HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD NIEUWSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN. verschijnende den Zaterdag namiddag. FEESTE WRAAK EN LIEFDE Koopt uwe MEUBELS, Stoelen, Kindervoituren, Stoors, Gordijnen, Tapijten, In den Bazar, bij Sansen-Decorte, Poperinghe Men begeert tekoopen Zondag i^n April IQ12. 5 Centiemen. 8e Jaar. Nr 20. ANNONCEN Den drukregel 10 c. Herhaalde Anriorseen Eerste Taps, BoSSingen en Herbergkerniissen mits betaling van 25 cn. INSCHRIJVINGSPRIJS Buiten grondgebied van Poperinghe Op grondgebied van Poperinghe Buitenland 4,60 fr Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Wekelijksche Almanak.April. Zon op. Zon ond. STAD POPERINGHE. Op Zondag 28 April 1912. G R O O T E Oud-Wapenbroeders van Poperinghe Notaris VANDE LANOITTE, IIOPPEPIüRSISlM TE VLAMERTINGHE, bij de Statie, op Maandag 15 April 1912, OPENBARE AANBESTEDING in 't groot Adres CAMILLE BARBIER, De drift naar vermaken. Overhandiging van het Vaandel Uitreiking der herinneringsmedalien Uilloting der premien. 'PRACHTIG VUURWERK De Zonsverduistering van 17 April. De automobielbandieten. rouwelijke voorrechten in het schrikkeljaar. APOTHEEK-DROGERIJ A. KESTELIJN, Gasthuisstraat, 35, POPERINGHE. BUITEHliANDSCH tflEUfflS. Tooneelcongres. volgens overeenkomst. worden ingelijfd Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-nokn ingezonden worden. Het recht, annoncen o artikels te weigeren is voorbehouden. DE PtmfflBHEÏMR 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. De Herbergiers hebben recht aan Koste! ooze inlassching van twee Ilerbergfeesten. Bijzondere buiten stad 2,50 binnen stad 2,00 Herbergiers buiten stad 1,60 binnen stad 1,00 De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen ééns onvergeld in het blad verschijnen. Zondag 14 Quasimodo. s. Tiburtius, Ludwina. s. Anastasia, Octavia, Prudentia. 4 u 54 m. 6 u. 34 Maandag 15 4 51 6 36 Dinsdag 16 s. Paternus, Christiana, Celesta. 4 49 6 38 Woensdag 17 s. Anicetus, Theodorus. 4 47 6 39 Donderdag- 18 s. Hesbaldus, Anthia. 4 45 6 41 Vrijdag 19 s. Emma, Geroldus, Usmarus. 4 43 6 43 Zaterdag 20 s. Theotimus, Floi'ibertus, Oda. 4 40 6 45 Volle Maan. Laatste Kwartier. Nieuwe Maan. Eerste Kwartier. Maandag 1 April, ten 10 ure 5 minuten 's avond. Dinsdag 9 April, ten 3 ure 24 minuten 's namiddags. Woensdag 17 April, ten 11 ure 40 minuten 's morgens. Woensdag 24 April, ten 8 ure 47 minuten 's morgens. TER GELEGEKHEID DER PLECHTIGE OVERHANDIGING van het VAANDEL GESCHONKEN door Z. M. den Koning AAN DE PROGRAMMA: Om 3 ure Vorming van den Stoet in de Yperstraat. ORDE: Poperinghe Philharmonic. Poelcapelle Eendracht maakt machi. Denderleeuw Oud-Wapenbroeders. Wervick La Pairie. Beveren (Roussel.): Beveren's oude aan Vorst getrouwe Ingelmunster Oud-Soldaten. Voormezeele Muziek. Voormezeele Gilde der Oud-Soldaten. Wemmei Oud-Soldaten. Ruddervoorde Prins Leopold. Oudenaarde Bond der Oud-Saldaten. Herseaux Anciens Militaires. Oostvleteren Oud-Soldaten. Elverdinghe Muziek. Elverdinghe Oud-Soldaten gilde. Ichteghem Koning Albert. AvecapelleOud-Soldaten. *"v'' Staden De Vrije Oud-Soldaten. St Kruis (Brugge): Oud Gedienden van 't Belgisch Leger. Slyps (Moorslede) De Wapenbroeders. WervickMuziek. Wervick De Ware Patriotten. Becelare De Wapenbroeders. Uytkerke De gewezen Uytkerksche Krijgslieden. Rumbeke Oud-Soldaten. Meesen Maatschappij van Oud-Soldaten. Watou Muziek. Watou De Vereenigde Wapenbroeders. Veurne: Bond dergew. Soldalen van Veurne-Ambacht. Pollinchove Voor Vorst en Vaderland, isenbergheMuziek. Ghyverinchove i Hoogstade Isenberghe I Lauwe Oud-Wapenbroeders. Wevelghem De Leopoldisten. Westvleteren Maatschappij van Oud-Soldaten. Langemarck Muziek. Langeinarck Oud-Soldaten. Passchendale Oud-Militairen. Loo Oud-Soldaten. Heyst-op-ZeeGewezen Wapenbroeders. Handzame Oud-Solclatenbond De Eendracht. Woesten De Ware Vaderlanders. Poperinghe Oud-Wapenbroeders. PoperingheStadmuziek. Om 4 1/2 KANTOOR VAN DEN TE VLAMERTINGHE. Laaiste Venditie van om 2 ure en half zeer stipt namiddag. Onder de gewoone voorwaarden en tijd van betaling tot 1 October 1912 met voor het verplaatsen van den Kalvarieberg bij St Jans kerk te Poperinghe. Bestek, plans en voorwaarden, liggen ter inzage bij den Heer Van Welden, bouwkun dige. St Jans Kruisstraat in stad. De aanneming moet ingediend zijn tegen Maandag 15 Apr il 1912 om 11 ure 's voor- middags bij den Heer Voorzitter der Kerk fabriek van St Jan. NAMENS HET KERKBESTIER De Voorzitter, II. OKWULF. Tailliehout voor fascinages, met, of zonder plantsoenen Lijsteboomen zware Eiken en andere soorten van hoornen. Houtkoopman, LOPHEM'-bij-Brugge. Bond Voor Vorst en Vaderland. ure DOOR den heer Colonel PROOST, bevelhebber van het 3e Regiment Lanciers te Brugge, afgeveerdigde des Konings. Om 5 ure CONCERT op de Markt, TE GEVEN door de verschillige muzieken die aan den stoet deel genomen hebben. Om 9 ure AF TE SCHIETEN door den heer HEBBEN, van Langemarck. Im liet gelooflijk dat men de ware suikerij der Trappisten Vincart kan verkrijgen aan 90 cent. de kilo? Zij is noch tans overal te verkrijgen aan dien prijs. Dépot bij gebr. Delhaize Moncarey-Sansen 22 Mengelwerk van DE POPERINGHENAAR oorspronkelijk verhaal door CAMILLE VERVARCKE. Als wij eenen oogslag werpen op hetgeen rondom ons omgaat, moeten wij bekennen, dat het werkwoord vermaken in alle tij den en wijzen vervoegd wordt. Twee vrienden ontmoeten elkander Hebt gij u goed vermaakt spreekt de eene. Is er eene vergadering Kunl gij u daar vermaken spreekt de andere. Komt iemand terug van eene reis Hebt gij u goed kunnen vermaken is de vraag Men gaat uit om zich te vermaken men leest om zich te vermakenmen reist om zich te vermaken men verkwist zijn geld om zich te vermakenmen verzuimt zijne zaken en plichten, om zich te vermaken men droomt van vermaken. In alle monden ligt het woord vermaakt. Dit alles bewijst een ontembare zucht tot vermaakontspanning, verlustiging. Gaat nu niet denken, dat wij alle ver maak afkeuren. Een eerlijk vermaak moet de prijs zijn van een degelijk werk, van een vervulden plicht. Eilaas dit is niet altoos zoo. Velen leven enkel, denken alleen, woelen en werken immer om zich te vermaken. Is het dan te verwonderen dat zoo weinigen on der ons tot ernstige zaken lust hebben dat cr zoo weinigen zijn, die zich met de groote belangen van de Kerk, de maatschappij, het Vaderland en hunne partij bezig houden dat er tegenwoordig zoo weinig ernstige, vaste en manhaftige karakters gevonden worden. Ouders, gij klaagt soms dat uwe kinderen geenen lust hebben voor het werk dat zij zich liederlijk gedragen dat zij bevreesd zijn voor de minste, de geringste inspanning. Zijt gij soms niet zeiven de oorzaak van de ze verflauwing? Ziet eens wat ge .dénkt, wat ge doet? De weg des levens is lang, hobbelig, lastig. Onze kinderen zijn jonglaten wij de door nen afsnijden, die dezen weg ongemakkelijk maken, dat niets hunne voeten kwetse. Dit alles is gevaarlijk voor de toekomst uwer geliefden. Men moet bereid zijn om de lastige dagen des levens door te geraden men moet gestaald zijn tegen de duizftiden wisselvalligheden, die ons kunnen overko men. Nu, voor dit alles behoort moed en zelfopoffering. Zonder moed kan men den eisch tot vermaak niet dempen of overwin nen. Indien men in zijne jeugd daartoe niet opgeleid wordt, hoe zult ge dan in het later leven dien moed hebben en gebruiken Het kind, zegt Mgr Mercier, dat in zijne jeugd zich gewent aan de voldoening van lagere eischen der natuur, aan snoeperij," aan werkeloosheid, aan hoovaardij, aan nijging tot plezier en om alles naar zijnen zin te hebben, dat kind is verloren. Ik heb geenen tijd, zegt gij, o'm mij met de opleiding der kinderen bezig te houden mijn ambt, mijne handelszaken, mijne be trekkingen beletten mij zulks. Maar weten die ouders dan niet, dat de opvoeding hun ner kinderen geenszins belet dat zij hunne zaken drijven Weten zij niet dat de opvoe ding hunner kinderen de voornaamste zaak is, welke zij te behartigen hebben? Weten zij niet, dat zij daarvoor verantwoordelijk zijn bij den oppersten Rechter Eilaas, voor velen bestaat de opvoeding hunner kinderen alleen in proper voor den dag te komen, in liefelijk te kunnen gröeten, in het afhaspelen van eenige plichtplegin gen, in zich in de wereld te verheffen, om vooral gezien en geprezen te worden, en met weinig werken toch grooten zwier te maken. Och wij bekennen eaarne dat de kinde ren niet moeten overladen zijn met aanhou dend en lastig werk dat de kinderen zich moeten bewegen en veel bewegen. Maa» het blijft immer waar dat betrachting van werk, ijver in het vervullen der dagelijkscne bezig heden en plichten, vooral der godsdienstige plichten, de grond moet zijn, waarop het ka rakter der kinderen zal groeien en rijpen. Weg dan met alleoverdrevene vermaken, weg met al te ver gedreven zingenot, weg met die spelen, die de kinderen geheel en al medeslepen, weg met die gezellen, die niets in fj*\ hoofd hebben dan verlustiging en verplak. Heft het gemoed der kinderen op tot het volbrengen van hunnen plicht. Staalt hun nen wil derwijze, dat zij hunne plichten eerst vervullen en dan een deftig en eerlijk ermaak genieten. Het is zoo dat gij het geluk uwer dierba ren zult bewerken, dat gij zeiven zult genie ten den eerbied, de gehoorzaamheid en de behulpzaamheid, die zij u verschuldigd zijn Als iedereen zich wederom neèrgezet had moest Karei zich geweld aandoen, om zijne blikken van de bevallige vreemdelinge af te wenden die met zijne moeder en zuster, reeds in een druk gesprek gewikkeld was. Dora scheen te ondervinden dat de aan dacht des jongelings op haar gevestigd was en als onwillekeurig richtten zien hare zwarte oogappels op hem, waardoor deze zicIT als gansch aangedaan gevoelde Plotseling scheen Juan opmerkzaam te worden op liet gesprek, dat de drie vrouwen voerden en hij verschrikte. Hij stond op en bezag zijn uurwerk. Mijne vrienden, sprak hij haastig, 't is tijd om te scheiden. Wij verwachten u zon der fouttmorgen, in onze woon, om nader kennis te maken en verdere schikkingen te nemen. Dora was opgestaan en reikte hare twee nieuwe kennissen de handen, terwijl zij de hoop uitdrukte, dikwijls met hen in gezel schap te kunnen zijn. De Dammaerts beloofden vast aan die vriendelijke uitnoodigingen te beantwoor den, en na eenige oogenblikken bevonden Juan en zijne dochter zich op straat en in hun rijtuig. Maar vader, sprak Dora zoo gauw mo gelijk. om welke reden wildet gij zooschie lijk vertrekken Die menschen schenen ver wonderd over uw haastig afscheid. Mijne dochter, antwoordde de gewezen nijveraar, ik vreesde dat gij met die damen over za^en gingt spreken, die niet moeten g'-kend zijn, daar ik vergeten heb u te ver wittigen. Wij hebben toch nieis te verduiken vader meende Dora, eenigszins verwon derd. Gij moet u daarover niet bekommeren Dora. Neen, wij hebben niets te verduiken maar. om bijzondere redens zou ik noch tans niet begeeren, dat gij met iemand spreekt over ons uitstapje naar die gemeen te waar ik u naartoe geleid heb. noch over hetgeen ik u gezeid heb, nopens het graf uwer grootmoeder. Wees ten volle gerust, vader, ik zal daar geen woordje over reppen. Tracht zulks goed te onthouden, mijne lieve Dora, spreek er met niemand over herhaalde de vader, zeer ernstig, en vooral niet met de personen, welke wij /.ooeven verlaten, voegde hij er nadrukkelijk bij. Moet ik die menschen dan mistrouwen In 't geheel niet, tracht maar hunne vriendschap te winnen Ik zal het met tdijd sch ip zier., doch over het punt, Jat ik kom aan te wijzen, moet gij niet spreken. 9 Goed, vader, sprak Dora Het gesprek werd over Onverschillige za een huwelijksaanzoek te mogen doen. De heilige Patrick zag zich wel goed- of kwaad schiks verplicht, aan de eischen der vrouwen tegemoet te komen doch hij wilde haar alleen toestaan, dat zij één jaar in de zeven jaar dat recht zouden hebben. Toen begon de heilige Brigitta opnieuw te weenen en ver klaarde Met zulk een antwoord durf ik niet naar de vrouwen terug keeren. Geef ons ten minste één jaar van de vier. Nu liet de goede Patrick zich vermurwen en zeide Nu, goed dan, dan zal het in ieder schrikkeljaar zijn; dan hebt gij vrouwen een dag meer, om het manvolk gelukkig te maken. Toen herinnerde Brigitta zich de omstan digheid, dat het juist een schrikkeljaar was. Zij wilde de eerste zijn, die uit dit verlof profijt trok en begeerde Patrick tot echtge noot. Hij redde zich echter uit den lastigeri toestand, door haar op het voorhoofd te kussen en haar een zijden rok te schenken. Deze vrome sage bedoelt slechts een po ging te zijn, om een oudheidensch gebruik van een Christelijker) oorsprong af te leiden. Want reeds in Angelsaksische kronieken kan men lezen Dat jaar was een schrik keljaar de vrouwen mochten mannen vra gen, en als zij niet werden verhoord, eisch- ten zij van hem, die haar afwezen, een zijden rok. In verscheidene wetgevingen der middel eeuwen schijnt het gebruik tot wet verheven te zijn. Zoo werd onder de regeering van koningin Margareta van Schotland een wet afgekondigd, die voorschreefIeder meis je, hetzij van hoogen of van lagen stand, 'krijgt het recht gedurende een schrikkeljaar iederen man, wie hij ook zij, ten huwelijk te vragen. Weigert hij aan dat aanzoek te voldoen, dan moet hij, al naar gelang van zijn rang en zijn vermogen, het meisje een schadeloosstelling geven, die tot een hoogte van 1200 gulden kan stijgen. Het bleef volstrekt niet bij den dooden let ter dezer wet, maar het recht werd inder daad uitgeoefend, zooals blijkt uit verschei dene processen, waarbij de schadeloosstel ling werd geëischt. Natuurlijk bleven den mannen nog al wat achterdeurtjes open, en herhaaldelijk maakt hij daarbij gebruik van de verontschuldiging, 'dat hij reeds in het geheim een ander zijn hand had toegezegd, toen het meisje hem haar aanzoek deed. Echter was het fataal, dat men er nu voor zorgde, dat de betrokkene met de andere, met wie hij voorgaf reeds in een teedere verhouding te staan, ook werkelijk in het huwelijk moest treden. Dergelijke wetten werden door verschei dene andere Europeesche staten uitgevaar digd. Zoo werden bijvoorbeeld in Genua bin nen vijfjaar 363 processen behandeld, om dat mannen geweigerd hadden op huwelijks aanzoeken in te gaan, die hun door meisjes in een schrikkeljaar waren gedaan. de Algemeene Tooneelboekerijhun aller dank verdient, ook dat het nut der Alge meene Tooneelboekerij reeds door dit Con gres genoegzaam bewezen ware, indien al thans de talrijke voordeelen die zij hare toe treders bezorgt, niet ieder tooneelkring ver lichtte deze inrichting te steunen uit allo krachten. Wie daarover nadere inlichtingen ver langt, schrijve naar de Algemeene Tooneel boekerij, Kapelstraat, 14, Tienen. Dus, niemand schrikke bij mogelijke vreemde verschijnselen, die niets bovenna tuurlijks hebban en ons hoegenaamd niet kunnen hinderen. Hdsbl. v. Antw. Lodewijk HEEREN. ïïwt schijnt dat liefhebbers van goeden koffie over van vreugde ziin sedert zij chico- rei der Trappisten gebruiken van Vin cart-Silly. Dépot bij Delhaize gebr. «ft Moncarey-Sansen. Slechts nog enkele dagen scheiden ons van 't oogenblik dat wij het zeldzame schouwspel eener totale zonsverduistering zullen kunnen bewonderen en nochtans tioeveel menschen zijn er niet, die er nog ni^t van op de hoogte zijn Ik heb tal van Vlaainsche dag- en week bladen doorsnuffeld, oiu iets aan te treffen dat onze taalgenooten kan inlichten over de zonderlijke afwijkingen aan den gewonen gang der natuur, waarmee dit rare ver schijnsel zal gepaard gaandoch ik vond niets, of bijna niets, dat hen opmerkzaam maakt op de verrassingen, die ze op 17 dezer waarschijnlijk zulleft beleven. Nochtans, het is we) noodig dat het volk -- vooral het volk van den buiten ge waarschuwd worde, nopens 't geen er tijdens de zonsverduistering, naar alle waarschijn lijkheid, zal gebeuren. Kinderen en oude lieden, die alsdan in uitgestrekte bosschen of eenzame velden dooi de duisternis zouden verrast worden, zonder te weten dat er eene eclips inoet plaats hebben of zonder genoegzaam ingelicht te zijn over den toestand waarin onze streken lijdens de verduistering zuilen verkeeren, zouden erg verschrikt kunnen opzien. Inderdaad, niets is meer verrassend, niets is aangrijpender dan eene volledige zoneclips; te meer, daar zij in onze streken zoo zelden voorkomt. De laatste totale zonsverduiste ring zichtbaar in onze streken had plaats den 22 Mei 1724 en de volgende zal plaats hebben in 1909 Ziehier nu wat wij indien wij de ver slagen van vroegere eclipsen mogen gelooven op den 17 April 1912, tusschen 12 ure 's middags en half één, mogen verwachten: T T T., t Indien de zonsverduistering volledig is- U* Rome wordt bericht, dat op het oogen- zooals bijna algemeen verwacht wordt, bllk, een collecte gehouden wordt voor den - aankoop van vliegmachienen voor t ïtaliaan- sche leger. Nieuwe aanhoudingen. Na de aanhouding van Soudy en Carrouy heeftde policieZondag morgend eene nieuwe en belangrijke aanhouding gedaan. Raymond Callemin, ook gekend onder de namen van Vallet en van la Science is in de handen van M. Guichard gevallen. Callemin wordt beticht van een belang rijken rol gespeeld te hebben in de zaak der rue Ordener.Deze zou het klein blond ventje zijn, dat tijdens de aanranding tegen den geldomhaler Caby, de portel van den auto mobiel open hield, die door Bonnot gevoerd werd, opdat de aanrander sneller zou kun nen instappen. De kerel werd op straat door vier geheime agenten aangevallen en zoo op 't onver wachts verrast en aangehouden. Gelukkig- lijk want men vond in zijn bezit drie brownings, ieder met acht kogels geladen, eene doos met 20 kogelkardoesen men vond ook eene som van 5600 fr., samengesteld uit vier bankbiljetten van 1000 fr. en 16 van 100 fr. Deze som was behendig verdoken in eene voedering van zijn onderbroek. Chicorei Van Tieghem - Dupont, wordt in alle kruidenierswinkels verkocht. In den goeden ouden tijd, had een schrik-1 keijaar, ais waarin wij ons thans weer bevinden, oneindig veel meer te beteekenen dan in onzen tijd, waarin alle mooie gebrui ken van het verleden zijn uitgestorven. Vroeger verleende een overoude volkszede de ongehuwde vrouw in een schrikkeljaar het recht, den man, die zij zich tot echtge noot wenschte, een huwelijksaanzoek te doen. Het gebruik schijnt uit Ierland afkom stig te zijn geweest, want de legende, waar mee het verband hield, heeft den bescherm heilige van Erin, den heiligen Patrick, tot held. Deze geschiedenis, die een diep begrip an de wenschen en behoeften der vrouw verraadt, luidt aldus Op zekeren dag liep de heilige Patrick, diep gepeins verzonken, langs de kust van Lougti-Nead te wandelen, toen de heilige Brigitta hem weenend naderde. Terwijl hij haar wilde troosten, klaagde zij hem haar leed De pasbekeerde en ge doopte vrouwen van Kildave waren namelijk ontroostbaar en wanhopig, want het aantal mannen, die met haar wilden trouwen, was gering. Daarom verlangde zij het recht, zelf De Oorlog. De onderhandelingen door de Mogenheden om tot 't einde van dea oorlog te geraken, zullen waarschijnlijk wel op niets uitdraaien. In Italië is 't volk hegrijpelijkewijze oor logsmoede, vandaar dat de volksbetoogingen tegen den oorlog in de italiaansche steden steeds toenemen. Het le Katholiek Nederlandsch tooneelcon gres is prachtig geslaagd Op de namiddagzitting waren 275 aan wezigen, gekomen van uit alle streken van tiet land en zelfs uit de kleinste, moeilijk bereikbare dorpjes275 congressisten waar onder letterkundigen, geestelijken, studen ten, tooneelliethebbers van allerhande beroep, ja tot kloosterzusters toe en nog wel zeven van het eenige gesticht dat vertegenwoor digd was de Zusters Annonciaden te liever lee. De bevoegde en knappe sprekers werden niet enkel toegejuicht om hun zeer degelij ke verslagen, doch met de meest gespannen aandacht gevolgd ernstige zittingen waren het dus. Het Congres werd gesloten met de vertol king door Albert Vogel van het Passiever haal door I. Oorda voorwaar een kunst avond die bij al het voorgaande paste en door 500 personen werd bijgewoond. Al de leden waren het eens om te rneenen dat het niet blijven mag bij dit eerste con gres, alsmede dat de inrichtende vereeniging, ken voortgezet, tot dat vader en dochter mot den avond op hun kasteel aankwamen. Als de Dammaerts, na het vertrek der vreemde bezoekers alleen waren, vroeg Karei nog eenige inlichtingen over deze laatste. Vernemende dat die juffer de eenige erf gename moest zijn van een onmetelijk for tuin, scheen zulks hem te bedroeven, hi werd nadenkend en was gansch den avonc opmerkelijk verstrooid. XVIII. Drie. maanden later. De droeve winter is voorbij. Nu en dan op eenen helderen dag komen de koesterende stralen der zonne eenen voorsmaak geven der aangename lente, die ieder jaar door alle stervelingen zoo begee- rig te gemoet gezien wordt. limiet Dammaert zag evenwel de dagen meteenigen schrik voorbijvliegen, immers de tijd door zijnen knecht Cies gesteld was verstreken. Dagelijks moest hij verwachten dat deze zijne hatelijke voorstellen ging ko men vernieuwen, en wat moest hij hem ant woorden Nooit zou de ongelukkige vader den moed hebben om agn vrouw of dochter van een zoo ongewoon huwelijk te spreken. Neen daartoe voelde hij zich niet bestand Dat was onmogelijk. Maar waarmede moest hij de aanmatigin gen van zijnen knecht bestrijden Deze bedreigde hem met openbaarmaking zijner schrikkelijke misdaad, en zulks vrees de hij, voor zijne vrouw en kinders alleen, doch nog niet bepaald is vastgesteld dan zal ons landeken om 12 u. 16, gedurende zes minuten, in volkomen duisternis gedom peld zijn. Indien de lucht klaar en onbewolkt is, zullen wij de sterren aan het uitspansel zien schitteren. De luchtgesteldheid zal plotse ling veranderen en een hevige nachtkoelte zal ons omringen. Moeten wij geloof hechten aan de beschrij- ving van vroeger, dan zalmen angstwek kende oogenblikken beleven. Al wat leeft, menschen en dieren, zullen aan ongekende angsten en vreesachtige ge waarwordingen ten prooi zijn. De vogels zullen uit. de boomen cn struiken op den grond vallen, de paarden zullen weigeren te loopen varkens, hoenders en sommige an dere dieren zullen angstkreten slaken uilen en vledermuizen zullen hunne schuilplaats verlaten en angstvol in de duisternis rond fladderen. De eclips 't is te zeggen het plaats ne men der maan tusschen de zon en de aarde zal k waart vóór elf ure beginnen en eindi gen om 2 ure namiddag. Bij den aanvang der verduistering zal men slechts met moeite het bedekte deel der zon kunnen opmerken doch, zoodra de maan het drie-vierde deel der zon zal bedekt hebben, zal de duisternis duidelijk zichtbaar zijn en dan ook spoedig toenemen. 'tis op flit oogenblik dat de nog overblij vende klaarte van koperkleurig aschgrauw zal worden. Moesten er dan in de lucht lichte wolken drijven, dan zouden deze de allerzonder lingste kleuren aannemen en ons een heer lijk schouwspel voor de oogen tooveren. Bij sommige totale zoneclipsen springen er ook vlammende lichtstralen van achter de don keren bol der maan te voorschijn, die een prachtig, doch schrikaanjagend schouwspel te genieten geven, Nu ze 'top 'tland niet kunnen winnen, zullen ze 't in de lucht gaan probeeren. Maar als ze ook daarmee maar geen luchtkastee- len bouwen Volgens zekere geruchten zou Rusland in oorlog trekken tegen Turkije. De tenors Caruso, da Luccia, Marconi, de muziekschrijvers Leoncavallo, Mascagni, de poeet Gabrielle d'Aununzio en de ingenieur Marconi zullen ieder een-vliegmachien aan het iialiaanseh leger schenken. De werkstakingen in Engeland. De werkstaking der mijnwerkers is offi cieel geëindigd. Zulks werd Zaterdag na middag beslist na eene lange en nogal stormige bespreking in denNationalen Mijn- werkersbond. Omtrent overal is het werk hernomen. Woensdag is de Z. E. II. kanunnik Gadenne, pastoor van RAcles, in Frankrijk,, zijn 107e jaar ingetreden. Ondanks Roosevelt's tegenstand, is in de Vereenigde Staten de algemeene opinie, dat president Taft zal herkozen worden. - In Mexico blijft 't nog maar steeds vechten. In Kngelsch Indie dreigt hongersnood ten gevolge der groote droogte. Het vee sterft van honger en dorst en de boeren kunnen hun land niet meer bewerken, om dat zij geen vee meer hebben. De ex-shah van Perzië gaat in de beurt van Londen rentenieren. In Illinois Amerika) is 'n bond van.... schoonmoeders opgericht. Doel bescher ming tegen al te lastige schoonzoons cn dochters. meer dan al wat hem had kunnen overko men, ja. meer dan den dood Wat gedaan Hoe hij de zaak draaide of keerde hij kon er geene voldoende oplossing voor vinden. Eindelijk nochtans, na langdurig naden ken en vele slapelooze nachten, meende hij eene redplank gevonden te hebben. Ja, hij had een middel uitgedacht, dat hom misschien wel niet heel en al uit zijnen hachelijken toestand zou verlossen, maar toch waarschijnlijk eenigen tijd zou doen winnen, en zulks was toch iets Cies en Pedro waren de besto vrienden der wereld geworden, zulks was ten minste de meening van den eerste. Vele avonden hadden zij samen doorge bracht in drank en vermaak en Pedro wist omtrent reeds alles wat hij begeerde. Nu op zekeren avond wachtte onze gesle pen Hollander in De roode Arend op zij nen zoogezegden vriend Hij was bijzonder nieuwsgierig om te we ten hoe Cies ging gevaren hebben in zijne onderhandeling met Emiel Dammaert immers dien avond moest de oude knecht aan zijnen meester inlichtingen vragen over het huwelijks voorstel, dat hij hem drie maanden te voren gedaan had. Zulks had Cies ten minste aan Pedro ver zekerd en er bij gevoegd Dezen avond zal ik u vertellen hoe de /aak afgeloopen is Pedro had natuurlijk alles aan zijnen meester toevertrouwd, en deze had hem verzekerd, dat er voor hem bijzonder veel aan die omstandigheid gelegen was. Het zal ons dus niet verwonderen, dat de trouwe dienaar zijnen tijdelijken gezel met eenig ongeduld verwachtte, en deze bleef nu juist langer dan gewoonlijk weg. Eindelijk kwam hij de drinkzaal binnen. Pedro maakte aanstonds inwendig de be merking Ik geloof dat de zaken niet op wieljes geloopen hebben, want de kerel ziet er niet welgezind uit. Cies scheen inderdaad mistroostig en na denkend en zonder een der aanwezige gasten eenen groet te gunnen, kwam hij rechtstreeks naar zijnen vriend, die alleen aan een tafeltje zat. Hij drukte hem de hand, cn zette zich neder, terwijl hij een glas bier bestelde Hoe staan de zaken vroeg Pedro aan stonds. Zoo maar stilletjes, sprak Cies onte vreden Zoo, zooHet bootje wil niet van kant dat is zondering, merkte de Hollander aan Neen, ik ben zoo onverwachts op eene zandplaats geraakt. Bah, gij zult wel weder vlot geraken hooi» ik Wel ja, indien ik de groote middelen wil gebruiken, maar ik zou zulk liever niet doen.. Hoor eens, Cies, sprak Pedro na eeni nadenken, gij zult mij de zaak eens klaar moeten uitleggen, want met die onduidelij ke woorden ben ik heel weinig gevorderd .'t Is waar, antwoordde Cies, ook wil ik eens alles omstandiglijk vertellen, maar het is niet noodig dat iemand ons hoore. Eenige der gasten begonnen op dat oogen blik met de kaart te spelen, en de andere bereidden zich om het spel gade te slaan. Dit ziende, sprak Pedro Ik geloof dat gij hier gerust moogt preken, men zal ons niet afluisteren De andere zag eens rond, scheen voldaan en bestelde twee glazen bier De twee kameraden tikten en Cies begon Als ik dezen avond mijnen baas zegde, dat hij mij eenig antwoord moest geven op mijne vraag van over drie maanden, meeh- de ik dat hij zou hebben beginnen te jam meren, zooals de laatste maal, doch ik was bedrogen. Ziehier in korte woorden hoe hij zijne meening uitdrukte Cies, zegde hij, ik geloof dat gij sedert dertig jaren over mij niet te klagen gehad hebt. en het spijt mij waarlijk dat gij mij nu lastig valt met eene vraag, welke ik om verschillige redens niet kan inwilligen. In dien ik nog de kwestie van het verschil in stand en ouderdom wilde daarlaten, wat zou ik over het fortuin moeten zeggen. Be zit gij iets Hebt gij iets gespaard Ik denk wel neen, en nochtans zou het u niet moei lijk geweest zijn een appeltje tegen den dorst te vergaren. Benevens vrije inwoning, kost en onderhoud, heb ik u altijd een mild huur loon betaald, en bovendien heb ik u sedert jaren verscheidene bijartikels voor uwe eigene rekeningen laten verhandelen, zoo- als de ledige petroolvaten, kisten, zakken, enz... wordt voortgezet.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1912 | | pagina 1