El OiSTREKESI FEEBIE WRAAK EN LIEFDE verschijnende den Zaterdag namiddag. HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD ÏOÖB Koopt uwe MEUBELS, Stoelen, Kindervoituren,Stoors, Gordijnen. Tapijten, In den Bazar, bij Saksen-I)ecorte, Popeiunghe Men begeert te koopen OVER TE NEMEN Zondag 28April IQ12. 5 Centiemen. 8? [aar. N22. ANNONCEN Den drukregel 10 c. Herhaalde Armoncen volgens overeenkomst. Eerste Taps, Bollingesi en Merbergkennissen mits betaling van 25 c". AJle Anno neen vooraf betaalbaar moeten vóór den V RIJDAG-NOEN ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Bnlten grondgebied van Poperinghe Op grondgebied van Poperinghe Buitenland 4,60 fr De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen ééns onvergeld in het blad verschijnen. Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Wekelijksche Almanak. ApriUMei. Zon op. Zon ond. STAD POPERINGHE. Op Zondag 28 April 1912. G R O O T E Oud-Wapenbroeders van Poperinghe v<mm\<>i vix hex stoet Overhandiging van het Vaandei Uitreiking der herinneringsmedalien Uitloting der premien. PRACHTIG VUURWERK ia ®t groot Adres CAMILLE BARBIER, ubimj: vërvarche. Notaris De Graeve, Maandag 29 April 1912, te LEYSELE, (klokkeput). xki:itki\xt:i:itr>it»b: koopbiag Afgebroken K00RNWINDMQLEN Ze waren zeker. Notaris Haghebaert Maandag 29 April 1912, Notaris PIETERS, Op Maandag 29 April en IVIaandag 13 IVSei 1912, HO U T WA REN om reden van 8TEItFGR¥AL den welgekalanten wöllenhaiidel en van ouds gekenden lakensnijders= winkel van Henri Brutsaert- Duclos, Bruggestr., Poperinghe. A POTH E EK - D ROGERIJ A KESTELIJN, Gasthuisstraat, 35, POPERINGHE. iaria's leven ie Malle. Öe ramp van den Titanic worden ingelijfd Het recht, annoncen 0/ artikels te weigeren is voorbehouden. 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. Do Herbergiers hebben recht aan Kostoiooze inlassehing van twee Herbergfeeston. Bijzondere buiten stad 2,50 binnen stad 2,00 Herbergiers buiten stad 1,60 binnen stad 1,00 i<itsaemzx&»ixaammmmM Zondag 28 Jubilate. s. Vitalis, Prudentius. 4 u 26 m. 6 u. 56 Maandag 29 s. P trus, martelaar, Libertus, Ava, Robert. 4 24 6 58 Dinsdag 30 s. Catbarina van Sonen. 4 22 7 0 Woensdag 1 ss. Philippus en Jacobus. 4 20 7 2 Donderdag 2 s. Jeremias, Athanasius. 4 18 7 3 Vrijdag 3 H. Kruisvinding. 4 16 7 5 Zaterdag 4 s. Monica, Plorianus. 4 14 7 6 Volle Maan. Laatste Kwartier. Nieuwe Maan. Eet 'S t e Ki cart iet Volle. Maan. Woensdag 1 Mei, ten 10 ure 19 minuten 's morgens. Donderdag 9 Mei, ten 9 ure 56 minuten 's morgens. Donderdag 16 Mei, ten 10 ure 14 minuten 's avonds. Donderdag 23 April, ten 2 ure 11 minuten 's namiddags. Donderdag 30 Mei, ten 11 ure 30 minuten 's avonds. TKR GELEGENHEID DER PLECHTIGE OVERHANDIGING van het VAANDEL geschonken door Z. M. den Koning aan de PROGItAllMA S Om 11 ure voormiddag, aan de statie Ontvangst van den Afgeveerdigde des Konings, den heer Colonel PROOST, bevelhebber van het 3° Regiment Lanciers te Brugge. Om 3 ure namiddag in de Schaal-, Brugge- en Valkestraat. ORDE: Poperinghe Philharmonie. Denderleeuw Oud-Wapenbroeders. Wervick La Patrie. Beveren(RousseL): Beveren'soudeaanVorstgetrouwe Ingelmunster Oud-Soldaten. Yoortnezeele Muziek. Voormezeele Gilde der Oud-Soldaten. Ruddervoorde Prins Leopold. Oudenaarde Bond der Oud-Saldaten. Herseaux Anciens Militaires. Oostvleteren Oud-Soldaten. Elverdinghe Muziek. Elverdinghe Oud-Soldaten gilde. Ichteghem Koning Albert. Staden De Vrije Oud-Soldaten. St Kruis (Brugge): Oud Gedienden van 't Belgisch Leger. Slyps (Moorslede)De Wapenbroeders. Werv ckMuziek. Wervick De Ware Patriotten. Beceiare De Wapenbroeders. Uytkerke De gewezen Uytkerksche Krijgslieden. Rumbeke Oud-Soldaten. Meesen Maatschappij van Oud-Soldaten. 'Comen Muziek. Comen La Mutuelliste Cominoise. Poelcapelle Eendracht maakt macht. Wemmei Oud-Soldaten. Avecapelie Oud-Soldaten. Zonnebeke Eendracht maakt macht. Watou Muziek. Watou De Vereenigde Wapenbroeders. Veurne: Bond dergew. Soldaten van Veurne-Ambacht. Pollinchove Voor Vorst en Vaderland. 4 Yper: Oud-Soldaten. Isenberghe Muziek. Ghyverinchove l Hoogstade Bond Voor Vorst en Vaderland. Isenberghe Lauwe Oud-Wapenbroeders. Wevelghem De Leopoldisten. Crombeke16" Maatschappij van Oud-Soldaten. LangemarckMuziek. Langemarck Oud-Soldaten. Passchendale Oud-Militairen. Loo Oud-Soidaten. Heyst-op-ZeeGewezen Wapenbroeders. Handzame Oud-Soldatenbond De Eendracht. Woesten De Ware Vaderlanders. Poperinghe Oud-Wapenbroeders. PoperingheStadmuziek. Poperinghe Korps der Sapeurs-Pompiers. (in het geheel 49 maatschappijen.) Om 3 1/2 ure «IjrioelO «lei* }itia<»eliii|ipijeii door de bijzonderste straten der stad Yper- straal, Groote Markt, Vlamingstraat, Pries terstraat, Bertenplaats, Boeschepestraat, Keer, Gasselstraat. Noordstraat, Gasthuis straat, Groote Markt. Om 4 1/2 ure door den Afgeveerdigde des Konings. 24 Mengelwerk van DE POPERINGHENAAR aan de heeren Voorzitters der deel nemende maatschappijen. Om 5 ure in het lokaal - A la Maison de Ville 1° Premie 50fr.; voor de verstafgeiegen maatschappij (ten minste 20 leden). 2e Premie 50 fr. voor de meeste in getal. 3° Premie 40 fr.; 4e en 5C premie 30 fr.; 6C, 7e en 8e premie 25 fr.; 9e en 10c premie 20 fr.; Uc premie 10 fr. Te zamen 225 fr. te verlaten. N. B. Om aan de premien recht te hebben moe ten de maatschappijen den optocht van den stoet volgen. De heeren Voorzitters alleen, voorzien van de medalie, worden verzocht deze uitdeel ng bij te wonen. Op de Groote Markt, CONCERT. orde der uivoering POPERINGHEMuziek der Sapeurs- Pompiers. Voorzitter M. F. vanMerris, Bestuurder M. J. Matthys. 1. Retsiem, ouverture Meister. 2. Luna-valse, Paul Llncke. WER VICK -. Club des XII. Voorzitter M. E. Decorte, Bestuurder M. M. Robaeys. 1. Au Pays des Genéts, ouverture A. Govaert. 2. Entre-nous, mazurka de concert Jos. Kessels. COMENLa Mutuelliste Cominoise. Voorz. M. T. Gheseile, Bestuurd. M. E. Poncheaux. 1. L'Aube, ouverture Heymans. 2. Gentil Minois, gavotte X... ISENBERGHESte Cecilia. Voorz. M. H. Dequeker, Bestuurd. M. H. Houbaert. 1Les Etinceiies d'Or, polka pour piston Langlois. 2. Czandas (n° 1Michel Krein. WATOU -. Ste Cecilia. Voorz. M. B. Ryckebusch, Best. M. C. Vandenberghe. 1A mon pays, fantaisle B. Edel. 2. De natuur ontwaakt, ouverture G. Fereinans. VOORMEZEELESte Cecilia. Voorzitter M. G. de Gheus, Bestuurder M. A. Decock. 1. Echo des bois, X... 2. En garnison, X... EL VERDINGHEFanfareSCecilia. Voorz. Graaf de Laubespin, Bestuurd. M. J. Bultheel. 1. Les Sarrasins, fantaisie-marche A. Tack. 2. Au Crépuscule, fantaisie G. Minne. LANGEMARCKGemeentefanfaren. Voorzit. M. Ph. Soetaert, Bestuurd. M. Fl. Pernelle. 1. Marche aux Flambeaux, G. Meyerbeer. 8. Cortege de Ballet, Louis Montagne. POPERINGHEPhilharmonie. Voorz. M. L. Batallle, Bestuurd. M. E. Van Elslande. Joyeuse escorte, allegro militaire E. Van Elslande. Grande marche internationale, I. Th. Radoux. 2. Revue musicale, 1. Schroeder. Om .9 ure af te schieten door den heer HEBBEN, van Langemarck. BIJZONDERE TREINEN Lijn Poperinghe-Veurne Vertr. uit Beveren 13.15 u.; aank. te Poper.: 14.30 u. Vertr. uit Poper.: 22.05 u.; aank. te Beveren 23.20 u. Lijn Poperinghe-Dixmude Vertr. uit Reninghe 14.05 u.; aank. te Poper.: 14.50u. Vertr. uit Poper.22.00 u.; aank. te Reninghe22.50 u. Cliicorci VanTieghem - Dupont, is altijd van beste produkt.en gemaakt. Tailliehout. voor fascinages, met of zonder plantsoenen Lijsteboomen zware Eiken en andere soorten van boomen. Houtkoopman, L OP HEM - bij - Brugge. oorspronkelijk verhaal door Goed zoo. Karei onderbraken hem de twee goedhertige vrouwen als uit eenen mond Zij beloofden hem zonder uitstel hem Do- ra over die gewichtige zaak te spreken, maar zij waren het ten volle eens, om hem te doen'verstaan dat hij niet te veel mocht hopen, en al zijne sterkmoedigheid moest bijeen verzamelen, om tegen slecht nieuws bestand te zijn. Het gesprek werd in dezen zin nog eeni gen tijd voortgezet. Wat was er intusschen van Dora gewor den Zij was zeer tevreden over haar verblijf in Antwerpen en vond bijzonder veel genoe gen in de toegenegenheid, die haar en haren vader overal bewezen werd. Hare vriendschap voor de famielie Dam- maerts groeide om zoo te zeggen van dag tot dag aan Zij voelde voor die menschen eene toeneiging, die haar zelve somwijlen eenige verwonderingen inboezemde. In alle feestjes en bijeenkomsten was zij in gezelschap met Maria, en natuurlijk ook soms met Karei, hetgeen haar immer het grootste genoegen veroorzaakte. STUDIE VAN DEN te Ghyverinchove. om 1 uur namiddag aan den Molenwal van M. MONCAREY van eenen genaamd den Sluizermolen Zooals pestels, roei-einden, banden, platen, molenas, teerlingblokken, balken, staken, bard, ijzeringen, wielen, winde, bultaire, ketens, brandhout, enz. Door 'l ambt van den Notaris VERMAST te Wulveringhem. STUDIE VAN DEN TE PROVEN. i De Notaris Haghebaert, Ie Proven, met tusschenkomst \au den Notaris Peel, te Rousbrugge, zal openbaar verknopen, in de te koop gestelde herberg, op om 4 ure namiddag, Gemeente CKOXIBEKE,; Woonhuis-Herberg De Kuiperij met af hangen, staande langs de kassei van Proven naar Crotnbeke, op 5 aren 36 cent. grond vercijnsd tot 1 October 1977 aan 37 fr. 'sjaars. Bewoond door de medeverkoopster vrouw Romanie Grusson, weduwe van Gd. Renter- ghem, tot 1 October 1912. Cliicorei Van Tieghem - Dupont, is zeer spaarzaam in 't gebruik. Studie van den TE RENINGHE. De gevoelens die in haar hert wortel scho ten trachtte zij niet te ontleden, ten minste niet in den beginne zij had ook stof genoeg tot nadenken Zeer dikwijls kwamen de laatste verma ningen harer moeder haar voor den geest, en zij meende te moeten gelooven. dat de voorspellingen der edelhartige vrouw zich gingen bewaarheden. De veranderlijke gemoedsgesteldheid haars vaders, en dezes langdurige en ge heimzinnige bijeenkomsten met Pedro, ver sterkten haar in die meening. Zulks vervulde ,'s meisjes gevoelige ziel met weemoed en angst. Meer dan eens had zij getracht den ver trouwden knecht van haren vader te doen klappen, maar zonder gevolg, deze hield zich alsof hij haar volstrekt niet verstond, en wilde haar bewijzen dat zij zich dwazelijk over ongegronde hersenschimmen veront rustte. Langs dien kant wilde zij dus niets meer beproeven, en besloot slechts op haar zelve alleen te rekenen. Door eene volslagene gerustheid te vein zen, en het uitoefenen eener voorzichtige en nauwkeurige bewaking, hoopte zij wei eens te onderscheppen, wat de twee mannen be sloten hadden en daarna het kwaad, indien er beraamd werd. misschien te kunnen voorkomen of gedeeltelijk beletten. De voornaamste drijfveer harer handel wijze. zulks moet tot bare eer gezegd wor den, was het geluk en de gerustheid haars vaders. telkens om S ure stipt namiddag. MERKWEERDIGE VENDlTIE van gelegen iu het bosch genaamd Den Bampoel te Elverdinghe, langst den steenweg van Woesten naar Poperinghe, dicht bij De Wuppe» en bestaande namentlijk voor ieder der twee bepaalde zitdagen in koopen Sparren Kepers van 7 m. 50 tot 8 m. lengte zeer dienstig voor hommélhoven, timmerlieden, enz.,5£4fe koopen IBeitke- hoomen, 50 koopen TopcintSen van sparren en beukeboomen. dienstig voor stakiotstaken en verders 50 koopen Sparresnoei en Rraiitllioul. Op gewone voorwaarden en borgstel ling te aanveerden door voornoemden Notaris PIETERS. mammamasa» Eenige maanden geleden besprak de Loge de klokluiders, welke het afsterven en de uitvaart der Katholieke Regeering zouden aankondigen. Eilaasdie menschen gaan hun pree niet verdienen De Regeering welke de Loge als zieltoo- gende uitkreet, was nooit zoo gezond en zoo levenlustig als ten huidigen dage. De tegenstrevers worden liet gewaar en kunnen het niet meer loochenen.. Onlangs schreef de socialistische leider Bertrand in een roode gazet van Charleroi dat de anti-clericalen ten strijde trekken zonder hoop of geestdrift. Rond denzelfden tijd meende een Luiksch liberaal blad, dat de katholieken kans heb ben een van de twee nieuwe zetels te Char leroi te veroveren eene gebeurlijkheid waar de katholieken zelfs niet op rekenen. Hetzelfde blad beweerde nog dat een der anti clericale zetels te Verviers gevaar liep En op het congres der liberalen uit de Vlaamsche streken moet beer Franck volgens de verslagen der liberale bladen de zegepraal van 't. carted voorspeld hebben binnen vier jaar! Eindelijk voor enkele dagen, heefi citoyen Vandervelde verklaard aan eenen vriend, die hem op den man af vroeg of' hij waarlijk peinsde dat de katholieke meerderheid ging omgeworpen worden in Juni aanstaande Neen, ditmaal zal 't nog niet gebeuren, en- wij voorzien geene belangrijke veranderin- ê'en Neen, 't zal nog niet waar zijn, zoomin als 't waar was in 1910, in 1908, in 1906, in 1904, in 1900... in 1896, in 1894 in 1892... in. in al de jaren dat. de Vrijmetselarij den on- vermijdelijken val der Katholieke Regeering voorspeld heeft. Ze waren, anders, ditmaal tochzoo zeker!... Hallo, het vermaarde stadje van O.L V., is druk in beweging Tegen Mei aanstaande wordt de herop voering van Maria's Leven voorbereid Men wil het mysteriespel, dat voorlaan alle vijf jaar zal opgevoerd worden, dit maal op volmaakte wijze op het tooneel zien. Inderdaad, in 1910 werd het spel begonnen in Concordia Dit lokaal was zeker overschoon, maar te eng om de t.afereelen luisterrijk weder te geven In 1911 word de ruime Lieve-Vrouwzaal opgebouwd, die driemaal grooter is, en 2000 personen kan bevatten. Daar gaf men een. aantal opvoeringen waarvan de bijval telkens grooter was. Dit ongewoon succes beeft de kunstenaars van Halle aaügespoord om dit jaar de ver- tooningen voort te zetten bij gelegenheid der plechtige wijding van den schouwburg door Z. Emin den Cardinaal Mercier, Aarts bisschop van Mechelen, en in 1912 de uit voering onberispelijk te maken. Geheel den winter heeft men gewerkt om zaal, tooneel, kostumen en allerhande schikkingen te verbeteren of te vernieuwen zoodat het schouwspel dubbel treffend en schitterend van hemelscbe schoonheid we zen zal. Het jaar 1912 moet aan Halle eenen waren triomf bezorgen. De volgende vertooningen zijn aangekon digd Maandag 20 Mei Maandag 27 Mei Zondag 23 Juni Zondag 7 Juli Zondag 28 Juli O L. V. Halfoogst, 15 Augustus; Maandag 2 September. gedaan- Na eenige weken in die gedurige span ning doorgebracht te hebben, hadden eenige kleine opmerkingen haar doen zien, dat al de handelingen van haren vader de familie Dammaert voor doel hadden. Van daar afleiden dat die personen de vij anden konden zijn welke hij opzocht, was niet moeilijk Maar hij was zoo welwillend en zoo vriendelijk met hem Hoe kon dat samenstaan Dora was welhaast overtuigd, dat het haar gansch onmogelijk was in die zaak klaar te zien, indien niet een of ander on verwacht toeval haar ter hulp kwam. Ziedaar wat zij hoopte, maar indien het alsdan eens te laat was®m alles te voorko men Intusschen voelde zij hare genegenheid voor de Dammaerts aangroeien en bijzon derlijk hare tooneiging voor Karei. Dit laatste gevoel bracht haar in de groot ste twijfelachtigheid Zij voelde heel wel hoe diep het haar zou bedroefd hebben, hadde zij moeten vernemen dat tjaar vader jegens Karei vijandig gezind was. En nochtans scheen er gedurig iets in haar binnenste te zeggen, dat het zoo was Zulks verschrikte haar zooveel te meer daar zij van dag tot dag beter ondervond, welke groote plaats de jonge koopmanszoon in haar bert bekleedde. Zij wilde die neiging bestrijden want zij scheen haar niets dan rampen moeten aanbrengen. Daartoe maakte zij het voornemen, hare Deze schrikkelijke ramp houdt nog allo gedachten bezig. Het schijnt dat de reederij zelf, de schuld is van het vergaan van het grootste schip der wereld. Voor de amerikaanscbe miljoennairs is het als eene eer aanzien de reis over den Oceaan af te leggen met een schip dat een record geklopt heeft. Dit was nu ook het geval. Het nieuwe schip moest in minder tijd de reis afleggen dan men het tot nu toe had en om eenige miljoenrijke klieuten te voldoen en M. Bruce Isrna.y, een der kopstukken der «While Star Line», die de ieis meê deed, moest de kapitein den koristen weg nemen, al was die weg ook door ijsbanken versperd, en in die gevaarlijke plaats moest hij varen met eene snelheid als in open water. Op 't oogenblik der ramp vaarde het schip met eene snelheid van 21 knoopen per uur, overeenkomstig de voorschriften die luidden dat een record moest genomen worden, ter gelegenheid zijner eerste reis. De aankomst der Carpathian. Bij de aankomst der Carpathian teNew- York,het schip dat de overlevenden op genomen had grepen onbeschrijvelijke to meel en plaats. Sommige geredde liepen verschrikt van het schip als durfden zij er geen minuut langer op blijven. Andere had den schiep geen kleederen aan 't lijf. Eene vrouw droeg een hoogen hoed, een oud kleed en een mansoverfrak. Anderen nog waren even koddig aangestooten. Die per sonen moeten voorzeker in 't hoofd geraakt zijn. Bij het zien van al die ellende brak de menigte, die op de kaai stond, in tranen los. Twee vrouwen ien prooi aan eene hevige zenuwkrisis, moesten door de ziekendienders van het schip gedragen worden. Het getal slachtoffers. Vrijdag nacht werden te New-York de volgende cijfers afgekondigd Er zijn, vol gens het officieel bulletijn 705 overlevenden, verdeeld als volgt202 van leklas; 115 van 2e klas; 178 van 3e klas; 206 matrozen en stewards4 officiers. In 't geheel zijn er 1 635 dooden. 625 Miljoen Het geheele verlies van de betrokken verzekeringsmaatschappijen door het ver gaan van het schip, de lading en door den dood der verzekerde passagiers wordt op 125 miljoen dollars geschat Dal is in onze geldweerde 625 miljoen fr. Dit fabelachtig fortuin ligt thans meer dan 3000 meters diep onder den zeespiegel De overlevenden. Het officieel getal overlevenden van de ramp is 705, Samengesteld uit 400 vrouwen en 405 mannen, onder deze laatsten behoo-. ren er 189 tot de bemanning, hetgeen het i getal der geredde passagiers op 116 vermin- dert. Uit het verhaal van drie geredde franschmans. In 't begin wilde niemand in de reddings booten gaan. Waarom zou men ook de o Titanic verlaten Men was zoo vast over tuigd dat het schip niet zinken kon, dat men j aan boord wilde blijven. Ten slotte gehoor zaamde men toch. Maar wij dachten dat al les zich zou bepalen bij een vaartochtje per boot op zee en dat wij spoedig naar de Tita nic zouden weerkeereu. Sommige sloepen vaarden weg met slechts eenige passagiers. Wij hebben boot n gezien die maar een vijf tiental personen bevatten. Wij vaarden on geveer een halve mijl weg van de Titanic Een grootschschouwspel vertoonde zich voor onze blikken. De Titanic was schit terend verlicht. De zeereus lag onbeweeglijk in de kalme zee. De nacht was helder maar koud. Stilaan duikelde de - Titanic met de voorsteven in zee. De personen, die het schip niet hadden willen verlaten, begrepen nu al het. verschrikkelijke van hunnen toe stand. Eenklaps doofde het licht uit. Een hartverscheurend geroep steeg op, terwijl de Titanic dieper en dieper zonk. Gedu rende drie uren weerklonken de noodkreten der schipbreukelingen. Nu en dan /.weeg het geroep een oogenblik en wij dachten dat al les gedaan was Maar neen, wat later weer klonk liet geroep opnieuw, nog akeliger, wanhopiger en hartroerender dan te voren. Wat zonderling is, de Titanic zonk in de diepte bijna zonder lawijd. De draaikolk, door bet zinken verwekt, was niet zoo ge weldig als rnen verwacht had. Eene groote golving, en alles was gedaan. De zeereus was naar den afgrond van den Oceaan gezon ken. Als eene laatste stuiptrekking sloeg de achtersteven nog eens omhoog dan ver dween het schip voor goed onder water. Wij dobberden in onz.e boot op de Oceaan rond en angst en hoop vervulden-'or.s. Wij hadden de inbeelding overal lichten te ont waren. Wij beefden van koude, want wij hadden de Titanic verlaten zonder dekens en zonder o verfrak. Nu en dan slaakten wij luide noodkreien met de hoop dat een schip in den omtrek ons zou hoóren. Een duiische baron loste revolverschoten tot dat hij geen kogels meer had. Geduren de vier lange uren zwalpten wij alzoo rond. Eindelijk verscheen de Carpathia Aide sloepen, die op dén Oceaan verspreid waren, vaarden naar bet schip toe. Het was voor ons de verlossing, de terugkeer tot het leven. Welke schrikkelijke toorieelen hebben wij niet bijgewoond De muziekanten van de Titanic De grootste lof wordt door al de overleven den gesproken over de wijze waarop de mu ziekanten omgekomen zijn Na de botsing met den ijsberg, en wanneer het gevaar van stond tot stond grooter werd, vergaderden zij op iiet dok van eerste klas, en 'l was te midden der tooneri ©ener opwekkende muziek dat de redding van de vrouwen en de kinde ren geschiedde. Wanneer het schip begon te zinken en de dood onvermijdelijk scheen, werden er gee ne wereldweke muzi< kstukken meer gespeeld Terwijl op het, hoogste dek een zeker getal passagiers, die geene plaats in de bootjes hadden kunnen nemen, gelaten in hun lot, kalm en biddend het noodlottig oogenblik af .vachtten, speelde het muziekkorps vau boord godsdienstige stukken, zooals .■'«Dich ter bij U, o mijn God De muziektoonen verstierven maar toen het schip plotseling in de golven zonk. Dan werden allen die zich op het dek bevonden door het water meegevoerd. Y De officiers en de passagiers stonden blootshoofd op het dek en hieven in koor den zang aan. ITet orkest van de Titanic was samen gesteld uit acht muziekanten. Arme kinderen. Twee fransche kinderen, 2 eu 4 jaar oud, en over wier ouders men niet de minste in lichting bezit, werden, te New-York, door zekere Miss Hays opgenomen, terwijl het fransch consulaat opzoekt wie zij zijn en van welke streek van Frankrijk zij komen. De arme kleinen konden hunnen naam niet zeggen, en zijn als verbijsterd door de doorstane angsien. Er zijn alzoo nog vijf an dere kinderen gered, wier ouders onbekend zijn. Belgen gered. Van de 22 Belgen die aan boord waren, weet men tot nu toe nog maar van zes die gered zijn. Akelige tooneelen. De redding der vrouwen ging nog wel zoo gemakkelijk niet als eerst gemeld werd. Vele vrouwen wilden het schip niet verlaten tenzij met hunne echtgenooterj. Men moest ze met geweld wegrukken en in de reddings booten zetten. Drie Italianen werden opeens woedend en wilden de plaats van vrouwen in de reddingsbootjes innemen. De matrozen schoten ze ter plaats alle drie dood. De telegrafist Harold Bride, die zich op een stuk hout kon houden en ook gered werd verklaarde dat 'honderden personen rond hem op de golven dreven door hunne red- dings-gordel ondersteund De kapitein Asthor. Het meerendeel der passagiers echter ge droegen zich als mannen. De 75 miljoenrijke kapitein Asthor onder andere, hielp zijne vrouw redden. Hij vroeg of hij ook op de reddingsboot mocht gaan. Eerst de vrou- \Ven werd hem geantwoord. De kapitein omhelsde zijne vrouw en hielp verder aan de reddingswerken. De schipbreuken in ign. Gedurende het jaar 1911 zijn er 542 zee schepen, stoombooten en zeilschepen, van alle nationaliteiten, vergaan ten gevolge van stormen of aanvaringen. Engeland met zijne machtige koopvaardijvloot, komt aan 't. hoofd van de lijst met IT'S schepen, waar van 123 steamers. De Vereenigde Staten volgen met een verlies van 75 schepen. Noorwegen komt op den derden rang met 73 schepen, waarvan 25 stoomers. Daarna komt Duitscbland met, 39 schepen, waarvan 20 steamers. Frankrijk bekleedt de vijfde plaats met 31 schepen, waarvan 14 zeilsche pen. Vervolgens komen Zweden met 30 sche pen Rusland met 30 schepen Italië met betrekkingen met de familie Dammaert langzamerhand af te breken. Maar zulks kostte haar de grootste moeite en eens dat zij gedurende bijna eene week hun uezelschap vermeden had, was dit haar zoo lastig en vedrietig gevallen, dat zij over den toestand van haar hert niet meer twij felen kon zij beminde Karei Dammaert En zij besloot van de eerste geschikte ge legenheid gebruik te maken, om alles aan haren vader kenbaar te maken, ten einde alzoo over dezes gevoelens te kunnen oor- deelen. Doch de gebeurtenissen moesten haar nog voorkomen. XIX Pedro maakt zijn plan aan zijnen meester bekend. Pedro had gansch zijne samenspraak met Gies omstandiglijk aan zijnen meester ver teld. en scheen dezes overwegingen af te wachten. De twee mannen zaten in de kleine, doch prachtig gemeubelde werkkamer van den Corsikaan. die zooals gewoonlijk zorgvul dig de deuren gesloten hadden. Juan zat een oogenblik na te denken en sprak Dat alles is heel wel, ma'ir ik zie nog niet, waarom gij daar zooveel belang schijnt aan te hechten. Ik heb een middel uitgedacht, mijn heer, om Cies zonder het minste gerucht of moeilijkheid in onze handen te krijgen. Hoe dat Ik zou u zulks geerne uitleggen, maar Welnu, wat scheelt er waarom die maar vroeg de Corsikaan eenigzins leven dig. Neem het niet kwalijk dat ik een op merking maak. Gij zult toch licht verstaan, dat het moeilijk is iemand wel te dienen als men niet goed zijne inzichten kent. Zoo veel te meer daar ik iets gansch onnatuurlijks in die zaak vindt. Leg mij dat eens uit en spreek gansdh onbeschroomd. --- Welnu, mijnheer, gij hebt mij dikwijls te verstaan gegeven, dat gij iets tegen de Dammaerts hebtvindt gij nu ook niet, evenals ik, dat gij bun eenen scherpen doorn uit den voet zult trekken, met hen van Cies te verlossen Het kan zijn, maar het is yolstrekt noodig, ten minste als wij daardoor het briefken bekomen, waarvan hij u reeds dik wijls gesproken heeft. Dan zult gij hun goed doen in plaats van kwaad. Dat doet niets ter zake, ik zal hem la ter ook wel vinden. Ten andere, ik heb ten minste zooveel redenen om kwatd te zijn op cies, ais op zijnen meester. Nu, zulks kan mij weinig schelen, al leenlijk zou ik denken dat, indien gij slechts het briefje alle m wildet hebben, wij dit misschien voor geld zouden kunnen beko men, Cies heeft er nu juist noodig. Om verschillige redenen wil ik dien ouden schurk geen'geld aanbieden. Ik be geer hem, alook het briefje in mijne macht te hebben. Zeg mij nu wat gij beraamd hebt. Welnu, mijnheer, ik zou Cies eenvou dig weg aanraden hier te komen stelen. Hier te komen stelen Waar zijn uwe gedachten Pedro P Verschrikt niet, mijnheer. Hij zou al leenlijk komen met het gedacht om te ste len, en intusschen zouden wij hem op ons gemak in 't donker steken,- en ik geloof niet dat er iemand zou komen naar hem vragen. Juan schudde nadenkend en twijfelachtig het hoofd. 'tls wat zonderling, mijnheer, ik moet het bekennen doch ik heb alle ande re middelen overdracht en geene gevonden, die beter geschikt zijn om ons doeJ te berei ken, zonder ons in gevaar te stellen, met de policie in betrekking te komen, hetgeen gij waarschijnlijk niet wenschen zoudt. Neen, 'voorzeker niet. Ik meen u reeds gezegd te hebben, dat deze heel en al buiten mijne zaken moet blijven. Welnu, mijnheer, als gij wilt nadenken zuft gij mijn plan goedkeuren. Gij hebt gelijk, Pedro, handel naar uw goeddunken, maar op tijd en stond moet gij mij nauwkeurig doen kennen, hoe gij schikt te we; k te gaan. Onnooaig mij zulks te herinneren, mijn- lieer, gij zult alies te rechter tijd weten, maar nu kan ik er u nog niet meer over zeggen. Ik zal vo rzeker nog eenige avon den met mijnen treflfelijken vriend Cies moe iten doorbrengen, om alles te schikken. i Nadruk voorbehouden, (Wordt voortgezel.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1912 | | pagina 1