NIEUWSBLAD Ï3ö« POPERINGHE EN OMSTREKEN, HOFSTEDEKE!! HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD verschijnende den Zaterdag1 namiddag Koopt uwe MEUBELS, Stoelen, Kindervoiluren.Stoors, Gordijnen, Tapijten, In den Bazar, bij Sansen-Decorte, Poperinghe Allerbeste Maaigras gerievig WOONHUIS Grand Assortiment allerlei Gehakte Houtten, Populieren en Abeelen BERD eene Weide met Woonhuis BUlTEJiüAHDSCH WEUfflS. Zondag 3* Juli iqio. 5 Centiemen. 6? /aar. N 3i ANNONCEN )en drukregel 10 c. Herhaalde Annoncen volgens overeenkomst. Eerste Taps, Bollingen en lierbergkerraissen mits betaling van 25 cn. Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdao-nokn ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Bniten grondgebied van Poperinghe Op grondgebied van Poperinghe Buitenland 4,60 fr. De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen ééns onvergeld in het blad verschijnen. Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Wekelijksche Almanak.—Juli. Zon op. Zon onder, Notaris P EEE, te Rousbrugge-Haringhe Maandag 4 Juli 1910, Openbare Venditie van Notaris BA. CQ V AERE, Oen Vrijdag 8" Juli 1910, Notaris HAGHEBA EBT, TE PROVEN. Op Woensdag 6 Juli 1910, gelegen te Poperinghe, Te koop uit der Hand HOFSTEDEKE - HERBERG Notaris DEVOS, Maandag 18 Juli 1910, te Proven, DPENBARE VERKOOPING VAN Meubelen. Herberggerief. Vruchten te Velde. A VENDUE OU A LOUER a Godewaersvelde, 11 Ï7 T Q 1S meer aan te bevelen tegen 11 i_j T jO Bloedsgebrek, Bleekzucht, Ze- xwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting 1 alle Ziekten door overlast veroorzaakt, in ae VERSTERKENDE PILLEN. Openbare Verknoping Vrijdag 15" Juli 1910, Openbare Verknoping te I*operinglie, UITERHAND TE KOOPEN STAD POPERINGHE. Feesten èn Vermakelijkheden Notaris BOUCQUEY, TE POPERINGHE. Op Maandag '25n Juli 1910, Openbare Verkooping en Zaailanden, d'articles riches pour Enfants Waarom wij den 11 Juli vieren. Voor de werklieden die denken. De socialisten knnnen de werkmanskwestie niet oplossen. Boerinnenbeweging. OPGELET Alle affichen, annoncen, be richten, bollingen, enz. die deze week moeten ingelascht worden in r De Poperinghenaar moeten voor den Donderdag avond ten onzen bureele toekomen. M. MONTEYNE, Apotheker, worden ingelijfd Het recht, annoncen of artikels te weigeren is voorbehouden. 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. Do Morbergiers hebben recht aan Kosteloozo inlassching van twee Herbergfeesten. Bijzondere buiten stad 2,50 binnen stad 2,00 Herbergiers buiten stad 1,50 binnen stad 1,00 Zondag 3 Sol. ss. Petrus en Paulus. 3 ure 36 min. 7 ure 57 min Maandag 4 s. Anatool, Bertha, Odo, Flavianus. 3 37 7 57 Dinsdag 5 s. Marinus-, Zoë, Zenaïda, Cyrillus. 3 38 7 56 Woensdag 6 s. Godelieve, Isaias. 3 39 7 56 Donderdag 7 s. Willobaldüs, Illidius, Richardus. 3 40 7 55 Vrijdag 8 s. Elisabeth, Landrada, Kilianus. 3 41 7 54 Zaterdag 9 HH. Martelaars van Gorcum. 3 42 7 53 Nieuwe Maan. Woensdag 6 Juli, ten 9 ure 20 minuten 's avonds. Eerste Kwartier. Donderdag. 14 Juli, ten 8 ure 24 minuten 's morgens. Volle Maan. Vrijdag 22 Juli, ten 8 ure 37 minuten s' morgens. Laatste Kwartier. Vrijdag 29 Juli, ten 9 ure 35 minuten/s morgens. KANTOOR VAN DEN om 5 ure namiddag, ter herberg Café Beige bewoond door vrouw we Henri Verbrigghe, ter dorpplaats va is Westvleteren, ACHT HECTAREN TE WES T VLET EREN Tijd van betaling mits borg. Ambt van Meester DU VOS, Notaris te Watou. STUDIE VAN DEN TE POPERINGHE. om 2 ure slipt nanoen, ter herberg De Keerselaar langs de Crombeke kalsij, te Poperinghe, ten verzoeke van M. Ernile Taccoen, ie Bixschoote, STUDIE VAN DEN om 3 ure namiddag in het Bosch, genaamd DEN HÓ0RNAERT dicht de kalsijde van Watou, langs de Dui- vinnestraat, nabij de herberg' »Het Hof van Commerce OPENBARE VERKOOP1NG van verdeeld in koopen 't elks gerieve, en be Staande namelijk in ALichte plantsoenen, plantsoentoppen eiken staken, en ander eiken hout dienstig voor diltpersen, zwinkels, harnassen en allerhande alaam en getuig. IS./ Eene groote hoeveelheid fagoteft en lakkeling. C Zeer geinalikelijk vervoer. 3 Maanden tijd van betaling, voor de hoopers met borg. Allerbeste De Wulleminne groot 2 hectaren 60 iren onder land en weide, te Poperinghe Wulfhulhoek, bewoond door Pieter Vandrom ne, om in gebruik te komen met 1 October 1910. STUDIE VAN DEN TE WATOU. \m een ure namiddagter herberg IN 5REDA, -> beiooond dóór Henri Dewippe Ronde en andere tafels, stoelen, schoone achtstoof, slaghorlogie, spiegels, schoone cleerkassen, ledekanten, stoors, gordijnen vaschkuipen, seulen, marmijten, potten >annen, tellooren, lepels, forchetten, messen jnz. Toog, buffet, bassin met verdruip, tafels ampe-belge, tinnen liters en halve liters illerhande bier- en druppelglazen, vuurpot en, trabollen, enz. 22 aren Suikerbeetrapen verkocht aan de uikerfabriek van Waasten aan 26 frs de 1000 tilos op wagon te Proven. !2 aren Haver.— Aardappels en Hutleboonen. 150 blokken Hoppe met kepers en ijzerdraad. Op tijd van betalen voor de koopen bo >en de 20 franks mits goede borg. lameau Callecanes, le long de la frontière. un ÉTABLISSEMENT pouvant skrvir de avec MAIS0N a usage de Cabaret, et Jardin. adressen au Nolair e BUTAYE, a Ypres Prijs 3,00 fr. de doos van 100. Igemeen dépot: Apotheek, A. MONTEYNE, Groote Markt. 18. POPERINGHE. van 100 KOOPEN extra schoon en droog Dienstig voor iedereen. Tijd van betaling mits borg. in ééne zitting, om 3 ure slipt nanoenter herberg A la maison de Ville Groote Marktte Pope ringhe. van een goed met Woonhuis, Schuur, Stallingen en 3 hect aren, 4 aren, 1 centiare bebouwden grond, hof, weide, hooi- en zaailand, gelegen langs d'Abeelekalsijde, bij d'herberg Den vlaamschen Leeuw», ter kadaster sectie K, nummers 1035a, 1036, 1037a, 1038a, 1039a, 1041g, 1041i. en sectie J, nummers 309b en 310e. Verdeeld iti vier koopen, waarvan 1, 2 en 4 in pacht gehouden zijn door M. Camille Vermeersch-Beddeleem, tot 1 October 1915, mits 450 franks 's jaars, en koop 3 (zijnde 40 aren 35 cent. zaailand) door MM. A. en N. Lahaye, tot 1 October 1914, mits 69 frs. 10 cent. 's jaars, alles boven de lasten. ter gelegenheid der KERMIS. Kotiiliig, 3 Juli, Om 6 ure 's morgens Prijskamp voor Vinken, t.e geven door de maatschappij - De Wijngaard -. Om 10 ure Prachtige Processie, uitgaan de uit St Jans kerk. Om 5 ure 's namiddags: op het terrein van den Football-Club Kouier MATCH tus- schen den Poperingschen Football-Club en een Militair elftal van Yper. S Jali, Om 6 ure 's avonds, In den Katholieken K ing Groot Concert, te geven door het. Stadsmuziek en de Koorzangmaalschap- pij. W 'ii JtaSi. In de Meessenstraat en het Rek hof, Schie ting, voor het korps der Sapeurs-Pompiers. Itomlci-rfag. 7 Jacii, In de Veurnestraat, om 4 ure 's namid dags Vuurvogelschieting, 125 frs. prijzen. De inschrijving heeft plaats A l'Indus trie», bij Justin Mahieu, van 3 tot 4 ure. Do inleg is bepaald op 30 centiemen. Ieder ingeschreven schutter heeft recht op drie schoten. Vrijdag-, H Juli, In de St Michielstraat en op den Werf. om 4 ure 's namiddags Hondenloop, 75 frs. prijzen. De inschrijving heeft plaats in Den Bo- terpot van 3 tot 4 ure. Inleg 10 centiemen per hond. Xalerdiig, II .Saili, Om 4 ure 's namiddags Groote Bedevaart, alom gekend onder den naarn van DONKE REN OMMEGANG. Zondag IO Juli, Om 2 ure 's namiddags Gaaibolling, uit te geven door de maatschappij gevestigd ter herberg Het Firmament -. bondag, 2 7 juli, In de Casselstraat, om 2 ure 's namiddags Groote Baanbolling, 600 frs. prijzen. Voor alle voorwaarden, zie plakbrieven. met koetspoort, paardenstal, remise en verdere gerieflijkheden, dienstig tot allen handel, met 2 a. 73 c. grond en 'erve, te Poperinghe, bij de statie. Voor alle inlichtingen zich te begeven ter studie van den Notaris SSaccpuicrt. STUDIE VAN DEN Door Ster/geval. in ééne zitting, om 3 ure namiddagter herberg Den nieuwen Haan», bewoond door Désiré Schmidt, Groote Markt, le Poperinghe. van eener totale grootte van 6 heet. 72 aren 61 cent., palende aan de lieeren Vandecasteele- Valcke Marcel, Poperinghe, Lebbe-Hoor- naert Sylvain, Waereghem, Delie-Degrendel Arthur, Yper, de Posch-Boucquey We Hip poliet. Poperinghe, Cnapelynck Karei, Pope- inghe, Rouseré-Sohier Achille, Poperinghe en het Bureel van Weldadigheid Poperinghe Koop 1 gebruikt tot 1 October 1916 ten deele door Jules Citteiren en Benoit Rosseei aan 550 fr. bij jare en het huis en hof met deel weide door Jules Citteiren alleen aan 100 fr. bij jare al boven de lasten. De Logien al achter en op zijden het huis behooren de pachters toe, alsook de stakietingen die de weide scheiden.) Koop 2 loten met 6 gebruikt door Jules Citteiren voornoemd aan 525 fr. bij jare boven de lasten. De plans, tijtels en veilingsvoorwaarden berusten ten kantoore van den Notaris Hoii<M|aiey voornoemd. Men kan ook alle inlichtingen bekomen ter studie van de Notarissen Duiiioi'tiur te Brussel en anilcrlu-lte te Brugge. Babys et Bottines en mortné, peau, rnortdo- ré, vernis, bronze, chevreau-bleu, etc., en 1er et 2me choix, A des prix trés avantageux. Au Soulier dor, chez BEHAT-FHE- >l .'I/F, pres de la Gendarmerie, 56, ue de JSurnes, Poperinghe. Ka rel. Ha, Pier'k Ben blij dat ik u tegen kom. Pier. Zoo, KareiHebt gij mij iets bij zonders te zeggen Karel. Ja, man. Gij weet dat de 11 Juli nadert. Ik hope toch wel dat gij, dezen keer, uwe vlag zult uitsteken eu meè vieren ook. Pier. 't Is te zeggen... dat weet ik nog niet. 't En is niet dat ik het op de moeite zie, of op de slete van mijn vlag, maar daar is iets anders... Karel. Wat dan Pier? Pier. Zie Karei, rechtuit gesproken, als ik mijne vlag uitsteek dan weet ik gaar ne waarom. Ik versta, bijvoorbeeld, zeer goed dat men zijne vlag uitsteekt voor de processie, dat is om eer te bewijzen aan O. L. Heer in zijn II. Sacrament. Ik versta nog dat men pint en vlagt en kanontjes af schiet voor de inhaling van eenen pastoor of van eenen burgemeester dat is om de geestelijke of de burgerlijke overheid eer aan te doen... Karel. Zeer goed, Pierdaar haalt gij eer van Pier. Ziet ge welMaar 'k ga verder Ik ben er zelfs niet tegen dat men de vla^ uitsteekt bijzonderlijk als men herbergier is voor een festival, eene kermis, eenen velokoers of zelfs voor eenen... duivenvlucht. Dat lokt volk uit en dat doet de nering leven. Karel. Zeker, Pier Maar met dat al les zie ik nog niet waarom gij, die zoo ge reed zijt met uwe vlag, ze niet zoudt uitste ken op 11 Juli. Pier. Maar dat is heel simpelOmdat er dien dag niets te doen is en omdat ik geen verschil weet tusschen den 11 Juli en een anderen dag. Karel. Geen verschil? Maar Pier toch, hebt ge dan de geschiedenis niet geleerd? Weet ge dan niet dat de 11 Juli de verjaar dag is van den Guldensporenslag? Pier. 't Doet, Karei, dat weet ik zeer wel. Maar 'k weet ook dat die veldslag al ruim zes eeuwen geleden is en dat er van 1302 tot lieden al oneindig veel veldslagen gele verd zijn, waarvan sedert lang niet meer gesproken wordt. Karei,. Ha, daar hebben wij liet zie! En hebt ge nooit gedacht dat, indien de Gul densporenslag zooveel beter onthouden wordt ais de andere veldslagen er daarvoor eene bijzondere reden moet zijn. Pier. Welnu neen, zoover heb ik nog niet gepeisd. Karel. Ik wel, man. Daar is eene re den voor, en wel -eene reden van vader- landsch belang. Die reden is dat tiet, den 11 Juli 1302, op den Groeningekouter, te doen was om het bestaan, het zijn of' niet zijn van het Kristen Vlaamsche Volk. Waren onze Vaderen daar verslagen, of liever, zoo als de koning van Frankrijk, Fliepe de Mun- teschrooder, hoopte, verpletterd geweest, kort daarop werd het Kristen Vlaamsche Volk uitgeroeid en Vlaanderen werd eeue Fransche provincie, bevolkt door... Fran- schen. Pier. Dus, gij en ik, die hier nu staan te praten, zouden alleens niet bestaan? Karel. Voorzeker niet. Onze Vaderen, de vrome helden van Groeninghe streden voor tiun bestaan' en voor dat hunner na komelingen, dus ook voor ons beslaan, niet enkel als menschen, maar als vrije, Kristene Vlamingen. Dank aan den zegen Gods, dien zij vóór den strijd afsmeekten behaalden zij de zegepraal en Vlaanderen was gered Pier. Nu begin ik al een beetje te verstaan. Karei,. Luister nog wat, vriend, en ge zult het langs om beter begrijpen. Onze Va deren waren Kristenen en Vlamingen en die twee hoedanigheden waren bij hen onaf scheidbaar. Zij waren zelfs meer Kristen en daarom ook meer Vlaming dan velen het ou onze dagen zijn en dat gaf hun den moed om in don Guldensporenslag zoo held haf tig te strijden tegen de Fransche over macht. Wij ook zouden zulke Vlamingen moeten zijn want, wie Vlaming is en geen Kristen is slechts een halve Vlaming en, omgekeerd wie in Vlaanderen geboren en opgevoed Kristen is en geen Vlaming, is slechts een halve Kristen. Welnu, wij die willen dat het Viaainsche Volk geheel Vlaamse!) zij om geheel Kristen te zijn en geh Krisjen om geheel Viaamsch te zijn, wij kunnen niet genoeg eer en hulde bewijzen aan de heiden van 1302 die, door hunnen leeuwenmoed, verhinderd hebben dat het Kristen Vlaamsche Voik voor goed van den aardbodem zou weggevaagd worden. Daarom, beste vriend, vieren wij den 11 Juiijpèt alleen met de vlag uit te steken Neen, Pier jongen, er is dien dag ook iets te dóen. Hier is het eene mis van dankzeg ging/ daar is het een vaderiandsche stoet of optocht, elders zijn het feestelijke verga deringen, met vaderiandsche gezangen en voorörachten. In sommige steden waar men er de mannen en de middels voor heeft, zijn het al die feestelijkheden te zamen, Welnu, Pier, neemt gij nu aan dat de 1 Juli liet vieren waard is en dat er uwe vlag mag voor waaien, evengoed als voor de processie, de inhaling van pastoor of burge meester, en duizendmaal beter dan voor een festival, eene kermis, eenen velokoers of voor eenen duivenvlucht? Pier. Ja Karei, gij hebt gelijk. Reken dus op mij voor den 11 Juli; ik zal er bij zijn. En wordt er eene dankmis gecelebreord. eenoii stoet gevormd, een feest of voordracht gehouden, daar ook zult gij mij ontmoeten. ïkv* Wii geen iiaive Vlaming zijn en nog veel minder een halve Kristen zijn. Als het is om Vlaanderen Kristen en Viaamsch te doen herworden, zooals het in vroegere eeuwen was, daar wil ik mijn deel aan toe bijdragen. Karel. Zie zoo, Pieter, dat heet ik sprekenTot op 11 Juli dan. Hoera voor den Guldensporenslag en voor de helden van 1302? Pier. En worde Vlaanderen het Kris ten Vlaanderen van voorheen A. V. Bültynck. 112. Nadat de paus er op gewezen heeft dat er tussciien armen en rijken eene verdeeldheid bestaat, eene spanning en wrijving die voor de samenleving zou kunnen noodlottig wor den, ziet hij uit naar de middelen om in dien wantoestand beternis te brengen. Vooraleer over te gaan tot de ware oplossing bewijst hij kortboudig de volgende stelling Dadelijk komt bij iedereen de vraag op Wat willen de socialisten? Hoezij het meenen met den godsdienst, met de onschendbaarheid van het huwelijk, met het recht der ouders op hunne kind'ers laten wij hier onaange roerd. Wij hebben genoeg, om devalschheid hunner leering afdoende te bewijzen met een punt alle persoonlijke eigendom,- beweren zij, moet ophouden te bestaan om gemeen schappelijk goed te worden. Woon ik bij voorbeeld in mijn eigen huis dan mag ik zeggen dat mijn huis mijn persoonlijke eigen dom is en dat niemand anders daarin iets te zien heeft; gemeenschappelijk goed zijn onder andere de groote wegen i n ons landzij behooren aan iedereen in gelijke mate toe en elkeen mag ze gebruiken maar het bestuur daarvan heeft niet één burger in 't bijzonder in handen maar wel de gemeente, de pro vincie of de staat. Dus willen de socialisten dit verkondi gen zij luide op het bijzonder bezit af schaffen om, van alle goed, gemeenschap te maken. Dit is verkeerd want x. Het persoonlijk bezit afschaffen is nadeelig voor den werkman zelf. Wanneer een werkman zijne krachten en zijne vlijt ten dienste stelt van eenen baas, dan doet hij dit om in zijn eigen onderhoud en in zijn eigen levensbehoeften te voorzien. Hij bekomt door zijn werk een waar en eigenlijk recht, niet enkel op de uitbetaling van zijn loon maar ook het recht om dit loon naar vrije verkiezing te besteden. Laten wij nu veronderstellen dat die werk man, en door zijne naarstigheid, en door het wijs overleg zijner huisvrouw een stuivertje weglegt waarmede hij na een zeker getal jaren een stukske land koopt. Wat is dan eigenlijk die grond Zekerlijk niets anders dan zijn uitbetaald loon dat een anderen vorm heeft aangenomen De geldstukken hem voor zijnen arbeid uitgekeerd, bezat hij in vollen eigendom en hij beschikte erover, naar goeddunkenhet stuk Jand dat hij zicli -er mede heeft aangeschaft behoort hem dus op gelijke mate toe als de klinkende munt. Hij heeft alleenlijk verwisseld. Nu volgt het besluit tegen de socialisten. Aan den werkman de bevoegdheid ont zeggen om over zijn verdiend loon naar goeddunken te beschikken is hem het voor uitzicht en de macht ontnemen om zijn klein vermogen te vergrooten, om zijn positie te rbeteren. Wij kennen allen begoede bur gers die door hunnen arbeid opgekomen zijn wij kennen veel werkmansfainilien waar vader en moeder met een bewonderenswaar- digen heldenmoed den zwaren last dragen van een zeer talrijk huisgezin, omdat zij in de toekomst verwachten dat hunne kinderen hun eens zullen helpen en hun tot een zeke ren welstand brengen. Ontneemt aan de werklieden, gelijk de socialisten doen, de mogelijkheid op verbetering in hun lot, wie zal er zich nog aangespoord en aangemoedigd voelen om vlijtig te werken? Deze redeneering verklaart ons tevens het geheim van den min of meer grooten aan hang die de socialisten hier en daar vinden. Ge vindt overal menschen die te lui zijn om neerslig. te werken, die afjunstig zijn van hunne werkbroeders die aanhoudend hun plicht kwijten en alzoo niet zelden vooruit geraken. Komen nu de socialisten in zulk een midden op, zoo hebben ze algauw al de afjunstigen'en de niet werkzame aan hunne koorde vast deze hebben er trouwens niets bij te verliezen aangezien zij geen be ter bestaan te verwachten hebben. Wie echter nog zijn gezond verstand niet verloren heeft en even nadenkt waar de socialisten heen willen iaat zich zoo gauw niet vangen; en liet hij zich een tijd verleiden misschien door vaische beloften dieallen aan de op roermakers ten goede komen, het duurt niet ang of hij wordt gewaar dat de socialistische leider die hem zou willen beletten eens tot een beteren stand in de samenleving te ge raken er zelf op uit was vooruit te gera ken. Dit leert de arbeidersbeweging te Gent. Ondanks eene stevige inrichting beginnen de werklieden aldaar meer en meer hunne leiders, de socialisten, den rug toe te keeren. 't Vervolgt. Sedert een paar jaren worden er, ook in België, dank zij het optreden van Paul De Vuyst, pogingen aangewend tot vakkundige opleiding der pachteressendaartoe werden boerinnekringen gesticht, die verleden jaar reeds ten getaile waren van 65 met 6000 leden. De volgende getallen en beschouwingen toonen duidelijk het overwegend belang aan van het vraagstuk der boerinnenbewe ging hl België. In België zijn er 514,000 vrouwen die zich met landbouwarbeid onledig houden, ter wijl er slechts 385,000 in den handel en 5,000 in de nijverheid werkzaam zijn. 't Is de vrouw die het beheer voert over veestal en neerhof. De melkopbrengst beloopt alleen tot 360,000,000 frank per jaar, wat ruim zooveel is dan al de inkom sten der spoorwegen en bijna zooveel als de waarde van al de kolen die jaarlijks in België opgedolven worden. De cpbrengstwaarde van het pluimvee is heel wat grooter dan het bedrag van het zoo kolossale budjet van oorlog in België. De kiekenverkoop is in geldelijk opzicht bijna zoo belangrijk als de verkoop der zwa re trekpaarden. Toch zijn er slechts 25 huishoudscholen waarin landbouwonderwijs gegeven wordt tegen 5oo waarin geen landbouwonder wijs hoegenaamd gegeven wordt De vakkundige opleiding der pachteressen was bijgevolg tot op heden een braakveld 't is te hopen dat de pogingen die nu in die richting beginnen aangewend te worden, goede vruchten mogen voortbrengen. Daartoe is het, naar onze bescheiden mee ning, noodig dat men zich bepale tot ver spreiding der onmisbare wetenschappelijke grondslagen van den landbouw eu flinke technische vakkennissen, en geen nuttelooze dingen aanleère. Daartoe moet men ook de ouders weten te overtuigen van liet wenscbe- lijke aan hunne dochters, zoo liet hun moge lijk is, een flinke vakkundige opleiding te laten geven. Men moet wel bekennen dat vele ouders vele moeders vooral, die de middelen ter hand hebben om hunne dochters een be hoorlijke opvoeding te laten geven, van dit wenschelijke niet genoeg overtuigd zijn en in eene verkeerde richting zeilen. Wij spre ken van persoonlijke bevinding als wij zeg gen dat in vele hofsteden van eenig belang de moeder die van den morgend tot den avond aan 't slaven is, in geenen deele meer wordt bijgestaan door hare verkeerd opgelei de dochters; wij weten er zelfs waar de dochter des huizes den landbouw geheet ver leerd heeft, een prinsesleventje leidt en zelfs geabonneerd is aan een Fransche gazet om haar Fransch te onderhouden; voor geen geld ter wereld zou zij de handen willen uit steken aan eenig werk in den stalde koeien melkendat is goed voor moeder en dc meid En 't ergste van al is dat de moeder zelf zoo iets natuurlijk vindt. Nog een piano er bij en de educatie ware volledig. En wat zal een jonge landbouwer inet zulk eene pachteres wel aanvangen? (Handelsblad). Frankrijk. De spoorwegramp. De bilan van de schrikkelijke spoorwegramp van Viüepreux is thans bepaald vastgesteld 22 dooden, 60 gekwetsten en 2 verdwenen personen. Sprinkhanen op Korsika.Een groo te vlucht sprinkhanen is op 't zuiden van Korsika neergekomenen verwoest de stre ken van Bonifacio en Figari. In het arron dissement Calvi, ondanks alle pogingen die tot hunne verdelging aangewend worden, vermeerdert het getal sprinkhanen alle da gen. Men heefter op twee dagen 30,000 kil. bedolven, en de velden zijn nog overdekt met deze insekten die gansch den oogst af knagen, zoodat er niets van overschiet. Xmuivaclatigc en zieke personen aan wie café verboden is, inógen suikerij Van Tieghem-Dupont, Rousselaere," gebruiken. Schipbreuk. 55 dooden. Twee ijslaridschegoeietten,llygie»en «Glaneux- bemand door vijf en vijftig matrozen, en be- hoorende aan de bretonsche streek, dit jaar reeds zoo 'erg beproefd, zijn met man en muis vergaan. FiigrEaiiti. De eed des konings. Bij zijne troonbeklimming moet de koning van Engeland eenen eed afleggen waarin beleedigingen staan jegens den katholieken godsdienstalzoo wordt, in den koninklijken eed, de H. Mis - afgoderij genoemd. Die hatelijke woorden zijn eene herinnering uit den akeligen protestantschen tijd, waarin het op doodstraf aan eenen katholieken priester verboden was in Engeland de H. Mis op te dragen. Langzamerhand is aldaar meer vrijheid voor de katholieken binnengedrongen, bij zooverre zelfs dat, voor sommige zaken, de katholieken in Engeland op meer vrijheid en gelijkheid kunnen wijzen dan de katho lieken van de katholiekste Janden. Die eed stak dus geweldig af Ook protes teerden de katholieken tegen zijn behoud, die de trouwe katholieke onderdanen in hunne heiligste gevoelens trof. Deze week heeft de opperminister. M. Asquith, in de Kamer eene wet neergelegd die de woorden van den eed des Koning verandert. De wet werd in eerste lezing aangenomen met 283 stemmen tegen 42. De fanatieke protestanten hadden nogthans eene bewe ging in gang gesteken om zulks te beletten. Men ziet dat men naar hen niet geluisterd heeft. En men heeft wel gedaan. Kostbare roos. Onlangs wandelde de hertog van Marlborough met eene juffer in de hovingen van een engelschen bloemist, toen het meisje in bewondering bleef staan voor eene van de prachtigste rozen. De her tog plukte de bloem en overhandigde haar aan de juffer, 's Anderdaags stond hij niet weinig verbaasd toen hij de rekening ont ving van den bloemist, en wel- eene gepe perde rekening want men vroeg hem zoo maar 3,750 fr. voor de roos. De hertog ver koos te pleiten, doch de bloemist heeft het proces gewonnen, daar hij kon bewijzen dat hij tien jaar lang opzoekingen gedaan heeft om die nieuwe soort van rozen te kunnen kweeken. Ik weet niel alles, maar wat ik weet, is dat de schoonste keus van MEUBELEN en STOELEN te vinden is, in den Bazar, bij Sansen - Decorte, Poperinghe. Trouwe bediening genadige prijzen. Groote keus van Kcrkesiaeleii, üuilM'Iilancl. Een bestuurbare ballon vernield. Eene nieuwe bestuur bare ballon De Deutschland was dinsdag morgen te Dusseldorf opgestegen met 17 passagiers. Op eene hoogte van 1250 meters werd hij door een ijswolk en een hevigen storm verrast. Hij viel neder en kwam te recht op een bosch. Niemand werd gedood, maar gansch de ballon is vernield. Buslaml. Doodelijk spel. Vier schooljongens, le Koursk, die krijgsraad speelden, hebben een hunner makkertjes opgehangen. Marokko. Het spel herbegint. 't Was een tijd rustig in Marokko en rr.en scheen geene gevechten tusschen de Marok kanen en de Franschen meer te moeten vreezen. Men verneemt thans dat er over eenige dagen te Tadla, in de streek van Ca sablanca, een gevecht geleverd is tusschen de Aït-Attab, Aït-Ouma en de Beni-Mousse- stammen eenerzijds en de fransche troepen anderzijds, 't Ging er verwoed toeDe Ma rokkanen verloren ongeveer 1300 krijgers, en de Franschen hadden 13 dooden en 71 gekwetsten. Vcrccnigilc-Siatcn. Een trein door bandieten tegengehouden. Een trein van de Oregon Schort Line werd maandag, nabij de poorten van de stad Ogden, door drie gewapende bandieten tegengehouden. De kerels bedreigden de reizigers met revolvers en plunderden hen uit. Degenen die verzet boden werden mishandeld. De overheden zoeken de stout moedige kwaaddoeners op. De hitte. De hitte is op dit oogen- blik zoo ondraaglijk in Amerika dat de' menschen binnen 's huis niet kunnen blijven. Zij eten en slapen onder den blooten hemel. In eenen enkelen dag stierven 63 personen aan de gevolgen der hitte, waarvan in Chi cago alleen 31. Op andere plaatsen bezwe ken 150 menschen. De thermometer wees 5 dagen lang 42 tot 44 graden en in liet lommer 36. Arme vriend, wat scheelt er? Ik ben zonder couragie, zonder macht of kracht, zonder adem, het minste werk vermoeit mij. Karei, jongen, gij lijdt aan neurasthé- nie. Ik weet het wel, de dokter heeft het mij gezegd hij zegtge moet distractiën nemen neemt dit, neemt dat, maar niets helpt. Wilt gij genezen Ja, parbleu Hewel, ga bij uwen apotheker en vraagt hem eene flesch THEOBROMA het is een wonderbare krachthersteller van het zenuwstelsel, gebruikt liet juist gelijk of dat het in de explicatie te lezen staat, en binnen eene maand zijt gij een ander mensch. Zoo gezeid, zoo gedaan. De goede THEOBROMA kost 3 fr. Hier in Poperinghe, is de depot bij In Yper bij M. LIBOTTE, Apotheker.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1910 | | pagina 1