Een Schot in den Rug NIEUWS UIT BEiiGIE. De onweders dezer week. Aan de oneerlijke duivenliefhebbers van stad Wetensweerdigheden. 5" Raadselprijskamp. OPPE. TE VERBOLLEM Op Zondag 14 Mei, Op Zondag 21 Mei, (Wordt voortgezetJ SIU)fS\IIXWS. Belangrijke verdioijningTen politie-bureele komt klacht neergelegd te worden door Alois Gruwier, marktkramer, wonende in de Yperstraat. De man beweert sedert een drietal weken van hier, talrijke kleedingstukken gestolen te zijn geweest, in 't geheel voor eene weerde van rond de 1200 fr., hij verklaarde ook vermoedens op een persoon te hebben. Oe zaak wordt dooi de politie onderzocht. Opgepast op de honden. Van hoo- gerhand is bij gendarmen en politie bevel toegekomen dat het reglement op bet muil banden der honden stipt moet onderhouden worden tot een nieuw reglement dit komt veranderen. In scheel onze provintie moeten de honden dus gemuilband zijn om te mogen op openbare wegen loopen. Men schijnt in Popei ing he daar niet veel rekening ineei van te houden. Ongeluk.Alois Verbieze, timmerman, was maandag aan 't werk bij M. Nestor La- haye, toen hij door een ladder viel,en de schouder ontwricht werd. Men moest hem naar het gasthuis overbrengen om deze in de plaats te zetten. Gevonden veloplaat, nummer 39929 Een schoon grijs hondje is donderdag- bij Pierre Deheegher, Yperstraat, tehuis gegaan. Aangehouden. René F..., land- looper, verblijvende te Poperinghe, en die aldaar onder bijzondere waakzaamheid der politie is, werd Vrijdag ontmoet door de gendarmen van Rousbrugge, in deze ge meente. Onderzocht, vond men op F.. 150 fr., som, welke hij, na onderhoor, be kende gestolen te hebben tusschen Worm houdt en Herzeele. De kerel werd mede gedaan en naar 't gevang van Veurne overgebracht, in afwachting zijner straf Ter gelegenheid der Turn/eesten die heden Zondag in onze stad plaats grijpen, mogen de herbergen na twaaif ure, midder nacht, niet open blijven. Er is dus geen open hof. Ife nieuwe orgel van O. L Vrouw kerk. Zooals wij reeds zegden, zal de nieuwe orgel van O. L. Vrouw kerk Maandag aanstaande, 15n dezer, plechtiglijk gewijd en ingehuldigd worden. De plechtig heid zal beginnen om 2 1/2 ure. Ter dezer gelegenheid zal de orgel gehou den worden door M. A Diericx, orgelist in St Bert ens kerk te Poperinghe, die zai uitvoeren 1. Fanfare Lemmens 2. Andante religoso Fr. Thomé 3. Air ancien Martin. 4. Fantasia Benoit. 5. Toccata Boëiimann en door M. L. Vanhoutte, orgelist in Sl Maertens kerk te Yper, die zai uitvoeren 1. Toccata et Fugue en re min. J. B. Bach. 2. Andante Handel. •3. Toccata Dubois. 4. Allegretto Guilment. 5. Andante Rheinberger 0. Marcne (sortie) de ia Tombelle Alle liefhebbers van schoon muziek zullen er voorzeker aan houden deze twee kunste naars te gaan aanhooren. Iedereen mag liet feest gaan bijwonen; het is niet noodig eene bijzonder uitnoodiging ontvangen te hebben Onze trams. Bij het in voege bren gen der nieuwe uurtabels hebben wij gewe zen op de geheel slechte schikking dei- trams die 's namiddags uit Dixmude en Merckem te Poperinghe aankomen. Wij hebben nu vernomen dat M. vanMer- ris, onze geachte Burgmeester, die gegronde klachten aan het middenbestuur van den buurtspoorweg overgemaakt heeft. De heer b genieur-bestuurder zal trachten de uurta belle voor's avonds te wijzigen ten einde de belanghebbende gemeenten te voldoen. Plechtige Communie. De Plechtige Communie in het Bisschoppelijk College zal plaats hebben op Dinsdag 27 .Juni, ten 6 1/2 ure 's morgensonmiddelijk na de II. Mi; zal Zijne Hoogweerdigheid de Bisschop hel II. Vormsel toedienen. Eiuia»hrii££<*> Doodelijken afloop Henri Gheldof, dienstknecht bij Ilenri Heikelbout, die verleden week het ongeval te Bergues gehad heeft welke wij verhaal den, is aldaar zondag ten gevolge zijner wonden overleden. De stoffelijke overblijfsels zijn naar Iious- brugge overgebracht en er donderdag be graven. Brand. Woensdag namiddag, tijdens het on weder, is de donder gevallen op de woning der wed. Raes, en heeft er brand veroorzaakt, die geiukkigliik spoedig door de ievtrige geburen is kuDnen gebluscLtl worden. De schade is maar gering en door verzekering gedekt, Uvet-dinglie. Botsing. Zondag morgend r,;den twee wagens, met strooi geladen, langs de groote baan naar Yper Op de wijk Kriekenhoek kwamen in tegen overgestelde rietiting twee automobiels aan gerold. De eerste auto, toebehoorende aan Sl. Diltoer, van Meer, wilde op zijde zwen ken, doch botste op eenen boom langs de baan. De tweede auto, eigeuaar M. Germoii- prez, van Rijssel, hotste op de wagens. De stoffelijke schade is groot. Mad. Diltour werd door glasscherven erg in 't gelaat gekwetst. ocslen. GeitenprijskampOp Kermis-D.mderdag, 8 Juni aanstaande, zal hier door het Bestuur van den Geitenbond 50 Mengelwerk van -DE POPERINGHENAAR Oorspronkelijk verhaal door DI:YDDIK DIZFIA c. Ilaik had besloten inderdaad dit leven van boosheid te eindigen, maar hoe? Door eene laatste laffe daadik zou mij zelf moorden Zelfmoorden, kreet de weduwe opvlie gend, doch ook spoedig weer nedervallend waar zij zat. Ja. ik zou een bestaan eindigen dat voor mij enkel gruw en foltering was ge worden. Ik zou mij zeiven vernielen en mij dooden, alsof geen God bestond, die te vree zen was. Ik kocht een pistool, deed het door den wapenmaker scherp laden en den avond na don dood mijnor geliefde vrouw, sloot ik mij in mijn bureel op, waar ik nog- mijne laatste zaken regelde. Dan. dit gedaan zijn de, sprong ik als een razende' mididen de plaats, plantte het groote tweeloopswapen voor het voorhoofd... eene beweging aan beide trekkers... en een dubbel schot weer galmde door de akelige stilte van eene woning, waar eene doode sliep ik viel achterover op den vloer 1 Groote God kreunde de verslagens weduwe handenwringend. Wat een godde loos bedrijf Wat verder geschiedde, was onuitleg baar, suisde de blinde traag en bevend. .Ja uit het geheele voorval straalt wel duidelijk de hand Gods door, dien ik nimmer tiad geloochend. Immers ik was niet dood, o neen, de Héér wilde dit toch niet, het pistool was door den wantrouwenden wa- penmaker slechts met poeder alleen g*ela- Het Vriendelijk Werkmanskoetje» met de medewerking van het Gemeentebestuur een luisterrijke prijskamp voor geiten ingericht worden, waaraan 85 fr. prijzen en menige medalies uitgeloofd zijn. Sief muls! j..« ,1 at liefhebbers van goeden koffie over van vreugde ziin sedert zij chico- rei der Trappisten gebruiken van Vin- cart-Silly. Dépót biigebr. Delhaize Moncarey-Sansen ii i oghc, I)e honderdjarige. Woensdag der verledene week heeft Araelie Dewar cker, weduwe Carlie, die den buiten- gewonen ouderdom van 104 jaar bereikt heeft, in de parochiale keik te Renioghe, haren Paschen gehouden, ton 8'/s ure zij is nog zeer goed in stand. Yper.Correctionncele rechtbank.— Kraling Edmond, leurder te Dendermonde krijgt 8 dagen voor smaad jegens den gen darme Van Cam pen houdt te Poperinghe. Vereecke Theophile, landwérker te Westou- tre, lag dronken te slapen op den openbaren weg; de gendarmen wekten hom en de zat terik begon ze uit te schelden. Hiervoor krijgt hij 8 dagen en 26 fr. lïoileltrfco. Eene werkstaking is dinsdag ontstaan onder de aardewerkers en metsers die aan de werken van den vaarl gebezigd zijn. De stakers houden zich kalm maar niettegenstaande zijn van verscheidene plaatsen, gendarmen toegekomen. Uit Poperinghe zijn woensdag de twee gendarmen A. Degraeve en V. Vandenhaute naar Komen vertrokken. Treinontriggeling Toen dinsdag namiddag rond 5 1)4 ure de trein voor Meenen op ongeveer 300 meters van de statie was, sprong hij op eens van de riggels en storlte het machien, na een tien tal meters ver gereden te zijn, langs den lin kerkant der spoorlijn in eene diepte, terwij] de tender en de foergon langs den anderen kant omvielen. Do opperwachter V-anhelle- soone, de mecanicien Storms en den stoker Deschutriaere bekwamen verwondingen. De ze laatste moest de statie binnengedragen worden en is naar het gasthuis moeten over gebracht worden. De outriggeling moet door het breken van een as veroorzaakt zijn. Geen enkel der reizigers was gewond allen kwamen er met den schrik van af. De reizigers voor Meenen, Yper en Poperinghe moesten echter langs Kortrijk huiswaarts, waar zij met veel verachtering toekwamen. Gedurende den nacht hebben een vijftigtal 'werklieden gearbeid om de sporen vrij te maken, 's Morgens om 8 ure konden de rei zigors langs de gewone baan naar Yperen rijden. Voor Meenen was men verplicht langs Kortrijk rond te reizen daar een ge deelte der locomotief het spoor nog belem morde. De grootere stoom kraan is woensdag aangekomen en heeft het machten opgelicht en terug recht gezet. Alle verkeer is hersteld. .Iluts zegt dat de suikerij VanTieghem- Dupont, Rousselaere, de gezondste en de beste is. iii'iig-ge. De II. Bloedprocessie. Maandag 8 Mei heeft de vermaarde H. Bloed processie voor de 761e maal haren jaarlijk- 'schen ommegang gedaan. De toeloop van vreemdelingen, dank aan een allerprachtigst weder, was aanzienlijk en gaf eene buiten gewone beweging aan de bijzonderste strateD der stad, die zeer schoon bevlagd waren. Behalve een veertigtal bijzondere treinen uit alle kanten van 't land aangekomen, zijn de gewone treinen uit Brussel, Antwerpen, Kortrijk, Oostende, enz. moeten verdubbeld worden. Overal werden de treinen stormen derhand ingenomen. Voeg daarbij de duizen den en duizenden toegekomen met trams, stoombooten, velos, enz. Men schat de menigte vreemdelingen op 55 h 60 000. Oostaeker.Wonderbare genezing De talrijke bedevaarders, die dinsdag namiddag vergaderd waren voor de grot vai O. L. Vrouw, zijn getuigen geweest van eene wonderbare genezing van een ziek meisje. Van de congregatie der jonge doch ters van Lippeloo, die' ter bedevaart geko men was, maakte een gebrekkelijk Üjarig meisje deel, die zondag laatst hare eerste communie gedaan beeft. Het kind liep sedert twee jaar op krukken. Terwij] zij in gebed was, schrikte zij eensklaps op, nam hare krukken in de hand eu ging ze aan den voet van het O. L. Vrouwbeeld neerleggen, uit roepende Ik ben genezen! De geloovi- gen, getuigen van dit wonder, hieven een lofzang ter eere van Maria aan. Het genezen meisje werd bij de paters geleid, die de om standigheden der genezing opgeteekend hebben. Ciciaf. Schrikkelijk drama. De genaamde Karei De Smet, 30 jaar, stou wersbaas, ongehuwd, werd woensdag avond in 't naar huis gaan, in de Hoogestraat door Viclorine Do Buck. 30 jaar, ongehuwd, met een revolver doodgeschoten. De vrouw poogde zich dan te zelfmoorden, sprong in het water en schoot zich een kogel door het hoofd. Zij is niet doodelijk gekwetst en ver blijft thans in het gasthuis. De jongelingen waren verloofd, doch sedert eenigen tijd was er een misverstand tusschen hen opgerezen, en dit heeft aanlei ding gegeven tot het drama. Het slachtoffer was een zeer werkzaam en oppassend jongeling. Dit verschrikkelijk drama dompelt twee deftige families in diepen rouw. Hriisscl. Het bezoek van President Fallières aan onze hoofdstad en Vorsten, heeft deze week plaats gehad. Groote feesten hebben te dezer gelegenheid te Brussel plaats gegrepen. den. Geen kogel doorboorde mij het hoofd. Neen. Maar... het vuur van het ontvlam mend buskruid had mijne beide oogen gansch verbrand... Ik... 'was... blind!... Gcrechtige God. uwe besluiten zijn ondoordringbaar en uwe wraakneming mag vrreselijk heeten, sieende de gansch ontzette vrouw. O Heer, hoe zwaar wist gij den booze te straffen. Waarheid spreekt gij. Margaretha, snikte de ongelukkige, wijl hij hare hand vastgreep, die hij had gezocht. Ja. want dat dit rampvolle onheil eene straffe des Hemels was, bewees de dag, staafde het nur, immers t was dien nacht juist dertien jaar geleden dat., och God!... door mijne hand. mijn rampzalige vader sneefde en 't was ook op 't. zelfde uur van dien nacht, op het uur dat hij, de ongelukkige, den dood vond op de spoorbaan, dat ik met eigen hand het licht mijner oogen moordde, zooals ik weleer aan mijnen vader het levenslicht had ontstolen. Dat was de hand Gods, o ja murmel de Margaretha schuw en ontzet. Voorwaar, ja,'twas wel de hand Gods riep de blinde in vervoering uit. Want welke traf kon de rechtveerdige Wreker wel beter mij zenden P Ik werd teeder verzorgd en ge heeld. 't is waar, en door de ieverige en edel- hertige bemoeiingen mijns schoonvaders, die zich de belangen van het zevenjarig knaapje Joris aantrok en zijn voogd werd, kon mijn koophandel staande blijven en blo iend vooruit Ik genas, maar blind was ik. Blind gedompeld in altijdduren- den nacht. Waar nimmer een lichtstraaltje het akelige duister komt breken. Waar enkel bloedroode spoken en sarrende dui- velenmonsters dooreendwarrelen, om mij de kokende zinnen op hol te jagen. Ha! hoe menigmaal heb ik op liet punt gestaan mijn ziedend hoofd tegen den muur te ver brijzelen en mij, zonder falen ditmaal, voor altoos te vernietigen. Edoch wat mij redde Het schoone zomerweder waarmede ons de Meimaand begunstigt, is sinds dinsdag dezer week, 's namiddags gepaard gegaan mat schrikkelijke onweders, geheel België rond. Onze provintie heeft nog omtrent minst gekregen. Dinsdag avond bliksemde en donderde het geweldig over Kortrijk en Meenen. Woensdag namiddag rond 5 1/2 ure brak een cnweder lus boven onze stad. Uit de duister wolken, volgden bliksem- en donder jagen elkaar onverpoosd op, wijl regen buieri druk nedervielen. Op sommige plaatsen vielen groote tiagelsteenen en langs de West leteren-kalsiedo werden in sommige hom meihoven de toppen der jonge hoppeplanten afgestegen. Te Alveringhem heeft de weerlicht de hoeve Vandenabeele in j^rand gestoken. De schuur, de stal en het wagenkot vormden een overgroolen vuurpoel, en aan blusschen viel niet Ie denken. Op een uur tijds was alles ten gronde vernield. Slechts drie veer- zen en wat landbouwgerief konden gered worden. De schade is door verzekerinj gedekt. In Oost-Vlaanderen, Antwerpen, Limbur^ en het Walenland werden verscheidene branden en veel schade teweeggebracht. Donderdag avond is eene geweldige waterhoos neergevallen op Audenarde en omstreken. Te Nederbra- kel en omliggende gemeenten was alles onder eene laag van 20 centimeters water gedekt. De steenen werden uit de straten weggespoeld. De ophoogingen tusschen Au denarde en Geeraardsbergen voorden buurt spoorweg zijn ingestort. Te Ronse, Avel- ghem vielen hagelsteenen als duiveneiers granen, beet-rapen en tabakplanten zijn af gesneden en de aangebrachte schade is over groot. Tusschen Bouclé-St Denis en Munck- zwalm is de spoorweg Brussel-Audenarde- Kortrijk op eene lengte van 50 meters ingezakt. De treinen konnen niet doorrijden en den dienst moest op eene lijn geschieden en eenigen tijd gansch onderbroken worden, wat veel verachtering heeft veroorzaakt Bond Charleroi. Doornijk en in 't noorden van 't land heeft men ook veel van 't on we der te lijden gehad. Te Poperinghe en om streken heeft het on weder niet gewoed. Alles bepaalde zich met dreigende zwarte wolken en eenige donderslagen in de verte gehoord, paat zien naar de nieuwe magazijnen van U C. Battheu-Baekeroot, In den Ballon Yperstraat, nrs 56 en 58 en Gij zult U over tuigen dat Gij een overgroote keus zult vinden van Mans- en Kinderkostumen aan buitengewone prijzen geafficheerd. oj» Bijvoegsel ISiii'ger^tinil en ^len^elingci!. SPORT. Football. Uitslagen van Zondag. C. S. Brugge 2- F. C. Rousselare 1Racing Gent 5- F. G Ronse 2. De G. S. Brugge is kampioen der IIP af- deeling voor de Vlaanderen. Heden Zondag: F. C. Rousselare-F. C Ronse. Beker van La Dernière Heure De match van 21 Mei zal op het plein der Daring C. B. te Jette gespeeld worden tusschen onze beide maatschappijen C. S Brugeois 'en F. C. Brugeois. De eindmate!) zal plaats hebben op 25 Mei, op het plein der Racing C. B., tusschen Union S. G. en de winnaar der match van 21 Mei. Wielrijdeii. Velodroom - Meenen. Koers van 100 km., 12 deelnemers. 1. Defraye, in 2 u. 39 m.; 2. Vanden Berghe 3. Dorvil Iers 4. Golsaet5. Cruppelandt6. Mas- selis 7. Verschoore 8. Leturgie 9. La mon 10. Vandaele. Velodroom - Linthout, 6-uren koers.— 1. Verstraeten, met 201 km. 575 in.; 2. Van Houwaert, op eene halve lengte3. Dethier, op twee lengten 4. D'IIaen 5. Beyens 6. Sackx 7 Loliaert. Velodroom - Antwerpen, 3 uren koers per ploeg. 1. Depauw-Vanlerberghe, met 110 km. 200 m 2. Vertinden-Janssens, op 1 ronde 3. Otto-Saiès, op 3 ronden4. De- wachter-vau Ranst op 1 lengte5. Kalkman- Bou lande, op 1 lengte. Velodroom - Genéve. Koers van 100 km. 1. Lapize, in 2 u. 47 m.; 2. Gar rigou, op 2 ronden 3. Trousselier, op 3 ronden. Berlijn. De finaal van de koers van het Gouden Wiel, werd Woensdag betwist op 50 km.: 1. Theile, in 45 m. 53 s.; 2. Tommy Hall, op 850 meters 3. Ryser, op 4.200 meters. A. Vander Stuyft deed tijdens de koers een ergen val en brak zich het sleutelbeen. Voor Bordeaux-Parijs, 592 km., die heden Zaterdag en zondag geloopen wordt, zijn 45 ingeschrevenen. Van Houwaert is de groote favori voor de Belgen Garrigou en Lapize voor de Franschmans. Van 21 Mei tot 13 Juni wordt, de Ronde van België gereden. Het vertrek voor de eerste rit zal plaats hebben in het Jubelpark te Brussel, om 8 ure 15. Moorslede-Velodrome Alcyon. Op Zondag 14 Mei, om 2 ure stipt, groote 3 urenkoers per equipe op Amerikaansche wijze, zonder fixe. 1000 Fr. prijzen. uit de vertwijfeling, uit den kolk van diepe zielenellende, was mijn Joris, was mijn kind. Ha! wanneer ik het zoo innig en onweerstaanbaar Goddwingend bidden hoor de, wen het op beide knieën lag neergezon ken ten gronde en het knaapje dan prevelde, met zilverend smeekend stemmetje, zooals zijne moeder het hem had geleerd, wan neer het tot den goeden Jezus zoo hertroe- rend verzuchtte en smeekteLieve Heer, och Jezus, zoo klein toch als ik, genees genees mijnen vader, ik bid u erom Zie, Margaretha, ik ween, niet waar welnu stroomen van zulke tranen zijn mij sinds dien ontvloten, en, ja de Heer, wien mijn knaapje zoo roerend toch had. Hij aanhoorde de smeekingen van mijn kindje gewis Immers, daar kwam het reddend be rouw in mijn hert onweerstaanbaar binnen en zuiverde mijne zondige ziel. Ik nam mijne straf gelalen aan uit Goles recht veerdige hand en was verheugd tot uitboe ting hier op aarde nog veel te mogen lijden. Vele jaren zijn voorbij en vervlogen, mijn kindje, mijn Joris is man geworden en im mer mijn redder, mijn steun gebleven. Ha hebt hem ontmoet den braven jongeling. God! welke wondere schikking dat hij u hierheen kon voeren. Ja,eene wondere schikkingdes Hemels is het riep Margaretha vervoerd uit. Hier is Godes hand nogmaals duidelijk zichtbaar. Joris redde het duurbaar leven van mijn kind, mijne dochter, om mij in staat te stel len, tot dank voor die daad. aan zijnen va der mijne volle vergeving te schenken. En de opgetogene Margaretha had den op- erezen blinde in hare armen genomen en rukte hem liefderijk, tegen hare stormen de borst, wijl zij hem vurig omhelsde. Over den beklagensweerdigen man scheen een wonder geheimvollen invloed te dalen, die zoet en balsemend zijn verscheurd bin nenste heeiend vervulde. Aangeworvenequipen Verschoore-Depauw, Buysse -Vanlerberghe, Barendse - Kalkman ■Spiessens-De Voeght, Criquellion-Verstrae- ten, Haeck-Covaerl, Demiddel-Van Reetb, Billiet-Mortier. Velodroom - Yper. Zondag 21 Mei 1911, om 2 3/4 ure: 1° Premiekoers van 50 km. voor onafhan- kelijken, in 2 reeksen van 25 km. met 25 premiën. 2° Door bijzondere toelating van den Belgischen Wielrijdersbond, Kampioen schap der Vlaanderen voor beginnelingen met licence, 50 km. met 30 premiën. De inschrijven voor beide Koersen wor den ontvangen tot 16 Mei bij M. Clincke- maille, bestuurder, Yper. Eene premie, namentlijk een prachtige velo, zal gratis verlot worden tusschen al de personen inden Velodroom tegenwoordig. Gewone ingangsprijzen. De officieele uitslagen van de eerste étape der Runde van België zullen op het bord aangeplakt, zijn gedurende de koers. Vliegen. De Antwerpenaar Edmond De Laai, op toestel Coudron en met René Coudron aan boord als passagier, vloog zaterdag over Hazebrouck, Dranoutre, Rijssel, Douai en Arras. De wind was zoo hevig dat hij 2 u. 40 min. noodig had om 50 kilometers af te leggen en dit met een toestel dat er 120 pei uur doet. Vliegers gedood. Op het vliegplein van Johannisthal bij Berlijo. 's donderdag de vlieger Bockernwellen in den mist tegen een boom gevlogen; hij werd zoo erg ge kwetst, dat hij nog slechts eenige minuten geleefd heeft. De fransche vlieger Valion, die in China vliegoefeningen doet, is te Shangaï van eene groote hoogte gevallen en op den slag dood gebleven. Beaud te BruggeDe vlieger Beaud is zaterdag morgen uit Gent te Brugge aange komen met het inzicht er drie dagen te vliegen. De wind heeft het hem echter belet en woensdag morgen is de vlieger uit Brugge vertrokken. Te Aeltre moest hij stilhouden voor het slechte weder. Hij kon slechts donderdag morgen zijnen weg voortzetten en kwam zonder ongevallen te Gent aan. .In Argentina. De fransche vlieger André heeft te Buenos-Ayres een prijs van 50,000 fr. gewonnen met eene vlucht van 400 kilometers, boven talrijke moerassen en bergen De Ronde van België. Het reglement en de wegwijzer van den grooten naiionalen vliegprijskamp Ronde van België zijn nu bepaald vastgesteld. De verschillende vluch ten van den prijskamp zijnZondag 6 Augusti, Brussel-BergenDinsdag 8, Bergen- Doornik Donderdag 10, Doornik-Blanken- berghe; Zondag 13, Blankenberghe-Antwer- pen-Luik Donderdag 17, Luik Namen Zondag 20, laatsle vlucht, Namen-Brussel, samen ongeveer 1000 kilometers. Er zullen vaste en vliegende kontrools zijn, 't is te zeggen, plaatsen waar de vliegers verplicht zijn neer te dalen, en plaatsen waar het nummer van hun toestel in 't voorbij vliegen zal opgenomen worden. Tus schen de kontrools heeft men er teEdinghen, Geeraardsbergen, Meenen, Kortrijk, Waes- ten, Yper, Veurne, Oostende, Brugge, Deynze, Gent, Bautersem, Leuven, Waver, Gembloers, Beaumont, Chatelet, Hoei, enz Diiivcnboiid - Pejieriiiglie. Uitslag van den prijskamp uit CLERMONT van 7 Mei 1911. Wind Noord - Oost. - 371 Duiven lus om 6 ure. Snelheid eerste duif 1040,96 meters, laatste duif 997,07 meters. Aankomsteerste duif om 8,38,33 ure, laatste duif om 8,45,44 ure. Afstand 165,045 km. f*Duponl G. 2 p. 23 Dupont G. 2 p. 2 V.d.Berghe H. 1 p. 24 Dave Georges 1 p 3 Messiaen Am. 1 p. 25 Maurice 4 Dupont G. 2 p. 26 Ciabau Leon 2 p. 5 Devos Remi 2 p. 27 Derynck C. 1 p. 6 Deheegher E. 1 p. 28 Deschodt Elie 2 p 7 Dave Georges 3 p. 29 Depuydt J. 2 p 8 1 p. 30 Houwen G. 1 p 9 Maurice 31 Silvert Albert 2 p 10 Ciabau Leon 2 p. 32 Dupont G. 11 Dave Georges 3 p. 33 Ciabau Leon 12 Schabaliie Sady 34 13 1 p. 35 Dave Georges 14 Baes Henri 30 15 Devos Justin 2 p. 37 Vandevoorde C. 16 Merlevede C. 2 p. 38 Depuydt J. 17 Depuydt J. 2 p. 39 Batheu J. 18 Devos Justin 40 Dave Georges 19 Derynck C. 3 p. 41 Maurice 20 HannebouwM.3 p. 42 21 Devos Remi 3 p. 43 Schabaliie Sady 22 Dupont G. 3 p. OverduivenDerynck Camille, Amez Arthur, Dupont René. Het is een ware scband te moeten besta- tigen, welke lage middels sommige liefheb beis gebruiken om hunnen evennaaste schade aan te doen. Ongelooflijk is het getal duivenjongen, welke dees jaar reeds verloren zijn bij het wennen van het hok (het getal overtreft nog dat der andere jaren); sommige worden teruggeven, maar vele anderen den ring afgeknipt, en bij den Duivenkoopman ge bracht voor het weinige geld welke zij ervoor ontvangen klein genot in vergelij king van de droefheid der liefhebbers bij het wedervinden van een hunner lievelingen op wien ze hunne hoop stelden voor de toe komst, en die alzoo voor altijd hunne loop baan gebroken zijn. Schande! Ja, schande over de liefhebbers welke alzoo handelen, maar weê over hem die zal kunnen betrapt worden, want die zal den gebroken pot betalen. Op verzoek van een groep eerlijke lief hebbers. Clerm... Ciiartr Een engel van zuivere vergeving en edele verzoening scheen nedergedaald. Nog eene korte wijl bleven beide samen en nu deelde Margaretha den blinde alles mede wat met haren echtgenoot was ge schied. Arnold Van Helmen was diep getroffen op het vernemen der bijzonderheden den akeligen dood zijns broeders betreffende, en toen Margaretha van hare dochters sprak, die met haar eveneens waren medegeko- men, dan riep de blinde levendig uit en ver voerd Zuster, kom laat ons nu de geliefde kinderen wedervinden. Ik voel mij weder gesterkt. Ja, Arnold, en mochtet gij nu voortaan enkel genade en vreugde van aen Heer be komen. Kom of liever, ontbied de jonge lieden hier. Dan moet gij u niet verplaatsen. De blinde bel le en niet lang duurde het of Silvain verscheen. Verzoek mijn zoon, met zijn gezelschap, hier te komen, gebood de huisheer. Silvain boog als een knipmes en verdween. VI. In veilig oord verschuild gedacht. Terwijl de blinde Arnold van Helmen in diep ontroerend gesprek verslonden zat met de we-1 li we zijns broeders Guido, de goede Margaretha, die den ongelukkige vertoostte en-opbeurde, was Joris druk in de weer, om aan zijne nichten en aan de oude Anna gansch het schoone huis te toonen met den teurig aangelegden hof, en hun alles te doen bewonderen wat er voorhanden was. Geen wonder mocht het heeten, dat voor de jonge lieden, in het gezelschap van den h'oofschen jongman, de uren rap voorbijvlogen, derwijze dat de blinde met der meisjes moeder gerust spreken kon en De toestand lier koningin. Drs Joris en Buysse, specialisten voor de oorziekten, hebben de koningin bezocht en kunnen bestatigen dat de oorontsteking een gelukkigen afloop neemt, die toelaat eene spoedige en volledige herstelling te ver wachten. Dat goed nieuws zai iedereen genoegen doen. De Suikerij Van Tieghem - Dupont, Rousselaere, blijft BITTER maar is zuiver. Prijskampen voor merrieveulens en kweekmerrien van inlandsch ras. Deze prijskampen zullen in 1911 op de hierna be paalde plaatsen en dagen gehouden worden 1. Te Kortrijk, op zaterdag 17 Juni; 2. Te Ghistel, op maandag 19 id.; 3. Te Dixmude, o]) donderdag 22 id.4. Te Yper, op zaterdag 24 id.; 5. Te Brugge, op dinsdag 27 id.; 6. Ie Thourout, op donderdag 29 Juni. De kweekers, die zich voorstellen peerden ten prijskamp aan te bieden, moeten, min stens tien dagen voor de dag der vergadering, de aangifte ervan doen bij middel van eene volgens model opgemaakte tabel, op te zen den naar hot provinciaal bestuur of naar M. Depiere, sekretaris van den keurraad der peerden van inlandsch ras, (e Brugge. Formaten der tabel liggen ter beschikking van de belanghebbenden in de 3e afdeeling der bureelen van het provinciaal bestuur (Nr 7). De lueitselielijke geslalle. Het is algemeen bekend dat de mensclien in vroegere eeuwen veel grooter en sterker waren dan nu. Een liefhebber van cijferen zegt dat de gemiddelde grootte van den mensch in 1610 was m. 1,75, in 1790 was hij m. 1,68, in 1880 nog 1,66 en nu is zij reeds tot m. 1,65 gedaald. Terugkeerende door de eeuwen heen tot het tijdvak der schepping moeten de menschen toen m. 5,10 geweest zijn. In dien tijd van Christus waren zij m. 2,74 en tijdens Karei V in. 2,65. Telt men nu voort dan zullen de menschen, die in 't jaar 4000 van onze tijdrekening leven, nog slechts eene lengte van 38 centimeters bereiken. De rekenaar komt tot 't besluit dat do wereld stellig eens moet vergaan De menschen zullen zoo klein worden, dat zij op den duur geheel vati den aardbol zullen verdwijnen Ik heb de eer, het geacht Publiek kenbaar te makeD, dat ik door vergrooting van mij nen schoenwinkeJ, mijn huis zal opbouwen en sedert Februari voor 3 maanden, het huis bewoon van Mad. We Louis Ratnoen en Kinders, aaD den anderen kant in de zelfde straat, nr 29. BERAT-FREMAULT, GOUDEN SCHOEN Veurnestraat, POPERINGHE. alles wordt nu vast en rap genezen door den wonderbaren THEOBROMA die de krachten spoedig opbeurt door aan het orga- nismus de noodige lécithin en nucléiu weder te geven. Honderden getuigschriften rusten daarover in de apotheek De Moor, te Gent, De THEOBROMA is goud waard. THEOBROMA kost maar 3 frank, goed mor 14 dagen bij M. MONTEYNE, apotheker op de Groote Markt, Poperinghe. De invloed «Ier maan op het hout is zoo sterk, dat, wanneer een bcom bij volle maan gekapt wordt, hij zeer spoedig berst Dit is veroorzaakt door de overgroote meer derheid der sappen, welke de boomen op dil tijdstip bezitten. Daarom hebben de boomen die bij volle maan gekapt worden, weinig weerde. Het hout wordt kort na het vellen door torren aangevallen, welke men soms in het buitenlandse!) hout aantreft. Ook ver rotten zulke boomen veel sneller dan wan neer men ze tijdens eenen anderen stand der maan vel), bijvoorbeeld eerste of laatste kwartier, want het sap klimt bij volle maan tot aan den top van den boom en daalt bij afnemende maan. De invloed is merkbaar bij alle boomsoorten. Ilen Luilekkerland. Dit land is ChinaAlzoo, in Midden Chansi kan men negen groote eieren koopen voor 5 een tiemen en een schoon kieken voor 25 centie men. Het schapenvleesch, de beenen uitge daan, wordt er 15 tot 25 centiemen de 1/2 kilo verkocht. Men kan er eene duif koopen voor 5 centiemen, een fezant voor 30 centie men. Kolen v an beste hoedanigheid kosten er nog geen 5 frank de 1000 kilos en de beste bloem wordt er in 't klein verkocht aan 1 centiem de 1/2 kilo. De vrouw van een engelschman die sedert verscheidene jaren in die streek woont, ver klaart dat het voedsel van haar en haar gezin nooit meer dan 13 frank per maand heeft gekost. Derde geneesltimdi^e len. Over de Neurasthénie. Op onze dagen hoort men veel spreken van neurasthénie en werkelijk die ziekte is nu onder de men schen erg verspreid om vele redenen. Maar wat is nu eigenlijk de neurasthénie In de gezonde hersenen is er eene verbinding van phosphoor met organische stoffen voorban den, doordescheikundigenlécithinen nucléin genoemd. Als de hersenen over moeten werken, door zwaren geestesarbeid, bekommernissen, ver driet, enz. dan geraakt de verhouding aan lécithin en nucléin zoodanig klein dal de werkingen van hersenen en zenuwen niet moer normaal geschieden het evenwicht is gebroken, en dan ontstaat geestesverlam- ming of neurasthéniegebrek aan wils kracht, gebrek aan geheugen, gebrek aan moed, onuitsprekelijk gevoelen van onmacht en krachteloosheid. Deze kwaal kan de ergste gevolgen teweeg brengen. Maar nevens de kwaal staat nu de remedie dit hun onderhoud eindigen, zonder dat de jonge lieden het minste ongeduld hadden getoond. Ja, zelfs aan de korzelige en immer mis moedige Rosa was het nu toch aangenaam zoo vriendelijk door den flinken Joris te worden behandeld, dat zij hare inborst scheen verloochend te hebben en dwong een min zaam gelaat te vertoonen. En de oude Anna, zij zag alles na met haren opmerkzamen schranderen blik en was ten hoogste voor den zoo rechtgeaarden jongen heer ingenomen, wien ze met haren pleegzoon Laurens vergeleek en die geens zins voor dezen moest onderdoen. Juist had het gezelschap de schoone schil derijenverzameling gezien en lang bewon derd. die koopman Arnold bezat, wanneer de diep buigende knecht Silvain verscheen en met nederigen stemklank aankondigde dat de heer des huizes zijnen zoon met het gezelschap verzocht naar de blauwe zaal te komen. Opgewekt stapten allen vooruit, door de oude Anna schoorvoetend gevolgd, en zij verschenen weldra in de weelderig inge richte plaats, waar de blinde zijne nichtjes nu teeder verwelkomde. Hij had vurig de handen gegrepen welke de meisjes, hem lieftallig aansprekend, toestaken en wanneer de koene en edelher tige Judith den ongelukkigen man omhels de en hem bijzonder teeder toesprak, dan was met een diepen nok, nog eene laatste traan zijn uitgedoofd oog ontsprongen. Immers de fijngevoelige blinde scheen te beseffen, dat die maa.nl, de oudste van Guido's kinderen, eveneens in dezes naam haren oom vergiffenis schonk, voor alles wat hij weleer aan haren vader had mis daan, en het trof hem diep in 't hert. zoo liefdevol hij, de onweerdige te wor den behandeld. Dan werd hem ook de oude Anna Wal Uitslag van onzen Antwoord op de raadsels van 30 April. 1. Dag-blad. 2. Vier vingers en een duim, of ook de rechterarm. 3. Jonas in den walvisch. 4. Een eksterooge. 5. Vos-os-o. Er kwamen ons 54 goede oplossingen toe en nog meer andere. Hier volgen de namen der personen die ons eene goede oplossing opstuurden en dus aan de luting deelgenomen hebben Uit Poperinghe: Rachel Catteeuw,Maria Blanckaert, Louise Dereckx, Maria Vandenberghe, Charlotte Tam- boryn, Augusta Vandermarliere, Gezusters Lermytte, Renée Garnier, A. Feys, Valere Billiau, Maurice Caulier, Valére Debyser, Alois Buseyne, Paul Ver- meersch, Joseph Leroy, Gérard Schabaliie, Marcel Quaghebeur, Lucien Blanckaert, Maurice Vallaeys, Elie Butin, Leopold Truwant, Maurice Vandevoorde, Joseph Herman, Germain Herman, Nestor Herman, Joseph De Corte, Jules Deschodt, Georges Vandamme, Maurice Vandamme, Albert Dallequin, Joseph Synave, Maurice Cautigny, Irma Christiaen, Gaston Lobeau, Hendrik Hassebroucq. Uit Crombeke Charles Cappoen, Marie Derycke, Josephine Regheere, Th. Flamey. Uit Proven: Albert Muyssen,Euphrasie Desmytter, Anna Declerck. Uit Reninghelst: Jéróme Devinck, A. Van Caey- seele, Florent Camerlynck, August D'hondt. Uit Stavele: Edmond Cornelis, Ryon René. Uit Westoutre: R. Delanote. Uit Locre Louise De Keuwer. Uit Abeele: Julien Vandevoorde. Uit Beveren-op-YserJoseph Pittellion. Bij loting zijn tie prijzen te beurt gevallen 1. Een monter-ketting of bracelet aan Alois Buseyne, Meessenstraat, Poperirghe. 2. Een paar vazen aan A. Feys, Boesche- pestraat, Poperinghe. De prijzen mogen ten onzen bureele afge haald worden. De raadselprijskampen die wij gegeven hebben, hebben veel bijval genoten'; dit zal ons aanmoedigen om met de toekomende wintermaanden deze te hei beginnen en zoo mogelijk nog schooner prijzen te geven. Brussel. 10 Mei. Hopmarkt onbesten dig. Voor beschikbare waar, Aalst 65- 67 fr., Poperinghe 07 1/2 - 70 fr. Voor nieuw gewas is de markt vasiAalst 78-79 fr., Pope ringhe 77 1/2-80 fr. Weinig verhandelingen. Poperinghe12 Mei. Hopmarkt prijs houdend voor nieuwe groeitestadshop (1911) 80 fr., dorpen 75 fr. De hoptuinen staan goed. Doch hier en daar ziet men eenige vliegjes verschijnen. Schoon Schaap In (Ion lloiiiiiicly.alt, bij Gust. Debyser, Peerdenmarkt. Schoon zwart schaap met witte vlekken 8 weken oud, geg. door Lucien Deraeve. In do Lecne, bij Vital Maerten, Leenhoek. Stad An(n'oi*pcii. Leening van 183,440,000 frank (1887.) 144e Trekking. 10 Mei ion 's). 53017 n. 10 uitkeerbaar met fr. 10.000 S. 61334 n. 14 1.000 S. 21455 n. 9 500 S. 25765 n. 17 s. 72710 n. 20 250 Zijn uitkeerbaar met 150 frank S. N. S. N. S. N. S. N. 2971 22 5804 18 8930 14 13745 1 13745 2 13745 16 17653 1 17653 19 21111 4 21111 18 25211 11 35703 21 42458 17 50635 14 50635 25 52002 4 52595 6 53002 21 61334 G 61626 19 Uitgenomen de hierboven staande nummers zijn de volgende series uitkeerbaar met 110 frank: 1817 13745 20351 26241 39611 40128 54952 68649 2213 14633 20763 30897 40659 50635 55003 69365 2971 15561 21111 31283 41774 51931 57434 70012 5804 15719 21455 34073 42313 520(>2 59329 70056 8811 16185 23114 35192 42458 52595 61334 72363 8930 16888 24072 35703 42681 52824 61626 72710 11074 17653 25211 36745 42682 53002 63797 13360 19460 25705 37379 42877 53017 65244 13397 19898 25818 38723 47039 53584 05447 Beurs van Brussel, 11 Mei, 9145 91 5o Brussel-Zeeh. 72 9145 91 5o Elsene 1908 Mechelen i885 1891 8403 9025 90 3o 1897 Gent 1896 y3— go5oLuik i853 Luik 1897 7225 Luik 1903 835o Oostende '98 70 Schaarb.1894 Schaarb.iSgy 70 Verviersi873 Doornik 1874 8825 Congoleening 86 5o Belg. 3 p.c. 1 s 3 p.c.as 2 '/j p. c. Annuit. 4 3 p. c. Gem.kred.41/2 3 p. c. 3 p. c.'6i 3 p.c.'68 1 Buurtsp. 3p.c. Anderl. 1907 Antwerp. 1887 Antwerp. igo3 Brussel 1902 1 Brussel igo5 0225 1 8720 9755 I45o 1975 01 25 88- 0175 8745 94- 90- 7200 25 70 DO laert voorgesteld als de trouwe huishoudster, die weleer de pleegmoeder was van den zwaar gestroffen Laurens Deriiranckx, en nu zoolang bij Margaretha zou verblijven, totdat de jongeling werd vrijgesteld. De blinde had diep geroerd de gerimpel de hand der droevige oude vrouw gedrukt en hare toewijding bewonderend, haar ge loofd en geprezen, wat het eenvoudige mensch niet weinig ontstemde. Weldra waren allen in gezeliigen kout gewikkeld, terwijl dat de oude Anna een en ander ging bezorgen op de kamers, die aan hare nieuwe meesteressen tot voorloo- pig verblijf zouden dienen. immers 't werd er besproken en bepaald terwijl men in de blauwe zaal te zamen zat, genoeglijk een verversching nemend dat Margaretha met hare kinderen zich in Marseille zouden vestigen, waar zij beteren geruster leven konden, dan te Rijsel, waar de droeve dood Guido hun eenè treurige faam had verworven. Men zou naar een schoon en gerieflijk huis uitzien, dat niet verre lag van dit des blinden, en de vier vrouwen zouden het weldra betrekken, om in dit warm en voor Lucia zoo voordeelig klimaat het zuiden van Frankerijkzoo gezellig en genoeg lijk samen te leven, in rust en stille herte vreugde. Alsof deze op aarde wel veel zijn te vin den Alsof het niet gescheven stond Dat ieders lot beroerd zal wezen... Hoe het zij de dag liep genoeglijk ten ein de, en wanneer het uur der ruste sloeg, zocht eenieder zijne slaapstede op, om nog eene lange wijl, vooraleer de oogen te lui ken of in te slapen, aan allerlei te liggen denken en droomen. Nadruk voorbehouden.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1911 | | pagina 2