Ijboei/.st'i aan ij LI PÖPERIIVGHENAAR van 19 December 1909 DOOD Leopold II Koning België. van van Leopold II, de Groote. Laatste tijdingen. Koning Albert I. mmmê De Koninklijke Familie van Belgie. STAD POPERINGHE. Een zijner laat ste portretten.) De kinders, bij het sterfbed van vader, voelen hun hart van droefheid breken zij bezwijmen bij de sponde van hem aan wien zij zooveel te danken hebben. Met het stof felijk overblijfsel van vader draagt men ten grave een aanzienlijk deel van hun levens geluk. Ons land is één groote familie de vader heet de koning en al de Belgen zijn zijne kinderen. In den dood van vader voelen alle kinde ren, zij mogen nog zoo verschillend zijn van aard, van stand, van meening zich beirokken. Zoo is het ook voor heden en des te meer wijl de aflijvige koning zijne familie voorspoedig gemaakt heeft, wijl hij er voor gearbeid heeft met al zijn noeste vlijt, met al zijne uitstekende geestesgaven, ai zijne ongewone wilskracht. De voorzienigheid heeft het lot van ons dierbaar vaderland tot dusver aan twee roemrijke vorsten toevertrouwd Leopold den I, den Wijze Leopold den II, den Groote. Tijd- en plaatsgebrek verhinderen ons in nadere bijzonderheden te treden toekomen de week zullen wij alles breedvoerig behan delen. Niettemin dienen wij van nu af reeds te wijzen op den levensdroom van onzen afgestorven vorst: de grootheid van zijn volk. Toen hij stierf was het juist dag voor dag 44 jaar dat hij den troon bestegen had. Te dier gelegenheid besloot hij, de redevoering welke hij ten aanzien van gansch het land *had uitgesproken met de volgende treffende woorden «Toen hij de kroon spande,.zegde mijn vader tot de Belgen geene andere eer zucht, geen ander streven kent mijn hart dan u gelukkig te zien. Ik vrees niet op heden, die woorden uit mijn naam te herha len. Het heeft God geliefd den wensch te vervullen dien zij uitdrukten. Moge hij heden ook dien wensch aanhooren, moge ik een waardig opvolger van mijn vader wor den; moge Hij, ik smeek het Hem, uit den grond mijns harten, immer voort ons bemind vaderland beschermen Schoone woorden voorwaar, doch geen ijdele en holklinkende woorden. Al vroeg had de jeugdige prins ingezien dat ons volk niet genoeg in de toekomst blikte. Fabrieken van allen aard, werkhui zen zonder tal, bezat het welmaar wat baatte dat al, als die waren geen afzet, noch aftrek vonden als naburige landen ons, een voor een, hunne grenzen sloten. Rade loos en besluiteloos zuchtten velen: «Wij Belgen maken een klein volk uit, wat ver mogen wij? De eeuwenlange verdrukking waaronder wij hadden geleden, had wel haar deel in de schuld van die vadsigheid, die lamlendige sufferij, die niets aandurft, en het woord niet schijnt te kennen pakt aan. Maar terwijl de eenen aarzelden, de ande ren klaagden of anderen vertwijfelden, rees al met eens de hooge mannengestalte van den jeugdigen koning op en met een kracht dadigheid en vastberadenheid waaraan wij in België niet gewoon waren, klonk het uit zijn mond Een land dat aan zee ligt is nooit klein Het leven van een groot man, leert een Fransch dichter, is de verwezenlijking van een droom uit de jeugd. De zee bemachtigen en in verre landen een ruimen afzet zoeken voor onze koopwaren, aldus den welstand in liet binnenland bevorderen, in dien voor spoed de zedelijke belangen niet uit het oog verliezen, den vrede handhaven... die ge dachte dacht de koning... en die daad deed hij Voor vandaag, een enkele feiten rakelings nog maar. Welke onbevangen geest, hij oordeele hoe hij wil, staat niet met verbazing geslagen voor het reuzenwerk door hem in Congo afgelegd. Alle moeilijkheden had hij te overwinnen de vreemde mogendheden Duitschland, Engeland, Frankrijk moest hij bewilligen en bewegen, hier ruimde zijne geslepenheid alle hinderpalen uit den weg. Hij moest mannen vinden die hem ter zijde stonden en het lukte hem Stanley ontbood hij naar Brussel en schoolde een heel leger nieuwe verkenners. Kardinaal Lavigerie ontbood hij ook en nam maatregels voor de afschaffing van den slavenhandel. Kortom hij leidde en leukte iedereen naar den wenk zi|ner hand. Kleingeestige haarklievers, afgunstige muggenzifters verdachten zijne inzichten, laakten zijne bedoelingen, beknibbelden zij ne middelen. De koning luisterde er naar om zijne onderneming te verbeteren en te vol maken. Want, dit hoeft niet vergeten, zoo Aen werk drijft men niet door zonder dat misslagen begaan worden. Benepene den kers bestookten hem alhier, wrevelige en woelzieke socialisten bespotten hem aldaar hij echter kende alleen niet omzien aanhouden En thans De wereld noemt hem den beschaver van midden Afrika, den grootsten weldoener van zijn volk. Engeland, de sluwste natie ter wereld, grijnst van spijt omdat hij voor België heeft gedaan wat ook zóó voordeelig voor Engeland ware geweest... hadden de Engelschen het maar op tijd gezien. Men mag voor of tegen vreemde bezittingen zijn, daarin zijn de meeningen vrijmaar het is buiten kijf dat niemand 's konings schran derheid, zijn durf, zijn werkkracht, zijn volharden zal betwijfelen. LezersAan Leopold II hebben wij te danken Eene halve eeuw ongestoorden vrede. klimmende welvaart. geluk zooals er niet ééne misschien in onze geschiedenis te vinden ligt. Als Belgen zijn wij hem schuldig liefde en dankbaa/rheid, grootere gehechtheid aan ons stamhuis. Als Christenen een gebed. Leopold van Saksen-Coburg-Gotha werd den 16 December 1790 geboren. Hij onderscheidde zich in verschillige veld slagen tegen Napoleon. In 1830 weigerde hij de kroon van Griekenland die hem aange boden wierd. Eenige maanden later, den 4 Juni 1831, koos het Nationaal Congres prins Leopold tot koning der Belgen. Leopold I huwde in 1832 Ludovica-Maria dochter van Lodewijk-Philip koning der Franschen. Bij hare dood in 1850 liet zij drie kinderen na Leopold (vrijdag overle den), Philip, graaf van Vlaanderen, overle den in 1905 en Charlotte die den aartsher tog Maximiliaan van Oostenrijk huwde. België verloor den Vader des vaderlands den I0n Decëmber 1865. Leopold II den 9 April 1835 te Brussel geboren, volgde zijnen vader op. In 1853 trad hij in huwelijk met Maria- Hendrika aartshertogin van Oostenrijk, die den 26 September 1902 te Spa overleed. Uit dat huwelijk sproot een prins met naam Leopold, in 1869 overleden, en drie prinsessen Louisa, Stephania en Clemen tina. Daar de kroon van België slechts door mannen kan geërfd worden, zal ons vorsten huis voortgezet worden door de familie van 's konings broeder, Philip, graaf van Vlaan deren. Deze werd in 1837 te Laken geboren hij trouwde in 1867 met de prinses Maria van Hohenzollern-Sigmaringen. Hun oudste zoon, prins Boudewijn is in 1891 overleden. De andere kinderen van den broeder van Leopold I zijn Josephina-Maria Josephi- na-Carola en prins Albrecht, onzen toeko mende koning. Prins Albrecht van België te Brussel geboren den 8 April 1875, ging den 2 Octo ber 1900 het huwelijk aan met de prinses Elisabeth hertogin van Beieren. Drie kinderen zijn uit dit huwelijk ge sproten Leopold, Karei en Maria. Dus kan de toekomst der Belgische dynas tie door die twee prinsen verzekerd heeten. G'.y,v; ;;y AAV'f r? Het Lijk. Het lichaam zal zaterdag avond naar het Paleis van Brussel gevoerd worden. Volgens den wensch uitgedrukt door den overledene zal er geen lijk- en zelfs geen schrijntentoon- stelling plaats hebben. De koning heeft ook gevraagd dat zijn lijk niet zou gebalsemd worden. Het Testament. van Leopold II begint als volgt Ik sterf in den katholieken godsdienst waarin ik geleefd heb. Ik vraag vergiffenis over de fouten die ik zou kunnen begaan hebben, gedurende mijn leven, en ik hoop dat ze mij zullen vergeven worden. Ik laat de fortuin, die ik van mijnen va der geërfd heb, 't zij vijftien millioen, aan mijne kinderen na. Ik vraag eene eenvoudige begrafenis, ten 7 ure 's morgends, gevolgd door het personeel van het kasteel, enz., enz... De Begraving. Doch de ministerraad alleen is meester om aangaande de lijkplechtigheden een besluit te nemen. Welnu, wij denken te weten, dat de ministerraad van zin is den koning een plechtigen lijkdienst in Sinte-Gudulakerk te bezorgen woensdag aanstaande ten 11 ure. In onze stad. Het droevig nieuws van het afsterven van onzen Vorst, kwam vrijdag morgen in Pope- ringhe aan. 's Namiddags werd de vlag lialf- top geheschen op het Stadhuis en in eenige bijzondere huizen, en zaterdag werd het vol gende manifest in stad uitgeplakt. Geachte Medeburgers Eene treurige tijding heeft gansch het land in verslagenheid gebracht. Zijne Majesteit Leopold den IIÖ is heden morgend, in het paleis van Laeken, ten 2 ure 37 minuten overleden. Door deze onverwachte dood verliest Belgie eenen Doorluchligen en Beminden Koning, eenen wijdver- maarden Vorst, die getrouw aan het grootsche werk door den stichter van onzen Vorstenstam begonnen, ons klein land op de hoogte der grootste landen geplaatst heeft in alle de vakken dér stoffelijke en zedelijke ontwikkeling en bescherming, onder de naam van Eendracht en Vrijheid. Gansch de belgische bevolking zal innig deelnemen in den rouw die de Koninklijke Familie zoo pijn lijk treft. I ot bewijs van die gevoelens en van den alge- meenen rouw, noodigen wij al onze medeburgers uit om op den dag der begraving van Zijne Maje steit de vlaggen halftop te doen hijschen. Poperinghe, den 17 December 1909. B1.1 Bevel De Sekretaris, O. VANDENBERGHE. De Burgemeester, E. van MERRIS. In teeken van rouw is het concert van het muziek der Sapeurs-Pompiers, dat zondag avond, 19n dezer, in den Katholieken Kring moest plaats grijpen, uitgesteld. Prins Albert zal als Koning van Belgie zijnen oom opvolgen. De Eedaflegging. Tengevolge eener samenkomst tusschen de ministers en koning Albert I, is er besloten dat de eedaflegging van den nieuwen vorst zou plaats hebben op Donderdag aanstaande 23 December, voor den Senaat en de Kamer vereenigd, in de zittingzaal der Kamer. Verder werd er nog beslist dat de nieuwe koning, evenals Leopold II in 1865, zijne plechtige intrede zal doen en dat hij te peerd de hoofdstad zal doorkruisen, om ringd van een schitterenden stoet. Te Deum. Vrijdag, 24 December, zal er in Ste Gu- dula een plechtig Te Deum tot dankzeg ging gezongen worden, 's Avonds zal de hoofdstad algemeen verlicht zijn. Donderdag en Vrijdag zal de rouw opge schorst worden, om de gelukkige troon beklimming van den nieuwen koning te vieren. i «V. At -• 4-j v 'l V b.A 'avjghi ,gt< v-hr.y V - V.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1909 | | pagina 3