NIETS BUITEJMflDSCH RIEUOJS. NIEUWS UIT BEIiGIE. B" SANSEN DEGORTE Kindewijtuigen. M De Zon-eklips van 17 April. De Vlaamsche Beweging. De Kiezingen van 2" Juni. Uit Merckem. Nog de Katholieke Jonge Wacht. Vijf zichten op den Zon-eklips van Woensdag. :- A POT H E EK - D ROGERIJ A. KESTELIJN, Gasthuisstraat, 35, POPERINGHE. Wetensweerdigheden. Op Zondag 21 April, Een allerbesten BILJARD Feesten en Vermakelijkheden. IN DEN BAZAR Handboogliefhebbers HOPPE. Stoovs eii Gordijnen ALLE VlSCHTLIfi BURGERSTANDEN VAN BR00D- SUIKERBAKKERIJ Verloren. Men vraagt Agent CANELE-COUTURE, Abeele. ken van het noorden losgeraken en naar die plaats drijven. Die ijsklompen zijn reusach tig groot. Er zijn er van 100 meters hoogte. Welk sch'p zou kunnen weerstaan aan den schok van zulk een ijsberg De ijsbank waarop de Titanic nu bot ste, was 150 kim. lang. De slachtoffers. Volgens verklaringen der White Star Line Maatschappij zijn er juist 1368 slacht offers, en 868 geredden: 075 passagiers en 193 koppen der bemanning. Aan boord was een Luikenaar, M. Georges Krins, orkest meester van de Titanic en die voor de eerste keer meereisde. Op het zinkende schip moet de grootste tucht hebben geheerscht, want de geredden zijn meest vrouwen, en van de mannen zijn de meesten getrouwd. De miljoennairs aan boord. Tusschen de salon-passagiers der Tila- nic waren er veel wier namen aan beide zijden van den oceaan even bekend waren Een Engelsch statistieker meent dat de groote geldbezitters die te Southampton inscheepten, te samen zeker 1 miljard 250 miljoen fortuin vertegenwoordigden. Allen zijn niet vergaan, maar onder de omgekomene zijn Kolonel Astor, 750 mil joen rijk, onlangs met zijne tweede vrouw getrouwd, eene zeer jonge dame, met wie hijnu.naeene huwelijksreis in Egypte en het Verre Oosten, naar Amerika terugkeer de. Mev. Astor, is nu als weduwe te New York ontscheept. Mee vergaan in de diepten van den oceaan Majoor Archibald W. Butt, aide de camp van president Taft, die met eene boodschap van het Amerikaansche Staatshoofd naar den Paus was geweest en den zegen van Pius X voor president Taft ontvangen had. Verscheidene andere miljoennairs waren nog aan boord maar de namen der geredden zijn nu nog niet juist gekend. Eene stomme ijsbank heeft al die miljoen nairs mee in da diepte der zee begraven en dit drijvend paleis op enkele uren ten onder gang gebracht. Kapitein Smith. Kapitein Smith deed zijne laatste over vaart van den Atlantischen Oceaan. De White Star Line» Maatschappij waarvan hij sedert lang de getrouwe dienaar was, had hem den Titanic toevertrouwd voor de eerste overvaart, zulks als blijk van genegenheid. De ontroering te Londen. Te Londen zijn de telegrafisten maandag nacht op hunnen post gebleven, in de hoop van nieuws te ontvangen van de schepen die op de noodseinei! van de Titanic ter-hu ip gevaren waren. Aan de bureelen der White Star Line te Londen en te Southampton hebben er hartroerende tooneelen plaats gehad. Te Londen bestormde eene talrijke menigte weenende en klagende dff bureelen der zee vaartmaatschappij en overstelpte de bedien den met vragen. Deze konden hijna niets meedeelen, want er waren ten hoogste een honderdtal namen van overlevenden getele grafeerd. Te Southampton was de droefheid hart verscheurend. De 607 koppen bemanning, die omgekomen zijn, woonden in die stad, van waar zij afkomstig zijn en waar zij we duwen en weezen achterlaten. De lading der Titanic Onder stoffelijk opzicht is deze ramp ook de grootste die ooit gebeurde De lading van het schip begreep onder andere 30,000 ton cao'utchouc en eene hoe veelheid thee; er zouden ook voor een aan zienlijke som diamanten aan boord zijn. Het reisgoed der passagiers beliep ook een groote weerde. Men verzekert dat er een kasje ju- weelen van'drie miljoen frank weerde, toe- behoorende aan eene amerikaansche dame, aan boord was. De Titanic zelf kost 50 miljoen frank en zijne lading was geschat op 571)2 miljoen. De plaats der ramp. Men heeft de juiste plaats kunnen vinden waar de Titanic gezonken is. De Canadees- sche experten bevestigen dat het schip gezonken is op eene diepte van 2 mijlen tusschen Sable-I.Jland Nieuw Schotland) en de Kaap-Race (New-FoundlandVan de lading der Titanic zal dus niels kunnen gered worden. Officieele Cijfers. Volgens de laatste officieele berichten zijn er op 325 passagiers van eerste 202 gered, en op de 285 van tweede klas, slechts 114; Een wijze maatregel. De zeevaartmaatschappijen van het noor den Atlantischen Oceaan hebben besloten, ten gevolge .van den geweldigen ijsgang, dat van nu af de reizen in Noord-Amerika zullen gedaan worden langs de meest zuide lijke vaarbaan, die men in den zomer volgt. Ontoereikenheid der reddingsmiddelen Men vraagt zich af hoe, op zulk een schip, er slechts zoo weinig reddingsbooten waren Het schip had 16 reddingsbooten mede 't geen, volgens de wet genoeg was, maar toen die wet gemaakt werd dacht men nooit dat zulke groote schepen gingen gemaakt worden. Er was plaats voor 48 reddings booten, maar daar men dacht dat het schip onmogelijk kon vergaan, had men het on- noodig geoordeeld er zooveel mede te nemen. Op ieder boot konnen 54 personenhad men de 48 booten medegenomen, men had kun nen 2582 personen redden, dus meer dan er op het schip wareD. De groote zeerampen. De ramp van de Titanic is de grootste, die ooit gebeurd is. Het getal slachtoffers overtreft ver dit van het fransch schip General Slocum dat den 16 juni 1904 in de East-River, te New-York. vergaan is met meer dan 1000 personen. De voornaam ste i-ampen sedert 1895 zijn deze van de Reina Regente een spaanschen kruiser, in 1895 gezonken met 401 slachtoffers; de Elbe door eene aanvaring in den grond geboord in 1895 in de Noordzee met 252 personen de Salier in 1896 gezonken op de spaansche kust met 280 slachtoffers; de Kuan-Ring japaansch schip dat in 1896 ontplofte te Ivinchan en 500 slachtof fers maakte; de General Chanzy die met 130 man verging in 1910 in <te middelland- sche Zee, nabij het Majorka eiland in 1911 botste de engelsche paketboot Utopia varende van Napels naar New-York, nabij Gibraltar, ep den kruiser Anson meer dan 570 personen vonden den dood in de golven. Op de plaats der ramp werd den 4 juli IS98 het fransch schip "Bourgogne» in twee gesneden door het engelsch schip Cromar- i h vshire». Meer dan 500 personen vet dron ken. Verdwenen families. Aan boord van de Titan c bevond zicli ie rijke familie Alison, bestaande uit acht personen. Van heel de familie werd alleen het jongste kind Alison niet zijne voedster ered. Men beweert dat gansch de familie zich opgeofferd heeft om hel kind te redden, opdat de naam der familie zou kunnem voorl bpstaan. Eene andere familie, bestaande uit elf per sonen, vader, moeder en negen kinderen, die van St-Petersburg naar New-York vaar de, is eveneens omgekomen. Het juiste getal. Wat de gereddeschipbreukelingen betreft, men weet niet hoeveel juist er zijn. Zeker» zoogezegde officieele telegrams deelden mee, de eenen dat er 674 zijn, de anderen 868. De laatste berichten spreken van 800 gered den. Er zouden dus ten minste 1400 slacht offers zijn. De Titanic was tweemaal gewaarschuwd. Kapitein Smith had door twee schepen perdraadloozen telegram verwittigd geweest van de nabijheid der ijsbanken. Hoe is het d/tn mogelijk dat de Titanic nog met volle geweld op de ijsbank botste? De Titanic wilde een record van snel heid vaststellen en volgde eene vaarbaan veel te ver in het Noorden. De kapitein dacht dat men de ijsbanken in tijds zou be merkt hebben. De grootste stoombooten. Ziehier de lijst der grootste overzeesche stoombooten van de wereld Gigantic van de While Star. 50.000 ton Aquita- nia Cunard, 50,000 ton Imperator Hamburg-America. 50,000 ton; Titanic White Star, 46.328 ton Olympic Whi te Star, 45,000 ton Mauritania Cunard 31,938 ton »Lusitania», Cunard, 31,55o ton. De Gigantic de Aquitania en de Imperator zijn nog niet in dienst. Zij zijn nog in bouw. Waren er belgen aan boord Er werd gemeld dat er een twintigtal belgische landverhuizers, allen afkomstig van Swevezeele en Denderhauten. zouden aan boord geweest zijn van de Titanic». Dit nieuws is nu bevestigt, doch tot nu toe weet men niet ff de Belgen vprgaan zijn. Een telegram uit Londen te Brussel toe gekomen geeft vier namen van geredden en zegt dat de lijst nog onvolledig is. Te Denderhautem waar het Zondag ker mis moest zijn, is deze uitgesteld. Woensdag middag heeft men alhier de zon-eklips zeer goed kunnen waarnemen die rond 11 ure 20 aanvang nam. Het weder was bijzonder helder en aan den hemel dreef geen wolkje. De schaduw der maan klom zijdewaarts over de zonneschijf en kwam haar ten laatste voor de vier vijfden bedek ken, wat oorzaak- was dat een zonderlin koperkleurig licht over de aarde werd ge worpen en de schaduwen van gebouwen en boomen zeer zwart werden. Het was een eigenaardig schouwspel, dat op velen zijnen invloed deed gevoelen. Ook stonden overal tal nieuwsgierigen op straat of aan deur en vensiers en staarden door donkere brilgla zen, stukjes zwartgemaakt glas. enz., de lucht in, waar zij de zon in de gedaante van eene sikkel konden waarnemen, alsook de ronde schaduw der maan, die haren loop over de zonneschijf traagzaam voortzette, en dezelve rond een ure 30 gansch verliet Kwart voor 1 ure zag men nog een ander verschijnseleen licht wolkje als een nevel kwam naar de zon toe en kreeg in hare on middellijke nabijheid menigvuldige zeer oog steelende kleuren daarna omhulde deze ne vel de zon met een gulden en purperen gloed en verdween dan in de richting van het westen. De verkoeling'der luchtgesteltenis was het merkwaardigste verschijnseldeze was in derdaad aanzienlijk en de in de zon hangen de thermometer die om 11 ure 15° aanwees zakte ten 12 ure 14 tot 12°5 om daarna on midellijk tot boven 14° te klimmen. Daarmede is de zon-eklips nu afgeloopen Wie nog een dergelijk schouwspel wil zien zal moeten wachten tot in het jaar 1999. In den sterrekundige waarnemingsposten in de Provinciën Henegouw. Namen, Lu" en Limburg waren alle maatregelen gono men om de eklips nauwkeurig te volgen. Te RaDce was ten 12 ure 13 de zonsverduiste ring bijna volledig de lucht was zeer don ker en men kon de planeet Venus op eenigen afstand van de zon opmerken. I'en 12 ure 14 kon men de ringvormige eklips een oogen- blik waarnemen. De dieren schenen zich weinig of zelfs in het geheel niet om het hemelverschijnsel te bekommeren. Te Namen was de eklips ook ringvormi en zag men levendige klaarten rond de zwarte schijf, die de zon gansch overdekte. De E. P. Willaert van Brussel heeft op 100 meters film 9000 afdrukken gansch de zoneklips geciDematografeerd. Een gevolg van den eklips was, dat vele personen, die onvoorzichtig genoeg waren geweest de zon-eklips met het bloote oog aan te staren, in den namiddag bijna niet zagen. Bij de eene waren het al sterren die ronddansten op de voorwerpen die zij beza gen anderen onderscheidden geen kleuren; voor anderen scheen alles met eene gelijke geele tint bedekt. Het gevaar had nochtans in de bladen voorspeld geweest Dat zij het onthouden voor den aanstaan den heer 11 Hei schijnt dat liefhebbers van goeden file over van vreugde zijn sedert zij chico der Trappisten gebruiken van Vin Silly. Dépöt bij Delhaizegebr. Moncarey-Sansen rei Crombeke. I)e voordracht - en Liederavond die hier heden Zondag zal ge geven Worden door eenige Vlaamsche Vrienden van Poperinghe, in de zaal van M. Eeuwaert, zal stipt ten 5 1)2 ure begin nen. is meer aan te bevelen tegen Bloedsgebrek. Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting en alle Ziekten door overlast veroorzaakt, dan de VERSTERKENDE PILLEN. Prijs 3,00 fr. de doos van 100. Algemeen dépöt: Apotheek, A. MONTEYNE, O I» V O L Ci E It II. 1VOTR EDAIIE, Groote Markt, 18. POPERINGHE. In Marokko zijn de inlandsche troepen in opstand gekomen. Verscheidene Europea nen zouden vermoord zijn., Te Wasquehal liet het 14 jarig meisje, Marie Desqiuen, zich van het hennenhok, lang strooi in de schuur glijden. Het no >d- li t wilde dat het meisje op eene vork viel waarvan een der tanden haar dertig centi meters diep in liet lichaam drong. Het meisje stond op, trok het staal uit de wonde ei viel bewusteloos neder. Korts daarna stierf zij. Cliicorci Van Tieghem - Dupont, is zeer spaarzaam in 't gebruik. De ex-inaire van Houplines, die als goede socialist, vertrokken was met de kas, komt in Amerika aangehouden te worden. Te Harrington, Staat van New-York Jersey, is eene kerk ingestgrt. Meer dan 300 personen werden onder de puinen bedolven Er zijn verscheidene dooden. In China zal het nieuwe r-'pubiiekein- sche Parlement in October geopend worden. In Noorwegen heeft verleden week een geweldige sneeuwstorm gewoed, zoodat alle treinen en stoombooten groote vertra ging ondergingen. Een sneltrein is in de statie van Creil in botsing gekomen met een koopwarentrein. Twee wagons van dezen laatste werden ver brijzeld. Er zijn geen slachtoffers. De stakingsbeweging onder de haven werklieden te Hamburh breidt zich uit. In Portugal hebben republiekeinen eene processie aangevallen en twee bommen doen springen. Er zijn vijf dooden en een dertigtal gekwetsten. Sedert den val van het koningrijk plegen de framassons onge stoord en ongestraft de grootste misdaden Het collegie der Paters van Scheut, in Oost-Mongoliën, is de prooi der vlammen geworden. Het werd over 8 jaar gebouwd M. Henri Brisson, voorzitter van de Fransche Kamer, is zondag morgend, ten 10 ure overleden. In de koolmijnstreek van Lena, Rusland, waar sinds eene maand eene werk .staking uitgebroken is, zijn de gemoederen nog zeer opgewonden. De troepen zijn ver plicht geweest op de werkstakers te schie ten. Er zijn 107 dooden en 80 gekwetsten Goc<l eten, wel verteren goed slapen geeft ons de Theobroma. Beproeft en gij zult ook overtuigd zijn Te Poperinghe apotheek MONTEYNE, op volger: H. NOTREDAME apotheek A. KES TELYN te Yperen apotheek L1B0TTE. De Oorlog. De Turken melden dat de Italianen in een gevecht op 5 April 150 mannen verloren. Een legioen van honderd vrouwen, gewa pend en te peerd, is uit Soudan in Tripolita nie aangekomen om de Italianen te beveelt ten Het Italiaansch leger in Tripolitanie zou ontmoedigd zijn en vragen om naar Italië terug te keeren. Men zegt dat vijf europeesche mogendhe den zullen tusschenkomen om vrede te krij gen. De aanduiding der katholieke kandida ten voor de aanstaande Senaat - en Ka merkiezingen. Da stemming dert afgeveerdigden van de Katholieke Vereeniging van het arron dissentent Yper voor de wetgevende kiezing van 2 juni aanstaande, gaf den volgenden uitslag Voor den Senaat786 geldige stemmen M. Fraeys de Venbeke bekomt 454stemmen tegenover 331 stemmen aan M. Bruneel de Montpellier 11 nietige. Voor de Kamers waren vier lijsten voor gesteld. Stemmers 796 geldige stemmen 745. le Lijst 168 2e lijst 386 3e lijst 106 46 lijst 73 stemmen. •De oude lijst wordt herkozen. Werkelijk kandidaten MM. Colaert,, van Merris Begerem. Plaatsvervangers MM. Thevelin Brutsaert en D'Hondt. en Eivan waar op eens dat gerucht Dat hel en schel galmt in de lucht En onze ruste stoort gewis Als of 't de laatste ure is, Dat met getier, gezang, gefluit Lokt den mensch ten huize uit??? Ach 't Is Reninghe's jonge wacht Die door Merckem trekt, en met kracht Hun schoone lied doet schallen Over Merckems doode vallen Wat eer en roem voor 't dorp zoo klein Dat nauwelijks op de kaart kan zijn Te leveren één troep zoo sterk Voor 't edel katholieke werk Met zestig mannen onbevreesd Gaan, verbroedrend naar Staden's feest Vrij en opgeruimd van zinnen Getuigen dat ze 't land beminnen Wat felle deugd, wat kloeke moed, Bezielt dat fiere jonge bloed Merckem 1 gij zijt te beklagen Dat gij tegen d'onweersvlagen Veroorzaakt door den kartellist Niets stellen kunt tegen zijn list, Tegen laster, logen, bedrog, Eerroof, godsdiensthaat en meer nog. Waar blijft de katholieke wacht Door de jongelui zóó verwacht??? Vrienden, hoogst tijd is 't op te staan Om aanstonds ten strijde te gaan. Harop Merckem harop harop Hijscht 't reine vaandel hoog ten top Als Reninghe op 't goede veld Zestig dappere goede jongens telt Moet Merckem er zonder tellen Honderd zestig kunnen stellen. Dus leiders stelt u rap aan 't hoofd Eer 't ijzer van hitte is beroofd Slaapt toch op uw' lauweren niet Bedrogen wordt hij... die niet ziet... tieburoel berusten drie aaneengebonden sleutels, vrijdag op de markt gevonden. Bij de YVe René Vanderbeke, in 't Hoekje, bij de Statie berust een rol ijzerdraad sedert icln date achtergelaten. Sommige Agenten van concur reen ndc Maatschappijen, bij ondervinding wetend hoe hoog de Ver zekering s-m aai schappij ANTVERPIA, me1 reden bij het publiek ge prezen is, doen zich doorgaan als agen ten dezer maatschappij om gemakkelijker deuwe zaken bij te winnen. De maatschappij houdt er aan het pu bliek te doen kennen dat voor Poperinghe enkel de volgende personen agenten zijn: Frans C0UTTENIER, Duinkerkstraat, 48, Arthur SAMYN, bij de Statie, 156, Camille BATTHEU, Crornbekestraat, 43, Alois GRUWIER, Yperstraat. De Maatschappij ANTVERPIA is de oudste en d>' sterkste levensverzekerings maatschappij Zij werkt niet een kapitaal van vijf miljoen franks, (gansch volstort en bez'l een reserve van zeven-en half mil joen franks. NOTA Di f ige persoon vordt gevraagd voor Poperinghe om agentschap over te ne men. Schrijven: Bureel Antverpia, Yper. Stadsnieuws. - Onzen Kongo. Op Zondag 21 April, te 7 uur 's avonds, zal in de zaal van den Katholieken Kring eene voordracht over Kongoland, met lichtbeelden gegeven wor den, door den YVeleerw. Pater Jul. Van Heede. S. J. Missionaris in Kongoland, ten behoeve der Gertnanavereeniging voor jonge meisjes. 't Ware te hopen dat de liefdadige Pope- inghenaars, die al het nut de dezer vereeni ging inzien, deze voordracht wel zouden bij wonen. Kaarten van 3 fr. fr. en 1 fr. zullen Zondag avond nog in den Katholieken Kring te verkrijgen zijn. - De aanbesteding voor het verplaatsen van den Kalyarieberg bij St Jans kerk te Poperinghe, had maandag plaats in eene vergadering der heeren Kerkmeesters van St Jan. Het bestek bedroeg 1200 fr. Hebben aangebodenLaconte Camille 1350 fr.; Verhaeghe Leopold 1380 fr. Het werk is nog niet toegewezen. - Aan wie behoort hel In het poli- Overtredingen. Voor kiekens te koopen buiten de markt, werden Vrijdag verscheidene personen in overtreding geno men. Om te rijden zonder licht werd Zondag avond tegen verscheidene velorijders proces opgemaakt. Branden De landbouwer Charles Huyghe, wonend langs de Westvleteivn- kalstede, omtrent bij de herberg »St Joseph- was dinsdag morgen aan 't werk op 't land rond zijn hofstedeken, toen hij rond 10 ure groote rookwolken uit zijne hoppekeet en bakkot zag stijgenVerschrikt liep de man huiswaarts en sprong in het bakkotzijne vrouw zat er vuur te maken en wist nog niet welk gevaar haar bedreigde. Van aan doening kon de man niet spreken hij trok zijne vrouw naar buiten en 't was slechts toen dat deze ontwaarde dat geheel het strooien dak in laie vlam stond. Geburen hadden alras de vlammen opgemerkt en liepen spoedig ter hulp. Vreezend dat het vuur zich aan de nabijgelegen stallingen en woonhuis had kunnen mededeelen, werd naar stad om hulpgekoinen en weldra klopt» de brandklok. De gebeurs immer, die met moed te werke gingen, konnen de vlamme uitdooven en het gevaar afwijken zoodat men de hulp der pompiers niet meer noodig had toen d-eze ter plaatse kwamen. Het afgebrand gebouw was verzekerd voor 300 fr en de schade van verbrande aardappels graan, enz. moet omtrent dezelfde som be dragen. Een begin van brand onistond zondag avond rond 8 ure ter herberg »De Walvisch hij Elie Muyllaert. De brand ontstond door het openbersten der looden buis aan den gaz compteur maar men kon spoedig de vlam men uitdooven. In de bosschen bij St Joseph ontwaarde men zondag avond ook opstijgende vlammen Geburen liepen er naartoe maar 't was een mierenhoop die een voorbijganger moest in brand gestoken hebben. De vlammen deel den zich niet verder mede. Een begin van scbouwbrand ontstond bij Henri Vanspranghe, Veurnstraat, maandag binst het noenuur De inwoners konnen sef fens de brand uitdooven. Tusschen twee wagons. In de sla tie is men bezig met de oude helling af te steken en donderdag morgen had men twee wagons geladen met aarde. Om de wagons gemakkelijker te kunnen wegduwen hadden de 'werklieden ze aan elkaar gebonden opdat de eerste, eens aan den gang, den tweeden met een schok zou in beweging brengen Het ging zoo, maar, de werkman Auguste Logie, die tusschen de wagons aan 't ste ken was, werd door den toeloopenden wa gon gevat en de rechterschouder plat ge drukt. Men bracht de man huiswaarts. Hij had de schouder ontwricht en kloeg van in wendige pijn. Men denkt toch dat hij met 14 dagen rust zal van afkomen. De Maatschappij Roeijsche-Bar baristen zal alhier Maandag dezer week een vriendenfeestje geven ter eere van negen Leden die sedert minstens 25 jaar werkend lid zijn der maatschappij. Die heeren zijn Alleweireld Jules, Boudry Camille, Bra bandts Sylvestre, Hespeel Auguste, Houwen Jules, Labaero Achille, Lobeau Jules, Melis Leopold en Verlie Charles. Om 2 1)2 ure, bij M Emile Lobeau ont vangst der helden van het feest en overhan diging Van gedenkteekens en diplomas daarna optocht door stad en wandeling s avonds groot dansfeest in 't Lokaal Eereleeken. Het burgerkruis van 1 klas is verleend aan M. René Devos, schepen van stad, voor 35 jaar bestuurlijk ambt in gemeenteraad, godshuizen en hoppeschaal Aan M. Devos onze beste gelukwenschen uitengewone schoone keus van alle schoe non en aan alle Prijzen voor Plechtige Communie, Zomerseizoen, enz. Oud Huis BE RAT - BREMAULT. Gouden Schoen, Nr5ö Veurne-siraat, Poperinghe. Iteiiiiighelst.— Inbraak in de Kerk In den nacht van donderdag tot vrijdag- zijn stoutmoedige, en tot nu toe nog onbe kende dieven in de kerk gedrongen. Na eerst langs de achterdeur getracht hebbei binnen te geraken zijn zij naar de voordeur gegaan die ook niet begaf. Dan hebben zij met een dijsselboom genomen van een wa gen der Kinders Durein, een der baren van een sakristie-venster ingestuikt, eene ruit uitgeslagen en langs daar de sakristie bin nengedrongen. I)aar hebben zij de zegepen ningen ep het drinkgeld der misdienaars geroofd. De brandkoffer is ongedeerd geble ven. De dijssejboom wierd vrijdqg morgen op 't kerkhof gevonden. Zij hebben ook wat taarsen aansteken om hun werk te ver- ichten. Dan hebben zij gepoogd langs de sakristiedeur naar de kerk te gaan, doelt vruchteloos. Zij zijn op hunne slappen moe ten terugkeeren en zijn dan langs het ven ster boven de doopvont binnengegaan in de kerk. Zij hebben eenige offerblokken open gebroken doch hebben er gelukkiglijk njet veel in gevonden. De dieven zijn dan langs 't portaal door de groote kerkdeur, wier slot zij hebben doen begeven, buitengegaan. De gendarmen van Locre kwamen ter plaats en hebben het eerste onderzoek daan. Wuiou. OnderscheidingMet genoegen vernemen wij dat M.Emiel Butaye, Gemeenteonderwijzer en gezworen landme ter, nu te Gent 'met onderscheiding zijn examen onderstaan heeft als Professor in Handenarbeid. Nuttige verbeteringen.Binnen kort komt er hier een tweeden heer Onderpas tor, een vierden Onderwijzer en in de kerk een schoonen nieuwen Orgel. 't Was alle drie dood noodig. Godsdienst en Onderwijs zullen er merkelijk meê winnen. Dan zal Mter Knudde heel in 't bijzonder goed hand er kunnen op houden om onze Het begin van den eklips. 2. De sikkel bij het aankomen. 3. Toen de eklips ten volste was. 4.?De tegenovergestelde sikkel bij het weggaan. 5. Het einde van den eklips. j.V' ten gronde en is dé MV jongens deugdelijk fransch aan te leeren. Ook de andere klassen die waarlijk over bevolkt zijn, zullen beter werk kunnen verrichten Bravo! Geestelijk en Wereldlijk bestuur an Watuu. l'roveii. Erge val. Jerome Devos was vrijdag bezig met draad spannen in een hoppeveld, toen de draad sproDg waarop de ladder rustte. De man viel moest huiswaaris gedregen worden. Hij aan de beterhand. ISotiNhi-ngge. De herinnerings- medahev&n 1870 - 1871 is v erleend aan den Heer Ridder A. de Longrée. Crombeke. Mcld.ensweerdig Dinsdag op den jaarlijkschen veeprijskamp te Kemmel gehouden heeft de landbouwer Camille Lveslelyn, van Crombeke, eenen ge- primeerden stier verkocht vror de som van 1000 fr. Het prachtige beest werd aange kocht door M. Benoit Pattyn, van Komen, voor rekening van het veesyndikaat die stad. 'ftlercltem. Overedcn. Verleden Zondag speelden er eenige knaapjes bij 't nieuw kerkhof Op ei ns kwamen er twee velorijders in volle vlucht af gevolgd door een derde.... Ongelukkiglijk hadden de kleine bengels dezen niet bemerkt, en Char les Deman, pas vier jaar oud, wierd omver gereden. De lieer Constant Devos die alles zag gebeuren, liep ter plaats en bracht 't weenende knaapje naar huis. Men besia- iigde dat het een been gebroken en de bo- venste lip gescheurd was. Te Komen aan de Kruiseecke is de bakkerij van M. Ed. Dubois, donderdag door brand vernield. Schade 27,000 fr. In Antwerpen werd een ju weel winkel geplunderd woensdag nacht en voor 60,000 frank ontstolen. Te Thielt zijn drié zwartgemaakte mannen bij een ouderling binnengebroken en zijn vertrokken met 1200 frank. Te Boesinghe werd zaterdag nacht in gebroken in de kerk en de offerblokken geledigd. Te Nieucapelle heeft men het lijk gevonden van den Gljarigen Louis Amelo'ot die in de gracht gesukkeld en verdronken was. Te Dixmude zijn ook dieven in de kerk gedrongen en ledigden er de offerblokken. In de sakrisiij gerochten zij niet binnen. De niruu e puMi/.cgeU. Maan lag heeft men de nieuwe postzegels van een. vijf en tien centiemen te koop gesteld. Deze laatste alleen draagt de beeldenis van den koning, gezien op de drie vierden, en herinnert eenigs- zins het beeld met epauletten van Leo pold II. Kracht-ms de internationale post- conventie is hij rood, doch wat bleeker dan de zegels van liet oud model. De postzegel van vijf centiemen is groen en stelt een bel- gischen leeuw voor die \an een centiem is oranjekleurig in plaats van grijs, lijk de oude. Hij vormt eene soort van omlijsting met in 't midden eene groote 1 en daarne vens eene kleine O. Go eerste paraplui's konden niet gesloten worden. Het sluitings systeem werd eerst op het einde der 18c eeuw toegepast. De eerste paraplui's waren van groote af metingen, men kon er niet mee wandelen. In oude lijden was het aan debarbiers verboden te spreken terwijl zij hunne kalan ten schoren. SPORT. Football. De match Bruooe-Brussel werd door Brussel ge wonnen met 4-1. In 2" Afdeelino won de F. C. Rousselaere te Ronse op de F. C. met 1-0. De beide clubs van Rousselaere staan nu aan 't hoofd met gelijk getal punten. Te Armentières speelde de F. C. Poperinghe Zon dag een drawn 4-4. In de half-time vervangde de R. C. Armentières vier van hun mannen. Poperinghe verdiende te winnen. Te Poperinqhe. Heden Zondag algemeen entrai- nement voor de twee elftallen. Alle spelers worden verzocht te komen. werkster, beide te Poperinghe.13. Gombert Emeric, 47 jaar, schoenmaker met Carolina Baelen, 46 jaar, kantwerkster, beide te Poperinghe. Watou, van 21 Maart tot 11 April. Geboorten.Quaghebeur Valere.Tlieeten Clara. Swertvaegher René. Deprez Simona. Demol Georges. Lanoo Bertha. Deprez Leon. Firey André.Swynghedauw Maria.Camerlynck Marcel. Vaneecke Anaïse. Overlijdens.—Swertvaegher René, 4 dagen.Ver meulen Blanche, 17 dagen.Vuylsteker Xavier, 76 jaar en 10 maanden. Huweliiksbeloften.Remi Vandroemme met Phi- lomene Wils, beide te Watou.Charles Vandénberghe te Watou met Hortense Regheere te Crombeke. Lucien Deschuytter te Watou met Gabriel Plaete te Boeschepe. Camille De Baene te Poperinghe met Zoë Pety te Watou.—Gustave Beddeleem te Poper n- ghe met Julienne Vanhamme te Watou. Alfons Her man te Elverdinghe met Marina Merlevede te Watou. Camille Six te Westvleteren met Bertha Van Ren- terghem te Watou. EERSTEN TAP 1 B li den Werk mail, bij Auguste Vandecastecle Westvl.-kals. HER R ER GKE H AUSSEN 2 In Oiiiub'iiM Wandeling, bij Jules Hauspie, Westoutre-kalsiede. \n nouveau i'iissage, bij Ferdinand Clabau, Statie-plein. Zware Geit te verb. geg. door G. Theeten. -I A11 Faubourg, bij Richard Ciabau, Doornstraat, Geit te verhollen. 5 lil ilen Itrabunl, bij Jéremie Quaghebeur, Brabanthoek, Schoon Schaap te verhollen, li In fle Galge.siraal, bij Achille Pyck, Yperkal$iede, J In den Fezani, bij J. Couwet, Veurnestraat, H In den lileinop, bij Maurice D'Alleine, Crornbekestraat. Velo te verhollen, O In Canada, bij C. Yeniere, Proven. Groote Mastklemming, 14> In don ISoMseboom, bij Ch. Vandromme, Ouderdom-kalsiede. is nu ten dienste der liefhebbers, ter herberg A la Cour de Flandre bij Daniel De- marey, statie plein Poperinghe. De talrijke goede liefhebbers en kenners die in deze dagen den nieuwen biljard be proefden moesten b-skennen dat de billen geheel lichten gemakkelijk loopen, kortom dat de biljard gemaakt is om de moeilijkste te bevredigen. Liefhebbers ga en beproeft het eens De Programmen of kaarten van Fees ten ten Bureele van »De Poperingiienaar» gedrukt, worden gratis hier ingelascht. GAAIBOLLINGEN. Crombeke, Op Zondag 21 April, ter herberg De Hooge Zaag, bij Dés. Wylleman, 100 Fr. Prijzen Crombeke. Op Donderdag 16 Mei, (O. H; Hemelvaart) gegeven door de Ware Vrienden, in hun lokaal de Voorstad, bij de Wed Charles Regheere. 40 Fr. Prijzen, Crombeke. Op Zondag 19 Mei, gege ven door de Maatschappij Vlaanderen den Leeuw, ter herberg Het Lekkertje, bij Dé» siré Deschrevel.40 Fr. Prijzen- bij Wielrijden. Van Houwaert Zondag eene Te Gosselies won koers van 100 km. Vliegen. Het 144° slachtoffer der vliegkunst is de belg Verrept, die Woensdag fe Cbateaufort doodgevallen is. Men zegt dat Verrept zich zou gezelfmoord heb ben omdat hij in ruzie gelegen had met zijne min nares I De sukkelaar I pene vrouw vliegt oyER het Kanaal. Eene ame rikaansche luchtviiegster, mejuffer Quimby, heeft hlnsdag morgend het kanaal overgevlogen. (Ie w in*»' SpiID'Hiar'l»pijlen zijn l«* verkrijg»*!) In »l»'ii Itnzm*, hij üanscn U«*coi*le, Poperinghe. AALST, 16 April. Handel vastbeschikbare waar 222 - 225 fr.; aanstaande gewas 125 - 127 '/a fr, BRUSSEL, 17 April. Markt prijshoudend, doch met weinig verhandelingen. Aalst, beschikbare waar 220 fr.; aanstaande gewas 122 '/s -125 fr.; Poperinghe, beschikbare waar 205-210 tr.; op levering Juni - Juli 215 fr.; nieuw gewas, 120 - 125 fr. POPERINGHE, 19 April. Markt kalm. Nieuw gewas 117 '/s -120 fr. Niet veel zaken verhandeld. Bijzondere schoone en groote keus van Meiels POPERINGHE, van 14 tot 21 April. Geboorten. 89. Maria Popelier, d. v. Charles en Emma Debyser. 91. Bertha Boone, d. v. Joseph en Elisa Vanden Bussche.92. Paul Techel, z. v. Theophile en Irma Vaneenooghe. 93. Roger Van- droinme, z. v. Remi en Louisa Bergmam. Overlijdens. —55. Vandenhaute Celestine, 86 jaar, kloosterlinge, Boeschepestraat. 56. Liefooghe An- gèle, 30 jaar, huishoudster, echtgenoote van René Maerlen, wijk J. 57. Bu aye Charles, 74 jaar, land gebruiker, echtgenoot van Philomène Laconte, wijk L. Huwelijksbelofte. Achille Top. werkman met Zoë Boeraeve, werkvrouw, beide te Poperinghe. Huwelijken. 11. De Baene, Remi, 29 jaar, land bouwer met Rachel Merlevede, 23 jaar, zonder beroep, beide te Poperinghe.12. Dejonghe "Bernard, 27 jaar, landwerker met Vitse Rachel, 19 jaar, land- over Ie nemen, uit oorzaak van vrijwillig vcrlrek. Goed geklant. Prijs overeen te komen. Zich te wenden tot M. Slove, bakker, Hond- sctiote, Noord-Frankrijk. Damen Uurwerk, op de plaats te Crombeke. Tegen goede belooning ten bureele dezer terug te brengen. Leerjongen om den kleermakersstiel te lee ren wordt gevraagd bij Joseph Dtimon, Priesterstraat, 15, Poperinghe. Bekwame schilders en tapitsiers worden gevraagd bij De Russchere-Van Hecke, Wostende.Goed loon. meerde kleermaker, vraagt aan stonds jong'-n kunnende broek maken. Schrijven Alfons Marey, Oostvleteren. en vraagt bij Ildephonse Vandecasteele, schoenen-fabrikant te Bergen (noord),

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1912 | | pagina 2