NIETS NIEUWS UIT BEliGIE. M' T Men trekt tanden meer! HOEST-ASTHMA APOTH EEK- DROGERIJ A. KESTELIJN, Gasthuisstraat, 35, POPERINGHE. Proven. Inhuldiging van den E. H. Lowagie, als Pastor, op Dinsdag 12" Maart 1912. OPVOLGEil s SI. i\OTIt KVMK Groote Markt. 18 POPERINGHE De Vlaamsche Beweging. HOPPE. BURGERSTANDEN VAN Men vr; RERIGEIT. M. DESGHODT, Wetensweerdigheden, Op Zondag 17 Maart, H E RB EHGK ER MISSEN MARKTPRIJZEN. Bericht aan de kantenwerksters. Vrouw VANHOENACKER. Terstond te g>:ie!iteii Te ikoop U' 87 r 'Sunlight "zzzp maakt de wascht ^remakke. lijk enpezft het lijnwaad den frischen en aangenamen geur van den buitenlucht. De beste Vloerbollen Henri ü/SASSCHELEIN, Zonnebeke aan genadige prijzen, Agent CANELE-COUTURE, Abeele. Da Fransche regeering heeft aan de Belgische nijverheid 20 lokomotieven met tenders besteld, voor eene weerde van 2,500,000 franken. Te Londen werd dinsdag een man van 101 jaren, door een motorcar doodgereden In Duinkerke werden 250.000 kardoe zen ontdekt die in kistjes verdoken voor Oran moesten in gescheept worden. Zij kwa men uit Duitschland. er 't Was waarlijk een schoon feest, dat alhier plaats had en 't zal lang in 't geheu gen der Provenaren blijven. 's Avonds te voren werd het aangekondigd door het luiden der klokken en het bulderen van het kanon. 't Weder feestte mede en was om ter schoonst, ook met den vroegen morgen was iedereen aan het werk en wedijverde om straten en woningen ten sierlijkste op tooien. Een honderdtal ruiters en wielrijders waren den nieuwen herder te gemoet gegaan tot aan het kasteel Het Couthof Aan den Keizei werd hij verwelkomd door de Gemeenteoverheid en M. Haghe- baert, als schepen der gemeente, sprak het volgende welkomdichtje uit Welkom Is 't vriendlik groetend woord dat men uit alle monden hoort van onderdaan en Overheden, op dezen blijden dag van heden dat 't volk uw vroolike inkomst viert en 't dorp met vlag en groen versiert. Welkom! om uwe vriendlikhede, een blijk van mild bestier en vrede, die 't hert van elk verwonnen heeft en 't volk reeds aan zijn Herder kleeft. Welkom omdat wij vast geloven dat Gij met hert en ziel, in Proven zult werken vol van wijs beleid, met onze Wereldsche Overheid voor 't welzijn van de Provenaren. Welkomen blijf hier lange jaren Daarna trok geheel de stoet voorbij Geestelijkheid. Deze stoet was allerprach tigstopvolgentlijk merkten wij na ruiters en de wielrijders: het Stadsmuziek van Poperinghe, de schoolkinders, 4 praal wagens de bijzonderste nijverheden der ge meente voorstellende, (geitenbond, brou wers, smeden en wagenmakers, molenaars en bakkers). Wat was er toch leven beweging op die wagensAllen hadden gewedijverd om er prachtigst uit te zien Daarna volgde de geestelijke stoet, ver beeldende onder ander St Victor, patroon der parochie, de HH. Cecilia, Godelieve, Barbara, Koningin der engelen, H. Rozen krans, enz. Na den Zeer Eerw. Heer Deken, den Eerw. Heer Pastor en zijne getuigen, volgden de leden van den kerk- gemeente en dischraad en talrijke priesters en andere genoodigden. De stoet trok door de schoon versierde straten langs beide kanten stonden sparre- boompjes, aan elkaar verbonden met bloe men en kransen. Alle huizen waren bevlagd en bebloemd. Geene uitzonderingen. Nie mand wilde ten achteren blijven en elk deed om ter best en om ter meest. Vier prachtige praalbogen prijkten met groen, bloemen en jaarschriften versierd. Alle aanschouwers stonden in verrukking en drukten luidruchtig hunne bewondering uit. Na de kerkelijke gewaden in het Oud mannenhuis aangedaan te hebben, ontving de Heer Pastor den herdersstaf uit de handen van eénen schoolknaap, en bij de kerk de sleutels, hem aangeboden door een kind der meisjesschool. Na do gebruikelijke plechtigheden in de kerk, die eveneens prachtig opgetooid was, begaf de stoet zich naar de kloosterschool, waar een lekker noenmaal den genoodigden aangeboden werd. Onder het feestmaal kwam liet muziek van Poperinghe eenige vroolijke muziek stukjes uitvoeren die leven in het schoone feest brachten zooals de Eerw. Heer Pastor het zoowel zegde in zijne aanspraak tot de muziekanten. Op de gemeente heerschte geheel den namiddag de vroolijkste beweging, dank het muziek van Poperinghe dat er aan hield al de hoeken der gemeente met eenige deuntjes te vereeren, om de Provenaars hunnen dank uit te drukken voor hun goed onthaal. Het feest werd gesloten met een schoon vuurwerk, afgeschoten door twee liefheb bers van Proven. Wij zouden nooit gedaan hebben, moesten wij al de opschriften en verzen opnemen melden wij nochtans de volgende, die zich vooral door hunne eigenaardigheid en plaat selijkheid onderscheiden Op de praalbogen Ievervol en wijs beraden zal de lieve Herder Lowagie werken voor 't geluk zijner schapen. Juicht welgezind, alie schapen van Proven, uw ieverige en wijze Herder nadert. Juicht volop alle parochianen van Proven, bij de intrede van uwen nieuwen Herder. Wij, parochianen van Proven, wenschen U hier veel heil bij uwe aankomst als Herder. Gemeenteschool De schooljeugd van Proven jubelt hier van waar geluk bij uwe prachtige intrede. Aan het Oudemannenhuis Wij, kloosterzusters, ouderlingen, Den nieuwen herder welkom zingen En wenschen dat hij lang en licht Bezoeken brenge aan ons gesticht, En trooste ons arme menschen Zoo zijn en luiden onze wenschen. De ouderlingen van 't gesticht juichen en jubelen, pinten en sieren bi] 't zien van bunnen vurigen Herder Lowagie. Bij Fr. Thiers, koster Frangois Thiers en dochter wenschen den nieuwen zielbestierder Lowagie geluk kige jaren in Proven. Aan het Klooster Heil U, nieuwe Godsgezant, Richt uw lieve schapen hier in 't eeuwig vaderland. Bij den E. H. Onderpastor Leef, achtbare Herder, zegenvolle jaren, Bestierend zacht al de Provenaren. Bij Ed. Ryon, schilderAchtbare Herder, de weêuwe Ryon en kinders wenschen U herteiijk proficiat. Bij H. Ryckeboer, winkelier: De Albehoederschenke U, achtbare herder, heilvolle jaren. Bij M. Haohebaert, Notaris: Mijnheer Lowagie, welgekomen Geen beter Pastor kon men droomen, Voor Proven gelijk het gaat en staat En onder uwen schepter gaat; Zoo vriendlijk, vreedzaam, wijsberaden En met een kleintje niet geladen Sta vast en zeker in uw schoen En 't volk met U zal mededoen. Bij AchielTop, handelaar: Duurbare Herder, Achiel en Helene bieden U hunne vurige wenschen en gunnen U talrijke jaren in Proven. Bij G. Bossaert, uurwerkmakerWij wenschen den duurbaren herder Lowagie talrijke en heilvolle jaren in Proven. Bij J. Declerck, stoelmaker: Achtbare herder, doe hier waarachtige vrede heerschen. Bij Th. Bossuwe, slachter: Theophiel Bossuwe en vrouw wenschen den duurbaren herder talrijke en heilvolle jaren in Proven. Bij Ach. Verbeke, rentenier: Achtbare herder Lo wagie, 't huisgezin Verbeke wenscht U hier welkom en gelukkige jaren in Proven. Bij Doucy, handelaar: Welkom, herder, vurig wen schen wij allerlei heil in uw bestier. Bij Demaerel, herbergier: Dat uw bestier in Proven lang, gelukkig, vredelievend zij't ware hier aller wensch. Bij Camiel Ryon-Decae, molenaar en melkverkooper (op praalboog): In deze strate woont Ryon, Die met zijn melk een kleintje won, Ofschoon hem wordt gezegd van elk, Dat water mengelt in zijn melk. Neen, Herder, 't is een menschendroom Mijn melk is bijkan zuiver room; Ja, zet uw maag eens op mijn waar En zeker viert g'uw jubeljaar Bij de We Verfaillie Richt Recht Door kalme zee Ons schip Naar d'hemelrêe Noch klip Noch storrem brenge wêe Want Proven Wil in vrêe Naar boven Met U mêe. Bij Castryck, smidHerder vergenoegd dat 's hemels zegeningen steeds uw gewijde kruin en herdersstaf omringen. Bij de W° Buissaert, renteniersterWc Buissaert wenscht den achtbaren herder van Proven gelukvolle jaren. Bij Achiel Oruwez, smid't Huisgezin Achiel Gruwez- Ryon wenscht den duurbaren herder hier veel geluk in Proven. Bij Edmond Garmyn, rentenier: Welkom, afgezant des Heeren, Die ons 's Hemels weg komt leeren Breng met uwe aankomst mede Eendracht, welvaart, heil en vrede. Bij Euphr. Desmyttere, winkelierster: Wees welkom hier, Eerweerde Heer, Mocht steeds uw woord de herten treffen En ze al door eedle christen leer Tot broedermin en deugd verheffen. Bij Rudolf L'Epée De kerkbaljuw en huisgezin Getrouw aan kerk en godsdienstmin Verwelkomt U als herder hier En wenscht U een lang bestier. Bij René Matton Mijnheer Pastor welgekomen Van heel ons huis geen uitgenomen Zoowel als van groot en klein Wij wenschen dat gij er lang mocht zijn. En mocht soms uw monter staan Wij kunnen hem g'lieel goed doen gaan En hebt ge een bril van doen Wij hebben er van alle fatsoen. Begeert ge somtijds uw portret Wij trekken dat heel klaar en net Klinkt d'electricke bel niet meer Wij geven zout en ze klinkt alweer. Bij Jules Gryson Zeer eerweerde Herder Koop hier ga niet verder Bij Jules Gryson en Pannekoeke Verkoopt men brood en zoetekoeke Chocolade, Lekkernijen Rondekoeken en Specerijen. Bij Petrus Verbrioge Heer Pastor in St Crepijn Maakt men schoenen net en fijn Mocht gij U van mijne waar bedienen Nog meer zoudt gij mijne min verdienen.. Bij René Liefooghe Vandaag heb ik mijn scheers gezet Wat zijn mijn kalanten net Mijnheer de Pastor zal 't wel zien En mij naar zijn huis ontbiën En zeggen René komt alhier Ik neem u ook voor mijn barbier. Bij Ach. Obyn Zeer eerweerde Pastor Trekken wij er samen door Met geduld en kloeken moed Treffen wij het doel zeer goed Vragen wij geen lof en dank Maar Gods zegen naderhand. Bij A. Verhille Gelijk den hamer 't ijzer dwingt En dreunend op het aanbeeld zingt, Zoo zal uw woord ons herte raken Om het zacht en goed te maken Mochten wij lange jaren Rond het aanbeeld ons scharen Om te slaan dat het klinkt Voor den pastor gezwind. Bij J. Jonckheere: Welgekomen, goede Herder, Hier in Proven en niet verder. Van U spreek ik eer en lof, Ais ge volgt Heer Bettenof. Ik heb papier van alle kleuren 'k Verve vensters, huizen, deuren Om te winnen eenen cent Die me vragen zijn content. Bij Leopold Dezomer Onze vader, wees gegroet, Doet de misse kort en goed In den biechtstoel niet te hard, In den preekstoel maar een kwart; Dan zult ge zijn bekend Voor een allerbesten vent. Eerweerde Heer Pastor, veel heil en ziel- genot wenscht De Poperinghenaar op zijne beurtbestuur gelukkig uwe nieuwe parochie, waar al uwe parochianen U zoo wel onthaald hebbeD. Moge de eensgezind heid, die zij op dien dag getoond hebben, altijd bijblijven en uw geluk en uwen troost uitmaken. is meer aan te bevelen tegen Bloedsgebrek, Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting en alle Ziekten door overlast veroorzaakt, dan de VERSTERKENDE PILLEN. Prijs 3,00 fr. de doos vats 100. Algemeen dépöt: Apotheek, A. M0NTEYNE, Stadsnieuws. HeerD' B0RMS van Merxem (Antwerpen), de groote vlaamsche spreker die wij gehoord hebben te Watou, komt naar Poperinghe. We vernemen dat de Koormaatschnppii van stad een liederavond inricht voor Zondag 31 Maart. Vlaamsche liederen van Hulle- broeck, Peter Benoit, Karei Mestdagh, enz. zullen gezongen worden en terzelfdertijde zullen we de voordracht hebben van den Heer Dr Borms, dia spreken zal over de Vlaamsche Beweging in 't land. 't Is waar lijk een genoegen voor ons te bestatigen met welke vlaamsche gevoelens die koor zangers bezield zijn. Ook wenschen wij hen nen bijval, lijk zij genoten hebben op hun nen laatsten liederavond Hullebroeck... Aan toehoorders zal het voorzeker niet ontbre ken, want die liederavond zal zoodanig ge schikt zijn, dat Watounaars, Provenaars en personen van 't omliggende nog denzelfden avond met den trara kunnen t'huis komen. Katholieken, abonneert U op "ONS VOLK de schoonste Vlaamsche illus tratie. Men abonneert zich op het bureel van dit blad, waar proefnummers ter inzage liggen. Ruzie ontstond zater dag namiddag in de Casselstraat, tusschen R-emi Catteeuw en Joseph Papegaey. Van woerden kwam het tot daden en Papegaey kreeg van zijn tegen strever een ferm pak slagen. OnvoorzichtigeDe landbouwer Acliille A reed Dinsdag avond de Potte- straat in met een wagen geladen met hoppe- persen en ging zoo onoplettend te werk dat tij de vensters uit de deur en de etalage van den winkel van M. Priem uitsloeg met het uiteinde der persen. Volgens de laatste optellingen, zijn er voor het dienstjaar 1912 te Poperinghe in geschreven 524 paarden, 4218 koeien, 118 inulletteD, 13 ezels, 4(34 schapen, 11 jacht honden en 1229 gewone honden. I)e peerden zijn volgender wijze verdeeld 18 voor handel en beroep 38 uitsluitelijk voor nijverheid en handel11 voor land bouw en tevens voor andere doeleinden ge bezigd 23 voor voerlieden en huurpaarden en de overige voor den landbouw alleen. Benoeming. In den kerkraad van St Jans kerk werd M. Emiel De Koirsgieter deze week als lid benoemd, in vervanging van wijlen M. Henri Brutsaert. De Familie-Cinema bij Emile Lobeau- D'Hondt was Zondag en Maandag bomvol. De prachtige tafereelen die men er te zien kreeg, verwekten eenieders bewondering Waarlijk 't is zooals eene dame binst de ver- tooning zegdeIu Brussel kan het niet beter zijn. Mie Zondagen om 3 en 7 ure en Maanda gen om 7 ure prachtige vertooningen met geheel vernieuwd programma. Oude herinneringDeze week werd hier in St Bertenskerk, zooals voorgaande jaren, een gesticht jaargetijde gedaan voor M. Soulié Vele menschen 'hebben zich mis schien soms afgevraagd anderen hebben er nooit aan gedacht wie die M. Soulié mocht zijn en hoe hij hier te Poperinghe bekend staat. M. Soulié was burgemeester van Pope ringlte en ziehier wat ik, onder ander, van hem geschreven vind -Het was een man, hoog van gestalte deftig van houding het was een grootver- standige en geleerde Burgemeester, 't Was een franschman, eertijds kapitein in het fransche leger onder de eerste republiek der jaren negentig, 't Was hij, die eens eenen priester tot verbanning besiemd ziende, on beschoftelijk door zijnen kolonel aangespro ken en mishandeld, dezen op een Veront- weerdigden toon toeriep Mon c-donel, donne un meilleur sort a eet individu, si nori, je te dénonce a mou génóralDat is Mijn kolonel, gelief die inan beleefder te behandelen, anders klaag ik u aan bij den generaalWelke heidaftigheid, aange vuurd door den eerbied en de liefde van den priester in zulke lijden van haat en vervol ging Het was een milddadig hert voor deri arme, een edelmoedig hert voor iedereen. M. Joannes-Josephus Soulié werd geboren te Rijssel den 30 Mei 1773 hij was in den echt getreden met Mevrouw Clara Vatide Goesteene, weduwe van M. Maze man de Couthove en overleed als burgemeester van Poperinghe den 18 Maart 1852. Het was een uitstekend voorbeeld van christelijk en burgerlijk bestuur en wij ver hopen dat de Heer heeft geschonken aan M. Soulié, den loon van zijne werken de eeuwige rust en het eeuwige licht. En onder't volk zijne naam blijvein zege ning. Een prachtig en vermakelijk avond feest zal heden Zondag, om 7 ure 's avonds, gegeven worden in den Katholieken Kring onzer stad, door de Koorzangmaatschappij en het Muziek, De spelwijzer luidt als volgt 1° Deel: 1. Heuvelmans Erienis, groot kluchtspel met zang in één bedrijf. 2. Kobus en Wannes, boer tige fweezang met spraak. 3. Komische Gezel schapscène. II1' Deel: 1. Droog Logist, volkszangspel in één bedrijf. 2. De Automaat, driespraak met zang. 3. Oude Tante's Paraplu, kiuchiige driezang met spraak. 4. De Cirk Barnumkluchtige samenzang met spraak. I)e grootste keus van meubels en stoe len in alle slag en prijzen, is voorzeker te verkrijgen In den Bazar bij Sansen-Decorte, 15 en 18, Gasthuisstraat, Poperinghe. 11 ocsten. Eene diefte is hier begaan geweest in de schuur van Jules Baes, wo nende in de herberg A ma Campagne Er werd voor rond de 150 fr. vette gestolen. Een onderzoek werd ingesteld dat tot nu toe niets opgeklaard heeft. Flvci-dingiie. Erg geval. In de herberg De Lindegelegen langs de Poperingbestraat en gehouden door M. Ba- melis, ontstond er Zaterdag avond ruzie tusschen twee gasten die in Frankrijk wer ken en naar huis gekomen waren. Een der twee, Cyrille Lava, jongeling van rond de 28 jaar oud, werd door zijnen tegenstrever Bekaert Henri, ten gronde geworpen en bleef bewusteloos liggen. De baas droeg hem naar het peerdenstal en niemand zag nog naar den man om. 's Anderdaags morgen lag hij daar nog en was nog tot bezinning niet gekomen. Een geneesheer werd geroe pen en Lava werd huiswaarts gedregen. Het parket van Yper is Woensdag alhier afgestapt om over de zaak een onderzoek in te stellen. Vrijdag lag de man nog altijd buiten kennis. Door een slag of door den val moet hij inwendig aan de hersens gekwetst zijn. Uitwendig is hij niet gewond. Erge val. Zaterdag in den namid dag is er ook een erg ongeluk gebeurd op de hofstede bewoond door de echtgenooten Arthur Lelieur-Cordenier. Samen met ande re kinderen was hun lOjarig dochtertje aan 't spelen op eenen touter eene ruidekok zegt men hier die rechtover de schuur stond. De kinders hadden de slechte gewoon te van den touter te springen binst deze in gang was en bij de schuurpoort lag eenen hoop stroo waar zij op vielen. Het meisje wilde dit nu ook wagen en sprong af. Het arme kiudje botste met het gezicht togen de schuurpoort., viel neder en bleef bewusteloos liggen. Het vel van neus en voorhoofd was bijna geheel afgerukt en plakte op de deur. Het meisje was- onkennelijk en afzichtelijk urn zien. Seffens werd het opgenomen en binnen gedregen. Zijn toestand was zeer erg es de bijgeroepen geneesheer vreesde voor slechten en zelfs doodelijken afloop. WESTOUTRE. Verleden zondag heeft M. De- jaegher eene nuttige voordracht gegeven voor talrijke toehoorders, die van Westoutre en omliggende ge meenten waren opgekomen. De heer spreker handelde over de verkoopcontracten en wist door Waarspre kende voorbeelden, de wetsbepalingen deze zaak aan- belangende, op te helderen en voor iedereen vatbaar te maken. Hij toont de noodzakelijkheid aan voor kooper en verkooper een geschreven bewijs van het verkoopcontract te bezitten, in zooveel afschriften of dat er partijen in betrokken zijn, en waarin al de overeengekomene voorwaarden moeten vermeld staan. Verders drukt hij den wensch uit, dien hij hoopt weldra te zien verwezenlijken, dat er bijzondere vakmannen zouden aanhoord worden, om de geschillen tusschen koopers en verkoopers op de rechtveerdigste wijze te slechten. Naderhand doet de spreker opmerken dat de staat nogmaals zal tusschenkomen in de onkosten voor de verbetering der droogasten, namelijk voor 't maken van luchttrekkers en het plaatsen van schouw pijpen die er verandering begeert aan te brengen, moet maar zijn naam opgeven aan den secretaris van den bond. Na de uitdeeling van eenige boekwerken, handelende over verkoopcontracten en bemestingen, worden vier thermometers, bijzonderlijk geschikt voor droogasten, verlot onder de aanwezigen. De gelukkige winners zijn MM. Fiez, Ch. Deweerdt, Jul. Monkerhey en Livin Struye. Hierna gaat de menigte uiteen, blij van deze nuttige kennissen opgedaan te hebben met het besluit de naaste (vergadering insgelijks te kunnen bijwonen. nuitengewone schoone keus van alle schoe- D nen en aan alle Prijzen voorde aanstaande Plechtige Communie en het Zomerseizoen. Oud Huis BERAT - FREMAULT, Gouden Schoen, Nr 56, Veurne-straat, Poperinghe. Yper.Bij aanbesteding werd de her stelling van 't geen door den brand vernield werd aan het krankzinnigengesticht voor mannen, toegekend aan den aannemer van Yper, M. Roose, voor 20.000 fr. Voor de rechtbank. Pieter R...., van Poperinghe, in staat van dronkenschap zijnde, ging binnen in de herberg van Reüé Bruneel, waar hem drank geweigerd werd. Hij miek zich kwaad en beleedigde den ver bruiker Henri Gouwy. Om ruzie te vermij den werd R.... buitengezet maar toen Gou wy buiten kwam om huiswaarts te gaan, wierd hij door R... door de ruiten geworpen waardoor hij nog al erg gekwetst werd. R... wordt veroordeeld tot 2 maanden en 26 fr. voor slagen, tot 10 fr. voor smaad en tot 15f. voor dronkenschap. Voorwaardelijk. Ilcrclicni. Verdronken. Door het uustige weder aangelokt, had eene kost gangster uit het Hospitaal van Merckem maandag eene wandeling ondernomen. Zij begaf zich op eene te gevaarlijke plaats, namentlijk langs het Martje een rivierke dat zich aan de Cayenne in de Yperlee werpt. Misstapte zij of kreeg zij een zwijmte Wie weet Zij sukkelde in het water, waar zij eenige uren in gebleven is. Drie personen hebben haar lijk op het droge gehaald. Hei is eene gewezen scliip- perin, de weduwe Renilde Bekaert. li o rir ij It. -- De honderjarige. Vir- ginie Descamps, weduwe van Frederik Ri- gole, géborén te Sweveghem den 12 Maart 1810, is Woensdag laatst, haar 103e jaar ingetreden. Te dier gelegenheid had er Dins- dav in St-Rochuskerk eene mis van dank zegging plaats. Daarna was eene gezellige bijeenkomst op het hof. De honderdjarige kan schier niet meer gaan, tenzij in huis met een stok. Haar gehoor is nog goed, maar haar gezicht is straf verflauwd en 't is met moeite dat zij hare bezoekers herkent. ItouMbi'iig^e. Een solo-slim werd hier Zaterdag avond gespeeld door Georges Cainbron, bij David Croo. De medespelers waren Guillaume Camerlynck, Firmin Ver faillie en Nestor Alexander. In Fitxcmlturg. Een dorp dat verzinkt. Het dorp Warmifonlaine, in de omstreken van Neufchateau, zinkt lang zaarn weg in de aldaar bestaande schalie groeven. Reeds zijn er 20 huizen ontruimd en de kerk is gaosch onbruikbaar geworden Uit de omstreken zijn duizenden nieuwsgie rigen samengestroomd, om dit schouwspel van een verzinkend dorp te bezichtigen. Zij worden op afstand gehouden door gendar men, die ijzeren draden gespannen hebben ten einde het volk buiten de gevaarlijke plaats te verweideren. Men vreest dat de schaliegroeven voortaan niet meer zullen te bereiken zijn waardoor 300 werklieden hu bestaan zouden verliezen. De kerk is in stukken geborsten en de woningen er rond dreigen in te storten. Dinsdag is een gansrh huis ingevallen 't. is reeds het twaalfde. Twee honderd werklieden hebben reeds de streek verlaten om werk te zoeken te Long- wy, te Charleroi en te Ougrée. Woensdag nacht en donderdag morgend hebben nieuwe instortingen plaats gehad. Sedert woensdag is de grond 40 centimeters gezakt. Een express-pakjesdrager der statie Gent-Dampoort, die een pak met 16.000 fr. weerden naar een bank moest dragen, is spoorloos verdwenen. Te Gheluwe is eene reek van 4 werk mansbuizen met geheel den inboedel afge brand. De 25 werklieden die samen het groot lot van 200.000 fr. gewonnen hebben van de tentoonstelling van Gharleroy, zijn dins dag hun geld gaan ontvangen. Na de ver deeling hadden zij elk 8000 fr. Op einde April heeft een trekking plaats waarvan het groot lot 1 miljoen bedraagt. Aan moorden ontbreekt het alweer niet deze week. Te Schaerbeek heeft een kerel die met eene rooitw op zijn bebelsch leefde, deze doodgeschoten en zich dan ge- zelfmoord. Zulke liefde duurt dikwijls niet lang! Zekere Adolf Dejonghe, 33 jaar, van Ledeberg, die gekend is aTs een luiaard en deugniet, had van zijne vrouw verlaten geweest. Woensdag namiddag rond 4 ure, heeft hij uit wraak zijne schoonmoeder, de bakjterin De Groote, 73 jaar oud, doodge slagen. De kerel is aangehouden. Te Aer schot had Luysen Eugeen lang in kennis geweest met de naaister Florence Peeters 23 jaar, Luysen had eerst net, meisje verla ten en nu ging zij bij eenige dagen trouwen met een ander. Donderdag ontmoette hij haar en lostte haar een kogel door hot hoofd. Het meisje viel dood. De dader is aangehouden. Zondag nacht werd de veldwachter J.B. Vander Kelen van Denderwindeke door een pensjager doodgeschoten. De man, 46 jaar oud, laat. eene weduwe en 6 minderja rige kinders na. Hewel, ga bij uwen apotheker en vraagt hem eene flesch Theobroma; 'tis een wonderbare krachthersteller van het enuwgestel, gebruikt het juist gelijk het ui de explicatie te lezen staat, en binnen eene tnaand zijt gij een ander mensch. Zoo gezeid, zoo gedaan. Te Poperinghe apotheek MONTEYNE, op volger H. NOTREDAME apotheek A. KES- TELYN te Yperen apotheek LIB0TTE. zaailand, gelegen te Poperinghe,Casselstraat in stad dienstig voor iedereen. Zich te wenden te Poperinghe, Cassel straat, 86, bij den verkooper. Vraagt plaats 11 rerkvrouw vraagt plaats, 2 of 3 dagen (V per week, ofwel alle dagen eenige uren. Inlichtingen ten onzen bureele. Meng'elin.g'ert Sissen, zei de pastoor, 'k heb hooren zeggen dat ge gisteren weer aan 't vechten zijt geweest met uwe vrouw. Wanneer zult ge u eens herinneren, dat man en vrouw één zijn Een riep Sissen. Ge moest ons gisteren eens gehoord hebben. We schenen wel met honderd te zijn. Londen, 11 Maart. Markt kalm, alhoewel de voorraad bij planters en factors bijna uitgeput is. Beste Engelsche hop noteert 250-275 fr. Belgische hop 190-210 fr. Brussel, 13 Maart. Ingevolge den stilstand van zaken op de markten van Londen en Neurenberg, blijft hier ook kalmte. Aalst, beschikbare waar 192 '/2- 200 fr., aanstaande oogst 115-117 fr.; Poperinghe, be schikbare waar 187-192 Vb fr., aanstaande oogst 115-117 Va fr. Antwerpen, 14 Maart.Markt kalm. Aalst, be schikbare waar 202 Va fr., nieuwe oofjst 117 Vs-120 fr. Poperinghe, beschikbare waar 190-192fr., nieuwe oogst 115-117 Vï fr. Poperinghe, 15 Maart. Markt kalm. Nieuwe groeite (1912) 112%-115 fr. Niet veel verkoop. Is 8i«l g<tlooflijk dat men de ware suikerij der Trappisten Vincart kar verkrijgen aan 90 cent. de kilo? Zij is noch tans overal te verkrijgen aan' dien prijs. Dépöt bij gebr. Delhaize MotTcarey-Sansen Smidsknecht wordt gevraagd bij Achille Clays, smid te Beveren-bij-Rousbrugge. Onnoodig zich aan te bieden zonder be kwaamheid. Goed loon. Bekwame schrijnwerkersgast wordt ge vraagd te Poperinghe. inlichtingen ten inzen bureele. jalven kleermakersgast en leerjongen wor- J den gevraagd bij Joseph Dumon, kleer- naker, priesterstraat, 15, Poperinghe. jalven kleermakersgast, wel kunnen broek "1 en gilet maken, is terstond gevraagd bij J. Yperman-Recour, Noordstraat, 41, Pop. Smidsknecht, kunnende beslagen, wordt gevraagd bij den smid te Berillen bij Boeschepe, Frankrijk. /leermakersgast, minstens 3 jaar op stiel, V wordt gevraagd BIDDAGEN DER WEEK. Dinsdag te Proven en te Woutnen. POPERINGHE, van 10 tot 17 Maart. Geboorten. 59. Maria Zyde, d. v. René en Sylvie Vanrobaeys. 60. Madeleine Allewaert, d. v. Constant en Louise Deraeve. 62. Ivonne Riem, d. v. Napo leon en Eugenie Laheye. 63. Bertha Couwet, d Camille en Julia Bevernage. 64. Marie-Josèphe Beck, d. v. Henri en Felicie Desegher. 65. Made leine Momerency, d. v. Julien en Lucia Vandevoorde 66. Jules Verhaeghe, z. v. Felix en Margarita Hau spie. 67. Bailleu! Anna, d. v. Leon en Julienne Itigelaere. Overlijdens. 39. De Baene Edmond, 57 jaar herbergier, echtgenoot van Lucie Dochy, Casselstraat, 40. Battheu Joseph, 8 dagen, Pottestraat. 41. Top Henri, 46 jaar, landbouwer, ongehuwd, wonende te Proven. EERE-COMMUNiE.Voor gedachtenissen, kerke boeken, geschenken, wendt U ter drukkerij van ons blad. Nievers zult ge grooteren keus vinden Westvleteren, van 1 tot 29 Februari, Geboorten. Debuyzere Georges. Alleweireldt Jeanne. Verhulst Godelieve. Dewulf Marcel. Kino Julien. Overlijdens. Vandewynckel Achille, 51 jaar, land bouwer, w1' van Bruneel Marie en echtg. van Cappoen Florence. Huwelijken. Minne Achille, 23 jaar, landwerker met Riem Eugenie, minderjarig, landwerkster. Van dewalle Henri, 28 jaar, velomaker mei Gheldof Irma, minderjarig, landwerkster. Mahieu Isidoor, 48 jaar, landgebruiker te Reninghe, wr van Vrammout Léonie en Deurwaerder Maria, met Kino Emma, 42 jaar landwerkster te Westvleteren. Vlamertinghe, van 1 Februari tot 13 Maart Geboorten. Caulier Maurice. Deman Gérard Pluym Louise. Cleenewerck Joanna. Vankem mei Remi. Verslype Irma. Vandooren Maria. Rabau Helena. Debrycke Martha. Sweertvaegher Jéröme. Haelewyn Bertha. Vanlede Maria. Logie Cyrilie. Overlijdens. Vermeersch Amelie, 45 jaar, winke lierster. Debruyne Maria, 72 jaar, winkelierster. Bogaerd Mar a, 20 dagen. Ampe René, 57 jaar, landbouwer. Deplaccie Maurice, 7 maanden. Desodt Gérard, 2 maanden. Vienne Maria, 18 jaar kantwerkster. Desegher Anna, 7 maanden. Aer nout Emma, 45 jaar, huishoudster. Haezebrouck Joanna. Vandemaele Maurice. Debruyne Michel. Duflou Raphael. Huwelijken. Decroix Victor, 31 jaar, landwerker te Zillebeke met Devos Marie, 27 jaar, dienstmeid te Vlamertinghe. Vanlede Léo, 21 jaar, aardewerker met Marescau Seraphina, 19 jaar, kantwerkster, beide te Vlamertinghe. it bij Arthur Verbeke, Kost en inwoon West-Nieuwkerke. tandvastig werk. eisje wordt gevraagd om don stiel van kleermaakster te leeren. Inlichtingen ten bureele dezer. Bakkersknecht wordt gevraagd voor om liggende gemeente. Inlichtingen ten bureele dezer. Men vraagt bij Ildephonse Vandecasteele, schoenen-fabrikant te Bergen (noord), goede schoenmakersknechten voor mans- en vrouwwerk, alsook eenen goeden en vlug gen vermaker, goed loon, werk 's winters en 's zomers. Oritioodig zich aan te bieden als men den stiel niet goed kent, alsook als men geen goed gedrag heeft. Ik heb de eer het geacht publiek kenbaar te maken dat ik mij voortaan zal gelasten met het vervaardigen van alle slag van euverlêers in de beste kwaliteit, en liet stikken van alle tigen. Hopende met uwe orders vereerd te wor den bieden wij U onze bestegroetenissen aan. dochter van Jules Deschodt, Bouschepestraat, 50, Poperinghe. SPORT. Wiclrijdcn. De zes-dagenkoers te Brussel, welke Maandag avond begonnen is en tot heden Zondag avond moet duren, bekomtveel bijval.Verscheidene equipenhebben het reeds moeten opgeven en onder deze zijn de bij zonderste Fogler-Moran en Berthet-Comes, beide door erge vallen veroorzaakt. Vrijdagavond om 10 ure was de rangschikking 1. Van Houwaert-Vanderstuyft, de gebroeders Suter en Verlinden-Vandevelde 4. op een toer, Root-Hill en Drobach-Collins. Nog 8 equipen nemen deel. Vrijdag om middernacht was de toestand de volgende: 1. Vanhouwaert-Vanderstuyft, 2. op 1 ronde, Root- Hill en Drobach-Collins en de gebroeders Suter, 5. op 2 ronden, Verlinden-Vandevelde.. De eerste baankoens. De omloop van Charleroy 225 kim. werd zondag gereden. 38 Beroepsrenners namen er aan deel. Verschoore van Moorslede kwam eerste toe, 8 minuten voor Dethier, 3. Defraye, 4. Vanterberghe, Football. De match Belgie-Holland, Zondag te Antwerpen gespeeld, werd door de Hollanders gewonnen met 2-1. Vliegen. Luchtvliegers doodgevallen. Mejuffer Suzanne Bernard, oud 19 jaar, die zondag morgend te Etam- pes proefnemingen deed, ten einde haar brevet van loods te bekomen is met haar toestel ten gronde ge ploft. De ongelukkige is bezweken. Een officier vlieger de luitenant Sevelle, is te Pau doodgevallen. lloogoi'o VrboiilMi-aad. De Z.B. H. Catrierlinck, pastoor-deken te Oostende, en M. Parmentiers, voorzitter van de beroeps- vereeniging der magazijnbedienden cn voer lieden te Brussel, zijn benoftind tot leden van den Hoogeren Arbeidsraad, in vervanging van den Z.E.H. kanunnik Houtave, overle den. en van M. Mousset, ontslaggever. liciclilhaiikcii. In de lijst der titel- voerende gezwoornen die geroepen zijn om te zetelen gedurende den 2n zittijd van het Assisenhof' van Westvlaanderen, die ge opend wordt op Maandag 29 April, zien wij de heeren: Masschelein V., Poperinghe; Vanderstichele 11., Langemarck Catrisse A., Veurne Joye H., Veurne Camerlynck R., Passchendaele Soenen P., Reninghe; Vermeulen J., Gheluwe. Anne vriend, wat scheelt er Ik beu zonder couragie, zonder macht of kracht, zonder adem, het minste werk vermoeid mij. Karei jongen, gij lijdt aan neurasthé- nie. Ik weet het wel, de dokter heeft het mij gezegdhij zegt: ge moet distractién nemen; neemt dit, neemt dat, maar niets helpt. Wilt gij genezen Ja, parbleu 1 in Ni Joscpli, bij Amand Vermeulen, ABEELE. 2 An Pare Guillaume Teil, bij Petrus Logie, Bruggestraat. It Au eafé Royal, bij Remi Battheu, Yperstraat. 4 In den veilen Os, bij Louis Vauheule, Berten-plaats. a In den Cliieorei-As(, bij Merlevede, Abeele-Kalsiede. In Wesf-Vlannderen, bij Leopold Melis. Noordstraat. In 't Vinkeveld, bij Emile Dezwarte, Westvleteren-kals. 8 In den Ac!i<er«vegel, bij René Lefever, Trommelaarstraat. O Bn de liooge Ntad, bij Gustave Debyser, Doornstraat. IO In 'l Doolhof, bij Aiphonse Creus, Westoutre-kalsiede. Poperinghe, markt van den 15 Maart. Tarwe, 100 kil. 20.50-Rogge 16,25 - Haver 18,00 - Aardappelen, 100 k. 8,50- Boter de kil. 3,60 a 0,00, Eieren de 25, 2,05 a 0,00. Yper, 9 Maart. Tarwe 19,75 a 20,50 rogge 17,50 a 18,50 haver 21,00 a 22.00 aardappelen 7,00 a 7,50boter 3,70 a 3,90 eieren 2,00 a 2,20. Kortrijk, 11 Maart.Witte tarwe 20,00 a 20,50 roode tarwe 19,00 a 19,50 rogge 18,50 a 19,00 haver 22,50 a 23,00; peerdeboonen 23,00 a 24,00 suikerijboonen 25,00 a 00,00witte aardappelen 8,00 a 8,50 boter 3,75 a 4,10 eieren 2,10 a 2,30 koolzaadolie 68,00 lijnzaadolie 79,50; koolzaad 30,50; lijnzaad 41,00; koolzaadkoeken 14 a 15 lijnzaad koeken 25 a 26,00 sodanitraat 26,00 ammoniak- sulfaat 36,00 a 00,00 Veemarkt40 ossen, 0,92 a 1,08; 102 veerzen 0,93 a 1,10; 166 koeien 0,88 a 1,07 39 stieren, 0,87 a 1,06. Rousselaere, 12 Maart.Tarwe 20,00 a 21,00; id. roode 19,00 a 19,50; rogge 17,00' a 17,50 haver 20,00 a 21,00boonen 21,00 a 22,00; aardappelen 7,50 a 8,00; boter 3,80 a 0,00; eieren 2,10 a 2,20; koolzaad olie 68,00; lijnolie 79,00oude suikerijboo nen 25.00 a 25,25; id. gele 18,50 a 18,75. Anderlecht, 12 Maart.Verkensmarkt. Te koop 3189 prijs per kilo 1,00 a 1,14. Brussel, 5 Maart. Verkensmarkt. Te loop324; prijs per kilo op voet, 1,10 a 1.20. Het bekend kantenkoopsters-huis Vrouw Vanhoenacker, Bruggestraat, (bij de Statie Poperinghe, laat aan zijne talrijke geliefde kantenwerksters van Poperinghe en al de omliggende gemeenten weten, dat het voor het gemak van zijne werksters,'eenen koop bureau geopend heeft, in het begin van de VLAMINGSTRAAT, nevens Den Hert te beginnen van af Vrijdag 22" dezer. Deze die begeeren voort in het huis te komen in de Bruggestraat zullen toch altijd gediend en wel gekomen zijn. Verhoopend dat het U allen zeer aange naam zal wezen, groet ik U met achting Herberg met hof en slaliingen te pachten, aan J. Beschilder, brouwer te Stavele. Besloten hof gereed beploegd, zijnde een vierendeel groot, dicht bij de stad. Voor alleinlichtingenzich te begeven bij Al. Berat. In de Gouden Schoen, Nr 56, Veurne-straat, Poperinghe. rnn Hoppezogers te koop. Inlichtingen ten OUU bureele dezer. e verkrijgen bij Charles Vandoolaeghe, Vogeltioek, Poperinghe, alle slag van Beetraapzaad. Door verandering van woonst, uit ter hand te koopen, een goed en gerievig Huis, Kunnende dienen voor allen handel, in de Rekhofstraat. Voor alle inlichtingen zich lo begeven bij den verkooper H. Deraedt-Wulle man. it. ter hand te koop. bij Georges Carton, sleonwpg van Watou, 2000 geruste hoppeperssen, van 9 meters lengte, aan zeur genadige prijzen. Rijtuig (2 wioien) zoo goed als nieuw, ppr occasie te koop uiterst geschikt vooi landhouwers.-Inlichtingen ten onze hureele. it ter hand te koopen, een schoon en ge rieflijk Woonhuis met, schuur, stallingen en drie-en-vijftig aren negeu-en-zeventig centiaren onder bebouwde grond, hoving en 70 5o 87 ïcg Beurs van Belg. 3 p. c. 1 s. 87 3 p. c. 2 s. 2 Vs P- c. Annuit. 4 V» 3p. c. Gem.kred.4V2 o 3p. c. 3p.c.'6t 0 3p.c.'68 10425 Buurtsp. 3p.c. 8440 Anderl. 1907 Antwerp. 1887 Antwerp. igo3 Brussel 1902 Brussel igo5 Brussel, 14 Maart. Brussel-Zeeh. Elsene 1908 g5 Mechelen i885 8460 88 25 80 5o 80 1891 1897 Gent 1896 Luik t8o3 Luik 1897 Luik 1905 Oostende '98 85 45 83)5 7175 1045010475 71 715o 7675 7J' Schaarb.1894 8375 Schaarb.1897 7075 71 Verviersi873io35o Doornik 1874 Congoleening 82— w«nt de dokters n|?\TArF\T iu tol minuut en erkennen dat de l'IJt" WOlililJ voor altijd de on verdraagzaamste tandpijn doet verdwijnen. De DENTOGKNE behoudt de bedorven tanden en verhindert opzwellingen en zweriDgen. Opge past voor 't bedrog. Eisch een IId IN I"< >- GENE, het fleschje fr. I .S£5, in al de goede apotheken des lands. VF.RKRUGBAAR IN DE VOLGENDE APOTHEKEN Af. Monteyne te Poperinghe en M.Libotte V Yper Bronchiet Verouderde Vallingen, Heeschheid, alle Borst- en Longaandoenin gen worden onfeilbaar genezen door den A\TIRR<»\< 8HT1I. IHPI] fr. 1.50 'de fleschte bekomen bij M' A. MONTEYNE, Apotheker, Poperinghe. gemaakt in hard en zwaar beukenhout, zijn te verkrijgen bij

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1912 | | pagina 2