notarieel en nijverheids an.noncenblad het NIEUWSBLAD VOOR POPERjNGHE EN OMSTREKEN, LEOPOLD II koning albert. verschijnende den Zaterdag namiddag. ANTONY-PERMKKË, PjaHoingtphe, Bolcrslr., .">7., Ypcr cn Gasthuisstr, 4), Poperinglie. - Telel'. 106. OHSTZJEJ 3STXE3TJWE VORSTEN KONINGIN ELISABETH- Koning AIiBRECHT. 6e Jaar. Nr 4 V 5 Centiemen. Zondag 26December 1909 ANNONCEN Eerste Taps, Bollingen en Herbergkermissen mits betaling van 25 c". INSCHRIJVINGSPRIJS Buiten grondgebied van Poperïnghe Op grondgebied van Poperinglie Buitenland 4,60 fr. Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. \ér_ Koning der Belgen. De Regeering van Leopold 11. u a&"aoa ten Troon geklommen on ?3 DECEMBER 1909. TenziVekelijkschc Almanak.—December»Januari. n op. Zon onder. De Dar on es Vaag kan. Begrafenis van M. Leopold Den drukregel 10 e. Herhaalde Annoncen volgons overeenkomst. worden ingelijfd Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. m papEEDIBEHliS Het reclit, annoncen oj artikels te weigeren is voorbehouden. 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. De Herbergiers hebben recht aan Kostelooze inlassching van twee Her-bergfeesten. Bijzondere buiten stad 2,50 binnen stad 2.00 Herbergiers buiten stad 1,50 binnen stad 1.00 De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in het blad verschijnen. Het zal niemand invallen het werk van onzen afgestorven vorst in een weekblad tot in de kleinste kleinigheden te ontleden en te bespreken. Orn die ruslelooze bedrijvigheid die de 41 jaren van zijn kordjogschap omvat, naar behooren uiteen te zetten zou een heel boekwerk vervischt z:jn. Wat wij echter ver mogen is: een algemeenen b ik werpen op die druk vervulde loopbaan en Wachten na te gaan welke hoofdgèêfffihten, welke grootc strekkingen Leopold II gericht hebben in zijn gezegend en roemvol bestuur. In 1874 werd een jaarirksche som van 25.000 fr. uil geschreven om den geestesar beid te beloonen. 1)- koning zelf bepaalde voorde vier eet slvolg-nde jaren het onder werp, de stofte, voor dit studiewerk. In 1878 zal de prijs worden gèjond aan het beste werk over de vaderlandsche geschiedenisin 187© aan liet beste werk over de bouwkunde; in 18,8;) aan het ver dienstelijkst boek over 's lands handelsbe trekkingen; in 1881 aan de degelijkste bij dragc ter verbetering van de havens in de zandachtige fusten gedolven. - Die vier prijzen wijzen het viervoudig doel aan dat de koning zijn leven lang tnel. onvet poosden ijver, met altijd jeugdigen lust na gestreefd heelt. gU i,-c - De Koning leert de Belgen handel drijven. Wij Belgen zijn bij uitstek een naarstig en nijverig volk komt het erop aan gowoefsels van allen aard voort te brengen, maschienen .teJuMxazan—inG"~r rC"t~t g-.M> ander land Kan hot bij ons halen. E&S2S zoo is het ongelukkiglijk niet gelegen wan neer het zaak is die waren aan den man te brengen. Wij blijven nog al gaarne thuis en komen de vreemde kooplieden onze voort brengsels niet afnemen, dan moeten wij die nog al eens opstapelen in onze magazijnen tot schade van groot en klein. Leopold II wist dat en waar wij ons niet durfden wagen daar liep hij ons voren. Hij reisde van het eene land naar het andere orn voordeelige harr- delskontrakten te sluiten. Waar hij zelf niet heen kon gaan daar zond hij zijn mannen naartoe. Een enkel voorbeeld tot staving. China zou zijn spoornet uitbreiden en den bouw der ontwórpen lijnen aan de vreemde lingen toevertrouwen. Algauw stuurde de koning zijn volk ter plaatse en aldus kregen Belgen de bemachtiging de tramlijnen te Tientsin, en den spoorweg Peking-Hankoa aan te leggen. De Belgische ingenieurs be W (telden natuurlijk hun rjzer, hun staal, hunne ails en maschienen in hun vaderland. De hinezen prezen onze voortbrengselen hoog het duurde niet lang of zij kochten zelfs POl België. Uit dren nieuwen omzet trokken ■e nijveraars schoone winsten, en bij weèr- Alle- ook onze werklieden. Bottin^et is geweten dat de koning eene groote nen^fde koesterde tot aardrijkskunde en aller- mnande studiereizen en ontdekkingen hielp bekosten of inrichten. Aan de zending van de Gerlache naar de onbekende zuiderstre ken aan de studiën der Belgische officieren in Argentina bleef hij niet vreemd. In al deze ondernemingen verloor hij nooit 's lands voordeel uit het oog. En tochIn al dat werk ligt er niets ti vinden dat bij de Congo-stichling, zijn le vensroem, kan vergeleken worden. Veertig jaren geleden, zegt Kurth, de groote ge schiedschrijver, was de landkaart van Mid den-Afrika niets dan een wit bladvan dat uitgestrekt grondgebied stond niets bekend dan de kusten. Thans ziet die kaart zwart van allerlei teekens die reusachtige stroo men, onmeetbare meren, hemelhooge bergen ontelbare steden en dorpen vorenstellen Eertijds leefden daar negers die raenschen vleesch aten, thans hebben onze Belgische Zusters daar weezenhuizen waar zij verlaten kinderen in opnemen. Schitterend prijkt het kruis daar op de gebouwen en de blauw Congovlag vlot over een uitgebreide land streek van meer dan 900 mijlen lengte. Hoe geschiedde die wonderbare veran dering In 1876 had de koning de internationale vereeniging van den Opper Congo gesticht die begon met den stroom en zijne onlelbar zijtakken te verkennen. De rasse vorderin gen dezer maatschappij bewogen het Ber lijnsch Congres in 1885 Leopold II als Op pervorstvan den onafhankelijken Congostaat te erkennen. Nu kon de koning eerst door werken, de vrucht van zijnen arbeid zou hem \lijgeen vreemd land kunnen ontstelen. Zonder I'tstel begon hij den slavenhandel te beteu- 1-schfen en het duurde tot in 1893 vooraleer het /•rlraa baron Dhanis lukte de jagers op men feschik nvleesclr uit. hunne laatste verschansin. Croorzekerdrijven.Nadat de streek van die woest- zelfs het I gezuiverd was snelden de missiona- We.- I Hel was 12 u. 55 toen de godsdienstige plechtigheid ten einde liep. Dezelfde stoet begeleidde dan het stoffelijk overblijfsel van onzen doorluchtigen Vorst tot aan zijne laatste rustplaats. Op het oogerrblik dat men de kist in de kerk van Laeken bracht, werd een salvo van 21 kanonschoten gelost. Daar rust hij nu onze diepbetreurde koning naast zijn vader, den stichter van ons duurbaar vaderland. Zijne gedachtenis zal diep in het hart der Belgen bewaard blijven. rssen toe, kwamen tal van handelsmaat schappijen tot stand om Congo's natuurlijke rijkdommen te benuttigen waaronder ivoor, caoutchouc, gom, koffie, kopererts, enz. Het vernuft van koning Leopold II had al les ontworpen, geleid en doorgedreven. Het valt niet te loochenen dat hij er veel geld heeft geraapt, maar vergeten mogen wij toch nietdathij zijnefortuin helft uitgezet toennog geen enkel bankier het wagen durfde, dat wij hem nog veel meer zouden beknibbelen zoo hij er zijn geld in verloren had en, vooruit en vooral niet uit het oog verliezen, dat hij al zijn rechten op Congo sedert 15 Novem ber 1908 aan zijn vaderland afgestaan heeft Voor onzen handel met Midden Afrika ging hij ons weer voor als gangmaker en wegwij zer en zoo Antwerpen op heden de voor naamste caoutchouc- en ivoormarkt der we reld is, aan wie is die stad dat schuldig? Oirzoo wij u maar voor oogen konnen bren gen hoe al de dagbladen der wereld 's konings werk in Congo ophemelenNatuurlijk doen de Engelscben in die lofbetuiging niet mede want zij die nog nooit door niemand heet ge nomen zijn geweest, kunnen maai- altijd niet slikken en verkroppen dat onze vorst ze bij den neus om den tuin leidde. Vergat de koning, te midden al die be slommeringen en bemoeienissen de land bouwers niet Zeker neen Iedereen weet hoe hij telkens met een waar genoegen en een blijkbare belangstelling de landbouwten toonstellingen bezocht en aan de boeren voor iedereen had hij altijd een gepast woord over zijne voldoening uitdrukte over de verbetering van onzen veestapel en ons paardenras. Tot bate van de landbouwers droomde hij daarenboven van Vlaanderen en van geheel België - den moestuin den groenselhof te maken der stad Londen. Inderdaad konnen wij de markt van Londen meester worden wat eene aanwinst, wat een profijt voor den boterirandel, den uit voer vari fruit, gevogelte, geslacht vleesch, groente,enz... Kaarden wenschdes konings, arbeiden reeds velen in dien zin en dit niet zonder gevolg. De koning leert de Belgen op zee varen. Een oud spreekwoord zegtde handel volgt de vlag - met andere woorden steve nen de schepen van een volk naar de vier uiteinden der wereld, dat volk zal gauw met oost en west zaker. doen heeft het geen vloot daarentegen, dan verkwijnt, dan ver valt ook zijn handel. Wilde de koning dus den buitenïandschen omzet van onze waren bevorderen, hij was er toe gedwongen onze koophandelsvloot uit te breiden. Sommige staatshoofden willen, gelegen of ongelegen eene ellenlange redevoering uitflappen en spreken dikwijls hun moDd voorhij, als de Duitsche keizer bijvoorbeeld. Als Leopold II sprak, had hij iets te zeggen en bijna altijd liep het over een stuk uit zijn levenspro grammq. In Februari 1860 zegde hij in den senaat - Mijne heeren, gij zult aan een medelid van u, dat niels anders beoogt dan 's lands voor spoed, zijne vrijpostigheid vergeven... maar wij hebben al te zeer vergeten dat de zee onze kunsten bespoelt.-In 1889 schreef hij aan de Kamer der Volksvertegenwoordigers Nooit heb ik nagelaten de aandacht mijner medeburgers te vestigen op de noodzakelijk heid die voor hen bestaat uit dezerendeover- zeescbe landen hun voordeel tetrekken.» Ten jare 1898 verklaarde hij te AntwerpenMij- nelleeren, uwe stad kan de grootste handels stad van het vaste land worden en 't is mijne worde. Wij bouwden de eerste spoorlijnen laten wij thans ook onze zeevaartlijnen verlengen... laten wij onze beste zorgen wijden aan onze Belgische handelsvloot. - En hij voegde de daad bij tret woord. De haven te Antwerpen werd verbeterd die te Oostende verbreed en verdiept. Te Zeebrug- ge werd een heel nieuwe haven op de zee ewonnen terwijl een aantal vaarten van groote doorsnede Brugge, Gent en Brussel voor de zeeschepen toegankelijk maken, leeft de koning dit alles alleen uitgevoerd Heelemaal nietmaar hij is geweest de stoute ontwerper, de wijze geleider, de aan houdende door voerder van dit grootsche De koning verfraait de Belgische steden Hier raken wij aan het punt van 's konings handelwijze dat, na zijn bijzonder leven, de grootste opspraak gemaakt heeft. Hij ging kwistig om met onze spaarpen ningen en de ministers die zorg moeten dra gen voor de schatkist van den Staat zullen meer dan eens in verlegenheid geweest zijn als de koning iets eischte en het land ant woordde neen Onze vorst meende dat België rijk genoeg was om de rekening te betalen en het zij dat er openbare hovingen of parken, wandelingen of plantsoenen aan te feggen waren, het zij dat paleizen of kasteelen te bouwen of gansche stadswijken te vernieuwen, hij vergde dat men alles grootsch en weidsch uitvoerde. Cetuigen daarvan zijn de reuzenwerken te Brussel, de veranderingen te Oostende, het herstellen en het heropknappen van honderden praal gebouwen in al de gewesten van ons land Te Ieperen stond inen op zekeren dag niet weinig verbaasd onverziens den koning uit van weteii staan. Deze 26 2" Kerstdag.—s. Stephanus; 27 s. Joannes. 28 Onnoozelkinderendag. rag 29 s. Eleonora, Thomas van Kantelberg. daar maa*rt,aS 30 s. Sabinus, David, Ansia. ik kom, -aS 31 s. Silvester, Melanie. moet. -rdag 1 Besnijdenis van O. II. J. C.—s. Baselis. Welnu dezen nacht nu en dan er konten orb 17 min. 3 ure 40 min 47 3 40 48 3 41 48 3 42 48 3 43 48 3 44 48 3 45 's avonds. jaatste Kwartier. Zaterdag 4 Dec. ten 4 ure 31 minuten Nieuwe Maan. Zondag 12 Dec. ten 7 ure 59 minuten 's avonds. Eerste Kwartier. Maandag 20 Dec. ten 2 ure 18 minuten 's morgens. Volle Maan. Zondag 26 Dec. ten 9 ure 30 minuten s' avonds. wenschte hem hoffelijk geluk met zijn werk, maar niet zoo gauw was deze weg of de ko ning zei loosweg tot zijn gevolg:» die compo siteur schijnt mij dan nog zulk geen booze kerel te zijn De koning leert de Belgen hun vader land beminnen. In de overtuiging die bij hem vaststond dat de mensch niet bemint wat ellendig en schamel is, schuilt een reden waarom hij nooit naliet te zorgen met voorliefde voor de wegen, voor de vaarten, voor de gebouwen van openbaar nut, voor het uitzicht der ste den. Is België schoon, zei hij, dan zal ieder een er trotsch op zijn en er van houden. Tevens trachtte hij bij elke gunstige gele genheid het sluimerend gevoel van de vader landsliefde wakker te schudden. Naar Brug- ontboden voor de Breidelfeesten in 1887 sprak hij aldaar eene rede uit tintelende van de edelste gevoelens. Men weet niet wel hoe, maar de ontvangst geschiedde in 't fransch zoo bleven natuurlijk de duizende toe een automobiel te zien stappen dat vóór de halle stil hield hij kwam persoonlijk dit monument bezichtigen om met des te meer kunde in de herstelling te kunnen mede heipen. De eerste verschotten voorde praal kerk te Koekelberg betaalde hij uit zijn eige ne kas. üezo basiliek, men weet het, moest naar zijn wensch aan het H. Hart toegewijd worden om God te bedanken over den zegen dien hij aan België verleend beeft gedurende de 75 eerste jaren van zijne onafhankelijk beid. 's Konings bedoeling in zijne bouw lustleeren ons zijne eigene woorden Het vaderland is lret gemeenzame woon huis der natie het weze rijk gemeubeld op dat alle Belgen er genoegen in schepper, er te wonen, opdat de vreemdeling die bij hen te gast komt hunnen kunstsmaak waardeere en hunne vaardigheid op prijs stelle. -> Het moet toch hekend worden alle kun sten lagen hem niet even nauw aan het hart. Zoo hij eene rijke verzameling schilderijen bezat, had hij toch voor dit vak maar weinig over aangezien hij al die meesterwerken aan 't verkoopen was. De muziek haatte hij vlakweg hij woonde eens uit beleefdheid voor den toondichter eene uitvoering bij rn de Munt te Brussel. Hij ontbood den artiest en en schouwers kalm en ongevoelig bij al dat schitterend praalvertoon en oogverblindend gewemel. De koning had het gezien er. den tweeden dag der feesten stuurde hij prins Boudewijn naar Brugge, zonder dat iemand er een woord van afwist. Den toenmaligen kroonprins ontviel den ganschen dag geen letter fransch hij stond recht bij het zingen van den Vlaamschen Leeuw en woonde eene opvoering van een vlaamsch tooneelstuk bij Het volk stroomde toe en was uitzinnig van vreugde liet wilde de paarden uit het rij tuig spannen om den vlaamschen prins te beletten te vertrekken. De koning gaf al gauw zelf het voorbeeld en hield eene maand later zijne eerste vlaamsche aanspraak te Brussel. Aldus won hij het hart van het volk voor zijn stamhuis en voor het land dat het regeert Den persoonlijken dienstplicht stond hij altijd voren dewijl hij beweerde dat het niet mogelijk was op eene andere wijze de liefde tot den geboortegrond aan te kweeken en le ontwikkelen. Besluit. Zekeren dag vroeg hij aan Gevaert, den toenmaligen bestuurder van het Conserve torium te Brussel, een lied dat de Belgische werelduitzetting zou vereerlijken. Sire antwoordde de kunstenaar, opdat zoo iets welslage moet ik eerst de ziel des volks voe len trillen. Vriend, zei de koning, doe alsof zij trilde. Dit kenschetst zoo duidelijk mogelijk de handelwijze van onzen vorst zelfhij ging te werk alsof allen gedwee en gevolgzaam mede wrlden en bekreunde zich om geen tegenslagen, om geen moeilijklre den, hoe talrijk, hoe zwaar zij ook waren Er kleven vlekken op Leopold II, vooral opzijn bijzonder leven, ongetwijfeld echter, met zijnen dood verdween van het tooneel der wereld een groot innii. Iet bijzonder loven v:rn vr iend of tegen- si re ver gaat ons niet aan. Wij oordeelen du openbare daden, redevoeringen, stemmingen en schriften van de politieke mannen. Wat ze, in of buiten hun huis doen als bijzondere persoon, laten wij onverlet. Dat stelsel, dat men altijd moet volgen je gens iedereen, zouden wij zooveel te meer moeten in acht nemen als het den eersten burger van het land, den koning, geld. We deden hel tot heden. Maar andere deden het niet, de eenen uit kwaadaardigheid, om hunne vijandschap jegens hel koninkdorn bot te, ieren de anderen om de tengeiooze nieuwsgierigheid te voldoen eri eindelijk nog anderen. 0111 de zaken op hunnen plooi jte brengen 't Is insgelijks om de kwade longen, die venijn spuwen niet alleen op den koning maar zelfs op den godsdienst, dat we een woord zeggen over iets dat zelfs in <'o gazetten niet zou moeten vernoemd worden, Gedurende deze laatste jaren leefde de ko- Ining met eene vrouw, die men de barones Lie Vaughan noemde en die voor familienaam had Carolina Delacroix, geboren te Buda- pesth in 1883. De koning kwam ze tegen I te Parijs. Bij deze vrouw zou de koning twee kinderen hebben, het eene in het begin van 1906 geboren, en het ander later. Aan het I eene zou men de naam gegeven hebben van graaf van Tervueren, en aan het andere de- lze van graaf van Ravenstein. Nu, ter gelegenheid van de Berechting Ivan den koning, komen de vijanden van den godsdienst te voorschijn. Ziet, zeggen zij, de koning heeft de laatste HH. Sakramenten ontvangen en de vrouw waarmee hij aan hield stond aan de sponde. Dat mag zijn had, werd het lijk op de eerste verdieping voor de grooten is het al toegelaten 't en van het paleis gedragen in een salon die in is maar aan de kleinen verboden. rouwkapel horschapen was. Het is daar dat, Zoo roepen en schrijven de vijanden van denZondag en de twee volgende dagen, de 't Geloof. bevolking toegelaten werd om de rouwkapel Een dagbladschrijver had de stoutheid te te bezoeken en een gebed te storten voor' gaan vragen aan Z. E. H. Cooreman, deken den doorluchtigen afgestorvene. van Laeken, die de biechte hoorde van den De lijk plechtigheden van Z M. Leopold II koning en hem de laatste HH. Sakramenten eschiedden Woensdag laatst in de kerk van toediende, hoe hij dit heeft kunnen doen, de HH. Michiel en Gudula te 11 uur. gezien den toestand waarin de koning jegens Te 10 uur kwamen de Ministerraad, de die vrouw verkeerde. Wetgevende Kamers en de groote korpsen Met verontweerdiging antwoordde de eer van den Staat bijeen in het paleis van biedweerdige priester Weet, mijnheer, dat Brussel. de H. Kerk maar ééne leering, maar ééne Nadat de aartsbisschop van Mechelen de zedeleer heeft, die gelijk is voor den armste gebeden gelezen had over het lijk, kondigde gelijk voor den rijkste. Heeft de koning de een salvo van 101 kanonschoten het vertrek HII. Sakramenten ontvangen, is dat hij van den stoet aan, Iin regel was met de voorschriften der De troepen van de burgerwacht en van III. Kerk. het leger die de haag vormden langs den Ivan men daaruit met zekerheid besluiten stoet, hadden de meeste moeite om door de dat Leopold II reeds kerkelijk getrouwd samengedrongen menigte nieuwsgierigen was. Volstrekt niet, alhoewel dat er velen niet overmand te worden. beweren dat hij alleszins gehuwd was. Voorenop reed een detachement gen-I Volgt er daaruit dat hij het Sacrament darmen. van lret huwelijk aangegaan heeft op zijn Dan volgen: een eskadron peerdevolk I sterfbed Dat is een geheim dat nooit nie- rnet muziek; Imand kan weten een geheim dat den Z. E. Het eskadron der burgerwacht met mu-1II. deken van Laeken zal meêdragen in zijn ziek Een batterij artillerie Een compagnie voetvolk I)e burgerwachten De algemeene staf van het leger en de] burgerwacht De wetgevende kamers De staatsministers De ministerraad Zaterdag avond had, onder den toeloop van eene ontroerde en ingetogen menigte volks, de overbrenging plaats van het lijk van Z. M. den koning, van het paviljoen der Pahnhoomen te Laeken, naar het paleis van Brussel. Het lijk werd ontvangen door Mgr. Mer- ciernadat de aartsbisschop de gebeden gelezen en de kist met wijwater besproeid graf. Het is voldoende voor ons van te weten wat de deken van Laeken gezeid heelt. Zie hier zijn eigenste woorden Ik bevestig dat de koning in het volle bewustzijn van de ernstigheid van zijn toe stand, den wensch heeft uitgedrukt de laat ste HH. Sakramenten te ontvangen, en dat hij die ontvangen heeft in de gevoelens der De geestelijkheid: de aartsbisschop van I diepste godsvrucht, zijn wil bevestigend te Mecbelen aan het hoofd. (De nuntius en de sterven in het geloof der katholieke kerk. bisschoppen begaven zich rechtstreeks naarl Wat nu het burgerlijk huwelijk aangaat de kerk). van Leopold II met barones Vaughan, be- I)air kwam de lijkwagen getrokken door staat er een? Waar en wanneer werd het acht peerden met zwart en goud bekleed. aangegaan? Niemand weet het, aangezien De lijkwagen is een reusachtig rijtuig dat er geen officieele stukken ervan bestaan, met een hoogen hemel rustende op acht Het is voorzeker orn die reden dat de erf- kolommen en daarbiunen een verhoog waar- genarnen van Leopold II de zegels hebben op de kist is neergezet. (doen leggen op de villa Varrderborght (Brus- Deze is overdekt met een zwart fluweelen sel) waar de barones verbleef, alsook op lijkkleed met een gouden kruis afgezethet kasteel van Balincourt (Frankrijk) waar op dat kleed ligt de roode koninklijke man- [hare kinderen wonen, tel en de koningskroon boven op. De barones Vaughan is maandag laatst te De hoeken van het baarkleed werden 112 u. 59 met den trein vertrokken naar Parijs, vastgehouden door M. Cooreman, voorzitter van den Senaat; M. Simonis, voorzitter van de Kamer dei- Volksvertegenwoordigers M. Schollaert, minister- van Binnenlandsche Zaken M. De Landtsheere, minister van Justitie. Na den lijkwagen stapten Z. K. H. prins Albrecht van Belgie; del de Franschen die alle koningen gulhartig vreemde prinsen en afgezanten, waaronder lonthalen en vieren maar naar de wetten wij bemerkten prins Hendrik der Neder-Ivan geenen enkelen kunnen leven. Zoo luidt landen den hertog van Connaught, broe-lhet thans ook bij ons. Nog weenen de klok- der van de koning van Engeland den prins I ken over de hoofdstad nog galmen de Hendrik van Pruisen, broeder van Wilhelm I rouwklachten der kanonnen, nog bazuinen I, keizer van Duitschlandden aartshertog om strijd alle bladen den lof uit van Leopold-Salvator van Oostenrijk; den infant I Leopold IJL. en toch, zoo wil het de gang van Spanje, dom Carlos; prins Rupprecht der wereld, de meeste nieuwsgierigheid van Beieren, schoonbroeder van prinsesIverwekt de jeugdige Albrecht I, derde Elisebeth den hertog en de hertogin van [koning der Belgen. Holstein, enz. enz. Prins Albrecht werd geboren te Brussel Eindelijk volgden de andere burgerlijke [den 8 April 1875. Hij trad in den echt met en geestelijke overheden. prinses Elisabeth van Beieren op 2 Oktober De stoet was door een eskadron ruiterij 11900. Het heugt ons nog hoe de reis van de gesloten. nieuw gehuwde prinses uit Duitschland naar Het was meer dan 11 uur toen lret lijk in Brussel in een waren zegetocht veranderde, de kerk werd gebracht. Ilaar eerste verschijnen in de hoofdstad nam Onmiddelijk begon de plechtige lijkdienst [algauw aller hart voor haar in Zij kon zoo gezongen door Zijne Eminentie den kardi- bevallig voorkomen, zoo vriendelijk lachen, naai. De gewijde gezangen in gregoriaan-1 zoo minzaam zijn dat de menigte zich al schen zang uitgevoerd, mieken diepen in-[dadelijk gewonnen voelde. Het bezoek dat druk op al de aanwezigen. |dejo' ce echtgenooton aan de groote Bel- De koning dood, de koning leeft roepen

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1909 | | pagina 1