Ganscli nieuw tertiM ,,4- BREUKEN BUITEtNliANDSCH JilEUOlS. NIEUWS UIT BEliGIE. beest DE POPERINGHEtf AAR Viaamsche belangen. m Nieuwjaarskaartjes. Stormen en Overstroomingen. Kerkelijk Nieuws. Op zoek! Wetensweerdigheden. HOPPE. BURGERSTANDEN VAN EE HST EN TAP, IJ E RB ER GKERM/SSEN Jaarlijksche Kermis, Genezing zonder operatie. MARKTPRIJZEN. De Viaamsche uitwijkelingen zijn dubbele sukkelaars. Er zijn er duizenden in Amerika. Ze liobben geene Consuls die hen verstaan. En hunne klachten worden evpngoed onthaald als hier ten lande, d. i. Als het maar Vlamingen zijn die klagen, hebt gij u niet te verontrusten De klachten dier Viaamsche uitwijkelin gen en van hunne wakkere priesters wer den in de Belgische bladen opgenomen. Zal de Minister van buitenlandsche zaken einde lijk eens beslissen dat olie Consuls Neder- landsch moeten kennen Wie heeft Consuls noódig? l'itwijkelingen toch. Zijn de meeste uitwijkelingen geene Vlamingen? of matrozen f Zijn de meeste geen Vlamingen? Nu roept men de Viaamsche boeren naar Katanga. Alles goed, maar zullen ze daar door de bedienden van Belgiseh-Kongo verstaan worden Anders is het beste dat ze doen kunnen, tehuis te blijven. Wat zal Congo worden in '1 opzicht der talen? Zal de uitgeroepene gelijkheid ginder, evenals hier, theoretisch blijven? Zal de Vlaming ginder, evenals hier mogen arbeiden en betalen, maar nooit genieten? Zal men in Belgisch-Congo de Viaamsche Nederlandsche taal versmaden, de tweede van Zuid-Afrika, de taal der Boeren? Wie weet! Wil men Viaamsche boeren in Ka- tanga, dat men g-inder dan Vlaamschken nende bedienden aanstelle, dat men Katanga make tot een nieuw Vlaanderen. Ons door hel Poslbesluur medegedeeld Jaarlijks worden, hoeft het herinnerd, millioenen zulke kaartjes verzonden, wat aan het postwezen verbazend veel werk geeft. Wie wenscht dat zijn kaartjes zoo snel mogelijk ter bestemming aankomen, steke ze nfet in de bussen maar geve ze in de postkantoren af aan de winketten, en wel in twee pakken, kruiselings mot bindtouw ombondenheteene bestaande uit de kaartjes voor de stad of hot postkanton, het andere uit die voor elders. Hoogst wenschelijk is het, de postzegels in den rechter bovenhoek van het adres te plakken. Het publiek gelieve ook, zoo mogelijk, rond niéuwjaar de verzending van prospec tussen, prijslijsten, omzendbrieven, enz. te staken. VOOR UWE NIEUWJAARKAARTJES. Wilt gij spoedig en ter trouwe gediend zijn wendt U ter drukkerij van Valère Sausen, Poperinghe. Groote keus van fantaisie visietkaartjes. Spoedige uitvoering van visiptkaarten in steendruk. In Frankrijk. Een deel van het departement der Surthe is overstroomd, namelijk de omstreken van Sablé en 1 .a Flèche. in de kom der Seine dreigt de watersnood te herbeginnen. Op de Marne drijven allerlei wrakken. De Aisne is te Sainte-Menehould buiten hare oevers geloopen. Aan de Porte d'Auteuil, te Parijs, is de grond van den Metropolilain lijn Boulogne- Madeleine, op eene groote lengte ingezakt. De stad Saumur, gesloten tusschen twee armen van de Loire, die buitengewoon ge klommen is. steekt als een eiland boven het water uit. De ruiterijschool is ontruimd. Anzeu ziet er nog beklagensweerdiger uit dan Saumur. Al de laag gelegen wijken, bezijden de Main zijn overstroomd. Te Roz Laudrieux is sinds het begin van den watersnood, een huis nagenoeg vier meters in den grond gezakt. Twee andere huizen beginnen eveneens te verzinken. De dijk van Amenis, nabij Angers, is op nagenoeg een kilometer doorgebroken. In het dorp Mesnil is de toestand zeer gevaar lijk. Talrijke huizen zijn ingestort. Ër zou den menschen verdronken zijn. Noch tele graaf noch telefoon kunnen gebruikt worden. De stad Amenis is heel en gansch van 't overige der wereld afgezonderd. Het verkeer per ijzerweg is onderbroken. Om de stad te kunnen verlaten, moet men zich van bootjes bedienen. In den omirek staan er thans zes dorpen heel en al onder waterzij zijn volkomen verlaten. De overstrooming dekt eene oppervlakte van ongeveer 8 tot 9 kilometers lengte op 7 kilometers breedte. Erge tempeesten zijn dinsdagen woens dag losgebroken op de fransche kust. Eene waterhoos heeft to Marseille en te Cannes overstroomingen en groote schade verwekt. De spoorbaan van in 't Zuiden van Frankrijk is gedeeltelijk weggespoeld. In liet dorp Coerazo, nabij Cannes, is de grond, op een oppervlakte van veertig hoct- aren, ten gevolge van den aanhoudenden regen, ingezakt; verscheidene huisjes zijn ingestort. Groote rotsklompen zijn van de bergen in de bedding der l'aillon gerold; deze stroom heeft zijne monding te Nizza De onrust in do streek is groot, daar men voor nieuwe berga/schuivingen en grondin zakkingen vreest. In Italië en Spanje. Overal ioopen de stroomen uit hunne bed dingen en richten overgroote schade aan De angst is groot in sommige provinties, waar de oogst verloren is en de hongersnood zich reeds gevoelen doet. Sm ti®< geloof!ijL dat men de ware suikerij der Trappisten Vincart kan verkrijgen aan (50 cent. de kilo? Zij is noch tans overal te verkrijgen aan dien prijs. Dépot bij gebr. Delhaize Moncarey-Sansen. S-'rasnKs-ij k.De moordenaar Favier. Het verbrekingshof, te Parijs, heeft donderdag de voorziening in verbreking verworpen van Favier, die door het assisen hof van 't Noorden ter dood veroordeeld is voor moord op den geldomhaler Thain, te Rijssel. Altijd betalen. Sedert eenigen tijd worden er scheikundige vuurslagen ver kocht., metalen doosjes, die, door het op slaan van het deksel, eene vlam verwekken I)e rookers vooral maken er gebruik van In Frankrijk, bekwam die uitvinding een groeten bijval, omdat de vuurstekjes er peperduur kosten en daarbij dan nog van slechte hoedanigheid zijn. lie fransche re geering, die het monopool van de fabriekatie en den verkoop der stekjes heeft, komt nu eene belasting te stemmen van 2 fr. op een vuurslag. De minister verklaart dat die taks noidig is, omdat die vuurslagen de stekjes eene te groote concurrencie aandoen en dat het monopool der stekjes aan den Staat eene zuivere winst van 28 miljoen oplevert. SP«iRsigrtL De koningsgezindén. Er wordt v< rz berd dat de koningsgezinder) besloten henben koning Manuel terug op don troon te herstellen, en dat zij om daar toe te geraken alle middelen zullen gebruiken i>u§t«ofilaiiii. IJselijke dood. Maandag gebeurde in eene staalgieterü van Bochum, een ijselijk ongeluk. Een kroes met 13,000 kilos kokend staal is omgekanteld over een groep werklieden, die aan den ar beid was. Drie hunner verdwenen heel en gansch onder het kokend metaal, en het was onmogelijk hun stoffelijk overschot er uit te halen. SSi-ii%ili®. Erge opstand. In den nacht van vrijdag tot zaterdag der verleden week, kwanten een bataljon soldaten, ge ltazerneerd op het eiland Las Cabras, gele gen «licht bij de stad, in opstand tegen dt. rogeerings troepen. De kanonnen beschoten het eiland en 200 der muiters werden gedood. Vcmnigde Stalen. Eene mijn ramp. In de koolmijn van de Bona Coal Company, nabij Tacona (Virginia), hat woensdag eene grauwvuurontploffing plaats. Zes en twintig mijnwerkers werden bedol ven; twintig hunner zouden omgekomen zijn. IS®I schijnt dat liefhebbers van goeden koffie over van vreugde zijn sedert zij chico- rei der Trappisten» gebruiken van Vin- cart-Silly. Depót bij gebr. Delhaize Moncarey-Sansen SWlJAA'IFfil EMHminFSiHIBFN. Vrijdagnamiddag is op de spoorweglijn Poperin ghe- IIazebrouck, tusschen de statiën Caestre en Borrè maar op grondgebied Hazebrouck, een schrikkelijk ongeluk gebeurd. De fransche douaniers Ulrich Dubraey en Lucien Larangé op dienst zijnde, wandelden Hazebröuck- waarts, de eerste tusschen de riggels, de tweede er ne vens. De wind loeide hevig en de mannen hoorden den trein niet achter hen komen het was den trein 3683 uit Poperinghe naar Hazebrouck vertrekkend om 11,56 ure. Dubreay, die in 't midden ging, verdween onder de zware machien en werd rond de 80 meters medege sleept. Toen de trein voorbij was vond zijn verschrik te gezel eerst een voet van zijn ongelukkigen maat, Klompen vleesch en bloed zag hij op gansch de lijn en verder het lijk. De ongelukkige was dood, zijn hoofd was geheel in stukken en gekraakt als eene noot, het lijk legde nog tusschen de riggels. De prefect van Hazebrouck werd verwittigd en kwam nog 's avonds ter plaats, 't Was 11 uren toen men het lijk mocht weg nemen. Het ongelukkig slachtoffer zijner onvoorzichtigheid is40 jaar oud,.en laat eene weduwe na en 3 kinders, waarvan het jongste 3 maanden is. Machinist en stoker hadden niets gezien, zij verna men slechts het ongeluk te Caestre bij hun terugkeer. STIIISIUliUWS. De moordpogingVrouw René Delava-Vanhee, het slachtoffer der moord poging op zaterdag 3 dezer gepleegd in de Poltestraat. is gansch buiten gevaar en om zeggens bijna hersteld. Re dader, René Artuis, is altijd op de vluchten verblijft in Frankrijk. Dronkaard. Zondag avond bevond D... René zich in dronken toestand in eene herberg der Casselstraat. Hij miek er wat lawijd zoodat men de politie ging verwitti gen die dadelijk ter plaatse kwam. De kerel was reeds uit de herberg vertrokken en de agenten hem op straat on 1 moetend, namen hem mede naar den amigo. Bij het aftasten vond men in een zijner zakken een poignard- nes dat open stond. De man zal vervolgd worden voor dron kenschap, bedreigingen en dragen van verboden wapens. Verloren woensdag, een klein zwart hondje. De persoon bij wie het zou Thuis gegaan zijn wordt vriendelijk gevraagd zich te wiilen kenbaar maken. Een kamdinsdag gevonden, berust ten politie-bureeleinsgelijks nog een ge vonden sleuteltje. Overreden. —Bij 't kerkhof werd don derdag namiddag rond 4 uren de kleine Abel Synave door een velorijder omgereden. De kleine werd nog al erg gekwetst aan bet hoofd. Opening van een bijhuis mei bijzonde re keus van vrouwenpaletots, pelerinen, impermeables, mansconfcctien, in den Ballon, bij Camille Battheu Baekeroot, Yperstraat, Poperinghe. In den StadsschouwburgMaandag en Dinsdag laatst gaf de tooneelmaatschappij Roeysche Barbaristen twee vertooningen op don Stadsschouwburg, telkens voor eene bomvolle zaal. Er werd met veel bijval opgevoerd Gabrielle, het Bloemenmeisje irama in tien tafereelen. ITet stuk bevat mooie, prachtige toestan den maar is onnatuurlijk van samenhang, en behelst vele vergezochte aaneenschake lingen. Het slot vooral kan onze goedkeu ring niet wegdragen: Booswichten te kiezen laten tusschen hetschavotof de... zelfmoord Neen, had men b. v. de gelegenheid gegeven in een vreemd land te gaan schuilen, dan bad het stuk zulk geen huiveringwekken- den indruk nagelaten. De spelers hebben zich zeer goed van hunne taak gekweten, zelfs de vele jonge tooneellieftiebbers en oudere, die wij maar zelden meer op het tooneel zien verschijnen, en die nu hunne hulp verleenden. Moeilijke toestanden werden zeer echt weergegeven en gelukten wonderwel. De figuratie, die altijd veel moeilijkheden medebrengt, liep ook nog al vlug van stapel. Wij moeten toch sommige spelers op merkzaam maken dat zij niet te veel mogen declameeren. Hier en daar wat min armen gezwaai kwame ook niet ten onpas. Op de taal moet ook nog gelet worden, zoo voor spelfouten als voor uitspraak. Katholieke Kring. Zondag 18 December om (5 uren, heeft de algemeene vergadering plaats van den Katholieken Kring. De goedbefaamde heer advokaat Begerem zal er eene voordracht houden over de belangen der kleine burgerij. Allen op post dus! Algemeene volkstellingGelijk wij verleden week mededeelden moet in deze maand overgegaan worden tot de volkstel ling van ons land. In onze stad zal de volks- en landbouwop- telling deze week beginnen. De inwoners worden dus vriendelijk ver zocht hun trouwboekje ter beschikking der agenten-oplellers te houden. Het Sint-Vincentiusgenootschap in het college onzer slad houdt op Maandag 20 dezer, [2n Kerstdag] te 4 uren stipt, zijn jaarlijksch avondfeest ten voordeele der armen. Benevens tal van muziekstukken voor fanfaren, koor en symphonie, zullen twee tooneelspeleu opgevoerd worden een Fransch blijspel, tintelend van leven, en een Ylaamsch drama, boeiend en aandoen lijk van het begin tot het einde. Dit drama, bekroond bij koninklijk besluit van 22" Oc tober 1900, is een episode uit den Trans vaalscbcn oorlog. Het stelt ons de lage daad der Engelschen voor, die, tegen alle recht den Kommandant Scheepers ter dood ver- oordeelen als plichtig aan opstand on moord onder voorwendsel dat hij Engelsch onder daan is der Kaap-kolonie. Daarbij nog willen zij hem lot verraad overhalen wil hij de plaatsen aanwijzen waar Generaa Dewet zijn schietvoorraard bergt, zij zullen hem het leven sparen en de vrijheid schen ken. De moedige Boer weigert, verwijt Generaal Kitchener zijne onrechtvaardigheid en sterft den heldendood. Ziehier het programma op zijn geheel 1. Ouverture militaire, pour Fanfares 2. Son Allesse, comédie, R acte 3. Sym phonic: a/ Ase's Tod; b Modern-Style, schottischi Son A llesse, 2J acte5. Baby gavotte de Concert pour Fanfares 6. be Boerenkommandant Scheepers, bekroond drama, 1° bedrijf7. De Gijpten, koorzang met begeleiding van snaartuigen 8. De Boerenkommandant Scheepers, 2e bedrijf 9. Doux Espoir, valse pour Symphonie 10. De Boerenkommandant Scheepers 3e bedrijf11. De Tooverfluit. De Vertooningen der maatschappij Langhoirs Victorin'eri zijn vastgesteld 0| Maandag 16" en Dinsdag 17" Januari 1911 Zij zullen bestaan uit Hermosa of Vrouwen wraak door A. Dandois en het kluchtspel met zang De Postiljon van Maria-Theresia» door II. Vanpeene. Ongetwijfeld zullen beide stukken met hunne roerende tooueelen en hunne schoonc zangen den meeslen bijval verwerven. Plaatsen zijn van heden af te bekomen bij M. BenóOt, Hondslraat, nr 1. Wilt gij goede en sterke werkschoenen aan 8 fr. 50 't paar; wendt U naar De Gouden Mansbotlien, bij Florent Osteux, Yperstraat, (dicht bij de Markt), Poperinghe. Yper. Spoorwegongeluk. In de statie is zaterdag eene inanoouverlokomotief opeen koopwarentreingeb >tst. Twee wagons worden erg beschadigd. St«ir<i*ijk. Kindje doodgebrand. Donderdag gebeurde alhier in de Albrecht- straat een schrikkelijk ongeluk. Een 3jarig meisje, het dochterken van M. Maurice De Conink, bierbrouwer, te Staceghemis in om standigheden die nog niet juist gekend zijn, levend verbrand. De meid nog maar onlangs in dienst bij M. en Mad. De Coninck, had het kindje naar eene kamer van het derde verdiep gedragen om het in zijn bedje wat t< slapen te leggen. Eene uur later werd de moeder, die naar 't verdiep klom, een brand- reuk gewaar. Zij liep naar de kinderkamer en vond het bedje in laaie vlam staan. Haar dochterken was in 't bedje tegen den muur gekropen, doch gaf geen tr eken van leven meer: de dood had reeds haar werk volbracht. Op 'i hulpgeroep der moe der kwam Mad. Deroubaix, uit de buurt, toegesnelddeze vrouw bluschte de vlammen en droeg het lijkje in eene naburige kamer. Op de kamer waar het schrikkelijk onge luk gebeurde, brandde eenes'oof, doch daar er scliier geen vuur moer in was, kan dez« onmogelijk den brand verwekt hebben. Men veronderstelt dus dat het arm kindje, wak ker geworden, op de schouwplaat, tegen het bedje, stekskens zal gevonden en daar mede gespeeld hebben. De echtgenooten De Conii ck hadden maar een kind. Hunne smart is onbeschrijflijk. Gansch do buurt neemt innig deel in de ijse- lijkeramp die hen getroffen heeft. ÜSrasMsel. Door zijn nichtje Een notaris uit de provincie Antwerpen was dinsdag naar Brussel gekomen. Toen hij de Rogierplaats overging, viel een jong meisje hem om den hals, uitroepende O, mijn beste oom! en gaf hein twee klin kende kussen. Maar daarna bemerkend zich vergist te hebben,» verwijderde zij zich zeer haastig. Toen de notaris kort daarna aan zijn halsdoek voelde, stelde hij vast, dat zijn diamanten speld, ter weerde van 3500 fr met zijn nichtje verdwenen was. PLECHTIGHEDEN TE WATCU. Zondag laatst is er alhier in Watou Eerste Com munie geweest voor de kinderen van 10 en 11 jaren oud. Donderdag i5n dezer, met de gedurige aanbidding, was er Eerste Communie voor de kinderen van 9 jaren oud, zoodat er in 't geheel in die twee dagen rond de i5o kinderen (meisjes en knechtjes) voor t eerst hunnen God ontvangen hebben. Er is ook nog nooit zulken Biddag geweest, er werden duizend H. Hostiën uitgedeeld. 't Kwam mogelijk door de H. Missie. Immers de EE. Iill. Paters Braekmans en Marent(van Proven) hebben hier van Dinsdag 6h dezer tot Donderdag i5n inbegrepen, eene Missie gepredikt, die, ongehoord vruchten zal dragen, 't Doet deugd aan eenieder zulke dagen, jammer dat zij steeds 10 tot i5 jaar uitblijven. Zondag nn was er kruisprocessie waaraan a5oo Watounaren deel namen. In 't midden van de markt, dischte ons Pater Marent, met de krachtige stem aan hem eigen, een sermoen op, dat lang in het geheugen der Watounaren zal blijven. Wij Watounaren, wij bedanken die goede Zende lingen, en wij stemmen geenszins met Pater Braek- man in, dat, zooals hij in 't laatste sermoen predikte, t wel de laatste keer is, dat wij hem te Watou zullen zien. Niet vaarwel dus maar tot wederziens plein stonden de spelers tot over de schoenen in het water zoodat men er bijna niet kon Ioopen. Ook werd er geen schoon spel ge speeld. Yper miek den eersten goal op een bal in de luchtgegeven door den arhitre op 5 meters van den goal. In den eersten time werd maar die goal gemaakt. In den tweeden time miek Poperinghe 2 goals in min dan 2 minuten tijd, maar den eersten werd vernietigd voor off-side. Yper miek dan nog een goal en 2 minuten voor t'einde werd een penalty gefloten tegen Yper doch daar de bal oij 't water zwom om dezen te schoppen, werd hij misgezonden zoodat de overwinning aan Yper bleef met 2-1. M. Rommelaere heeft zich als arbitre goed van zijne taak gekweten. In de equipe van Yper speelden 5 militairen mede. Te Pope ringhe werd Yper geklopt met 4-1. Heden Zondag komt naar Poperinghe de A. S van Ronse. 't Is de laatste officieeh match die te Poperinghe wordt gespeeld, 't Is te hopen dus dat de liefhebbers talrijk zullen opkomen. Voor 't Algemeen klassement zal dezen match van groot belang zijn, Poperinghe en de A. S. Ronse staan laatst met elk 4 punten. Die de match verliest zal dus voor t oogenblik de laatste zijn. Te Ronse won Poperinghe met 3-2. Hopen wij dat Pope ringhe «Jen zegepraal zal behalen, maar dat zij op hunne hoede zijn want Ronse heeft verscheidene nieuwe spelers en zal doen wat mogelijk is om te winnen. De match begint om 2 uren en zal gearbitreerd wor den door M. Lebrun. Football'^chaeneu zeer sterk gemaakt, beste merk, in alle kleuren le verkrijgen aan zeer genadige prijzen bij Berat-Fremault, Veurnestraat, "Joperingho. Wielrijdeii. De zesdagen koerste New-Jork. Don derdag namiddag hebben Rutt en Clark eene nieuwe ploeg gevormd daar Stol en Mac Far land de verloren toeren niet moer konden in halen zij begrepen dat zij hunne gezellen meer nadeel toebrachten en gaven liet op. Bij de lu8e uur hadden de vijf eerste ploe gen 3,207 km. 354 afgelegd. Toen gebeurde hetschoonste van den strijd. Ruften Clark, drie ronden achter staande, overtroffen al wat men te voren gezien had en haalden hun achterstal op schitterende wijze in. Deze daad onder kerels van even groote sterkte en voor een alles behalve be vriend publiek maakt van Rutt, de grootste held der zesdagen, de zedelijke overwinnaar. De einduitslag geeft de volgende stand; 1. Root-Moran, met 4096 kin. 174 m. in 142 uren2. Rutt-Clarck op een halve lengte 3. Hill-Foglér, op een wiel; 4. Héhir-Gouillet, op een lengte en half5. Milten-Thomas, op eene ronde; 6 West-Do Mara, op twee ron den; 7. Cameron-Halstead, op drie ronden. Te Parijs zullen heden zondag de geken de baanrenners Trousseüer, Brocco en La- pize voor de eerste maal achter zware motors uiikomen. VLIEGEN. Het record der hoogte. Vrijdag 9" dezer, heeft Legagneux in Amerika het ecord der hoogte geklopt met 3250 meters hoog te vliegen. Leon Van der Stuyft is teruggekeerd uit Duitschland en na een paar dagen in Oosten de vertoefd te hebben, verleden dinsdag naar Parijs vertrokken om op een eendekker Blériot zijn vliegkennissen te volmaken. PRIESTERWIJDINGEN De volgende heilige Wijdingen hebben de zen Zaterdag morgen in de kerk van 't Groot Seminarie plaats gehad. Werden Priester gewijd: De HH. A. Brutsacrt, Poperinghe, G. IMtour, Lauwe, A. Dupont, Bisseghem, K. Duron,Woumen, R. Hoornaert, Brugge, E. Janssens, Brugge, A. Quaghebeur, Brugge, G. Vanderbeken, Desselghem, A. Vanderschelden, Ardoye, R. Vandewiele, Kortrijk, G. Van Gheiuwe, Meenen, O. Van Rie, Maldeghem. Werden Diaken gewijd De HIT. R. De- bevere, Brugge, A. Durein, Reninghelst, P. Keuckelinck, Brugge, G. Lainbrecht, Wiels- beke, G. Ostyn, Oostende, A. Pauwels, Yper, G. Soenen, Kemmel, A. Van Caillie, Brugge, O. Vandale, Wevolghem, J. Vanden Berghe, Roeselare, L. Vanden Hoven, Kortrijk. J Vanden Weghe, Alveringhem, M. Van Meenen, Sint Michicl. Werden Onderdiaken gewijd De ITH. O. Anseeuw, Lichtervelde, W. Bruneel, Moen, L. Carbonez, Pollinchove, M. Daiso- mont, Oostende, J. Declerck, Oostende, J. Fossati, Kortrijk, A. Gadeyne, Blankenber- ghe, V. Lozie, Meenen, J. Neyrinckx, Ise- ghem, K. Pattyn, Staden, J. Pieters, Pope ringhe, J. Vanden Abeele, Veurne, E. Van Hevel, Moere. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN Bisdom Brugge. Mgr. de Bisschop heeft benoemd Pastor Deken van HH Petrus en Paulus te Oostende, Z. E. H Kanunnik Camerlynck. doctor in Godsge leerdheid der Hoogeschool van Leuven, leeraar van H. Schrift in 't groot Seminarie van Brugge. Opziener van het materiaal der bisschoppelijke collegiën, Z. E. II. Ka nunnik Duclos. Onderpastor te Marialoop (Meulebeko) E. H. Versavel. De E. H. De Schoolmeester is onderpastor benoemd te Moen, in vervanging van den E. H. Do Saegher, ontslaggever. BIDDAGEN DER WEEK. Op Donderdag 22 te Crombeke. SPORT. Foolltall. Kampioenschap van België. Uit slagen van le divisie F. C. Brugge 4 - Standard Luik 2. Daring Brussel 1 - C. S. Brugge 0. R. C. Mechelen 4 - S. C. Kortrijk 2. R. C. Brussel 5- Leopold Brussel 1. Excelsior 1 - Union St Giliis 2. Hunne rangschikkingF. C. Brugge 21 punten voor 12 matchen Cercle Brugge en Racing Brussel elk 19 voor 13 Daring 17 voor 13 Union 13 voor 12 Beerschot en Antwerp elk 13 voor 13 Mechelen 12 voor 13 Excelsior 9 voor 12 Leopold 7 voor 12Standard 7 voor 13Kortrijk 2 voor 13. In 3° afdeeling.— Yper wint moeilijk op Poperinghe met 2-1te Rousseiare klopt de F. C. met 3-1 de F. C. van Ronse; te Ronse wordt de S. V. van Rousseiare door de A. S. van Ronse geklopt met 4-0. Te Yper. - De match die te Yper plaais had tusschen den F. C. Yper en'de F. C. Poperinghe werd gespeeld in een moeras eerder dan in een weide. In de helft der Sli««l ElriiMsel. Leening van 75.000.000 fr. 1902. 51" Trekking. 15 December 1910. 2849 n. 1 uitkeerbaar met fr. 10.000 S. 13658 n. 18 1.000 S. 19771 n. 4 500 S. 5367 n. 3 S. 28286 n. 19 250 Zijn uitkeerbaar mot 150 fr.: 2763 1 2849 15 5293 6 5293 23 5293 25 5367 17 5307 21 5367 25 7248 6 8631 5 13658 1 13658 11 15961 9 15901 19 15961 25 17272 11 17272 18 173-12 18 19131 11 19131 13 Uitgenomen de hierboven aangeduide nummers, zijn do volgende series uitkeer baar met 110 fr. 2763 5293 7231 8034 15961 17342 19771 25517 2849 5367 7248 13658 17272 19131 25178 28286 Sfiul Antwerpen. Leening van 1903. 40" Trekking. 10 December 1910. 19 Series, ieder van 25 stuks, uitbetaal- baar den 1 Mei 1911 525 955 1114 1654 7408 10088 10776 13454 17434 21831 22238 22310 22514 26273 28554 28974 32613 33449 15681 De bijzonderste prijzen zijn gewonnen door de volgende nummers 1114 n. 24 uitkeerbaar met fr. 100.000 IvYeng-el iiigen Eigen aard is goud waard. De onmatigheid drijft het verstand uit het hoofl, het geld uit den zak, den elleboog door de mouw, en de gezoridlu id uit het li chaam. Wees nooit voorzichtiger dan wanneer gij doen kunt wat gij wilt. Gaat er iets niet naar uw zin, Laat uw zin er dan naar gaan. Wie dit kunstje leert verstaan, Maakt van elk verlies gewin. Bedrogen hoop. Coquette oude juf frouw, piano spelend bij het open raam. Marie, «lenkt ge dat mijnheer van hierover mij hooren kan Ja stellig, jufvrouw, hij heeft juist zijn venster toegeschoven. Mevrouw A. Och hemelwe zitten van middag met dertienen aan tafel. Wat ben k ongelukkig Mevrouw B. Hoe zoo, ik hoop toch niet dat ge bijgeloovig zijt Mevrouw A. In 't geheel niet, maar ik heb maar twaalf lepels en vorken. Op 't tribunaal. Beurzensnijder. Menheer de voorzitter, ik zou willen dat mijne zaak met gesloten deuren werd be handeld. Voorzitter. Waarom? Beurzensnijder. Het publiek leert an ders al mijn trukken. Zie, 'k ga het zeggen lijk ik 't, mein. Hoe 'k wensch dat mijn vrouw zou zijn Een meisje dat tot 't huis gewend De gronden van de keukon kent, De handen nimmer roerloos laat, Geen slons in huis, geen pop op straat, Die sparen kan des buurmans heerd En weinig builen 's huis verkeert, Die eenvoud met de godsdienst paart Die spaarzaam is en goed van aard En man en plicht steeds blijft getrouw, Een echte Kristen Viaamsche vrouw. Een trage hand draagt leed en schand Een kloeke hand krijgt eer en land, En die het stuivertje niet acht, Wordt tot den welstand, nooit gebracht. W. I. E. OOLEN. lie locHfaiiil «Ier koningin. Onze vorstin is nu bet tijdperk der herstel ling ingetreden, doch opdat, deze regelmatig zou gaan, is eene uiterste voorzichtigheid en de nauwkeurigste voorzorgen aan de door luchtige zieke opgelegd. Het is daarom dat de koningin nog geen bezoek mag ontvan gen. De hoest is volledig verdwenen en de koorts is achterwege gebleven. Alle dagen staat de koningin voor eenige oogenblikken op en rust dan in een ligstoel. De voeding gebeurt regelmatig en de krachten komen stilaan terug. Doch het zal nog wel eene. maand duren vooraleer de koningin naar een gunstiger klimaat dan het onze zal kunnen vertrekken om hare genezing te voltooien. De geneesheeren houden niet meer alle dagen raadpleging Liindverliniiecrs, Een veertigtal belgiscbe families, sedert lange jaren in Canada gevestigd, hebben aan het ministerie der koloniën gevraagd om zich in Katanga te gaan vestigen, en er hoeven op te richten. Hunne vraag schijnt gunstig te zullen ont haald worden. Eene merkweerdige tiU vimHisfr Professor Rosing. van het technologisch gesticht van St-Petersburg heelt een toeste. uitgevonden dat men het elektrische oog zou mogen noemen, en dat toelaat al do voor werpen te zien, die binnen de straal van dit toestel zijn. Bij voorbeeld, een nijverheids baas zal, van uit zijn bureel, alies kunnen zien wat in elk zijner werkhuizen omgaat. De zeebodem zal zichtbaar worden. Meer an dere wonderen nog worden van deze uit vinding verteld. B>® Suikerij Van Tieghem - Dupont Rousseiare, bekomt Eerediploma -grootste onderscheiding- in de Wereldtentoonstelling van Brussel 1910. Brussel, 14 December. Markt vast. Poperinghe 51-52 1/2 fr.; Aalst 62-64 fr. Antwerpen15 December.Markt prijs houdend. Aalst, beschikbare waar 62 1/2- 65 fr.; aanslaande oogst 65-70 fr.Poperin ghe beschikbare waar 50-52 1/2 fr,; Jan 52-52 1/2 fr.; aanstaande oogst 64-60 fr. Poperinghe, 16 December. Markt kalm. Poperinghe (stadslood) 50-521/2 fr.: dorpen 47 1/2-50 fr. Voor groene hop eenige franken meer. P0PBRINGHÜ, van 11 tot 18 December. Geboorten. Sylvère Zyde, z. v. René en Silvie Vanrobaeys. Maria Debert, d. v. Julien en Lucia Recour. Leopold Riem, z. v. Napoleon en Eugenie Laheye. Henri Dumelie, z. v. Achille en Emma Lyoen. Camille Clabau, z. v. Ferdinand en Leontina Verstraele. Overlijdens. Van Renynghe Maurice, 30 jaar, ongehuwd, landbouwer, wijk E. Van Tours René, 62 jaar, ongehuwd, rente nier, Yperstraat. Depuydt Nestor, 7 jaar, wijk Dezeure Maurice, 5 maanden, Arendstraat. S. S. 7408 n. 22 2.500 S. 1654 n. 13 1.000 S. 13451 n. 3 S. 32613 n. 7 500 Nummers uitbetaalbaar met 200 fr.: 525 4 1114 4 22514 23 28554 24 35681 7 52512 13454 6 26273 15 28974 20 35681 9 525 16 21831 6 28554 1 33449 4 35681 11 955 25 22514 1 28554 19 35681 3 3568121 Nummers uilbetaalbaar 150 fr. 525 2 10088 4 21831 5 26273 1 32613 14 1114 8 16434 1 22238 10 26273 20 32613 24 1114 20 21831 2 22310 12 26273 25 33449 2 7408 2 21831 4 22514 5 28554 17 33449 8 De overige nummers in bovenstaande series vervat, zijn uilbetaalbaar met 110 fr. Op Zondag 18 Dec. 1910, 1 In het Nieuw herbouwd Speelhof, bij Achille D'amour, Duinkerkstraat. 2 Au K»c<'is Y®nu, bij Wed. Artois, Statieplein. 58 ia «i© SMauii». bij Maria Mornorency, Korte-Reninghelstst. -I Ba eSo-as üroogen Tak, bij Henri Rappelet, Woesten-kais. 5 A I» S'i'aliii'c, bij de Wed. Vanhollebeke, Yperstraat. lil S'illil'Oll. bij Arthur Schmidt, Yperstraat. Ba «Ben Ichterwegel, bij René L<-fever. Trommelaarstraat. H Ata ('isfé ties Brasseui-s, bij Wed, Parret, Yperstraat. It ia do Hooge Stad, bij Gustave Debyser, Doornstraat. O'Jê Ba «Ji» bij Achille Pyck, Galgestraat, fi S in "I VaHkshiMSEuff', bij Achille Berat, Casselstraat. 81£ Sa doii Bijstel**' bij René Thoris, Crombeke-kals. GES Sa den 4«oadei9 Ai-ead, bij Heqri Gouwy, Groote Markt. G S Ba EloeLJe, bij Gast. Stecheleire, bij 0. L. V. kerk, Casselstr. 15 in de £oa, bij Aimé Theeten, St Jan-ter-Biezen. I«' A S'iSofel d'Anvèps, bij Wed. Cyi-ille Bor.duelle, Yperstraat. S7 Ba «Ben Veerman, bij 1.. Danneel bijg. Vitse, Bruggestraat. IS En de Schrijnwerkerij, bij Cyrille Merlevede, Watoustraat. Sn «le Voorstad, bij René Couwet, Proven-kals. 80 Sn 't WH Krats, bij Charles Questroy, Abeele-kals. 'i An Cheva! de ISronze, bij Alidor Decadt, Kerkstraat. Ja F&Biriqne, bij Karei Vandevoorde, Groote Markt. G'lijk 't jaar verleden, is het heden Nog eens kermis, bij Karei hier. Ik ben U allen zeer genegen, Die komt drinken van mijn g< bier. Niemand moet er toch zijn verlegen Bij mij te zijn gekalangierd, Want in 't fabrieksken sluit men liever Niet ten twaalfen, maar rond ten tien LAATSTE KERMIS. 23 Sn Si® rédlia, bij Achille Gauquie, Veurnestraat. Schoone Manskostuum te verhollen, 10 cent. inleg en 1 pinte terug 2 Ass Café d® ia Paix, bii Jéröme Dehondt, Groote Markt. OP ZONDAG 25 DECEMBER (Kerstdag), Jaarlijksche Comfcat met tie Vloerbol, 5 In ile kloltke, bij Wed. Vandermarliere, Casselstraat. van VVIA'TERSCHOENEiV in allen aard en aan alle prijzen voor Heeren, Daraen en Kinders. Gansch bet jaar, al tijd in huis, buiten gewone keus volgens de laatste modellen van BOTTINNEN. DERBYS, enz. voor cere moniën, voor begravingen of andere om standigheden. Binnen de 24 uren kan alles op maat ge maakt zijn volgens de beliefte der kalanten BERAT-FREMAULT, IN DEN GOUDEN SCHOEN dicht bij de Gendarmerie, Vciii-iiesiraat, ,1fi, Popei-inghe. Beurs van Brussel, i5 December Belg. 3 p. c. i s. 3 p. c. 2 s. 2 Va p. c. Annuit. 4 </s 3 p. c. Gem.kred.41/2 3 p. c. 3 p. c.'6t 3 p.c/68 Buurtsp. 3p,c. Anderl. 1907 Antwerp. 1887 Antwerp. 1903 Brussel 1902 Brussel 1905 9190 92 9110 92 76 15 76 o5 905o 9020 uo5o 9175 io35o 104 1 o 17.0 102 9225 92^0 io35o 10375 92 92 25 8795 88 7675 77 Brussel-Zeeh. 77 5o 7725 Elsene 1908 9850 Mechelen i885 1891 1897 Gent 1896 Luik 1853 Luik 1897 Luik 1905 8525 85 Oostende '98 Schaarb.1894 Schaarb.1897 71 5o 7125 Verviersi873 io5 Doornik 1874 535o Congoleening 888750 Men vraagt Bekwamen Schrijverboven de 20 jaren, wordt gevraagd binnen deze stad. Inlichtingen ten bureele dezer. II fagenmakersgast, 1 of 2 jaar op stiel ge- VV weest zijnde, bij Emi' Op heden Zondag, van 11 tot 12 uren voormiddag ter her berg "InWestvlaan- deren Tentoonstel ling der duiven van Maurice Schallie. Alsook van 11 tot 12 uren ter herberg »A TUiiion» bij Oh. HaUmuerten, Tentoon stelling der duiven van Georges Delva. S'I'AI» YPEI6. Merkwaardige verkooping van 35 reisduiven van den welgekenden liefhebber G. Dupont van Poperinghe. Deze verkooping zal plaats hebben den 18 December 1910 om 2 3/4 ure. bij Mijnheer Méda.rd Matton, Hotel d« France, rechtover de statie te Yper. Deze schoone verzameling van duiven zal tentoon gestéld worden op Zondag 11 Decem ber bij Mijnheer Désiré Schmidt van 10 tot 12 ure te Poperinghe. rre IIui-cxi Huis met vitrien, in de Casselstraat te pachten. Zich te wenden bij Victor Gille, Poperinghe. Te Koop Goeden ijzeren Draaibank, in goeden staat aan voordeelige voorwaarden over te nemen. Inlichtingen ten onzen bureele. Eene traamkar gansch nieuw, bijzonder geschikt voor boter- en eierkoopmari, met hooge kap in amerikaansch goed achterberd die openslaatkist in vernist hout, trainen en wielen rood geverfd. Prijs: zeer genadig, 300 fr. Voor inlichtingen zich te wenden bij de Wed. Neudt, gemeen tehuis te Bevcren. Per occasie te koop. Een voiture-karre met twee banken, dienstig voor peerd of muil, alsook een hondekar, alle twee in goeden staat en aan zeer genadige prijzen. Bij Jerome Bouckenau, beenhouwer, West- vleteren. verdwijnt in eene minuut en keert niet meer terug, door liet gebruik •der Dentogène, die de slechtste tan den bewaart. Met de Dentogène geen tanden meer uit te trekken geen pijn meer bij bet eten, geen abces noch gezwellen meer. Aan veerd niets anders; spreek wel uit Dentogène, i fr. 25 de flesch inalle goede apotheken. Depothouders voor onze streek IIMonlcync te L'opcringhe en ,1/ Libolte le Yper.Kunt gij bij uwen apotheker de Dentogène niet krijgen, zendt naar een dezer apothe kers i fr. 3o in postzegels en binnen de 24 uren ont vangt gij eene flesch franco. t rood kruis, mile Pareyn, bij Poperinghe. Maurice CHRISTIAENS, Au café d'Ar- lon, Yperstraat, Poperinghe, heeft de eer het publiek kenbaar le maken dat hij zich gelast met het kerven van tabak. De alom vermaarde Familie VERD0NCK, Ban dagisten-Orthopedisten, drie maal gebreveteerd voor breukbanden zonder staal en zonder élastiek. Leveranciers van den Staat en Zeewezen, Burger- en Krijgshospitaal. Deze zullen U vrijwaren van alle nuttelooze uitgaven. Wekelijks wordt onze hulp ingeroepen van per sonen met breuken zoo groot als een kinderhoofd, veroorzaakt door operatfe of door het dragen, van slechte banden, bijzonderlijk door de elasticke, die door hunne uitrekking zonder waarde zijn voor het ophouden eener begin- of volledige zak- breuk. Vraagt honderde adressen ons uit menschlievendheid gegeven, van personen j, 2 en 3 maal geopereerd en die na de operatie dui zendmaal slechter waren. Neemt wel in acht dat wij door onze 40jaren ondervinding alles kunnen beteugelen, door onze veelvoudige stelsels van Breukbanden. Kinderen worden gewaarborgd genezen. 1000 frank belooning aan gelijk welken Specialist of Breuklijder welke het boven gemelde kan weerleggen. Misgroeiingen.Zelfde ITuis gelast zich bijzon der met 't recht- maken van alle misvormde lid maten, zooals misgroeiingen der ruggraat, ar men, beenen en voeten.Bijzon dere Toestellen om de hooge rug te doen verdwij nen en de slechte houding bij kin ders. Onzicht bare Corsets om de misgroeiing der ruggraat te genezen, nioodig hi dit geval. Buikbanden. Bijzonder Huis voor het maken van Buikbanden, voor vrouwen die lijden aan allerhande zaikking van den buik. M' Frangois VERDONCK, Kerkstraat, Anseghêm- bij Kortrijk, is sprekelijk den Maandag, van 9 tot 4 ure namiddag, in den Gouden Appel, Rnjssel- wijk, Kortrijk. Én M1' Honore VERDONCK, bij de nieuwe post te Oostende, is sprekelijk den Zaterdag in het Hotel Den Gouden Hoorn, Simon-Stevinplaats, Brugge. IAlle andere dagen ten hunnen huize ün de voormiddag. Op verzoek begeven de heeren VERDONCK hun ten huize van eenieder. Poperinghe, markt van den 16 Dec. Tarwe, heel.. 17,0(> - Rogge 12,20-Haver 12,20- Aardappelen, 100 k. 10,00-Boter Je kil. 3,00 a 3,lo, Eieren de 26, 4,15 a 0,00. Yper, 10 Dec.—Tarwe 20,00 a 20,25 rogge 14,00 a 14,25 haver 16,00 a 10,25

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1910 | | pagina 6