HET NOTARIÈEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD NIEUWSBLAD VOOR verschijnende POPERINGHE den Zaterdag EN OMSTREKEN namiddag. Koop! uwe MEUBELS, Stoelen, Kindervoituren,Stoors, Gordijnen, Tapijten, In den Bazar, bij Sansen-Decorte, Poperinghe HOU V! AREN WRAAK EN LIEFDE De Melen te Palis. Men begeert te koopen Zondag ign Mei igi2. 5 Centiemen. 8e Jaar. 25. ANNONCEN Den drukregel 10 c. Hei naaide Annoncen Eerste Taps, Bollingen en Herbergkermissen mits betaling van 25 c". INSCHRIJVINGSPRIJS Buiten grondgebied van Poperinghe Op grondgebied van Poperinghe Buitenland 4,60 fr Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Zon op. Zon ond. Wekelijksche Almanak.—Mei. Deurwaarder Robert PARET, KOOPDAG VA i TE STAVELE, Stavelebrug Maandag?? .Mei 1912, 2e Sinxendag, Dinsdag 21 Notaris PEEL, te Rousbrugge-IIaringhe. KOOPDAG VAN GOED WERKE-PEERD te Koushrugge, Mei 1912, Dinsdag 28 Mei 1912, Notaris PIETERS, Op Woensdag 29 (Vlei 1912, HO U T WA REN Notaris BA ER T, ,T/ Notaris Haghebaert Op Maandag 3 Juni 1912, GEMEENTE CROMBEKE, Adres CAMILLE BARBIER, Hendrik CONSCIENCE. Een blik op Hendrik Conscience. De schuilplaats van Garnier en Valet wordt ontdekt. Men doet het huis springen met dynamiet. Zes agenten gekwetst. Garnier en Valet gedood. volgens overeenkomst. worden ingelijfd Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. Het recht, annoncen oj artikels te weigeren is voorbehouden. POTOtlltGHENUR 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. De Herbergiers hebben recht aan KosteTooze inlassching van twee Herbergfeesten. Bijzondere buiten stad 2,50 binnen stad 2,00 Herbergiers buiten stad 1,60 binnen stad 1,00 De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen ééns onvergeld in het blad verschijnen. UHM Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Volle Maan. Woensdag 1 Mei. ten 10 ure 19. minuten 's morgens. Laatste Kwartier. Donderdag 9 Mei, ten 9 ure 56 minuten 's morgens. Nieuwe Maan. Donderdag 16 Mei, ten 10 ure 14 minuten 's avonds. Eeiste Kwartier. Donderdag 23 Mei, ten 2 ure 11 minuten 's namiddags. Volle Maan. Donderdag 30 Mei, ten 11 ure 30 minuten 's avonds. 19 Exaudi. s. Ivo, Prudentiana. 3 u. 51 m. 7 u. 29 20 s. Bernardus, Irma. 3 50 7 30 21 s. Felix, cap Itisberga, Laurentia. 3 48 7 31 22 s. EmielEswinde. 3 47 7 32 23 s. Di siderius, Einelia. 3 45 7 34 24 s. Maria h. Christen, Donat, Joanna, Angela. 3 44 7 36 25 s. Urbanus, Abel, vigrlie. 3 43 7 37 KANTOOR VAN DEN TE DÏXMUDE. Ketens, Koordewerk en Zeilen, om 1 ure stipt namiddag ter hei berg De Stavelebrug bewoond door Henri Brunei, koopman en herber gier te Stavele, zal de Deurwaarder Robert Paret, te Dixmude verblijvende, koopdag houden van Eiken staken dienstig voor afsluiting, schuifregels. planken, batten, kepers, mest planken. melkbruggen, baliën, hekkens, drinkbakken voor kalvers en zwijns, enz. Voorts-komende van den aftrek van twee schepen 38 meters Voorts nog Aanslagbard, 1)2 duirns, 3, 4 5 en 6 kwart en in alle lengten. Verders: Zeer schoone en kloeke scbeeps- zeilen vierkantig opgemaakt op alle groot ten, dienstig voor bastieren met op alle 50 centimeters kopere ringen, Schoone reepen en ketens van alle zwaar- ten, bijzonderlijk dienstig voor landbouwers, timmerlieden, voermans, aannemers, enz. Op gewone voorwaarden. De koopen tot OTi mot <Jo IQfranUo mplaM b\/l/i»«ivt worden. De koopen daarenboven met tijd van betaling mits borgstelling. Betaalbaar ten kantore van den Deur waarder Robert Paret, Statiestraat, 18, te Dixmude. KANTOOR VAN DEN Voermansailaam, deel Menagiegoederen en andere roerende voorwerpen, om 2 ure namiddagten huize van Sr Ca- miel Deveher, ter Beveren-kalsijde, Bestaande namentlijk in Twee camions, grooten breedwielwagen, driewielkarre, bastieren, ketens en reepen, strooisnijder. graander, harnassuren, valleien en zwinkels, ploeg en eegden, enz. enz., alles in zeer goeden staat. II. om 4 ure namiddag, ter herberg Het Paviljoen -, bewoond door A. Pattyn, ter dorpplaats van Crombeke, zal Ml"< Gaston PEEL, Notaris te Rousbrug ge-Haring he, overgaan tot de openbare verkooping van Gemeente PROVEN, Een W ooiiliuis met stal en afhange- lijkheden en 9 aren bebouwde grond erve en hovenierhof, staande en gelegen ten west- kante van den steenweg van Rousbrugge naar Proven, aan de herberg "Het Speelhof" bewoond door August Raeckelboom, tot 1 October aanstaande mits 60 fr. s'jaars boven de lasten. 27 Mengelwerk van DE P0PER1NGHENAAR oorspronkelijk verhaal door CA1IILLE VEItVARCKE. Intusschen waren de drie mannen in den hof gekomen en bereikten welhaast de deur, langs welke Cies binnen gedaan was. Pedro opende ze. hetgeen eenig gerucht veroor zaakte. Zouden wij geen licht moeten hebben? vroeg Jan. Voorzeker, antwoordde Pedro, ga om den lanteeren, dien gij in den stal gelaten hebt. Jan voldeed aanstonds aan het bevel,terwijl de twee andere bij de deur bleven staan. Als zij eenige oogenblikken nadien, Jan met het, licht zagen terugkeeren. draaiden zij als onwillekeurig de blik ken naar dien kant Doch eensklaps slaakten zijeenen gesmoor- den kreet, zij kregen elk eenen harden stoot ip de lenden, en een man sprong tusschen hen naar buiten. Pedro's verbazing duurde niet meer dan een oogenblik. Loopt naar de poort, fluisterde hij le vendig. langs daar alleen kan de dief weg De beide knechten vlogen naar de poort, en, daar zij best den weg kenden, kwamen zij er eerst. Als zij deze goed gesloten hadden hoorden zij den indringeling afkomen, kort op de hielen gevolgd door Pedro. Studie van den TE RENINGHE. om 3 ure stipt namiddag. MERK.WEERD1GE VF.ND1T1E VAN GELEGEN in het bosch genaamd Den Bampoel te Elverdinghe, langst den steenweg van Woesten naar Poperinghe, dicht bij De Wuppe" en bestaande namentlijk in 2(1 koopen ISeiikchoomen, 5Ü koopen Topeinden van sparren en beukeboomen, dienstig voor stakietstaken en verders 50 koopen Sparresnoei en fSrandlionf. Op gewone voorwaarden en borgstel ling te aanveerden door voornoemden Notaris PIETERS. KANTOOR VAN DEN TE DIXMUDE. INSTEL lllllltl'laO' .laaamS I 4> I om 2 1)2 ure namiddagin het. Gemeente huis TE MERCKEW, van Gemeente RENINGHE. 3 Hectaren 9 aren 40 cenliaren zeer goed WAAIGRAS te Reninghe in de Brouckagie, sectie E, nummer 382. Gebruikt, zonder pacblrecht, door Pieter Baes, landbouwer te Reninghe. 1)2 °)o ins/elpremie te winnen. STUDIE VAN DEN TE PROVEN. Bij sterfgeval. in eene zitting, om 4 ure juist namiddag, ter herberg Den Arend bewoond door M. Jeróme Lermvtte, ter plaatse van Proven OPENBARE VERKOOPING VAN Eenige Koop. Twee aaneenhoudende partijen Zaai land, gelegen te Crombeke, nabij de kasseie van Proven naar Crombeke, samen groot 92 aren 60 centiaren, aldaar bekend ten kadas ter sectie B, nummers 650 en 651. Gebruikt door sieur Jules Deprey, werk man te Crombeke, mits den prijs van 120 fr. jaars, boven de lasten, met pachtrecht tot 1 October 1916. Alle inlichtingen zijn te bekomen bij genoemden Notaris. groot ui 't Tailliehout voor fascinages, met of zonder plantsoenen Lijsteboomen zware Eiken en andere soorten van boornen. Houtkoopman, LOPHEM-bij-Brugge. De dief was echter eensklaps verdwenen. Terwijl Cies op het punt was den Corsi- kaans schatten te bemachtigen, had hij het gerucht der opengaande deur vernomen, en zijn dievenlanteerntje uitgedoofd. In den gang gegaan zijnde, om te zien of er verraad was had hij, bij het naderen van Jan met het licht, de twee mannen zien staan aan de deur. en was hun ontsprongen. Nu zag hij met onbeschrijfelijken angst dat hij te laat aan de poort kwam, en ver borg zich in een massief van Spaansch groen, hopende later een uitweg te vinden Intusschen hoorde hij eenen der knechten zeggen: Hij kan nergens weg geraken, of hij zou over den muur moeten klauteren en deze is te hoog. Wij zullen de poort goed verzeke ren en dan ivg lichten aansteken, om hem te zoeken Hij zal ons niet ontkomen. Cies had de ijzeren poort bij dage gezien, en bemerkt dat het onmogelijk was langs daar den terugtocht te beproeven. Hij besloot dus te gaan onderzoeken indien de hofmuur inderdaad zoo hoog was. Voor zooveel de duisternis hem zulks toe liet, bemekte hij welhaast dat hij er inder daad niet kon over geraken. Koortsachtig zocht, hij nochtans voort, op een gelukkig toeval hopende. Hij bevond zich reeds tamelijk verre van het hoofdgebouw, bijna aan den tegenover- gestclden kant van hof. In de verte hoorde hij de knechten en nu en dan zag hij tusschen het geboomte drie lichten, die langs verschillende kanten na Zij die hun leven lang gearbeid he'qben om de stoffelijke welvaart bij het volk te doen stijgen hebben recht op dankbaarheid zij deden een werk van barmhartigheid zij hebben de hongerigen gespijsd en de dorsti- gen gelaafd. Doch zij die niet het lichaam maar wel den geest van het volk gevoed hebben, die de onwetenden geleerd hebben, mogen niet minder aanspraak maken op;er kentelijkheid en liefde. Het is dan ook voor ons een plicht het aandenken van zulke mannen in eere te be waren en levendig te behouden. Zoo iemand voor zijne stamgenooten in tijd van schaarschheid aan geestesvoedsel voor zijn volk heeft gebroken het zuivere brood voor het verstand dan is het wel on ze gevierde H. Conscience die, het kan niet te veel herhaald worden zijn volk leerde lezen Op het einde van 1912 zal het 100 jaar geleden zijn, dat de volksgeliefde schrijver het licht zag. Deze gebooriedag zal alom in het Vlaamsche land luisterlijk gevierd wor den. Niet alleen in Antwernen, Qerf Diuojci, maar zuus m vete meliië steuëli vao Belgie en Holland worden groote feesten op touw gezet. De PoperingheDaar zal den grooten man trachten te huldigen op waardige wijze. Vandaag geven wij zijn portret en een over zicht over zijn werk. Verschillende malen zullen onze lezers een uitgekozene brok uit zijn werk te smaken krijgen. Wij zullen eindelijk voor onze Mengelmaren schoo ne gedachten, treffende zinnen, machtspreu ken enz. bij H. Conscience opzoeken. Het is er ons niet om te doen eene volle dige levensschets van den beroemden ro manschrijver te geven evenmin eerie droge en dorre opsomming van de meer dan hon derd boekdeelen die uit zijne pen vloeiden. Wij wenschen enkel aan te toonen wat hij voor Vlaanderen gedaan heeft, welke kracht inspanning, welk afmattend en afbeulend werk hem is noodig geweest tot het volvoe ren van de taak die hij op zich had genomen. H. Conscience werd geboren te Antwer pen den 3 December 1812. Heel vroeg werd hij hulponderwijzer te Burgerhout. Toen de omwenteling van 1830 uitbrak nam hij dienst in het Belgisch leger. In 1837 werd hij klerk bij het provinciaal bestuur te Ant werpen in 1857 arrondissementscommissa ris te Kortrijk in 1868 bewaarder van het Wiertzmuseum te Biussel Hij stierf in die bediening den 10 September 1883. H. Conscience deinst voor geene moeilijkheden achteruit. De jaren 1831-1837 (in '37 verscheen Conscience's eerste werk waren voor de Vlaamsche letteren en wel voor de volks lezing in 't bijzonder zeven magere jaren geweest. In geheel Vlaamsch België kwa men er gedurende die spanne tijds zooveel verhalen van de pers niet als men er wol op zijne ééne hand kan tellen. Tengevolge van eeuwenlange verfransching, van de tergende onrechtvaardigheid van 's landsbestuur, dat onze moedertaal stiefmoederliik behandelde. derden Zijn toestand werd netelig. Reeds begon hij na te denken, indien hij niet zou wel gedaan hebben zich ergens te verschuilen tot de eerste dagklaarte. Dan daagde er, naar zijne meening, eene onverwachte-redding op. Hij vond tamelijk dicht bij den muur eenen hoogen boom met lange takken. Er opklimmen was het werk van eenige oogenblikken. Op eene zekere hoogte boven den muur gekomen, kroop hij bijna tot op het uiteinde van eenen tak Deze plooide onder zijn ge wicht en Cies voelde zich welhaast te recht komen op ijzeren punten, waarmede de om heining van den bof bezet was Daar kon hij alleszins niet tang in dien toestand blijven. Hij hoorde zijn vervolgers naderen. Welhaast gingen zij den voet van den boom bereiken. Zich met de rechte hand aan eenen der punten vastklampende liet hij den tak los, die schuifelend zijnen vorigen toe stand hernam. Door eene geweldige krachtinspaning wrong hij zijn lichaam over den muur, zoo danig dat hij langs de buitenzijde hing. Door het geroep van eenen der knechten vernam hij, dat zij het gerucht vernomen hadden en wisten waar hij was. Zonder zich verder te beraden liet hij de punten los, en viel naar beneden, verhopen de ergens in een geploegd veld of eenen tuin neder te dalen... maar wat was hij teleur gesteld Aan den voet van den muur lag een bree- de diepe wal met zeer modderachtigen grond was de minachting, de misprijzing van het Vlaamsch algemeen. Wie tegen den stroom wilde opvaren moest oen dappere man zijn Een der heldhaftigsten was Conscience. Of hij moeilijkheden te bestrijden had en hin derpalen uit den weg te ruimen Geboren uit een Franschen vader een oud-soldaat uit Napoleon's vloot), gedeeltelijk in't. Fransch grootgebracht, gebruikte hij in zij ne jeugd met voorliefde die taal. Maar hij wist dat zijn volk honger had en dit griefde hem. Met onverpoosden ijver legde hij zich loe op de studie der Nederlandsctie taal en letterkunde, droeg gedurende zijn soldaten dienst Vlaamsche werken in zijnen ransel door het verbasterde land rond, stelde zich meer en meer in betrek met de letterkundi gen uit dien tijd en liet in 1837 zijn eerste ling het Wonderjaar verschijnen. Nu bad hij een andere moeilijkheid te bestrijden de onverschilligheid der burgerij die de boeken zou moeten koopen. Het lukte hem evenwel 241 inschrijvers te vinden. Het getal was aanzienlijk voor dien tijd maar stelde den schrijver geenszins in staat de drukkosten uit te keeren. In het Wonderjaar schetst Conscience gebeurtenissen en voorvallen uit den tijd der geuzen die hij, tegen de oorkonden der geschiedenis in, poogt wit te wasschen. Het duurde niet lang of de schrijver zag in dat hij het mis op had en in dwaling verkeerde. Hij wijzigde de strekking van dit werk zoo dat het nu de katholieken bevredigde. De liberalen maakten groot lawaai ter gelegen heid van hetgeen zij noemden het verraad van Conscience Maar de brave man be kreunde er zich niet om na de verschijning van zijn Leeuw van Vlaanderen waar uit hij ook eenige zinnen schrapte verdedig de hij onverpoosd den godsdienst, den land aard, de zeden van zijn volk in ieder van zijne werken. Ook voor De Leeuw van Vlaanderen werd de arbeid niet gespaard. Te dien tijde was Conscience hulp-archivaris te Antwerpen met eene jaarwedde van 5Ü0fr. Karig bestaan te weinig om te leven en te veel om te sterven Deze bediening be nam hem de schoonste uren van zijnen dag en daar zijn hart al warmer en warmer 1 t.7??» y^Ilr rtam hij een krachtdadig besluit. Hij zou zijn oni- slag nemen om te leven God weet hoe. Wat hij met deze beslissing al opofferde, wist hij maar al te goed zooals het blijkt uit een brief welken hij te dier gelegenheid tot den gouverneur van Antwerpen richtte. De gouverneur stelde hem nog uit medelijden, zulke gemakkelijke voorwaarden voor dat, mits een paar uren arbeid daags, Conscience zijne jaarwedde had kunnen behouden. Hij weigerde niettemin hij wilde al zijn tijd veil hebben voor zijn levenswerk. En nu begon eerst het snuisteren en het opzoeken. Boekerijen werden doorsnuffeld, reizen on dernomen, allerlei inlichtingen ver en bij ingewonnen zoodat gansch België wist dat Conscience arbeidde aan De Leeuw van Vlaanderen". Met stijgend ongeduld wacht ten allen. Den 18 December 1838 werd de lang verbeidde roman aan de 480 inschrij vers rondgestuurd. De brave man had zich afgebeuld en een meesterwerk geleverd maar hij stak er geld aan toe, alhoewel hij, in die dagen, dikwijls in nood verkeerde. De levenstaak van H. Conscience. Hij wilde de zelfwaardeering, destamfier- heid bij de Vlamingen wakker roepen. Daarom maakte hij hun de geschiedenis van hun eigen land bekend en toonde hun tot wat een edelgezind volk zij behooren. Benevens De Leeuw van Vlaanderen schreef hij nog met het zelfde doel Jacob van Artevelde», "De Boeren krijg enz. Nevens die groote historiebeelden uit Vlaan- derens glorietijdperken heeft hij ook andere schilderijen gehangen tafereelen uit het heden, trouwe afbeeldsels van 's lands reine zeden. De deugden, den Vlaamschen aard eigen, heeft hij verheerlijkt; voor de gevaren heeft hij gewaarschuwdvoor de lijders heeft hij medelijden opgewekt Het kostte hem levenslangen arbeid, maar dien vreesde hij niet. Het verwekte hem aller hande teleurstelligen, maar de liefde die hij ons toedroeg beurde hem telkens weder op. De dankbaarheid van het Vlaamsche volk. Met zijn boeken heeft de vermaarde schrijver nooit veel verdiend; in den beginne Eenige vooruitspringende steenen, waar Cies met de voeten aan haperde, deden zijn lichaam in den val omkeeren, zoodat hij met het hoofd het eerst in het water viel. Om hulp roepen was hem onmogelijk en zou ook nutteloos geweest zijn... Ver in het ronde was geen levend wezen in de velden, en zijne vervolgers gingen zich voorzeker wel wachten, den weg te volgen, dien hij ingeslagen had. Ik heb daar gerucht gehoord op den boom. kwam een der knechten aan Pedro zeggen. Als hij daarop geklomen ls dan zal hij ons niet meer ontsnappen, antwoordde deze. Laat ons den boom onderzoeken. Terwijl de drie mannen eenige oogenblik ken nadenkend stonden rond te zien, hoor den zij in de stilte van den nacht duidelijk eenig gerucht in het water van den bui- teawal. Hij zal van den boom op den muur en van daar in 't water gesprongen zijn, zegde dezelfde knecht, die eerst aan Pedro gespro ken had Als ik haastig naar u kwam, om u te zeggen dat ik gerucht op den boom hoorde, docht het mij reeds dat een lichaam in 't water viel, maar ik kon het niet geloo- ven, maar nu kan ik niet meer twijfelen. Gij zult gelijk hebben, sprak Pedro, on ze dief is ons ontsnapt over den muur. Naar alle waarschijnlijkheid wist hij niet dat hij daar in 't water ging vallen. Hij mort er bijna voorzeker verdrinken en wij moeten hem gaan grlpen. Dit zeggende had hij reeds eenige stappen gedaan in de richting der poort. vooral kon hij zelfs de drukkosten niet dek ken. Nooit heeft hij geschreven om geld te winnen, maar om goed te doen aan zijn volk. Het moet ons dan niet verwonderen dat zijn volk hem erkentelijk was. De hartelijkste gelukwenschen werden hem door de aan zienlijke lieden toegestuurd de koning zond hem na het verschijnen van zijn eerste werk 400 fr. Stillekens aan werd hij tot lid uitge roepen van alle gekende lettergenootsctiap- pen in België en Holland. Heel het vlaamschsprekende land vierde de verschij ning van zijn honderdste werk. Conscience woonde dan te Brussel. De Leuvensche hoogeschool verhief hem tot doctor, de stad Antwerpen kwam de verklaring afleggen dat zij haar beroemden zoon een bronzen standbeeld oprichtte. Meer dan honderd maatschappijen kwamen hem hulde bren gen en ten aanzien van die tallooze menigte mocht de geliefde volksschrijver deze getui genis afleggen Ik heb u, mijn volk, lief gehad; ik heb den landaard bemind, uwe zonen verheerlijkt, uwedochteren geëerbie digd. Het beloofde standbeeld werd te Antwerpen, den 13 Augustus 1883, inge huldigd. Conscience was toen zoo lijdend, dat hij deze buitengewone plechtigheid niet kon bijwonen. Zijne begraving werd een zegestoet. Lijk diensten werden gevierd in de voornaamste steden en de bestgekende kanselredenaars spraken zijnen lof uit. Het lijk werd overge bracht naar Antwerpen en boven zijn graf rees algauw een prachtige gedenkzuil. De beroemdheid van H. Conscience. Pas had de schrijver eenige werken laten verschijnen of de bisschop van Breslau, Melchior von Diepenbroch kwam hem be zoeken en zette zich ieverig aan het vertalen in 't Duitsch. De Tjeken, Engelschen, Polen, Denen,Italianen en Franschen volgden hem na. In een tiental vreemde steden versche nen uitgaven van zijne werken. Hij was in briefwisseling met schrijvers uit alle lan den ontving meer en meer bewijzen van hoogschatting. Te Kortrijk ontving hij onder andere Jen gekenden Victor Hugo. Aldus heeft Conscience tot den roem der vlaam sche letteren in het vreemde meer bijgedra- Trrrrr rr?i.rrut .cu crzcir wtrr un« Zijn werk is boeiend, want Conscience kon' vertellen beter dan wie ook; het beurt op en geeft moed en levenslusthet laat ons zien als in een spiegel wat de Vlamingen vroeger waren, wat zij nu zijn en wat zij worden moeten. Daarom was hij en daarom blijft hij onze meest geliefde volksschrijver. Niemand heeft de belegering van Choisy vergeten waar Bonnot gedood werd! Nu komt er zich teNogent-sur-Marneeen drama af te spelen, noch vreeselijker dan het eerste, en eenig in de annalen van het banditisme. De bandieten ontdekt. De policie-overheid, die uit voorzichtig heidsmaatregel aan de pers zegde het spoor van Garnier en Valet verloren te hebben, volgde de kerels echter sedert een paar dagen goed op. De beide bandieten hadden sedert eenige dagen een villa gehuurd te Nogent-sur-Marne, een stap buiten Parijs en verbleven er met vrouw Schoofs, vriendin van Garnier. Vrouw Schoofs deed de boodschappen en dinsdag liep zij, zonder het te weten, vlak tegen een agent die haar kende, de vrouw opvolgde en zoo de schuilplaats der gevrees de bandieten ontdekte. Belegerd. Met de noodige voorzorgmaatregelen werd alles te Parijs bereid en dinsdag na middag rond 4 1/2 ure, vertrok M. Guichard De twee mannen volgden hem. Spoedt u, zegde hij nog, wij hebben reeds tijd genoeg verloren. Wij gaan buiten het kasteel op het veld van den land bouwer Stevens, daar ligt eene kleine boot, waarmede wij naar de plaats zullen varen. Intusschen lag Cies tegen eenen zekeren dood te worstelen. Door het vallen had hij zich eenigszins in de lenden bezeerd, zoodat hij zich om zoo te zeggen niet kon losmaken uit den modder achtigen poel. Als het hem evenwel gelukte zijn hoofd boven het water te krijgen was hij bijna ver stikt en kon slechts eenen flauwen schreeuw uitbrengen. 't Was het gerucht dat zijne vervolgers gehoord hadden. Hij was gansch verblind door het slijk, en, waarschijnlijk meenende weder naar den muur te keeren, verwijderde hij er zich van, en kwam op eene diepere plaats, waar hij wederom onder duikelde. Zoo geene redding opdaagde was hij verloren. Zou dc ellendeling nu de tegenwoordig heid van geest gehad hebben om zijn schul dig leven te overdenken Het verledeno moest hem voorzeker wei nig troost aanbrengen, weinig vertrouwen inboezemen voor het toekomende, en weinig hoop in zijn hert storten, nopens hetgene hem. aan de andere zijde van het graf, te wachten stond. IJdele levensloop van den booze, voor nie mand ter wereld had hij eenige liefde ge voeld maar ook niemand had hij er inge boezemd... uit Parijs met verscheidene opzieners der veiligheidspolitie, allen per automobiel. Men verwittigde M. Lépine, de gendar men der streek, de zouaven van het fort Nogent en de villa werd omzet. De villa door de bandieten bewoond, was uiterst wel gekozen zij stond alleen, langs voren met boornen verdoken, zoodat zij bijna in bet oog niet viel. De menigte, opmerkzaam gemaakt door al die toebereidselen, stroomde weldra toe en moest door de soldaten achteruit gehou den worden. De opgesloten bandieten gingen zich toch maar niet gevangen geven en reeds begon nen zij te schieten op deze die het waagden te naar te komen. De brigadier Fleury kreeg twee kogels in den buik en een opziener werd ook gewond. Weldra zag men de vrouw Schoofs aan het balkon komen M. Guichard riep haar dat zij zich moest gevangen geven, dat haar niets zou geschieden, en, na eenige minuten kwam de vrouw buiten gevlucht en werd seffens aangehouden. Achter de villa komt een spoorwegviaduc en groote steenen van dadr neergeworpen, deden weldra het dak der villa instorten. De avond viel en men besloot de villa te doen springen. Dynamietbommen werden er op geworpen maar deze leverden geen voldoenden uitslag. Het was toen rond 10 urevan weerskan ten waren gedurig schoten gelost geweest, doch met den duisteren gerocht het gevaar lijk. Toortsen en fakkels werden aangesto ken, en er werd voorgesteld de villa te bewaken en 's anderdaags de belegering voort te zetten. M. Lépine echter wilde hiervan niet we tenden wilde er ineens mede gedaan maken. Voor de eindbestorming. Ten 10 ure 15 's avonds deed de politiepre- fekt de sapeurs-pompiers van Parijs met elektrieke zoeklichten komen, want, in den duisteren nacht, was er wezenlijk gevaar voor al de personen die zich in den omtrek van het omsingeld huis bevonden. De opzieners van de veiligheid, van schil den voorzien, konden, dank aan da duister- tot op minder .dan vijf meters het ban- jlItfSb liaucL cu JLfo<£<c iJaix loci u wi stonden wondergoed aan de Browningsko gels der belegerde anarchisten eene enkele plaat werd doorbood. Van af 12 1/2 ure werden met veel spoed de toebereidselen doorgedreven om het huis te doen springen. Men poogde verscheidene malen vruchteloos de zoeklichten te doen werken, doch men gelukte niet. Nu begon men met meliniet straffer bom men maken. De fakkels werden eenige oogenblikken uitgedoofd en twee officieren gingen in den duisteren de ontploffingstui- gen in eene holte in den muur der villa lig gen. Men verbondt ze met eletrieke draden om ze te doen ontploffen. De ontploffing. Om 2 ure was alles gereed. Ds menigte had zich op afstand weggetrokken en wacht te met spanning op den uitval. Op een teeken van M. Guichard werd de elektrieke strooming in den draad gejaagd. Eene verschrikkelijke ontploffing volgde en eene reusachtige vlam omhulde den hemel in een akelig licht. De menigte brak in ge juich los. De ruiten der automobiels, die in den omtrek stonden, vlogen aan stukken. Was de villa ook ingestort Zouden Garnier en Valet onder de puinen bedolven liggen Op de ontploffing volgde eene diepe stilte. Eensklaps knalde er van uit den kelder der villa een revolverschot. De fakkels werden onmiddelijk aangestoken en bij de rosse klaarte kon men zien welke schade de ont ploffing aangericht had. Da schade was on beduidend. Eene bres van drie of vier meters was in de muur geslagen. In de villa ver roerde niets meer. M. Guichard besloot te herbeginnen. Het was toen 2 ure 20. De tweede ontploffing leverde ook geenen uitslag op. De agenten begonen zenuwach tig te worden. Zij wilden er kost wat kost mee gedaan maken. Opeens bemerkte men .eene schaduw op eenen hoek der villa. Op het zelfde oogenblik steeg er een geweldig geweervuur op uit de hof en uit de straat. Gedurende geruimen tijd werd er onafge broken geschoten. Eenige agenten beukten de hofgrillie in en snelden met M. Guichard Nooit had hij iets anders gedaan dan, 't was gelijk op welke manier, wat geld trachten te verdienen, om zijne lage driften te voldoen. Ellendige levensloop doch laat ons niemand oordeelen... Als Pedro en zijne mannen de boot los ge maakt hadden, kwamen zij behoedzaamaan- gevaren, terwijl Jan zooveel mogelijk zijnen lanteern vooruitbracht, om het water goed te onderzoeken. Wij moeten hier ter plaatse zijn, sprak Pedro, hier moeten wij goed opletten. Eenige oogenblikken later stiet de boot tegen een voorwerp. De mannen tastten in het water. 't Zal onze dief zijn, zegde Jan. 't Is hem inderdaad, antwoordde zijn gezel, ik heb hem bij zijne kleederen. Laat niet los, riep Pedro, toespringend om te helpen. Zij haalden inderdaad het lichaam van Cies boven, en in de boot. Aan land schreeuwde Pedro. Het vaartuigje werd naar den- grasoever gestooten, terwijl een der knechten zijn oor op de borst van den drenkeling legde. Het klopt niet meer, sprak hij. Als wij spoedig hulp hebben, kan hij misschien nog gered worden, meende Pedro. Daarom ging hij voort, moet de eene aan stonds om eenen geneesheer en de andere om de policie loopen En spoedig, ik zal hier wachten, en zien als er geen leven in komt. (Wordt voortgezet.) Nadruk voorbehouden.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1912 | | pagina 1