NIEUWSBLAD VOOR POPERINGHE EN ÖlSTREKEN, EEN HUIS c HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD ANTONY-PERMEKË, Photographe, Boterstr., 57., ;Y peren Gasthuisstr, 9, Poperinghe. - Telef. KM». 100 KOOPEN DOOIEN SPARREYENDITIEN HERBERGUERIEF 8000 Hoppepersen HOFSTEDEKEN Zondag i3Februari 1910. 5 Centiemen. 6* /aar. Nr ANNONCEN Den drukregel lü c. Herhaalde Annoncen Eerste Taps, Bollingen en Herbergkennissen mits betaling van 25 c". Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. verschijnende den Zaterdag namiddag. INSCHRIJVINGSPRIJS Buiten grondgebied van Poperinghe Op grondgebied van Poperinghe Buitenland 4,60 fr. De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen ééns ónvergeld in bet blad verschijnen Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Wekelijksche Almanak.Februari. Zon op. Zon onder. Notaris CA SSIER S, Op Donderdag 17 Februari 1910, Openbare Toewijzing Notaris FA C Q UA ER T, TE POPERINGHE. Notaris DE TAVERNIER Donderdag 24 Februari 1910 te CouckeJaere. 1910, Vrijdag 18" Februari 1910, Openbare Verknoping Dinsdag 22 Februari 1910, te Reninghelst, Openbare Ver hooping van en VOERMANSALAAM, 1° Dinsdag 15 Februari VANDE LAN0ITTE, leVlamertinghe BACQUAERT, te en Op Dinsdag 15 Februari 1910, Openbare Verknoping van Vrijdag 25 Februari 1910, Openbare Verkooping te Poperinghe, DE GRAVE, te Ghyverinchove, en SYÖEN, te Loo. Maandag 21 Februari 1910 Openbare licitatieVerkooping Gemeente GHYVERINCHOVE, A VENORE OU A LOUER a Godewaersveide, Op Zondag 13n Februari, Koopdag der Menagiegoederen enz. Kin derlijden Herbergiers BU.TENliANDSCH JilElKUS. De overstroomingen De herderlijke brief Het Passiespel. volgens overeenkomst. worden ingelijfd Het recht, annoncen of artikels te weigeren is voorbehouden. PIRlBGEïiAE 2.50 Fr. VOOR IEDEREEN. De Herbergiers hebben recht aan Koste pjoze inlassching van twee llorliergteesl.on. Bijzondere buiten stad 2,50 binnen stad 2,00 Herbergiers buiten stad 1,50 binnen stad 1.00 Zondag 13 Quadragesima s. Julianus, Catharina. 7 ure 1 min. 4 ure 54 min Maandag 14 s. Valentinus. Polianus. 7 0 4 56 Dinsdag 15 s. Faustinus, Jovita, 6 58 4 58 Woensdag 16 Quatert.s. Juliana, Gregoris X. s. Siivinus, Marianna, Theo.lui. 6 56 4 59 Donderdag 17 6 55 5 1 Vrijdag 18 Quatert. s. Simeon, Constantia. 6 53 5 3 Zaterdag 19 Quatert.s. Gabinius, Bonifaas, Koenraad 6 51 5 4 Laatste Kwartier. Nieuwe Maan. Eerste Kwartier. Volle Maan. Woensdag Donderdag Woensdag Donderdag 2 Feb. te 11 ure 27 minuten 's morgens. 10 Feb. ten 1 ure 13 minuten 's morgens. 16 Feb. 24 Feb. ten 6 ure 35 minuten ten 3 ure 36 minuten 's avonds, s' morgens. STUDIE VAN DEN TE POPERINGHE Boescheepstraat. om 2 uren namiddag, ter herberg «In West- vlaanderen», bij Leopold Melis, Noord straat, te Poperinghe van fEen schoon Renteniershuis en 14 a. 73 c. Grond en Hoving, gelegen te Poperin ghe, in de Casselstraat. Verpacht aan M. L. Gorrissen, tot 30 September 1011, aan 500 frs 's jaars bo ven de lasten en gebruikt door M. Adri- aen, als napachter. Verdeeld in 3 koopen. Eene Tweewoonst met 5 a. 70 c. Grond, gelegen te Poperinghe, bekend ten kadaster sectie F, nummers 875i en 875k. Gebruikt door Remi Catteeuw en Joseph Decorte, elk aan 7 frs te maande. 3. Eene Schuur met 3 a. 10 c. Grond en Hoviiig, gelegen te Poperinghe, in de Doornstraat. Handslag met de geldtelüng. Met tusschenkomst van den Notaris l>E- VOS, te Wervick. STUDIE VAN DEN" KANTOOR VAN DEN TE POELCAPELLE. om 2 uren namiddag, te Langeinarck, Vrijbosch, in de herberg De Pottedreei'venditie van Plantsoenen, Lijsteboornen, Larixen en Eikengroeiende op Langemarck en Merckem, in de bosschen van den lieer Van Beneden. A anwijskaarten te verkrijgen in De Pottedreef. - JAARLIJKSCHE in de Prinsebosschen, in ééne zitting, om 3 ure zeer stipt in de verkoopzaal der Notarissen, ter herberg A la Maison de VilleGroote Markt, te Poperinghe, ten overstaan van den heer Vrederechter van dit kanton, der volgende ONROERENDE GOEDEREN ge legen te POPERINGHE. I.0. L. V. Kruisstraat.Een Woonhuis met 1 a. 53 c. grond, sektie F, nummer 922a. Laatst gebruikt door M. Henri Lambrecht II.Casselstraat.—Een Huis ten dienste van winkel met 2 a. 91 c. grond en hof, sek tie F, nummers 912a en 943a. Gebruikt door Camille Truwant. Ill IV.—Casselstraat.Twee Woon huizen met 3 a 97 c. grond en hof, sektie F, nummers 1025c en 1026d. Onbewoond. V. Duinkerkstraat.Een Huis ten diens te van winkel met 1 a. 7 c. grond, sektie F, nummer 775a. Sterfhuis van Charles Denut. VI. Gasthuisstraat. Een Renteniers huis met hof, groot 2 a. 60 c. nummer 1124. Gebruikt door Justin Denut. VII.— Veurnestraat.—Een Huis met 1 a. 7 c. grond en erve, sektie F, nummer 170d Gebruikt door de kinders Osteux. VIII.Veurnestraat.—Een Huis met 4 a. 30 c. grond on hof, sektie F, nummers 171b en 162e. Gebruikt door de Maatschappij der Gaz. IX. Veurnestraat.—Eene Herberg Het nieuw Roozendaal met 1 a. 13 c. grond en erve, sektie F, nummer 197b. Gebruikt door Aug. Questroy. X. Yperstraat. Eene Wagenmakerij met 56 c. grond, sektie F, nummer 473. Ge bruikt door Désiré Schmidt. XI.Yperstraat.Eene Herberg Den Dolfijn met een Woonhuizeken al achter en 2 a. 30 c. grond en erve, sektie F, num mers 174c, 474d en 474e. Gebruikt door Florent Rabaut en Theophile Techel. XII XIII.—Arendstraatje.—Twee Ho venierhoven, groot 15 a. 80 c. sektie F nummers 471c en 47In. Gebruikt door Flo rent Rabaut en Désiré Schmidt. XIV XV.—Bij "t Vogeltje.—Een Hof stedeken, groot 2 h. 98 a. 70 c. sektie A, nummers 679a, 680c, 680d, 680e, 93a en 95a. Gebruikt door Edouard Deprez aan 500 frs. 's jaars. Voor nadere inlichtingen zie men de plakbrieven. 81 om 3 ure ZEER STIPT, in't Hooge Hofbij M. Jeremie Delye, ALLERHANDE - waaronder goede Camion en Drijwielkarre, alsmede van eenen MUILEZEL met harnas- sunng. Met gereed geld. ten 10 ure namiddag, in de Prinsessebosch, bij de Plaats. 2° Donderdag 24 Februari 1910 ten 12 ure juist 's middags, in de bosschen, strekkende van den Potte- ~bezeirTnaar ctën f/ixmindTcfién Steenweg Vergadering in den Pottebezem niet ver van den Mokker en den Ouden Wikkelaar. De Régisseur, H, Christiaen-Desnick. Studiën van de Notarissen i in eenen zitdag, om 2 ure en half zeer juist namiddagter herberg A la Maison de Ville Groote Markt, te Poperinghe, STAD POPERINGHE, IJperstraat, EENIGE KOOP ten dienste van WINKEL met grooten Werkwinkel, Magazijn, Erf en Hof, groot 6 aren 93 centiaren, bekend ter ka- dasier sectie F, nummers 624b, 625d en 619 Gebruikt door den verkooper M' Lievin Leys, ónvergeld, lot 1 Mei aanstaande. II om 2 uren en half stipt, van en !SOO KEPERS, op de landingen der herberg Het Doolhof Dij het Kerkhof. Tijd van betaling mits borg. KANTOOREN VAN DE NOTARISSEN om 2 ure namiddag, te Ghyverinchove-Weegscheede, ter herberg van Arthur Vantilcke-Dedrie, Bij Sterfgeval Allerbest en welgelegen tegen de dorpplaats, groot 2 h. 52 a. 90 c. /erdeeld in 5 koopon. Alles gebruikt door het sterfhuis van den heer Gabriel Dujardin. Aanslag met de geldtelling. Hameau Callecanes, le long de la frontière. Vergeel niet, vooraleer meubels of stoelen te koopen, van de uitstellingen te komen bezoeken van den Bazar, in de Gast huisstraat, 15, Poperinghe. I n ETABLISSEMENT pouvant servir de avec MAISON it usage de Cabarêt, et Jardin. S'adresser au Notaire BUTAYE, a Ypres. om 2 ure 's namiddags, der We Peutevynck, op de-pleinevan M.Julien Vandooren. Waar een man aan den drank is, daar is ook eene echtgenoote, eene moeder, eene zuster, wier hart gewond, ja, meestal ge broken wordt. Hij zelf wordt gewoonlijk suf van het drinken, blind voor zijn eigen treurigen toestand, en koud als een steen voor het lijden zijner vrouw en tiet wreede lot der kinderen. Al werkt iiij weinig en slecht, al laat hij zijne zaken verloopen, hij voelt niets in zich wat op wroeging gelijkt Voor ééne zaak is hij slechts bezorgd als hij maar te drinken heeft. Doch op wie valt het lijden wel Wie zijn de eigenlijke slachtoffers van zijn drankmisbruik 'I De echtgenoote, die hem haar hart schonk met al de innigheid eenei eerste liefde de moeder, wie niets zoo naar aan het harte ligt als de toekomst harer kinderen. Zij lijden dag aan dag met hun volle verstand, door den drank niet bene veld zij kwijnen van kommer en verdriet om de verregaande ongevoeligheid van hun man, om zijne ruwe, beleedigende manie ren zij worden uitgeput door don overma- tigen arbeid dien zij vaak tot laat in den nacht moeten verrichten om het huishouden nog een beetje op de been te houden de tijd, die alle wonden heelt, geneest de hare niet, omdat elke dag nieuwe ruwheden en laagheden aanbrengtmaar een lichtstraal schijnt er in den donkeren nachtde hoop dat God haar spoedig een zalig sterfuur moge geven. En dan het kinderlijden, dat het alcoolis- ine op zijne rekening heeft. Een onderwij zer uit 's lands hoofdstad vertelde mij on langs hoe verschrikkelijk het kinderlijden is, ate- vader of moeder,of beiden, eilaas' soms misbruik maken van drank. Geen zorg, geen liefde is liet deel dezer stumpers Geen voedsel komt menigen dag over hun lippen. Kleeding dekt ze soms ternauwer nood. "Ik heb ze op de banken gezien, zoo zegt mijn vriend, met niets dan een oud, blauw katoenen zomerbloesje over een dun hemd en dat in de felste winterkoude. Ik heb ze gehad met papieren kokers om hun beentjes in plaats van kousen. Ze zijn van de lessen weggebleven, omdat vader de schoenen had verkocht. Ze hebben de school verzuimd weken aaneen, door den geest van verwit dering die in dat huishouden in hen was gebracht. Ik ben ze kwijt geraakt, ondanks alle pogingen, omdat de achtjarigen moesten werken, ik heb ze teruggevonden met wat negotie in een mandje of op een karreken. Ik heb ze in de school moeten houden, bang als ze waren voor hun vader, die stond te wachten om ze mee te nemen. In snikken barstte eens een meisje uit, dat hoorde hoe vader beneden stond te wach ten hij ranselde haar zoo. Is niet het onmatige drinkgebruik der ouders een ramp zonder weerga voor onze kinderen Ik ben in woningen ge weest, waar de drank heerschle. Mijn acht jarige leerling had er met krijt woorden op een wand geschreven, die men niet noemt. Ik heb uit den mond van een negenjarig meisje, dat een cent had ontvreemd uit een bank in de klas, de verzekering gehoord, dat moeder ook wel stoolaltijd als vader dronken thuis kwam, nam moeder, als hij op den grond lag te slapen, het geld uit den zak.., wat kan er zoo terechtkomen van opvoeding Kent gij de moeder met haar ziek kindje? Het leed aan kroep, en de doctor hadom de kleine liet ademhalen mogelijk te ma ken, haar luchtpijp geopend en daarin een zilveren buisje gestoken. De moeder nam het er uit, beneveld door den drank, om geld voor meer helsch voedsel te kunnen ruilen ten koste van het leven van haar kind. Zal ik u verteilen, vroeg R. Casimir, op het Congres voor Kinderbescherming, hoe ik als onderwijzer gestaan heb voor kinderen, die niet konden lezen en niet konden rekenen, en niets konden, niets. En als ge dan onderzocht, dat ge vondt dat de vader dronk Van dat kleine meisje, dat uit haar slaapkamertje in haar nachtkleed op haar trippelvoetjes naar beneden kwam, om haar moeder gezelschap te houden, tot dat vader halfdronken thuiskwam Of van dien inspecteur van de Kinderbescherming, die een dronken vader bezig vond zijn aan het ledikant vastgebonden kind met een zweep te ranselen 'k Heb eens een kennis hooren zeggen, met tranen in de oogen, terwijl zijn stem snokte en hij de vuisten balde tegen het gif tig vocht, dat hij, als kind, eens geiijk een razende zijn dronken vader was aangevlo gen, toen deze een bijl had opgeheven om zijne goede moeder de hersenen in te slaan. Ik heb van nabij een gezin gekend, waar de vader, een winkelier, "s nachts naar de drankvaten sloop, totdat zijn jongens van twaalf en dertien jaar het bemerkten, en toen had daar, in het holste van den nacht, een vreeselijke worsteling plaats op leven en dood, tusschen een half waanzinnigen vader en zijn kinderen, schooljongens nog, met gloeienden haat vervuld tegen den on gelukkige, die hen, hunne moeder en hun moertjes en zusjes in de diepste ellende stortte. De noodkreet van het kind klinkt zoo rauw, dat het de ziel vaneenrijt. We rillen als we denken aan die arme, waarbelaste wezentjes, aan wie zelfs de on schuldige vreugde der kindsheid is ontzegd, maar ok vaart ons een huivering door de leden bij de gedachte aan de schrikkelijke verantwoording der ouders. Om Jönzer kinderen wilsluit dan uw ooren niet en verhardt niet uw harten zal liet u vaders en moeders, en u ouderen broeder, nog moeilijk vallen 't bedwelmend glas te laten staan, als gij den tijger ziet op den weg van het liind. Om onzer kinderen wil: dat ieder katho liek zich schare onder de banier der drank bestrijding, en met hart begrijpe, en metter daad getuige dat de mensch zijns broeders hoeder is. Geen bedrijf is zoo beproefd als bet uwe het gêtal der herbergbezoekers vermindert alle dagen, en alle dagen schieten nieuwe herbergen als paddenstoelen uit den grond. Waar gaat dat naartoe? Kerels, die niet weten van wat hout pijlen maken, koopon eene tafel, wat stoelen en wat glazen en zij zijn herbergier. Onnoodig te zeggen dat zij achter de deur eene gene- verflesch hebben staanzoo wordt de concurrentie alle dagen verscherpt en de broodwinning bemoeilijkt. Herbergiers, gij moet uit al uwe krachien eene wet eischen waarbij liet ge(a! dei' her bergen wordt beperkt. Indien gij eischt dal er een zware taks gesteld worde op de nieuwe drankhuizen omdat zij de concurrentie komen versterken, en u,ïn uwe persoonlijke belangen komen schadjm, dan zullen wij drankbestrijders, u ondersteunen, en tegen het overgroot getal herbergen opkomen, omdat zij een gevaar zijn voor 't algemeen welzijn van ons volk omdat in het herbergwezen zooals het nu bestaat, de oorzaak ligt van veel armoede en ellende, huizelijken twist en tweedracht, vele misdaden en schrikkelijk zedenbederf. Frankrijk.— Verdwijning van eenen geldomhaler te Rijssel. Men vindt hem vermoord. Verleden week deelden wij de verdwijning mede van den geldomhaler Thain, bediende in de Banque de France en die eene som van 30.000 fr. moest op zich hebben. In de bank wist men dat Thain eene som van 4000 fr. moest ontvangen bij zekeren heer Favier, wijnmakelaar, wonende rue des postes, 22, en 't was van in deze straat dat men het spoor van den geldom haler verloor. Zaterdag morgend, rond 8 1/2 ure, ging de policie naar net huis nr 22 van de rue des Postes. De agenten klommen den trap op die naar de vertrekken van de echtge- nooten Favier leidt, en belden aan er kwam niemand openen en men besloot oogenbiik- kelijk een slotmaker te ontbieden oin met geweld binnen te dringen. Juist toen de slotmaker bezig was om de deur te openen, kwam vrouw Favier thuis zij was vrijdag avond te Rijssel aangekomen en had den nacht bij eene vriendin overgebracht. Terwijl M. Guyot, overste van de veilig heidspol.cie, vrouw Favier ondervroeg, wa ren de agenten naar de zolderkamer geklom men op het tweede verdiep. Tegen den muur lagen twee deksels van kisten toen men deze wegnam, bemerkte inen tegen de muur plint eene vormelooze massa, gewikkeld in inpakgoed en met koorden omwonden. Naderbij komend zag men uit het pak twee voeten steken, met zware schoenende rechtervoet lag over den linker en beiden waren omwonden met eene koord. M. Guyot werd verwittigd, terwijl hij nog met vrouw Favier klaptedeze laatste ver schrikte zichtbaar, 't Bleek weldra dat men te doen had met den ongelukkigen geldomhaler, wiens spoorlooze verdwijning verscheidene dagen lang aanleiding ge geven had tot allerlei veronderstellingen. De wetsdokter die de lijkschouwing ge daan heeft van Cornil Thain, bestatigde dat de ongelukkige langs achter aangevallen en getroffen was. Hij had twee wonden die den dood veroorzaakt hebben eene aan den nek en eene aan den slaap. Het wapen der mis daad moet een hamer zijn. Aan den hals draagt het lijk daarenboven talrijke wonden die moeten toegebracht zijn met een dolkje of met eene schaar. Vrouw Favier, ondervraagd, loochende alle medeplichtigheid, en zegde van niets te weten toch werd zij opgesloten. Haar man, die verdwenen was, werd overal opgezocht en Dinsdag morgend werd hij te Nancy, in een hotel aangehouden. Een garqon die de zaak gelezen had, had de reiziger opge merkt en daar in zijne schoenen het merk van een huis uit Rijssel stond, verwittigde hij de politie. Deze hield de man aan die seffens bekende Favier te zijn en de inoord gepleegd te hebben. Hij werd naar Rijssel vervoerd waar hij bij zijne aankomst bijna gelyncheerd werd. Ondervraagd over zijne daad, begon hij te weenen en verklaarde gemoord te hebben omdat hij niet kon betalen. Hij had alleen de moord gepleegd en zijne vrouw wist van niets. De kerel zit nu te Rijssel opgesloten. Antoon Favier is 26 jaar oud en over an derhalfjaar gehuwd. Hij is geboren teMacon en was, zooals men weet, wijnmakelaar. Zijne echtgenoote heet Yolaine Blareau en is 24 jaar oud. Favier was er mede getrouwd tegen de goesting en zonderde toestemming van zijne ouders. Zijn vader is ingenieur-be stuurder van de grondwerken in de mijnen van Anzin, te Denain. Onder zijne kennissen was Favier gekend vooreen zeer stil en zachtmoedig man. Nu is 't echter uitgekomen dat het een kerel is die zich tegenover vreemden alzoo kon aan stellen, doch die thuis, ten opzichte van zijne vrouw, zeer brutaal en altijd slecht gezind was. Dinsdag morgend werd het slachtoffer Cornil Thain, die eene weduwe eri verschei dene kinderen achterlaat, plechtiglijk be graven. Wat Antoon Favier ook zegge of bewere het is een bewezen feit dat li ij de moord op den geldomhaler Thain voorberaamd heeft Het lot dat hem dus te wachten staat voor het assisenhof dat hem zal moeten oordeelen is zonder twijfel de doodstraf. Zijne jonge vrouw, die, naar 't blijkt uit het onderzoek, onschuldig is en van niets wist, zal waarschijnlijk in vrijheid gesteld worden na met haar man gekonfronteerd geweest te zijn. ««-Iss jsa< dat liefhebbers van goeden koffie over van vreugde zijn sedert zij chico rei der Trappisten gebruiken van Vin cart-Silly. Dépot bijgebr. Delhaize Moncarey-Sansen Itfalië.— Luchtsteenenregen.Vrijdag avond heeft in de streek van Floreucië een luchtsteenenregen plaats gehad, die in de velden schade aangericht en op de bevolking een diepen indruk ge naakt heeft. Vt»rci*iii£;<S« Staten. 30 maal ge trouwd. Te Los Angelos in Californië, is een jonge duitscher aangehouden, die onder verschillende namen 28 of 30 inaal gehuwd is. Hij verklaarde dat hij zelf niet juist meer kou zeggen hoeveel wettige vrouwen hij heeft, die alien een goeden bruidschat mee brachten. In de Vereenigde Staten alleen heeft de trouwzieke duitscher 19 huwelijken aangegaan. Een nieniv revolver kanon kost 84,000 franken en het dient om menschen neer te schieten. Eene flesch THEOBRO MA kost (1 rij franken en het dient om zwakke, ontzenuwde lieden herop te beuren. Oordeelt, lezer, welk is het nuttigste voor het menschdom. 'i'e Poperinghe vindt men de goede THE- OBROMA bij M. de Apotheker Monteyne, op de Groote Markt, en te Yper, bij M. C. Libotte Apotheker in de Boterstraat. In België. In de provintien Antwerpen, Luik, Namen en Henegouwen, begon liet water woensdag opnieuw traag te stijgen zoodat de oeverbe woners in grooten angst verkeerden. De Leie te Kortrijk liep ook over hare bo dem, maar men denkt toch niet dat zij zal voortstijgen. De vorst van woensdag nacht heeft overal het water doen zakken zoodat geen nakend gevaar meer bestaat. In Frankrijk. De toestand in T begin der week kon, alle overdrijving daar gelaten en sommige Fransche dagbladen hebben den staat van zaken verschrikkelijk overdreven) als volgt samengetrokken worden. Te Parijs zelt, merkelijke verbetering in dezen zin dat in de straten 't water meer en meer terugtrekt. Alleen de kelders in de geteisterde wijken staan nog onder water. Men neemt de noo- dige voorzorgen om besmettelijke ziekten te vermijden. In de hoofdstad is de overstroo ming voor de meesten slechts eene herinne ring. Ongelukkiglijk is de toestand in de omstreken van Parijs verschrikkelijk. Daar is het zonder overdrijving en allen die de overstrooming gezien hebben deeien dit ge voelen eene ramp zonder voorgaande. Gan- sche kleine steden en dorpen staan onder water. Het water bereikt op vele plaatsen, liet eerste en zelfs het tweede verdiep, 't Zal nog een geheele tijd aanloopen alvorens alles in zijnen normalen staat zal zijn. In Parijs zijn vele huizen ingestortgrond inzakkingen ontstaan wat overal. Men kan in 't geheele moeilijk 't getal slachtoffers schatten, men spreekt van een cijfer van honderd vijftig duizend. De ellen de is groot en kan, in vele gevallen, niet tegenstaande de liefdadigheid mirakels ver richt, niet verholpen worden. Men kan zich moeilijk verbeelden, wat al miserie de ramp heeft teweeg gebracht. In één niet al te uitgestrekte streek van Frankrijk telt men niet minder dan 35,000 dakloozen. Menschen die vroeger bijna wel stellend waren, anderen die op weg waren door noeste vlijt en hard werken, een be- trekkelijken welstand te bereiken, zien thans al wat ze bezaten, alles tot het dak, waaronder ze sliepen, verwoest, verbrijzeld, weggespoeld, vernield Uit den vreemde is ongeveer 4 miljoen hulpgeld toegekomen. Een krediet van 20 miljoen zal aan de Kamer gevraagd zijn, om de slachtoffers schadeloos te stellen. Laatste tijdingen. Sedert Dinsdag klimt de Seine opnieuw. Te Parijs worden al de mogelijke maatre gelen genomen om eene nieuwe overstroo- ming zooveel mogelijk af te weren. Men zal de kaaien met zakken zavel en ciment af dammen Volgens den Waterdienst zal de groote tij die men voor Donderdag of voor Vrijdag vreesde, niet gebeuren, daar het water in de bijrivieren der Seine afneemt. M' nuroin is de suikerij Verburgh- Decool Rousselaere de beste Omdat zij van zuivere suikerijboonen gemaakt is en geene andere bijvoegsel bevat. Verkrijgbaar bij alle kruideniers. van het Episcopaat van België. De vastenbuile van zijn Eminentie den Kardinaal-Aartsbisschop van Mechelen en HH. Iloogweerdigheden de Bisschoppen van België is eene verhevene les van vaderlands liefde. De vaderlandsliefde is eene deugd die te vergelijken isinetde kinderlijke liefde. Het vaderland is een groot huisgezin. De overheid heeft hare plichten van bezorgd heid voor de burgers en dezen zijn gehouden tot eene kinderlijke vereering' ten opzichte der uitvoerende macht. Leopold II was onze Koning. In (lie hoe danigheid was hij een voorbeeld van betrach ting om België voorspoedig in de vrede te maken. De verfraaiing der steden, do uit wegen voor koophandel en nijverheid, een sterk en achtingsweerdig leger om het ge- meenebest te beschermen, maar bovenal zijne rustelooze werkzaamheid gepaard met een taaien wil om 't vaderlan I eene Vreemde bezitting te verschatten, zijne sprekende bewijzen vnn de oprechtheid van dat edel inzicht. Alle onpartijdige geesten bekennen dit, de geschiedenis zal hem geenen lof spa ren, en Gods bermhartigheid zal overgroot zijn voor hein, die vol kommernis 44 jaar zijn volk bestierde, en miilioenen van onge lukkigen in 't ongelukkig Congoiand aan de barbaarsc.hbeid en de dood ontiukieen meteen den weg baar.de tot de kennis van den éénen waren God. Hij is bij den Heere, en kinders weten alléén te spreken van vaders weldaden en deugden. De onderdanen, wij allen, hebben ook onze plichten die wij geerne moeten kwijten. De burgers zijn achting, eerbied en liefde verschuldigd aan de overheid van het land. 't Is de wet van de natuur die alzoo spreekt. Geeft aan den Keizer wat den Keizer toe komt zegt Christus de goddelijke weige ver. De overheden zijn door God aangesteld. Weigeren hun te gehoorzamen binnen de grenzen van zedeleer en rechtis weigeren zich te buigen voor de regeling dei' Voor zienigheid 't Is de leering der kerk. Dat iedereen zijne plichten kwijte: de ouders (en opzichte hunner kinders, de gehuwden in bet. huizelijk leven en de bur gers in de plaats en het 'ambt dat zij beklee- aen. Daar is eene zedelijke macht die oDiwik- keld in de eendracht, 't vaderland grooter en grooter zal maken. De nieuwe wet op het leger geeft allen de gelegenheid om die vaderlandsliefde in liet werk te stellen. Datde oudershunne zonen krachtdadiglijk opleiden opdat zij met een sterken wil be gaafd de gevaren der kazerns, die dok elders in hoogeschulen of handelshuizen te vinden zijn, met kloekmoedigheid weten te trolsee- ren. De belofte der hoogere krijgsoverheid is daar die zal waken over uwe kinders. Vervolgt ze in die loopbaan en moedigt ze aan, en hierin zult gij niet alléén staan. Wat er ook van zij, eerbiedigt de wet en blijft, als gehoorzame kinders der Kerk, één en eendrachtig. God verleende ons eenen nieuwen koning, Albert I. Alles laat verhopen dat België m hem de voortduring van vrede en voorspoed zal genieten. De herten hoog en geven wij altijd de hulde onzer kinderlijke vereering aan ons vaderland en onze vorsten. Zekere deeien van dezen herderlijken brief zullen ongetwijfeld aanleiding geven lot de beknibbeling van wegens andersdenkenden. Men zal eens te meer beweren dat de gees telijke overheid haar bemoeit met zaken van politieken aard, omdat zij terloops ook de nieuwe iniliciewet aangeraakt heeft. Die de herderlijke brief zonder vooringe nomenheid en met aandachtigheid gelezen hebben of lezen zullen, moeten bekennen dat ODze kerkvoogden, als wanneer zij liet edel moedig aan veerden van een volbracht feit aanprediken en de eendracht onder katho lieken aanbevelen, alleenlijk handelen vol gens recht en plicht. De Bisschoppen geven hunne zienswijze niet te kennen over de wet in haar eigen. Maar zij vragen dat de geloovigen alle be knibbelingen zouden staken, omdat de uit slag daarvan isde eendracht en de vrede in gevaar brengen. Zij geven aan de ouders den raad hunne zonen te versterken tegen 't ka- zernieven, ze onophoudend onder hunne waakzaamheid te houden opdat hun geloof en hunne goede zeden aldaar niet zouden te kwiste gaan. Dat is wijze raad. Mochten alle katholie ken hem in 't werk stellen Over het passiespel hier over 1-0 jaren ge speeld vonden wij bij geval een kort verslag waarvan wij goed vindon hier eenige rege len over te schrijven - Met reden mag ik zeggen zonder over dreven te zijn, dat ik nog van mijn leven, zulk een zielroerend en indrukwekkend tooneel voor mijne oogen gehad heb. Alles was waarlijk overprachtigst, om ter stich tend en leerzaam. Iedereen was 't eens om te zeggen 't is spijtig dat wij niet dikwijls zulke aangename en heilzame avondstonden mogen overbrengen. Zulk is nog nooit in Poperinghe te zien geweest, niets kan daar aan vergeleken worden nu is 't gedaan met al wat stuk of tooneel betreft, het passiespel heeft alles overtroffen Negentien nummers stonden op 't programma, 't is te zeggen, negentien tafereelen met afwisseling van zang, gesprek en muziek, wierden allen bij het daverend handgeklap en de gulhartigste toejuichingen, met de meeste nauwkeurig heid en kunste uitgevoerd. Mij dunkt, ik zie nog voor mijne oogen, die blijde intrede in Jerusalem, het volk in hun kostelijk gewaad, de palmtakken in de hand, ik hoor het blijde en jubelend gezang Hosanah, gezegend zij, wie onze schuld gehoorzaam komt betalen"; herhaald na e zoete en engelachtige joodsche kinder stemmen "O volken, zingt, zingt luid en blij, dat berg en dalen uw herte luid herba len». Ik zie het laatste avondmaal en in mijne ooren weerklinken de zielroerende woorden des Zaligmakers. Ik zie deu bitteren dood-

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1910 | | pagina 1