NIEUWSBLAD POPERINGHE EN OMSTREKEN, HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD verschijnende den Zaterdag namiddag. Koopt uwe MEUBELS, Stoelen, Kindervoituren,Stoors,Gordijnen, Tapijten, In den Bazar, bij Sansen-Decorte, Poperlnge. Met ls,e Communie BUiTEJiliANDSCH NIEU01S. annoncen Zondag 10April igio. 5 Centiemen. 6e /aar. N* ig Eerste Taps, Bollingen en lierbergkermissen sits betaling van 25 cn. INSCHRIJVINGSPRIJS Buiten grondgebied van Poperinghe Op grondgebied van Poperinghe Buitenland 4,60 fr. Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 1B, Poperinghe. Wekelijksche Almanak.—April. Zon op. Zon onder. Het nieuw Fransch Toltarief. Flus X. To on e elkroniek. "Adam in ballingschap" te Ieperen. Karakter studie. Buitengewoon Assortiment De Ouderdoms pensioenen. Uit Stavele. Uit Vla m ertingh e )en drukregel 10 c. Herhaalde Annoncen volgens overeenkomst. worden ingelijfd Allo Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Yrijdao-noen ingezonden worden. mm Het recht, annoncen of artikels te weigeren is voorbehouden. 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. De Herbergiers hebben recht aan Kostefooze inlassching van twee Ilerbergfeesten. Bijzondere buiten stad 2,50 binnen stad 2.00 Herbergiers buiten stad 1,50 binnen stad 1.00 De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen ééns onvergeld in het blad verschijnen. Zondag 10 Misericordia.s, Mathildis, Macaris. 5 ure 2 min. 6 ure 28 min. Maandag 11 s. Leo, Leonie, Polydor, Elisa. 5 0 6 29 Dinsdag 12 s. Julius, Baudewinus, Zeno. 4 58 6 31 Woensdag 13 s. Hermina, Ida, Justijn. 4 56 6 32 Donderdag 14 s. Tibustius, Ludwina, Valeriaan. 4 54 6 34 Vrijdag 15 s. Benedikt Labre, Anastasia, Prudentia. 1 51 6 36 Zaterdag 16 s. Christiana, Celesta, Drogo, Paternus. 4 49 6 38 Laatste Kwartier. Zondag 3 April, te 0 ure 48 minuten 's morgens. Nieuwe Maan. Zaterdag 9 April, ten 9 ure 25 minuten 's ayonds. Eerste Kwartier. Zaterdag 16 April, ten 2 ure 4 minuten 's avonds. Volle Maan. Zondag 24 April, ten 1 ure 23 minuten s' avonds. Ons blad was over acht dagen reeds afge drukt, toen wij liet nummer van hetFranscb {Journal Officiel of Staatsblad ontvingen, j waarin geheel het nieuw toltarief afgekon- digd wordt. Wij meenen aan veel inwoners van de Poperingsche streek dienst te bewijzen met de voornaamste artikelen op te geven, waar- i op er verhoogde inkomrechten voor Frank- t rijk geheven worden. Tot nu toe wordt op de producten van Belgischen oorsprong het laagste tarief j (minimum) toegepast; doch voor andere j landen zullen de tolrechten hooger zijn en I op hunne producten wordt het hoogste tarief (maximum-tarief) toegepast. A. Landbouwproducten. Op pluimgedierte (kiekens, duiven, enz.) ten minste 20 centiemen per kilo, ten hoog- ste 30 centiemen. Op konijnenten minste 20 cent. per kilo, ten hoogste 30 cent. Op versch runder- en schapenvleesch j ten minste 35 cent. per kilo, ten hoogste 50 centiemen. Op versch zwijnenvleesch ten minste j 25 cent., ten hoogste 40 cent. per kilo. Op gekookte of ontbeenderde hesp of hammenvieesch ten minste 40 cent., ten hoogste 60 cent. per kilo. Op gezouten zwijnen- of rundervleesch I ten minste 35 cent., ten hoogste 50 cent. j per kilo. Op smout of reuzelten minste 30 cent., j ten hoogste 40 cent. per kilo. Op eiers ten minsu#6 cent., ten hoogste 10 cent. per kilo: Op harde kaas ten minste 12 cent., ten hoogste 35 cent. per kilo. Op zachte of weeke kaas ten minste 1 20 cent., ten hoogste 35 cent. per kilo. Op honing of zeem ten minste 20 cent ten hoogste 30 cent. per kilo. Op droge bounen3 fr. per 100 kilos. Op droge erwten ten minste 3 fr., ten hoogste 5 fr. per 100 kilos. Op aardappelen ingevoerd van den ln Maart tot den ln Juniten minste 3«fr. per 100 ki- los; doch dit recht zal niet geheven worden op aardappelen die klaarblijkelijk o.verjaar- j sche zijn. Van den ln Juni af tot den 1" Maart daaropvolgende zijn de aardappelen belast met 0,40 fr. per 100 kilos. Op peren 3 fr. per 100 kilos. Op appels 2,50 fr. per 100 kilos. Op groensels (salade, kooien, enz.)6 fr. per 100 kilos. Op vreemde hop ten minste 35 fr., ten hoogste 50 fr. per 100 kilos. Op strooten minste 1 fr., ten hoogste i 2 fr. per 100 kilok B. Nijverheidsproducten. Op suikerij 8 cent. per kilo. Op bougiën 16 cent. per kilo. Op gebakken steen (brikken) minder dan 2 kubieke decimeters: 50 cent. per 100 kilos; voor grootere baksteenen 75 cent. Op draineerbuizen 2 fr. per 100 kilogr. Op verniste of emailleerde buizen ten minste 4 fr.,ten hoogste 5 fr. per 100 kilos. Op gewoon gleiswerk 6 fr. per 100 kilos Op gebloemd of geschilderd gleiswerk 12 fr. per 100 kilos. Op fijn gleiswerk (biscuit genaamd): 7 fr. per 100 kilos, als 't niet geschilderd is 12 fr. tot 16 fr. als 't gedecoreerd is. Op spiegelskleiner dan een halve vierkante meter, 20 cent. per kilovoor meerdere spiegels, 3 fr. per vierkante meter Op gewone drinkglazen 4 cent. per kilo. Op gekleurde drinkglazen 6cent. per kilo Op blakers of kappen voor petroollampen (abat-jour, globes) van 9 cent. tot 16 cent. per kilo. Op lampeglazen15 cent. tot 25 cent. per kilo. Op linoleum 35 cent. per kilo. Op tapijten 6,50 fr. tot 80 fr. per 100 ki los, volgens de soorten. Op handschoenen 6 fr. per kilo. Op gewoon behangpapier17 cent. per kilois het vernist, 2o cent. per kilo. Op gravuren, gekleurde prenten, enz 50 cent tot 2 fr. per kilo. Op allerhande drukwerk 40 cent. per kilo. Op huiden en vellen; (half getouwd) schapen-en geitonhuiden, 1fr. per 100 kilos geheele runderhuiden, 25 fr. per 100 kilos. Op huiden en vellen (geheel getouwd en bereid kalfhuiden, 50 fr. per 100 kilos schapenhuiden en kleine vellen, 00 fr. per 100 kilos runderleder, 50 fr. per 100 kilos. Op kloefleders, geslagen zolen, hielen en contre-forts in leder, 50 fr. per 100 kilos. Op de oppersten (tigen) in niet vernist leder, 125 fr. per 100 kilos; zijn de oppersten ver nist, 175 fr. per 100 kilos. Op leerzen botten met houten zolen of lederen genagelde zolen, 2 fr. het paarmet genaaide zolen 3 fr. het paar. Op halve leerzen of bottienen in katoen of wollestoffe, met lederen zolen, 1 fr. het paar in katoen of wollestoffe, gegarnierd met zwart geiten-, schapen- of gewoon run derleder, 1 frank en half het paar in gekleurd geitenleder, chevreau, veau- mégis, vernist, geglaceerd, of in halfzijde- stoffe, 2 fr. het paar Op lage schoenen en slalfers in Katoen of wollestoffe, zonder sieraad of borduurwerk, met lederen zolen, 50 cent. het paar in Katoen of wollestoffe, met borduurwerk zwart schaap- of runderleder, 75 cent. het paar in gekleurd geitenleder; veau-mégis, enz., 1 fr. het paar. Op half- lage schoenen (komende tot aan den knoezel) dezelfde rechten als op de lage schoenen, met eene bij taks van 25 centie men het paar Op genaaide kinderschoenen (minder dan 17 centimeters lang) 50 cent. het paarop de andere, 15 cent. Op lederen reiszakken: 2 fr. per kilo. Op fijn, slap marokijnwerk (handzakjes, brieventesschen, enz.): 2,40 fr. per kilo; op ander fijn marokijnwerk: 1,70 fr. per kilo. Op verlot keukengerief (potten en pannen) tot 35 cent. per kilo. Op juweelen in doublé: 7,50 fr. per kilo. Op juweelen in nickel: 1 fr. per kilo. Op juweelen in valsch goud 2,50 fr. per kilo. Op vuurwapensrevolvers, 6 fr. per kilo op jachtgeweren, 3,50 fr. tot 11 fr. per kilo. Op meubels in gebogen iiout: 25 fr. per 100 kilosop verniste zaten voor stoelen, 18 fr. per 100 kilos; op gebeeldhouwde meu bels (zetels, tafels, bufetten enz.)75 fr. per 100 kilos Op kuipen en vaten 7,50 fr. per 100 kilos Op houten handhaven voor landbouw werktuigen (zooals pikwerven, pikhaken, padestelen) die geen 2 m. 40 lang zijn en geen 5 1)2 centimeters dik; niet geschilderd of bestreken met was, 7 1)2 centiemen per kilo; zijn ze geschilderd of vernist, 10 cent. per kilo. Op gedraaid houtwerkniet vernist, 15 cent. per kilo; vernist, 20 cent. per kilo. Op gemaakte deuren, vensterkassijnen, vensterluikenin zacht hout, 12,50 fr. per 100 kilosin hard hout, 20 fr. Op accordéons, 1 fr. per stuk. Op strooien hoeden en vlechtwerk in strooi, wissen, enz., 45 cent. het stuk. Op vilten hoeden (in wollefeuter), 60 cent. het stuk; (in wolle en haarfeuter), 1 fr. het stuk. Op klakken, 50 cent. het stuk. Op speelgoed zonder mekaniek, 6 cent. per kilo; met mekaniek, 9 cent. per kilo. Op gewone gemaakte bloemen, 6 fr. per kilo; op kostbare gemaakte bloemen, 10 fr per kilo. Al de artikelen, die onze streek niet aan belangen, hebben we achtergelaten zooals b. v. delfstoffen, allerhande machienen, ge weefsels, muziekspeeltuigen, rijtuigen, auto mobielen, enz. Weet ge welk invoerrecht voorzeker den oppergaai afschiet? Dit op de pianos: gewone rechte pianos, 100 fr. per stuk vleugelpianos (pianos a queue), 150 tot 250 fr. per stuk De kruidenierswaren en huishoudartike- len die te voren reeds zoo hoog belast waren, blijven hetzelfde invoerrecht betalen. De Franschen weten te spreken over die hatelijke invoerrechten op zout, koffie, bloem, peper, petrole, sulfers, tabak, enz. Gelukkig FrankrijkZoo roepen onze libe ralen dikwijls uit: zulk een regien zouden zij hier zeker ook willen inbrengen, na den schooloorlog. Zouden onze boeren, onze werklieden, onze stieldoeners ook dat duur leven van 't Fransche benijden? In het groot Parijzer dagblad Le Temps heeft M. Georges Siinon, raadslid van 't mi nisterie van Handel, de volgende beramin gen opgegeven nopens liet verhoogen der invoerrechten. Op de Belgische producten alleen zullen er jaarlijks minstens 3 millioen fr. meer geheven wordep. Omtrent al de Belgische artikelen die naar Frankrijk uitgevoerd worden, zijn «nu getroffen. Voor het vleesch alleen zal het inkoinrecht 35.000 fr. meer bedragen; voor den visch 36 000 fr.voor de huiden, vellen, schoenen 100.000 fr.voor de vet stoffen 13.000 fr.voor het ciment 37.000 fr.; voor de hop 15.000 fr.voor de bou- giën 30.000 fr.voor de olie 65.000 fr voor vlasgarens 95.000 fr.voor papier 40.000 fr.voor gesmeed ijzer 410.000 fr voor machienen 340.000 fr.voor locomo- tieven 75.000 fr.voor wagens 480.000 fr voor automobielen 50 000 fr.voor de vuurwapens 100.000 fr.voor de meubels 250.000 fr.voor menagiegerief 210.000 fr. Deze vermeerdering der invoerrechten werd beraamd op de Belgische waren die in 1909 naar Frankrijk gingen de heer Simon onderstelt dat de uitvoer van Belgische wa ren zou dezelfde blijven, om alzoo die ver- hooging te schatten. Hoe kan men dan begrijpen dat liberale en zoogezegde onzijdige dagbladen ons mi nisterie ongelijk geven van den Belgischen handel, nijverheid en landbouw te willen beschermen, met hoogere invoerrechten op Fransche artikels te stellen Suikerij Van Tieghem-Dupont, Rousse- laere, is zeer spaarzaam in het gebruiken. Wenden wij vandaag onze blikken naar den Paus van Rome, sedert lang gevangen in het Vatikaan, en toch wezentljjk nog als koning gehuldigd en gezochtmisschien nu meer dan ten tijde zijner wereldlijke macht. Over korle dagen komt hetDuitsch keizer lijk de koninklijke weerdigheid van Pius X op plechtige wijze te erkennen door het. be zoek van den duitschen rijkskanselier. I)e groote Bismarck die de vervolging tegen do katholieke kerk aanging, mocht buigen voor de macht van 't, Vatikaan dat re geert zonder wapens en zonder legers. En sedert die nederlaag heeft het protestantsch landbestuur van keizer Willem er aan ge houden. de beste betrekkingen te bewaren met de kerk van Rome en baar opperhoofd. Juist op het oögenblik dat keizer Willem zijn tweeden zoon naar Jerusalem zendt, om hem daar te vertegenwoordigen bij het wij den eener katholieke kerk die zelf eene gift is van den duitschen keizer, gaat zijn opper- minister de keizerlijke hulde nederleggen aan de voeten van Z. H. Pius X. Geen wonder dat de Franschen zure ge zichten trekken en niet nalaten hun eigen landbestuur te verwijten dat het een aarts domheid beging met alle betrekkingen met Rome af le breken. Hoe beklagensweer- dig, zoo spreken zij, dat onze hatelijke ver volgingsdrift, ons land de voordeelen ontno men heeft, waarvan een protestantsch keizerrijk nu-geniet. Ja, inderdaad! Wat heeft Frankrijk niet verloren sedert zijn afbreuk met Rome. Een reden te meer voor ons katholieken, met fierheid en eerbied op te zien lot onzen Faus- Ivoning, en te bewonderen dat God kan bewerken zonder wapens, wat heeie legers niet verkrijgen kunnen. B.ucifrr is de hoogmoed tot haat geste ven. Zijne eerste poging, het bestormen van den hemel, mislukte hem maar daarom is hij niet teneergeslagen, hij behoudt zijne groot heid, zijne reusachtige trotschheid. Hij be seft zijne misdaad maar voelt geen" berouw, hij is verbitterd in plaats van beschaamd, zijne hoovaardij is wraak geworden. Hij staat vast in zijn doel en vangt hardnekkig en halsstarrig den strijd tegen God weder op, al kan hij hem slechts onrechtstreeks aantasten, al moet hij dan nog in zijn strijd bedekt te werk gaan. Hij ontwerpt al leenlijk den val van Adam en laat de uitvoe ring aan de kleine geesten over; dit ligt in zijnen aard: geniëen denken stoute plannen uit maar zijn in de uitvoering zeer dikwijls onpraktisch, zij missen die natuurlijke be hendigheid veelal eigen aan de minder be gaafden. Derhalve moeten zij zich voor de verwezenlijking hunner gedachten verlaten op ondergeschikten die door kleiner gaten kunnen kruipen dan zij en daarom aau min der hinderpalen stuiten. Lucifer stelt Asmo- dee op weg, (begin van 't derde bedrijf) brengt hem bij den boom der kennis als wil de hij hem inblazen tracht ze door hun zucht naar kennis te vangen verders laat hij hem volkomen vrij in zijne handelwijze. Wilt gij al de diepte van Lucifer's haat doorpeilen, leest dan eens luidop, met volle stem, niet slepend maar koortsachtig dol de verzen 1 tot 8, verders 28 tot 72. Hij zelf buldert ze tot zijnen helleraad met hem half verscholen achter tronken en hagen. Laat dan daarop onrniddelijk volgen zijn driesten, wilden zegezang wanneer hij na Adam's en Fva's val op het tooneel hun plaats inneemt en op dien eigensten heuvel hoonend en godlas- terd briesebt zoo wordt mijn wraak ver zaad...." (1460-1485) Asinotlt'c en SSelial zijn de lagere geesten onbekwaam om zelf iets uit te vin den maar sterk in middelen. De grondtrek van Asmodee is de ij delheidhij schept er genoegen in dat hij zijn meester de baas is in streken. Als hij met Lucifer den aanslag beraamt is hij zoo zeer ingenomen met zich zelf dat hij alles afwijst wat Lucifer voren- stelt. Hij weet dat zonder hem zijn meester niet vooruit geraakt en dit maakt hem stout. Bekrompen van gedachten als hij is, kan hij geene andere vondsten goedkeuren dan zij ne eigene. Belial is weer Asmodee's werk tuig. Treedt Lucifer op als veldheer, Asmo dee is de kaporaal en Belial de soldaat die vechten moet en den vijand vellen. Hij is geslepen om de hem opgeleide taak te vol brengen maar alles moet hem uiteengezet worden, hij is de bekwame werkman die van den meesterknecht, uit naam van den patroon, zijn taak ontvangt en ze met han digheid afwerkt. IJdel en listig vooral is hij ook. Van hem getuigde Lucifer in 't eerste stuk der trilogie: Ijet moet er duister zijn daar hij verdolen zal. Zijn tronie (is) glad van veinzen. Het onovertroffen en onovertrefbaar too neel van de bekoring leert ons al de fijnheid van dien verleider. Hij looft Eva en prijst ze, lokt hare vragen uit, drukt zijne ver wondering uit nopens Gods gebod, spot met haren plicht, gewaagt van zijne verknocht heid, veinst een belangrijk geheim te ont sluieren en doei ze aldus duizelen, struikelen en vallen. Deze twee geesten hebben dus veel gemeens met elkander; dat Royaards ze zoo verschillend vorenstelt zonder dat hun gemeenzame aard er iets of wat door lijdt is voor hem eene wezenlijke verdienste. He liomelKclie minder tastbaar dan staat tegenover Lucifer, hij draagt een wa penrusting en spreekt een echte krijgsmans taai zijn volzinnen klinken als zooveel com mando's. Gabriel is de bode die de bevelen des Allerhoogsten afkondigt. Rafaël beant woordt aan Asmodee. Urièl, de strafengel, verschijnt als rechter en velt met plechtsta tige, gebiedende stem het vonnis, uit Gods naam. A«Ia m en lüvtt. Het is niet te verwon deren dat deze twee personen meer onze aan dacht vestigen dan de overige. Gemeenzaam heid baart belangstelling en zij staan dichter bij ons, zijn menschen als wijde gevolgen van tuin daden dragen wij; wij handelen dus'met hen en door hen. De geschiedenis oiizsr stamouders is dus de geschiedenis van elk'eli mensch. Vinden wij in hen de alge- mebii-menschelijke eigenschappen weer, dan mogen hunne beelden goed geteekend hee- ten. Wij moeten twee toestanden onder scheiden den tijd der erfrechtvaardigheid en dien der zonde. Voor den eersten moest Vondel allesAscheppen. Hij toont ze ons ba dend in genot en in weelde, omgaande met ie engelen als met hun broeders, plukkend al de vruchten van bun lusthof, wandelend te midden de pracht van 't paradijs, vrij van begeerlijkheid, van zonde en dood, begaafd meT helder verstand kortom, bekleed met de buiten en bovennatuurlijke gaven. Hoe zouden zij dan niet gedurig met God bezig zijn, niet leven in vervoering en verruk king. en vandaag meer dan ooit, daar zij, die zoo innig elkaar beminnen, bruiloft mo gen vieren en dat hun zulke wondere dingen over den hemel verteld werden. Tweede toestand. Een groot ongeluk volgt dikwijls op een groot geluk boe dichter zij bij malkander komen, hoe feller botsing. De dag van de bruiloft is de dag van den val. Eva is weetgierig, zij geeft gehoor aan vleitaal die hare schoonheid roemt, is niet achterdochtigniet bestand tegenover ee ne spitsvondige redeneering. Welke vrouw is anders Zij speelt met het gevaar en die het gevaar bemint zal erin vergaan dit is waar voor alle menschen. Adam redeneert reet beter. De man denkt, de vrouw voelt. Eva slaagt er dus niet in, hoe sluw zij nu ook geworden is, hem tot zonde te overreden en te overhalen. Maar zij kent sedert hare zonde «zijne zwakke zijde? Propter speciem mulieris zegt do H. Schrift, om wil van de vrouw zijn velen gevallen Adam is er ''•oorbeeld, van. Hoe geleidelijk en zielkundig dit alles ont wikkeld is zal de lezer zelf wel ontdekken vooral wanneer hij zijn tekstboek een twee de maal ter hand wil nemen. iümitfarie. De brandramp van Oe- hoerito. In het dorp Oekoerito heerscht eene diepe verslagenheid. Men heeft op twee dagen tijd 286 lijken en verminkte en onken nelijke .stukken van lijken begraven. Tus- schen de erkende dooden zijn 238 inwoners van Oekoerito en 48 van den omtrek. De meeste slachtoffers zijn jongelieden van acht tien tot vijf-en-twintig jaren. Van de 60 ge kwetsten zijn er reeds 24 overleden. Men heeft de zegels op acht huizen gelegd, waar van al de bewoners in den schrikkelijken brand omgekomen zijn. Hetjuist getal slachtoffers is nog niet be kend doch men rekent op 400. Er zouden nog achi-en-veertig gekwetsten, op dit oo- zenblik tegen de dood worstelen. Italië.— Uitbarsting van den Etna. De uitbersting is aanzienlijk in geweld af genomen. De lava stroomt traag voort en overweldigt de streken van Caproli, Faggi en Rinazzi. Uit de kraters komt er ook zand en rook. De lavastroom, welke de dorpen Borello en Belpasso gespaard heeft, is in eene zeer vruchtbare vallei, rijk aan fruit en wijnvel- den, gevloeid, alles op zijnen doortocht ver nielende. De villa van den hertog van Castel- laneta, die in deze vallei gebouwd is, werd cp eenige minuten bedolven. De bevolking is ten prooi aan een hevigen, wel te begrijpen schrik. Er worden processies gehouden, niet alleen in de verwoeste streken, maar ook in de plaatsen die tot hiertoe gespaard gebleven zijn. van witte lederen en satinetten slaffers, molièren en bottinen aan ongelooflijk goed koope prijzen.Gansch nieuw assortiment voor geheel het zomerseizoen van pracht- sclioenen voor Heeren, Damen en Kinders, in alle prijzen en allen aard. CHEVREAU RINGEL- en KNOP- BOTTINEN te beginnen aan 8,5o fr. In de Gouden Schoen, bij REIi l !'- FKEMAULT, bij de Gendarmerie, 56, Veurneslraat, Poperinghe. De opvoering zal plaats vinden op Don derdag 5!H April om drie ure in de groote tooneelzaal van liet Volkshuis. Zij duurt nagenoeg drie uren. Kaarten zijn op voorband te bekomen ten onzen bnreele. Voorbehouden plaats: 4 fr.eerste plaats 3 fr. tweede plaats: 2 fr. Mits 50 centiemen opleg worden de voor behouden en de eerste kaarten genummerd en gewaarborgd. Ten bnreele van De Poperinghenaar 1. Tekstboekjes Adam in balling schap tegen 50 centiemen. 2. Vondels Adam in Ballingschap vertoond door de N. V. Het Tooneel door Dr. Gerard Brom. Prachtuitgave met portretten van Adam en Eva, zichten van het Aardsch Paradijs decorsfiguren der dansen, allen uitleg over het treurspel, enz. tegen 75 centiemen. £ee»den. Zij zijn de helsche. Michaël Engeland. Een viermaster gezon ken. Een telegram uit Falmouth meldt dat het viermastschip Kate Thomas uit Antwerpen vertrokken, gesleept door den tuiboot John Buil nabij Lands End aan gevaren werd door eenen onbekenden stoom boot en in den tijd van tien minuten gezon ken is. Een achttiental opvarenden waaron der de vrouw van den kapitein en deze van den eersten stuurman, zijn verdronken. De eenige overlevende, John Nelson, is te Fal mouth ontscheept. De stoomboot India varende van Jersey naar Liverpbol met eene lading porcelein- aarde is dinsdag te Bengance aangekomen De kapitein verklaarde dat zijn schip tijdens eetie storm, in aanvaring gekomen was met een onbekend groot zeilschip, en dat hij dit vaartuig, kort na de botsing, uit 't oog ver loor. De India werd eene wand ingebeukt en begon onder water te loopen, doch men gelukte er in met zeilen het lek te stoppen. Men beschouwt als zeker dat het de In dia is, die de Kate Thomas in den grond geboord heeft. Ut een be*ltaiirl»are luchtbal lon die dezer dagen over Gent in de rich ting van Oostende doordreef, liet de lucht schipper briefkens vallen een lezer deelt ons den inhoud van een dezer briefkens mede; het luidt: afgematte, krachtelooze, zenuw achtige lieden neemt sefiëns eene flesch TH EÖBROMA, dit wonderbaar verkloekings- middel, gij zult er u zoo goed mede bevinden. De THEQBROMA geeft ons rood en kloek bloed. De depot van de goede THEOBROMA is Te Poperinghe bij M' MONTEYNE, apotheker op de Groote Markt en te Yper, bij M' LI- BOTTE, apotheker, op de Botermarkt. DiiHwelilmid.Een ballon in zee. Zondag ging de ballon De Pommern te Stettin op, met vier passagiers. Bij liet opgaan werd de ballon tegen de schouw eener fabriek geslegen en door dezen schok werden drie der luchtvaarders erg gekwetst. Een deel van het touwwerk werd afgerukt zoodat inon de klep niet kon opentrekken om te dalen. De ballon werd boven de Baltische zee gedreven en daar gelukte het M. Del- bruck, lid van den Duitschen Rijksdag, het omhulsel van den ballon te scheuren. Deze plofte neder en alles verdween in de golven. Een der vier slachtoffers, zekere Sominelach, werd door visschers gered. jLeest en Overweegt. ln plaats van de katholieke volkswetten voor faeadewetten uit te geven, Zouden wij veel beter doen die wetten toe te passen. Zoo spreekt de socialist Vandervelde. Ik begrijp dat een werkman katholiek is, maar niet dat hij liberaal weze! De libe ralen zijn de vijanden van het volk. Dit zegt de socialist ^nseele. Ja, wij moeten bekennen, de katholieken hebben reeds veel, zeer veel gedaan voor het volk. Dit is de bekentenis van den socialist Destrée. En dan durven de liberalen, die nooit iets hebben gedaan voorden minderen man, aan de katholieken verwijten dat zij debelangeD der werkende klas verwaarloozen Men weet dat volgens de wet van 10 mei 1900, de ouderlingen in 1843, 1844 en 1845 geboren, om op 65jarigen ouderdom het pensioen van 65 frank te kunnen trekken, gedurende 3 jaren, met sommen van ten minste 3 frank elk, in het geheel 18 frank in de Spaarkas moeten gestort hebben. De wet van 31 december 1908 heeft aan die ou derlingen uitstel verleend tot in 1-911, om de vereischte stortingen te doen. De personen, in 1843, 1844 en 1845 gebo ren, moesten dus reeds voor 31 december 1909 eene storting van 3 frank gedaan heb ben, om liet pensioen te kunnen trekken. Het schijnt dat er nog menigen zijn, die zulks verwaarloosd hebtien en aldus hunne rechten op het pensioen zouden verliezen. I)e minister van nijverheid en arbeid heeft nu een nieuwen maatregel in hun voordeel genomenhij heeft beslist dat al de stortin gen, voor 15 april 1910 gedaan, zullen tellen als gedaan zijnde in 1909. Zij moeten zich dus haasten om die storting te doen, en dan zorgen dat zij in den loop van dees jaar en in 1911 de overige 15 frank storten. De tal rijke pensioengilden, die overal in ons land bestaan, zullen liet zich voorzeker ter harte nemen, de ouderlingen te helpen om die for maliteiten bij tijds te vervullen. Dit geldt dus voor personen, geboren in 1843, 1814 en 1845, die tot nu toe nog niets gestort hebben. Zij mogen nog hunne eerste storting van drie frank doen vóór den 15 aprildeze zal tellen als gedaan in 1009. Zij mogen voor liet einde van het jaar eene tweede storting doen, die zal tellen voor 1910 Die achterblijvers moeten zich voor Pope ringhe, seffens begeven bij Mr Emile De Keirsgieter, bestuurder der Knechtenschool op den Kouter, te Poperinghe. Daarop een roerend antwoord van den Heer Destrooper, die zijn eerste dankwoord gaf aan God en daarna den Heer Burgmees ter bedankte om de goede en vriendelijke betrekkingen welke hij sedert zoolang met hem hield dan bedankte hij ook de Eer- weerde Heeren Geestelijken, Gemeenteraad, Kerk- en Dischraad en men zag een traau in menig oog van die zoo kristelijke en goede burgers van Stavele. Vervolgens was het de feeste in de school. Schooner versierde zaal had men moeilijk kunnen uitdenken bloemen, groen, vlaggen en schilden, zoo sierlijk en verrukkend en alles met zooveel kunstgevoel geschikt dat iedereen erbij verbluft stond, waarlijk ver bluft De Heer Scliaballie beeft er een handje van 't Was nu eerst een schoon woord van den Heer Schaballie, Hulponderwijzer, die beter dan iemand zijnen Hoofdonderwijzer kent en zoowat dichterlijk zijn stil maar deugdelijk werk doet uitkomen.' Daarna is het de Ëerw. Heer Nevejan, Pastor, die het eendrachtig werken van Priester en Meester zoowel voor oogen legt. Dan zijn het koorzangen en lie deren getoonzet door Heer Michiel Matthys, muziekstukken uitgevoerd door de Fanfaren en dat alles afgewisseld door allerlei wel- komgroeten en huidegedichten van studen ten en leerlingen der school de laatste eenvoudig en kinderlijk, de eerste ernstig en wat hooger, maar alles waarlijk wel. Twee prachtige bloemengarven wierden den Meester toegereikt de eene door de Oud- leerlingen, de andere door de schoolkinders. Alsdan bedankt de Heer Destrooper schoon, liefdevol en ontroerd Hij ontdekte na lang zoeken eene hand, tusschen gezang en gejubbel, tusschen bloem en vlag, een werkende hand 't was die van zijnen Hulponderwijzer. Het derde bedrijf speelt binnen in het huis van den Heer Hoofdonderwijzer geestelijke én .burgerlijke overheid, studenten en vrien den zijn er vereenigd zij klinken en tikken op Meester's gezondheid. Men feest, men zingt, men rookt en spreekt er guihertig ën broederlijk Vivats en Hij Leve Lang worden er onophoudend gezongen voor Meester en Burgemeester, voor Pastoor en voor veel anderen En later nam men afscheid allen waren tevreden en blijgezind. Welgelukt feestzulke feesten maken in druk en doen eenieder deugd Proficiat Mijnheer Destrooper Die hulde was U wel verdiend gij hebt moedig en dapper gewrocht gedurende zooveel jaren >p den ondankbaren akker van het onder wijs en gij hebt veel goed gedaan gij zijt een dier gewetensvolle onderwijzers die wer ken uit deugd en plicht, een dier deftige oude Onderwijzers die wel verstaan dat het onderwijs en de opvoeding der kinders het noodigste en het belangrijkste werk uitma ken op de gemeente Proficiat Mijnheer Schaballie Proficiat andere inrichters der feeste Proficiat studenten Gij hebt goed werk verricht Proficiat Heer Michiel Matthys met uwe zoete akkoorden roficiat Fanfaren van Stavele met uwen geachten Voorzitter, Mijnheer Cornelis Proficiat Burgers van Stavele al te za- Dinsdag laatst was het te Stavele volop feest! Men moest het burgerkruis van Pklas overhandigen aan den Heer Emile Destroo per, sedert ruim 37 jaren Onderwijzer. Driekleurige vlaggen wapperden vrij in de heldere lucht al het volk was te beene en op ieders gelaat was tevredenheid en blijd schap te lezen. Eerst trok men naar het Gemeentehuis de Heer Jules Lelieur, Burgmeester, in kor te maar diepgevoelde woorden, wenschte den Heer Destrooper geluk en bracht, hem hulde om zijne zoo verdienstvolle loopbaan dan vestte hij hem het Kruis op de borst Een jubelend handgeklap volgde op de woor den van den Burgmeester, terwijl de Fanfa ren geestdriftig de Brabanqonne aanhieven men Gij hebt het wel gedaan Een Ooggetuige. Verleden Dinsdag was de gemeente Vla- mertinghe in volle feeste. Men vierde immers de blijde inhuldiging van den nieuwen Bur gemeester, Mijnheer den notaris Evariste Van de Lanoitte. De feestelijkheden werden den Maandag avond otn 7 uur aangekondigd door het gelui der klokken en het losbranden van het canon. Den dag der plechtigheid was iedereen te beene reeds van vier uur 's morgens om zich aan 't werk te stellen om huizen en straten te versieren. Iedereen wilde zijn beste doen om aan den nieuwen Burgervader zijne hulde te bewijzen. Bijna op al de huizen waren opschriften van allen aard te lezen en velen waren met rijke versiersels behangen. De inwoners gingen met blijden moed aan 't werk, 'tgeen zij daags te voren niet beza ten ter oorzaak van 't slecht weder. Van 's morgens vroeg was de zon reeds gerezen en de dag beloofde schoon weder, 't Ware hier zeer moeilijk te zeggen wie den eersten prijs behaalde in de versiering der huizen, want allen deden om ter schoonst. Zelf in den Brandhoek waren de huizen wel opgezet en bevlagd. Oin twee uur kwam de Heer Burgemeester in open rijtuigde herberg den Brander aangereden. Bij hem waren de Eerw. Heer pastor Oilivier en de twee heeren schepenen Jules Delie en Alóis Arnpe gezeten. Hij werd daar in name der bevol king door den Heer Jules Delie verwelkomd. De stoet, die den Heer Burgemeester voor afging, was prachtig. Niet min dan 17 praal wagens bevonden zich in den stoet. Men bemerkte bijzonderlijk den kunstwagen van den landbouw die door den jury, om zijne buitengewoone schoonheid, buiten prijs kamp gesteld werd en daarom den eere prijs behaalde. Daarna behaalden de praalwagens van de kantwerksters en de timmerlieden den eersten prijs. De tweede prijs werd toe gekend aan de praalwagens van 't christen vlaamsch verbond en van den hofbouw. Eene eervolle melding is gegeven aan de kin ders der meisjesschool voor de groepen van den landbouw en van de verheerlijking van België. Een 40tal ruiters waren gezeten op peerden die prachtig versierd warendaarna kwam de veloclub ten getalle van 50 onder de wijze en aangename leiding van den Heer René Rouseré. Groot was het getal vreem delingen die naar Vlamertinghe gekomen waren en iedereen was verwonderd zulk eenen schoonen en rijken stoet te mogen bewonderen op eene buitengemeente. Men zal lange spreken van dien blijden dag en

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1910 | | pagina 1