H0IST1STMMI NIEUWS UIT BEbGIE. NIETS M M Wafe Kunst - Photographie. De Zweedsche Gymnastiek. Staatsbiad. Wetensweerdigheden. Mengelingen. HOPPE. BURGERSTANDEN VAN Op Zondag 21 Mei, ÜERBERGKERMISSEN 4 En det Vink, bij Gerinain Dewachter, Casselstraal Op Donderdag 25 Mei, Feesten en Vermakelijkheden Henri DUFLOU Agues Vailaejs, Charles Half maerten Corselis, Verandering van Woonst. Herman Rabaut-Debergh, Bericht aan de Tabakkweekers, Kmile Wulïvs, Ch. Beauprez-Van Thournout, Yperstraat, 16, POPERINGHE. en Mdwwiï' Door den bliksem genezen. Zondag, tijdens een onweder dat boven de stad Amiens losbrak, heeft do bliksem eene vrouw plot seling het spraakvermogen teruggegeven De ecii tgeooote van een werkman had sedert 1905 de spraak verloren. Opeens werd zij van schrik, door een geweldigen zenuwaan val aangetast, en berk reeg volledig de spraak. Gaat zien naar de nieuwe magazijnen van C. Battheu-Baekeroot, In den Ballon Yperstraat, nrs 56 en 58 en Gij zult U over tuigen dat Gij een overgroote keus zult vinden van Mans- en Kinderkostumen aan buitengewone prijzen geafficheerd. 8)sihM<>3iiM3id. Ballons vernield. Duitsehiand heeft waarlijk geen kans met zijne bestuurbare krijgsballons. Dinsdag werd de Deutschland door een rukwind weggeslingerd en vernield de ballon had 1 miljoen gekost en Woensdag te Bitter- feld, door eene verkeerde zwenking bij bet dalen, botste de Parseval II tegen den hangaar, l»rstte open en brandde heele- maal op. Ivii^ehtiiil. Een zonderling ge schenk. Di Zuid-Afrikaansche Vereeni- ging heefi Woensdag uit Kaapstad het ge schenk opgestuurd, dat zij koning Joris V ter gelegenheid zijner kroning aanbiedt Het bestaat uit 120 kooien, welke allerlei zeldzame wilde dieren van Zuid-Afrika be vatten. Er zijn er bij, die men op verschei dene luizende mijlen ten noorden van Kaap stad is moeten gaan vangen. Koning Joris is van zin het hem opgezonden geschenk tusschen verschillende dierentuinen in En geland te verdeelen. In Mas-oitko moeten de fransche troe pen dagelijks gevechten leveren tegen de opstandelingen. In hei grleullijk dat men de ware suikerij - der Trappisten Vincart kan verkrijgen aan 90 cent. de kilo? Zij is noch tans overal te verkrijgen aan dien prijs. Dépót bij gebr. Delhaize Moncarey-Sansen. Het Turnfeest van Zondag 14 Mei te Poperinghe. avond, ringhe Met veel genoegen hebben wij op Zondag laatst kunnen bestatigen met hoeveel lof men sprak over de jonge Rousselaare- Turners die met zooveel moed het weder trotseerden en die hunne oefeningen met zooveel gelijkheid en vurigheid uitvoerden Zeker was iedereen eens om aan Meester en Leerlingen hunne beste gelukwenschen too te sturen: Aan die prachtige oefeningen, aan die krachtige uitvoering, aan die mannelijke houding, aan al dat edele wat wij te zien kregen, hadden zich zeker niet verwacht, dezen die dachten in het gymnastiekfeest iets alledaags te vinden. Geven wij hier een woordje uitleg over de Zweedsche Gym nastiek, want zooals deze hedendaags be oefend wórdt, verdient zij waarlijk van meer gekend, meer gewaardeerd en voorna melijk nog meer bewerkstelligd te worden Het is een Zweed, P. H. Ling (1776-1839) die eerie geheel nieuwe metbode gemaak heeft van Gymnastiek. Het is zijn stelsel dat hedendaags schier overal in voege is en het is dank aan hem dat de Gymnastiek thans zoo hoog in aanzien is. Vroeger was Gymnastiek niets dan wat men heden sport noemt. Door aanhoudende oefeningen wilde men bij do eenen eene groote behendigheid, bij de andere een overdreven spierontwikkeling vinden. Men ondervond echter spoedig dat in menige gevallen de eene lichaamsdeelen zich ont wikkelden ten nadeele van de andere. Men vond de rechte weg niet om misvormdhedec van het lichaam te herstellen of tegen gaan, zelfs in vele gevallen gal' men blijken van groote roekeloosheid en halsbrekerij die de slechtste gevolgen voor do gezondheid hadden. In de Zweedsche Gymnastiek niets van dit alles. Zij is gesteund op den natuurlijken houw van 's menschens lichaam, heeft de begrippen van ontleedkunde en levensleer tot grondslag en Kijkt uit door hare een voudigheid. I11 de Zweedsche Gymnastiek moet men de gezondheid zoeken alsook de schoonheid van het lichaam. Door de oefeningen ver sterkt men het weerstandsvermogen en men ontwikkeli de behendigheid. Eindelijk door de Gymnastiek zal het verstand beter out luiken en de zedelijke hoedanigheden zullen zich beter kunnen vestigen Welke schat grooter dan eene goede gezondheid, te meer daar een gezonde geest in een gezond lichaam moet wonen. Om deze doeleinden te bereiken moet de Gymnastiek met veel beleid en veel vooruit zicht aangeleerd en uitgevoerd zijn. Elke o; f ning heeft zijn vast doel. Nu ziji het de borstspieren, de rugspieren, dan is liet de beurt van de spieren van armen boenen, nek. Élke spier, elk gewricht heef zijne afzonderlijke oefeningen en nochtans vormt de gansehe ontwikkeling een geheel De oefeningen geschieden met of zonder handgereedschap. De tnarschen, de bewe gingen \an hals, beenen, armen, romp alsook de even wichtoefeningen geschieden meest zonder getuig. Andere oefenit geschieden met de stok, de hoepel, de halters of de knotsen. Wil men de jongelingen wat handigheid in de wagens geven voor zij naar het leger trekken, wat op lieden in ons land toch zoo nuttig, zoo niet noodzakelijk is, dan geeft, men oefeningen met het geweer. Daartoe gebruikt men meest houten geweren. In de gymnastiekzaal zijn er ook vaste tuigen die tot de ontwikkelingsoefeningen gebruikt worden. De leeraar verwittigt de leerlingen van het gevaar dat sommige oefeningen bij het overdrijven zouden kunnen opleveren als ook van het heilzaam uitwerksel zoo de oefening integendeel wel uitgevoerd wordt. Hoe schoon zijn de samenoefeningen zoo- als wij ze Zondag zagen uitvoeren Hoe prachtig wanneer al de bewegingen als één maken, wanneer al de wendingen, de bui gingen, de strekkingen met zooveel zwier en juistheid uitgevoerd worden onder de Welluidende klanken van het muziek dat de schoonheid ervan nog vermeerdert l)e Zweedsche Gymnastiek is in voege bij het Belgisch leger. Dat de soldaten er zich wel bij bevinden getuigt hunne frisch- li id, bunnen fieren gang, hunne mannelijke houding. In de menigvuldige turumaat schappijen die niet alleen in <ms land, maar schier in alte landen ingericht zijn, overal leert men de Zweedsche Gymnastiek. Eindelijk is de Zweedsche Gymnastiek op het programma van alle lagere en middel bare scholen, en dat sedert vele jaren. Nu wij allen inet het Zweedse!) stelsel bekend zijn, nu wij de deugdelijkheid ervan ingezien hebben en de prachtige uitslagen Zondag eens te meer hebben kunnen besta- tigeu, hopen wij van nog meer en nog dikwijls zulke feesten te mogen bijwonen en de moedige Rousselaare Turners weldra, en voorzeker in betere weeromstandigheden, in Poperinghe te zullen mogen wederzien. De dubbele ballon die Zondag avond om 6 ure opging, is lusschen Ardoye en Rous- selare om 7 ure in goede voorwaarden neer- aedaald in een uur had de ballon dus 35 kim. afgelegd. De reis geschiedde in goed weder en liep allerbest af, zoo luidde het telegram dat rond 8 1/2 ure denzelfden van wege M. Dumortier, te Pope- toekwam. SSrt st-liijnl dat liefhebbers van goeden koffie over van vreugde zijn sedert zij chico- rei der Trappisten gebruiken van Vin- •art-Silly. Dépót bij gebr. Delhaize Moncarey-Sansen STiDSi\IEIAV«. Gevecht Maandag gerochien twee Popci inghenaars in ruzie te Ylaioeriinghe. Jules C... bekwam van zijnen tegens'rever eenen geweldigen stokslag op liet voorhoofd en heeft hiervoor bij de politie een klacht ingediend. Diefle. Bij Jufvr. Bespeel, winke lierster in de Garenstraat, is dezer dagen, gedurende de afwezigheid der huishoudster die naar de eerste mis gegaan was, eene hoeveelheid kolen gestoten geweest. Een onderzoek is door de politie ingesteld. Overtreding- Een landbouwer van Reninghelst werd woensdag op de statie alhier in overtreding genomen op het regie meDt over het vervoer om met vier aaneen- vastgemaakte geladen wagens te rijden. Om te wateren op den openbaren weg, werd tegen een persoon ook proces-verbaal opge maakt. Gevonden een huissleutel, woensdag in de Rekbofstraat. Hij berust ten politie- bureele. Afbraak. Het oude Stadhuis is gansch afgebroken. Eens dat al het steen gruis zal weggevoerd zijn, zal men de noo- dige delvingen voor het nieuwe kunnen beginnen. Solo-slim. M. Camille Nevejans speelde Donderdag avond in Den Katho lieken Kring - drie solo slims, zonder bladje vragen. l)at valt niet veel voor De grootste keus van meubels en stoe len in alle slag en prijzen, is voorzeker te verkrijgen In aen Bazar bij Sansen-Decor te 15 en 18, Gasthuisstraat, Poperinghe. Wijding van den nieuwen orgel vati O, L. V. kerk. Maandag namiddag had den wij liet genoegen de wijding en inhul digiiig bij te wonen van de nieuwe orgel in O. L. V. kerk geplaatst. Het verraste ons aangenaam toen wij de aloude kerk binnen traden, een puik instrument te hooren weer galmen, dftar waar wij een versleten en wanluidend speeltuig gewoon waren. De orgel, bestaande uit 26 afzonderlijke spelen en twee klavieren, komt uil de werk huizen van den lieer Anneessens van Mee- nen. Wij mogen waarlijk zeggen dat deze heer een meesters'uk vervaardigd heeft, te meer dat er zooveel spelen van den ouden orgel overgebleven en enkel geschikt zijn en nu met ae nieuwe spelen in klank en toon overeenstemmende te zamel een verrukke lijk geheel vormen Om 2 1)2 ure werd de orgel, door den Z. E. H. Vervaeke, Pastor-Deken van Pope ringhe, gewijd in 't bijzijn van een groot ge tal geioovigen. Na bet plechtig lof dat volg do werden verschiJlige stukken uitgevoerd door de HIT. Diericx van Poperinghe en Vanhoutte van Yper. Beider muziekroem is hier genoeg gekend opdat wij er nog zouden moeten over uitwij den het weze ons genoeg te zeggen dat zij te midden eene oplettende stilte, met veel kunst en talen', hun moeilijk programma hebben uitgevoerd. Door hunne kundige opvoering hebben zij de voortreffelijkheid van de nieuwe orgel doen uitkomen en eens te meer bunnen roem gestaafd. Voor de hoppekweekersHet keu ringsbureel der stedelijke hoppescliaal heefi een bericht afgekondigd nopens de optelling der blokken hoppe, Al wie lioppe kweekt op het grondgebied der stad Poperinghe, is verplicht tegen den 1 Juni, op het keuringsbureel het getal zijner hoppeblokken schriftelijk aan te ge ven. De lijst der optelling zal, te rekenen van 15 Juni, ter inzage der handelaars en landbouwers berusten, in het voormelde bureel der stadsschaal. De hoppekweekers hebben er het grootste belang bij die opgave regelmatig in te dienen opdat hunne hoppe voor 't lood zou aanveerd worden. Voor de handelaars is liet een ge wichtige inlichting voor hunne aankoopen of verf oopen van hoppe per contracten. Het muilbanden der honden. Men verzoekt ons nog eens te herinneren dat alle honden die op straat loopon moeten gemuil band zijn. De politie en de gendarmen zullen proces opmaken tegen alle eigenaars van honden die niet in regel zullen gevonden worden. Bij koninklijk besluit van 30 April wordt eene wijziging gebracht aan het re glement van 29 October 1908 betreffende de hondsdolheid; tot nu toe moesten, wanneer een geval van razernij zich voorgedaan had, de honden van douaniers, politieagenten boscli-, jacht- en veldwachters zoowel als de andere gemuilband worden Er wordt nu eene uilzondering voor gemankt, wanneer zij hunrie meesters op dienstronden vergezel len, evenals zulks reeds bepaalt wasvoor do jacht-en schapershonden, wanneer deze als zoodanig gebezigd worden. De mililie-lichtingDe jongelingen geboren in 1892, worden verzocht, voor de militie-lichting 1912, zich te laten inschrij ven op het Stadhuis hunner geboorteplaats, in liet bureel van het Sekrelariaat, lusschen ln en 30" Juni aanstaande en niet in de maand December zooals voortijds. In de post. M. Leopold D'Hooglie, postontvanger dezer stad, heeft bericht ont vangen van zijne benoeming als postontvan ger te Burgerhout. is meer aan te bevelen tegen Bloedsgebrek, Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting ■n alle Ziekten door overlast veroorzaakt,, lan de VERSTERKENDE PILLEN. Prijs 3,00 fr. de doos van 100. Algemeen dépot: Apotheek, A. MONTEYNE, Groote Markt. 18. POPERINGHE Crombeke. Ongeluk. Jerome Persoone, handelaar te Crombeke, ging vrijdag der verleden week met peerd en rijtuig naar Poperinghe markt, toen bij de ïerberg Den Keirzelaar het rijtuig aan een gevelden boom haperde, en peerd en man weggeslingerd werden. Persoone was met liet hoofd op den boom gevallen en bleef enigen tijd bedwelmd liggen. Toen hij tot bezinning kwam reed hij voort naar Pupe- urighe. 's Namiddags tehuis gekomen verer gerde do pijn zoodanig dat de man zich te bed moest, liggen en verscheidene dagen in doodsgevaar verkeerd heeft. Nu is zijnen toestand wat verbeterd, maar de man is nog bedlegerig. W'eslvleteren. Onderscheiding. Bij kon. besl. van 29 April is het burger lijk eereteeken, kruis der lc klas, verleend voor ruim vijf-en-dertig jaar dienst aan M. K. Demolder, schepen te Westvleteren. itoiiNhi-aiftgc. Het onweder van verleden week. Het onweder van Vrijdag heeft alhier hevig gewoed. In de weide van Cyrille L'-uwaege, is eenen jongen os door den bliksem gedood. Bij Constant Vande- putte is den bliksem langs de vaute-venster, welke gansch verbrijzeld is geweest, binnen gedrongen zonder verdere schade te ver- ootzaken. Bij Jerome Deschuytter, berber- gier in Den Wijngaardis de bliksem langs de schouw ingegaan geheel hot buis was gelijk in vuur. Deschuytter, zijne vrouw" en eenige den schrik van af gekomen. De stoffelijke schade aan de schouw is maar gering. Alles is door verzekering gedekt. De Gazleiding. Sedert 8 dagen is men bezig aan de noodige werken tot liet leggen der gazleiding. l'per. Verdronken.Zaterdag na middag heefi men uit de vaart van Yper naar Boesingbe het lijk opgehaald van Louis Bonte, 65 jaar oud, afkomstig van Kortrijk. De man die zonder middelen van bestaan rondliep, was 's morgends in de vaart ge sprongen. Correctionneele rechtbank. Artois René van Poperinghe, wordt veroordeeld tot 2 maal 15 dagen en 26 fr. voor diefte van tabak ten nadeele van M. Etienne Lebbe. Twee vrouwen beticht van verhe ling, worden vrijgesproken. I)e Snik «'rij Van Tieghem - Dupont, Rousselaere, blijft BITTER maar is zuiver. Evomen. De werkstakingL)e werkstaking, uilgebroken tusschen de aar dewerkers en metsers, die te Vormezeele en Hollebeke langs de vaart van Komen naar Yper werkten, is geëindigd op de volgende voorwaarden lü de werklieden die 38 cen tiemen of meer per uur winnen, krijgen 4 centiemen opslag en die minder winnen 3 centiemen 2° de werkdag is van 12 uren op 11 uren gebracht, met deze bepaling, dat, indien op die 11 uren zooveel werk gedaan wordt a's oj) de 12 ureu, die twaalfde uur zal bijbetaald worden. Die voorwaarden werden van weerskan ten aanveerd, en maandag werd liet werk hernomen. De Ebinne. Nieuwe Gemeente. De Minister van Binnenlandsche zaken heeft in de Kamer een wetsontwerp neergelegd, strekkende om De Panne van Adinkerke te scheiden en tot afzonderlijke gemeente in te richten. De gemeenteraad van De Panne zou negen leden tellen en die van Adinkerke zou van elf op negen verminderd worden, doch die vermindering zou enkel in voege komen naarmate er twee zetels zullen openvallen, een in elke reeks.' («enf. De moordenares. - Het par ket beeft het aanhoudingsmandaat, afgele verd tegen Victorine Buck, voor de moord op Karei De Smet in de Hoogstraat gepleegd ondanks haar loochenen bekrachtigd. De toestand van de beschuldigde is nog zeer bedenkelijk men is er nog niet in gelukt den kogel uit te halen, dien zij zich in bet hoofd geschoten beeft. Dinsdag namiddag werd zij naar de ziekenzaal van het gevang overge bracht. Ik heb de eer, het geacht Publiek kenbaar temaken, dat ik door vergrooting van mij nen schoenwinkel, mijn huis zal opbouwen, en sedert Februari voor 3 maanden, bel tiuis bewoon van Mad. W* Louis Ramoen en Kitiders, aan den anderen kant in de zelfde straat, nr 29. BERAT-FREMAULT, GOUDEN SCHOEN Veurnestraat, POPERINGHE. SPORT. Football. Match F. C. Poperinghe-S.V.Rousse lare. Op heden Zondag te Poperinghe om 3 1/2 ure match tusschen de eerste elftallen dezer iw e clubs. Te Rousselare speelde Poperinghe laatst gelijk met 2 - 2 Naar wij vernemen zullen 2 spelers van de R C. van Gent eerste der promotie de S. V. Rousselare heden versterken. Vliegen, Vliegers gedood. Te Betheny is de vlieger Pierre Bourn ique die vloog m luhenant Dupuis als passagier, neergevallen Beld.i werden gedood De liefhebbei vinger Hardlee, beproefde woensdag te Los Angelos, in de Vereenigde Staten, een vlieg machien. Hij plofte er mee ten gronde en bleef op den slag dood. Wiclrijden. Bordeaux - Parijs. Zaterdag avond werd de groote beroepsrenners-baankoers Bordeaux-Parijs aangevangen Er waren 42 medekampers opgekomen. Zij vertrokken ie Bordeaux ton 7 ure des avonds. De nachte lijke duisternis begunstigde de ontsnappin gen, en ook, eer het maar een tiental ren waartusschen Frans I< geiid was, bleven er s meer aan 't hoof er, Masselis, Lapize igou, de vijf groote nationale kampioen is Van Houwaert en G favoris der koers. Oni, had echter de kans niJA mee. Nabij Ruffec is hij gevallen en hij \(erd zoo erg gekwetst dat hij moest afgeveiTe Poitiers 215 kim waren de leiders nogfaltijd zamen. Frans Faber, Garrigou, Masselis en Lapize kwamen samen te ChaUellerault aan en be gonnen de opklimming van den berg Ste- Maur. Pas was Masselis op weg, of zijn band barstte. Daardoor verloor de jongen veel tijd Faber en Lapize waren hem 15 minuten vooruit en Garrigou 9 minuten Tot hiertoe 300 kilometers, hebben de rijders de koers moeten doen zonder gangmakers, zonder verzorgers en zonder eenige hulp. Eenmaal Ste-Maur voorbij, mogen zij van machien veranderen en achter gangmakers rijden. Voorbij Tours werd Lapize onpasselijk. Hij moest achterblijven om zich te doen verzot* gen, doch zijn toestand beterde niet en hij moest afgeven. Faber was dus alleen voorop met 10 minuten voorsprong op Garrigou en 30 op Masselis. Ten 1 uur 30 kwam Frans Faber in den velodroom van het Pare des Princes, te Parijs aan. De uitslag van Parijs- Bordeaux is i. Frans Faber, 592 kilometers op 18 uren 31 min., 't zij gemiddeld 32 kilo meters per uur; 2. Garrigou, 18 u. 51 min.; 3. Masselis, 19 u. 4 min.; 4. Lafourcade, op 20 u.; 5. Ernest Faber; 6. Leonard; 7. Pau- trat8. Ringeval; 9. Faure; 10. Deloffre 11. Coppens; 12. Angereau; 13. Chaudé; 14. Ghisloiti; 15. Merville. Desvages kwam de 26eaan de laatste in 45 uren. Dschoone koers door Masselis geleverd, beeft iedereen verwonderd. Velodroom - Yper. Zondag 21 Mei 1911, om 2 3/4 ure: 1° Premiekoers van 50 km. voor onafhan- kelijken, in 2 reeksen van 25 km. met 25 premiën. 14 Ingeschreven: Tuytten J. Oostende, Declerck A.Iseghem, Vandorpe R. Meenen,Tevels O. Poucques, Heyndrick L. Thourout, Spanhove E. Meenen, De- liaene R. id., Valckaert H. Antwerpen, Hallein Oost- nieuwkerke, Tanglie M. Lauwe, Maertens A. Sweve- zeele, Bruynooghe Thourout, Lannoy H. Kortrijk, Masselis Ledegliem. 2° Door bijzondere toelating van den Belgischen Wielrijdersbond, Kaïnpioen- schap der Vlaanderen voor beginnelingen met licence, 50 km. met. 30 premiën. 26 IngeschrevenVandenbroucke J. Harelbeke, Vanlaere P. Gheluvelt, Vannytsel F. Brussel, Suys L. Gent, Verstraeten P. Éverghem, Vincent G. Meenen, Vervaecke A. id., Vervaecke E. id., Jacques J. id., Lawaisse R. Rysselede, Baert E. Ronse, Serroen A. Meenen, Coene V. Poucques, Verhelst J. llarelbeke, Dehaene V. Meenen, Vankeirsbilck J. id., Meersse- man E. id., Ver mote N. id., Verhaeghe C. Thourout, Dossche J. Mariakerke, Bunaventure J. Veurne, D'hossche L. Gent, Desimpele J. Ledeghem, Samyn J. Meenen, Vandevelde J. Yper, Bultynck A. Vive St Eloi. Eene premie, namentlijk een prachtige velo, zal gratis verlot worden tusschen al de personen in den Velodroom tegenwoordig. Gewone ingangsprijzen. De officiefile uitslagen vau de eerste étape er Rende van België zullen op het bord aangeplakt zijn gedurende de koers. 21 Mei tot den 4 -Rini, en bevat zeven ritten, met 1742 kilometers. 1. Brussel-Aalst, 243 kil. 2 Aalst-Meenen, 236 kil. 3. Meenen- Erquelinnes,251 kil.; 4. Erquelinnes-Namen, 211 kil.5 Namen- Arlon,261 kil.6 Arlon- Luik. 240 kil 7. Luik- Brussel, 267 kil. Aankomst in den Velodroom van Karreveld. Al onze helgiscbe beroepsrenners van naam nemen er deel aan. In de tweede efape, op dinsdag 23 Mei, rijden de deelnemers langs Dendermonde, Eecloo, Brugge, Blankenbergbe, Oostende, Nieupoort, Veurne, Yper, Waesten. Alen zogl dat de suikerij VanTieghoin- Dupont, Rousselaere, de gezondste en de beste is. Duiienb»ii(! - ropcidnglic. Uitslag van den prijskamp uit CHARTRES van Zondag 14 Mei 1911. Wind Zuid. 220 Duiven los om 9,57 ure. Snelheid eerste duif 1380,32 meters, laatste dui 1221,30 meters Aankomst: eerste duif om 1,21,18 ure, laatste duif'om 1,48,30 ure - Afstand 282,792 km. 1 Tecbel Alph. 1 p. 24 Vandevoorde C. 2 Vanden Berghe H. -4 p. 3 Devos Justin 2p 4 Fache N.-M, 5 Baes Henri 6 Lietaert Elie 7 Fache N.-M. 8 Silvert G. 9 Vanden Berghe H. 10 Derynck C. 11 Merlevede C. 12 Devos Remi 13 14 Messiaen Am 15 Batheu J. 16 Verhaeghe Em 17 Fache N.-M. 18 Vanden Berghe H. 2 p. 19 Devos Remi 2 p. 20 Lebbe Henri 2 p. 21 Dave G. 22 23 - 2 p. 3 p. 2 p. lp. 3 p. 4 P. 3 p. 2 p. 4 p. 3 P 1 p. 25 Ghytiel Valère 26 Vallaeys Alph 27 Clabau Leon 28 Hannebouw M 29 Lietaert Eiie 30 Ddsagher Hector 31 32 Baes Henri 33 D rynck Camille 34 Hannebouw M. 35 Fache N.-M, 36 37 Beun Lievin 38 Dave Maurice 39 Derynck Camille 40 Dësaglier Hector 41 Batheu J. 42 Vandevoorde C. 43 Vanden Berghe H O ver duiven Dupont Georges Derynck Camille Nederlar.dsche Letterkunde. Bij koninklijk besluit van 20 April 1911, is de vijfjaarlijksche prijs in de Nederlandsche Letterkunde voor het XII° tijd vak ,(1905-1909) toegekend aan den heer Petrus-Franciscus Laieur, te Ingoygem, voor de ge.zamentlijke werken, die hij onder den deknaam Stijn Streuvels gedurende het tijdvak heeft uit gegeven. Bij koninklijk besluit van 6 Mei 1911 worden benoemd Tot ontvangers der rechtstreeksche be lastiugen en accijnzen Te Alveringhem, de heer A. Museur thans verificateur der douanen 2e klasse te Antwerpen. Bij koninklijke besluiten worden de volgende toelagen verleend voor herstellen van kunstwerken in West-Vlaanderen Aan het gemeentebestuur te Yper 27,618 fr 98 c. voor het herstellen der Hallen aldaar Aan de kerkfabriek vanElverdinghe3.446fr 74 c.; id. aan O. L. V. te Kortrijk 1 174 52 c.; id. teNieuwmunster 1,608 fr. 33 c.; en id. St Pieterskerk te Yper 5,591 fr. 83 c. Een kon besl. van 1 Mei bepaalt de wedde van den politie-kommissaris van Po peringhe op 2,600 fr., benevens kostelooze huisvesting. Vierde genefi«!tiiii(lige les. Over de maagpijnen. Er bestaan ver schilligo soorten van maagziekten maar bijna altijd komen de maagpijnen voort uit de slechte spijsvertering die zelf voorkomt uit flauwte van het gestel. Een kloek menscb heeft eenen forschen eetlust en zou dikwijls meer eten als hij mag: een zwakke mensch heeft onregelmatig eetlust, zijne maag wordt ziek en hij lijdt hevige pijnen Zorgen wij dus goed in tijds om onze maag te verkloeken. Om de maagpijnen te voor komen is het raadzaam van tijd tot tijd eene flesch Til EO BROM A te nemen. Het is een poeder aangenaam van smaak dat men neemt meteen weinig melk. TIIEOBROMA geefions kloek en gezond bloed en regelt op wonderbare wijze al de werkingen van onze lichaamsgesteltenis. THEOBROMA is de bron van een gelukkig leven. Te verkrijgen bij M. MONTEYNE, apotheker op de Grooie Markt, Poperinghe, en bij M. L1B0TTE, apotheker op de Botermarkt te Y peren Echte liefde. Huwelijksmakelaar. Ik ken een meisje, vriendelijk en wel opge voed, geneigd tot trouwen, een weesje, die een zeer grooten bruidschat bezit. Kalant. Zoo Zoo Ik voel me waar ach tig voor haar genegen. Makelaar.Ja, maar wacht! Niets is er volmaakt op de wereld 't meisje heeft een bult Kalant. Dat hindert niet, wij zullen dan met twee zijn om hem te dragen. Sissen, vroeg de pastoor, waarom gaat gij elders mis hooren, en zien wij u nooit in uwe parochiekerk Menheere, zei Sissen, dat heeft zijn reden aan. Ik ben in onze kerk getrouwd, en 't is ons geleerd dat wij de plaatsen moe ten vluchten waar men plagen opdoet PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN Mgr de Bisschop van Brugge heeft be noemdDe E. H. Claeys, opziener van liet rij onderwijs der dekenij Yper-Noord, is pastoor benoemd van O. L. Vrouw, te Oos- ende. De E. H. De Saegher, principaal van 't collegie te Yper, tot opziener van het vrij onderwijs der dekenij Yper-Noord. Brussel, 17 Mei. Markt zeer vast. Be schikbare waar, Aalst 75-77 1/2 fr., Pope ringhe 77 1/2-80 fr. Nieuwe groeite, Aalst 92 1/2-95 fr., Poperinghe (stad) 921/2-95 fr. I11 de Aalslersche streek gelijk te Pope ringhe ziet men wat hopvliegen verschijnen. Antwerpen, 18 Mei. Beschikbare waar. Aalst 75 fr Poperinghe 77-78 fr Nieuw gewas, Aalst en Poperinghe 921/2-95 fr. Markt vast. Poperinghe, 19 April. Markt vast. Stadshoj», op levering October-November 100 fr. dorpen 92 1 2-95 fr. De insek- tenplaag schijnt niet te verminderen. In andere landen klaagt men nog niet van venijn. De ronde van België. De sportlief hebbers wachten met liet grootste ongeduld op de beroemde belgische baankoers, Ronde verbruikers zijn er rhet van België Die koers heeft plaats van den POPERINGHE, van 14 tot 21 Mei. Geboorten. 104. Charles Caraerlynck", v. Arthur en Anna De Croix, 106. Joseph ITuyghe, z. v. Arsène en Emma Huyghe. 107. Julien Dol boo, z. v. Charles en Pharailde Vandewiere. 108. Fidéle Verbieze, z. v. Francois en Margaretha Clabau 109. Agnes Cordenier, d. v. Aehille en Louisa Bruneel. Overlijdens 139. Questroy Sophie, 86 jaar, zonder beroep, weduwe van Benoit Caron, WestoutréStraat. 140. Priem Barbara, 73 jaar, zonder beroep, echtge noote van Désiré Wyls, wijk H. 141. Deghoor Sophie, 86 jaar, zouder beroep, weduwe van Pieter Delbaere, Crombeke- straat. 142. Èellengier Melanie, 71 jaar, kantwerkster, weduwe van Frederic Galli- aerde, Bruggestraat. 143. Iaion Lou's, 6l jaar, land werker, echtgenoot van Leonie De Bruyne, wijk K. Huwelijken 28. Debiabandere Henri, 27 jaar, landbouwer te Desselghem met Jeanne Decanter, 20 jaar, z. b te Poperinghe. 29. Pamphile Carette, 29 ja ir, stoker te Beerst met Marguerite Verba 'ghe, '22 jaar, werkster te Poperinghe. 30. Jean Boen, 35 jaar, diamanthandelaar te Hove-bij- Contich met Louisa Cnapelynck, 33 jaar, bijzondere te Poperinghe. Beveren-aan-Yzer, van 1 April tot 1 Mei. Geboorte. Bruneel André. Overlijdens. Berteloot Rachelle, 20 maanden. Berteloot Maria, 29 jaar. Butaye Marguerite, 2 jaar. Dehouck Mar guerite, 20 maanden. Asseman Camiel, 1 jaar. Gouwy Marguerite, 1 jaar. Piriquin Maurice, 7 weken Huwelijksbeloften. Vandromme Mau rice, landbouwer te Beveren met Wullus Araandiua, winkelierster te Rousbrugge. Wils Remi, daglooner met Deraeve Gabriel- le, dienstmeid, beide te Houthem. Huwelijk. Debacker Joseph, veld wachter met Maria Desehrevel, dienstmeid, beide te Beveren. Beurs van Brussel, 18 Mei, Belg. 3 p.c. 1 s. 3p C.2S. 2 i/s p. c. Annuit. 4 3 p. c. Gem.kred.4 Vj 3 p.c. 3 p. c.'6i 1 3 p.c.'68 1 Buurtsp. 3p.c. Anderl. 1907 An tweip. 1887 Antwerp. igo3 Brussel 1902 Brussel iqo5 9160 91 40 915o 775O 905o 9090 9025 23 5o 01 75102 86 5o 9845 g3 5o g3 90— 8700 Brussel-Zeeh. 72-— Elsene 1908 Mecbelen 1885 85 1891 1897 Gent 1896 7275 Luik i853 102 Luik 1897 7225 Luik 1905 7 Oostende '98 Scliaarb. 1894 Schaarb.1897 7025 Verviersi873 Doornik 1874 Congoleening 86 5o 7223 85 5o 73- 6950 Slad iSruss«'l. Leening van 422,500,000 frank. (1905.) 27e Trekking. 15 Mei 1911. De bijzonderste prijzen werden gewonnen door de volgende nummers S. 40489 11. 15 uitkeerbaar met fr. 25.000 S. 57629 u. 17 2 500 S. 35395 n. 24 1 000 S. 60278 n. 25 500 S. 88386 n. 15 - 500 Nummers uitkeerbaar met 200 frank S. N. 25703 20 34! >57 5 35378 16 35543 18 76179 2 De S. N. 76479 17 84308 6 89197 13 91959 1 99377 12 S. N. 99377 2D 102072 3 105190 IS» 105680 13 116681 5 S. N. 116681 1 117145 11 117855 11 124706 164820 23 overige nummers uitbetaalbaar met 110 frank 1228 28745 56359 81802 97567 115937 141622 5949 30789 57(529 82123 99377 116681 147080 6538 32277 60278 82767 101222 117145 148483 7284 32283 60682 82772 102072 117855 150022 7665 32728 63015 82811 103273 120013 150536 7880 33999 63650 84308 105190 120576 151304 9386 34057 05659 85206 105680 122789 152043 14944 35378 66807 88386 106310 124706 152893 15267 35395 68780 89197 109902 125741 159619 16773 35543 71277 90876 112170 130136 164820 17115 37963 71551 91422 112992 130231 164907 17705 40489 71869 91959 113245 137148 167898 18125 44468 71970 92983 113276 137911 168767 23002 47827 72873 93515 113365 140171 25753 49299 75442 96202 115327 142149 28119 52379 76479 96617 115400 142632 Uitkeerbaar den 2 Januari 1912. 1 In ih'ii l'aim, bij René Huyssei -Lemabieu, smid, Sint Jan-ter-Biezen 2 In Hof' van Commerce, bij Aehille Bouw, Westouter Schoon zwart schaap met witte vlekken 8 weken oud, geg door Lucien Deraeve it In de Leene, bij Vital Maerten, Leenhoek Schoone Hesp, Schoon Schaap 5 In «len Itricliook, gegeven door Jules Tallie, bij René Legrand, Proveu-kalsiede Schoon Konijn, ft In I Vinkeveld, bij Einile Dezwarte, Westvleteren-kals Groote Hesp te verhollen In «len Ov«'i~<lam, bij Th. Vandendriessche, Boescheepstraat Combat met de Buitenbol, H Au (Inllivateiir, bij Henri Carreye, Abeeie-kalsiede mmmÊÊÊS KLEINE AANKONDIGINGEN IN ONS BLAD, leveren de beste uitslagen 1 Fr. voor 4 maal Vooraf' betaalbaar. De Programmen of kaarten van Fees- en ten Bureele van De Poperingiienaar gedrukt, worden gratis hier ingelascht. Gemeente Proven.Op Sinxen-Maan dag, 5 Juni, Proven-kermis, Grooie Vuur vogélscliieting150 frank prijzen. Irrie; 30 centiemen per deelnemer inschrijving ten 2 ure bij René Liefoog'he. Op Kermis-dinsdag, 6 Juni, Grooie Prijs kamp voor Geiten en Schapen. Op Kermis-donderdag, 8 Juni, Ring- i'eking per velo45 frank prijzen en het inleggeld te verloten. Inleg 20 centiemen per rijder inschrijving ten 3 1/2 ure bij H Béun. Op heden Zondag, tuinbolling. 10 fr prijzen, bij Cam. Huyghe en Aug. Cappoen. GAA1B0LLINGEN. Crombeke Op Donderdag 25 Mei (O. II. Hemelvaartdag) In de Voorstad bij de We Charles Regheere, gegeven dooi Ie maatschappij De Ware Vrienden 10 Fr. prijzen. Inleg 0 65 fr. voor 2 bollen meri mag bollen nemen naar beliefte Begin om 3 ure. Crombeke. Op Zondag 28 Mei, ter herberg Het Lekkertje bij Dés Desehre vel. 80 Fr. prijzen Inleg 1.30 fr. voor- bollen Begin om 3 ure Men mag bollen nemen zooveel men wil. PRIJSKAMP OP DEN BILJARD. Proven Op Donderdag '25 Mei, bij Jacobus Lemahieu, ter herberg In de Bir rie re '25 Fr. prijzen. Inleg 30 cent. Begin om 6 ure. HERBERG KERMIS en BOLDAG. Watou. Op heden Zondag 21 Mei, bij Hilaite Vandenbruaiie-Demaegt. BAANB0LL1NG. Abeele-Callicanes Op Zondag 18 Juni, bij de herbergiers waar het nationaal vaan- lel uitsteekt. 150 Fr prijzen 50 - 35 - "20-15-10-5 fr. Inleg 1 fr. per4 mannen. Begin om 3 ure. Ik »-«'«( ni«'( all«*s, maar wat ik weet is dat de schoonste keus van MEUBELEN eu STOELEN te vinden is, in den Bazar, bij Sansen - Decorte, Poperinghe. Trouwe bediening genadige prijzen. Bijzonderheid van alle meubels in eiken bout, notelaren, acajou, enz. Terstond te jKicliten Herberg In den Transvaal dicht bij de statie, zeer dienstig voor bandelaar of facteur in beesten, inet peerdenstal en groeten hof, gelegen langs de Bruggestraat. Zich te wenden bij M. Bataille-Moncarey, brouwer te l'operinghe. EAi Woonhuis in de Potlestraal. Zich te wenden bij Victor Gille, Hondstraat. Een schoon burgershuis mei hof', te Pope ringhe. Inlichting ten bureele dezer. Schoone en gerievige herberg met hof en koer, A la ville de Nice Meessen- straat. Zich te wenden bij M. Masschelein, brouwer, Yperstraat, Poperinghe. Tc Eene Sloommachien, 2 peerden kracht, met graanbreker, buizt-n om te koken, riemen en poulies, dienstig voor Landbou wers. Over te laten aan zeer gena-ligen prijs. Zich te hegeven bij Alois Verhaeghe, A éee/e. pij ACHILLE VERHAEGHE, hoppe-facteur, te U Poperinghe bij de Statie, 200 roode Larixen Udele kisten, in den Bazar, bij Sansen- Decorte, Poperinghe. Velo i" goeden staat, met nieuwe «chain- bres-a-airs Englebert 1 jaar gewaarborgd Voordeelige Prijs. Inlichtingen ten onzen bureele. ilSlgt Heil Vl ei) vraagt een loopjongen ter drukkerij van De Poperingiienaar en vraagt een stovemakers- en zinkwer- kersgast, twee of drie jaar op stiel geweest zijnde, kost en inwoon, bij Briche- Loene, te Loo, bij Veurne. Goede huishoudster, vraagt klein kindje om op te kweeken. Inlichtingen ten onzen bureele. Kleermakersgasten en halve gasten wor den seffens gevraagd bij Valère Staessen, Au Soldat Francais,Yperstraat, Poperinghe. Goed loon. Standvastig werk in den werkwinkel of t'huis. eis je, reeds op kleermaaksterstiel geweest zijnde, wordt gevraagd om den stiel op te leeren. Inlichtingen ten onzen bureele. en vraagt halven gast bij A. Devos-Van- drorame, zinkwerker-poinpeuiaker, 17, Vlamingstraat, Poperinghe. Men vraagt terstond een meisje van 16 tot 18 jaar, de machien wal kennende, om te leeren schoenen stikken, bij René Berat- Berat, Yperstraat, Poperinghe. bi:richtei\. beeft de eer kenbaar te maken dat hij zijne woonst overgebracht heeft van de Arend straat, naar de Valkestraat, nr 2, boek der Bruggestraat) eu dat Ali<?«' Dtillou, bij hem wonend, daar haren stiel \an ■ïaoiNtt'i' zal voort uitoefenen Om <ta vli«>g«'ii vernietigen in «l«ui Aal|>n(, zend 40 centiemen op naar Engel Beauprez. Poperinghe, die u de onmisbare u ijze zal aanduiden. 20 Fr. terug indien het niet gelukt. beeft de eer te laten weten dat zij zich tehuis "Au Petit Paris Noordstraat, Poperinghe, komt te stellen als Wnsch- »t«'r cn Slrijltsier, Ik heb de eer mijne kliënten te laten weten dat ik mij gelast met het inxt'licn van tamlenen met alle iK'rohdliiigcii Casselstraat, POPERINGHE. Iraia Deliayssei*, heeft de eer te laten weton aan het geëerd publiek, dat zij zich komt te vestigen ais Uaselisler on Slrijlish'r bij hare Ouders Louis Dehuysser-Lemahieuhuur houder in de Nieuwe Lente, Veurnestraat, Poperinghe. Ik heb de eer te laten icelen dat ik mijne l>akkcrij overgebracht heb van de Bruggestraat naar de Vlaming;* siraat, nr 8, in de bakkerij vroeger bewoond door G. De/placeen er al de zelfde waren verkoop van mijnen voor ganger. Bakker, Vlamingstraat, 8, POPERINGHE. Sedert APRIL is de schoenwinkel van Cliarlcw lka«i«*liy-, vroeger schoenmaker in de Watoustraat, overgebracht naar de Sint Jans Kruisstraat, nr 10, drij huizen van de kerk. Tabakplanlen aan 20 cent. het 100 te koop bij K<'ini Yan<l<'lan«>tlo, Bossc- boomhook, Ouderdom-kalsiede, Reninghelst. Ik heb de eer hel publiek kenbaar le maken dat van heden af bij mij le ver krijgen zijn, allerschoonste tabakplanlen. In den Kalkzak, POPERINGHE. tit>nii<lige rijzon. Bronchiet Verouderde Vallingen, leeschheid, alle Borst- en Longaandoenin gen worden onfeilbaar genezen door den AVriltBtOV EllTAl. IMI'i: fr. l 50 de fleschle bekomen bij Mr A. MONTEYNE, Apotheker, Poperinghe. laat welen datzooals vroeger, bij haar te verkrijgen zijn gebreveteerde Aal- en Waterpompen, Iloppcspuilen, met ge breveteerde Lansen, Beetmnlcns, Wind molens, Snijdpeerden, enz., enz. Zij

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1911 | | pagina 2