NIEUWSBLAD KOOR POPERINGHE EN 01STREKEN, H B KIEZERS. ÉÉ1 DOP 1 WOONHUIS HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD verschij nende den Zaterdag namiddag. Koopt uwe MEUBELS, Stoelen. Kindervoituren, Stoors, Gordijnen. Tapijten, In den Bazar, bij Sansen-Decorte, Poperinghe Ipigl jerievig WOONHUIS BUITENLAfiDSCH ÜIEUöjS. annoncen ONDERRICHTINGEN Zondag z5« iqio. pen drukregel 10 c. herhaalde Annoncen Eerste Taps, Bollingen en llerbergkennissen mits betaling vaii 25 c". Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-nokn ingezonden worden. 5 Centiemen. 6* /aar. N* 24 INSCHRIJVINGSPRIJS Buiten grondgebied van Poperinghe Op grondgebied van Poperinghe Buitenland 4,60 fr. De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen ééns onvergeld in het blad verschijnen. Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Wekelijksche Almanak.—Mei. Zon op. Zon onder. Arrondissement YPER- POPERINGHE. Kiezing voor drie Volksvertegenwoordigers op 22 Mei 1910. I PLAATSVERVANGERS I The vel ix ÉWÉ 1 D'Hoxot r aan de Katholieke Gij moet stemmen op AL de briefjes welke de Voorzitter van uw kiesbureel u zal be stellen. Om alle nietige en ongeldige stemmen te vermijden, en niet te missen, maakt met het pot lood dat in het kieskotje hangt, het wit puntje zwart van het vierkant dat boven de namen staat der katholieke kandidaten, onder nummer 1. Kiezers gij moogt niet stemmen van boven op de lijst en dan nog levens den naam van eenen der kandidaten. Uw briefje ware nietig. Nog ietsge moogt niet stemmen voor de kandidaten der verschil- ige lijsten. Niet panacheeren. Stemt boven op de lijst, en niet anders. Van boven op den kop ONOER NUMMER fotaris BACQUAERT, TE POPERINGHE. Studie van den Notaris DEV0S TE WATOU. Maandag 23" Mei 1910, Openbare Verkooping STAD POPERINGHE, Meessenstraat UITERHAND TE K00PEN A VENDUE OU A LOUE11 a Godewaersvelde, IkUB Vrijdag 27" Mei 1910, OPENBARE VERKOOPING Notaris HAGHEBA ERT, TE PROVEN. Te koop uit der Hand HOFSTEDEKE-HERBERG Dg Kiesstrijd. Stemt dus onder het nummer 1 't !s aiiemaa! politiek!... Wat doen ze met hun geld Landbou wers f De moedige Buyl De legende der 30 millioen. Ghyverin chove. Militie. Assisenhof van Westvlaanderen. folgeiis overeenkomst. worden ingelijfd Het recht, annoncen of artikels te weigeren is voorbehouden. Hmn&HEMï 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. De Herbergiers liebben reelit aan Kosteiooze inlasschïng' van t,wee Hei|8prgf'eesten. Bijzondere buiten stad 2.50 binnen stad 2,00 Herbergiers buiten stad 1,50 binnen stad 1.00 SINXEN.s. Dynphna, Isidoor. 2e Sinxendag.—s. Joan.-Nep. s. Paschalis, Gyselbert, Fabius, Bruno. Quatert.s. Ericus, Venans. s. Ivo, Prudentiana. Quatert.s. Irma, Bernardyn v. Senen. Quatert.-T-s. Itisberga, Felix. Zondag 15 Maandag 16 Dinsdag 17 Woensdag 18 Donderdag 19 Vrijdag 20 Zaterdag 21 3 ure 56 min. 7 ure 23 inin. 3 55 7 25 3 53 7 26 3 52 7 27 3 51 7 29 3 50 7 30 3 48 7 31 Nieuwe Maan. Eerste Kwartier. Volle Maan. laatste Kwartier. Maandag 9 Mei, ten 5 ure 33 minuten 's morgens. Maandag 16 Mei, ten 2 ure 13 minuten 's morgens. Dinsdag 24 Mei, ten 5 ure 39 minuten s' morgens. Dinsdag 31 Mei, ten 10 ure 25 minuten 's avonds. 4)oEVE26'r VAX Meiiisi» llEGEUEM I IÏUETSAEHT STUDIE VAN DEN in ééne zitting, ïïa 4 ure zeer stipt namiddag, ter her- erg A la Cour de Commerce, bewoond loor M. Charles Ghillebaert, Meessen 'traat, te Poperinghe. VAN EEN GERIEFLIJK en dienste van Winkel, met 1 are 1 centiare (rond en erve, staande en gelegen te Pope- 'inghe, in de Meessenstraat, bekend bij ka- laster sectie F, nummer 521 palende noord oost M. Charles Delfosse te Poperinghe, :uid Henri Milleville-Claeys ter zelfder stad ffl west de Meessenstraat. Gebruikt door den verkooper M. Achille lesteloot-Decoker, onvergeld tot ln Juli .910. De titels, plans en veilingsvoorwaarden eruslen ten inzage der liefhebbers, ten kan oore van voornoemden Notaris. MET oetspoort, paardenstal, remise en verdere erieflijklieden, dienstig tot allen handel, iet 2 a. 73 c. grond en erve, te Poperinghe, ij de statie. Voor alle inlichtingen zich te begeven 'r studie van den Notaris Stacqimci-t. ameau Callecanes, le long de la frontièpe. un ÉTABLISSEMENT POUVANT SERVIR DE in eene zitting, om 2 uren namiddag, te Watou, in - Het Gemeentehuis VAN GEMEENTE WATOl, Gehucht den Abeele. 1Herberg S' Eloy, met -3 aren 20 cent. grond, gebruikt door René Salomé voor 3, 6 of 9 jargn, ingegaan den ln October 1908, mits 200 frs. 's jaars boven de lasten. 2 Herberg Sl Sebastiaen, met 3 aren 60 cent. grond, gebruikt door Henri Vanden Berghe tot 1 October 1911, mits 170 frs. 's jaars boven de lasten. 3" Weide waarop de Gaaipers staat, groot volgens meting 61 aren 60 cent., gebruikt door Henri Vanden Berghe mits 130 frs. 's jaars, boven de lasten. 4° Zaailand groot 1 heet. 46 aren 03 cent., sectie D, nummers 1007 en 1008, gebruikt door Camille Beddeleem en Ilenri Vanden Berghe tot 1 October 1911 mits 175 fr. 's jaars boven de lasten. 5' Zaailand groot 93 aren 80 cent., sectie E, nummers 789 en 793, gebruikt door Ca mille Beddeleem tot 1 October 1911 mits 150 frs. 's jaars boven de lasten. 6° Cijns- en Bouwgronden. STUDIE VAN DEN Allcrbesle De Wulleminnegroot 2 hectaren 60 aren onder land en weide, te Poperinghe, Wulfhulhoek, bewoond door Pieter Vandrom- me. om in gebruik te komen met 1 October 1910. avec MAIS0N usage de Cabarêt, et Jardin. "■dresser au Not aire BUTAYE, a Ypres. WTI7TQ IS meer aan te bevelen tegen Pu Lj 1 O Bloedsgebrek. Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting en alle Ziekten door overlast veroorzaakt, dan de VERSTERKENDE PILLEN. Prijs 3,00 fr. de doos van 100. Algemeen dépot: Apotheek, A. M0NTEYNE, 'öroote Markt. 18. POPERINGHE. Nooit hebben de inwoners onzer stad en onzer streek beter verstaan dat zij behooren hun plicht te doen, dan in dezen kiesstrijd. De duurbaarste belangen van de cliristene bevolking staar, op het spel godsdienstvrij heid en Christine opvoeding der kinderen zijn bedreigd In hunne schriften en vooral in hunne bijzondere redekavelingen ter herberge spre ken de geuzen alleenlijk van stoffelijke be langen maar zij zwijgen van de snoode plannen welke de vrijmetselarij gesmeed heeft. De fratnassons willen kost wat kost onzijdig onderwijs, dat is onderwijs zonder christene opvoeding, en dan nog godsdienst vervolging. Die voor de lijst nr 2 stemt, spant mede met de vijanden van den godsdienst Zijt gij dan verwonderd dat er zooveel kiezers naar de talrijke raeetingen der ka tholieken gaan Zondag laatst sprak de volksvriend M. René Debruyne, van Gent, alhier in bet Volkshuis. Voor eene stam pens volle zaal zette hij, op aandoenlijke wijze, het programma der katholieken uiteen in zake van onderwijs en van 's lands regeering. Heden, zaterdag 14 Mei, komt de machtige volksredenaar Minister Ilelleputte spre ken te Yper, in het Volkshuis. Daar zal klaarblijkend betoond worden hoe onze li berale volksvertegenwoordiger het volk be driegt als hij beweert dat de overname der Vlaander's Spoorwegen aan hem, liberaal, te wijten is. Zondag 15 Mei, om 5 ure namiddag, ko men spreken in den Katholieken Kring te Poperinghe de Heer Colaert, Volksverte genwoordiger en Burgemeester van Yper, en de Heer Huyshauwer, Volksvertegen woordiger te Gent. Al de weldenkende kie zers zijn er verwacht deze twee befaamde redenaars zullen spreken over de belangen van werkman, landbouwer en burger. Sinxen-Maandag, 's voormiddags, houden de katholieke kandidaten meetiugen:-(teii 8 l/2)te Abeele en (ten 10 1/2) te Watou des namiddags (ten 21,2) op 't Vogeltje, (ten 21/2) te Crombeke, (ten 4 1/2) te Westvleteren, (ten 5 1/2) te Westvleteren St, Sixtus. Daar zullen de kiezers vernemen hoe de katholieke volksvertegenwoordigers steeds de belangen van alle burgers hebben voor gestaan de stoffelijke belangen van geheel de streek, door de overname van de ijzeren- wegen van Westvlaanderen, door het ver beteren van kalsijden en landelijke wegen (keizeis), door het aanleggen van trams; de belangen van den werkman, door de wet op de zondagrust, door de wet op de ouderdomspensioenen aan alle oud-werk lieden, door de wet op de werkongevallen, door het afschaffen der personeele belastin gen op de werkmanswoningen, door de wet op het bouwen van werkmanswoningen, enz. de belangen van den landman, door de wet op het vervalschen der meststoffen en veevoeders, door de wet op de margarine en de botervervalsching.door de afschaffing van de Jasten op de tabakplanten, door de af schaffing van de belasting op de inixte- peerden bij landbouwers gebruikt, door het verspreiden van het landbouwonderwijs, door het aanmoedigen van beroepsvereeni- gingen van geitenhouders, hopplanters, vee kweekers of landbouwers in 't algemeen, en bijzonderlijk door het ondersteunen der ver zekeringen van geiten, zwijnen, koeien en peerden de belangen van de handelaars en kleine nering doeners, door het inrichten van talrijke tentoonstellingen geheel het land door, door het inrichten van scholen van ambachten, door het ondersteunen van be- roepsvereenigingen, kredietkassen, pensioen gilden, door het opzoeken der middelen om ile kleine burgerij op te helpen, enz. de zedelijke belangen van alle burgers door het uitbreiden van het onderwijs in de volkschool, door het ondersteunen van de vrije katholieke scholen, door het bestrijden van de geneverplaag, door het beteugelen der ontucht, door liet verzekeren van de godsdienstvrijheid voor iedereen. De vrede is in het land De voorspoed is in het land Wie wilt er weêrom twist en tweedracht inbrengen De liberalen en alle hunne aanhangers. Wie wilt er weêrom den schooloorlog, zooals in 1879, herbeginnen De liberalen en alle hunne aanhangers. Wie wilt er ons volk bedriegen door aller lei vertelsels nopens 's lands schuld Wie wilt er het volk opstoken door leu gens nopens de boerenbonden en de kloos ters? Wie wilt er het volk paaien met beloften van een frank daags pensioen... als er geld in 't hakje is, en dat de werkman het zelve betalen zou De liberalen en hunne aanhangers. Ons christen volk zal zich niet laten verlei den. Het zal stemmen voor de verdedigers van den godsdienst, van het huisgezin, en van den eigendom Het zal stemmen voor de katholieken die zes en twintig jaar het land vreedzaam bestuurd hebben Het zal stemmen voor de voorstaanders van vrede en voorspoed Het zal strijden voor God en Vaderland! Als ge sommige menschen hoort spreken, is allfes politiek Vakvereenigingen, Boerengilden, Bonden der Werklieden... 't is allemaal politiek Eraveet ge wie zulks meest roept en zegt? En zijn bijzonder twee soorten 1 lie vijanden van God en Kerk, die niet kunnen verdragen dat de priester mede lijden heeft met het volk, en de arme wroe- ters let leven wat zoeter tracht te maken. Als de priester niets deed, dan zou het zijn Se zien 'nen arme mensch nog niet staan Nifdat de priester iets doet, is het politiek Werklieden, Boeren en Burgers wat dunkt u van die kerels die met God en Kerk spotten en niet kunnen verdragen dat de priester voor het volk leeft en werkt? 2. De tweede soort zijn de tweegezichten die dbn schijnheilige spelen om het volk be ter te kunnen bedodden In de tegenwoordigheid van de priesters of vah de goede katholieken zou men zeggen dat het de beste menschen zijn van heel de wereld, maar achter den rug stoken ze de eenvèudige menschen op In de herberg liggen ze te zeeveren over Vakifereenigingen, Boerengilden, Bonden der Werklieden... en van dat alles kennen ze weinig of niets. Dat is bij die wijsneuzen allemaal politiek Wiet ge, vrienden, wat ge moet zeggen? Aan de eerste soort, aan de vijanden van God en Kerk moet ge zeggen Gijlie wilt het lot van het volk verbeteren? Welnu dat kunt ge niet als ge God loo chent en het ander leven'ontkent Ge kunt van de wereld een verkenskot en een roovershol maken... En zal het dan be ter zijn Aan de tweede soort, aan de tweegezich ten, de wolven in schaapsvel, de schijnheili gen, moet ge zeggen Go deedt beter wat minder te zagen en te zeeverenhelpt liever om vakvereenigingen, gilden en bonden vooruit te helpen, te stich ten r. te doen bloeien, dat zou veel beter zijn Van al uw gepraat en gezeever komt er bitter weinig in de schapraai en in de kleer- kas Werpt uw masker af, weest rechtzinnig en werkt meê, dan zal het lot van werkman en boer on burger verbeteren 't Is allemaal politiek Als ge daardoor verstaat den strijd voor Aulaaren lleerd, den strijd voor de vrij heid, den strijd voor het dagelijks brood... dan zeggen wij dat hij geen man is, die terugblijft of wegkruipt en er niet aan mee strijdt Suikerij VanTieghem-Dupont, Rousse- laere, is zeer spaarzaam in het gebruiken. Geen week gaat voorbij of onze liberale voddenbladen moeten kappen en vloeken op paterkens en nonnekens en ze uitmaken voor geldslokkers en wat weet ik al. Zouden dan die leugenblaadjes, die zoo goed met den rijkdom en den handel der klooster lingen willen bekend zijn, ons niet eens wil len zeggen, wat die met dat geld zooal doen? Rijden de kloosterlingen ook voor hun vermaak per automobiel zooals gezel Van- dervelde, den rijke proletaar Wonen zij op schoone 'kasteelen en villas om er den zo mer in over te brengen en er te genieten zooals den liberalen Warocqué, den socialist Terwagne en anderen! Gaan zij naar Nice en Oostende zooals Janson en Furnémont? Of wel gebruiken zij hun geld en hun tijd om duizenden kinderen te onderwijzen en op te voeden Om ouderlingen, weezen en verlatene kin deren een onderkomen te verschaffen en te onderhouden Om duizenden teringlijders, kankerachtige en allerhande besmettelijke ziekten op te passen en alle zieken, van welke partij of godsdienst ook, zonder onderscheid te dienen of bij te staan, dan wanneer zij van bloedver wanten en vrienden zelf dikwijls verlaten worden Om ten koste van hunne eigene gezondheid en hun leven, te midden van de grootste ontberingen, beproevingen en gevaren, de wilden in Afrika, China en Amerika te gaan beschaven-en bekeeren? Zegt, liberale voddenblaadjes, aan welk van de twee wordt het geld van de klooster lingen besteed, en vraagt eens aan de libera le kiezers of ze dat afkeuren? en of zij u goedkeuren van te huilen op nonnekens en paters Wie heeft er in België proefvelden, land bouwscholen en landbouwonderwijs inge richt en voor het landbouwonderwijs van 1884 tot 1907, 22,931,530 fr. uitgegeven HET KATHOLIEK MINISTERIE Wie heeft er van 1884 tot 1906 aan de landbouwers 14,741,427 frank uitbetaald als vergoeding voor het verlies van vee, paarden en varkens? HET KATHOLIEK MINISTERIE! Wie heeft er van 151,000 frank op 950,000 fr. het jaarlijksch krediet gebracht voor de landboiiwmaatschappijen HET KATHOLIEK MINISTERIE! En landbouwers, onthoudt dit wel. Wie nam er u het stemrecht af in 1879? Wie onttrok aan den Belgischen landbou wer in 't zelfde jaar twee millioen zes hon derd vijf-enrtachtig duizend franken? DE LIBERALEN. Ziet ge nu wie uwe vrienden zijn? M. Buyl heeft weer bezig geweest. Onder voorwendsel van de oude tentoonstelling van Milanen te spreken, heeft hij persoonlijk aangegaan M. Dupret, katholieke senator van Brussel, en zijn schoonzoon M. Vaes, bouwmeester. M. Buyl heeft ze effen af, be schuldigd hunne zakken gevuld te hebben met het geld dat de regeering gaf voor deze tentoonstelling. Uitgedaagd door die heeren zijne zinspe lingen en betichtingen ook buiten de Kamer te herbalen, verklaarde de heer Buyl dat hij daartoe bereid wasdoch na een paar dagen, op raad van zijn collegas der linkerzijde, herriep Buyl zijn woord niet de aantijgin gen en verklaarde zich te willen beschut ten achter het schild der parlementaire onschendbaarheid. Men weet dat een volks vertegenwoordiger niet kan vervolgd wor den over hetgeen hij in de Kamer zegt. Had hij dan Diet zelf overtuigd geweest dat 't gene hij gezegd had laster was, hij ging het zeker wel durven herhalen Uit het verslag der Zitting van den Senaat van Woensdag laatst Na eene reeks stemmingen, over punten die geene bespreking uitlokten, vroeg M. Renkin, minister der koloniën, het woord, om te antwoorden op eene redevoering, klaarblijkend met een kiesdoel door den li beraal Coppieters gedaan, over de 30 milli oen van Congo, die, beweeren de liberalen en de socialisten, verdwenen zijn. M. Renkin verklaarde dat de regeering al de maatregelen genomen heeft om de belan gen van den Staat te vrijwaren. Al de kapi talen die afhangen van de Stichting van Niederfullbach zijn in de Nationale Bank neergelegd. De 30 millioen zijn bijgevolg in veiligheid. Ik daag, zegde M. Renkin, M. Coppieters uit te zeggen in wat ik in deze zaak gefaald heb. De liberalen en de socialisten nemen hunnen toevlucht, in den kiesstrijd, tot ge- meene persoonlijke aanvallen. Ik veracht laster en beleediging, doch wil enkel hier doen bestatigen dat deze aanvallen enkel leugens en dubbelzinnigheid zijn. De vrien den van M. Coppieters plakken op de muren plakkaarten aan M. Renkin, waar zijn de 30 miljoen?". En M. Coppieters weet dat zij in de Nationale Bank berusten. Oor deelt M. Coppieters dat de handelwijze zijner vrienden overeenstemt met de eer en de po litieke eerlijkheid? Ik bedank hem omdat hij mij in staat gesteld heeft eens voor goed den laster der liberale en socialistische drukpers den bodem in te slaan. M. Buyl loopt ook overal af over liet zoogezegd verdwijnen dezer 30 millioen. Men ziet nu wat er van de zaak is. Tot nu toe hadden de plechtige overhan diging en inhuldiging van't vaandel aan eene oud soldatengilde altijd aanleiding gegeven tot oprecht vaderlandslievende feesten. Maar, Let liberaal gemeentebestuur van Ghyverinchove, met burgemeester en secre taris, twee glanzende sterren in het liberaal firmament, aan 't hoofd, hadden er, in hunne hooge vrijheid, anders over beschikt. Het vaandelfeest van Ghyverinchove moest een liberaal, een politieke feest zijn. Al wat uren in 't ronde kan liberaal hee- ten of voor den broode moet liberaal zij ff, was er in 't geheim toe uitgenoodigd en er samengekomen, terwijl de openlijke uitnoo- diging en inrichting enkel de maatschappijen van oud-soldaten uit het omliggende betrof. Mot zijne onwettige vrije reiskaart ten koste der staatskas was er ook de liberale zwaddelaar Buyl, volksvertegenwoordiger van 't, Laatste Nieuws naartoe gekomen. -. Na de overhandiging van 't vaandel door een kolonel en officieren van 't leger, speel de 't liberaal muziek vanPoperinghe een con cert op 't kiosk. En dan kwam Buyl op't ver hoog, allerlei valsche en leugenachtige reke ningen tegen de katholieke ministers, sena tors en volksvertegenwoordigers uitkramen, waarna hij de huichelarij uithaalde van niet tegen de Kerk of pmest°rs te zijn. Een man van ter plaatse onderbrak' hem En uw gehuil van bas la calotte! in de Kamer over drie weken? Buyl veranderde van kleur en ging al zwaaiend aan 't huilen Ha gij calotijn, als gij wil) tegenspreken, ge moogt hier na mij op 't verhoog het woord komen voeren! Ik zal u dan antwoorden en ge zult harde noten te kraken hebben!" En dan braakte bij nog meer zwadder uit. Als hij gedaan had, ging een man de trappen op M. Buyl, 'k zou geeyie ook een woord je zeggen. Wie zijt gij vroeg de groen uitgeslagen Buyl. Emiel Vandermotte, gemeenteraadslid te Gent. Zijt gij een socialist? Neon, een katholiek. De groene Buyl werd paarsch. Ge moogt hier niet spreken, gilde hij wij mogen op uwe meetings ook niet spre ken... hier geen calotijns... 't Is hier geen meeting, 't Is hier een vaderlandsch feest, dat gij door uwe onver draagzaamheid in eene politieke kwakzalve rij hebt doen ontaarden. Ge moogt hier niet spreken Wel g'hebt daar een calotijn uitgedaagd om na u te spreken... 't is voor u gemakke lijk om gelijk te hebben als gij maar alleen moogt spreken... 't Is hier een liberaal feest! grolde de secretaris der gemeente, ge moet van 't kiosk gaan De eene trok, de andere duwde en ze dwon gen den katholiek liet verhoog te verlaten onder het wildebeestengeroep van Buy I's gaaien. De moed van den liberalen bezwadderaar, wiens broek 'lijk een ratelpopulier aan het fiodderen gaat als hij een tegenspreker ziet, werd gansch den avond zeer druk besproken onder het aanwezige volk, maar niet ten gunste van den kalen vertegenwoordiger der liberale lafheid. Wij denken niet dat de oud-soldatengil- den gediend zijn met alzoo, zonder achter denken, aan die politieke comedie gemengd geweest te zijn. Eene herhaliDg van dit slach zou misschien wel den aftrek van zulkdanige feesten en den ondergang van al die nabloei ende gilden voor gevolg kunnen hebben. Frniikt'Sjli. De ballotteeringen. Zondag hebben in Frankrijk en in de kolo niën de ballotteeringen plaats gehad voor de Kamer der afgeveerdigden. Ér waren er niet min dan 229. De uitslagen zullen niet veel aan de verhouding der partijen in de Kamer veranderen, behalve voor de anti- ministerieele socialisten, die een twintigtal zetels gewonnen hebben, vooral ten nadeele der ruinistei'ieele socialisten. Het Heliajiit dat liefhebbers van goeden koffie over van vreugde zijn sedert zij chico- rei der Trappisten gebruiken van Vin- cart-Silly. Dépot bijgebr. Delliaize Moncarey-Sansen. Engeland. De plechtige begraving van Koning Edouard VII, zal op Vrijdag 20n Mei plaats hebben. Onze Koning Albert, zal persoonlijk naar de begraving gaan. Schrikkelijke mijnramp.--120 Slacht offers.Woensdag avond heeft eene grauw vuurontploffing eene schrikkelijke ramp veroorzaakt in eene koolmijn te Wiiitehaven; 139 mijnwerkers zijn bedolven. Men vreest dat de mijn in brand staat en dat al de mijn werkers die er zich nog in bevinden omge komen zijn. Amerika. Eene stad vernield door aardbeving500 Dooden. Woensdag, ln dezer, rond 6 ure 's avonds, heeft eene aardbeving schrikkelijke verwoestingen aangebracht in de stad Cartago. Terwijl de inwoners verschrikt op straat vluchtten, vielen de huizen in. Er zijn meer dan 400 dooden en vele gekwetsten. Tiii'liij)'. Bloedig gevecht. De oproerige Albaneezen zijn woensdag door de Turksche troepen verslegen geweest. Men spreekt van 3000 dooden en 10.000 gevan genen. De tien weldaden van de THE0BR0MA. 1. Het sterkt de menschen algemeen EEN 2. Heelt flauwte, ziekte, pijn en wee TWEE 3. Maakt u van hartkloppingen vrij DRIJ 4. Geeft uw gemoed een blijde zwier VIER 5. Jaagt bloedeloozen sterkte in 't lijf VIJF 6. De werkers steunt het op de bres ZES 7. Aan zwakken schenkt het vuur [en leven ZEVEN 8. Aan allen vreugde en nieuwe [kracht ACHT 9. Geluk en rust en heil en zegen NEGEN 10. En een lang leven bovendien TIEN KOOR Wat sehooner schat is er op aarde I)an vrij van ziekte en kloek te zijn? Vaardig lichaam, geestrijk brein Zijn boven goud en diamant in waarde En zijt gij zwak, ter neer geslagen, Hebt gij geen macht of adem meer? Gij zult uw krachten van weleer Met THEOBROMA herop zien dagen! De depot van de goede THEOBROMA is te Poperinghe bij M' M0NTEYNE, apotheker op de Groote Markt en te Yper, bij M1' LI- BOTTE, apotheker, op de Botermarkt. Door toepassing der nieuwe militiewet van 14 December laatst worden de jongelin gen, geboren in 1891 verzocht hen voor de lichting van 1911 te laten inschrijven op het stadhuis, bureel van 't sekretariaat, van 1" tot 30 Juni aanstaande en niet in den maand December zooals voortijds. Voor de inschrij ving volgens de nieuwe wet vallen de jonge lingen, die hunne vrijstelling willen bekomen, onder twee klassen 1" Zij hebben eenen broeder die in hot leger dient of gediend heeft, ofwel 2" Zij hebben eenen broeder die voor eene vroegere lichting is ingeschreven geweest. In het eerste geval is het volstrekt noodig dat de jongelingen bij hunne aangift, het regiment, de klas en het nummer van het stamboek kennen waaronder bunnen broeder gediend heeft en daarom zouden zij weldoen de livret van hunnen broeder mede te nemen naar het stadhuis. In het tweede geval moeten de jongelingen de klas weten tot dewelke hunnen vroegeren ingeschreven broeder toebehoorde. Bij gebreke van aan deze voorwaarden te voldoen zullen zij voor de lichting geene ontslaging van dienst kun nen inroepen. Moord van Wynghene. Ter dood veroordeeling. Geheel de verleden week en Dinsdag dezer week heeft het assisenhof onzer provintie zich bezig gehouden met het omlcrhoor der getuigen en betichte dezer wreede moord. Onze lezers zullen zich nog de zaak herinne ren. Hector Vandevoorde van Wynghene, had sedert lang kennis met hot meisje Helena Vercoutere. Op 29 Augusti 1909 echter, trouwde Vandevoorde met Pharaïlde Lam- paert, een bevallig 20jarig meisje van Thielt, en dit, in een oogenblik van opgewonden heid en woede op zijne vroegere beminde.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1910 | | pagina 1