BANK - POPERINGHE Met ls,e Communie Grand Assortiment GROOT CONCERT E" U De gevolgen der Fransche rechten te Poperinghc. Buitengewoon Assortiment BUITENbflfiDSCH filEUölS. In liel £«looflijk dat men de ware suikerij der Trappisten Vincart kan verkrijgen aan 60 cent. de kilo? Zij is noch taus overal te verkrijgen aan dien prijs. Dépot bij gebr. Delhaize Moncarey-Sansen De tramlijnen Poperinghe - Kemmel, Yper - Felle zijn aanveerd. filEUWS UIT BEIiGiE. d'articles riches pour Enfants HOPPE. Football - Schoenen. li URGERSTAN L) van POP ER ING IIE van EL VERDING HE Op Zondag 3" April 1910, HF HU Eli GKERMISSFN Schoone Geit te verhollen, Schoon Schaap te verballen, Schaap te verhollen, 25 c, voor 3 bollen. Zondag 10 April, schoon Kalf te verhollen. Feesten en Vermakelijkheden. VLOER BOL, 32 Franks Prijzen. Burgerstand TerstonH te pachten Over te nemen Men vraagt Te linop MARKTPRIJZEN. Aan de Schoenmakers. Sedert 3in Maart, OPENING VAN Bakkerij en Schepwarenwinkel bij Al. DEKAEDT-DEMUYS Aan de Landbouwers Ik heb de eet' Uld kenbaar le maken dat ik mij ten huize begeve voor het Scheren van Peerden, $!uiis, Ezels en Honden. G. Desmarets- Demeester. vnn MI IUUS. COEVOËT, ISAI'.I'.T C POPERINGHE, GROOTE MARKT. Loopen de Rekeningen. Korting van Wissels. Beurshewerkingen. Leening op titels. Uilbetaling van welkdanige Coupons. Bewaring van gelden aan 2, 2 j, 3 en 3 1)2 °/0 Dinsdag nog, in liet engelsch Lagerhuis, drukte de minister van buitenlandsehe zaken sir Edward Grey, balverling den wensch uit dat de president der Republiek het niet zou onderteekenen en naar de Kamer zou terug sturen. Ongelukkig is die wensch niet ver vuld. Welke nu de gevolgen van dit tarief voor den handel en den nijverheid van ons land zullen zijn, dat kunnen wij nog niet zeggen. Er zijn niet min dan omtrent 650 artikels van het ta! ief veranderd geweest, en men moet er dus den volludigen tekst van afwach ten om daar over iets naders te kunnen meedeelen. In bovenstaande artikel hebben we opge geven dat het nieuw Fransch toltarief als bij verrassing toegepast werd met den 1° April. Inderdaad voor sommige inwoners onzer stad was het eene verrassing. Sedert eenige dagen waren de schoenmakersbazen en de aardappelkooplieden, die hun waren naar Frankrijk leveren, er slraf mede verlegen hoe groot de nieuwe rechten zouden zijn en wanneer zij zouden toegepast worden. Bij duizend gelukken deed onze medebur ger II. Synave donderdag namiddag een uit- stapken naar den Catsberg. Al wèerkeeren- de langs Boeschepe in den namiddag, vernam die koopman dat dit landelijke tolbureel reeds mare gekregen bad dat het nieuw ta rief reeds den 1" April ging toegepast wor den. Zijn eigen koopwaren waren reeds verzenden naar Frankrijk, en hij had nog aan het oude tarief van 0,40 fr. per 100 Ki los aardappels in plaats van 3 fr. kunnen invoeren. Doch hij peisde op zijne medebur gers, de schoenmakersbazen en verwittig de ze per telefoon. In allerhaast hebben de belanghebbende schoenmakersbazen al de gemaakte schoe nen, voor Frankrijk bestemd, samengepakt: honderden paar schoenen staken zij in hom- rnelbalen, in zakken, in kisten en bakken van alle slag. Hoe die nu naar de statie ge kregen? Met kruiwagens en stootkarren ge raakt men er toch om den trein vau 6 1/2 uren te nemen. Hoe stond de ontvanger der douanen te Godewaersvelde aardig te kijken na de aan komst van den trein. Hebben de Poporin- ghehaars dan in twee uren tijds alle hunne schoenwinkels geplunderd zoo sprak die ambtenaar, ziedaar meer dan 200 paar van de schoonste knopbottienen, en honderden paar andere schoeisels Een der schoenmakers betaalde voor zijn paart 210 frank rechten voor de waren die hij invoerde, lladde bij gewacht lot 's ander daags, hij moest omtrent 400 frank betalen. Voor de schoenen moet men voortaan be talen volgens weerde van 1 tot 3 frank per paar voor inkomreehten. Dank aan de gedienstigheid van M. H. Sy nave hadden zij dus aan een schrikkelijke iegeukomst ontsnapt. Onze markt Vrijdag heeft ook den tegen slag dezer rechten gevoeld. Sedert zes maanden kochten de Fransche handelaars op al de Belgische markten boter, eiers, kiekens en konijnen op. Daar liet voedsel van 't vee schaarsch en duur was, Haar veel koeion droog waren, daar er zooveel boter naar de groote steden trok, stegen de prijzen hoog: daarbij de Franschen kochten nog die boter op Doch zie Van 1 April af, onze boter die naar Frankrijk gaat, betaalt 20 centiemen rechten per kilo de eiers 6 centiemen per kilo (strooi en mand meegewogen)de ko nijnen en kiekens ook. Op onze markt koch ten de vreemde koopmans alleenlijk de beste boter nog aan 3,10 fr. en de andere, min- derweerdige boter daalde zelfs tot aan 2,50 f. Een fransche boterkoopman, die wij ter markt outrnoetten. zei dat hij voor de ge kochte konijnen 150 tot 170 fr. rechten zou betalen en voor boter en eiers 80 tot 100 frank Zouden de visschers in troebel water clan die boterprijzen nog aan de melkerijen al leen toewijten Er zijn veel oorzaken van 't verdieren van de eetwaren maar het op- koopen door de Fransche kooplieden is wel de ergste, 't Is spijtig dat ons blad geen plaats genoeg verleenen kan om over de oor zaken van die duurte in het lange te spreken. Van de leden van 't orkest zijn er maar drie gered. Soldaten zijn ter plaats gezonden om mede te helpen begraven. Volgens de laatste berichten, zou hetgetal dooden vier honderd bedragen, en dat der gekwetsten 100. Het zou blijken dat de schrikkelijke brand aangestoken werd. I)at gerucht, dat nog on der alle voorbehoud zijne ronde doet, ver- gruwelijkt nog de afgrijselijke gebeurtenis. Uit Weenpn wordt aan de - Standard geschreven dat een boer, jaloersch omdat zijne uitverkorene met een ander danste, zijne brandende sigaar op een hoop droge takken wierp. Anderen beweren dat een deel boeren, die den toegang dei' zaal, wegens dronkenschap, werden ontzegd, de zaal lanus buiten in brand staken. van witte lederen en satiuetten siaffers, molièren en bottinen aan ongelooflijk goed- koope prijzen Gansch nieuw assortiment voor geheel hef zomerseizoen van pracht- schoenen voor Heeren, Damen en Kinders, in alle prijzen en allen aard. CHEVREAÜ RINGEL- en KNOP- BOTTINEN te beginnen aan 8,5o fr. In de Gouden Schoen, bij ISFItAT— FREUMLT, bij de Gendarmerie, 56, Veurnestraat, 1'openinghe. Sialic. Een vuurspuwende berg in volle werking. De toestand rond de Etna wordt hachelijkstroomen lava, uit vier kraters gespuwd, stroomen den berg af, al les vernielend. De inwoners hebbea de ge meente San Leo ontruimd; zij zijn door de brandende lava verjaagd. De vernieling der gemeenten Borello en Belpasso is voorlaan onvermijdelijk. De inwoners verschrikt, le ven in de grootste ellende. Professor Visacca heeft verklaard dat de tegenwoordige uitbersting zonder voorgaan de is. In 1892 spuwde de vulkaan, geduren de vijf maanden, maar ongeveer 5 miljoen kubiek meters lava. Welnu, op drie dagen tijd, zijn er nu reeds 9 miljoen kubiek me ters lava uit den krater gestroomd. Vcreenifï'lc Sisttcn. Dr Cook in ellende. Dr Cook, de zoogezegde ontdek ker van de Noordpool, is zeer ziek en de el lende nabij. Men verwacht hem te New- York terug. 5S'0 afslamelingen. Mad. Jane Morris, 95 jaar oud, wonende in Kentucky, is op 13 jarigen ouderdom gehuwd en, alhoe wel zij slechts eenmaal getrouwd is, werd zij moeder van 15 kinderen, waarvan 11 nog in leven zijn. Hare kleinzonen waren 126 in getaler leven nog 79 van. Zij heeft 391 achterkleinzonen gehad, waarvan er nog 317 in leven zijn, en heeft reeds. 48 achter achter-kleinkinderen. iSushtiul. 70 menschen verdronken. Woensdag ging een Bohemers! arn, be staande uit 70 personen, mannen, vrouwen en kinderen, over hot Tcheremenetmeer. na bij St-Petersburfr. Wanneer zij in 't midden van het meer gekomen waren, brak het ijs en al de ongelukkigen verdronken. Zcaitaw iscftti^c en zieke personen aan wie café verboden is, mogen suikerij Van Tieghem-Dupont. Rousselaere, gebruiken. Zijt gij mistroostig, flauw van hart Theobroma zal u verblijden. Hebt gij verborgene diepe smart Theobroma sterkt in lijden. Plaagt u de jicht of vlerecijn Theobroma zal u bewaren. Kwelt u de maag of hartepijn Theobroma zal ze bedaren. Grijpt de redplank goede THEOBROMA wordt verkocht Te Poperinghe bj M' MONTEYNE, apotheker en te Yper bij M' LIBOTTE, apotheker. Vlamci-liitalic. lnhiddiging van den Nieuwen Burgemeester. - Men is te Vlamertinghe volop in werking om Dinsdag toekomende den nieuwen Burgemeester der Gemeente, Heer Evariste Vande Lanoitte, op eene prachtige wijze in te. halen. Naar wij vernemen, wedijvert iedereen om de prachtigste groepen te vormen of men of praalwagens op te timmeren. Het programma van het feest doet best zien dat het zal wel zijn Maandag 4 April, om 7 uren 's avonds, aankondiging der feesten door het losbran den der kanons. Dinsdag 5 April, om 2 uren namiddag, jlechtige inhaling met stoet, van aan de lerberg De Gouden Brander. Orde van den stoet. 1. Een groep uiters. 2. Een groep wielrijders. 3. Yisch- handel (rijtuig). 4. Korps der pompiers. Kaartersgilde (wagen). 6. Gilde der kruis boogschutters. 7. Werkmanswagen. 8. Roo- kers- e:i kaartersgilde (Crommenelst). 9. Bakkerswagen. 10. Vinkengilde. 11. Bouw- ijverheid (wagen). 12. Vrije knechten- school. 13. Smit is wagen. 14. Jas kaarters. 15. Veebond. 16. Pijpegilde. 17. Geitenbond. Muziek. 19 Groep Zangers. 20. Onder Ons (kaartersgilde). 21. Voermanswagen. Gemeenteschool. 23. Boschwerkers (wa zen). 24. Kloefengilde 25 Beenhouwers wagen. 26. Kaariersgilde (Geithoek). 27. Duivengilde (wagen). 28. Vloerbolders (Sint- Josephsgilde). 29. Kantwerksters (wagen). Meisjesschool. 31. Verheerlijking van Belgie. 32. Kaartersgilde (Pothem). 33. Christen Vlaamsch Verbond (wagen). 34, Sint-Sebastiaansgilde. 35. Landbouwerswa ren. 36. Hofbouw (wagen). 37. Groep der gedecoreerden. 38. Kerk- en dischraad. 39. Gemeenteraad. 40. Burgemeester en schepe nen. 41. Eerewacht. Frankrijk. - De moord van Wulver- dinghe. Alfred Therry voor deze moord aangehouden, houdt zijne onschuld staande, en men heeft tot nu toe geen bezwaren tegen hem gevonden. Een kerel die onjuiste inlich tingen gegeven heeft over zijn tijdgebruik op dun dag der moord, is op het punt aange houden te worden. Bandielenstreek. De voerman Bat- foort, die dagelijks de postpaketten en brie ven van Ilondschoote naar Bergues voert, werd donderdag avond door 3 mannen aan gevallen en van zijn rijtuig getrokken. Hij lukte erin 4 revolverschoten te lossen en al- zoo zijne aanvallers op de vlucht te drijven. Deze hadden het voorzeker op zijn geld ge munt rond den laatsten van den maand heeft hij altijd een schoon sommetje mede. De man kwam gekwetst en met de schouder verstuikt te Bergues aan. I$iii(s«;Iilan«l. Spoorwegramp. Woensdag natnidag is te Mulhem-aan-Rhijn een prachtrein op een militairen trein gere den. Meer dan vijftig soldaten werden ge dood of erg gekwetst. Schrikkelijke brand. 400 Dooden. In de gemeente Oekoerito had men ter gelegenheid der Paaschfeesten een groot bal ingericht, in eene groote schuur, gansch in hout gemaakt die gewoon lijk dient tot bergplaats voor rijtuigen. Men had 700 kaarten gegeven en om te beletten dat iemand zonder kaart zoude bin nendringen, had men al de openingen en deuren buiten ééD, met planken toegenageld Naar 's landsgebruiken kwamen de kop pels aan met dennentakken waarmede de grond dra bedekt was. Verder waren vet lampen van alle kleuren aan takken gehan gen. Het feest was volop aan den gang toen opeens brand ontstond. Het vuur verspreidde zich bliksemsnel en een vreeselijke paniek ontstond. Iedereen wilde zich redden en een onmenschehjk gedrang ontstond aan de deur Zij liepen malkaar over 't lijf en maakten het aldus onmogelijk dat haast iemand ontkwame. Dra gebeurde 't onvermijdelijke en het dak stortte op de ongelukkigen in Nauwelijks 250 menschen ontkwamen, erg gekwetst. Het tooneel der ramp is afschuwelijk om te aanschouwen. De verkoolde lijken zij opeengestapeld en soms hoorde men nog het gekerm van een of ander slachtoffer dat met de dood worstelde. Heel de streek is in ver slagenheid, want van alle omliggende dot pen waren jonge lieden naar het bal getogen Het dorp Nangy had drie en negentig jon ge lieden naar het dansfeest gezonden, en slechts twee er van zijn teruggekomen. Tot nu toe waren de verschillige gemeen tebesturen waar de trams dezer twee lijnen moesten doorloopen, niet ten volle takkoord over het aandeel dat elke hunner daarvoor moest op zich nemen. Deze week heeft eene beslissende vergade ring plaats gehad te Yper en heeft men alles zoodanig verdeeld dat elke gemeente nu tevreden is voor de door hen te betalen som borg te staan, zoodat alle moeilijkheden oor het aanleggen beider tramlijnen nu verdwijnen, en wij nu mogen verzekeren dut zij er zullen komen. De volgende gemeenten zullen ervan be diend zijn le lijn Poperinghe-Retiinghelsl- Kemmel. 2e Lijn Yper-Dickebusch Ouderdom - Reninghelst - Wesioutre - Locre met voortzetting op franschen grond tot aan Belle. Voor deze lijn is men echter nog niet geheel t'akkoord langswaar zij zal loopen. Dit nieuws zal de inwoners dezer ge meenten voorzeker verheugen. STADSNIEUWS. Football. Op heden Zondag, om 3Vs ii., op het terrein Den Kouter match Poperinghe-Rousselare. Proces-verbal. Zondag nacht rond 12 1)2 ure, werd Charles D. van Crombeke, op de Proven kalsiede in overtreding geno men om per velo te rijden zonder licht. Hetzelfde gebeurde dinsdag avond rond 10 1)4 ure met H. C. in de Gasthuisstraat. Valëre S. schildersgast en Camille V. werden maandag avond rond 11 ure, in de Casselstraat in overtreding genomen voor nachtgerucht. Zelfden avond rond 11 1)2 ure zag René A ten zijnen laste proces opmaken, voor nachtsloring op de Groote Markt. Cyrille M., die woensdag avond rond 6 1)4 ure de Casselstraat doorreed op zijne hondenkar gezeten, zal hiervoor vervolgd worden. Men raagt gedurig naar de welbe kende Aalpompen van J. Beheyt-Adriaen Veurnestraat, Poperinghe. Peerd op hol. Maandag was M. A Vancaeyseele, landbouwer bij de Wolfholle zwijnen komen leveren naar de statie, toen zijn peerd in 't naar huis keeren. opeens ver schrikte en van bij de statie op hol ging. Het gespan werd ontredderd en bleef achter en het peerd, dat voortgeloopen was, werd op de markt vastgenomen door MM. Maurice Rommens en Maurice Lobeau, die hertelijk geluk gewenscht werden voor hunne moe dige daad. --- Diefte. Een ouderling, zekere Jules B., die bij B. Verstraete op logement is, was dinsdag geheel den dag aan t drinken. Dit kwam de bazin verdacht voor en bij goed onderzoek, bemerkte zij dat eene zekere som geld die in haar bed verdoken was, verdwe nen was. Daar zij vermoedens had op B diende zij hij de politie een klacht in. Gevonden op de Markt, over eenige dagen, belgische veloplaat van 1910, dra gend nummer 36705. Zij berust ten politie bureele. Verandering van dienst in de nacht wacht. Vanaf 1" April doet er maar ploeg van de nachtwachters meer dienst van 11 ure 's avonds tot 4 ure 's morgens, dit voor de zomermaanden. Voortaan zullen de schoenen der nachtwachters voorzien van caoutchoucs zolen. i zijn Zijt- gij krachteloos en zonder moed Theobroma zal u helpen. Lijd t gij aan groot verlies' van bloed Theobroma zal het stelpen. Sloeg verdriet uw krachten neer Neem Theobroma zonder wachten. Hebt gij geen slaap of ruste meer Theobroma geeft goede nachten. Om i Banket in de Meisjesschool. Om 7 1/2 u. Verlichting van huizen en stra in. Om 8 u. Cinématographe in de Bel lestraat. Indien het weder medewilt zal het voorzeker te Vlamertinghe aan geen volk ontbreken. Veeprijskamp.In de stierenkeuring en veeprijskamp, Woensdag te Yper, werden de volgende onderscheidingen behaald door dieren behoorend aan Stieren. Bewaringspremie van 150 fr. aan M Desmyter. Omschrijvingspremien 3e H. Roquier; 4e H. Lievens: 5e H. Vereecke. Veerzen met niet meer dan twee tanden 2e premie, H. Vereecke. Koeien le pr. H. Vereecke, 2e pr H. Steelandt en J. Veys. Ilel schijnt dat liefhebbers van goeden koffie over van vreugde zijn sedert zij chico- rei der Trappisten gebruiken van Vin- art-Silly. Dépót hij gebr. Delhaize Moncarey-Sansen. Ds-niioutrc. Een hofstedeke afge brand. Woensdag morgend rond 5 1/4 ure, ontstond er opeens brand in het hof stedeken, gelegen bij de Mondberg, bewoond door Michiel Vermeersch. zijne vrouw en kinderen. Tegen dat man en vrouw in haast kinders, koeien, zwijnen en 't bijzon derste gered en in veilige plaats gebracht hadden, stond alles in laaie vlam. Geheel het gebouw, bevattend woonhuis, schuur, stal lingen, en al wat er in was, brandde ten gronde. Het hofstedeke behoorde toe aan M. Henri Liebaert, rentenier te Poperinghe. Men kent de oorzaak van den brand niet. De totale schade rekent men op 3000 fr. alles is ver zekerd. oo. Gouden bruiloft. Maan dag werd alhier de gouden br uiloft gevierd an Alexander Thanghe, geboren te Eerne- ghem den 23 Mei 1831, en Maria Dehouck, eboren te Loo den 15 Mei 1830, gehuwd in deze laatste gemeente den 11 Februari 1860. De Jubilarissen werden, voorafgegaan door een prachtigen stoet, naar de kerk geleid waar eene plechtige mis van dankzegging gecelebreerd werd. Al de straten waren be lagd en versierd, en hier en daar stonden er schoone praalbogen, 's Avonds was er al- gemeene verlichting en tot slot luisterrijk uurwerk. aaroiii is de suikerij Verburgh- Deeool Rousselaere de beste - Omdat zij van zuivere suikerijboonen gemaakt is en geene andere bijvoegsel bevat. Verkrijgbaar bij alle kruideniers. $<-Jori»-Nicit|M>or(. Spijtig ongeluk. Het tweejarig zoontje van den maalder, Hend. Hazaert, was gisteren al te dicht den molen genaderd, zoodat het door een der molenwieken getroffen werd in den hals. De slag was zoo erg dat het kindje een uur later stierf. \Y hniiicn. Drie kinderen levend erbrand. Zaterdag avond, wijl de kin deren van den mijnwerker Noël Quenou eenige oogenblikken alleen waren, goot de 12jarige knaap petrole in de brandende stoof De petroolkruik ontplofte en in een oogen blik stonden de kleederen der drie kinderen n vlam. Gebuurs die op het hulpgeroep kwamen toegesneld konnen de vlammen uit dooven en het huis vrijwaren, alzoo de twee jongste kinders reddend die boven sliepen De drie slachtoffertjes, een knaap van 12 jaar, een van 9 en een meisje van 6 zijn in schrikkelijke pijnen overleden. Babys et Bottines en mortné, peau, mortdo- ré, vernis, bronze, chevreau-bleu, etc en 1e' et 2mc choix, des prix trés avantageux Au Soidier d' or, chez DUIMT-Fit F 1IAULT, prés de la Gendarmerie, 56 rue de Furnes, Poperinghe. Brussel, 30 Maart. Markt kalm Poperinghe (stadslood) 140 - 142 1/2 fr Weinig zaken. Voor nieuw gewas 75 tot 80 frank. Aalst 135 frank. Antwerpen, 31 Maart. Aalst 135 137 1/2 fr.; Poperinghe 135 frank. Poperinghe. 1 April. - Geen zaken in cultuur koopers en verkoopers zijn op hun weêrhouden nieuw gewas noteert 75 77 1/2 frank. SPORT. Football. F. C. Poperinghois. Op heden Zon dag, om 31/» u. zeer stipt, op het terrein D Kouter match tusschen de eerste epuipe van Rousselare en Poperinghe. Zooals wij op tijds meldden, heeft Pope ringhe over eenige weken Rousselare op zijn terrein geklopt met 3-0. Rousselare heeft zich nu bijzonder entrai neert om naar Poperinghe te komen en wil kost wal- kost winnen. Van zijnen kant za Poperinghe al doen wat het kan om zijne eerste overwinning te bekrachtigen. Men mag zich dus aan een fel bestreden match verwachten. Alle Poperingsche spelers worden vrien delijk verzocht op hunnen post te zijn. Engelsche modellen aan genadige prijzen, bij Berat-Fremault, Veurnestraat, 56, Pope ringhe, bij de Gendarmerie. Match België-Engeland. Zaterdag had te Brussel, op het terrein der Leopold C., de internationale ontmoeling plaats tus schen de Belgische en Engelsche ploegen. De uitslag was een drawn (2-2), heigeen een prachtige uitslag is, want ver vari zulks te voorzien, had men algemeen gedacht dat de Belgen op eene eervoile manier zouden ge klopt worden. De Engelsche ploeg was offi cieel samengesteld door het middenkomiteit der Engelsche footballers. Van Belgische zijde waren de half-backs Petit en Goossens vervangen door Bauwens en Braeckman, beide van Daring C. B De Belgt n speelden overheerlijk en werden na de match in triomf gedragen. 't Is de eerste maal dat eene officieele ploeg van Engeland niet zegeviert op 't vaste land. De Belgen kwamen voor de derde maal uit in officieele match tegen Engelandin 1908 werd de Belgische ploeg te Brussel ge klopt met 8-2, en verleden jaar te Tottenham met 11-2. Heden Zondag wordt te Parijs de Inter nationale match Frankrijk-België gespeeld. U ielrljden. Parijs Roubaix. Van Ilouwaert is zedelijke overwinnaar. Lapize wordt eerste geklasseerd. Sedert 15 jaar merkt Parijs-koubaix de opening van het koers- seizoen, en deze koers heeft ook haar eigen karakter. De afstand is in het bereik van een rijder van middelbare sterkte en hier door nemen er altijd aan deel tal jonge rijders, begeerig kampioen te worden, 't Is ook in deze koers dat velen ondervinden dat het niet genoeg is 260 km. te kunnen af trappen om de koers te winnen, maar dat daarvoor ander hoedanigheden vereischt worden, welke zij zelve niut vermoeden. Zondag morgen om 7 ure 5, werd te Ghatou (Parijs) het vertreksein voor de koers gegeven. Van de 166 ingeschrevenen vertrokken er 144. Op heel de door tocht was de strijd hardnekkig. Van Houwaert leidde meest het hoofdpeloton samen met Frans Faber, Lapize en Georget. Te Amiens 184 km. bestond het hoofdpeloton nog uit 5o mannen waaronder al de favoris. Van af de berg van Doullens 164 km. die zeer lastig is, begonnen de kampioenen alleen te geraken. Op 3o km. van de aankomst kreeg Faber eene défaillance en viel in een dijk. Men nam hem op hij kloeg van hevige pijn in de schouder maar reed toch voortde eerste waren reeds verre weg. De aankomst te Roubaix. Op i5 km. van Roubaix stond de menigte opgeperst om de moedige rijders te zien voorbijsnellen, in den velodroom kon men niet roeren. Vanal 2 ure was hij bezet men rekende de aanwezigen op 11 tot 12.000 en al de koersen te voren gegeven, alhoewel geheel schoon en warm betwist, schenen de toeschouwers niet aan te belangen. Vanaf 3 ure 40 beginnen de automobiels af te komen en nu wacht iedereen gejaagd de aan komst af. 't Is omtrent 4 ure toen een groep renners uit den onderaardschen gang in den velodroom komen gereden. Zij zijn met vier, zwart als mooren, maar nauwelijks heeft men ze gezien of het klinkt uit dui- zende verheugde borsten «Van HouwaertBravo Cyrille De belgische nationale trui sloeg in ieders oogen en of ze lier waren de aanwezige Belgen. De tweede was Lapize, gevolgd door Leonhard en Christophe. Onder de daverende toejuichingen be ginnen zij de zes verplichtende pisteronden. Van Houwaert, uiterst frisch, houdt gedurig de kop en glimlachtmen ziet dat hij vertrouwen heeft in zich zelf. De andere rijden in zijn wiel. Wat duurden die zes toeren langmen moet zulks bijwonen om te weten hoe angstig de Vlamingen naar den eindsprint stonden te wachten. Toen de bel ging, halsreikten allen om te zien hoe Van Houwaert de emballage zou doen Bij 't uitko- der 2e virage wint hij reeds met twee lengten op Lapize, die er geheel vermoeid uitziet en 3e wordt. Leonhard is nog bij Van Houwaert, en zie, op oogenblik dat hij eene laatste krachtinspanning wilt doen, steekt Leonhard al binnen de koord afhij rijdt tegen het achterwiel van Van Houwaert die door den schok moeite heeft om zich recht te houden en zijnen haak verlies Lapize schiet voren en daar de nog te rijden afstand te kort is slechts 3o meters wordt de moedige Vlaming geklopt met 1 wiel. De overwinning van Lapize was recht maar niet regel matig; waren de laatste 40 meters zonder ongevallen afgeloopen, hij was voorzeker maar de derde. Leon hard die gevallen was. had zich zeer erg gekwetst aan het gezicht en geheel zijn voorwiel was in stukken. Deze onverwachte overwinning van Lapize had de Vlamingen ten zeerste opgewonden en bij zijne eere ronde werd Lapize niet veel door hen toegejuicht. Leonhard moest ondersteund worden om de laatste meters te voet te doen. Eenige minuten later kwam Cruppelandt binnen, gevolgd op 5 minuten door Van- denberghe, die Emile Georget in d'emballage klopte. Drie minuten nadien vliegen Masselis, Garrigou, Dupont en 3 anderen de piste binnen en 't is Masselis die wint na eene woedende emballage. Uitslag. 1. Lapize, in 9 u. 5 m. 12 s Van Houwaert, op 1/2 lengte 3. Chris tophe op 4 lengten 4. Leonhard, in 9 u. 11 m.; 5. Cruppelandt, in 9 u. 12 m. 45 s.; 6. Vandenberghe in 9 u. 18 m.; 7. Georget, 9 u. IS m. 1 s.; 8. Masselis, in 9 u. 20 m. 10 s.; 9. Garrigou, in 9 u. 20 m. 30 s.; 10. Vandaele; 11. Dupont; 12. Colsaet13. Tribouillard 14. Lorgeon 15. Bettigni 16. Dorvillers17. Fr. Faber; 18. Ern. Faber 19. Jamar 20. Leturgie. De 266 km. werden door het hoofdpeloton afgelegd niet eene gemiddelde snelheid van 29 km. 960 m. in het uur. Lijst der prijzen. le Prijs 1000 fr.; 2e 500 fr.; 3e 300 fr.; 4e 200 fr.; 5C, 6e en 7 100 fr.; 8°, 9°, 10e en lle 50 fr.; 12e, 13e en 14e 25 fr. De Belgen. Als eene bijzonderheid wordt door de fransche dagbladen erop ge wezen dat, van 35 Belgen, 24 in de 53 eerste te Roubaix aankwamen. Onder de Vlamin gen hebben wij 2. Van Houwaert, 6. Van denberghe, 8. Masselis, 10. Vandaele van Moorslede, 23 en 24. de gebroeders Krans- kens van Brussel, 27. Verschoore van Moor slede, 31. Depauw van Lophem, 39. Burg- graeve van Kortrijk, 42. Lamon van Rousselaere, 49. Vercauteren van Gent 53. Spiessens Alf. van Boom. Defraye, Buysse en Debats hebben het moeten opgeven tengevolge gedurig band springen. De Fransche sportbladen spreken met veel lof van Van Houwaert, welke, zeggen zij onder al de baanrenners deze is welke de schoonste loopbaan bezit. In alle koersen komt hij regelmatig met het hoofdpeloton wat men van geen andere kan zeggen. Faber erg gekwetst. Men dacht eerst dat Faber zich slechts de schouder verstuikt had. Bij nader onderzoek is het gebleken dat hij het sleutelbeen gebroken is. Men kan wel raden welken moed hij noodig had om de laatste 30 km. af te leggen en 't is dus niet te verwonderen dat hij uitgeput te Roubaix aankwam. Alavoine, Duboc, Passerieu, Trousselier gaven de koers op. Brussel-Luik. 136 rijders namen deel aan dezen koers. Ziehier den uitslag: 1 Paul Deuian, Reekem, in 3 u. 40 m 49 s.2. K. Deruvter, Moescroen, op 2 leng ten 3. Francois Dubois, Aveneux, op 1 wiel 4. Jean Mélotte, Cberatte, op 1/2 wiel5 Joseph Matagne, Remouchamps, op 1/2 wiel; 6. Jacques Cooman, Magnée-Fleron,op 1/4 wiel; 7. Vandenbrouck, Leuven, op 10 cm.8. Valckenaers, Leuven, op 1 minuut 9. Dierickx, Eecloo; 10. Henri Maurits, Na men; 11. Félicien Salmon, Annevoie; 12 Cassiers, Charleroi. Velodrome van Yper. Opening heden Zondag, om 2 1/2 ure, met prachtig pro gramma. 1. Match in drie reeksen achter zware motocycles 15, 20, 25 km. tusschen Plat- teau Kugène, Meenen, Marcelli Jean, Rou baix. Tichon, Namen. De Meenenaars welke Marcelli aan d'oe- fening gezien hebben, verklaren dat hij gemakkelijk aan 80 km. per uur loopt. Platteau, heeft Zondag laatst te Charleroi Tichon geklopt, met vele moeite, dus dezen laatste zal trachten zijne wederwraak te ne men. Alle drie zijn even sterk, even moedig en 't bijzonderste even goed in form. 2. Koers voor de beroepsrenners van 2e kategorie in 3 Manchen van 10 km. alle 3 km. eene premie en met de deelneming dei- beste renners der streek. 3. Match voor zware motocycletten, voor behouden aan de gangmakers 5 km. Dus een prachtige sportdag in 't verschiet. De prijzen der plaatsen zijn vastgesteld als volgt Voorbeh. 2,50 fr. Tribunen 2,00 fr. Viragen 1,25 fr. Populaire 0,75 fr. Milan-San Remo wordt heden zondag gereden. Vanhouwaert, Lapize, Masselis, Duboc, Garrigou, Trousselier, Leonhard, Christophe nemen er deel aan, samen met al de beste italiaansche rijders. Parijs-Meenen. De Belgische kam pioenen Cyriel Vanhouwaert en Jules Masse lis zijn ingeschreven voor Parijs-Meenen, koers die op 17 April zal betwist worden. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN Z. H. Mgr de Bischop heeft benoemd als Pastor te Hooglede, in vervanging van den E. H. Opdedrinck, die zijn ontslag geeft uit gezondheidsreden, den E. H. De Greedel, pastor te Zedelghem, STERFGEVALLEN. De E. H. Delaere, pastoor te Aerseele, is aldaar overleden in den ouderdom van 67 jaar. De E. II. pastoor maakte zich in de sakri- stij gereed voor den avonddienst van witten- Donderdag, toen hij schielijk ten gronde viel en een lijk was. van 27 Maart tot 3 April 1910. Geboorten. Maurice Desegher, z. v. Jules en Leonie Candaele. Georges Maer- ten, z. v. René en Angèle Liefooghe. Augusta Flahau, d. v. Joseph en Maria Quaghebeur. Elisa Degryse. d. v. Eugëne en Irma; Peel.Joseph Geldof. v. Modest en Sidonie Verstraete.—Julien Carron, z. v. ules en Maria Pattyn. Huwelijken. Richard Huys, 19 jaar, statiebediende met Julia Debaene, 19 jaar, zonder beroep, beide te Poperinghe. Huwelijksbeloften. Felix Verhaeghe, steenhouwer met Margareta Hauspie, zon der beroep, beide te Poperinghe. Albert Blanckaert, schoenmaker met Ida Van- spranghè, werkster, beide te Poperinghe. Achille Ilnyghe, werkman met Rachel Cla- bau, kantwerkster, beide te Poperinghe. Remi Merlevede, zonder beroep met Elo- die Lermytte,strijkster,beide te Poperinghe. Overlijdens. Merlevede Therese, 79 jaar, ongehuwd, zonder beroep, wijk L. Lefever Clara, 3 weken, Casselstraat. Boeket André, 8 maanden, wijk G. Pety Rachel, 32 jaar, ongehuwd, zonder beroep, wijk L.Vergeele Benoit, 74 jaar, werk man, echtgenoot van Rosalie Tuytten, Komstraat. Ik woel niet a!!«ks, maar wat ik weet, is dat de schoonste keus van MEUBELEN en STOELEN te vinden is, in den Bazar, bij Sansen - Decorte, Poperinghe. Trouwe bediening genadige prijzen. 1 Januari tot 31 Maart. I In den Werltiiiiiii, bij Médard Delbaere, Westvleteren-kals. 'I An ale itoyal, bij Remi Battlieu, Yperstraat. it A la Ville de JleSNiues, bij Petrus Ryckewaert, Meessenstraat. A Ia helle 11e, bij Bernard Huys, Yperstraat. 5 811 «ie Sperre, bij Garcon Room, Brabanthoek. tt In «le Clytie, bij Jules Solaire, bij den Urooten-Ons-LIeere. In 'i Ilooge, bij Hilaire Ostyn, l'roven-kalsiede. H In «len Stci'tiock, bij Em, Gouwy, Bruggeslraat. II Bis Oiis lleei'en's Doomitje, bij Alois Durant, Kapulhoek. Op algemeene aanvraag, ZONDAG 3" APRIL, om 8 ure ?s avonds, hij de W' Henri Decorte, herberg A la Ville de Dunkerque.Watoustraat, gegeven door D'heere M. (Accordeon,) Ques- troy, O. (Ocarina), Houwen M. (Carillon). FISAt'HTBOiU !»DI.ISDAY3I» MET 1)E bij Alidore Decadt, .-AU CHEVAL DE BRONZE-, IBUDUA %on<Isa£ it April, 1e Prijs 10 frs. 4'' Prijs 4 frs. 2e 3e 5e van Geboorten. Georges Hauspie, z. v. Auguste en Marie Dedrie. Bertha Verslype, d. v. Raymond en Helena Barzeele. Paula Ollevier, d. v. Pieter en Leonie Vandermeersch. Marguerite Noyèz, d. v. Amand en Amandina Vermeulen. - Anna Van Aller- meersch, d. v. Isidoor en Félicie Vandenbulcke. Remi Maricau, z. v. Aloise en Stephanie Smagghe. Maria Rosseel, d. v. René en Lydie Vanexem. Margareta Tytgat, d. v. Auguste en Louise Vanis- acker. Maurice Van Engelandt, z v. Amaat en Lydie Tytgat. Gerard I.ouagie, z. v. Hector en Romanie Fasseel. Gaspard Bamelus, z. v. Petrus en Leonie Snick. Valère Vanexem, z. v. Jules en Marie Margry. Laura Lanssens, d. v. Camiel en Emma Debeer. Willem Louagie, z. v. Achiel en Anna andeven. Madelena Vermeulen, d. v. Camiel en Medronie Barroo. Overlijdens. Aernout Petrus, 84 jaar.Vandaele Petrus, 72 jaar.Robyn Virginie, 62 jaar.Lacante Rosalie, 80 jaar. -Degraeve Albert, 19 jaar.Chaerle Auguste-Leopold, 59 jaar.Gheldof Placide, 70 jaar. Tytgat Theodoor, 72 jaar.Deman André, 5 jaar. Huwelijken. Legrand Achiel, wonende te Vla mertinghe met Augusta Vermeulen, wonende te Elverdinghe. Ooghe Aimé, met Marie Knockaert, beide wonende te Elverdinghe. Depover Aloise. met Celina Verslype, beide wonende te Elverdinghe, Zeer schoon en gerievig HUIS gelegen in de Boescheepstraat.—Voor alle inlichtingen zich te hegeven tot Jules Van Bruwaene, Noordstraat, 16, Poperinghe. 11 relgelegen schoenwinkel, te midden der (V stad Yper. - Zich te bevragen monde lings bij Henri Gastrop, St Janstraat, Yper. Leergast wordt gevraagd bij E. Parein Wagenmaker, bij 't Roode Kruis, Abeele- Kals. Poperinghe. nijzondere occasie. Velo Adler 250 fr. JD gekost hebbende in zeer goeden staat, te koop voor 100 fr. Zich te wenden ten onzen bureele. Velo te koop, nog in goeden staat, bij René Vanoverberghe, huurhouder, Rousbrugge Schoone Hondenkar, bij Gustaaf Bruneel Potustraat, Poperinghe. en Tilbury, in goeden staat, met lederen kap en schoot. Genadigen prijs. In lichtingen ten bureele dezer, Eene Stoommachien, 2ya peerden kracht met graanbreker, buizen om te koken riemen en poulies, dienstig voor Landbouwers Zich le begeven bij Alois Verhaeghe, Abeele Poperinghe, markt van den 1 April. Tarwe, heet. 17,20 - Rogge 14,00 - Havei 14,00- Aardappelen, 100 k. 8,00-Boter de kil. 3,00 - Eieren de 26, 1,90 - 0,00. Yper, 26 maart.Tarwe 21,00 a 21,75 rogge 15,00 a 10,75 haver 17,00 a 17,25 aardappelen 6,50 a 6,75 boter 3,30 a 3,50 eieren 2,00 a 0,00. Rousselaere, 22 maart.Tarwe 21,00 a 22,00; id. roode 19,50 a 20,00; rogge 15,50 16,50; haver 16,50 a 17,50; boonen 20,00 a 21,00; aardappelen 7,50 a 8,50; boter 3,80 a 3,90; eieren 2,00 a 0,00; koolzaad olie 62,25; lijnolie 80,50; oude suikerij boo nen 22,50; id. gele 23,50; viggens 33.00 Dixmude, 28 maart. Haver 21,00 aardappelen 7,00 boter 3,30 a 3,50 eieren 1,95 a 0,00. Brussel, 29 maart. Verkensmarkt. T koop 305 de kilo op voet 1,05 a 1,20. Anderlecht, 29 maart.Verkensmarkt Te koop 2482 prijs per kilo 1,00 a 1,16. de nietwin- in de loting. Prijs 2 fr. te Verloten onder nende bolders, tegenwoordig REGLEMENT Art. 1. Om in den prijskamp aanveerd te zijn moeten de bolders een peloton vormen van twee mannen Art. 2. Hel lot zal aanduiden tegen wie men bolt. De loting zal plaais hebben om 1)2 uren om daarna seffens te beginnen. Art. 3. De partijen zullen gespeeld wor den op acht punten. Art. 4. De inleg is bepaald op 50 cent. per man en geeft recht aan eene pinte bier. Art. 5. Een Jury van twee mannen zal beslissen over de gespeelde bollen. Hun be sluit is on wederroepelij k. Voor alle andere voorwaarden de Com missie behoudt zich liet recht te beslissen. VOOR DE COMMISSIE I De Scljatbew., De Voorzitter, De Schrijver, Al. Decadt. Nestor LAHAYE. Méd. Vermeulen. it ter hand te koop, door uitscheiding, allerbeste Naaimachien Singer, 6 jaren gediend hebbendeeene hoeveelheid man- en vrouwenleesten, laatste modellenringelma- chien en snijtafel. Inlichtingen ten bureelf dez«r. BERICHT. Zoé Lahaye, 11, Priesterstraat, Poperinghe, heeft de eer te laten weten dat zij in de snijschool van M. Demeere, te Kortrijk, haar diplome komt te behalen en dat zij zich stelt als kleermaakster. aan den hoek der Priesterstraat en der Bertenplaats. Ik heb de eer ter kennis te brengen, dat ik mij belast met het verslagen van Matrassen en mij op aanvraag voor dit werk ten huize begeve. Door mijn verzorgd werk, en mijne matige prijzen, hoop ik het vertrouwen en de voor keur van eenieder te verwerven. Alphonse WALLYN, 73, Veurnestraat, Poperinghe. Te verkrijgen bij LOUIS SAMYN, graan handelaar, Yperstraat, Poperinghe: beste Merckem's en Locre's klaverzaad, beetraap- zaad roode van Eikendorff en Groenhalzun. oostersche aardappelen Industrie, ver nieuwde zaaihaver, zaai tarwe (zomerhoren). Alle van eerste kwaliteit en aan matigt prijzen. Door mijne bekwaamheid, sedert lang® jaren van iedereen gekend, hoop ik door uwe aangename orders vereerd te worden. Herberg A la Tête de Bronze Yperstraat, Poperinghe. I)e gestorte gelden blijven ten allen tijde beschikbaar en worden K0MPTANT uitbetaald zonder kosten. De interest blijft dezelfde VOOR ALLE SOMMEN hoe groot zij mogen wezen.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1910 | | pagina 4