S1SEW00BTE BREUKEN Pil CU KEY, Poperinghe. Politie op het Vervoer. De ware Tempeest-Santeerns, s. Wetensweerdigheden. BURGERSTANDEN VAN Op Zondag 4 Sept. 1910, HER RE RG KERMIS Feesten en Vermakelijkheden. Te Moop Mengelingen. Verloren. HOPPE. Vraagt Terstond ie pachten In den ÏSaznr, AAL- EN WATERPOMPEN. LÖÖÖEN DARMEN van alle dikten, bij J. BEHEYT-AORIAEN. Genezing zonder operatie MARKTPRIJZEN. te Brussel bijeengeroepen om daar nu nog eenen kamp te strijden onder malkander wie* in dezen nieuwen strijd de eerste plaats behaalt krijgt eenen eereprijs. Welaan, M. Valeer DeConinck, moedig gestreden voor den eereprijs! tot voldoening van ouders en vrienden, tot eer van uwe mees ters en oversten, tot roem van ons Katholiek onderwijs en tot verheffing van ons geliefd Elverdinghe Proven.-Ongeval.Zaterdag namid dag reed Cyrille Derycke voorbij de herberg De Landing met een wagen toen hij wilde ervan springen binst de wagen voortliep. Hij kreeg een stuik en viel zoo ongelukkig dat hij een been brak. SluiiNbrii^i1, Been gebroken. Zondag laatst was Georges Debergh onzer gemeente per velo naar Stavele-kermis ge gaan. Toen de jongeling 's avonds teweeg wus op zijn velo te springen en huiswaarts te keeren, haperde hij met zijn voet aan de pedaal en viel, met het ongelukkig gevolg dat hij het linkerbeen brak. Hij gerocht tocii op zijn velo en reed naar Rousbrugge, zoo goed hij kon, stekend met een been. 't, Huis gekomen ging hij naar bed zonder tegei zijne ouders iets te zeggen, maar kon niet slapen door het geweldig lijden. Op zeker oogenblik dat hij het niet meer kon uitstaan van de pijn, besloot hij er toe zijne ouders met het geval bekeud te maken, die dan ook sellens een geneesheer om boden. Zijn linker schoen welke hij niet had kunnen afdoen, moest men in stukken los snijden. Eerst 's anderdaags kon de geneesheer, die besta- tigde dat zijn been gebroken was, hem de noodige zorgen toedienen, daar zijn voet te veel gezwollen was. Men kan denken hoe de jongen afgezien heeft. Wr4s«*Iiat><e, Brand. Woensdag jaar, zijn 12jarige dochter, zijn l-ljarige zoon en de werkvrouw, eene schuilplaats onder enne hooimijt. De bliksem viel op de hooimijt en de 4 personen werden op den slag gedood. Te Gruybeke stierf onlangs de kleine Rosalie Gheem, 5 jaar, in zeer zonderlinge omstandigheden het kindje had afgrijselijke ingewandspijnen te ver duren gehad. De twee zoontjes van Gheem waren sedert een jaar in dezelfde oiristan iigheden gestorven Nu komt oen gebuur, zekere Joseph Colman, aangehouden te wor lett, onder betichting de drie kinderen ver giftigd te hebben. Men verdenkt hem ook zijne moeder vergiftigd te hebben in 1900. Bft aster lüïra Lei.— Zonderlinge dood. - Een 18jarige jongeling dezer gemeente is gestorven door plotseling te snel te groeien. In vier dagen tijds was hij zestien centime ters grooler geworden qn had eene gestalte bereikt van lm80. Zijn inwendig gestel had zich echter niet uitgezet in evenredigheid zijner lengte, wat eene verlamming van al de levensorganen voor gevolg had. De onge lukkige jongeling kon niet minste voedse' meer nemen, en is dan ook spoedig gestor ven. avond, 31 Oogst, rond 6 1/2 ure, is brand ontstaan ter hofstede gebruikt door Jan Ingelbeen, landbouwer, en toebehoorende aan Mn,e Mahieu-Ferry, eigenares te Ar- mentiers. De schuur, die proppens vol oogstvi uchten was, liet wagenkot en de zwijnstallen zijn ten gronde afgebrand. Al de dieren, ue woning en de koe-en paarden stallen zijn kunnen gered worden, daar de wind gunstig was. De schade, voor den landbouwer, bedraagt ruim 2000 fr. en er is slechts voor 1500 fr. verzekering. Een schelf, wat te dicht van de schuur geplaatst, werd ook door het vuur vernield. De oorzaak van dien brand is niet gekend Yper. Het onderzoek over de kin dermoord. Op 't laatst van verleden week had er in het kabinet van den onder zoeksrechter eene konfrontatie plaats tus- scben de leden van de familie Priem, voor de zaak der kindermoord waarover wij vroeger gesproken hebben. Men weet dat de moeder en de tante van hut meisje P..., beiden reeds eenigen tijd gevangen zitten het meisje P..., wier kind verwurgd is, was voorloopig in vrijheid gelaten, gezien haren slechten gezondheidstoestand. Zij word nu, evenals bare grootmoeder, met de twee aangehoudenen gekonfroiiteerd ener hadden aandoenlijke tooneelen plaats. De ondervra gingen duurden van 9 ure 's inorgends tot 's middags, waarna het meisje P... en hare grootmoeder naar huis, en hare moeder en tante naar de gevangenis gevoerd werden Vooriaiezeele. Grootsche werken. Er is spraak van de groole werken aan den vaart van Yper naar Komen. Aan de steenbakkerij dicht bij de hofstede van M. Edmond Pannecoucque, zijn een dertigtal mannen aan 't werk eenige delven den westenberg af en voeren die aarde met ijzeren wagentjes tot bij de tnachion (de berg is die lange groote hoop uitgedolven aarde opgevoerd aan den kant van de vaart tijdens de eerste werken ten jare 1872.) In eenige oogwenken komt diezelfde aarde ge heel gekneed in gladde steenvormen uit de xnachien, met tien steenen in eens, en deze worden nu ten droogen gelegd op eene uit gestrekte plaats van 5 gemeten. Men bakt gemiddeld 40 000 steenen daags en men zal er omtrent 15.000.000 noodig hebben. Er is reeds eenen hoven gebrand van 80.000 steenen, en nog liggen steenen genoeg voor verscheidene groote ovens. Het schijnt voorzeker dat het Staatsbestuur beide berg hoogten (Oost en West), zal doen afbakken, en dan Da liet werk zullen die steenen per schip weggevoerd worden. Een tweehonderdtal meters verder komt men aan de plaats van het nieuwe sas. Hier is het waarlijk schoonOp eene helliug van omstreeks veertig meters ziet men een ze ventigtal mannen aan 't deiven, aan 't laden, aan 't voeren, aan 't lossen, aan 't passen en aan 't kloppen. Men vult den grond van de vaart tot op eene hoogte van 5 meters en deze hoogte zal de grond zijn van 't sas. Het sas zal omtrent 150 meters lengte hebben In 't korte zal men op den Oostoever van de vaart dicht bij 't nieuwe sas een schoon sashuis bouwen. Nu een woordje van den ouden tunnel bij de opening al den kant van Hollebeke. De beide koppen van den tunnel zijn reeds af gebroken, en in den tunnel ziet men op halve hoogte eene dikke roode verflijn ge trokken 't is tot op die hoogte dat hij reeds toegeklopt is met aarde en dat zal ook de grond zijn van de nieuwe vaart. Boven die lijn ziet men vele vlekken ook in roode verf, 't zijn de plaatsen waar men gaten kapt om dynamiet in te steken, en geheel verre in den tunnel ziet men acht tot tien lampen, dit is omtrent onder de weg van Zillebeke op Voormezeeledaar is men neerstig aan 't aanvullen. Wanneer nu het binnenste van den tunnel zal gereed zijn en men de aarde boven den tunnel zal weggodolven hebben, zal men den bovensten helft doen afsprin gen. Voorzeker zal dat eene groote ontplof fing zijn. Het ware te betreuren moesten er huizen van 't omliggende instorten. Over eenige dagen is er eene groote ma- chien bijgevoerd geweest van omtrent 20.000 kilosdeze zal dienen om elektriek te maken, want wat later zullen er vele werken bij middel van den elektriek ver richt worden. Welke grootsche werken Mochten zij tot eenen allerbesten uitslag geraken en zoo den handel in onze streken meer en meer uitbreiden. Wij roepen de aandacht onzer lezers op de niewe wet, aangaande het- rijden van automobieltuigen en rijwielen, die sedert 15 juli in voege is getreden. Ziehier de bijzonderste schikkingen: De snelheid der automobielrijtuigen mag, in volle veld, de 40 kilometers niet over treffen, 15 kilometers in dorpen en wijken, op de bruggen en in de omtrekken waar de baan bochten maakt. Men gaat altijd voort met links voren te steken en rechts te kruisen. De automobielen en rijwielen moeten voor zien zijn van oen waarschuwend toestel be slaande in: Voor de automobielrijtuigen, van een achthoorn met zwaar geluid, dat men ten minste op 150 meters kan hooren. b) Voor de motocycletten, van eenen jacht hoorn met schol geluid, dat ten minste op een afstand van 150 meters kan gehoord wor- len. c) Voor de wielrijders, van eene rinkelbel of veerbei, die minstens 50 meters ver kan gehoord worden. Voor de voertuigen van eene dezer drie soorten mag men geen ander verwittigings toestel bezigen dan dit waarvan zij moeten voor/ien zijn ingevolg de bovenstaande be palingen doch de motorrijtuigen mogen oorzien zijn van een fluitje of van een trom pet met verscheidene toonen, waarvan het gebruik enk* I toegelatenisbuiten debehuisde dorp- of stadswijken. Het is ten stelligste voorgeschreven het ervviltkingstoestei te bezigen bij het naderen an voetganger, trek-, last-, of rijdieren, vee en kudden, alsook bij het kruisen en draaien an straten en wegen. De motocyclisten mogen onder geen voor wendsel de rijwielpaden gebruiken. Bij het valien van den dag tot 's morgens moet alle gewoon voertuig verlicht zijn door n minste tón lanteern, licht verspri idende zoowel in de richting van den gang als langs achter en bezijden. De motorvoertuigen moeten langs voren eliclit zijn door fen minste twee lanteerrs, licht verspreiendein de richting van dengang, en langs achter door een stelsel, welk toelaat gemakkelijk het volgnummer te lezen, of de reeinde merken. De velos en motorrijwielen met twee of rie wielen moeten siechts dooréén lanteern :rlicht worden, licht gevende in de richting van den loop. ibilh'glu'iu-f 'a pe l Ie. Een kind door een molen doodgeslagen. Maan dag morgend rond 11 »/s ure, terwijl de molen van den maajder Jan Beyle volop aan het draaien was, naderde de kleine Henri Mestdagh, 7 jaar oud. wonende aan den Roobaard, te dicht bij de wieken. De knaap werd door een der wieken gevat mede in de hoogte gerukt en vervolgens met geweld een 20(al meters ver geslingerd waar hij bewusteloos bleef liggen. De onge lukkige kleine werd door eenige toegesnelde personen naar de ouderlijke woning gedra gen, waar een geneesheer hein kwam ver zorgen. Maandag avond rond 0 ure, is de kleine Mestdagh aan de gevolgen der beko men wonden gestorven. De droefheid dei' ouders is onbeschrijfelijk. Alarkegliem.Een drieling.Don derdag nacht heeft de echtgenoote Buysse Snauwe, wonende tusschen Gothem en Markeghem, het leven geschonken aan een drieling, twee, jongens en een meisje De wichtjes zijn, evenals de moeder, uiterst welvarend. Daarmede telt het. huishouden Buysse twaalf kinderen, waarvan tien flinke zonen en Daar. Tijdens een gew<d dig onwedpr dat boven de gemeente This selt, vrijdag der verleden week woedde zochten do landbouwer Louis Deprins, 4 SPORT. VLIEGEN. Olieslagers te Oostende. Woensdag namiddag heeft Olieslagers alhier een prachtige vlucht gedaan. Daar het van 's morgens geweten was dat er ging gevlo gen zijn, was er onzeglijk veel volk. Om </a ure deed Jan zijn sierlijken eendekker te voorschijn rollen. Na een dertigtal meters ver gerold te hebben, klom het toestel ge win d en statig op en zweefde weldra op ene hoogte van 200 meters. Jan vloog eenige malen boven het staketsel en ging dan loven de stad zweven waar hij rond de twee torens van Sint Pieior en Pauwel zwenkte. Vervolgens vloog hij ver weg aan den ge zichteinder en weldra zag men niets meer. Jan Olieslagers wist dat Beau en jufvr. Dutrieu te Blankenberghe van zin waren op te stijgen. Hij ging hen eens groeten. Te Blankenberghe zwenkte hij boven den Pier en ten 5 ure 22 zag men hem, als een klein zwart puntje in de verte weerkeeren. Op dit oogenblik was hij op eene hoogte van 100 meters Het puntje werd grooter en J-rooter en weldra zag men het toestel weer boven de zee vliegen. Jan volgde het strand, zwenkte boven zijn hangaar en vloog naar len Kursaal om naar zijn hangaar weer te keeren. Daar hield jan zijn motor stil en daalde zacht in eene geslrekte vlucht neder. Het was toen 5 ure 32 min. De vlucht had 14 min. 43 sec. 3)5 geduurd. Men kan zich geen gedacht vormen van den geestdrift der luizende toeschouwers. Jan Olieslagers ver klaarde dat hij eene hoogte van 300 meters bereikt had. Donderdagavond om 6 ure, is Olieslagers naar de Panne gevlogen. De reis, heen en terug, legde hij afin 39 minuten. Jufvrouw Dutrieu die deelneemt aan de vlieg week van Blankenberghe, is donderdag naar Brugge gevlogen met een passagier, beeft er rond de Halletoren gezwenkt, en is naar Blankenberghe teruggekeerd. De koe ne vliegster word dapper toegejuicht. Vlieger doodgevallen. De holland- sche vlieger Maesdyck is zaterdag te Arn- hein doodgevallen. De fransche vlieger Bréguet is deze week opgestegen met een nieuwsoortig vliegmachien waarin 5 passagiers hadden plaats genomen. Het hoogterecord werd deze week te Havre, door Morane, franschman, gebracht op 2040 meters. Foot Uittil. F. S. F. F. F. S. A. F. F. F. F F. S. A. F. Op 16 October: G. Rousselare F. C. Poperinghe. C Kortrijk F. C. Ronse. C. Yper S. V. Rousselare. A. S. Ronse vrij. Op 23 October C. Poperinghe F. C. Yper. C. Ronse F. G. Rousselare. V. Rousselare A S. Ronse. S. C. Kortrijk vrij. Op 30 October S. Ronse F. C. Poperinghe. C. Yper F. C. Ronse. G. Rousselare S. C. Kortrijk. S. V. Rousselare vrij. Op 6 November O. Poperinghe S. V. Rousselare. C. Ronse A. S. Ronse. C. Yper S. C. Kortrijk. F. Rousselare vrij. Op 13 November: V. Rousselare F. C. Ronse. S. Ronse S. C. Kortrijk. C. Yper F. C. Rousselare. F. C. Poperinghe vrij. Deze matchen worden gespeeld op het terrein van den club die eerst genoemd is. De return-matches zullen gespeeld worden op: 20 en 27 November, 4, 11 en 18 De cember, 8 en 15 Januari. De F. C. Poperinghois zal dus voor het eerste officieel uit te komen hebben in deze 12 matchen waarvan zes te Poperinghe te spelen. 't Is te hopen dat deze matchen door de Poperingsche liefhebbers talrijk zullen bij gewoond worden en dat de F. C. Poperin- ghois zich goed zal weten te klasseeren. In de algerneene vergadering "van den F. G. P., zondag avond gehouden, is besloten geweest dat spelers een rood en gele kleuren der stad in de lengte gestreepte maillot zullen dragen. Heden Zondag om 3 ure, entrainement- match voor al de spelers. Foj>il)iiü-ScIioenG!i zeer sterk gemaakt, beste merk, in alle kleuren te verkrijgen aan zeer genadige prijzen bij Berat-Fruraault, Veurnestrant, Poperinghe. Naar Italië. Roger Pierrard, Louis Van Hegge, spelers van den Union S. G. en Mac Tobias, oud speler van de U. S. G. zijn naar Milanen vertrokken. Zij zijn er verbon den aan een Football-Club waarvan de over heden hen nog eene schoone positie bezorgd hebben. Men ziet dat de Italianen op geen kosten zien. Wielrijden. Charleroi. 24-u>renkoers. Zaterdag en Zondag werd eene 24-urenkoers gereden in den velodroom van Charleroi, welke ge wonnen werd door Louis Trousselier van Parijs, met 582 kin. 150 meiers, 2. Firmin Lambot, op 1 ronde, 3. Vincent D'Hulst, op 270 meters, 4. Louis Heusghem, op 4 rou ten, 5. Ernest Paul, op 5 ronden, 6. Louis Colsaet, op 35 ronden. De Gouden Bol van Parijs. 24- uren achter tandems. 1. Leon Georget, met 923 km, 200 m., 2. Lafourcade,-met 876 km. 300 in., 3. Suter, 4. Combes, 5. Shirley, 6. Charpiot, Yper. Zondag 25 Seplemper. Koers voor stayers achter zware motos. In drie reeksen van 20,30en50 kilometers. Prijzen 1000, 600 en 400 fr. De beste voor de Landbouwers en Voerlieden, zijn te verkrijgen In den Bazar, bij SANSEN-DECORTE, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Hij kan onmogelijk doodwaaien kan niet springen brandt 23 uren naeen met 1 cen tiem petrool per uur is zeer geschikt om onder wagens te hangen en kan bij 't vallen geen gevaar opleveren Vergadering van het komiteit der Vlaanderen. Zondag laatst werd te Gent de vergadering gehouden voor het Football-coraiteit der beide Vlaanderen. In deze vergadering moest uitgelot worden op welke datums en tegen wie de matchen zouden gespeeld worden der clubs der beide provin tieningeschreven in III6 divisie. In 't geheel zijn er 14, verdeeld in twee kam pen van elk 7 't Noorden en 't Zuiden. In '1. Noorden zijn ingeschreven V. G. Oostende; R. C. Gent; A. A. Gent; C. S. BruggeF. C. BruggeGerminal GentEendracht, Gent. De trekking van het kalender of den dagwijzer der te spelen matchen voor 't Zui den, gaf de volgende uitslagen Op 2 October C. Ronse F. C. Poperinghe. G. Kortrijk S. V. Rousselare. C Rousselare A. S. Ronse. F. C. Yper vrij. Op 9 October G. Poperinghe S. C. Kortrijk. V. Rousselare F. C. Rousselare S. Ronse F. C. Yper. I'. C. Ronse vrij. F. F. F. S. A. ftiiewwe trein. Op het verzoek van een groot getal inwoners van Meenen, We- velghem en Bisseghem, hebben de katho lieke volksvertegenwoordigers en senators van Kortrijk aangedrongen bij den minister van spoorwegen om te bekomen dat de trein die tegenwoordig wegrijdt uit Pope ringhe naar Kortrijk om 11 u. 2S, wederom op zijne vroegere uur zou vertrekken, 'tis te zeggen ten 11.'57 uit Meenen ten 12 40, uit Wevelghem ten 12 57, uit Bisseghem ten 13.2. De minister heeft de wete gelaten dat die vraag met In October aanstaande zal ingewilligd worden, liet weder in September. Moe ten wij den Ouden Generaal gelooven. dan krijgen wij van 1 tot 4 September, schoon weder, van 5 tot 7 regenachtig, van 8 tot 18 prachtig weder, vari 19 tot 22, koude, re gen, van 23 tot 30 tamelijk schoon weder, koude nachten. Nieuwe minister. M. de Brocque- vi 1 le, katholieke volksvertegenwoordiger van Turnhout, zal M. Helleputte opvolgen als minister van spoorwegen. De tentoonstelling van Strussei. Woensdag avond had de od'iaieele hero pening plaats van Brussel-Kermis. Hét volk verdrong zich zoodanig dat men er zich bijna niet bewegen 'kon. Wat men herbouwd heeft is geheel wel, maar het kan op verre niet op tegen de eerste instelling. De nieuwe gevel vordert goed en weldra zullen de puinen van de rampzalige brand verdoken zijn. De toeloop van bezoekers is zoo groot ais te voor. De oorzaak van den brand is nog altijd onbekend. Tegen «le cholera Daar deze verschrikkelijke kwaal thans erg woedt in Rusland, en op dit tijdstip veel Russen naar ons land komen, zijn strenge maatregelen genomen om te beletten dat de ziekte in ons land dringe. De reizigers die per trein of per schip uit Rusland in ons land komen, worden door aangestelde geneesheeren nauwkeurig onderzocht. Lit Congo terug. De Bruxelles ville is dinsdag morgend ten 10 ure te Antwerpen aangekomen. Het schip werd eerst rond den middag verwacht, zoodat vele bloedverwanten te laat kwamen, om de terugkeerenden uit Congo te verwel komen. De overtocht is droevig geweest. Er wa ren twee sterfgevallen aan boord. Eerst M Mathiassen, van het ministerie van kolo niën, die twee dagen na het vertrek uit Boma gestorven is, en maandag het kind van den engelschen proteslanlschen mis- sionnaris Smith, Men heeft de lijken aan de golven toevertrouwd. Verscheidene passagiers zijn ziek; onder andere de E. P. Cools, die door de slaap ziekte schijnt aangetast te zijn. Wat Mgr Roelens, bisschop der Witte Paters, betreft die is ziek uit Congo vertrokken, doch de overtocht heeft hem min of meer hersteld Onze stadsgenoot M. Maurice Vermeersch verkeert in goede gezondheid. I»ri nsew Clementine. Binnen eenige dagen zal prinses Clementine naar Engeland vertrekken, waar zij zich naar Farnborough zal begeven, bij de keizerin Eugenie. Prins Victor-Napoleon zal ook te Farnborough zijn, waar alles zal geregeld worden voor het aanstaande huwelijk, dat in die plaats zal gecelebreerd worden. Over hot Iluuolijk. Indien in vele landen o.a. in Duitschland en Frankrijk, de huweiijkskansen in den laatsten tijd, zeer aan 't verminderen zijn, is dat in ons land gelukkig-lijk nog niet liet geval. Want in dien er in 1830 slechts 6 V» huwelijken per 1000 inwoners gesloten werden, is dit getal in de 10 laatste jaren tot ruim 8 per 1000 gestegen. De meening als zou een meisje van 25 jaar reeds in St-Anna's schapraai zitten, wordt door de statistieken gelogenstraft. In 1900 stapten in 't huwelijksbootje 1191 meisjes beneden de 18 jaar en 9768 van 18 tot 22 jaar. De hoogste cijfers komen op de meisjes tusschen 22 en 24 jaar, van wie er 20.490 en op die van 25 tot 30 jaar, van wie er 14.427 in den echt traden. Een meisje van 25 tot 30 jaar kan dus in geen geval als een muurbloem beschouwd worden. Eerst na de 30 jaar beginnen de huwe iijkskansen geringer te worden. Tusschen 30 en 35 jaar trouwden er 5998 vrouwen tusschen 35 en 40 nog 2767tusschen 40 en 45 nog 1431 tusschen 45 en 50 jaar nog 774 en tusschen 50 en 60 jaar nog 655 Er trouwden echier ook nog 179 rijpe matronen van boven de 60, 30 die de 70 overtroffen en 1 van riTeer dan 80 jaar. Bij de mannen is het hoogste cijfer tus schen 25 en 30 jaar. Over het algemeen zijn de mannen van veel rijperen leeftijd dan de vrouwen, wanneer zij een huwelijk aan gaan. Zoo vinden we 1125 marrnen (bijna het dubbel van de vrouwen) tusschen de 50 en de 60 jaar, 380 (tegen 179 vrouwen) die de 60 voorbij zijnverder 53 die 70 tot 80 1 inten zagen vervliegen en nog 3 boven de 80 jaar die het waagden eene levensgezellin te nemen Meer dan ooit blijft het dus waar, dat er op ieder potje een scheeltje past. Hei schijnt, dat liefhebbers van goeden koffie over van vreugde zijn sedert zij chico- rei der Trappisten gebruiken van Vin- cart-Silly. Dépot bijgebr. Delliaize Moncarey-Sansen ijst der verkiesliareii voor 't Penaal uit Yper en Yi-romlisse- ment.Burgers wier kadastraal inko men minstens 12000 fr. bedraagt of die minstens 1200 jr. rechtslreeksche staats belastingen hebben. MM. L. Biebuyk, voorzitter van den Rechtbank, Yper;Boedt, eigenaar Yper G. Breydel, id. Brielen; G. Bruneel de Montpellier, id. KemmelBaron E. de Page, id. Locre; E. de Thibault de Boe- singhe, id. Bousing lieBaron G. de Vinck, id. Zillebeke; C. Dhuvettere, notaris, Yper; V. Feneau, hoofdconducteur van bruggen en wegen. Yper; E. Fraeijseigenaar, YperA Godsschalck, id. WaastenBaron K. Mazeman de Couthove et de Toulien, id. Proven; J. Meersseman, id. Yper; F. Merghelynck, arrondissementscommissaris, Yper; J. Unraet, eigenaar, Poperinghe; G. Peelnotaris, Rousbrugge-Haringhe APoupaert, geneesheer, Yper E. Valcke. eigenaar, PoperinghePk. Van den Ber- ghenijveraar, YperH. Vandenboogaerde, eigenaar, Yper; J. Van den Bulcke, id Poperinghe A. Van Elslande, brouwer, KomenCh. Van Elslande. eigenaar, WervickA. Vcrhaeghe, id. Wervick J. Verhaeghe, id. Wervick; E. Vicloor, id. Meesseri; L. Volbrechts, id. Waasten. Y»i*<!i$c lading. Het stoomschip Shimosa hééft New-York verlaten met bestemming naar China, geladen met 8000 lijken. Men weet de Chineezen gelooven geen zaligheid te kunnen vinden, wanneer zij niet in hun vaderlandschen bodein begraven worden. Daarom betaalt elke Chinees in den vreemde jaarlijks zeker bedrag aan een maatschappij, die zich daardoor verbindt het stoffelijk overschot harer geabonneerden, die in het buitenland sterven, naar het va derland te doen overbrengen. Deze maat schappij heeft filialen in verschillende deelen der wereld en vooral in de Vereenigde Sta ten, waar de Chineezen talrijk zijn en op gezette tijden worden de lijken van daar gestorven Chineezen naar Hongkong ver voerd om daar begraven te worden. De maatschappij belast er zich tevens mee in elke doodkist een pond verkensvleesch, een kip en rijst te doen. int het Ylaamseh eene weten schappelijke taal l Er zijn altijd lieden, die, tegen alle gezonde rede in, ge looven of toch beweren dat liet wetenschap- lelijk leven van ons land alleen in het fransch kan bestaan, en dat een Vlaamsche hoogeschool, bijvoorbeeld, niet te verwezen lijken is. Dit jaar'zullen zij zich vóór een driedubbel feit bevinden, dat hen stellig ten minste tot rijper nadenken zal stemmen. Immers, op 17, 18 en 19 September aam staande, worden te Antwerpen, te gelijker tijd, niet minder dan drie wetenschappelijke Congressen gehouden, die zich uitsluitend van het Nederlandsch zullen bedienen, na melijk Het le Vlaamsch Geschied- en Taalkundig secunda-waar (middelbare) 87 - 131 fr.; ter- tia (geringe) 62 - 75 frank. Poperinghe, 2 Sept.Handel vast. In cultuur was er deze week veel vraag, doch weinig verkoop: stadhop 60-62 1/2 fr., en parochiehop 55 - 57 1/2 fr. Tot nu toe valt de Witte Rank zeer licht, de duitsche schijnt beter gewicht te zullen geven. Yandage weinig bedrijvigheid ter markt ter oorzake van den pluk zijn de verkoopers niet talrijk. Stadhop 60 fr., parochiehor 55 frank. Wilt men dit jaar uitvoer naar Engeland, het is volstrekt noodig zuiver en kort te plukken dus geen lange steerten, en ook reen lappen, beschimmelde knops of baarde mans. De keurmeesters der schaal en de handelaars zouden moeten ook daarover zindelijk zijn. Dat is de wensoh der Hopbonden. POPERINGHE, van 28 Oogst tot 4 September. Geboorten.Madeleine Merlevede, d. v. Auguste en Leonie Nolredame.Madeleine Hauspie, d. v. Seraphin en Sidonie Carlé.— Marie-Louise Delaere, d. v. Camille en Maria Vercruysge. Overlijden.Barbez Maria, 13 maanden, Pottestraat. Huwelijksbelofte. Camille Deraeve. landwerken met Estella Lacante, kantwerk ster, beide te Poperinghe. Huwelijken.Emile Lysy, 39 jaar, smid met Juliana Foutreyn, 29 jaar, kantwerkster weduwe van Carólus Galliaerde, beide te Poperinghe. Maurice Delbaore, 25 jaar, landwerken met Maria Techel, 21 jaar, kant werkster, beide te Poperinghe.—-Henri De Creus, weduwaar van Philornena Goude- seune, 46 jaar, handwerker met Louise Tuyten, 44 jaar, werkster, beide te Po peringhe. WESTVLETEREN, van 1 Juli tot 31 Augusti. Geboorten.Devinck Maria.Notredame Joseph.Vandenbroele Firmin.Allewei- reldt Marcel.Delmotte Henri en Valere Peperslraete Firmin.Preneel Firmin. Overlijdens. Stevens Adolf, 60 jaar. rior in St-Sixius-kloosl.er. Wils Pieten, 9 maanden.Van Rumbeke Maria, 17 jaar. Huwelijksbeloften. Fremault René, bakker te Westvleteren met Devos Irma, winkeldochter te Isenberghe. Huwelijken.Sticker Jeröme, 24 jaar, zwijnslachter met Logie Herminie, 31 jaar, keukenmeid, beide te Roubaix.Vanholle- beke Hector, landbouwer te Ingelmunster met Vandecasteele Louise, landbouwster te Westvleteren. WESTOUTRE, van 1 Juni tot 31 Augusti. Geboorten. - D'huysser Norbertine. - Mor- taigne Lia.— Pinceel Robert. Haerdeman Margriet. Wostyn Agnes. Pauwels Yvonne. Dehaudt Marcel. Lesschaeve Agnes.Duhayon Maria.Delhaye Mauri tius. Boyden Renatus. Overlijdens.Iugelaere Agnes, 16 maan den.- Kouckuyt Margriet, 11 jaar.Deprez Barbara, 84 jaar, weduwe van Rousseeuw Karei.Dequidt Jeremias, 5 maanden. Huwelijken. Sackebandt Remi met Lesschaeve Maria.Thibaut Theopliile met Hardeman Helena.Huyghe Cyrillus met Lefebvre Maria Dauchy Aloise, weduwaar an Deinolder Lucie, met Walbrou Maria. ROUSBRUGGE, van 1 tot 31 Oogst. Geboorten. Haelewyn Clara. Ryon Maria. Wullus Louis, Desohuyiter Albert. Overlijden. Borquin Pharaïlde, 3 jaar. Huwelijksbelofte.—Cousyn Julien. eige naar, thans te Aalst met Yerbrigghe Felicie, dienstmeid te Roubaix. RENINGHELST, van 1 tot 28 Oogst. Geboorten. Devreye André. Clarisse Michel. Delye Georges. Dumortier Yvonne. Derebreu Helene. Dewilde Remi. Vandelauotte Margriet. Overlijdens. Bafcop Henri, 65 jaar, schoenmaker.Dol annoy Charles, 85 jaar, weduwaar van Gesquiere Amelie.Houwen Michel, 5 maanden. DICKEBUSCH. van 3 tot 31 Augusti. Geboorten.Deelercq Maurits. Force- ville Elisa. Adrien Petrus. Delforche Julien. Bafcop Yvonne. Storm Rachel. Overlijdens. Minne Joseph, 6 maanden. Defevere Eugenie, kloosterzuster, 21 jaar. CR0MBEKE, van 1 Juli tot 31 Augusti. Geboorten. Boone Maurice. Denys Albert. Bruneel Sidonius. Bossaert Angèle. Overlijdens.—Faes Rosalie, 75 jaar, we duwe van Carton Francis,Teite Edouard, 80 jaar. Huwelijken.Decaesteckor Aloise, land bouwer te Woumen metMarchand Leontine, landbouwster te Crombeke. Decreus Pe trus, landbouwer te Westvleteren met Ganne Emma, landbouwster te Crombeke. In den Heirzelaar, big René Gantois, Crombeke-kalsiede. Konijn te verhollen I11 «Ie Sta«l Dixmmle, gegeven door Jules Dehouclt bij Charles Worm, Veurnestraat. GAAIBOLLINGEN. Crombeke.Op Zondag 11 September, ter herberg De Hooge Zaag bij D. Wyl- leman.Óppervogel 20 fr.; Zijdvogels lOfr.; Kallen 5 fr. Inleg 65 cent. voor 2 bollen. Men neemt zooveel bollen als men wilt. Per occasie bij Cyrille Hosdey, Au Café Frangais», Yperstraat, Poperinghe: 1goede Voiture op 2 wielen, voor muil of ponney, te koop voor 70 fr.; 2. 14groote Trabolien (kaasbollen) zoo goed als nieuw; genadige prijs. prachtig rijtuig met vier plaatsen voor vol- r wassenen en twee voor kinders. Kan ingespannen worden met een of twee peer- den. Voor inlichtingen wende men zich ten onzen bureele. Suikerij Van Tieghem-Dupont, Rousse- laere, is zeer spaarzaam in het gebruiken. Men vi*59ï»ji't Goede meid voor Yper, kennende keuken.— Goed loon. Inlichtingen ten onzen bu reele. pakkersgast, leerling of reeds op stiel ge- D weest zijnde. Inlichtingen ton onzen bureele. •jiimmermans-en meubeimakersknechten wor- i den seffens gevraagd bij Paul Nuyts, Donckèlesiraat, te Hazebrouck. TELEEFÜOK 16. IN 'T PARADIJS. Groot. HUIS GESTICHT IN 1836. Klein. GROOTE KEUS van rauwe en gebrande KOFFIES, Suikers en Siropen. Dépot van de echte Amerikaansche Petrool (Lux-Oil); Stokerij (der Trappisten); Rijst stijf- els (Amidon, Ours blanc en du Paradis); Stoofpommade (Pate Gauloise); Wascli- poeders Melior, Sapo en Rapide met premie); Sulfers (de Ster); Maagbitter Van Crombrugghe de Chocoladen (Tobler'milk Chocolade, Paradis en Véronique). Tarwe bloem, Remy, Merxem, enz. Zuivere Oiijfolie, wijn- en graanazijn. Mostaard en Peper Maalderij.Sulferbloom en Sulfer in stokken, beste Merk K. R.- Beste ronde en platte Boerekaas. Papier •n papierenzakken. Allerhande Kruidenierswaren, Spece rijen en vele andere Artikelen. Beste Bordeaux Wijnen, Likeuren en sterke Dranken. Champagne: Mumm, Moet et Chandon, Delbeck en Cie, Mercier. Prijzen en Stalen op aanvraag. Congres. Het VIe Vlaamsch Rechtskundig Congres. Het XIV® Vlaamsch Natuur- en Genees kundig Congres. (Het telt reeds 500 toetre ders. M'-n zal aldus te Antwerpen eene belang rijke tentoonstelling lienben van wat de Vlaming, in zijne taalop alle wetenschap pelijk gebied vermag. Dc $uikcrij Van Tiegliem - Dupont, Iiousselaore, blijft BITTER maar is zuiver en gezond. Sissen had zich al etende met zijn mes aan den mond gekwetst dat er 't bloed uitliep. En Toria. dat ziende, vroeg hem Was uw bakkes nog niet groot genoeg Geplukhaard. Barbier. Waarde heer, uwe haren vallen uit. Knip maar door, het is niet erg Niet erg, hier dan, een heele kale plek. Dat komt niet van het uitvallen der haren, maar van de uitvallen van mijn vrouw. In de i estaurant. Heer aan de tafel Garconzie eens hier... ik vind herten zeven in mijne soep. Garcon. Ja. menheer; wat zoudt ge willen bij een diner van een frank? Don aas van troef, zeker? Over veertien dagen op den steenweg naar Veurne, eene overtrokken Paardesargie. Tegen belooning terug te brengen naar het bureel van dit blad. PRIESTERLJKE BENOEMINGEN Bisdom van Brugge. Mgr de Bisscho; heeft benoemd lot leeraar in de normale- school van Tliourout, de eerw. beer Alb. Decoene, doctor in wijsbegeerte, liconciaat in godsgeleerdheid, student aan de Hooge school van Leuven. Zijn pastoors benoemd te Lauwe, de E. II. Remaut, pastoor t( Breedene, in vervanging van den E. H Vaudercaele, die zijne rust neemtte Bree dene, de E. II. Dewasch, onderpastoor in SS. Pieter en Pauwel te Oostende. Sulferbloem en Sulfer in stokken, beste merk K R, le verkrijgen bij R. Mon- carey-Sansen, in 't Paradijs, Poperinghe Brussel, SI A ug.Markt standhoudend Meer koopers dan verkoopers. Poperinghe 60-62 1/2 fr., Aalst 67 1/2 - 70 fr. Neurenberg, SI A ug.Markt prijshou dend. Dagelijks reeds veel zakken hop ter marktprima-waar (goede) 144 -156 fr. rxeftige Meid, kunnende goed koken, vraagt L) plaats in klein en stil huisgezin. Inlich tingen ten onzen bureele. Werkmanshuisje voor 2 personen, te ver pachten. Inlichtingen ten bureele. relgelen Schoenwinkel, gelegen te midden de stad Yper, over te nemen. Inlichtin gen ten onzen bureele. Gasthuisstraat, 15, POPERINGHE, BIJ Bijzondere schoone en groote keus van Beddens met en zonder ressorts, Lavabos Nachttafels, Commoden, Kleerkassen, Spie gelkassen, Keukenkassen, Wiegen, Buffets Bureaux, ronde en vierkante Tafels, Zetels Stoelgn, Kerkstoelen, Koffers, Kapstokken, Spiegels, Stoelzaten, Tafelpooten, Kinder stoelen en -Voituren, Linoleums (Èngelsche en andere), Toiles-Cirées, Trap- Vloer- en Tafeltapijten, Stoors en Gordijnen. IJzeren Bedden, Wiegen Tafels, Stoelen. Herberggerief Tafels, Stoelen, Toogen, Glas, VuurpottenSpoelbakken, enz. Fabriek van gebreveteerde Verkoop van in 't groot en in 't klein. i*rij/.i'ii buhen alle eoiicurrentie De alom vermaarde Familie VERDONCK, Ban dagisten-Orthopedisten, drie maal gebreveteerd voor breukbanden zonder staal en zonder elastiek. Leveranciers van clen Staat en Zeewezen. Burger- en Krijgshospitaal- Deze zullen U vrijwaren van alle nuttelooze uitgaven. Wekelijks wordt onze hulp ingeroepen van per sonen met breuken zoo groot als een kinderhoofd, veroorzaakt door operatie ot door het dragen jen slechte banden, bijzonderlijk door de elastieke, die door hunne uitrekking zonder waarde zijn voor het ophouden eener begin- of volledige zak- breuk. Vraagt honderde adressen ons uil menschlievendheid gegeven, van personen en 3 maal geopereerd en die na de operatie dui zendmaal slechter waren. Neemt wel in acht dat wij door onze 4ojaren ondervinding alles kunnen betengelen, door onze veelvoudige stelsels van Breukbanden. Kinderen worden gewaarborgd genezen. 1000 frank belooning aan gelijk welken Specialist of Breuklijder welke het hoven- gemelde kan weerleggen. Misgroeiingen.Zelfde Huis gelast zich bijzon der met 't recht maken van alle misvormde lid maten, zooals misgroeiingen der ruggraat, ar men, beenen en voeten.Bijzon dere Toestellen om de hooge rug te doen verdwij nen en de slechte houding bij kin ders. Onzicht bare Corsets om de misgroeiing der ruggraat te genezen, noodig in dit geval. Buikbanden. Bijzonder Huis voor liet maken van Buikbanden, voor vrouwen die lijden aan allerhande zakking van den buik. M' Frangois VERDONCK, Kerkstraat, Anseghem- bij-Kortrijk, is sprekelijk den Maandag, van q tot 4 ure namiddag, in den Gouden Appel, Rijssel- wijk, Kortrijk. En M1' Honore VERDONCK, bij de nieuwe post te Oostende, is sprekelijk den Zaterdag in het Hotel Den Gouden Hoorn, Simon Stevinplaats. Brugge. Alle andere dagen ten hunnen huize in de voormiddag. Op verzoek begeven de li eer en VERDOXCKl hun ten huize van eenieder. Poperinghe, markt van don 2 Sept.- Tarwe, heet. 17,06 - Rogge 12,20 - Havf 12,20 - Aardappelen, 100 k. 10,00- Boter» kil. 3,15 a 0,00. Eieren de 26, 2,60 Yper, 27 Oogst. Tarwe 21,00 a 21,75 rogge 14,00 a 14,50 haver 17,00 a 17,25 aardappelen 8,00 a 8,50boter 3,00 a3,30 eieren 2,75 a 0 00. Rousselaere, 30 Oogst.Tarwe .20,50 21,00; id. roode 19,25 a 19,75; rogge 11/

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1910 | | pagina 4