NIEUWSBLAD VOOR POPERINGHE EK OMSTREKEN, KIEZERS. D B B ÉÉN DOP i WOONHUIS N° 1 verschijnende den Zaterdag namiddag. BUlTEtiMIJDSCH HIEÜOIS. HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Koopt uwe MEUBELS, Stoelen, Kindervoituren,Stoors, Gordijnen, Iapijten. In den Bazar, bij Sansen-Decokte, Poperinghe ONDERRICHTINGEN Grand Assortiment gerievig WOONHUIS NIETS ftondag 22Mei iqio. 5 Centiemen. 6? Jaar. N 25 jlgens overeenkomst. ,fste Taps, Bollingen je Herbcrgkermissen [jts betaling van 25 cn. Alle Annoncen tooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Buiten grondgebied van Poperinglie Op grondgebied van Poperinghe Buitenland 4,60 fr. De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen ééns onvergeld in het blad verschijnen. Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Wekelijksche Almanak.—Mei. Zon op. Zon onder. EENE UITD O O VEN DE NEER S. In liet arrondissement Yper- Poperinghe, bekwamen de Katholieken Arrondissement YPER - POPERINGHE. (iezing voor drie Volksvertegenwoordigers op 22 IVSei 1910. aan de Katholieke VAX llEltltlH Begerem PLAATSVERVANGERS E Theveeix Krutsaert D'Hoxdt van uw stellen. Om alle moet stemmen s welke de kièsbureél op AL de Voorzitter u zal be- nietige en ongeldige stemmen te vermijden, en niet te missen, maakt met het pot lood dat in het kieskotje hangt, het wit puntje zwart van het vierkant dat boven de namen staat der katholieke kandidaten, onder nummer 1. 1896 1900 1902 1906 20 577 22 924 25 944 28 287 stemmen tegen 18 12 11 11 133 893 222 207 Voor den slag. moogt moogt Kiezers gij nevens den naam Nog iets ge lige lijsten. Niet panacheeren. Stemt boven niet stemmen van boven van eenen der kandidaten. niet stemmen voor de op de lijst en dan liw briefje ware kandidaten der verschil- nog nietig. Van boven op den kop ONDER NUMMER Notaris BA. CQUAER T, TE POPERINGHE. Maandag '23u Mei 1910, Openbare Verkooping VAN STAB POPERINGHE, Meessenstraat. Studie van den Notaris DEVOS, TE WATOU. UITERHAND TE KOOPEN MET A VENDUE OU A LOUER a Godewaersvelde, POUVANT SERYIR DE Vrijdag '27" Mei 1910, OPENBARE VERKOOPING VAN Notaris HAGHEBA ERT, TE PROVEN. Te koop uit der Hand HOFSTEDEKE-HERBERG Waarom veranderen En dan KIEZERS, stemt van boven op de lijst, onder zoo zullen de drie katholieke kandidaten gekozen zijn. Leerzame Statistiek. Uit Ghyverinchove Kiezers, stemmen is geheim, God alleen ziet u Zwicht u van liberale verdruk kers. De Onweders in België. k /tNNONCEN ell drukregel 10 c. lerhaalde Annoncen worden ingelijfd mssmm Set recht, annoncen of irtikels te weigeren is xorbehoucten. 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. De Herbergiers hebben recht aan Kostefqoze inlassching van twee Herbergfeesten. Bijzondere buiten stad 2,50 binnen stad 2.00 Herbergiers buiten stad 1,50 binnen stad 1,00 iondag 22 Jaandag 23 Jinsdag 24 Woensdag 25 londerdag 26 Mjdag 27 Saterdag 28 II. Drievuldigh.s. Emiel, Julia. s. Desiderius, Wijbrecht. Maria hulp der Christ, s. Donatus. s. Urbanus, Denys, Aurelius. II. Sakramentsdags. Philip v. Neri. s. Maria Magd. v) Pazzi, Joannes, Beda. s. Germanus, Armenia, Aug. v. Kantelb. 3 ure 47 min. 7 ure 32 min. 3 45 7 34 3 44 7 30 3 43 7 37 3 '42 7 38 3 41 7 39 3 41 7 40 Nieuwe Maan. Eerste Kwartier. Volle Maan. laatste Kwartier. Maandag 9 Mei, ten 5 ure 33 minuten 's morgens. Maandag 1G Mei, ten 2 ure 13 minuten 's morgens. Dinsdag 24 Mei, ten 5 ure 39 minuten s' morgens. Dinsdag 31 Mei, ten 10 ure 25 minuten 's avonds. COLAKHT m [den en opgesloten, en de gekwetsten naarl het gasthuis overgebracht waar deze die I bijna de keel doorsneden was, 's anderdaags I stierf De andere verkeeren in zeer bedenke-1 lijken toestand. In de danszaal was orgel. glas, ruiten, enz. alles aan stukken geslegen I geweest. liet schijnt dat liefhebbers van goeden j koilie over van vreugde zijn sedert zii chico- zijn rei "der Trappisten» gebruiken van Vin- cart-Silly. Dépöt bijgebr. Delhaize Moncarey-Sansen. StiiKliMMl. Zeeramp. Op de Dnie per is een schip met 94 werklieden tegen [eene rots gevaren47 opvarenden zijn ver- I dronken. Amerika. Gevang afgebrand. Fn den Staat Alamba is dinsdag een gevang afgebrand: 35 negers zijn doodgebrand. Blavana. Schrikkelijke ontplof \fing. ÏOO dooden. Woensdag had in de kazerne van Pinar del Rio eene schrik kelijke dynamiefontploffing plaats. De ka- jzerne werd letterlijk vernield. Een honderd tal soldaten en burgers werden gedood het getal gekwetstenis ook zeer groot. Eenieder is het eens over de belangrijk heid der Kiezing van vandaag. En wanneer men bedenkt dat de meer derheid der kamer gevormd wordt door- de vereeniging van honderde en duizende af zonder lij ke stembriefjeswanneer men weet dat enkele stemmen voldoende zijn om 't landbestier om verre te werpendan wordt men bevangen met eenen plechligen angst bij de groolschheid van den te ver vullen plicht. De kiezingen van vandaag zullen, voor den voorspoed van het land, meer doen dan al de redevoeringen en de afzonderlijke pogingen. Zonder een Katholiek bestiervijand van alle kleingeestige gedachtenniet ver blind door godsdiensthaatrechtzinnig verkleefd aan alle volksgezinde hervor mingen, ware het vooruitzicht der toe komst donker. Maar met volle betrouwen ziet men overal den uitslag te gemoet, overal zal ieder rechtschapen burger zijnen plicht weten te vervullen plicht van erkente nis en vooruitzicht. Niemand zal willen luisteren naar val- sehe belovers en ruslstoorders omdat de ongelukkige tijd van 1879 nog niet verge len is, en omdat het volk zich ditmaal ook niet zal laten medeslepen door valsche begoochelingen waarmede men hel nu voorde 115 maal reeds tracht mede te slepen. ing, weer elk zijns weegs te gaan, dat is genwoordig het doei, meen ik, van alle anii-ciericalen. Verbeeldt u, lezers, dat de wensch van dien socialist verwezenlijkt worde, dat ons volk per force nu eens van de klavers naar de biezen wil. De katholieken zijn in minder heid. En dan? zal elk redeneerend mensch zich afvragen, waar gaat de staatswagen dan heen Volgens de bekentenis van den rooden chrijver zeiven, trekken de anti-clericalen dan elk hun eigen weg op Do liberalen trekken achteruit, de socia listen vooruit. Maar waar gaat het rijtuig dat ze voortslepen moeten Och, 't is klaar, dat blijft in 't zand steken of komt in 'nen afgrond terecht, tot schade en schande van de algemeenheid. Er zullen gebroken potten zijn, maar wie zal ze betalen?! i, f?«forkt c l&at ik dien dag niet heel klaar zag. In plaats inbeelden |tl 61 UClCï? 1ÏCIK jXHll EallMlM S j van (juimen en wijsvingers meende ik vuisten OJ) (le lijst, en niet anders. STUDIE VAN DEN in ééne zitting, m 4 ure zeer stipt namiddag, ter her berg A la Cour de Commerce, bewoond door M. Charles Ghülebaert, Meessen straat, te Poperinghe. EEN GERIEFLIJK ten dienste van Winkel, met 1 are 1 centiare grond en erve, staande en gelegen te Pope ringhe, in de Meessenstraat, bekend bij ba- daster sectie F, nummer 521 palende noord en oost M. Charles Del fosse te Poperinghe, zuid Henri Milleville-Claeys ter zelfder stad en west de Meessenstraat. Gebruikt door den verkooper M. Achillr Kesteloot-Decoker, onvergeld tot ln Juli 1910. De titels, plans en vei lingsvoorwaarden berusten ten inzage der liefhebbers, ten kan toore van voornoemden Notaris. koetspoort, paardenstal, remise en verdere gerieflijkheden, dienstig tot allen handel, met2a. 73c. gronden erve, te Poperinghe, bij de statie. Voor alle inlichtingen zich le begeven ter studie van den Notaris Hae<|iia<'i-t Hameau Callecanes, le long de la fronlière. un ÉTABLISSEMENT avec MAIS0N h usage de Cabarêt, et Jardin. Sadresserau Notaire BUT AYE, a Ypres. in eene zitting, om 2 uren namiddagte Watou, in Het Gemeentehuis GEMEENTE WATOU, Gehucht den Abeele. 1» Herberg Sl Eloy, met 3 aren 20 cent. grond, gebruikt door René Salomé voor 3, 6 of 9 jaren, ingegaan den ln October 1908, mits 260 frs. 's jaars boven de lasten. 2" Herberg S' Sebastiaen, met 3 aren 60 cent. grond, gebruikt door Henri Vanden Berghe tot 1 October 1911, mits 170 frs 's jaars boven de lasten. 3° Weide waarop de Gaaipers staat, groot volgens meting 61 aren 60 cent., gebruikt door Henri Vanden Berghe mits 130 frs. 's jaars, boven de lasten. 4° Zaailand groot 1 heet. 46 aren 03 cent sectie D, nummers 1007 en 1008, gebruikt door Camille Beddeleem en Henri Vanden Berghe tot 1 October 1911 mits 175 fr 's jaars boven de lasten. 5" Zaailand groot 93 aren 80 cent., sectie B, nummers 789 en 793, gebruikt door Ca mille Beddeleem tot 1 October 1911 mits 150 frs. 's jaars boven de lasten. 6° Cijns- en Bouwgronden. STUDIE VAN DEN Allerbeste De Wulleminnegroot 2 hectaren 60 aren onder land en weide, te Poperinghe Wulfhulhoek, bewoond door Pieter Vandrom me, oin in gebruik te komen met 1 October 1910. Zijn er redens opdat het land zijn ver trouwen aan de katholieke partij onttrekke? De liberalen zeggen ja, maar dat zegt alle oppositiepartij, al leefde zij in het luilekker land en bevredigde de gezindheid aan het roer alle stoffelijke en zedelijke wenschen. Wij, van onzen kant, verklaren het in ge- moede en vol rechtzinnigheider bestaat hier geen toestand die op verandering van stelsel roeptde tegenpartij wijst op geen enkel schreeuwend onrecht dat zij wil her stellen, en haar kiesplatform is geen enkel punt rijk, dat weerstaat aan eene ernstige overweging. Wij genieten hier de vrijheid gelijk in België die vrijheid van goed allooi uie in 't buitenland als het criterium, den toets steen der vrijheid geldt. Wie is het die dergelijke vrijheid tegen de Fransche liberie zal verruilen die liberté welke de ouders veroordeelt die hunne kinderen weigeren naar eene school te zenden waar slechte boeken worden aan gewend Wij wenschen niet dat hier, even als over onze zuidergrens, bisschoppen ver oordeeld worden die niets anders misdeden dan hetgeen hun hunne herderlijke taak voorschrijft, 't is te zeggen, de geloovigen tegen een onderwijs en leeraars zonder geloof te waarschuwen. Zijn onze mannen in gebreke gebleven daar waar er kwestie was de groote proble- mas op te lossen, die de al geheele samen leving bezighouden? Is er niet gedaan wat mogelijk en wenschelijk was uit oogpunt van arbeiderswoningen, werkongevallen ouderdomspensioenen, al hebben onze man nen het niet noodig geoordeeld de openbare weldadigheid te bestelen, de hand te slaan op het deel der onterfden, kloosterlingen te berooven, die levenslang niets hebben gedaan dan geleerd, verpleegd, verzorgd, getroost en gewezen? Zij hebben niet noodig gehad een gestolen milliard te laten stelen door hunne weerdige vrienden. Zij hadden niet noodig eens te meer te bewijzen dat onrecht veerdig goed niet gedijdt. Ziet wat onze mannen voor den boeren stiel deden. Op dat kapittel bekende Vander velde ter kamer hebben de katholieken op de oppositie alles voor, want nooit deden de liberalen het minste voor den kwijnenden landbouw, den sukkelenden, alleenstaanden boer. Ook den middenstand heeft de katholieke meerderheid hare welwillenheid betoond enkwesten ingesteld, bijzondere afdeelingen daartoe in het Ministerie van Arbeid geopend en het zal de eerste plicht zijn van het Minis terie te zorgen dat ook de burgerij gesteund en tegemoet gekomen worde. Neon, er zijn geene redens om de partij ontrouw te worden, die sinds zes-en-twintig jaar over België's lotsbestemming beschikt en sinds meer dan vijf-en-twintig jaren schitterende bewijzen van bekwaamheid werkzaamheid en politieke eerlijkheid heeft gegeven. is meer aan te bevelen tegen Bloedsgebrek. Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting en alle Ziekten door overlast veroorzaakt dan (te VERSTERKENDE PILLEN. Prijs 3,00 fr. de doos van 100. Algemeen dépöt: Apotheek, A. MONTEYNE, Groote Markt, 18, POPERINGHE. Zouden wezenlijk de roodjes zich i dat de kiezers zoo onvoorzichtig zijn, zoo eenvoudig, dat ze niet weten dat daar waar er geen leiding, geen bestuur is, er niets goeds gebeurt? Het ziet er lief uit bij eenen bouw waar metser en diener elk zijn gangen gaat; op een boerderij, waar elk doet wat ïem lust. De roodjes zouden anders moeten spreken. Zij hebben zoo dikwijls beproefd hunne the orieën toe te passen, en altijd en overal is bun werk op een sisser uitgeloopen en zijn hunne proefnemingen uiteengevallen. Zonder leiding of eenheid in de handeling, 't ding wordt een Babel, een warboel en 't moet riteen het moet ten gronde. En die stelsels zouden de kiezers, men scben met verstand begaafd, willen in 't werk Steil ft n bij 't bestuur van 't land, waarbij zul. j groote belangen op 't spel staan Het ware alsof een boer een paard aan den dissel van zijn wagen inspande, en een ander aan 't achtersponwaar ginge dat heen Wagen en beesten moesten eraan Daarop gaan onze kiezers niet los. Zij willen met den staalswagen vooruit op den weg van vrede, eendracht en voorspoedop den weg dien wij betreden sedert 1884. Sprekende over de Katholieke Regeering die sedert 1884 's lands zaken zoo uitmun tend bereddert, zegt VooruitOm dit ge vaar af te weren, moeten wij het clericaïis me zelf weren. Hier zij tusschen haakjes gezegd, dat clericalisme niets anders kan beteekenon dan godsdienst. Bijgevolg kondigt het blad van Anseele aan, dat zij den godsdienst zullen aanranden, en dat hun doel is het Combisme in ons land in te voeren. Wij slippen dat aan Het blad gaat voortA bas la calotte roepen de liberalen. Weg met het clericaal kapitalisme? kan voorloopig onze roep zijn. De roep is echter maar een strijdkreet, gemeenschappelijke strijd tegen den gemeen- schappelijken vijand om, na zijn verplette- nog zulke feesten geeft, zoudt gij we! doen oj) de plakbrieven te melden dat halfweg 't Concert de feest van kleur verandert, of liever, dat dan haar kleur te voorschijn komt, te zamen met de ware reden van de feest. Dan had iedereen geweten waaraan zich houden, en misschien onthouden. En nu, Heeren, als men wil doorgaan ais verstandig en deftig, dan moet men zijne tegenstrevers weten te eerbiedigen en hun den mond niet willen stoppen op zulke weinig betamelijke manier alhoewel gij tracht het gebeurde zoo zeer te verschoonen. Ten anderen gij hebt maar het gedacht te vragen der muziekanten van Poperinghe die toen op de... kiosk waren. Verre het meeste deel keuren uw gedrag af en laken gansch uwe handelwijze, zoowel als de dub- lzinnige inrichting van de feest. Gij zegtM. Buyl heeft die twistzoeker niet aangeraaktNiemand beweert dat maar had M. Buvl niet verlegen geweest, hij had hem ten minste laten aan het woord komen, en getracht hem te beschermen te gen den onverwachter) aanval waarvan hij het slachtoffer werd. Wat dien duim en dien wijsvinger betreft waarmede M. Vandermote in aanraking gekomen is, ik moet zeggen dat, ofwel de bovenstaande briefschrijvers... missen, ofwel Aan een schrijven van Mgr Gibier, bisschop van Versailles, ontleenen we volgende sta tistiek Een geneesheer te Parijs heeft, na twintig jaren ambtsuitoefening, zijn bevin dingen aldus samengevat 1° Op 342 ongelukkige en oneenige gezin nen, heeft hij er 320 gevonden die geen godsdienstig onderricht genoten hadden en buiten alie christelijke praktijken leefden. 2° Op 447 jongelieden, die de schande en de wanhoop hunner familie uitmaakten, gingen er slechts 1 2 naar de kerk. 3° Op 25 kinderen, die hun bejaarde ou ders harteloos behandelden, hadden er 24 met alle godsdienstpraktijken gebroken Overigens, hoe weinig men ook van den van christelijken godsdienst afweet, men is ge-|0p voorhand eene gansche Babys et Bottines en mortné, peau, mortdo- ré, vernis, bronze, chevreau-bleu, etc., en 1ei' et 2me choix, a des prix trés avantageux. Au Soulier dor, chez BEItAT-FRE-J MAUET, prés de la Gendarmerie, 56, rue de Furn.es, Poperinghe. kwam ons volgend schrijven toe. Alhoewel de brief ons gezonden werd, onder voor waarden, volgens de wet niet voldoende om ons te kunnen verplichten hem in te lasschen, drukken wij hem graag over Hij luidt als volgt Mijnheer de Uitgever, Wij vinden ons verplicht de onwaarheden te wijzigen, die voorkomen in het verslag van het vaandelfeest van 8n Mei, opgenomen in uw blad van 15" Mei. Het is valsch, dat dit vaandelfeest een li beraal en politiek feest is geweest. Alhoewel deze, die zich te Ghyverincho ve katholiek noemen zich opzettelijk ont houden hebben aan het feest mede te helpen, is hetzelve overheerlijk gelukt en van 't be gin tot 't einde vaderlands geweest, daarbij indrukwekkend, overschoon en onberispe lijk. En 't is, toen gansch 't feest geëindigd was, de stoet ontbonden en de militaire overheden vertrokken, dat onze Volksverte genwoordiger Mijnheer Buyl eene aanspraak tot het publiek heeft gericht. Het is valsch, volkomen valsch dat de sekretaris gezeid heeft 't Is hier een libe raal feest aan den onbekenden vreemde ling, uitgekocht om te Ghyverinchove te ko men wanorders veroorzaken en die stout moedig en zonder vraag de kiosk optrad om zijn ruziespel te beginnen. De Sekretaris voorzag wanorders en is op de kiosk gegaan en letterlijk tot dien vent gezegd Mijnheer, gij zult willen de goed heid hebben de kiosk te verlaten en dat nog seffens Het is valsch dat de eene trok en de ande re duwde, Mijnheer Buyl heeft dien twist zoeker niet aangeraakt, maar de sekretaris heeft, daar hij niet veel aanleg toonde tot gehoorzamen, hem met duim en wijsvinger bij de schouder genomen om te bewijzen dat zijn verzoek ernstig was die vent heeft dan van lieverlede de kiosk verlaten. Als er dus politieke comedie op handen was, dan zou ze komen van die gasten, die stoornis op touw te zien, en voeten en regenschermen die op en neer gingen. En 't zal misschien ook uit vrees zijn voor die zelfde duim en wijsvinger dat M. Vandermote een tweede maal vlucht te en ten slotte verplicht was zich in mulder te verkleeden, wilde hij zonder gevaar aan de statie geraken. Om te eindigenwij vinden het aardig dat Ons Blad van Veurne, M. Buyl toch zoo genegen en altijd gereed om zijne roem volle daden te vermelden, nog niet één woordje gerept heeft over de feest van Ghyverinchove. Of is 't misschien om door zijn stilzwijgen de schandalige handelwijze zijner vrienden te doen vergeten. Een Ooggetuige. Slaamlag. Maandag namiddag rond 4 ure kwamen geweldige regenbuien, bliksem en donder slagen, den schoonen lentedag schenden. In Poperinghe was het niet erg maar in vele plaatsen gebeurden ongelukken. Twee vrouwen doodgebliksemd te Gheluwe. De genaamde Marie Scheerlinck, 31 jaar oud, ongehuwd, wonende bij hare ouders, landbouwers in de Kamstraat, gingf rond 3 '/2 ure uit de ouderlijke woning om een hezoek te brengen aan haren broeder Me- dard. die een kwart uurs van daar woont. Zij was vergezeld van Julie Verbrugge, 18 [jaar oud, meid bij baar broeder, en op den arm droeg zij het 14 jarig dochterken van dezen laastste. Het regende en beide vrou wen gingen onder één regenscherm. Op een 200tal meters voorbij de hoeve Scheerlinck werden Marie Scheerlinck en Julie Verbrug ge door den bliksem getroffen en stuikten ten grondebeiden waren op den slag dood. Als door een wonder had het dochterken van Medard Scheerlinck geen letsel beko men het was enkel wat zwart aan het ge laat. De lijken van de twee slachtoffers zijn aan de borst gansch verkoold. Onnoodig te zeggen dat de droefheid der ouders hartver scheurend is, en dat het vreeselijk ongeluk eene groote ontroering verwekt heeft te dwongen te erkennen, dat alwie de christe- gezet hadden en die gelukkig-lijk op een fias- Gheluwe en in heel den omtrek lijke zedenleer volkomen naleeft, op den naam van eerlijk mensch ten vollen aan spraak mag maken. Anderzijds js het zoo klaar als do dag dat de ontkerstening van man, kind en huisgezin gelijk staat met het teugel-vieren aan de zedeloosheid en aan de laagste harts tochten. En dat nochtans is de gemeene taak, welke de Vrijmetselarij op zich geno men heeft en welke zij zoekt te bereiken door hare aartsvuile pérs; door hare goddelooze kongressen door hare scholen zonder of liever tegen God. Uit het diepste des harten zou in alle katholieke haardsteden dit gebed moeten herhaald worden Van de scholen zonder God en de meesters zonder geloof, verlos ons, Heer! Mochten de wetgevende Verkiezingen van heden aan de heeren der Loge andermaal toonen, dat ons katholiek België met hun walgelijk gedoe niet gediend is! Dit geve God en daartoe helpe de katholieke kiezer! ko is uitgekomen. Overigens waren de oud-soldatengilden daarin volstrekt niet gemengd, wij herhalen het, hunne taak was reeds lang volbracht en iedereen was vrij te blijven of te vertrek ken. Wij laten de uitdrukking der twee glan zende sterren in het liberaal firmament, voor rekening van uwen correspondent zij vloeide zienlijk uit de pen van een afgunstig, onverdraagzaam, heerschzuchtig tegenstre ver. Wij verzoeken u beleefd, deze terechtwij zingen in uw eerstvolgend nummer te willen opnemen en bieden intusschen. Mijnheer del uitgever, de verzekering onzer hoogachting. De Sekretaris. De 4. d. Burgemeester, (get.)R.Dehollander, (get.) T. Dequeker. Frankrijk. Bloedig gevecht lus schen Poperinghenaars en Franschmans te La Madeleine - bij - Rijssel. Een franschman gedood. In eene danszaal van La Madeleine, had maandag avond een bloedig gevecht plaats wijl de zaal proppens- vol dansers was. Jerome Decoker, en Mau rice Samyn van Poperinghe, Camille Eve- raert, schoonbroeder van Decoker, en zijn broeder, al fabriekwerkers, kwamen in deze danszaal eenige fransche gasten Opzoeken met wien zij daags te voren in ruzie gelegen hadden nopens 't verkoopen van een uur werk. Met messen en eenen bijlhamer vielen Decoker en zijn gezellen de franschmans aan. In een oogwenk was de zaal ontruimd. De politie werd verwittigd en toen zij kwa men de woestaards aanhouden, lagen drie der aangevallene ten gronde, baddend in hun bloed; een ervan was bijna het hoofd afgesneden. De vechters werden aangehou- Te Meenen was het onweder bijzonder geweldig. Het hemelsch vuur stak de hofstede in brand der echtgenooten Victor Verscheure-Pype, in de Yperstraat. In een oogwenk stond alles in laaie vlam. De woning is gansch vernield. Door het moedig opkomen der pompiers konnen stallen en schuur gevrijwaard wor den. De schade is groot doch verzekerd. In drie werkmanswoningen drong de bliksem binnen en vertrok zonder eenig kwaad te berokkenen. De oogst, het vlas en de boomgaarden heb ben veel door de hagels geleden. In de andere provintiën en bijzonderlijk in 't Henegouwsche rond Charleroy, en in Limburg woedde regen en bliksem met geweld. In Charleroy brandden drie huizen af en werd er veel stoffelijke schade aangericht. In de gemeente Kerkho- A1 de deftige menschen zijn het eens om I ven werd de zoon van den landbouwer het gebeurde van Ghyverinchove te schand-l Berckmans, in huis doodgeslegen door den vlekken; en wij verstaan gemakkelijk dat.Ibliksem die langs de.schouw binnen getre- deze, die eerst en meest de verantwoorde-1 den was. lijkheid van het gebeurde dragen, zich I Dinsdag, trachten te verrechtveerdigen en wit tel Dinsdag namiddag rond 5 1/2 ure, brak waSschen. Maar daar kan niets aan veran-1 over onze streek opnieuw een schrikkelijk derd worden. Wij hebben gansch de zaakIonweder los, gepaard, te Poperinghe, met nauwkeurig verteld zooals wij ze hebben stortregens en hagelvlagen. zien gebeuren en het is onnoodig daarop nog terug te keeren. Uit het bovenstaande schrijven blijkt dat er twee verschillige feesten waren dien dag te Ghyverinchove Eerst het vaandelfeestAanspraak, over handiging van het vaandel, en stoet... rond de straten van het dorp en daarna het politiek feest. Na het eerste deel mochten de oud-soldaten naar huis... men had hen niet meer noodig Ze hadden gediend tot lokaas om volk aan te trekken en nu mochten ze vertrekken... hunne taak was reeds volbracht ProficiatHeeren, gij haalt er eer van dat is nu eene nieuwe manier om degenen te bedanken die medegeholpen hebben om uwe feest te doen lukken. Als gij per naasten Te Poperinghe. Brand van eene hofstede. Het hemelsvuur viel rond 0 1/2 ure op het dak der stallingen van de hofstede bewoond door Jules Delbecque-Hauspie, gelegen nabij het O. H. Bosch. De man die pas lü minuten t'huis was met zijn peerd, gevlucht voor 't slecht weder, hoorde een geweldigen don derslag en ging buiten zien. Met schrik be- stadigde hij dat de dakingen der stallen in brand stonden op geheel de lengte; hij liep naar het peerdenstal maar het arme dier, door den bliksem getroffen, lag doodden kend de koeien te verlossen, trok hij de stal deur open, doch onmogelijk binnen te gaan, de vlammen sloegen hem tegen en alles stond in vuur. Hij liep binnen, riep dat ieder-

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1910 | | pagina 1