BREUKEN NIETS BUlTENkANDSCH NIEUttlS NIEUWS UIT BELGIE. Een deel der Wereldtentoon stelling vari Brussel door brand vernield. Binnen 3 weken zal alles hersteld zijn. Op Zondag 21 Oogst igio, HEBBER GKE/U1/S eesten en Vermakelijkheden. Wetensweerdigheden. HOPPE. BUIIGE HST AN DEN VAN Charles Bouthé-Gorsells, NOTARIS HAGHEBAERT, Genezing zonder operatie MARKTPRIJZEN. z.elsgenoegen, zoo vol blijde beloften voor (ie toekomst van ons volk Gebenedijd zij God in het Allerheiligste Sakrament des Aufaars Besluit van huis En welke indrukken draagt gij 't congres mede vraag ik in 't naar gaan aan een priester. Dat veel dingen, bij 't eerste opzicht onmogelijk, toch doenlijk zijn indien men ijverig en aanhoudend wil' werken; dat tiet, congres zijn heste zorgen aan de jeugd heeft besteed en alle belang gehecht aan degelijk godsdienstonderwijs waaruit geble ken is eens te meer al de invloed van bel onderwijzend personeeldat bet congres in zijn geheele geslaagd is boven en buiten iedereens verwachtingen en dat men het nog zal hergaan Uw Afgevaardigde Volgenden brief is ons door een onzer Lezeressen ingezonden geweest,met vrien delijk verzoek van inlassching na hel verslag der zoo welgelukte feesten van Rousselare. Wij voldoen volgaarne dezehare vraag. De omplakbrieven alom rondgestuurd, en al wat men geschreven had over 't Congres van Rousselare het 11, Sakrament ter eere, beloofden groote en prachtige feesten, en inderdaad, alles is ten besten afgeloopen. Moge het vele vruchten dragen Maar ik vraag mij af, waarom als er alzoo van die schoone, grootsche, indrukwekken de plechtigheden plaats grijpen, waarom is dat altijd uitsluitelijk voor het mannevolk. Het Congres heeft drie dagen lang geduurd en niet een uurtje voor de vrouwspersonen (er is hier geen kwestie van een pleizierreisje dat doet men als men wil,) maar moest er ei nen oproep gedaan geweest zijn aan het vlaamsch kristen vrouwvolk van West- vlaanderen, in groot getal zouden zij er aan beantwoord hebben, en gelijk schrijver Cse- sar Gezelle in zijn Engelendale zegt over de kinders, alzoo, meen ik over de vrouw Zij heeft ook hare gedachten, haar eigen droefheden, en haar blijdschappen en haar eigen roepingen, heimelijke, prachtige roe pingen overgezonden door onzen Hemelschen Vader. Hebben de vrouwen immers ook geen hert en geest die dienen soms verkwikt en ont wikkeld te worden 't zou wel de reize weerd geweest zijn, om aldaar eens eenen bijzonderen voordracht te hooren over groot sche en heiiige zaken en over de werken die ten allen kante moeten ondersteund zijn. Ten anderen, is er ievers spraak van om halingen, beijvering van broederschappen en eoufrerien, van de H. Mis van eerherstel ling, van dagelijkse!;# aanbidding, ja, dan en daar mag de vrouw de bijzonderste rol uitoefenon. God gave dan, als er toekomende jaar, 't gene ik hoop. nog een Eucharistisch Con- gres plaats zal hebben, 't is gelijk in welke stad van ons Vlaanderen, dat er wel iets zal ingericht zijn en lot stand zal komen vooi de vrouw en dat. er vele, zeer vele, zullen optrekken om dan met nog meer hert, kracht en sterken wil te werken en te strij den voor bet goede. gische Schrikkelijke Brand. - De Bel- Engelsche en een deel der Fransche sektien vernield. - Brussel - Kermis gansch opge brand -Vele miljoenen schade. Een ware ramp heeft Belgie getroffen. Het werk van driejaar om van de Brussel- sche Wereldtentoonstelling de volmaaktste en aangenaamste te maken welke men tot lieden-toe te zien kreeg, werd zondag in een drietal uren, gedeeltelijk vêrnield door eene schrikkelijke brandramp. Het begin van den brand. Het was zondag avond rond 9 ure. De ho vingen waren schitterend verlicht en eene ontelbare menigte volks verdrong zich ten allen kante. Wijl op de verhoogen en kios ken muziekkorpsen hunne uitgekozene stuk ken ten gehoore gaven, zag men eensklaps rook stijgen uit het dak van het middenge deelte van den grooten voorgevel. Een mi nuut later steeg eene vlam hoog de lucht in, den voorgevel op gansch zijne lengte met eene roode klaarte overdekkende. 't Brandt't Brandtwerd geroepen. De akelige mare verspreidde zich seffens over al en de honderdduizenden bezoekers die in de tentoonstelling waren, liepen allen ver schrikt dooreen, niet wetend waar naartoe. In een oogwenk stónd den prachtigen kunst gevel van liet Belgisch paleis in vuur en vlam. De Engelsche en Belgische sektien, alsook Brussel-Kermis in brand Men heeft geen water. De verwarring was onbeschrijfelijk, sef fens werden al de pompiers van stad en om liggende verwittigd, doch men kon in 'teer ste niet blusschen door gebrek aan water wat na een kwartier uur slechts gelukte intusschen stond geheel de middenhal in vuur, dit, aangejaagd zijnde door een ster ken wind, laste de Engelsche afdeeling aan, daarna was het de beurt aan de aanpalende Brussel-Kermis, waar alles de prooi der vlammen wierd. De vuurgloed was verschrikkelijk, nie mand kon er dicht bijkomen. Het nieuws verspreidde zich in stad bliksemsnel, en deed eene ontzaggelijke menigte naar de plaats der ramp snellen. De soldaten kwamen sef fens de orde bandhaven om de storraloo- pende menigte op afstand te houden. De brand zette nog steeds zijn vernielings werk voort, na de Engelsche sektie werd de Fransche aangevallen, de brug over de Sol- boschlaaD, die de twee afdeelingen scheidde, had men reeds met dynamiet doen springen, doch vruchteloos. Het vuur werd woedend door do wind aangedreven, men vreesde dat heel de expositie ging afbranden. De genie van Antwerpen die bijgeroepen was, pom piers en soldaten vochten lijk de leeuwen tegen het vernielend element. Een ijzingwekkende vuurpoel. Een ijzingwekkende vuurpoel is de brand rond 11 ure. De voorgevel en de Iielgische afdeeling liggen platBrussel-Kermis siaat in volle vuurde Engelsche afdeeling is vernield en op dit oogenblik breidt het vuur zich eveneens uit rechtover het Holiandseh pa viljoen, aan de prachtige Hal der stad Parijs en de groote restaurant Du val, langs den kant van den hof van Elsene. Het vuur woedt nu op eene uitgestrektheid van duizenden en duizenden meters, en dat in een reusachtig vierkant van 15 hectaren. De vlammen slaan hemelhoog op, geweldig alles overrompelend. De wanden van de restaurant Duval en van het paviljoen der stad Parijs worden als weggebeten door het vuur: de wanden smol ten als weg, rolden op, krompen ineen. Het Holiandseh Paviljoen werd een ooaen- blik bedreigd door het feit. dat, zoo de groote gevel van het Paviljoen Parijs ware neerge vallen op de Natielaan, het' Paviljoen van Groot Nederland, palend aan dit van Neder land, vuur zou hebben gevat. Gelukkig viel die gevel in der. vuurpoel zelf. Rond middernacht braken de artilleurs met bijlen den planken vloer uit op het uit einde der fransche afdeeling, palende aan de Italiaansche, alle brandbare voorwerpen werden afgerukt, dit gedeelte werd hard nekkig bekainpt en met het vallen van de wind werd den vooruitgang van den brand gelukkig belemmerd, het was bijna 1 uur Men had stroomen water den vuurgloed ingezonden. De wilde dieren van Bostock verstikt. In de dierengaarde van Bostock. in Brus sel-Kermis, boort men de leeuwen en de tij- rers vervaarlijk huilen. Het schijnt dat dezr dieren, door rook half verstikt en woedend gemaakt door de naderende vlammen, er met alle geweld willen uittrekken. liet nieuws wordt zeifs verspreid dat de leeuwen uitgebroken zijn. Dadelijk worden aan den ingang van Brussel-Kermis, tien soldaten en gendarmen met geladen geweer opgesteld om desnoods de wilde dieren neer ie schieten. Dit was niet noodig. De vlammen hunne verwoesting voortzettend, bereikten weldra de dierengaarde. Thans staat de ronde barak in vlam, om huld door dikken rook. De wilde dieren ma ken een helscb lawaai, de leeuwen brullen vreesdijkzij zien de dood voor oogen. Maar een minuut is verloopen. Het gebrul van leeuwen, tijgers, panters, witte beren, verzwakt, sterft langzamerhand uit. Zij zijn verstikt. Als de houten kornissen instorten, als geheel de barak slechts een vuurpoel ge lijkt, leeft geen enkel wild dier meer. De dieren die geen kwaad veroorzaken als ossen, zebra's, olifanten, hadden door het personeel gered geweest. I)e apen liet men allen in vrijheid in het Ter Kamerbosch waar men ze nu aan 't opzoeken is. Bostock heeft waarlijk op enkele dagen vele tegenslagen gehad Ten eerste, werd eene temster door een leeuw erg gewond ten tweede, een temmer, die zijn hoofd in den muil van een leeuw stak, is bijna het hoofd afgebeten. Gelukkiglijk behield hij zijne geestestegenwoordigheid, greep zijn revolver en loste twee kogels in het lijf van het wild dier. De leeuw loste. Bedienden snelden den ongelukkige ter hulp die in zeer ergen toestand naar het gasthuis over gebracht is. Thans, met de vreeselijke brandramp, verloor Bostock inrichting en dieren geschat op eene totale waarde van 1 V% miljoen. De diamanten. Onschaibare rijkdommen zijn verloren. Het zal zeer moeilijk wezen de schade zelfs bij benadering te scbalten. Velen hebben dadelijk gedacht aan de kostbare wonderwerken onzer juweliers, aan het Stadhuis van Brussel, uit edelge steenten vervaardigd, aan de diamanten van le Boei s Company. Het Stadhuis van Brussel dat men bij het sluiten der hallen om 6 ure, in een c 'Srefort had gcMolen, werd ongeschonden terug gevonden. De gekwetsten. Een dertigtal personen zijn gekwetst ge worden door glasscherven en zijn verbonden geworden aan de verschillende posten van het Roode Kruis. 21 Huizen verbrand. Een-en-twintig huizen van de Solbosch- laan, gelegen tusschen de twee bruggen, zijn door de vlammen lieelemaal verleerd. De oorzaken van den brand. Zal men ooit de oorzaak kennen dier amp die miljoenen en miljoenen verslond, eene groote hoeveelheid kunstwerken, voortbrengselen die door hunne zeldzaam heid de aandacht van talrijke bezoekers hadden getrokken? Drie exporten zijn aangeduid om de oor zaak op te zoeken. Van heden af is men jvertuigd dat de kortsluiting, noch zelfonl- lamming van kunstzijde niet kunnen inge roepen worden. Er blijven twee veronder stellingen a) onvoorzichtigheid van een rooker, wier sigaar of sigaret, niet uitge doofd, in een hoek zou geworpen zijn b) kwaadwilligheid. 225.000 Bezoekers. Men berekent dat er zondag meer dan 225.000 personen de tentoonstelling bezoch ten. Op bet oogenblik der ramp, om 9 ure s avonds, was er in Brussel-Kermis eene zoo groote opeengepakte menigte, dat men zich met moeite in de straten kon bewegen. De puinhoopen. Ooi 4 ure 's morgens boden de brandende puinhoopen een droevig schouwspel aan tiet was eene aangrijpende dooreen mengeling van verwrongen ijzerwerk, geplooide stalen zuilen, en hoopen materialen allerlei, waar onder onberekenbare rijkdommen lagen be graven en waarvan men nog enkel de assche zal terugvinden. Heropening der Tentoonstelling. Maandag rond 10 ure werd de ontzagge lijke menigte, die zich voor den hoofdingang bevond, in de tentoonstelling toegelaten. Er is wellicht nooit meer volk 'opgekomen dan toenmen heeft 93.000 fr. inkomgeld ontvangen. Het afgebrand gedeelte der tentoonstelling is afgeslotenen niets is beter geschikt om over den omvang dierramp te laten oordeelen. Van liet hoofdgebouw is slechts het ge raamte gedeeltelijk overgebleven van al de pracht dier overschoone tentoonstelling valt niets meer te bespeuren dan verbrand hout en verwrongen ijzer. De pompiers zijn nog steeds tor plaats. Het vuur smeult midden dien puinhoop, en gedurig wordt er nog water gestort. Geniesoldaten van Antwerpen zijn toe gekomen. Die jongens doen overal hun best en werken met een grooten ijver. De dieven aan 't werk. Werd er gedurende den nacht niet gesto len? zal men vragen. Van zoodra het nieuws van den brand in de stad bekend werd, is het schuim der be volking naar de tentoonstelling gekomen. Gedurende den nacht was een streng toezicht noodig om eerlooze kerels van het terreiD te houden. M. Wetz, wiens villa zich achter Brussel- Kermis bevindt, werd op eene treurige wij ze voor zijne offerveerdigheid beloond. Hij had doorheen zijn huis meer dan 300 perso nen laten vluchten, die wat laattijdig in Brussel-Kermis waren gebleven. Een dief hepft tiet geharrewar benuttigd om aan dien eddmoedigen man voor 17.000 fr. actiën te stelen alsook allerlei familie stukken, die voor hem eene groote weerde hadden. Bericht aan den Koning. De Koning die zich in den Tyrol bevond werd denzelfdon avond nog per telegram verwittigd. Woensdag was de Koning te Brussel terug en wendde hij zicli ter plaats der rump. Donderdag bracht hij een nieuw bezoek aan de tentoonstelling. Kostbaarheden gered. Vier gobelins van de fransche afdeeling waarvan een alleen 400.000 fr. weerd is zijn bijtijds kunnen gered worden. De dokumenten en de medalies van het Paviljoen der stad Parijs en de papieren van het algemeen fransch kommissariaat zijn eveneens in veiligheid kunnen gebracht worden. De schade. Het is Engeland dat de meeste onherstel bare verliezen geleden heeft; het was voor de eerste maal dat dit land op zuike belang rijke wijze deel nam aan eene wereldten toonstelling vele kostelijke stukken van oude kunst zijn in den brand vernieldvier kamers met meubels uit de middeleeuwen waren verzekerd voor 500.000 fr. negen uitstallingen van juweeliers hadden eene weerde van 2.750.000 fr. eu van de jnweelen blijft om zeggen niets meer over. Het is bijna onmogelijk de schade te bere kenenen. Da brusselsche agenten van den Lloyd van Bonden zeggen Het waarschijnlijk totaal verlies zal 50 miljoen frank zijn Brussel-Kermis en Luna-Park, do beigische afdeeling, nahij don bijzondersten ingang de engelsche afdeeling en het paviljoen van de stad Parijs en de fransche gaanderij zijn heel en gansch vernieldde fransche afdee ling 25 ten honderd; de italiaansche afdee ling 5 ten honderd, en Bovrii en Revillon 20 ten honderd. De verzekering. Wat de verzekeringen betreft, die zijn in de tentoonstelling door weinige beigische maatschappijen aangegaan, hoop en al voor twee of drie miljoen. De vreemde maat schappijen zullen meest te betalen hebben. Bijna al de tentoonstellers waren ver zekerd. Wie bet. meest te beklagen zijn, zijn do kleine handeldrijvcrs, voor wie de tentoon stelling eene broodwinning was; zij hadden, meest allen, gansch hun klein kapitaal in de tentoonstelling gestoken. Deze slachtoffers waren vooral talrijk in de beigische af ieeling en in Brussel-Kermis Wat er gespaard bleef. Zijn gespaard gebleven de fransche gaan derijen uitgevend op de groote gaanderij, de gaanderijen van Italië, Perzië, Turkije, Denemarken, Oostenrijk, Hongarië, Grie kenland, Yereenigde Staten, Zwitserland, de machienengaanderij, het Italiaansch paviljoen, de halle van het spoorwegmate- rieel, de paviljoenen van Uruguay, Herstal, Monaco, de bijzonder prachtige Duitsche afdeeling, de paleizen van Holland, Spanje, Brazilië, de paviljoenen van de steden van Canada, van de automobiels en vliegma- chienen, de paleizen van fransche en beigi sche landbouw en de huisarbeid. Zooals men ziet, is het grootste gedeelte der prachtige wereldtentoonstelling ge spaard gebleven de tentoonstelling beslaat 105 heet. waarvan 16 plat gebrand zijn. Er is dus meer dan genoeg om de bezoekers te voldoen. Ook stroomen zij gedurig in groot getal toe. Geen moed verloren. Is de ramp groot geweest, de moed dien iedereen aan den dag legt om haar, in de maat van het mogelijke, zoo spoedig moge lijk te herstellen, is niet minder groot. Engeland wil hare afdeeling hei-inrichten. Frankrijk zal de gaanderij die door het vuur et aangetast werd, binnen enkele dagen kunnen heropenen. Men zal de drie vakken die door het vuur vernield zijn, voorbij den grooten trap die de engelsche met de fran sche afdeeling verbomit, herbouwen. Do nternationale gaanderij van de machienen was woensdag reeds voor het publiek op nieuw toegankelijk. Er is ook kwestie vpn eene beigische af- ieeling te maken in de zaai van de tijdelijke 31 ijskampen. Men zou in dat uitgestrekt okaal de voortbrengsels verzamelen van de beigische tentoonstellers die hunne stands zouden willen herstellen De collectiviteit van de juweliers en goudsmeden, wier schatten men ongedeerd in de kofferforts teruggevonden heeft, zal hare tentoonstel- lingbiermaken in het schoon paviljoen der spiegelruitfabrieken. Wat de puinen betreft, die zullen, achter gevels en latwerk verdoken worden. De op ruimingvan de puinen en verwrongen ijzer werk zal eerst na de sluiting der Tentoon stelling, in november of december aanstaande gebeuren. Met eene nieuwe engelsche afdeeling, een heringerichte beigische afdeeling, of liever ie hervolledigde aldeeling, want wat er in andere gaanderijen der Tentoonstelling van overblijft is nog zeer aanzienlijk, een nieuw Brussel-Kermis, een schijn van her- bouwingvan den monumentalen voorgevel, zal men binnen kort nog niet eens zien dat de brand zoo wreed huisgehouden heeft in de Tentoonstelling; deze zal blijven wat zij was een juweel, dat de algemeene bewon dering afdwingt. Talrijke processen om de verantwoordelijkheid en de schade vergoeding vast te stellen zullen voorzeker uit deze ramp spruiten. De nieuwe gevel. Woensdag heeft het uitvoerend komiteit het ontwerp van gevel aangenomen, door :len bouwmeester Acker voorgesteld. Deze gevel, zal aan de hoeken 15 meters on aan de vleugels 9 meters hoog zijn. Men zal de werken onmiddelijk beginnen. De heropbouwing van Brussel-Kermis. De beheerraad van Brussel-Kermis had woensdag namiddag ai de vergunninghouders van het Oud-Kwartier bijeengeroepen op eene vergadering. De opkomst was zeer talrijk Al de belanghebbenden waren aanwezig. De voorzitter Fritz Rotiers, kondigde aan dat de beheerraad besloten had het kwartier herop te bouwen Een aannemer heeft, inderdaad, de verbintenis aangegaan van voor 1 septem ber Brussel-Kermis uit hare puinen te doen oprijzen. Men zal dag en nacht werken en huizen in hout optimmeren, die de vernielde woningen zullen vervangen; men zal er hei uitzicht van oude huizen aangeven. De huur ders zullen geen nieuwe pacht moeten tee kenen De opruiming is reeds begonnen en twee honderd werklieden zullen gebezigd worden. Er werd ook aangekondigd dat de beheer raad zoo spoedig mogelijk verscheidene groo te feesten in Brussel-Kermis zal inrichten De deelneming. Dinsdag heeft liet uitvoerend komiteit 160 telegrammen van deelneming ontvangen van bijna alle Staten der wereld. nai-om zijn zoovele lieden krachte loos, seffens tenden, zonder moed, bleek van kleuren, waarom lijden zoovele lieden aan hartkloppingen, waterzucht, hoofdpijn, ze nuwkoortsen? Omdat zij flauw zijn, omdat zij bloedarmoede hebben. Daarom moeten zoo vele lieden, mannen, vrouwen kinderen zoo lang lijden en het is met het ocg op de menschlievendheid dat de uitvinder van Theo- broma zijn geneesmiddel in den handel heeft gegeven Als men overweegt dat vele dezer kwa len die als ongeneesbaar worden aanzien met THEOBRÜMA kunnen verbeterd worden, dan is het eene plicht aan alle lij ders die men kent te waarschuwen dat dik wijls met een of twee flesschen ervan hun ne ziekte kan geholpen worden. Tc Poperinghe bij M' MONTEYNE, apothe ker op de Groote Markt en te Yperbij M LIBOTTE, apotheker, op de Botermarkt. I-Visülii-Sj!t. Schrikkelijke spoor wegramp, 43 dooden, 60 gekwetsten. - Zondag morgen had te Saujon, nabij Bor deaux. eene schrikkelijke botsing plaats tusschen een verachtenden pleziertrein en een goederentrein. Op den pleziertrein zaten meer dan 1000 menschen de twee eerste rijtuigen schoven ineen en de macliienen waren verbrijzeld. Onbeschrijflijke toonee ien gebeurden tor plaats der ramp. Men telt 43 dooden en een honderdtal gekwetsten. Peru. MijnrampIn eene mijn in den omtrek van Fasco, heeft er eene grauw vuurontploffing plaats gehad. Ongeveer 400 werklieden werden bedolven, waarvan er 200 dood en 200 gekwetst zijn. Oostenrijk. Keizerlijke verjaar dag.Donderdag heeft keizer Frans-Joseph te Ischl den 80n verjaardag zijner geboorte gevierd. Groote feesten grepen hiervoor plaats itsiiie. De cholera. In het zuiden van italië is de cholera uitgebroken Er zijn reeds 21 dooden. De overheden nemen de noodige maatregelen om den geesel te be perken lie 8niket'ij Yan Tieghem - Dupont, Rousselaere, blijft BITTER maar is zuiver en gezond. STADSNIEUWS. Gemeenteraad. In de zitting van den gemeenteraad onz.er stad, gehouden oj zaterdag laatst, werden eenige wijzigingen toegebracht aan het reglement op het keu ren en wegen der hoppe. Aanstaande week zullen wij het nieuw reglement volle dig mededeelen. Deze week ontbreekt er ons de plaats voor. Begin van brand. Maandag mor gen, zijnde O. L. V. Hemel vaartdag, ont stond een begin van brand in bet huis der Vrouw Weduwe Adolphe Vandecasteele, in de Yperstraat. Ter eere van het H. Sakrament dat moest voorbijtrekken tijdens de processie, had de vrouw binnen in den salon verscheidene koersen aangestoken en er niet opgelet dat do gordijnen er juist nevens hingen. Nau welijks waren de keersen in brand of een Ier gordijnen schoot in vuur. Seffens trok de vrouw deze af, niet zonder moeite en zich aan de handen verbrand le hebben. Nauwelijks was dit eerste gevaar verdwenen of eene f weede gordijn greep ook vuur, juist zoo het muziek daar voorbijtrok. Eenige muziekanten wilden binnen maar de deur- was op slot. De vrouw, die alleen in den salon was, poogde eerst het vuur uit te doo- ven doch vruchteloos; zij liep de deur ope nen en toen de muziekanten ter hulp kounen komen, hadden de vlammen zich reeds me degedeeld aan de stoor en het bovenste be hangsel. Seffens werd alles afgetrokken en le redders gelukten erin de vlammen uit te dooven. Een hunner, Jules Flou, die met de hand de brandende houten galery en de ijzeren staaf benedentrok werd lichtelijk de hand verbrand eu de arm van zijn tuniek verschroeid. Vrouw Vandecasteele werd nog al erg ran beide b inden verbrand. Bij Jufvr. Lconie Sanson, in de Pries terstraat, deelden de keersen het vuur me- aan eenige gemaakte bloemen, doch dit werd seffens uitgedoofd. Nachtsloorders. Zaterdag nacht ond 12 ure, wérd in de Yperstraat proces verbal opgemaakt tegen L... J. voor nacht- gerucht en dronkenschap. Proces is insgelijks opgemaakt tegen eenige jongelingen, gewone klienten, die zondag avond rond 12 ure, half bedronken ijnde, geheel de Casselstraat overeind zette door hun wild getier. - Diefstal In den nacht van zondag tot maandag, werden bij Seraphin Verhae- ghe, wonend bij de Leene 125 planten tabak estolen die buiten hingen om te drogen. - Gebeten. Marcel Vanoverbeke, zoon van Alfons, die woensdag op wandel was langs de Reninghdstkalsiede en bij de her berg - Den groenen Jager wat te naar van len hond kwam, werd door dezen al achter in het been gebeten. - Een solo-slim werd vrijdag avond ge peeld ter herberg In den Arend gehou den door M. Emile Bobeau op de markt, door M. J. Cassiers. Zijn tegenspelers waren M. A Monteyne, M Lobeau. O. Logghe en M. Em. is meer aan te bevelen tegen Bloedsgebrek, Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting n alle Ziekten door overlast veroorzaakt, lan ae VERSTERKENDE PILLEN. Prijs 3.00 fr. de doos van 100. Algemeen dépot: Apotheek, A. MONTEYNE, Groote Markt. 18. POPERINGHE S®rovenWerkongeval.De brouwer lulien Butstraan, kwam dinsdag van bet veld gereden met een voer geladen met 600 schoven. Op den dam gekomen sloot hij de remmen van den wagen maar opeens sloeg gansch het voer om, de geleider onder de schoven begravend. Men liep hem ter hulp en verscheidene mannen moesten een kwart uurs werken om den brouwer uit zijnen ne- teligen toestand te verlossen. Hij klaagt van rtwendige pijnen en is bedlegerig. Ktoii*l>rtii^K-<>. Botsing. Dinsdag avond had alhier dicht bij de marktplaats eene botsing plaats tusschen eenen camion en den tram De knecht Vanstrazeele, in dienste bij M. Feys, brouwer te Beveren, kwam huiswaarts op zijn camion gezeten, toen opeens de tram van *9 1)2 ure, die van Poperinghe komt, achterop den camion botste, die op de rig- gels reed. Door de duisternis had de stoker dit niet belet. Verschrikt gingen de peerden op holzij liepen echter niet ver want zij vielen tus schen de twee bruggen over-de plaats. De geleider Vanstrazeeb- is de schouder ver stuikt en een der peerden is insgelijks licht gekwetst door den val. Camion en tram hebben beide maar geringe schade onder gaan. Moord. Zondag nacht tijdens eenen herbergtwist gerochten Schoeiez en Alfons Baeke- landt in ruzie over eene kwestie op dewelke zij reeds dikwijls geredekaveld hadden. Buiten gekomen geraakten zij handgemeen. Baekelandt trok zijn mes en bracht zijnen tegenstrevereenen sleek in den buik; eeni- uren nadien was Schoelez een lijk. De ongelukkige, 41 jaar oud, was gehuwd en /ader van verscheidene kleine kinders. De dader is slechts 20 jaar oud. H«'4 schijnt dat liefhebbers van goeden koffie over van vreugde ziin sedert zij chico- rei der Trappisten gebruiken van Vin cart-Silly. Dépót bij gebr. Delliaize Moncarey-Sansen Athlétiques. (U. B. S. S. A Dit zal de jonge spelers meer moed geven en aan de liefhebbers van stad de gelegen--1 heid verschaffen in het seizoen verscheidene schoone matchen bij te wonen. zeer sterk gemaakt, beste merk, in alle kleuren te verkrijgen aan zeer genadige prijzen bij Berat-Fremault, Veurnestraat Poperinghe. Wirlrijdcn. Velodroom Yper. Zondag 21 Oogst, om 2 3/4 ure: 1/ Belangrijke match van 50 km. achter tandems, tusschen Van JIoi waert, Buysse en Vandenberghe. 2/ Snel- en premiekoersen voor de 9 tandems. 3/ Premiekoersen in 2 reeksen van 10 km. voor de gangmakers (entraineurs). 4/ Koers voor geabonneerden. Negen tandems zijn aangeworven vooi dien buitengewonen match te entraineeren waaronder wij de namen vinden van Otto- Catulle, Spiessens-Smet, Verstraeten-Beele, de gebroeders Debaets, Burggraeve-Vandae- lo, Wancour-Lambot, Niedergang-Pierre, Defraye-Verschoore, Coussement-Heindricx Ronde van Belgie. 70 RitHarelbeke-Charle roi, 144km. Uitslag: 1. Coomans, ten 5 ure, 2 Lauwers, op 35 sec., 3. Méchant, op 3g sec., 4. Van lerberghe, ten 5 11. 5 111., 5. Vandaele, ten 5 u. 8 m. Haidon, 7. Vinck. 8" RitCharleroi-Luik, 177 km. Uitslag 1. Ma tagne, ten 6 ure 41 min., 2. Haidon, op 1/2 lengte, 3. Behaeghe, op 1/2 lengte; 4. Coomans, op een wiel, 5. Lauwers, 6. Rossan, 7. Vandaele, 8. Wauters, Méchant, 10. Lenoir. 9e Rit; Luik-Brussel, 133 km. -Nog 3i rijders vertrekken. Uitslag 1. Wauters, 2. Vandaele, 3. Coomans, 4. Lauwers, 5. Haidon, 6. Heyvaert, 7 Billiet, 8. Budts, 9. Bettens, 10. Vanlerberghe. Algemeene klasseering 1Coomans, 37 p., 2. Van daele, 46 p., 3. Matagne, 58 p., 4. Lauwers, 63 p., 5. Behaeghe en Haidon, 82 p., 7. Méchant, 114 p., 8. Vanlerberghe, 118 p., 9. Rasson, 120 p., 10. Hey vaert 129 p. De Belgische Bol cVOr werd gewonnen door de gebroeders Georget, hebbende 848 km. 400 m. afge egd in 24 uren 2. Marcel Berthet-Lapize, op een wiel 3. Francois Faber-Engel, op een ronde4. René Vanden Berghe-Alfons Spiessens op 2 ronden Dewaide-Dequesne waren 3o ronden achter. Roubaix24-urenkoers. 1. Depauw Achiel, met 726 km. 400 m.; 2. Colsaet, met 722 km.; 3. De- loffre 4. Lafourcade 5. Van Daele 6. Desmet Dupont8. Leleu. Charleroi3-urenkoers.14 Deelnemers: t. Van Houwaert, met 104 km.; 2. Adam, op 5 lengten Lamon, op een lengte; 4. Sackx 5. Monseur 6. Heusgen. VLIEGEN. Het hoogterecord is 2o5^ meters. Drexel heeft te Lanark, in Schotland, 6700 voet (2057 m.) hoog gevlogen. Rond het oosteni van Frankrijk. Deze be langrijke vliegproef in Frankrijk gegeven in 6 etapen elk van rond de i3o km. op gestelde dagen te vliegen eindigde dinsdag met de aankomst te Parijs. Twee liegers hebben het volhouden 1Leblanc, 2. Aubrun. Leblanc is overwinnaar der Ronde en behaalt den prijs van 100.000 fr. Beide vliegers die de 6 vluchten der Ronde afgelegd hebben binnen den gestelden tijd werden geestdriftig toegejuicht. Leblanc heeft de 790 km. afgelegd op 11 u. 56 min. ongeveer. De vliegweek te Oostende. De stad Oostende zal ook hare vliegweek hebben van 29 Augusti tot den 4 September, doch er zal slechts een enkele vlieger aan deelnemen, en dat is Jan Olieslagers, de antwerpsche duivel. Met een zulken is het genoeg. ROEIEN. Kampioenschappen van Europa te Oostende I. Vier roeiers 1Italië 2. Belgie 3. Frankrijk. II. Skiff1. Frankrijk met Delaplane 2. Zwitser land met Stockly 3. Italië. III. Twee roeiers 1. Belgie met Visser-Molmans Frankrijk op eene halve lengte gewonnen in de laatste honderd meters. IV. Twee roeiers (decouple): 1. Frankrijk met Delaplane en Rocchesini 2. Italië. V. Acht roeiers: 1. Belgie, (Sport Nautique van Gent), gewonnen met 3 meters; 2. Italië; 3. Hon garië 4. Frankrijk. 1 in S' Six-lloleii, bij de We Dewancker, S'-Sixtesiraat. Te verhollen: eene pij pegaal, om Gure, 'J in il<> Wageniiiakerij, bij CamiHe Pareyn, Abeele-kalsiede. Een konijn, wegende 10 pond, 3 lat de See, bij Garcon Room, Dasdreef. Tuinbolling 12 franken prijzen, I Sn tien faroenen Spriet, bij Camille M outers, bij de Wolfholle, Op Maandag 22 Oogst 1910, Combat - Bolling, A wille de Florence, bij Re; Synaeve, Boeschepestraat, GAAIBOLLINGEN. Crombeke.- Op Zondag 11 September, lor herberg De Hooge Zaag bij D. Wyl- leman Ippervogel20 fr.Zijdvogels lOfr.; Kallen 5 l'r. Inleg 65 cent. voor 2 bollen. Mén neemt zooveel bollen als men wilt. BAANBOLLING. Poperinghe. Gehucht 'l Gouthof). )p Zondag 21 Oogst.—60 Fr. Prijzen.— le prijs 20 fr. Inschrijving van i 1)2 tot 2 1)2 uren, ter herborg De Landing bij August Dehondt. Inleg 20 centiemen. Stad l>riiüM-l. Leening van 75,000 000 fr. (1902). 40" trekking.13 augusti 1010. 11549 n. 2 uitkeerbaar me'tJr. 100,000 845 n. 16 id 2,500 -845 n. 5 id 1,000 4779 n. 18 id 500 11547 n. 24 id 500 Deftige Meid, kunnende goed koken, vraagt L) plaats in klein en stil huisgezin. Inlich tingen ten onzen bureele Terstond t«* pacluteu u rerkmanshuisje voor 2 personente ver- VV pachten. Inlichtingen ten bureele. Schoenwinkel, gelegen ie midden de stad Yper, over te nemen. Iulichtin- ;en ten onzen bureele. De nieitue iiiliiiNterw. M. Paul Beyryer heeft het ambt van minister van binnenlandsche zaken aangenomen. Bimssel17 Aug.Markt vast. Poperinghe (stads- lood) nieuw gewas 70-72 1/2 fr.; Aalst 72 1/2-75 fr. Poperingheiq Aug.—Markt prijshoudend. Pope- nghe 1908, 32-35 fr.; 1909, 87 1/2 fr.; 1910, nieuw ?ewas, voor stadshop 70-72 1/2 fr., voor parochie- ïop 67 1/2 fr. Men zegt dat er handelaars zelfs 70 fr. zouden geboden hebben voor groene parochiehop. Naarmate de pluktijd nadert schijnen de boeren min der tevreden te zijn over de vermoedelijke opbrengst. Antwerpen18 Aug. Markt vast. Aalst, beschik bare waar g5 fr., nieuw gewas 75 fr., Poperinghe, beschikbare waar (1909), 75-77 fr., nieuw gewas frank. POPERINGHE, van 14 tot 21 Oogst. Geboorten. Albert Gesquiere, z. v. Cyrille en Aicia DeheegherMaurice Carpentier, z. v. René en Juliana Top. Louis en Marie-Louise Snauwaert, z. en d. v Jul ien en Louisa Vanden Bergh. OverlijdensPolley Cornelis, 83 jaar, landbou wer, echtgenoot van Sidonie Verclyte, wijk L. Delepiere Amand, 75 jaar, zonder beroep, echtgenoot van Virginie Lauwyck, wijk D. Mev. Boucquey Maria, 67 jaar, grondeigenaarster, weduwe van i° M1' Ignatius Roelens en 2° van M' Hippolyte de Posch, Gasthuisstraat.Irma Schmidt, 32 jaar, bijzondere, weduwe van Iienri Geirnaert, Groote Markt. Huwelijksbeloften—CynWe Huyghe, briefdrager met Lucia Debandt, zonder beroep, beide te Pope ringhe. —Achille Deschuytter, landbouwer te Watou, voorgaandeliik te Proven met Maria Verclyte, zonder beroep te i'Aperinghe, voorgaandelijk te Geut. Emile Lysv, smid met Juliana Foutreyn, kantwerk ster, beide te Poperinghe. Maurice Delbaere, land- werker met Maria Techel, kantwerkster, beide te Poperinghe. —Henri Polley, bakker te Bruay (Frank rijk) met Alida Samyn, naaister te Poperinghe. Huwelijken. Elie Muylaert, 22 jaar, fabriek werker met Maria Heze, 20 jaar, kantwerkster, beide te Poperinghe.Camille Allard, 32 jaar, plafonneur met Magdalena Hannebouw, 36 jaar, mode werkster, beide te Poperinghe. PRIESTERLJKE BENOEMINGEN Bisdom Brugge.De E. H. Delanote, pastoor te Ooteghem, is pastoor deken benoemd te Ghistel. Zijn pastoors benoemd te Ooteghem, de E. H. Crevits, pastoor te Ettelghem; te Ettelghem, de E. H. Delameilleure, onderpastoor in St-Pieter te Yper; in St-Eloy te Kortrijk de E. H. Masselis, pastoor te Steene, in vervanging van den E. H. De Tollenaere, die zijne rust neemtte Steene, de E. H. Leroye, regent van de H. Geestschool te Kortrijk; te Steen- kerke, de E. H. Van Hoonacker, onderpastoor te Ghistel, in vervanging van den E. H. Deckmyn, die zijne rust neemt. SPORT. Fonlhuü. F.C. Poperinghois. De Poperinglchc Football-Club heeft zich deze week, samen met 18 harer leden aangesloten bij Hl divi sie van de «Union Beige des Sociétós de Sports Te I-£oop Per occasie bij Gyrille Hosdey,Au Café Francais», l'perstraat, Poperinghe 1. goede Voiture op 2 wielen, voor muilof ponney, te koop voor 70 fr.; 2. 14groote Trabollen (kaasbollen) zoo goed als nieuw; genadige prijs. Uit ter hand te koop, schoon, gerievig en kloekgebouwd Woonhuis, dienend voor herberg, met verscheidene schoone bene- denplaatsenkeuken, kelder, voute, cour en hof; groot 1 a. 50 ca. (9 meters facade langs de straat)gelegen in de Meessenstraat n° 10. Voor alle inlichtingen zich te wen den tot den eigenaar-bewoner Camille Claeys. nrachtig rijtuig inet vier plaatsen voor vol- 1 wassenen en twee voor kinders. Kan ingespannen worden met een of twee peer- den.Voor inlichtingen wende men zich ten onzen bureele. Siiilicrij Van Tieghem-Dupont, Rousse laere, is zeer spaarzaam in het gebruiken. Mesa Jongeling minstens 15 jaar oud wordt ge vraagd voor koeiwachter op hofstede dicht bij de stad; hij moet goed kunnen melken Loon volgens werk en verdienste. Inlichtingen ten onzen bureele. Timmermans-en meubelmakersknechten wor den seffens gevraagd bij Paul Nuyts, Donckèlestraat, te Hazebrouck. Gevraagd 4 goede trouwe Schoenmakers. Standvastig werkgoed loon.Inlich- iingen bij Adolphe D'amour, Rekhofstraat, Poperinghe. BERICHT. Ik heb de eer kenbaar le maken dal ik mij ten huize begeef voor het aftrekken van bier en «rijn. Door mijn goed werk en matige prij zen, hoop ik tloor uwe aangename orders vereerd te worden. Casselstraat, 20, Poperinghe. KANTOOR VAN DEN TB PROVEN. Meclst van opl&o*!. Alle persoon heeft het recht, binnen de 15 dagen na den overslag van 19 Augusti 1910, opbod te doen op eiken afzonderlij ken overslag der hierna beschrevene goe derente weten GEMEENTE PROVEN. P Schoon RENTENIERSHUIS met verdiep, achterkeuken, schuur, en cijns tot 1 mei 1917, staande ter dorpplaats, en be woond door Mad. Obyn, aan 11 frs. te maande. Maar overgeslagen, frs. 3,140.00. 2° Partij ZAAILAND, nabij de plaats, groot 48 aren 30 cent gebruikt door Pe trus en Georges Dever, aan 73 frs. 's jaars. Maar overgeslagen frs. 2,100.00. 3° 1 hectare 50 cent. ZA AILAND, langs de Blockstraat. gebruikt door Fideel Lievois aan 140 frs 's jaars. Overgeslagen frs. 5.000 00. 4° WOONHUIS met schuur, stallingen, un 76 aren 70 cent. erf, hof en zaailand, langs de Blockstraat.- gebruiktdoor We Van- densteendam, en Achiel Looien, aan 225 frs. s'jaars. Overgeslagen frs. 5,900.00. 5° 45 areu 90 cent. ZAAI LAN D, in den Ganadahoekgebruikt door Camiel Tailly, aan 40 frs. 's jaars. Maar overgeslagen frs 1,200.00, GEMEENTE CROMBEKE. 6° 2 heel. 86 aren 26 cent. TAILL1E- en PLANTSOEN BOSCH, gelegen tus schen de Hand- en Doornstraten. In regie. Maar Overgeslagen frs. 5,300.00. Ieder opbod mag niet minder zijn dan 1)10e der bedoelde overslagsom, en moei gedaan worden bij bevelschrift van deur waarder te betcekenen ten kantore van voornoemden Notaris HAGHEBAERT, aémaa/' men alle inlichtingen kan bekomen. De alom vermaarde Familie VERD0NCK, Ban- I dagisten-Orthopedisten, drie maal gebreveteerd I voor breukbanden zonder staal en zonder élastiek. j Leveranciers van den Staat en Zeewezen Burger- en Krijgshospitaal. Deze zullen U vrijwaren van alle nuttelooze uitgaven. Wekelijks wordt onze hulp ingeroepen van per- I sonen met breuken zoo groot als een kinderhoofd, v eroorzaakt door operatie of door het dragen van slechte banden, bijzonderlijk door de elastieke, die door hunne uitrekking zonder waarde zijn voor het ophouden eener begin- of volledige zak I breuk. Vraagt honderde adressen ons uit I menschlievendheid gegeven, van personen 1,2 I en 3 maal geopereerd en die na de operatie dui- j/.endmaal slechter waren. Neemt wel in acht dat I wij door onze qojaren ondervinding alles kunnen beteugelen, door onze veelvoudige stelsels van I Breukbanden. Kinderen worden gewaarborgd j genezen. 1000 frank belooning aan gelijk welken Specialist of Breuklijder welke het boven- I gemelde kan weerleggen. Misgroeiingen.Zelfde Huis gelast zich bijzon der met 't reclit- maken van alle misvormde lid maten, zooals misgroeiingen der ruggraat, ar men, beenen en voetenBijzon dere Toestellen om de hooge rug te doen verdwij nen en de slechte houding bij kiu ders. - - Onzicht bare Corsets om de misgroeiing der ruggraat te genezen, noodig in dit geval. Buikbanden - Bijzonder Huis voor het maken van Buikbanden. voor vrouwen die lijden aan allerhande zakking van den buik. M' Frangois VERD0NCK, Kerkstraat, Anseghenv bij-Kortrijk, is sprekelijk den Maandag, van 9 tot 4 ure namiddag, in den Gouden Appel, Rijssel- wijk, Kortrijk. E11 Mr Honore VERD0NCK, bij de nieuwe post tc Oostende, is sprekelijk den Zaterdag in het Hotel Den Gouden Hoorn, Simon-Stevinphuts. Brugge. Alle andere dagen ten hunnen huize in de voormiddag. Op verzoek begeven de heeren VERDONUk hun ten huize van eenieder. Poperinghe, markt van den 19 Oogst. Tarwe, heet. 17,06 - Rogge 12,20 - Havef 12.20 - Aardappelen, 100 k. 10,00- Boter kil. 3,10 a 0,00. Eieren de 26, 2,70

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1910 | | pagina 4