HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD NIEUWSBLAD VOOR verschijnende POPERINGHE den Zaterdag EN OMSTREKEN namiddag. ïaflerlanilscde FEESIE WRAAK EN LIEFDE IJSELIJKE Koopt uwe MEUBELS, Stoelen, Kindervoituren, Stoors, Gordijnen, Tapijten, In den Bazar, bij Sansen-Decorte, Poperinghe Men begeert te koopen Zondag 2in April igi2. 8* Jaar. N 21. ANNONCEN Den drukregel 10 c. Herhaalde Annoncen /olgcns overeenkomst. Eerste Taps, Bollingen en Herbergkermissen mits betaling van 25 cD. Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Buiten grondgebied van Poperinghe Op grondgebied van Poperinghe Buitenland 4,60 fr De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen ééns onvergeld in het blad verschijnen. Uitgever, VALÈRE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Wekelijksche Almanak.April. Zon op. Zon ond. STAD POPERINGHE. Op Zondag 28 April 1912. G R O O T E Oud-Wapenbroeders van Poperinghe Overhandiging van het Vaandel Uitreiking der herinneringsmedalien Uitloting der premien. PRACHTIG VUURWERK in ®t groot Adres CAMILLE BARBIER, Notaris De G ra eve, Maandag 29 April 1912, te LEYSELE, (klokkeput). Afgebroken K00RNWINDM0LEN Vande Lanoitte, te Vlamertinghe en Bacquaert, te Poperinghe. Op Maandag 22 April 1912, 5ooo Hoppeperssen en 2000 Kepers, TE POPERINGHE bij het Doolhof, Notaris Haghebaert Maandag 29 April 1912, Over te nemen door sterfgeval, De strijd tegen de vliegen vangt aan. Dood der honderd-en-vierjarige van Reninghe. wórden ingelijfd romtlHGHEBMS Het recht, annoncen of artikels te weigeren is voorbehouden. 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. De Herbergiers hebben recht aan Kosteïooze inlassching van twee Herbergfeesten. Bijzondere buiten stad 2,50 binnenstad 2,00 Herbergiers buiten stad 1,60 binnen stad 1,00 Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Volle Maan. Laatste Kwartier. Nieuwe Maan. Eerste Kivarticr. 21 Misericordia. s. Anselmus. 4 u. 38 m. 6 u. 40 m 22 s. Soter, Gajus, Ulrica, Opportuni. 4 36 6 48 23 s. Gerardus, Joris. 4 35 6 49 24 s. Fidelis, Valeria. Gaston. 4 33 6 51 25 s. Marcus, evangelist, s Cletus, Marcel in us. s. Ang.'ia, Hieronyma, Anthimus. 4 31 6 52 26 4 29 6 51 27 4 27 6 55 Maandag 1 April, ten 10 ure 5 minuten 's avond. Dinsdag 9 April, ten 3 ure 24 minuten 's namiddags. Woensdag 17 Apt iIten 11 ure 40 minuten 's morgens. Woensdag 24 April, ten 8 ure 47 minuten 's morgens. tkr gelegenheid der PLECHTIGE OVERHANDIGING van het VAANDEL GESCHONKEN door Z. M. den Koning aan de l'HOtJIt XMMA Om 11 ure voormiddag, aan de statie Ontvangst van den Afgeveerdiqde des Konings, den heer Colonel PROOST, bevelhebber van het 3e Regiment Lanciers te Brugge. Om 3 ure namiddag VORMING VA\ DE\ STOET in de Schaal-, Brugge- en Valkestraat. ORDE: Poperinghe Philharmonie. Denderleeuw Oud-Wapenbroeders. Wervick La Patrie. Beveren (Roussel.): Beveren'soude aan Vorstgetrouwe Ingelmunster Oud-Soldaten. Voormezeele Muziek. Voormezeele Gilde der Oud-Soldaten. Ruddervoorde Prins Leopold. Oudenaarde Bond der Oud-Saldaten. Herseaux Anciens Militaires. Oostvleteren Oud-Soldaten. Elverdinghe Muziek. Elverdinghe Oud-Soldaten gilde. Ichteghem Koning Albert. Staden DeVrij'e Oud-Soldaten. St Kruis (Brugge): Oud Gedienden van 't Belgisch Leger. Slyps (Moorslede)De Wapenbroeders. Wervick Muziek. Wervick De Ware Patriotten. Becelare De Wapenbroeders. Uytkerke De gewezen Uytkerksche Krijgslieden. Rumbeke Oud-Soldaten. Meesen Maatschappij van Oud-Soldaten. Comen Muziek. ComenLa Mutueliiste Cominoise. Poelcapelle Eendracht maakt macht. Wemmei Oud-Soldaten. Avecapelle Oud-Soldaten. Zonnebeke Eendracht maakt macht. Watou Muziek. Watou De Vereenigde Wapenbroeders. Veurne: Bond der gew. Soldaten van Veurne-Ambacht. Pollinchove Voor Vorst en Vaderland. YperOud-Soldaten. Isenberghe Muziek. Ghyverinchove I Hoogstade Bond Voor Vorst en Vaderland. Isenberghe Lauwe Oud-Wapenbroeders. Wevelghem De Leopoldisten. Oomheke'0" Maatschappij van Oud-Soldaten. LangemarckMuziek. LangemarckOud-Soldaten. Passchendale Oud-Militairen. LooOud-Soldaten. Heyst-op-ZeeGewezen Wapenbroeders. Handzame Oud-Soldatenbond De Eendracht. Woesten De Ware Vaderlanders. Poperinghe Oud-Wapenbroeders. Poperinghe: Stadmuziek. Poperinghe Korps der Sapeurs-Pompiers. (in het geheel 49 maatschappijen.) Om 3 1 /2 ure OploclH tlci- ilaiUNeliappijeii door de bijzonderste straten der slad Y per straat, Groo'le Markt, Vlamingstraat, Pries terstraat, Bertenpiaats, Boeschepestraat, Keer, Casselstraat. Noordstraat, Gasthuis straat, Groote Markt. Om 4 1/2 ure door den Afgeveerdigde des Konings. 23 Mengelwerk van DE POPERINGHENAAR oorspronkelijk verhaal door CAMILLK VEItVARCKE. Hebt gij nu iets bespaard, Cies vroeg hij met nadruk. Ik antwoordde niets, en hij voortWat zou men nu van mij moeten denken, indien ik aan mijne dochter een huwelijk voorstel de met eenen ouden knecht, die niets bezit in de wereld En hij drukte vooral op die laatste woorden. Indien gij toch iets kondet medebrengen, sprak hij verder, al ware het maar 20 of 25 duizend frank, dan zou ik ten minste met eenigen grond uwe vraag kunnen onder steunen, maar anders is het mij onmogelijk. Hier zweeg Cies eenige oogenblikken. En gij bezit die som niet vroeg zijn aan hoorder Verre van daar, ik bezit niets, niets. Ik heb altijd onbezorgd geleefd, en somtijds veel geld verteerd zonder te tellen. Dat is erg. En hebt gij de zaak dan opgegeven —Wei neen. Gij moogt zeker zijn, vriend, dat ik voor geen klein gerucht vervaard ben, en nochtans voelde ik mij epnigszins week. als ik mijnen meester zulks zoo goed aardig en voorzichtig hoorde uiteenzetten. Ik was als beschaamd en zegde dat ik wel wat spaargeld en eenige kredieten heb en aan de heeren Voorzittersder deel nemende maatschappijen Om 5 ure in liet lokaal A la Maison de Ville P Premie 50 fr.; voor de verstafgelegen maatschappij (ten minste 20 leden). 2C Premie 50 fr. voor de meeste in getal. 3° Premie 40 fr.; 4C en 5e premie 30 fr.; 6e, 7e en 8C premie 25 fr.; 9° en 10s premie 20 fr.; lle premie 10 fr. Te zamen 225 fr. te verloten. N. B. Oin aan de premien recht te hebben moe ten de maatschappijen den optocht van den stoet volgen. De heeren Voorzitters alleen, voorzien van de medalie, worden verzocht deze uitdeel ng bij te wonen. Op de Groote Markt, CONCERT. orde der uivoering POPERINGHEMuziek der Sapeurs- Pompiers. Voorzitter M. F. van Merris, Bestuurder M. J. Matthys. 1. Retsiem, ouverture Meister. 2. Luna-valse, Paul Lincke. WER VICE Club des XII. Voorzitter M. E. Decorte, Bestuurder M. M. Robaeys. 1. Au Pays des Genêls, ouverture A. Govaert. 2. Entre-nous, mazurka de concert Jos. Kessels. COMENLa Mutueliiste Cominoise. Voorz. M. T. Gheselle, Bestuurd. M. E. Poncheaux. 1. L'Aube, ouverture Heymans. 2. Gentil Minois, gavotte X... ISENBERGHESte Cecilia. Voorz. M. H. Dequeker, Bestuurd. M. H. Houbaert. 1. Les Etincelles d'Or, polka pour piston Langlois. 2. Czandas (n° 1Michel Krein. WATOUSte Cecilia. Voorz. M. B. Ryckebusch, Best. M. C. Vandenberghe. 1. A mon pays, fantaisie B. Edel. 2. De natuur ontwaakt, ouverture G. Feremans. VOORMEZEELE -. Ste Cecilia. Voorzitter M. G. de Gheus, Bestuurder M. A. Decock. 1. Echo des bois, X... 2. En garnison, X... EL VERDINGHEFanfareS« Cecilia. Voorz. Graaf de Laubespin, Bestuurd. M. J. Bultheel. 1. Les Sarrasins, fantaisie-marche A. Tack. 2. Au Crépuscule, fantaisie G. Minne. LANGEMA ROKGemeentefanfaren. Voorzit. M. Ph. Soetaert, Bestuurd. M. Fl. Pernelle. 1. Marche aux Flambeaux, G. Meyerbeer. 2. Cortege de Ballet, Louis Montagne. POPERINGHEPhilharmonie. Voorz. M. L. Bataille, Bestuurd. M. E. Van Elslande. (Joyeuse escorte, allegro militaire E. Van Elslande. Grande marche internationale, I. Th. Radoux. 2. Revue musicaie, I. Schroeder. Om 9 ure af te schieten door den heer HEBBEN, van Langemarck. BIJZONDERE TREINEN Lijn Poperinghe-Veurne Vertr. uit Beveren: 13.15u.; aank. te Poper.: 14.30u. Vertr. uit Poper.; 22.05 u.; aank. te Beveren 23.20u. Lijn Poperinqhe-Dixmude Vertr. uit Reninghe 14.05 u.; aank. te Poper.: 14.50u. Vertr. uit Poper.: 22.00 u.; aank. te Reninghe 22.50 u. Cliicorei Van Tieghem - Dupont, is altijd van beste produkten gemaakt. Tailliehout voor fascinages, met of zonder plantsoenen Lijsteboomen zware Eiken en andere soorten van boomen. Houtkoopman, LOPHEM - bij - Brugge. dat ik alles eens zorgvuldig ging bijeen- rekenen Daarna verwijderde ik mij met het voornemen alles nog eens goed te overden ken, en verzekerde aan mijnen meester dat ik hem binnen een veertiental dagen verder zou spreken... De lezer zal bemerken dat Dammaert niet heel en al in zijne berekeningen- bedrogen was Dat maakt, zegde Predo eenigszins uit dagend, dat gij min of meer van zin zijt het op te geven —In 't geheel niet, in 't geheel nietzelfs min dan ooit, maar ik breek mij de hersenen om te weten, waar ik de gevraagde som zal vinden. Perdro haalde nadenkend en twijfelachtig de schouders op Konde ik ze ergens ontleenen.... meen de Cies Dat ware gewis wat moeilijk opper de zijn medespreker Gij hebt gelijk, het ware om zoo te zeg gen onmogelijk. En nochtans zal ik ze trachten te vinden 't is gelijk op welke wijze. Ik meen u zelfs te mogen zeggen, dat ik niet zeer nauwgezet ben over de middels, die ik gebruiken zou. en gij voegde hij er plotseling bij, met eenen scherpen blik op zijnen aanhoorder. Ho zegde deze onbezorgd, ik heb mij in mijn leven nooit veel om de zoogezegde eerlijkheid bekreund. Ik laat zulks voor de zwakken en de riommerikken Hier sprak Pedro heel en al tegen zijn ge moed, maar hij had als een voorgevoel van STUDIE VAN DEN te Ghyverinchove. om 1 uur namiddag, aan den Molenwal van M. MONCAREY, HERKWEHRDIBE KOOPDAG van kenen genaamd den -Sluizermolen». Zooals pestels, roei-einien, banden, plaien, molenas, teerlingblokken, balken, staken, bard, ijzeringen, wielen, winde, bultaire, ketens, brandhout, enz. Door 'l ambt van den Notaris VERMAST te Wulveringhem. STUDIËN VAN DE NOTARISSEN om 2 ure en half stipt, LAATSTE KOOPDAG van STUDIE VAN DEN TE PROVEN. Dr Notaris Haghebaert, fe Proven, met tusschenkomst ran den Notaris Peel, te Rousbrugge, zal openbaar verkoopen, in de te koop gestelde herberg, op om 4 ure namiddag, Gemeente KOAIKEliE, Woonhuis-Herberg De Kuiperij met af hangen, staande langs de kassei van Proven naar Crombeke, op 5 aren 36 cent. grond vercijnsd tot 1 October 1977 aan 37 fr. 'sjaars. Bewoond door de medeverkoopster vrouw Romatiie Grusson, weduwe van lid. Renter- ghem, tot 1 October 1912. den welgekalanten u ollenliamlel en van oud gekenden laliviiNiiijderMwin- kel van Henri Brutsaert-Duclos, Brug- gestraat, 3, Poperinghe. Hét wordt tijd aan vliegenverdeiging te gaan denken, want men dient dat lastig en onaangenaam volkje zooveel mogelijk in de wieg te versmachten, wil men er in den zomer van bevrijd blijven. Het verdelgingsmiddel is allereenvoudigst. Men weet namelijk dat de vliegen alvorens voor den dag te komen allen eerst een zekeren tijd doorbrengen in beer putten en mesthoopen, onder vorm van pop of made en daar hunnegedaanteverwisseiing afwachten. Men hoeft ze dus maar in hun nest te gaan bestrijden en wij herhalen het het middel is dood eenvoudig en te gemakkelijk om het niet te beproeven. Men giet enkel een halve liter petrol in den beerputhet olieachtig vocht drijft boven, breidt zich dra uit over de geheele oppervlakte van den beer en verdelgt met één de duizenden poppen en maden die op en in de bovendrijvende dikke zwartachtige korst woekeren. Aangewend op dit tijdstip kan ééne enkele bewerking voldoende zijn voor den geheeien zomer; nochtans voor alle zekerheid en gezien de geringe kosten en onbeduidende een plan, dat hij ten voordeeie zijns meesters misschien hadde kunnen uitvoeren Wat in zijn hoofd speelde zien wij verder. Cies, echter, reikte hem lachend de hand en sprak Ik zie van langsom beter, dat wij malk ander bijzonder wel zouden verstaan. Het,is te hopen dat wij te samen die moeilijkheid wel zullen kunnen klaar spelen. Aan mijne hulpveerdigheid moogt gij niet twijfelen. Dankbaar, dankbaar, antwoordde Cif-s geestdriftig. Als wij gelukken zal ik u ook niet vergeten. Zoo redekavelden de zoogezegde vrienden tot laat in den nacht. Als zij malkander verlieten, was hunne gemoedsgesteltenis gansch verschillend, zoo niet uitwendig dan toch voor het innerlijke Cies was uiterst vol laan over zijnen vriend, en Pedro verlangde vurig, om aan zijnen meester te kunnen verslag geven over hetgeen hij vernomen had, en raad vragen over het plan dat in zijn brein ontstaan was De Corsikaan of liever Richardson had gedurende den winter zijnen tijd niet verlo ren. Door de gebroeders Vanderwerf en de Dammaerts, was hij in kennis gekomen meteen zeker aantal der bijzonderste koop lieden en nijveraars van Antwerpen Daarin was hij des te beter geslaagd, aan gezien de voornaamste ingezetenen onzer groote koopstad er eene eer van maakten, onder de vrienden van de schatrijken Ame- rikaner gerekend te worden. Als de vader van Dora dus een feestje gaf, Zij stierfen gansch het volk be treurde haar. Zaterdag, 13 April, na eene kort stondige ziekte, tot den laatster) stond bij haar volle verstand, en zonder pijn of smert, is zachtjes in den Heer ont slapen de Eeuweiinge van Reninghe Vrouw Amtlie Dewancker, geboren te Reninghe den 12 September 1807, weduwe van En geen Carly, met wie zij in den echt trad op 4 November 1814, na'a'ende 2 binders, 10 klein- kinders en 25 achter-kleinkinders. Gansch haar leven hoeft zij door gebracht op Reninghe, alwaar zij vol dankbaarheid aan God, Hem haren honderdsten verjaardag opdroeg den 12 September 1907. Sedert dien was Amelia altijd even goed, welgezind en krassig gebleven, dank aan de gorde zorgen en de groote genegenheid van hare kinders. Do eeuweiinge van Reninghe heeft dus den ouderdom bereikt van 101 jaren, 7 maanden en 1 dag. Donderdag ten 8 1/2 uren had de begraving piaals.. In de schoone en statige kerk was eene groote menigte toeges'roomd. O/er ongeveer vijf jaren kwam ook veel voik ter kerke om hare honderd jarige jubelfeest te vieren en nu had den ook allen er aan gehouden eene laatste hulde van genegenheid te geven aan deze die aanzien was ais 't lief oud meetje-, van gansoh Reninghe. Al de aanwezigen gingen ten offer waar gedachtenissen met het portret der eeuweiinge uitgedeeld werden. Na den dienst in de kerk, wilde de menigte de achtbare vrouw vergezellen tot aan hare laatste rustplaats. Op alle wezens las men de aandoening en in menig oog trilde een traan bij 't verdwijnen van de honderdjarige. De hooge jaren zijn eene kcoon van weor- Amelie DEWANCKER, overleden te Reninghe den Za terdag 13 April 1912, in haar 105° jaar. Phot. Antony. digheid, maar toch hoe vergankelijk is het leven Zij ruste nu in vrede onder de schaduwe van liet kruis,alwaar zij het - Eeuwig leven- zal verwachten. Hare gedachtenis zal in zegening blijven. De Titanic de grootste transatlantieker der wereld, botst op ijsvelden en vergaat. 1400 slachtoffers; 868 geredden. De waarde van schip en lading alleen was verzekerd voor 60 miljoen. De grootste zeeramp die ooit gebeurde. Zondag kwam te Cape-Race, Noord-Ame- rika, het nieuws per draadlooze telegram toe, dat de - Titanic van de -> White Star Line - Maatschappij, op de ijsbanken geva ren was. Deze schrikkelijke mare werd eerst door de maatschappij tegengesproken, docli weldra werd de ijseiijke ramp bevestigd. De - Titanic- een nieuwe zeereus van 45,000 ton, het grootste stoomschip dat tot hiertoe bestaat is nabij New-Foundland op eene ijsbatik gevaren. Den 10 april was de Titanic voor zijne eerste reis tusschen Southampton Engeland en New-York, uit eerstgenoemde haven vertrokken met 2,130 personen aan boord, te weten 1,330 reizigers en eene bemanning van 800 koppen. De botsing. De botsing had plaats op het oogenblik dat de passagiers zich gereed maakten om te bed te gaan. na een eentoonigen zondag doorgebracht te hebben. Het was toen 10 ure 25 's avonds New-Yorksche uur of 2 ure europeesche uur Wanneer de -Titanic- op de ijsbank botste, vaarde hij met. eene snelheid van 18 knoopen rond de 40 kim. per uur. Het dek werd omtrent geheel vernield door de botsing, de zijden en de ijzeren platen wer den verwrongen. Het vorenste gedeelte scheurde open geheel het bovengedeelte en verschiH'ge booten werden in stukken ge,-, slagen. Het schip helde eerst geweldig over momte kan het goed zijn de bewerking na eene maand of zoo iets. te herhalen. Dit middeltje diende overal bekend ge maakt en aanbevolen te worden want werd het maar een enkel jaar door iedereen toe gepast, dan ware het stellig met het vliegenvolkje gedaan, want... geen vliegen dit jaar ook geen poppen en maden meer met de volgende lente. ontbrak het hem niet aan genoodigden en natuurlijk beroemden deze er zich op ais zij een zoo voornaam persoon in hunne huizen konden ontvangen. Zoodat .luan en zijne dochter ook veel uit- genoodigd werden. Zooals het gewoonlijk gaat met lieden die geen geld noodig hebben, al de verhan delingen zoo van koopwaren als van weer- dijen, welke de Corsikaan aanging, leverden den besten uitslag op. Dammaert was uiterst over zijne nieuwe kennis voldaan, alhoewel hem soms, nopens dien rijken vreemdeling als een onbestemd voorgevoel van schrik door het hoofd vloog. Voor zijn zoon Karei was er echter eene grootere verandering gekomen deze was ernstig op de jonge rijke Amerikaansche verliefd geworden. Niet dat hij jacht maakte op haren bruidschat. O. neen integendeel. Dora's goedaardig voorkomen en ernstige karakter, hare onderscheiden manieren en veelvuldige kennissen, hadden den jonge- lings kalm gemoed ontroerd. De toegenegenheid, welke zij aan zijne familie en zijne zuster bewees, had mis schien ook het hare bijgebracht om die ge voelens in het hert des jongen koopmans te doen ontstaan. Eene zaak is zeker, en dat is, dat Karei zeer erg door zijne eerste werd. Hij had voorzichtiglijk zijn hert voor zijne moeder en zijne zusier geopend, en d^ze. vooral de eerste, hadden hem volstrekt niet verdoken dat hij, naar hunne meening, ze^r en rechtte zich dan. Het water liep met groot geweld binnen en de pompen waren van reen nut. Aan boord moet men eerst gedacht hebben dat het schip niet ging zinken, want de bediende der draadlooze telegrafie, seinde dat rene botsing had plaats gegrepen, maar dal li et schip langzaam voorui'ging. De - Titanic - begon echter weldra al voren te zinken. Groote ijsblokken waren er op gevallen. De kapitein Smilh, gaf zijne bevelen en de reddingsb roten werden te water gelaten op de kalme zee. Vrouwen en kinderen mochten er plaats op nemen en in 't geheel konnen 868 personen opgeladen worden. De teipgrafist M. Philips seinde twee uren lang deze woorden rond - HulpHaast u Hulp en de passagiers met de bemanning, in 't geheel rond de 1400 man, stond op het zinkende schip, deze huip af te wachten. Ai'es was echter vruchteloos. De hulp kwam te laat en de Tituiic - zonk naar de diepte vier uren na de botsing, dus ten 2 1)2 ure te middernacht. Welke ijseiijke ramp! Welke wreede too- noelen moeten daar op het dek van het schip gebeurd zijn, tusschen die 1400 personen die zoo langzamerhand het water zagen verhoo- gen en de dood te gemoet komen De Bruce - een engelsche steamer die kort ra de ramp Ier plaatse kwam, meldt dat al de reddingsbooten zich van de - Titanic - verwijderd hadden toen deze zonk om dit niet te moeten bijwonen. Het eei'ste bericht der ramp kwam toe per draadloozen telegraaf te Cape-Race. Dit telegram werd ook aan boord van verschil lende schepen opgevangen, onder anderen op de - Carpathia - de - Virginian - de Baltic - en de - Olympic», Ongelukkig het dichtst bijvarend schip was op een afstand van 170 mijlen en zelfs met eene snelheid van 25 knoopen per uur waren er zeven uren noodig om op de plaats der ramp te geraken. Zij gingen er toch naartoe en de Carpathia kon de geredde met de bootjes opnemen. De ontroering te New-York. Het nieuws dat de «Titiuic» in rollen oceaan aan 't zinken was, kwam maandag morgend te New-York toe en bracht gansch tie stad in opschudding. De bureelen der White Star Line werden dooreen angstige menigte belegerd. Te Boston gebeurde het zelfde. Mm deelde de nieuwsgierigen mee dat het schip tegen een ijsberg gebotst was en dat liet noodseinen uitgestuurd had. De Titanic meest zaterdag terug naar Eu ropa varen. Er wan n reeds 600 kahienen van eerste klas voorheb ruden. De Titanic De - Titanic - was het. grootst) schip dat tot nu toe gemaakt werd, en was aanzien als het schoonste van wat de engelsche scheepbouwkunst kon maken. Hij kon drie duizend vijf honderd pers men vervoeren en in de versehillige petzalen, koenen in eens duizend vier honderd passagiers gespijzigd worden. Het was eene oprechte vlottende stad. Aan boord waren er gymnaszalen. ba den, hovingen, enz. enz. De luxe-kabienen waren prachtig gemeubleerd en men kon er - appartementen huren waar men ver scheidene kamers had en afgezonderd was van het over ige, juist als op een eigen vaar tuig voor ééne reis waren deze apparte menten verhuurd voor 22.000 fr. ieder. Een uur voor het schip varwSouthamptoa wegvoer, was de zaal voor sport en spel, die onder leiding van een beroepsathleel stond, in vollen gang een dame reed er op een ka meel. In een ander gedeelte was er een wie lerwedstrijd een paar hanteerden de riemen in een roeiioestel. Twee Amerikanen speel den raket. De - Titanic - heeft ongeveer 50 miljoen frank gekostden 31 mei 1911 werd deze zeereus te Belfast te water gelaten. Het schip was 268 meters 20 lang en 28 m. 22 breed de machienen ontwikkelden 30.000 peerdenkracht en het schip kon met eene snelheid van 21 knoopen varen. Het was de eerste overvaart naar Ameri ka dat het schip deed en vrijdag moest het te New-York toekomen, waar groote feesten hiervoor moesten plaatsgrijpen. Bij liet bouwen van de - Titanic waren al de voorzorgen genomen om zooveel moge lijk te maken dat het schip niet zinken kon en men dacht dat het niet kon vergaan. Even als de - Olympic - een groot stoom schip der zelfde maatschappij heeft de Tita nic 15 waterdichte beschotten, gaande van den dubbelen bodem tot het bovendek op de voorplecht en tot het salondek op het ach tergedeelte. In beide gevallen zijn de toppen der beschotten ver boven de waterlijn. De deuren die er in zijn, werden gemaakt vol gens een bijzonder stelsel en konnen oogen- blikkelijk gesloten worden van op de kapi- teinsbrug. In geval van ODgeluk kon de kapitein ineens al de deuren waterdicht sluiten. Die deuren sluiten zelfs automatiek, in geval er toevallig wa'cr komt in eene der afdeelingen en zij van de kapiteinsbrug niet zouden gestolen worden. De verdeeling der waterdichte beschotten is van dien aard, dat de twee voornaamste afdeelingen mogen vol loopen, zonder de veiligheid van het schip in gevaar te brengen. De Bevoorrading. Voor elke reis moest de Titanic - aan mondbehoeften medenemen 75 000 pond versch vleesch, 35 000 eiers, 25.000 pond gevogelte, 40 000 kilos aardappelen, 7.000 iters melk, 1.200 liters room, 5.000 kilos suiker, 250 balen meel, 10.000 kilos groen ten, 12.000 flesschen mineraal water, 15:000 flesschen bier, 10.000 flesschen wijn en 1.000 pond gebak. Het Kerkhof van den Oceaan. De plaats waar de ramp gebeurd is, staat bij liet zeemansvolk gekend onder den naam van kerkhof van den oceaan -'t Is daar dat honderden en honderden groote schepen vergaan zijn, zonder de kleine zeilschepen en visschersbooten te tellen In dees seizoen vooral is de scheepvaart op die plaats gevaar- 'ijk. Gansch het jaar hangt daar mist over t water, doch in 't begin der lente wordt die mist dik en bijna ondoordringbaar. Het gevaar wordt des te grooter daar de ijsban- liefde gekweld moeilijk tot de vervulling zijner wenschen geraken zou. Eene zoo rijke en eenige erfgename 'tls waar. zjgde moeder Dammaert, wij zijn welstellende kooplieden en indien er ons geene gansch onverwachte rampen overvallen, zult gij beide een schoon for tuintje erven maar wat is dat in vergelij king met de schatten van dien Amerikaner, die milliosn beschikbaar heeft Altijd dat ongelukkig geld! zuchtte Karei Ja wederiegde de moeder, liet is alzoo, maar wat kunnen wij er aan doen Gij moet de wereld nemen zooals zij is, jongen, wij kunnen daar niets aan veranderen De rnen- schen nvenen veelal dat alles met geld te krijgen is ja zij schatten hetzelfde hooger dan liefde, achting, goede overeenkomst en vrede, zelfs hoven de eerlijkheid, den goeden naam en de deugd Velen hebben die vaische meening duur bekocht, maar heel weinig zijn er door ver anderd 't Is niet zeker, sprak Karei aarzelend, dat juffer Dora het alzoo meent 'Zij zou ten andere rijk genoeg zijn, om te kunnen trou wen met den man die haar bevalt, al ware hij arm Wel ja, Karei, voorzeker, meende de moeder, ongelukkiglijk ziet men zulke hu welijken meestal slechts in de romans. Daarbij, mijn goede jongen, laat ons nu eens veronderstellen dat die juffer alzoo oordeelt denkt gij dat haar vader in hare zienswijze zou deeien Karei haalde moedeloos de schouders op. Welnu, broeder, sprak Maria, Iaat u niet ontmoedigen Wij zullen trachten te weten hoe de zaken staan. Juffer Dora.heeft ons tot hiertoe vele bewijzdn harer verkleef de toegenegenheid gegeven Te uwen op zichte heeft zij zich altijd zeer welwillend getoond, maar wij weten niet wat er in 'laar hert omgaat. Nochtans meen ik u te nogen verzekeren dat zij rechtzinnig en fijngevoelig is, zoodat zij u voorzeker, in dien moeder of ik over die zaak voorzichtig spraken, niet lang zou willen in onzekerheid laten. Ik hoop toch dat de gevoelens, welke gij voor haar ondervindt, nog niet diep ge noeg wortel geschoten hebben in uw hert, om ernstig uwe rust en uw levensgeluk te bedreigen. Gij hebt gelijk, goede Maria, sprak de moeder haastig, dat is zeerwel gesproken, wij zullen alzoo trachten te wete te komen hoe de zaken staan. Juffer Dora zal zulks niet kwalijk nemen, en bescheiden genoeg zijn, om er aan niemand over te spreken. Maar, Karei, gij van uwen kant zoudt ons moeten beloven, bijaldien die uitval niet aan uwe verwachting beantwoordt, dat gij al uwe sterkmoedigheid zult gebruiken, om die neiging te overwinnen. Ja. moeder, ja, zuster, sprak de jonge ling, met dankbaren blik, doet eens wat mogelijk is om mij uit de onzekerheid te redden. En welk nieuws gij mij ook mrget aanbrengen, ik geef u de vaste verzekering, dat ik sterk zijn zal en mij zeiven overwin nen.... maar sochtans... (vervolgt.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1912 | | pagina 1