NIEUWSBLAD VOOR EN OMSTREKEN, HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD verschijnende den Zaterdag namiddag. Koopt uwe MEUBELS, Stoelen, Kindervoituren,Stoors, Gordijnen, Tapijten, In den Bazar, bij Sansen-Decorte, Poperinghe HOFSTEDE c HOFSTEDE Zondag 6November 1910. 6e aar70' ANNONCEN Den drukregel 10 c. Herhaalde Annoncen volgens overeenkomst. Eerste Taps, Bollingea en flerbergkennissen mits betaling van 25 cn. Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Buiten grondgebied van Poperinghe Op grondgebied van Poperinghe Buitenland 4,60 fr De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn zullen ééns onvergeld in bet blad verschijnen Uitgever, VALÊRE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Wekelijksche Almanak.November. Zon op. Zon onder. Notaris BA CQ A ER T, Notaris PEEL te Rousbrugge-Haringhe. 0VEBSLA6Woensdag 16 November 1910 Met gewin van 1/2 per °/0 instelpremie en recht van samenvoeging. Openbare Verkooping Zaailanden, Weiden en Meerschen, Rousbrugge-Haringhe, Proven en Beveren-Yser. ZITDAGEN Notaris D EVO S, Vrijdag 25n November 1910, Openbare Verkooping GEMEENTE WATOU.- GEMEENTE STEENVOORDE. A VENDUE OU A L0UER a Godewaersvelde, OU UITERHAND TE KOOPEN. Op Vrijdag 11 November 1910 OVERSLAG STAD POPERINGHE. OPENKARE VERKOOPING STAD POPERINGHE, Notaris D UP ONT, INSTEL Dinsdag 15 November 1910, TE ARDOYE-DORP, genaamd de Berden Poorte, Notaris De Grave, UIT TER HAND TE KOOPEN met hof TE STAVELE, (dorpplaats). Voor de werklieden die denken. Besluit van Rerum Novarum. Is melkerijboter goed? Daghuren en Drankverbruik. Slaat geen woord over! THEOBROMA worden ingelijfd Het recht, annoncen of artikels te weigeren is voorbehouden. Ftmnrcmws 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. De Herbergiers hebben recht aan Kosteïooze inlassehing van twee Herbergfeesten. Bijzondere buiten stad 2,50 binnenstad 2,00 Herbergiers buiten stad 1.50 binnen stad 1,00 Zondag 6 Maandag 7 Dinsdag 8 Woensdag 9 Donderdag 10 Vrijdag 11 Zaterdag 12 Nieuwe Maan. Eerste Kwartier. Volle Maan. Laatste Kwartier. O. L. V. beschermiag. s. Leonardus. s. Ernestus, Willebrordus, Malvina. De HH. vier gekroonde Broeders, s. Theodoras, Estella, Mathurinus. s. Tryphon, Andries, Nymphia, s. Marlinus, Bertinus. s. Livinus, Renatus. ure 44 min. -16 48 50 51 53 55 ure 8 6 5 3 2 1 59 mm. STUDIE VAN DEN TE POPERINGHE. Woensdag 2 Nov. ten 1 ure 56 minuten 's morgens. Donderdag 10 Nov. ten 5 ure 29 minuten 's morgens. Donderdag 17 Nov. ten 0 ure 25 minuten s' morgens. Woensdag 23 Nov. ten 6 ure 13 minuten 's avonds. KANTOOR VAN DEN om 2 ure namiddag, te proven, ter herberg Den Boerenhol-, bewoond door den heer Achiel TOP, van Gemeente PROVEN. 1" Koop Twee partiën Zaailand, te zamen groot 71 ar. 70cent.; bekend sectie A, nummers 525 en 526 2" KoopEen perceel Zaailand, sectie A, nummer 510, groot 36 ar 30 cent. 3C Koop Eene parti e Zaailand, sectie A, nummer 495groot 72 ar. 40 'cent. 4* Koop Eene goede Weide, sectie A, nummer 478a; groot 1 heet. 48 ar. 50 cent. Boomprijs 1450 fr. De 4 eerste koopen in massa ingesteld frs 12.900. Voorschreven Wei- en Zaailanden zijn gebruikt zonder recht van pacht door a'heer Amand Top, mits 440 frs 's jaars boven de lasten. Gemeente STAVELE. 5e Koop: Eene partie Zaailand met Vloogske, groot ftl ar. 90 cent. bekend sec tie B, nummers 415a en 416a. Boomprijs 75 fr. Ingesteld trs 2000- In pachte gehouden tot 1 October 1912 door M. Benoit Deramaut, mits 80 frs 's jaars, boven de lasten. Gemeente ROUSBRUGGE-HARINGHE. 6e KoopEen perceel Maaigras in den Kapellebrouck, sectie A, nummer 202a. Groot 39 ar. 60 cent. Ingesteld frs 1600. Aanslag met de geldtelling. II. Om uit gemeenzaamheid te scheiden. van eene allerbeste zeer goede gelegen te De Notaris Gaslon I*eel, ter verblijf plaats van Rousbrugge-Haringhe, zal op de hierna vastgestelde zitdagen overgaan tot de openbare verkooping van de vólgen de goederen Gemeente ROUSBRUGGE-HARINGHE. 1Eene schoone en goede Hofstede, groot onder bebouwde grond, hofplaats, hovenier hof, boomgaard, weide en zaailanden, 10Ha. 48 a. 23 ca., uitmakende eenen blok. Ver deeld in 5 koopen. Boomprijs, 700 frs. 2. Eene partie Zaailandgroot 2 Ha. 55 a. 40 ca., bekend sectie B, num. 637, 638, 639 en 642. Verdeeld in 2 koopen. 3. Eene zeer goede Weide, bekend sectie B, num. 287a, groot 1 Ha. 80 a. 20 ca Boomprijs, 1240 frs 4. 1 Ha. 82 a. Zaailand, sectie B, num 499, 500 en 501. Verdeeld in 3 koopen. 5. Eene Weide, groot 1 Ha. 59 a. 80 ca bekend sectie B. num. 443c. Boomprijs, 200 frs 6. 41 a. 90 ca. Zaailand, bekend sectie B num. 454i. 7. 89 a. 80 ca. Hooiland, bekend sectie A num. 910. 8Eene Vetteiceide, groot 72 a. 40 ca. bekend sectie A, num. 921a/'2. 9. 70 a. 60 ca. Zaailand, bekend sectie B num. 127a. 10. Eene Werkmanswoning met 6 a 26 ca. erve en hof, bekend sectie B, num. 610 en 612. Onbewoond Aanslag met de geldtelling. 11. Eene Werkmanswoning met 7 a. 10 ca, erve en hof, bekend sectie B, num. 611 en 613. Bewoond door Martin Decoussemaker, tot 1" November naast, mits 40 frs. 12. Eene onlangs nieuwe Schuur, staan de op de hofplaats onder num. 1 hiervoren. Af te breken binnen het jaar na den over slag. Gemeente PROVEN. 13. 1 Ha. 60 a. 60 ca. Zaailand, bekead sectie A. num. 102 en 103. Aanslag met de geldtelling. 14. 69 a. 30 ca. Zaailand, bekend sectie B, num. 81a en 82. Boomprijs, 140 frs. In pachte gehouden door don medeverkoo- per heer Henri Delanote, tot ln October aan staande, mits 80 frs. boven de lasten. Gemeente BEVEREN. 15. 65 a. 90 ca. Hooiland, bekend sectie D, num. 501a. In pachte gehouden door denzelven heer Henri Delanote, tot ln October aanstaande, ®its 75 frs. boven de lasten. IU10, Instel 2in November Overslag; 5n December telkens om 2 ure namiddag, ter herberg Hotel de la Régence bewoond door d'heer Henri Herkelbout-Rooryck, ter dorpplaats van Rousbrugge. 1\2 per °/0 instelpremie te winnen en recht van samenvoeging Met tusschenkomst van Meester Emiel DEV0S, Notaris te Watou, en Meester Hono- ré HAGHEBAERT, Notaris te Proven. De titels van eigendom, het kohier van lasten en de kadastrale plans zijn berustende ten kantore van bovengenaamden Notaris PEEL. STUDIE VAN DEN TE WATOU. in eene zitting, om 10 ure voormiddag, ter verhoorzaal van het Vredegerecht te Rousbrugge-Ha ringheten overstaan van M. Jean-Eugè- ne de Bosschère, Vrederechter van 't kan ton Haringhe, bijgestaan van zijnen Greffier, van Koop 1Hen schoon Renteniershuis met achtergebouw en verdere afhanglijkheden alsmede volgens titel 6 aren 16 cent. en vol gens kadaster sektie A, num. 335b en 336b 5 aren 76 cent. grond en hoveitierhof daar medegaande. Aanslag met 22 December 1910. Koop twee. Een perceel Zaailand, inhou dende volgens meting 1 heet. 83 cent., in t geheel bekend bij kadaster sektie F, num 66a, verdeeld in de volgende twee loten Eerste Lot52 aren 62 cent. Zaailand te nemen ten noordkante van meerdere partij Tweede Lot48 aren 21 cent. Zaailand zijnde het overige der partij. Aanslag met de geldtelling. Koop drie. Een perceel Zaailand, inhou dende 57 aren 80 cent., bekend bij kadaster sektie F, num. 188. Gebruikt door Lievin Hennon tot 1 Oh tober 1915, mits 95 frs. 's jaars vrij van lasten. Koop vier. 66 aren 70 cent. Zaailand, be kend bij kadaster sektie E, num. 303, 304 305 en 306. Gebruikt door Petrus Loor tol 1 Ohto ber 1919, mits 105 frs 's jaars boven de fnvfPYi Koop vijf. Een partie Zaailand, groot vol gens meting 31 aren 53 cent. en volgens ka daster sektie C, num. 843 slechts 31 aren. Koop zes. Twee perceelen Zaailandvoor dezen weide genaamd St Eloi, met woonhuis hoppekeet en magazijn daaropstaande, groot volgens meting 67 aren 90 cent. en volgens kadaster sektie C, num. 840, 841 en 842, 70 aren 40 cent. Koopen vijf en zes gebruikt door Ro main Vancayzeele tot 1 Oktober 1919 mits 180 frs 's jaars boven de lasten. Koop zeven. Een Woonhuis, Schuur Stallingen en verdere afhanglijkheden als mede 1 i aren 79 cent. grond van gebouwen hovenierhof en dreef daarmedegaande, be kend bij kadaster sektie C, num. 822 en 823 Koop acht. Eene happende partij Zaai land, voor dezen weide, groot volgens me ting 37 aren 86 cent., bekend bij kadaster sektie C, num. 824. Koopen zeven en acht gebruikt door Petrus Loor tot 1 Oktober 1919, mits 125 frs 's jaars boven de lasten. De grosse vonnis, het kohier van lasten en de titels van eigendom berusten ten kan tore van den Notaris I)evös voornoemd. Deze verkooping geschiedt met tusschen komst van Mter BAOQUAERT, Notaris te Poperinghe. om 3 A la M. Oh. h'ameau Callecanes, le long de la frontière 3TABLISSEMEIVT Hit pouvant servir de avec MAIS0N h usage de Cabaret, et Jardin. S'adresserau Nolair e BUTAYE, a Ypres Een zeer gerieflijk Woonhuis in goe den staat, met drij schoone plaatsen beneden winkel, spreekplaats en keukenkelder, voute, verscheidene sehoone bovenkamers, remise en 73 centiaren bebouwden grond en koer, staande en gelegen te Poperinghe, in St-Janskruissfraat. Voor alle inlichtingen zich te begeven ter studie van den Notaris Dacquaei-t, te Poperinghe. ure stipt namiddag, ter herberg Cour de Commerce, bewoond dooi Ghillebaert, in de Meessenstraat, der volgende goederen Koop een.—Op de Peerdenmarkt. Een Woonhuis met deszelfs grond, groot twee en zestig centiaren, volgens kadaster sectie F, nummer 337. Bewoond door Jules Vandatn ne, aan 7 frs. te maande, vrij van lasten. Ingesteld frs 1125. Koop twee.—In de Meessenstraat. Een Woonhuis met afhangel ijk heden en volgens kadaster sectie F, nummer 579a, zeventig centiaren grond en erve. Bewoond door Henri Houwen, aan 8 frs 50 cent. te maande, vrij van lasten. Koop drij. In de Meessenstraat. Een Woonhuis met afiiangelijkheden en volgens kadaster sectie F, nummer 578a, negentig centiaren grond en erve. Bewoond door Edouard Truant aan 8 frs te maande, vrij van lasten. Koopen II en lil ingesteld frs 2.225. Koop vier. Langs den Valkenbergwegel. Een Woonhuis met medegaande erf, be kend bij kadaster sectie F, nummer 1418, voor eene grootte van vieren zestig centiaren. Bewoond door Edmond Blondeel, aan 6 franks, te maande, vrij van lasten. Ingesteld frs 500. Onmiddelijk na de verkooping der vier Woonhuizekens hierhoven vermeld, van Eenige Koop. Op de Peerdenmarkt. Een WOONHUISJE met achten tachtig centiaren grond én erf daarmedegaande bekend bij kadaster sectie F, nummer 335 Laatst bewoond door de Weduwe Basile Milleville. Handslag met de geldtelling. Ingesteld frs 700. De titels van eigendom en lastkohier be rusten ten inzage der liefhebbers ter studie van genoemden Notaris BACQUAERT. is hun voordeelig valt de eene, de andere helpt hem op wee den eenzame, want als hij valt heelt hij niemand om hem op te hel pen. En op eene aüdere plaats zegt zij Een broeder die door zijn broeder geholpen wordt is als eene versterkte stad. Ten tweede staaft de natuur zelve dit recht Trouwens door de ontoereikendheid van hunne eigene krachten worden de menschen vanzelf aangezet om zich met anderen tot wederzijdsche hulp en ondersteuning te ver binden. Wat is de staat zelf dan eene open bare maatschappij waarin de bewoners van een land samen komen om bij malkander stut en steun te vinden. 3. Mag de staat beletten dat er vereeni- gingen tol stand komen en mag hij som mige beslaande bonden afschaffen Het valt buiten kijf dat in veel bijzondere gevallen de staat ten volle gerechtigd is om op te treden tegen enkele vereenigingen bijv. als zij doeleinden nastreven die openlijk tegen de rechtvaardigheid, de zedelijkheid of ook tegen de algemeene welva zijn. Buiten voornoemd geval bezit hij die macht niet. Nochtans gebeurt het heden ten dage dat de staat hier of daar bestaande KANTOOR VAN DEN TE ARDOYE om 1 ure namiddag, bij de weduwe Louis WYBO, van de groot 7 h. 69 a. 51 c. gelegen te Ardoye, tusschen de Iseghem kalsijde en de gravier de Weezestraat, gebruikt door Henri Po soons-Platteeuw, tot 1 October 1911. STUDIE VAN DEN te Ghyverinchove, schoon en sferk nieuwgebouwd XII. llerde Deel. In dit deel zet de paus uiteen hoe door hun persoonlijke werking, meesters en werklie den moeten bijdragen tot de oplossing dier moeilijke kwestie. Het middel dat Zijne Hei ligheid aanprijst is het vereenigingsleven, en wel bepaald de syndikaten of vakvereeni- gingen. Dat hij wel de vakvereenigingen meent, blijkt duidelijk uit de voordeelen die hij opsomtverhooging van stoffelijke wel vaart, ontwikkeling elk in zijn vak. Aangaande de werkliedenbonden worden de volgende punten ter bespreking gebracht. 1. Waarom de oude gilden niet weer in hun vroegeren toestand opgericht In het begin van zijn Wereldbrief stelde Leo XIII vast dat het afschaffen der bestaan de vereenigingen door de fransche revolutie, eene oorzaak geweest is van het verval van den arbeidersstand. Zou men dus niet wel doen die gilden weer in het leven te roepen Neen, zegt de paus, de gebruiken zijn veranderd, de vooruitgang van wetenschap en beschaving, de ver hoogde levensbehoeften stellen andere ei- schen. 2. Hebben de werklieden het recht zich te vereenigen Ongetwijfeld Ten eerste houdt de Heilige Schrift deze leering voor, aangezien zij zegt Het is beter dat twee te zamen zijn dan dat iemand alleen is, want hunne vereeniging vereenigingen ontbindt zonder de minste reden en zich hunne goederen toeeigent. In dergelijke gevallen pleegt hij wraakroepend onrecht. Wij bedoelen hier de geestelijke orden. Hoeveel zegen zij gebracht hebben daarvan is het verleden tot op dezen dag getuige. Al wat de kloosterlingen beoogen is hunne eigene volmaaktheid en het geeste lijk en tijdelijk welzijn van hunnen even mensch. Ligt er in het bewerken van zulk een doel of onrecht, of onzedelijkheid beslo ten Niemand zal dit ooit durven beweren Deshalve kunnen wij ons niet weerhouden tegen dien openbaren roof verzet in te bren gen. 4. Wat moeten de syndikaten zich tot doel stellen? Het is onmogelijk, de inrichting der be doelde vereenigingen aan te duiden in een vorm die voor alle gelden kan. Te veel vel schillende omstandigheden, als het volks karakter, de uitbreiding van den handel, enz., moeten in aanmerking genomen wor den. Bij de vestiging en de leiding dezer vereenigingen komt hot vooral hierop aan dat men ijvere voor de verheffing en bevor dering van den lichamelijken en geestelijken toestand der arbeiders. 5. Wat moet de grondslag zijn der christelijke vakvereenigingen Zij mogen op niets anders steunen dan op den godsdienst. Was het zoo niet dan zou den zij algauw op gelijken voet komen te staan met zoodanige bonden die den gods dienst buiten hun kring sluiten, die overal zoeken twist en tweedracht te zaaien, die gedurig tot mistevredenheid en oproer aan stoken. Wat baat het overigens den arbeider dat hij nog zooveel tijdelijke welvaart, no: zooveel voordeel in de vereeniging zou ge wonnen hebben, wanneer hij bij gebrek aan geestelijk voedsel in gevaar geraakt 6. In welken zin moeien die vereeni gingen werken De gemeenschappelijke kas moet eerlijk worden beheerd. De ondersteuning, die aan ieder in 't bijzonder toekomt, bepale men overeenkomstig de ware behoeften. Als hoofddoel gelde steeds de overeenkomst, de verstandhouding, de vrede tusschen werk gevers en werknemers daarom dient ieder een zijne plichten na te leven en zijne rechten te kennen. Om de wederzijdsche bezwaren, die van tijd tot tijd tusschen den baas en zijn werkvolk zullen oprijzen, uit den weg te ruimen, behoort men een comiteit samen te stellen uit lieden van on besproken gedrag. Zij" zullen, als het zijn kan, èn den meesier èn de arbeiders vei tegenwoordigen en zullen het recht hebben beslissende uitspraken te doen. Het ware zeer wenschelijk dat, krachtens de standregels, de leden der arbeidersvereenigingen zouden verplicht worden zich tot dit comiteit te wenden in elk geschil. Verder, en dit is een der voornaamste punten, zorge men dat het den leden niet aan werk ontbreke, en dat uit een gemeenschappelijke kas bij gebrek aan werk, bij ziekte, bij hoogen leeftijd, bij noodlottige voorvallen den arbeider onder steuning geworde. Wij mogen ons verheugen dat ten deele toch de wensch van Z. H. Leo XIII reeds vervuld is. De kassen tegen werkeloos heid, de onderlinge bijstanden, de pensioen kas, de wet over de werkongevallen zijn als zoo vele vruchten van den ijver waarmeê de paus zich heelemaal toelegde aan de verbe tering van het lot der werkende klasse. Nadat hij uiteengedaan heeft welke ver wachtingen wij mogen koesteren van het christelijk vereenigingsleven, besluit hij zijnen beroemden wereldbrief met een war men oproep tot allen die kunnen medewer ken tot de oplossing van de arbeiderskwestie. Moge ieder, die geroepen is, de hand aan het werk slaan, en wel zonder tijd te ver liezen, opdat het kwaad geen grootere uit breiding meer zou nemen. Dat de regeerin gen door wetten en verordeningen voorgaan dat de arbeiders, wier lot het geldt, op wet telijke wijze hunne belangen bevorderen. Wat evenwel do kerk aangaat zij zal geen oogenblik nalaten overal waar zij het ver mag hare veelzijdige hulp te bieden. Mogen alle priesters hunne volle kracht en al hun nen ijver voor dit doel aanwenden mogen zij onvermoeid de waarbeden van het heilig Evangelie aan alle sianden voorhouden mogen zij arbeiden aan de welvaart des volks met al de middelen die hun ten dienste staan. Dat zij echter bovenal de liefde, de meesteres en koningin van alle deugden, in zich zeiven bewaren en in de anderen, de kleinen en de grooten, aankweeken. werkvolk in '1 leven te roepen. Men ver haalt dat de Sultan van Turkije, toen hij even gedaan had met het lezen van Rerum Novarum vol eerbied zijne muts of tulband zou afgenomen hebben en gezeid Ziedaar het eenige middel om het oude Europa te redden. Het scheelt weinig of hij werkelijk zoo gehandeld heeft als verteld wordt, de waarheid blijft het daarom niet minder dat zonder de katholieke werkliedenbeweging Europa gedoemd is om tot de barbaarsch- heid terug te keeren. Doch houden wij den blik naar. Rome gevestigd, houden wij ons harte hoog, dan hoeven wij niet bang te zijn. Toen Kardinaal Manning voorspelde dat de 20c eeuw die van het volk zou zijn dacht hij er niet aaD te beven of te sidderen. Zoo hebben wij, ineenen we, uit de grond wet der christelijke arbeidersbeweging 't een en 't ander toegelichtbij gelegenheid zullen wij in «De Poperinghenaar opnieuw de gastvrijheid komen vragen om meer in 't bij zonder te handelen over zulk of zulk volks werk. Aldus schetste in het jaar 1891 de paus der werklieden het programma der maat schappelijke werken ten voordeele van het Om daarop te kunnen antwoorden, zou men, in .plaats van te rade te gaan bij men schen die uit vooringenomenheid tegen de melkerij zijn, beter doen te gaan zien hoe men in eene melkerij te werke gaat, en de doenwijze voor het maken van boter in eene melkerij vergelijken met het maken van boter naar het oud stelsel. Men zou verbaasd staan bij het zien der groote hoeveelheid slijk die, zelfs bij de ont- rooming van zeer zuivere en gezeefde melk, in de inelkerij uitgefilterd wordt, en die anderzins, bij het gewoon kernen, onvermij delijk in de boter moet overgaan. Dan nog, na de ontrooming wordt de room aangebraciit in een bijzonder tuig waarin zij gekookt wordt met stoom om van alle besmetting of ziektekiemen ontlast te zijn. Het is immers genoeg gekend hoe nood zakelijk het is, de melk die men gebruikt in het huishouden te koken. Diezelfde besmet ting van ongekookte melk kan aan de boter in het gewoon kernen aangebracht worden 't is 't gene dat men in de melkerij vermijdt met al de room te koken, iets dat maar prak tisch mogelijk is in eene melkerij. 'tls het koken met stoom, gevolgd van eene sterke afkoeling door eene ijsmachien die alle slechte geuren uit melk en room verwijderen, en alzoo maken, dat er in de melkerij nooit geen enkel pond boter is dat mislukt, noch weet van loofsmaak. Dus gezien men in de melkerij warmte kan aanbrengen waar warmte noodig is, en koude waar koude te pas komt, zoo kan men er den invloed van koude en warmte zooda nig regelen, dat men uit den room boter naar wensch kan bekomen. Aangaande het kneden en opmaken dei- boter, hoeveel beter beantwoordt het werk in de melkerij niet aan de regelen der ge zondheidsleer De boter wordt er gekneed met goed gezuiverde machienen, en nooit geen enkele hand, zelfs niet bij het opmaken wegen of bestellen raakt de boter aan. Men moet wel in acht nemen dat boter de feeder ste en de zindelijkste onder de eetwaren is en wanneer men er kan toekomen boter te maken, zonder er een hand aan te brengen, dat voorzeker ook een der menigvuldige verbeteringen is die aan het botermaken in de melkerij aangebracht zijn. Of melkerijboter kan bewaren? Dat kan zij veel beter dan gelijk welke andere boter. Melkerijboter die uitsluitelijk voor den inleg gemaakt is, zal na het inleggen in de potten, nog verbeteren daarvan kan tnen de bewij zen bekomen bij de personen die boter van de melkerij hebben ingelegd in Mei en Juni Er is dan immers, door personen van Pope ringhe en omliggende, meer dan vijftien dui zend kilos melkerijboter ingelegd geweest, en allen gelijk beklagen dat zij er niet veel meer hebben ingelegd, daar velen ervan hunnen voorraad voor geheel het jaar niet durfden opdoet), uit reden van de valsche geruchten die in omloop waren. Of deze die boter koopen in de melkerij zich er mede goed bevinden, kan men uit de volgende kleine statistiek besluiten. Er is verkocht geweest in het klein in de melkerij om op Poperinghe of omliggende gebruikt te wordenDus niet verzonden per ijzeren weg. 1909 1910 In Juli 474 kilos 1481 kilos In Augustus 589 1786 In September 647 2124 Deze cijfers bewijzen den bijval die de melkerijboter geniet bij de verbruikers, wei ken bijval bekomen wordt zonder dat er de minste reklaam of moeite voor den verkoop is gedaan geweest. Uit dit kan men besluiten dat het gaat met de melkerij gelijk met menige andere zaken, namentlijk, dat dezen die er minst van ken nen er meest van klappen, en dat dezen die naar dien dwazen praat luisteren, er zelve meest schade mede doen. Het schijnt dat liefhebbers van goeden koffie over van vreugde zijn sedert zij chico- rei der Trappisten gebruiken van Vin- cart-Silly. Dépót bij gebr. Delhaize Moncarey-Sansen. In onze nummers van heden en van Zon dag laatst, staat een bericht der metsers bazen, meldend dat het loon van metsers en dienders van eenige centiemen verhoogd is geworden. 't Deed ons genoegen dit goed nieuws te vernemen, en ieder burger zal de bazen gelijk geven en geern die verhooging beta len. Eenieder is om zeggens overtuigd, dat menig werkman, met hetgene hij verdient, en gezien de hooge prijzen der waren, met moeite zijn bestaan kan vinden. En noch tans I... Er wordt machtig veel gedronken f door 't werkvolk. Velen gaatt den Maandag mor- gend naar hun werk met 'nen zwaren kop en een paar oogen half open half toe van den drank en van den vaak. Ze boffen en stoffen onder hen met 't groot getal pinten die zij den Zondag gedronken hebben, en tegen 10 ure van den Maandag nuchtend hebben zij er somwijlen reeds drie of vier binnen. Ge kunt denken welk werk zulke kerels verrichten. Ja, we moeten liet durven bekennen, de drank is de grootste kwaal van 't werkvolk. Wij hooren geheele dagen: Het volk moet min uren werken. Het volk moet hoogere daghuren winnen. Maar niemand voegt erbijHet volk raag zooveel niet drinken. Wij ook willen betere werkvoorwaarden voor den werkman, maar de werkman moet er hem weerdig van maken. Wat zal •het baten dat de werkman minder uren werke, indien hij die uren in de herberg gaat overbrengen, in plaats van 't geluk in zijn huis te zoeken Wat zal het baten dat de werkman hoo gere loonen verdiene, indien hii het in drank gaat verteren en niets t^n goede komt voor vrouw en kinderen? Is het niet jammer te moeten hooren door sommige werkliedenZooveel meer win nen, is op 't einde van de week zooveel meer pinten mogen drinken. In plaats dat ze zouden zeggenIs zooveel meer voor moe ders beurze. 't Is dus noodig dat al de weldenkende menschen en ware volksvrienden met alle kracht het drankmisbruik bevechten. Wint de werkman meer dan vroeger en komt hij wekelijks iets over, dat hij dan dit geld van kante legge en zorge voor een ouderdomspensioen. Dat is wat beter dan die centen te verbrassen en te verzuipen en hem nog ziekelijk op den hoop te maken. Een werkman is, gelijk alle menschen, met reden en verstand begaafd, en moet vooruitziende zijn en iets bijbrengen om zijn ouden dag te verzekeren. Niemand toch, die zich zou inbeelden dat de Staat ooit nog een pensioen zal verleen en zonder de mede hulp van den werkman! De neerstige burgers zouden moeten wer ken en slaven om op hunne kosten, door groote belastingen te betalen, een pensioen te verschaffen aan mannen, die honderden en honderden franken verdronken hebben?! 't En ware maar dat meer te kort Dat alle goede werkmansvrienden, en het groot getal brave werklieden eerst en vooral, met ons medewerken om de drinkgewoonte van het volk te bekampen. Dat men den werkman doe verstaan, dat hij des Zondags een pintje mag drinken, met reden en manierendat hij nooit tot geene braspartijen mag overgaan dat hij hem niet moet laten meêslepen door die onverbeterlijke zuipersdat hij voor plicht heeft te zorgen voor zijne eere en faam, te zorgen voor zijne gezondheid, te zorgen voor zijne dierbare vrouw en lieve kinderen. Die plaag eens wee- uit onze stad, dan zal de zedelijke en stoffelijke welvaart van ons werkvolk op wonderbare wijze stijgen, dan zullen wij ons altijd gereed houden om hunne rechtmatige eischon uit al onze krachten te ondersteunen en te doen zege pralen. t Ziehier wat zijne D. H. Mgr. Mercier aanhaalt in zijne redevoering uitgesproken op het antialcoolisme nationaal congres De belgen drinken dagelijks voor 500.000 fr. alcool zonder het bier of /len wijn ntede te rekenen jaarlijks zijn 200.000 gevallen van ziekten veroorzaakt door den alcool; 600.000 noodlijdenden op 800.000 zijn het ten gevolge van den alcool; 75 ten °/0 der veroordeelingen hebben voor oorzaak den alcool 50 ten der zelfmoorden zijn teweegge bracht door den alcool. 't Is goed die waarheden van tijd tot tijd te herhalen. Leest en bedenkt dit alles. Maakt het ruchtbaar, a. u. b. MANNEN Zijt gij krachteloos en zonder moed Zijt gij licht vermoeid als gij de trappen opklimt Zijt gij bevangen aan uwen adem Is uw geheugen verzwakt? Vindt gij moeilijk de woorden als gij in een gesprek zijt? Is allen arbeid u lastig geworden Hebt gij geene neiging meer om iets te ondernemen Zijt gij moedeloos en ter neer geslagen Is uwen eetlust verminderd? Zijn uwe nachten slapeloos ofwel is uwe slaap met droomen en woelingen doorspekt? Zijt gij 's morgens even moede als bij het slapen gaan? Xooja Wel vrienden gij lijdt aan zenuw- en spierenkrachteloosheid, het is hoogen tijd daar middel in te schaffen. Hoevelen, die thans KRACHTELOOS achter de stoof of in een KRANKENHUIS zitten te zuchten, en die ook die ziekte verschijnselen gevoeld hebben, die ze ver waarloosd hebnen en hoogst zeker waren te genezen, hadden zij het middel gekend! Welk is het middel tegen krachteloosheid, geestestraagheid, algemeene verlamming? THEOBROMA! THEOBROMA! roe pen u de honderden getuigschriften en brie ven van dankbetuigingen ontvangen. 3 Fr. de'flesch. Overal verzonden tegen postbon van 3,15 fr. De goede THEOBROMA kost 3 fr. Hier in Poperinghe, is de depot bij M. MONTEYNE, Apotheker, ln Yper bij M. LIB0TTE, Apotheker.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1910 | | pagina 1