenspraak uit en werd door de vergadering niet aanveerd Het voorstel van den advokaat Dosfel waarbij de Vlamingen het Vlaamsch als voertaal in het onderwijs eiscben, wierd door de gansche vergadering toegejuicht en bekrachtigd. Doch om geene oneenigheid te verwekken, werd er beslist van over geen van beide voorstellen te stemmen. Dit is eene overwinning voorde Vlamingen die in het Congres, gelijk overal elders, meer en meer hunnen invloed doen gevoelen. In alle afdeelingen werd Vlaamsch ge sproken, en ook in de algemeene vergade ringen traden machtige vlaamsche sprekers op. De hooggeplaatste katholiek van 't land, de voorzitter der Kamer, opende het Congres in het Vlaamsch en op het feestmaal tot slot aangeboden, ontbraken er geene vlaam sche redevoeringen. De Vlaamsche beweging gaat met reuzee- schreden vooruit. Marokko. Eene nederlaag der Spanjaards. Verleden week hebben de Spaanjaards in Melilla, tijdens eene verken ning in den omtrek van Selouan eene gewel dige nederlaag ondergaan. De kolom, onder bevel van generaal Orozco trok in goede orde vooruit en de verkenning geschiedde zonder moeilijkheden, alhoewel zij talrijke aanvallen had te onderstaan. De vijand werd met groote verliezen teruggeslagen. Op den oogenblik dat de Spanjaards terugtrokken, werden zij door talrijke le gerbenden aangevallen en verslagen. Een generaal, een commandant, drie kapi- teinen, een lieutenant, vijf en dertig soldaten werden gedood en twee honderd gekwetst. Anne vriend, wat scheelt er Ik ben zonder courage, zonder macht of kracht, zonder adem, het minste werk ver moeid mij. Ivarel, jongen, gij lijdt aan neurasthe nie. Ik weet het wel, de doktor heeft het mij gezegdhij zegtge moet distractiën nemen neemt dit, neemt datmaar niets helpt. Wilt gij genezen Ja, parbleu Hewel, ga bij M. de apotheker Montey- ne en vraagt hem eene flesch THEOBROMA; 't is een wonderbare krachthersteller van het zenuwgestel, gebruikt het juist gelijk of dat het in de explicatie te lezen staat, en binnen eene maand zijt gij een ander mensch. Zoo gezeid, zoo gedaan. Te Poperinghe bij M. A. M0NTEYNE, apotheker en ie Yper bij M. C. LIB0TTE, apotheker. Er is spraak van eene reeks leergangen te geven in de Duitsehe Tastl. Daartoe is er een getal van ten minste 45 leerlingen noodig, om de kosten van onderwijs te kun nen dekken. Het getal lessen bedraagt zestig, twee of drie te weeken men betaalt voor den leergang 50 fr. Wel te verstaan dat de inschrijving op de lessen voor den geheelen leergang te nemen is, en dat geene redens hoegenaamd zouden kunnen aangenomen worden nopens afwezigheid. De betaling moet in dezer voege geschieden 15 fr. bij iiet inschrijven15 fr. bij 'tingaan van de tweede maand 20 fr. na afloop der lessen. Iedereen ziet dat er bij 't nemen van die lessen veel belang is, en het nut er van zal ingezien worden niet alleen voor de heeren maar ook wel voor de dames en juffrouwen, die ook eene inschrijving mogen nemen. Om nu te zien of het mogelijk is dien leer gang in te richten, vragen wij dat al dezen, 't zij heeren, 't zij dames of juffrouwen, die verlangen deze lessen te volgen, zich zouden aanbieden, nu nog zonder verbintenis, bij Mr Em. De Keirsgieter, Gemeenteschool, Kouter, voor Vrijdag, 15 October aanstaande. Is het getal leerlingen genoegzaam, dan zal plaats en uur der leergangen aangekon digd worden, en de date van BESLISSENDE INSCHRIJVING. M. Auguste van Merris, van Poperinghe, zoon van den Heer Burgemeester onzer stad, heeft in de Hoogeschool te Leuven, zijn laatste examen i n consulaire- en handelswe tenschappen van den hoogeren graad, met voldoenden uitslag afgelegd. M. Arthur Kestelyn, van Crombeke,heeft in de Hoogeschool te Leuven, zijn laatste pm ekameh voor apotheker met onderscheiding a {gelegd. M. Achille Vallaeys, van Westcappelle, heeft in de veeartsschool te Cureghem zijn var de examen voor veearts met voldoenden uitslag afgelegd. Allen zijn oud leerlingen uit het College onzer stad. Onze beste geluk wenschen. Wilt gij goede en kloeke werkschoenen aan 8 fr. 50, gewaarborgd, kloek en sjerk gemaakt, wendt U bij Florent Osteux- Dauchy, in de Gouden Mansbottien, 34, Yperstraat, Poperinghe. Zondag was de toogzaal van den Pope- rmgschen Hopbond nog open, van 9 tot 12 uren. Talrijk waren nogmaals de land- hjjuwers van stad en van 't omliggende menig koopman of hopfacteur bezag langen tijd de tentoongestelde sfaleD. Evenals den Vrijdag te voren waren er brouwers aan wezig. Iedereen bewonderde de nieuwe uit valling der hop op kartonnen schaaltjes 4§oals het te Berlijn gedaan wordt. iBenzelfderi Zondag was er ook tentoonstel ling te Crombeke den Maandag te Watou (fen Dijnsdag te Vlamertinghe. Ziehier de uitslagen. 1. Keurraad MM. Maurice Lebbe, A. De •laegher en H. Delanote, voorzitter van den Hopbond te Proven. Buvrines le Prijs Th. Deschuytter 84 1)2 p. R. Vaudenbussche 84 Reroi Devos 83 Elie Dehouck 82 Henri Delanghe 81 Henri Leroy 81 Ach. Vandenberghe 81 Jules Kinget 80 1/2 Cyr. Decae 80 Jules Cornette 80 2e Prijs Ed. Barbry 78 1/2 Wed. Kesteman 78 1/2 H. Dehondt 78 1/2 R. Allewaert 78 Henri Coene 77 1/2 Victor Boury 76 Henri Desomer 75 1/2 Arthur Desmyttere 75 Gam. Inion 75 August Coene 71 1/2 Witte Rank le Prijs Petrus Kinget 80 punt. Jules Cornotte 80 Aalstersche Hop 2e Prijs Petrus Kinget 79 punt. R. Vandenbussche 77 1/2 II. Keurraad MM. Maurice Lebbe, A. De •Jaegher en Jules Citteiren, keurmeester der stadsschaal. Buvrines P PrijskampKleine Cultuur. Ie Prijs Em. Igodt 86 1/2 p. Edm. Duverlie 86 G. Van Eecke 86 P. Veyer 84 1/2 H. Cordenier 82 Wed. Outtier 81 Wed. Benauwt 80 1/2 Henri Outtier 80 H. Degryse 80 Ach. Outtier 80 S. Boeket 80 A. Boeket 80 2e Prijs K. Derensy 79 P. Decalf 77 K. VanVeuren 77 R. Dequidt 77 R. Labey 74 ge Prijskamp .- Middelbare Cultuur. le Prijs Ed. Brutsaert 84 1/2 p. Aug. Dequidt 82 1/2 R. Deschuytter 82 1/2 A. Faes 81 Fr. Vandcnameele 80 1/2 P. Deheegher 80 1/2 P. Vancayzeele 80 1/2 O. Verbouwe 80 1/2 Cam. Quaghebeur 80 1/2 Jules Lejeune 80 1/2 H. Iluys 80 K. Thoris 80 Wed. Demaeght 80 J. Dejonghe 80 Wed. Notredame 80 K. Derycke 80 2e Prijs G. Demaeght 78 R. Vandromme 77 1/2 C. Loones 77 C. Quaghebeur 76 1/2 C. Morrez 73 1/2 Em. Planckeel 70 Witte Rank Ed. Brutsaert It. Thoris II. Degryse Fr. Vandenameele H. Huys Wed. Benauwt A. Dequidt Wed. Morrez Gemengde Hop (B. en W le Prijs J. Lejeune P. Deheegher C. Quaghebeur Saaz Eereprijs Ed. Brutsaert lil. Keurraad MM. Maurice Lebbe, A. De Jaegher en Fr. Vandenwouwer, staatsland- bouwkundige. le Prijs 2e Prijs 83 82 1/2 82 1/2 82 81 81 80 77 1/2 R.) 80 1/2 p. 80 1/2 80 90 punt. Buvrines: 16 loten. le Prijs Leo Huyghe 85 1/2 p. Jer. Vancayseele 85 Jules Desmyter 84 Const. Veraonck 83 Em. Pauwelyn 83 Wed. Coene 82 H. Ameele 81 1/2 L. Meerseman 80 1/2 A. Heughebaert 80 2e Prijs H. Dieusaert 79 Em. Dambre 78 L. Bouve 78 P. Storme 78 C. Gheeraert 77 A. Ampe 76 C. Verraes 62 1/2 Bond Poperinghe .- 6 eereprijzen 80 eerste prijzen 22 tweede prijzen. Bond Westouter.- 2 eereprijzen10 eerste prijzen 3 tweede prijzen. Bond Watou.- 1 eereprijs38 eerste prijzen 12 tweede prijzen. Bond Proven .- 11 eerste prijzen. Bond Vlamertinghe.- 9 eerste prijzen 8 tweede prijzen. Bond Crombeke-Weslvleleren 12 eer ste prijzen 12 tweede prijzeD. Bond Elverdinghe8 eerste prijzen 11 tweede prijzen. Dieeereprijzen komen toe: 3 aan Henri Boeket, 1 Jules Citteiren, 1 Felix Van Caey- seele en l Wed. Pety te Poperinghe 1 Jules Hardeman en 1 Livin Struye te Westouter 1 Edward Brutsaert te Watou. Al de andere onderscheidingen hebben wij in ons blad vermeld ter gelegenheid van de plaatselijke tentoonstelling. Voor Pope ringhe echter waren bij drukfeil vergeten le prijs (Buvrines, 3e prijskamp) Jules Dewancker 80 1/2, en Henri- Deman, 80 punten. De instellatie der tentoonstelling was zeer mooi, en goed gerangschikt. Alles wel op orde, bond per bond, zoodat iedereen er kon klaar in zien. Men had ze ingericht op dezelfde wijze als de tentoonstelling van Berlijn in 1908. De zalen waren heerlijk ver sierd en de planten en boompjes, gerang schikt door de hofbouwkundigen -Camille Declercq en Zonen van Poperinghe, gaven er een heerlijk uitzicht aan. Aan bezoekers ontbrak het vrijdag niet. De hophandelaars echter ontmoette men er min dan verleden vrijdag dit was het ge volg der verslapping in de prijzen en der weinige verhandelingen die op de markt gedaan werden. Bijna al de schoonste hop waarvan de stalen tentoongesteld waren, zijn in den loop der week aan hooge prijzen verkocht ge weest. Vrijdag werd er nog verkocht aan 175 fr. en aan twee hopkwéekers werd 185 en 195 fr. geboden, zonder dat deze wiiden verkoopen. M. Dubois, secretaris van den Belgischen Brouwersbond was ter plaatse gekomen om 40 tot 50 balen hop te koopen. Daar bijna alles verkocht was, is hij moeten onver richter zake vertrekken. Onder de schoone stalen, werden bijzonderlijk opgemerkt 3 stalen van M. Ilenri Boeket, Poperingscb hopkweeker, geplukt en gedroogd volgens duitsch systeem en die volgens M. Salomon, een duitsch handelaar, tijdelijk alhier ver blijvend, compleet Saaz-hop is. De hoptentoonstelling van 1909 is waarlijk de bekroning geweest der vier jaren hard werk van de inrichters, die, met onver- moeibaren iever, maar altijd voort streven tot verbetering der Poperirigsclie hopsoor ten en des landbouwers toestand. Het ge- wenscht doel wordt langzamerhand bereikt en de Poperingsche hoppen koeren tot hunne oude faam terug. De welgepaste opschriften, in de zaal rondgehangen tusschen de uitslagen en de belooningen van Luik en Berlijn; raadge vingen over hopkweeken teekeningen van oude gebrekkige en nieuwe verbeterde droogasten toonen wel wat de tentoonstel lingen reeds van goeds teweeggebracht hebben in onze streek, en bewijzen de volle dige kennis in zake van al wat hop betreft, der heeren die aan 't hoofd slaan van 't Hopverbond, maar bijzonderlijk van den secretaris, de Eerweerde Heer De Jaegher, die het begin en de ziel is van de beweging en aan wie de landbouwers de hooge prijzen van dit jaar te danken hebben. Ziehier de opschriftenin korte woorden zeggen zij meer dan al wat wij erover zou den kunnen schrijven Geen verbetering in de hopteelt tenzij door samenwerking In 1905. Tentoonstelling te Luik20 eereprijzen. In 1908. Zegepraal te Berlijn.- onze hop krijgt haar goede faam terug. In 1909 komen de Duitschers onze schoonste hop koopen .- de hop wordt naar weerde betaald. De verkregene uitslagen zullen de beste aanmoediging zijn om het werken met iever voort te zetten dit tot welzijn der Pope ringsche landbouwers en ook der Popering sche stieldoeners. STADSNIEUWS. Dronkaards. Maandag namiddag rond 5 ure werd door de politie proces opge maakt tegen S... Jules en A... René, die in bedronken toestand over de markt voorbij trokken. Gevecht. Denzelfden avond ont stond er ruzie in de herberg bewoond door Benoit Verstraete, in de Yperstraat, tusschen twee personen die in de herberg zaten. Zij gingen buiten en gerochten handgemeen. Het gevecht duurde echter niet lang. Proces verbal is opgemaakt. Een windmolen afgebrand.Dinsdag avond rond 11 ure is er brand ontstaan in 't opperste gedeelte van den windmolen slaande langs de Yperkalsiede, juist buiten stad, toebehoorende aan M. Jules Decreus maar gebruikt door M. O. Loncke, die hem in pachte houdt. De nachtwaker der tramsta tie, Vermote, die eerst de brand bemerkte, gaf bet noodsein en klopte de inwoners op. Rond 11 1/2 klepte de brandklok en wel dra waren de pompiers ter plaatse. Aan blusschen viel er niet te denken. Het vuur had zich reeds overal rondverspreid en de brandende molen met zijn languitstokende armen scheen de Bouquet van een prach tig- vuurwerk. Gansch de molen brandde af en stortte in. De pompiers konnen slechts de woonhuizen vrijwaren en rond één ure vertrokken zij. De schade door verzekering gedekt beloopt tot 3500 fr. voor den molen en 2000 fr, voor 100 zakken graan die zich in den mo len bevonden. Men denkt dat de brand begonnen is door het heet draaien van den as der wielen. De molenaar had gewerkt tot rond 10 ure, en dan de molen stil gelegd en was vertrokken. Om 11 ure stond gansch het opperste gedeel te in brand. Als een eigenaardig samenvallen mag gemeld worden dat het Woensdag 6n dezer, dus eenige uren na de brand, juist 26 jaar geleden was dat de molen die op dezelfde plaatst stond door kwaadwilligheid gansch afbrandde. De dader werd ontdekt in de schuur en M. Jules Decreus, aan wie de molen toebe hoorde, die den brandstichter vond en wilde aanhouden, kreeg drie messteken in den arm. Een nieuwe windmolen werd dan ge bouwd en 't is deze die nu op zijne beurt afgebrand is. Het verdwijnen der windmolens neemt rap toe in onze streek en op Poperingsch grondgebied staat er nu maar een meer. 't ts deze langs de Elverdinghe kalsiede, gezegd Steentje Molen Poging tot inbraak. Woensdag laat in den avond, hebben onbekende kerels gepoogd in te breken in de herberg Au Pare St Georges bewoond door Auguste Merlevede. De inwoners hoorden het op tijds en konnen de ODgenoode gasten op de vlucht drijven. Nieuwe postontvanger.M. Robiette, die tot postmeester te Blankenberghe komt benoemd te worden, wordt alhier opgevolgd door M. Leopold D'Hooghe, voorgaandelijk te Rupejmonde, Lezing voor de winteravonden. Te verkrijgen ten bureele dezerSnoeks almanak en 't Mannetje uit de Mane voor 1910. De teekenschool onzer stad zal Dins dag aanstaande, 12° dezer beginnen. Bericht aan wie het aanbelangt. Gevecht. Vrijdag avond rond 10 ure ontstond er in de Yperstraat, rechtover het poortegat ruzie tusschen H. en W. De mannen waren weldra aan 't vechten en W. werd al zijne kleederen gescheurd, zijn velo in stukken gestampt en het rechteroor bijna in twee gescheurd. Proces verbaal is opge maakt. BenoemingDe heer Castelein, landmeter te Poperinghe komt in dezelfde hoedanigheid benoemd te worden te Kort- rijk. M I UTC meer aan bevelen tegen IN l L 1 O Bloedsgebrek, Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting en alle Ziekten door overlast veroorzaakt, dan de VERSTERKENDE PILLEN. Prijs 3,00 fr. de doos van 100. Algemeen dépot: Apotheek, A. M0NTEYNE, Goote Markt. 18. POPERINGHE. VltinieHinftlie. Tot onder-ont vanger der post, is alhier benoemd M. Lan- ssen, briefdrager te Elverdinghe. Housbnig^e. Pijnlijk ongeluk. Een erg ongeluk is zaterdag 2 October in de namiddag alhier voorgevallen. De vrouw van Top Arthur, wonende nevens de bakke rij van Benonie Dehaeck, die daags te voren afgebrand was zooals wij reeds meldden, was aan 't werk op hare achterplaats toen op eens een deel van den eenigon gevel van het afgebrand gebouw die nog recht stond in stortte en juist op de vrouw nederviel. Seffens liep men de arme vrouw ter hulp, maar 't was nutteloos. De dood was oogen- blikkelijk geweest. De ongelukkige geboren Valeria Lahaye, was slechts 27 jaar oud en kinderloos. Hevercn-aan-Yzer. Val. Jeróme F..., kleermaker, kwam maandag laatst per velo van Ghyverinchove afgere den, toen hij bij het overrijden der tramrig- gels, ten gronde viel en zijn velo brak. Hij bezeerde zich wat aan de rechterhand. Auguste D.. C., metser, heeft zich eenen arm gebroken, met van eene stelling te vallen. Nienwkerke. Brand. Zondag binst de hoogmis is gansch de hofstede be woond door de echtgenooten Bowel, op het gehucht St-Romarin, door brand vernietigd geweest. Slechts de koeien zijn kunnen ge red worden. Op het gehucht Heugebaert, ontstond Woensdag avond een begin van brand tij dens een bruiloftfeest. Men had eene bran dende lamp aan de balk gehangen en de go- droogde tabak die op den plancher legde, schoot in vuvr. Gelukkiglijk was men het op tijds gewaar. WrynftJiene.Geheimzinnige moord. Het rustige en brave Wynghene, waar Ge- zelle een groot deel van zijne jeugd op groot moeders hoeve heeft gesleten, is door eene afschuwelijke gebeurtenis in ontroering ge bracht. Hector Vandevoorde, die zondag avond, rond 10 1/2 ure te huis kwam, vond zijne vrouw in de keuken niet en meenend dat zij te bed was gegaan, riep hij op haar, zonder eenig antwoord te bekomen. Hij ver wittigde commissaris Froeyman, de gewezen

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1909 | | pagina 1