NIEUWSBLAD VOOR POPERINGHE 01STREKEN, Cliarronneriooularectiaierie HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD verschijnende den Zaterdag namiddag. Koopt uwe MEUBELS, Stoelen, Kindervoituren,Stoors, Gordijnen, Iapijten. Sn den Bazar, bij Sansen-Decorte, Poperinghe iersof AANBESTEDING BUITENhAflDSCH JilEUOJS. NIEUWS UIT BEIiGIE. Zondag 4n September iqio. 5 Centiemen. 6^ Jaar. Nr 40 ANNONCEN Den drukregel 10 c. Herhaalde AnnoncGn Eerste Taps, Bollmgea en Herbergkermissen mits betaling van 25 cn. Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden, INSCHRIJVINGSPRIJS Buiten grondgebied van Poperinglie Op grondgebied van Poperinglie Buitenland 4,60 fr. Uitgever, VALERE S A N SEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 16, Poneringhe. Wekelijksche Almanak.—September. Zon op. Zon onder. Notaris TOMMELEIN, OVEHSL Donderdag 8 September 1910, STAD POPERINGHE, Gemeente WAT0U, nabij 't Dorp). Notaris BOÜCQUEY Vrijdag 9 September 1910, Huis, Stallingen en Schuur A VENDUE OU A LOU UI! a Godewaersveltle, Notaris VANDE LAN0ITTE, na~TFalïng. paleis yan Jasticie te YPER. Openbare Verkooping GEMEENTE VLAMERTINGIIE GEMEENTE LOCRE Notaris De Grave, UIT TER HAND TE KOOPEN TE STAYELE, (dorpplaats). aan den Kerktoren en Kerkgebouwen. s Voor den vrede des herten. DE HOPOOGST. De Tentoonstellingen van Hop in IB10. Voor de Vrouwen, volgens overeenkomst. worden ingelijfd mm Het recht, annoncen oj artikels te weigeren is voorbehouden. 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. Do 1 teibergiers hebben recht aan Kostefooze inlassohing van twee Ilerbergfeesten. Bijzondere buiten stad 2,50 binnen stad 2,00 Herbergiers buiten stad 1,50 binnen stad 1.00 De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen ééns onvergeld in liet blad verschijnen. raam Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zatergad Nieuwe Maan. Eerste Kwartier. Volle Maan. Laatste Kwartier. 4 s Rosalia, Ida, Silvaan. 5 ure 2 min. 6 ure 22 5 s Bertinus, Laurentius, Aquila. 5 4 6 19 0 s. Humbertus, Zacharius. 5 5 6 16 7 s. Regimi, Christina, Hilduardus. 5 7 6 14 8 Maria Geboorte.s. Adriaan. 5 8 6 12 9 s. Georgonius, Omaar. 5 10 6 10 10 s. Hilarius, Theodoor, Niklaas v. Tol. 5 11 6 8 Zaterdag 3 Sept, ten 6 ure 6 minuten 's avonds. Zondag 11 Sept, ten 8 ure 11 minuten 's avonds. Maandag 19 Sept., ten 4 ure 52 minuten s' morgens. Zondag 25 Sept, ten 8 ure 54 minuten 's avonds. KANTOOR VAN DEN TE CORTEMARCK. om 2 ure namiddag, ter hei'berg De Statie, i bij G. Delannoy, te Cortemarck Statie, van langs en nabij den Steenweg naar Duinkerke. 1 Woonhuis-Herberg, genaamd De Nieuwe Herberg en 67 areif 99 cent. erf. Verpacht aan Émile Bruneel. Ingesteld frs 3000. 2 1 Heet. 20 aren 50 cent. Zaailand in twee partien. Verpacht aan Achille en We Jan Dereckx. Ingesteld frs 6250. 3 1 Heet. 53 aren 90 cent. Zaailand, en Weide. Verpacht aan René Ruyssen. Ingesteld frs 6700. Langs den Steenweg naar den Ouderdom. 4/0 Heet. 73 aren 10 cent. Zaailand. Verpacht aan Charles Dejonghe te Re- ninghelst. Ingesteld frs 3725. 5 3 Heet. 70 aren 60 cent. Zaailand en Weide. Verpacht aan Petrus Joye. Ingesteld frs 16.875. STUDIE VAN DEN TE POPERINGHE. (ineene zitting) om 3 uren namiddag, tor herberg bewoond door Henri Catrycke, Casselstraat, te Poperin- ghe. VERKOOPING VAN POPERINGHE (bij de Leene.) 5 aaneenhoudende Woonhuizen met 9 a. 17 cent. grond en hof. Gebruikt door Charles Marey, Ëlie Vuylsteke en Charles De Beir, elk aan 7 fr. te maand en de andere elk aan 6 fr. te maand, al vrij van lasten. Bij plakbrieven verdeeld in 5 koopen. Woonhuis-Herberg genaamd De Leene Molen», met 11 a. 93 cent. grond, hof en zaailand. In pachte gehouden door Emiie Verhaeghe tot 1 April 1917, aan 168 fr. bij jare, boven de lasten, met verplichting bier te halen ter brouwerij door den eigenaar aan te duiden. UITERHAND TE KOOPEN. I. Een zeer gerieflijk Weivuiinis in goe den staat, met drij schoone plaatsen beneden winkel, spreekplaats en keuken kelder, voute, verscheidene schoone bovenkamers, remise en 73 centiaren bebouwden grond en koer, staande en gelegen te Poperinghe, in St-Janskruisstraatl Ingcbruikkoming met 1" October aan slaande. si. Een schoon en groot KAoojnhamlels- huis niet koetspoort, remisen, peerdenstal, zeer gerieflijk en kloek magazijn en 7 aren 14 centiaren grond en hof te Poperinghe, in de Yperstraat, dicht bij de markt. Ingebruikkoniing ten tungsten met ln Maart 1911. Te bezichtigen 's Woensdags van 10 tot 5 uren. Voor alle inlichtingen zich te begeven ter- studie van den Notaris ISacquavrt, te Poperinghe. UIT TER IIAND TE KOOP Twee liWooesIiuixeas, met 1 are 20 cent. grond, gelegen te Pope ringhe, in de Komstraat bij liet petrollema- gazijn van M. Amic Deroo. Voor alle inlichtingen, zich te wenden bij Honoré Truwant-Pyck, Groeningestraat, Poperinghe. Aanstonds over te nemen te AVestvleteren. I>i,j de Lovie, met de VRUCHTEN wassende op 5 gemeten, zich te begeven bij Alitvns ^eiiabnlllc, TE POPERINGHE. Hameau Callecanes, le long de la frontière. iin ÉTABUSSEMEJVT pouvant servir de avec MAI30N h usage de Cabaret, et Jardin. Sadresserau Nolair e 3UTAYE, a Ypres. STUDIE VAN DEN TE VLAMERTINGIIE. 0p Zaterdag 24 September 1910, om 3 uren zeer slipt namiddag in de gehoorzaal van het Vredegerecht, in een enkelen zitdag, van Koop 1 Een schoon en groot lioop» liandrlsEing» met magazijnen en stallin gen, gelegen te midden de plaats, groot 12 aren 02 centiaren. Beicoond door den ge faalden M. Arthur Debandt-Casierhandslag met de geldtel- tin g. Koop 2.Eene onlangs nieuwgebouwde .lEcliiiiiickc lli'ijlibaltkei'i; met oven» van aanhoudend vuur, van den inhoud van 200,000 brijken, met woon huis, remise, hangaars en andere afhangen, steenput en 2 hectaren 48 aren 70 centiaren Zaailand, zeer goede brijkogrond, gelegen wijk het Hoeksje. Gebruikt door denzelvenhandslag met de geldtelling. Koopen 3 en 4De weigekalante lier- berg' St-Antonius met daaraanhowUnd huis, samen groot 30 aren 80 centiaren, gelegen wijk het Hoekske, langs den steen weg naar Poperinghe, Verpacht de herberg 170 frs 's jaars en het huis 8 frs te maande, zonder pacht- r echt. Koop 5.De Herberg De Wellust met 95 centiaren erf, gelegen in den Brand hoek, langs den steenweg riaar Poperinghe. Gebruikt door Gryson zonderpachtrecht. Koopen 6, 7 en 8.Drie aaneenhoudende Hulzen met 8 aren 50 centiaren erf, wijk de Pothem, langs den steenweg naar Elver- dinghe, nabij de plaats. Verpacht2 huizen elk aan 9 frs te maande en 1 aan 8 frs te maande. Koopen 9 tot en met 17. Negen aan eenhoudende A& oonhuizen waarvan een ten dienste van Herberg genaamd De Iloop met 36 aren 60 centiaren erf en hof, langs den steenweg naar Voormezeele, nabij de plaats. Ieder huis is verpacht aan 8 frs te maande. Koopen 18 tot en met 25. Vijf aaneen houdende Kluizen, waaronder de weige kalante Herberg De Brijkerijmet stalling, hof, bouwgronden en eene allerbeste partij zaailand dienende voor SSrijk bak kerij, gelegen nabij de plaats, langs den steenweg naar Belle, samen groot 2 hectaren 96 aren 90 centiaren. Verpacht de herberg aan 10 frs te maande, de 4 huizen elk aan 7,50 te maan dede landen zijn gebruikt door M. De handthandslag met de geldtelling. STUDIE VAN DEN te Ghyverinchove, schoon en sterk nieuwgebouwd HET HOP Gemeente ROUSBRUGGE-HARiNGHE. voor herstellingswerken Het Kerkbestuur van Rousbrugge maakt kenbaar dat op Woensdag, 21 September aanstaande, om 10 ure des voormiddags, ter herberg De Stad Duinkerke bewoond door René Van Overberghe, onder behoud van goedkeuring door de bevoegde overheid, aldaar zal overgegaan worden, tot de open bare aanbesteding der uit te voeren herstel lingswerken aan den Kerktoren en Kerk gebouwen. De begrotingsstaat bedraagt 3020 franks. De aanbesteding zal plaats hebben bij mid del van aannemingsschriften toegestuurd aan den Heer Voorzitter der Kerkfabriek van Rousbrugge, per gechai'geerden brief besteld ten postkantoope ten laatsten den 18 September aanstaande, onder dubbelen omslag, waarvan de buitenste voor opschrift zal dragen «Aan den If eer Voorzitter van het bestuur der Kerkfabriek te Rous brugge-en de binnepgfe Aannemings schrift voor de herstellingswerken aan den Kerktoren en Kerkgej)guwen. Aan dit aannemingsschrift zal bijgevoegd zijn in banknoten de som van 150 franks voorafgaande borgtocht. De eindborgtocht is 1/10 van de uiikoipst der aanbesteding. De eindborgtocht zal gestort Worden vijf dagen achter dat de inschrijving aanveerd is van den aannemer. Zullen verworpen wordende aan nemings schriften der niet aanwezige dingers. Het bestek en lastenkohier, opgemaakt door den Heer Bernoulli, bouwkundige te Yper, is ter inzage van eenieder in de pastorij. Te Rousbrugge in zitting van 3 Juli 1910. De Voorzitter der Kerkfabriek, Désiré Vanden Berghe. De Secretaris, Urbain PEEL. MODEL VAN AANNEMING Ik, ondergeteekende, naam, voornaam en bedrijf), wonende tena kennis genomen te hebben van het bestek en kohier van lasten toepasselijk op de aanneming van herstelling van den Kerktoren en Kerk gebouwen van St-Martinus kerk te Rous brugge- H ari ti gh ealsook na kennis genomen te hebben van den staat, waarin de beschre ven werken zich thans bevinden, verbind mij opmijneroerendeen onroerende goederen de ze werken uit te voeren, overeenkomstig aan hooger gemeld bestek en lastenkohier mits de som van Ik verbind mij op dezel ve wijze, gedurende deze onderneming de minimum daglooneri te betalen, vermeld in het hier aangehecht borderee! in dubbel. Eindelijk, in geval de toepassing op de verklaring der bepalingen van het minimum loon tot betwistingen aanleiding zou geven, verbind ik mij zoo voor mijn zeiven als voor mijne rechthebbende en voor al mijne bedien den en agenten van het rechtgebied de beslis singder bestendige afveerdiging aan teneiüen in den zin van art. 1003 en volgende van het wetboek van burgerlijke Rechtpleging en ter uitzondering van alle andere uitspraak. Opgemaakt teden De Inschrijver, (Schrijven op formaat zegel van o,5o cent. en teeltenen'- De mensen om gelukkig te zijn, moet ge rust van hert wezen. Inderdaad dat is de grootste steun in het leven, de beste kracht waarmede de strijd voor het bestaan kan gevoerd worden, daar zij den mensch met bedaardheid en koelbloe digheid laat handelen en hem bekwaam maakt tot grootsche daden, tot gepast vervul len van zijnen plicht, door het zelfvertrou wen welk in zijne ziel huist. Hoe en waardoor bekomt men de gerust heid van hert? Het antwoord luidt eenvoudig Als men rechtschapen handelt. Dat wil zeggen als men alles doet met rechtzinnigheid, eerlijk, te goeder trouw en om het goede te betrachten. Rechtzinnig zijn in allés en voor alles, rechtzinnig en te goeder trouw, dat maakt den mensch reuzen- sterk en wat hij uitwerkt, heeft dan ook groote verdienste. Men moet diensvoigens naar de waarheid leven, spreken en handelen. Woord en daad moeten gesteund zijn op de rechtschapenheid, op de deftigheid. Heeft men het voorrecht tot het volk te spreken, men hoeve dan bij zonder op te passen dat ons leven, zoowel ons bijzonder ais ons openbaar leven, gansch in overeenstemming weze met, de zedeleer welke wij verkondigen en dat het enkel tot meerdere bekrachtiging van onze gezegden vermoge te dienen. En is men iemand die maar alleenlijk werken moet in kleinen kring, dan moeten wij ons gedrag derwijze regelen, dat eenieder die achtingsweerdig is, ons zijne achting schenke. Weldoen is wet voor eenieder en elkeen kan dit, in hoe kleinen en nederigen staat hij leve. Daartoe moeten wij rechtzinnig zijn, mees ter van ons zei ven om altijd te goeder trouw te handelen. Wij moeten ons hert bestudee- ren, hotzelf vezel voor vezel ontledende, ten einde bekwaam te worden er alle kwade nei ging, alle verderfelijk onkruid uit te roeien en het vatbaar te maken voor de schoonste, de edelste gevoelens. Leeren wij goed ons zeiven kennen! Wij zullen geene rederi hebben om hoogmoedig te zijn, want wij zullen maar al te klaar zien, al te duidelijk bestatigen dat wij verre zijn van volmaakt te wezen en wij zullen dan ook vastberaden alle pogingen 'aanwenden om beter te worden. Wie er toekomen kan rechtzinnig en te goeder trouw te zijn, zal in de ziel eene rechtmatige fierheid voeden en ongemeen sterk worden door eene wonder geheimzin nige kracht. Wen geene geheime vrees ons binnenste benauwd maakt, geene knaging van geweten, door laakbare bedrijven ver wekt, onzen geest komt kwellen, dan zal ons brein niet beneveld worden door zwarte gedachten, dan zal ons verstand open en klaar zijndan zullen wij volle gebruik kun nen maken van onze vermogens; dan zullen wij onze talenten goede vruchten doen dra gen en ook een weinigje goed stichten. Wij moeten daartoe meester wezen van ons zeiven. Wij behooren ons eigen hert goed te kennen met onze neigingen en drif ten wij moeten leeren en weten waartoe onze neigingen en driften bekwaam zijn en hoe wij ze best kunnen regeeren. Ha! Wie zijn eigen hert en ziel besturen kan en overheerschen, die kan en mag over veel met opgeheven hoofd en open blik voor zich uitstaron en wanneer hij or in gelukt zal zijn, vastberaden en koen, zijne inborst te bedwingen en te verbeteren, zijn karakter te vermildereo en naar het verhevene te vor men, dan mag hij in de ziel die heilzame koesterende tevredenheid smaken, welke op aarde te recht het grootste geluk uitmaakt. Rechtzinnig en te goeder trouw moeten wij wezen iti al ons doen en laten, in al onze handelingen. Wij moeten naar de waarheid en de oprechtheid al onze daden richten en leven alsof ware onze borst een helder kris taal, waar eenieder met vorschenden blik kunne door heenschouwen. Een rechtzinnig mensch is een goed mensch en wie goed is, die is ook gelukkig; d komen leed, verdriet en tegenspoed hem ook al eens jammerlijk beproeven; maar zijn hert is gerust en tevreden, daardoor is hij tegen alles bestand en daarbij wonder be kwaam ook van alles wat is en bestaat, tot het het kleinste toe, het zoele te smaken. Wezen wij dus rechtzinnig en goed daar in ligt ons levensgeluk. H. D. Z. In verscheidene hopstreken is de pluktijd reeds begonnen, althans voor de vroege soor ten te naaste week zal men overal plukken, tenzij waar alleenlijk laatrijpe hopsoorten geteeld worden. Nu is hot mogelijk reeds eetiigzins eene schatting van de vermoede lijke opbrengst op te maken. In België mag inen zich doorgaans aan3/4 van een volle opbrengst verwachtenonze 2,800 hectaren zullen ongeveer 65,000 tot 75,000 centenaren van 100 pond opbrengen Aalst, 25,000 tot 30,000 centenaren Poperinghe (stad), 20,000 centenaren; Poperinghe-dorpen, 20,000 tot 25,000 cen tenaren Onze hopboeren geven doorgaans niet ge noegzaam acht op het vreemde. Duitsch- land, met zijn 40,000 hectaren, is toch wel de hopzolder van de gausche werelden daarnevens staat Oostenrijk met 20,000 hect aren. Wat brachten die streken voort in voorgaande jaren, 1908 er. 1909? Hetonmid- delijk voorgaande jaar heeft enkel een kleinen hopoogst opgeleverd, die verre be neden de middelmaat daalde; integendeel, 1908 gaf een te overvloedige opbrengst, die nog als belangrijke stock of voorraad bij sommige handelaars en brouwers zit. De opbrengst in centenaren ioo pondwas 1907 1908 1909 Duitscliland 480,000 540,000 200,000 Oostenrijk 270,000 300,000 150,000 België 55,000 100,000 42,000 Frankrijk 70,000 75,000 40,000 Engeland 380,000 450,000 200,000 Amerika 550,000 450,000 310,000 Voor den komenden hopoogst schatten Neurenberger handelaars dat Duitschlana daaromtrent 400,000 centenaren zou opbren gen, indien het weder gunstig blijft tot aan het plukken der late hopsoorten. Dit zou een middelbare opbrengst uitmaken, zooals de vakkundigen zeggen. In Oostenrijk zijn de hopplanters tevreden over de hoedanig heid, doch hier, gelijk elders, verlangt men dat de regen wegblijvëdan zouden de hoptuinen mogelijks een middelmatigen oogst geven. Tot nu toe was Engeland de voornaamste vertier weg voor Belgische producten. Al daar beslaan de hoptuinen eene oppervlakte van 20,000 hectaren, wier gemiddelde op brengst per hectaar 1,800 kilogr. bedraagt Nergens nochtans is, over het algemeen, de hopoogst wisselvalliger dan in Groot-Bre- tanje, ter oorzake van de jaarlijks opko mende plantenziekten. Het weekblad van Maidstone, The South Eastern Gazette, meldt dat de opbrenst afhangen zal van het weder gedurende de eerste September dagen warme zonneschijn is er immers volstrekt noodig om de uitbreiding van in- sektenplaag tegen te houden. Verschillende vakmannen beweren toch dat de cultuur ongeveer 10 centenaren per geniet opbren gen zal, met een gezamenlijke opbrengst van 300,000 tot 325,000 centenaren. Gaat er aldaar hop te kort wozen Het is mogelijk van den ln tot den lln Augustus leverde België ongeveer 200 balen, terwijl de voor gaande weken onze wekelijksche uitvoer naar Engeland slechts 10 tot 25 balen be droeg, Wat beteekent dit feit? In Amerika zijn de vooruitzichten voorts tamelijk voldoende ten minste voor de Pa cific-coast in Oregon echter begeert men voordeeliger weêrgesteltenissen. Ten slotte stippen wij aan dat een Neu renberger handelsbericht luidt als volgt Men mag aannemen dat zelfs, indien alles ten beste keert, de hopoogst in 1910 nau- welijks voldoende zijn zal voor de behoef- ten der brouwerij. Het ware voorzichtig in te zien dat men mogelijks te weinig hop zal opbrengen. Doch er is nog een voorraad, hier en daar, van overjaarsche producten. De Boer. Nationale Tentoonstelling te Brussel. 1. Mogen aan dezen prijskamp voor 't plukken en 't drogen deelnemen de bel- gische hopplanters alleen, en dat met hun eigen gewas. 2. Men mag tentoonstellen de volgen de soorten als Poperingsche hop Witte Rank. Buvrinsche hop (of zoogezegde Witte Duitsche, of Groene Rank). Dus geene Roode of Wilde hop. Men mag tentoonstellen ook alle nieuwe hopsoorten (uit zaailingen gekweekt) ofwel vreemde hopsoorten alhier aangekweekt, bij voorbeeld Saazer hop. Vroege hop, Précoce genaamd Fuggles 1 Prolifics^S Engelsche soorten. Colegates 3. lederstaai moet 4 KILOS (8 pond) gedroogde, niet gepreste hop bevatten deze hop mag niet gesulferd zijn. Het staal mag niet anders toegezonden worden dan in baaltjes door het Ilopverbond geleverd, waarop een volgnummer en den naam der soort zal gemerkt zijn. De zakjes worden kosteloos gegeven door het Ilopverbond. 4. De hop zal niet teruggeven worden aan den tentoonstelier; maar deze zal terug betaald worden. 5. Al de baaltjes voor den nationalen prijskamp bestemd, zullen eerst gekeurd woi'den door de inrichtingscommissie te Poperinghe alle hop moet als belleken één (knop per knop) geplukt en groen ge droogd zijn, of anders wordt ze naar Brussel niet opgezonden. 6. De tentoonstellers zullen geene on kosten moeten afdragen. Er zullen premies en diplomas te winnen zijn. 7. Men kan nog inschrijven bij den se cretaris van den bond, tot den 15 September. Thans zijn er reeds 204 leden van Pope ringhe ingeschreven, 46 van Crombeke- Stavele- Westvleteren90 van Watou 27 van Vlamertinghe. li Piaatseiijke Prijskampen. Er wordt in elke hopgemeente, en ook ter stede Poperinghe, eene plaatselijke ten toonstellinggehouden, van den 28 Septem ber tot 5 October. 1Om te mogen meêdoen moet men A/ Lid zijn van den hopbond BI Witte Rank of Witte Duitsche hop tentoonstellen CEene baal van 8 pond, zonder opschrift aanbieden. 2. De balen zullen gevuld worden uit den spijker, niet door den boer, maar twee staalnemers deze zullen de beschik bare hoeveelheid opnemen en een getuig schrift van staalneming opstellen. 3. Voor elke klas waar men tentoon stelt, moet men de volgende beschikkare hoeveelheid hebben AIn de kleine cultuur (boeren die min dan 2 gemeten hop in 't land hebben) 400 pond B/ In de middelbare cultuur (boeren die meer dan 2 gemeten, doch min dan 5 ge meten hebben)800 pond CIn de groote cultuur meer dan 5 ge meten); i5oo pond. ill Gewestelijke Prijskamp. Al de hop die in de plaatselijke tentoon stelling ten minste 80 punten bekomt, mag nog irieê doen in den gewestelijken prijs kamp te Poperinghe, van den 7n tot 9n October. Er zullen 3000 frank prijzen zijn, voor de plaatselijke tentoonstellingen en voor den gewesteiijken prijskamp. Deze prijskampen zijn voorbehouden aan de leden der hopbonden andere hopplanters kunnen niet mededingen. Is !b«»1 geioofiijk dat men de ware suikerij der Trappisten Vincart kan verkrijgen aan 60 cent. de kilo? Zij is noch tans overal te verkrijgen aan dien prijs. Dépot bij gebr. Delhaize Moncarey-Sansen. Fraitki'ijk. Naar de laatste mode. Op de boulevards te Parijs was zondag middag groote opschudding om eene dame met een vliegmachien hoed. De hoed had precies den vorm van een eendekker volgens Bleriot en was op het hoofd gevestigd met twee groote spelden, eindigende in ebonieten luchtschroeven, bij wijze van knoppen, die lustig in den wind ronddraaiden. Hot nieuwe model wekte zooveel belang stelling, dat de dame een taxi rijtuig moest aanroepen. Maar tot groot vermaak van het belangstellende volk, kon zij met haar hoed niet door het portier van het rijtuig De kap moest neer gedaan worden, voor zij in kon stappen. De wijnoogst mislukt. De druiven- teelt is totaal mislukt in Frankrijk; dit jaar zal het slechtste zijn der twaalf laatste ja ren. Bordeaux rekent maar op een halven oogstde Cóte d'Or en de Grands Crfts re kenen slechts op het achtste van een gewoon wijnjaarin andere streken is do misluk king volledigoveral is de oogst totaal mislukt. De tijdingen uit het Rijnland en de Moezel zijn even treurig, en in Italië is het niet beter. In Spanje en Portugal was het weder gunstiger en hoopt men op een middelmati gen wijnoogst. Kcniin aclili^e en zieke personen aan wie café verboden is, mogen suikerij Van Tieghem-Dupont, Ronsselaere, gebruiken Vrouwen! Zijt gij 'rap tendentals gij eenigen arbeid doet? Zijt gij bleek van kleur geworden? Lijdt gij aan witten vloed Hebt gij ongeregclden eetlust Zijt gij mistroostig en verdrietig zonder redens Dat gij tegen niets kuntdat gij zoudt weenen hij 't min ste ongepast woord Hebt gij soms de vlam in het wezen of eene hitte die gansch uwe huid overloopt Moet gij dikwijls zuchten zonder nochlans verdriet te hebben? Ge beurt het dat gij herhaalde malen zwelgen moet alsof er een stok in de keel zat Zoo ja! Ehwel, gij lijdt aan bloedarmoede en verzwakking van het zenuwstelsel Gij moet daar laten naar zien En in afwachting beproef eens het nieuw uitgevonden geneesmiddel THEOBROMA. Uiterst geprezen tegenbleeke kleuren, vale tint, waterzucht, bloedarmoede, ver liezen in het wit, moeilijke en overtollige maandstonden, zwaarmoedigheid. Vrouwen die THEOBROMA nemen, mogen in al de omstandigheden van hun ven op eene bestendige gezondheid aan spraak maken. THEOBROMA verkwikt, versterkt en herstelt hen. Het geeft nieuwen adem, nieuwe krachten, nieuwe gezondheid, nieuw oven. Harten omhoogHoopt, hoopt, arme zieken. Beproeft het nieuwe geneesmiddel Grijpt de redplank schipbreukelingen \an het leven. 3 Frank de flesch. Te Poperinghe bij Mr MONTEYNE, apothe ker op dé Groote Markt en le Yper, bij Mr LiBOTTE, apotheker, op de Botermarkt. STADSNIEUWS. Vechtpartij- Zondag avond had er rond de herberg Sinl Eloi eene geheele vechtpartij plaats tusschen dé gebroeders Bruneel, de gebroeders Denys en nog andere. Tijdens het eerste gevecht in de herberg 'zelf, bracht Emile Bruneel de bazin Denys oenen ergen hoofdstoot in de borst toe. Men moest een geneesheer bijroepen en de vrouw moest, een paar dagen bedlegerig blijven. De dochter der herberg had ook do ir de \eeh- ters omvergeworpen geweest, doch zonder zich erg te bezeeren. Een streng onderzoek is over deze zaak ingesteld. De toestand van Joseph Gruwier, zoon van Alois, die verleden week in de Yper straat door een meisje vrijwillig omgewor pen werd en zich erg aan de knie kwetste met op een steen te vallen, is reeds veel verbeterd. Ingevallen.Sedert eenige dagen was men aan 't vernieuwen der 4 gevels van het werkmanshuis bewoond door Benoit Carpen» tier, bij den Luttertap de voor en achter gevels waren reeds opgemaakt en niéuwe deuren en vensterramen zaten er reeds in. Dinsdag binst de noenuur was vrou w Carpen- tier alleen t'huis en aan 't schotels wasschi n, toen opeens een steen langs haar viel gevolgd door andere. De vrouw liep buiten en 't was hoog tijdnauwelijks had zij haar huis ver- verlaten of alles viel in dak, gevels, muren, alles. Deun en beien en R igeoagieguuttf wer- 3ëfi"**eT,^rhbfcRadigdf'alsook de kléëdéren. Alles bepaalt zich bij stoffelijke schade daal de werklieden huiswaarts waren om te gaan eten. Vooraleer uwe meubels, stoelen of beddens te koopen komt zien naar den Ba zar, bij Sansen-Decorte, Poperinghe. Diefle.Binstdat Henri Noppe, werk man, dinsdag namiddag aan 't hoppeplukken was, is een dief langs een venster in zijn huis gedrongen, gelegen hij do herberg Den Werkman» Westvleteren kalsiede, en heeft er 115 fr. gestolen. De laffe dader, die om zeggens geheel het vermogen van een armen werkman ontvreemd heeft, is niet gekend - Been gebroken. Maandag avond rond 7 ure, waren de gebroeders Achille en Remi Devos, der brouwerij Middelburg, aan 't bier lossen bij M. Godderis, in de Schaalstraat. Opeens schoot Remi uit met zijn rechtervoet en zijn broeder moest hem ondersteunen of hij ging vallen. Geholpen door een voorbijganger droeg men hem binnen bij M. Godderis, waar een bijgeroe pen geneesheer bestatigde dat het been, juist boven den knoezel, gansch in tween gebroken was. De noodige zorgen werden den gekwetste seffens toegediendhet been verbonden en in plaaster onbeweeglijk ge zet, en toen kon men hem per herrie huis waarts dragen, waar hij 4 of 5 weken zal moeten stil blijven. Woeste keiwl. Zekere Gofïyn van Yper kwam dinsdag avond toe op de hofstede van Charles Dekervel, gelogen langs de Abeele-kalsiede. De kerel, die dronken was, eischte dat de landbouwer hem seffens vleesch, eten en werk gaf. Daar dit hem niet toegestaan werd, bracht de woestaard den landbouwer zulk een geweldigen vuist slag toe ia het gezicht, denkelijk met een kneukelijzer dat de man achterover viel en gansch de neus verpletterd was. Men liep de gendarmen verwittigen, maar toen deze aankwamen had de kerel zich reeds uit de voeten gemaakt. Uitstapje. Zondag en maandag dezer week zal ons Stadsmuziek een reisje doen naar de Panne en naar Oostendever trek uit Poperinghe, zondag morgen met den tram van 7 u. 54. jurnrpQ is meer aan te bevelen tegen H 1 Li 1 Bloedsgebrek, Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting en alle Ziekten door overlast veroorzaakt, dan de VERSTERKENDE PILLEN. Prijs 3,00 fr. de doos van 100. Algemeen dépot: Apotheek, A. MONTEYNE, Groote Markt. 18. POPERINGHE. Elverdiiifïlie. Groote onderschei ding. Onze dorpsgenoot, M. Valeer De Coninck, zoon van M. Emile DeConinck, is leerling in het Bisschoppelijk College te Poperinghe hij heeft nu zijne libetorica uitgedaan elk jaar is er in die klasse een wedstrijd onder al de leerlingen uit al de Colleges van geheel ons Bisdom dit jaar waren er 120 mededingers en zij hadden te strijden in drie leervakken: Latijn,Ylaamsch en Fransch; M. Valeer DeConinck bekwam den 8n accessiet in 't Fransch, den "4n in 't Vlaamsch en den 3" in 't Latijn. Het Bisschoppelijk College te Poperinghe, is zooals de Colleges te Kortrijk en te Thielt, en nog vijf Colleges uit andere Bisdommen, aangenomen of gepatroneerd door den Staat, en moet derhalve elk jaar deel nemen in den Algemeenen Wedstrijd die plaats heeft onder de beste leerlingen uit al de gepatroneerde Colleges en al de Koninklijke Atheneas van geheel het land er waren di t jaar 150 me dedingers deze week kreeg M. Valeer De Coninck hei nieuws van wege den Minister van Wetenschappen en Kunsten dat hij den eersten prijs behaald heeft in het Grieksch. En nu zijn de negen eerste in dat leervak

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1910 | | pagina 1