BUITENbAHDSCH JilEUölS. NIEUWS UIT BEiiGIE. Jubiieum uitgave Storm in België. Men vraagt APOTHEEK-DROGERIJ A. KESTELIJN, Gasthuisstraat, 35, POPERINGHE. Uit Merckem. De nieuwe zetel. Pijnlijk ongeluk te Hoogstade Handboogliefhebbers Wetensweerdigheden. HOPPE. BURGERSTANDEN VAN Op Zondag ig Mei, HE HBERGKE RMISSEN Groote Velo-koers, RINGSTEKING met VELOS 85 Fr. PRIJZEN, Fr. 85. Op Zondag 19 Mei igi2, HET DOVËMHOK CONSTANT BEVERNAGE. aan het hoofd in den hof. Van uit de villa knalden nu verscheidene schoten. Twee agenten tuimelden gekwetst achterover. Zij werden door hunne makkers per ambulan- ciewagen weggevoerd. De eene, de onder brigadier Gross, van Charenton, was den arm en den voet door een kogel doorboord. De andere agent werd de wang doorschoten. De toestand van dezen laatste schijnt zeer erg. De bestorming werd voortgezet. De agen ten, de gendarmen en de zouaven, beschut door hunne schilden stormden vooruit. Oe politiehonden werden door de bres in de vil la gejaagd. Van uit de vensters van het huis werd er voortdurend geschoten. Hoe Garnier ontdekt werd. Eensklaps zag men aan een der veusters van het verdiep eene groote vlam opstijgen. Het waren de gordijnen die in brand vlogen. De vlam verlichtte gansch de kamer. Men bemerkte op den vloer eene ineengerold? matras, rood en wit gestreept. Garnier was in die matras gerold. Zijn arm alleen stak er uit in zijne vuist bemerkte men een revolver. Hij hieid niet op met schieten. Van in den hof antwoordde men met de Lebelgeweeren. De Lebelkogels drongen door de matras. Eensklaps sprongen de agent Craninck, van Joinville-le-Pont, en een sergeant der zoua ven in de kamer. Zij stormden op de matras, rolden ze open en vonden er Garnier dood in. Zijne borst was inet verscheidene kogels doorboord. Hij was naakt tot aan de lenden. Zijne broek was gescheurd en aan de voeten had hij witte sloeffen. Ontdekking van Valet. Nu bleef Valet nog te vangen. Verschei dene agenten en soldaten doorzochten het huis. Geene enkele kamer lieten zij ondoor- snuffeld. In eene kamer ontdekten zij Valet. Deze was niet dood, maar ging voort met. zijn revolver af te vuren op degenen die hem wilden naderen. Eensklaps werd hij getrof fen door een kogel in den hals. Hij tuimelde achterover en op dit oogenblik sprongei verscheidene mannen op hem toe. Valet was doodelijk getroffen. Valet gelyncheerd. Het gerucht van de ontdekking der twee bandieten werd als een loopend vuurtje tusschen de menigte verspreid. De opgewon denheid en de woede der nieuwsgierigen stegen ten top toen zij Valet bemerkten, die door de agenten buitengeleid werd. Van overal stegen er kretenTer dood Ter dood op. in een machtigen drang, waar tegen de policie niets vermocht, brak de menigte de rangen der agenten door en maakte zich van Vaiet meester. De bandiet wei d een vijftigtal meters ver meegesleurd en afgrijselijk, gelyncheerd. De nieuwsgieri gen vertrappelden hem met razende woede Ten slotte gelukten de agenten erin hem te verlossen en hem in een automobiel te wer pen. Valet was afzichtelijk verminkt. Hij stierf terwijl men hem wegvoerde. De lijken van Garnier en Valet werden naar het doodenhuis gevoerd. Lépine toegejuicht. Het was 3 ure toen alles afgeloopen was M. Lépine policieprefekt, begaf zich naar de statie, waar zijn automobiel op hem wachtte. Hij was omringd door eene sterke macht agenten. De menigte juichte M. Lépine geestdriftig toe en wilde hem in triomf dra gen. In het doodenhuis. Woensdag morgend werden de lijken van Garnier en Valet gewasschen, opdat M. Ber tillon, overste van den meetkundigen dienst er de fotografies zou kunnen van nemen Men heeft bestadigd, dat Valet getroffen was door een kogel in het hoofd en door eenen in den rechterschouder; Garnier had 4a linlrpr»-o,n tip rpp.hlprülnnn rjoanhrtru'd derae Kogel was hem in de linkerzijde drongen, doorboorde gansch het lijf en vloog langs de rechterzijde uit. De twee lijken waren met bloed besmeurd. De twee boos wichten schijnen te slapen Men kan zeer goed bemerken dat hun haar geverfd ts. Het is omtrent zeker dat de kerels zich met hun revolvers gezelfmoord hebben. Bij een huiszoek in de villa gedaan, vond men niets bijzonders Men dacht er belangrijke titels, sommen geld en papieren te vinden, maar men vond niets dan een hoop asch. De bandieten had den alles verbrand vooraleer te sterven. Eenige blaadjes papier werden gevonden met het geschrift van Garnier erop, en waarin deze aan zijne eerste opvoeding zijn bandietenleven weet. Men vond nog negen Browning-revolvers, sleutels en allerhande inbrekersgerief. Volgens het getal gevon den ledige kokers, moeten de bandieten op hun belegeraars minstens 60 tot 70 kogels geschoten hebben. De lichamen der bandieten werden don derdag morgend ter aarde besteld zonder dat een der familieleden erbij toegelaten werd beide kerels waren 22 jaren oud. De toestand der gekwetsten is zoo goed mogelijk, alleen de brigadier Fleury verkeert nog in gevaar. der volledige werken van Hendrik Consciensce. Ter gelegenheid der honderdste verjaring lor geboorte vaD onzen grooien Vlaamschen Schrijver, verschijnt er eene Jubileum-Uit gave zijner volledige werken. De prijzen zijn 58 deelen ingenaaid (die 99 fr. kosten) bij nschrijving90fr. betaalbaar 5 fr. per maand die 58 deelen bijeengebonden in 30 gelijke prachtbanden 135 fr. betaalbaar 8 fr. per naand. Voor deze die het begeeren zijn prachtige kasjes gemaakt juist geschikt voor de pracht- ïitgave. Deze kasjes zijn gemaakt in fijn gewasten ik van zeer smaakvolle donkere kleur, dat o boeken en het portret uitmuntend doei litkomen. Het eers'e kasje, model A. bevat de 30 boekdeelen in 2 reien van 15de kop is ver sierd met liet portret van Conscience in marmerglas en in hout uitgesneden. Dit kasje wordt geleverd wel ingepakt vracht vrij voor 33 fr. Het tweede kasje, model B, bevat de 3.0 boekdeelen in 4 schabhen van elk 4 deelen en een lang schab van 14 deelen. In 't mid den is een deurtje waarachter nog een ruimte bestaat om andere voorwerpen in te bergen. De deur is eveneens versierd met, een ingewerkt portret van Conscience in marmerglas. Dit model B, is een echt salon meubel, maar kost natuurlijk iets meer, het wordt afgeleverd voor 53 fr. Men schrijve in op het bureel van De Poperinghenaar C'liïcorci Van Tieghem - Dupont Zondag is het gansch den dag ongewoon heet geweestin het observatorium van Ukkel heeft men 30.6 gr. bestatigde in de schaduw. Zulks is een rekord want nooit heelt men den 12 Mei meer dan 29.1 gehad. Te Parijs overtrof de hitte met 8 gr. nor male warmte. Om 1 ure 50 's namiddags be statigde men gr. 32.6. Sedert 3 Juni 1888 heeft men dit maximun niet meer gehad. Ook eindigde de dag met een hevigen storm in verschiilige provinciën, waar op vele plaatsen groote schade aan gebouwen, boomen, broeikassen, veldgewassen enz. aangericht werd. Het onweder woedde ook in West-Vlaan deren. In Poperinghe en omstreken bepaalde zich alles bij eenige pikzwarte wolken en een hevigen wind die een tiental minuten duurde. Te Dixmude was het onweder zoo hevig, dat de inwoners zich niet herinneren er ooit zulk schrikkelijk gezien te hebben. De warmtemeter was plotseling van 18 gr. tol 3 gr. gedaald en na eenige geweldige don derslagen begon het overvloedig te hagelen. Het waren echte ijsbollen, dik als eieren, die neervielen en al de ruiten, langs den noordkant gelegen, alsook die der veran dahs en serren verbrijzelden. In de tuinen heeft het orkaan een echte verwoesting aan gericht. Te Swevezeele heeft het tempeest ook veel schade aangericht. Bij mad. Tanghe zijn al de ruiten der serren verbrijzeld, even als bij MM. de Clercq, Pincet en Callewaert- Van ilacke. Bij M. Barbier zijn er 53 ruiten gebroken, bij M. Senyer is liet al niet veel minder. Er is ook veel schade veroorzaakt aan den oogst en de moesplanten, kortom eene geheele verwoesting. Ook in Oost-Vlaanderen heeft het onwe der zeer erg gewoed. Rond Lovendighem, Sleidinge, enz. waar vele serren zijn, werden al de ruiten aan stukken geslagen. Aan oogst en moestuinen werd ook onlierstelbaare schade gericht. Ta Brussel woedde de storm vreeselijk ge durende eenige minuten slechts. Menseden werden door de wind omgeslegen en ver scheidene gekwetst. Te Wemmei, werd de grootste boom van België, de reus der streek omgeworpen. MEID voor alle werk, goede keuken kennend en willende vertrekken naar Canada. Loon 100 fr. per maand. Zij zou kunnen met haar meesters ver trekken.— ZEER HAASTIG.- Voor inlichtingen zich te wenden ten onzen bureele. De hollandsche minister van marine heeft zijn ontslag gegeven. In Italië worden openbare inzamelingen gedaan om vliegtuigen te kunnen koopen. Védrines is zoo goed als genezen. Een inwoner van Aalbeurg heeft zijne postzegelverzameling verkocht aan eenen koopman van Copenhagen voor de som van 400.000 fr. Zondag hadden in Frankrijk de ballo teeringen voor de gemeenteraden plaats de uitslagen zijn zeer ongunstig geweest voor de partijgangers der vrijmetselaarsregeering. Een geweldige stormwind heeft te Buda-Pest 300 huizen vernield. Er zijn ver scheidene doodon en gekwetsten. Te Duinkerke werd de 82jarige Mad. Romboux vermoord en in de citern gewor pen De dame was zeer rijk en diefstal is de drijfveer der misdaad geweest. De daders zijn onbekend. Maandag avond rond 9 ure viel een onbekende vreemdeling ziek in de straten van Hamburg. Men droeg hem naar het gasthuis waar hij stierf. Bij onderzoek bleek dat het de koning van Denemarken was Frederik VIII, 69 jaar oud, die ziekelijk zijnde te Hamburg verbleef voor zijne ge zondheid. Een vrouw van Parijs die koelbloedig haar man en hare lante doodgeschoten had, werd hiervoor vrijgesproken. Te Roebaais heeft maandag avond zekere Florence Deforest, 19 jaar, haren verloofde, insgelijks 19 jaar, met een mes doodgesteken. In Australië zijn nieuwe diamantmijnen onidekt. De statie-overste uit Warschauw (Rusland) ontving zaterdag eene kist waar drie in stukken gesneden lijken in waren Natuurlijk dat de naam van den afzender er niet opstond. In Ysland hebben hevige aardbevingen plaats gehad. Levend begraven. Den 8 Mei werd in het dorp Zurawiza in Oostenrijk, een rijke eigenaar, Massuy genaamd, begraven. De priester had juist aan het graf de laatste gebeden gelezentoen men op eens g esch reeu w inde lijkkist hoorde! Men zag het deksel ervan opgaan en de vermeende doode uit de kist komen Zonder iemands hulp keerde hij naar zijne woning terug, terwijl de aanwe zigen, enkele personen uitgezonderd, ver schrikt de vlucht namen. De verantwoordelijkheid dezer te haastige begrafenis valt op den veearts van het dorp. die gelast is het overlijden der inwoners te bestatigen De Gazet springt op den schans En leidt 't kleine volk ten dans Zij wilt 't al in pulver zetten. De pen die roert De vijand loert En wilt 't katholiek verpletten. Wij zenden Buyl met Serruys Naar 't brusselsche Wettenhuis Zoo schrijven de geuzenblaren. Het meest verheft Men 't beste treft Wij zenden die geuzen... varen. Eidaar nu 't gouvernement Voor ons arrondissement Een nieuwe zetel komt te zetten Wij moeten hem Door onze stem Hebben... en den geus verpletten. Hoogst stond steeds ons stemmental In 't Diksmuidsche overal. Maar Oostende komt te schrijven Wij willen best Als overlest 't Record nog eens meester blijven. Dat wordt nooit geen waar gewis Als 't voor Maes en Coninck is, Die wij al zoo zeer beminnen. Wij werken al Bij 't vriendental Om nen stemme bij te winnen. En zoo blijft 't Diksmuidsche wel Als vroeger de baas van 't spel Ja de bliksem onzer tijden. Geen duizend man Ons deeren kan We werken fel en we strijden. Wij werken en we strijden fel Tegen duivel, geus en hel En allerhande vijanden Onz' strijd bekroond Is wel beloond Wij klappen blij in de handen. Stadsnieuws. Pompiers feestdag Heden Zondag viert het Pompierskorps zijnen jaarljjkschen teesidag. Muziek aan 't hoofdbegeeft het Korps zich om 9 ure 'smorgens naar Sint Bertens kerk om er de II. Mis bij te wonen Daarna wandeling door stad. Óm 11 ure. concert op de groote markt, 's Namiddags om 3 ure, vuurvogelschieiing in de Boe- schepestraat bij de confraters Laconte Ca- mille en Synave Rei om 8 ure, avondmaal in den Katholieken Kring. Den maandag namiddag is er vuurvogel schieting voor de pompiers bij René ('ou- wet, Proven kalsiede, en 's avonds avond maal in hun lokaal. Huld.ebeloog aan den Eerweerden Heer De Jaegher.Met innige vreugde, en waar genoegen vernemen wij dat er op Zondag 26 Mei (Cinksen), om 3 ure 's na middag, eene betooging van hulde en daDk zal gehouden worden den Eerw. Heer De Jaegher ter eere. Zoo een bewijs van liefde en dank kan aan niemand beter gegeven worden en ook is 't verdiend. We weten wei dat onze Poperingsche hoppe aan 't kwijnen was en dat haar naam en faam geheel ver dween. Over vele, vele jaren was onze hoppe be reemd en gekend gansch Europa door doch sedert de jaren 85 a 90 was hare faam zoo danig miskend, en misschien niet zondei reden, dat zij op eene der laatste rangen stond van de verschiilige hopsoorten. Dank aan de krachtdadige, moedige en aanhou dende werking van den Eorw. Heer D Jaegher heeft die plant nu haren vorigen luister en hare vroegere plaats hernomen In al de gemeenten der Poperingsche streek zijn hoppebonden ingericht studie kringen hebben zich aan 't werk gezet om verbeteringen toe te brengen aan het bijzon derste voortbrengsel, aan het bestaan van Poperinghe en omstreken. En de ziel van V «Mlau .jviuuiptoil W «Cf Oil 13 UTJg altijd de Eerw Heer De Jaegher. Onderzoek het nummer van April 1912 van ons maand schrift De Hopboer al de artikelen zijn opgesteld doordien onvermoeibaren werker 't Doet ons dus waar genoegen Hem hulde van erkentenis te zien brengen, 't Verheugt ons te vernemen dat al onze hoppeboeren zullen deelnemen aan die betooging en we mogen ook rekenen op de tegenwoordigheid van de Heeren Miserez, Meersseman, enz De verscheidene bonden der omliggende gemeenten zullen het zich als plicht rekenen afgeveerdigden te zenden naar Poperinghe om te zamen met de Poperingsche hoppeboe ren hunne hulde van genegenheid en dank den Eerw. Heer De Jaegher te bewijzen. Hel bijzonder eereteeken van mutua liteit van 2e klas komt verleend te worden aan de H. H. Bortier Aimé, Dewiite Aloise, Lammey Camiel en Lebbe Etienne, beheer ders der Maatschappij van Onderlingen Bij stand De Broederbond ders, vermagerde, uitgemergelde lieden, al degenen die krachteloos, afgemat ten einde raad zijn. Waar kan men Theobroma krijgen Te Poperinghe apotheek M0NTÈYNE, op volger H. NOTREDAME apotheek A. KES- TELYN te Yperen apotheek LIBOTTE. INLEG VAN BOTER. De melkerij van Poperinghe is reeds vol op aan den inleg, en zal dit doen tot einde Juni zoo wel voor de burgers als voor de le den. De leden alsook de burgers der buitenge meenten kunnen zich van boter doen bedie nen door tusschenkomst der inelkvoerders. TE LED HOON 68. Yper. GeitenprijskampZaterdag werd te Yper eene groote geitenprijskamp voor inlandsch ras gehouden, ingericht door hetsyndikaat der geitenbonden van 't arron dissement en waarvoor 1500 fr. prijzen uit geloofd waren. Ziehier eenige uitslagen Bokken met 2 tanden of er zonder: 1. Dickebusch, 2. Ploegsteert, 3. Westouter, 4. Boesinghe, 5. Vla- mertinghe, 7. Proven, 14. Elverdinghe, 15. Proven. Bokken met 4 of 6 tanden 1. Voormezeele, 2 en 3 Watou, 4. Elverdinghe, 6. Watou, 16. Proven. Bokken met 8 tanden 1. Passchendaele, 2. Pope ringhe, 3. Proven, 4. Dranouter, 5. Poperinghe, 6. Dickebusch, 10. Woesten, 13. Poperinghe. Geiten zonder iiorens met 2 of zonder tanden 57 ingeschreven 1. Langemarck, 2, 3 en 4 Boesinghe, 7. Elverdinghe, 12. Woesten, 14. Elveringhe, 17. Oostvleteren, 23. Poperinghe, 24, 27 en 30 Oost- vieteren, 26. Woesten. Geiten zonder horens met 4 of 6 tanden 69 inge schreven 1. Boesinghe, 2. Bixschote, 4. Boesinghe, 5. Vlamertinghe, 6. Woesten, 7. Vlamertinghe, 8. Boe singhe, 9. Elverdinghe. Geiten zonder horens met 8 tanden 89 ingeschre ven 1. Boesinghe, 2. Elverdinghe, 3 en 4 Boesinghe, en 6 Yper, 7. Vlamertinghe, 8. Boesinghe, 9. Vla mertinghe, 11. Watou, 23. Elverdinghe. Geiten met horens, met 2 of zonder tanden tDra nouter, 2, Elverdinghe, 3. Boesinghe, 8. Poperinghe. Geiten met horens, met 4 of 6 tanden: 1. Yper, 2. Vlamertinghe, 3 en 4 Dickebusch, 6. Reninghelst 7, 8 en 10 Poperinghe. Geiten met horens, met 8 tanden 1. Elverdinghe, 2 en 5 Vlamertinghe, 3 en 4 Boesinghe, 14, 15 en 17 Poperinghe. Veeprijskamp. Dezen zaterdag morgen had te Yper een veeprijskamp plaats ten einde het kweeken van het vlaainsch roede ras te be voord' eligen. Er waren 2000 fr. prijzen. Corrcctionneele rechtbank Benja min Barroo, jachtwaker te Elverdinghe, en zijn schoonzoon Cyrille Decaesteker, schoen maker te Zuyilschoote, ontmoetten Pierre Corne en zijne vrouw,die huiswaartsgingen. Zij vielen ze aan, wierpen ze den dijk in ei gaven ze een ferm pak slagen. Zij zijn ver oordeeld elk tot 26 fr. boete, Barroo tot 10 fr. voor smaad, en samen tot 30 fr schadever goeding. -- Alberic Planckaert, metserdiender te Boesinghe krijgt 50 fr. voor sl.igen aan den kantonnier Leon Houcke, en 5 fr. voor velo zonder licht. \YocmIcii. Een razende hond heeft hier Zondag morgen den 12 jarigen Sylvère Vandenbussche. gebeten. De jongen wer, Vrijdag door den heer Burgemeester naar het gesticht Pasteur te Brussel gezonden, liet schijnt dat liefhebbers van goeden Automobiel in brand. Maandag morgen was M. Swekels van Yper op den steenweg van Poperinghe naar Westvlete- ren met zijn auto, toen deze in brand schoot In haast moesten de opzittenden vluchten en machteloos hun rijtuig zien opbranden Een voerman bracht de overblijfsels huis waarts. Koning schietingIn beide onze handboogmaatschappijen ha'd Donderdag laatst de Koningschie'ting plaats. In de maatschappij Willem-Teil was het M. Maurice Couttenier die in de 3e ron de den koningvogel deed vallen in de maatschappij S? Sebastiaan was het M Nestor Lahaye. Aan beide koningen onze goede geluk- wenschen. Verslikt.. De gazwerkman Emile Vanexem was vrijdag morgen een gat aan 't booren in de groote leiding in de Brugge- straat, toen hij opeens nederviel, bedwelmd door de ontsnappende gaz. Emile Ennaert van Yper, werkman bij de gebr. Peirsegaele die daarjuist voorbijkwam kon den man uit den put trekken en zoo van de dood redden. Het schoonste bewijs dat de taferee- len die in den Fatnilie-Cinema van M. Emile Lobeau gegeven worden, iedereen aanstaan, is dat ze telkens voor eene volle zaal uitge voerd worden. Heden Zondag om 3 en 8 ure en Maandag om 8 ure, alweer gansch nieuw programma. De Vaccinatie zal gratis bediend wor den aan al de familieleden der dischgenoo- ten, op Donderdag 23 Mei, van 10 tot 12uren 's morgens, in een der zalen van het Hotel van Regeering, Vlamingstraat, nr 11. Uit wraak Bij den jachtwachter Garreyn, wonend bij de Coppernolle, ten dienste van M. Charles Ddfosse, werden maandag nacht de ruiten zijner woning uit geworpen. Men denkt dat er wraak van wildstroopers in 't spei is. Welke zijne (Ie uitwerkselen van Tlieohfonia l Van de eerste da gen dat men het gebruikt, wordt de bloeds omloop gemakkelijker, de ademhaling die per en sterker, het gedacht helderder, het geheugen schei per, de zintuigen fijner. Het lichaam wordt krachtig, beter ge schikt tot den arbeid, en zoo haastig niet vermoeid. Welke lieden moeten Theobroma nemen 1. Gezonde lieden die moeten overwerken, lastigen arbeid verrichten of in ongezonde bedieningen, bijzonder vatbaar zijn om be smettelijke ziekten te betrappen. 2. Al degenen, die uit hoofde van overar- beid, verdriet, hoofdbreking in een staat van geestestraagheid en aigemeene moedeloos heid gekomen zijn en de noodzakelijkheid van een sterkend geneesmiddel gevoelen. 3. Zieke lieden, teringlijders, zenuwlij- damme, die het ongeluk zag gebeuren, ver klaarde dat de machinist al het mogelijke gedaan had om het te vermijden. Op de plaats waar de E. H. Pastor tegen den tram botste, vond men zijn brilnegen meters verder werd hij omgeworpen en dan nog 20 meters ver inedegesleept. Op de plaats waar hij viel zag men stukken vleesch en bloed aan de sleenen kleven. De E. H. Pastor is in den Heer ontslapen om 1 uur 's morgens. Dit pijnlijk nieuws, weldra gekend, verwekte in heel de streek diepevontroering. Eer weerde Heer Rooryck, was geboren te Hoogstade in 1854; hij waste Westvle- teren sedert september 1909. Door zijn minzaam karakter verwierf hij er iedereens achting en genegenheid Zijne pijnlijke en al te rappe dood heeft al zijne parochianen diep ontroerd. Go I gevé zijne ziel de eeuwige rustel koffie overman vreugde ziin sedert zij chico .por eart-Sillv. rei - der Trajipisten gebruiken van Vin Dépót. bij Delhaizegebr. Moncarey-Sansen Glirvei'ineliove. Examen. De heer Robert Dehollander nau welijks 15 jaar oud, student aan het Institut St Amand te Gent, heeft met groote onderscheiding voor de Jury der provintie Oostv laanderen zijn examen van landmeter afgelegd Hartelijk proficiat aan de jonge lauréaat Te Lokeren werd de vronw Everaert uyder de oogen van haar twee kindertjes; 6n O jaar crem ux/ur onveren Vei incwlon. met een broodmes het hoofd afgesneden. De kerel handelde uit jaloersheid omdat de vrouw vroeger van hem niet had gewild. Te Aarlen hoorden de echtgenooten Legrimden gerucht in de kamer waar hun kinders-tweelingen sliepen Zij gingen zien en vonden hun beide wichtjes dood met neus, ooren en gezicht half opgewreten door ratten. Cliicorci Van Tieghem - Dupont is zeer spaarzaam in 't gebruik. De Eerw. Heer Pastor van Westvleteren doodelijk gekwetst door den tram. Een pijnlijk ongeluk gebeurde Vrijdag namiddag te Hoogstade, op een vijftigtal meters der brug van Elsendamme. De Eerw. Heer Rooryck, pastor van West vleteren, kwam wandelend van Hoogstade waar hij bij familieleden gaan noenmalen was, toen de tram uit Veurne, achter hem kwam afgestoomd. De Eerw. Heer Pastor, die aan 't lezen was, ging dicht de tramlijn, en de machinist schuifelde om hem te ver wittigen. Verzwonden in gedachten moet de Heer Pastor gedacht hebben dat het een auto was die achter hem kwam, want zoo de tram nog slechts eenige meters ver was, sprong hij ineens op de tramlijn zonder achter zich te zien. Dit gebeurde rechtover de herberg Het Molenhuis Do gevolgen waren schrikkelijk. In den grond geworpen werd de ongelukkige heer door den tram medegesleept meer dan dertig meters ver, voor deze kon stiliiouden er is daar juist een langen neerloop. Toen de tram stopte werd hij in deerniswekken- den toestand opgenomen. Van de rechter kant van het hoofd was het vleesch gedeel telijk en het vel tot over het oor gansch afgerukthet lag als een klomp vleesch o[ zijn schouder. Door vier mannen opgenomen werd de gekwetste binnengedregen bij M. Henri Ameloot-Roy en op een matras gelegd, wijl men reeds om geneesheer en priester geloopen was. Dr Grimmelprez, van Oost vleteren, was in 20 minuten ter plaatse en weldra geholpen door Dr Blanck, van Loo onderzochten zij den E. H. Rooryck. Hij was vreeselijk gekwetst op geheel de rech terzijde. Builen de schrikkelijke hoofdwonde was al het vel afgerukt van aan deti buik tot over de knie de bil was gezwollen en uit een groote wonde, kon de geneesheer stukken verbrijzeld been halen de vingers van de rechterhand waren allen opengere ten. De arme gekwetste bleef bij kennis tot rond 6 ure hij las gedurig en door den E. H. Onderpastor van Westvleteren werd hem het H. Oliesel toegediend. Na 6 ure viel hij als gevoelloos en herkende om zeggens nie mand meer. De familieleden der streek wer den verwittigd en kwamen ter plaatse om hem te bezoeken. Twee zusters van het ge sticht van Hoogstade werden gevraagd en kwamen om den zieke te bezorgen. Te Westvleteren, waar het wreede nieuws gemeld werd door E. H. Vervaeke, schoolopziener te Poperin ghe, die op den tram zat welke het ongeluk veroorzaakte, en die eerst bij den gekwetste geweest was, wekte de droeve mare aige meene verslagenheid. De E. H. Onderpas toor begaf zich nog ter plaatse. De E. H Pastoor was hier van iedereen zeer geacht, en iedereen gevoelde voor hem het meeste medelijden. Laat in den avond stonden de dorpsbewoners nog in groepjes om nieuws over hunnen pastor te vernemen en zij wil den en konnen niet gelooven dat hij in doods gevaar verkeerde. Op de plaats van het ongeluk. De brugdraaier Camille Tilly van Elsen- Mengolingen. Onze begoochelingen ontwikkelen zich het .meest in de lente d|js levens waarna ze vallen zooals zij gekomen zijn als de blade ren in den herfst. Boerken Naesen van Wommelghem, is naar Antwerpen gekomen en neemt plaats in een tram. Schoon weer, eh menheer, zegt de praakzame man tegen een heer die zich in het rijtuig bevindt. Menheer roert niet. 'k Zeg dat het schoon weer is vindt ge SPORT. Football. Te Poperinghe. De F. C. P. biedt aan de talrijke personen, die zicli Zondag 12" dezer verplaatst heb ben om den match F. C. P. - R. C. A. bij te wonen, de uitdrukking aan van zijnen oprechten spijt. Hij bidt hen terzelfder tijde zijne verontschuldiging te aanvaarden, te meer daar de schuid der verzuiménis enkel te wijten is aan de R. C. A., die, zich voor den match niet aanbiedende, zich de moeite niet gaf den stedelijken club te verwittigen, zoodat deze zich in de onmogelijkheid bevond het publiek ervan te berichten. Wij hopen dat soortgelijke gevallen zich n et meer zullen voordoen, zooveel te meer dat het bijna zeker is dat de F. C. P. aan de officieele matchen van 1912-1913 zal deelnemen, waar hij kans heeft eene eervolle plaats te veroveren. Heden Zondao om 3 1/2 ure, match F. C. P. - F. C Hazebrouck. Wiclrijden. Ronde van België. 4" RitNamen-Erquelines. 1. Pelissier, 2, Christophe, 3. Blaise, 4. Tiberghein, 5. Salmon, 6. Defraye. Petit-Breton, Spiessens, Piet Heusghem en Buysse geven het op in dezen rit. 5° RitErquelines-Meenen. 1. Verschoore, 2. Pe lissier, 3. Lamon, 4. Blaise, 5. Defraye. De drie laatstgenoemde vielen bij het inrijden in den velo droom, toen zij slechts eenige meters van de twee eersten waren. 6C RitMeenen-Antwerpen. 1. Defraye. 2. Blaise, 3. Lamon, 4. Dupont, 5. Pelissier, 6. Christophe. Aigemeene klasseering: I. Pelissier 13 punten, 2. Defraye 16 p., 3. Blaise 23 p., 4. Christophe 44 p., 5. Lamon 45 p., 6. Verschoore 62 p. Zondag wordt de laatste rit, Antwerpen-Brussel, gereden. Te Charleroi won Van Houwaert eene 100 kim. koers voor Brocco, Frans Faber, Debaets, Berihet en Dorzée in deze ordevervolgens won hij in 4 min. een achtervolgingsmatch op Frans Faber. Bordeaux-Parijs, 595 kim., wordt zaterdag 25 en zondag 26 mei gereden. Van Houwaert is ingeschreven. Vliegen. Over het Kanaal.De italiaansche vlieger Nardini, die donderdag der verleden week in onze streek was gezien geweest, is zondag morgen ten 5 1/2 ure uit Calais vertrokken en ten 6 ure te Dover aangekomen, van waar hij naar den aërodroom van Brooklands, nabij Londen, vloog, waar hij ten 7 ure landde. Na te Steene neergekomen te zijn op donderdag 9" dezer, was het niet te Hondschoote, maarte Zuid- coote dat Nardini nederdaalde, vanwaar men hem per auto naar Duinkerke voerde. (lc nare SpilieiiiaelierH pijlen zijn (e verkrijgen In den SSazar, l>ij Sausen Decorte. SNtperinglic. De bloedige lijst. In Italië is de luitenant-vlieger Depersis dood gevallen. Zondag is de duitsche vlie ger Schmigubski te Berlijn gevallen en na korte ston den overleden. De vlieger Fischer en de amerikaan Mason, die hem als pasagier vergezelde, zijn maandag namiddag te Brookland met hun vliegmachien gevallen en op den slag dood gebleven. Dtiivenbond - FopeMnglie. Uitslag van den prijskamp uit CHARTRES van Zondag 12 Mei 1912 Wind: West Kgs/aort r>nivon inspin 6.30 ure. Aankomst; Eorsto duif otri 10 29,05 ure: laatste uuir vm. 10.50,28 ure. Snelheid per minuutEersie duif 1181,10 m.: laatste duif 1063,75 m. Afstand 283,310 kilometers. Ziehier de 25 eerste I. Desagher H. 2 p.; 2. Vandevoorde C. 2 p.; 3. iii. 1 p.; 4. Verhaeghe C.; 5 Ghytiel Val.6 Vallaeys Alph. 2 p.; 7. HannebouW M schouwgarnitunr. 3 p 8. Baes H. 3 p.; 9. Desagher H.; 10. Devos Remi11. Bon- duwelleM.; 12. Dejireeuvv J.-A.; 13. Dave G. 4 p 14. Vandevoorde C. 2 p.; 15. Lietaert Elie 2 p.; 16 Lebbe H, 4 p.; 17. Verhaeghe Ach.; 18. Geeraert 3 j).; 19. üevos Remi 3 p.; 20. Onraedt Cyr.; 21. Vanden Berghe H. 3 22. Amez Arthur 1 p 23. Dave M 24. Hannebouw M. 2 p 25. Liefooghe Etn. Buitengewone schoone keus van alle schoe nen en aan alle Prijzen voor Plechtige Communie, Zomerseizoen! enz. Oud Huis BE- RAT - BREMAULT. Gouden Schoen, Nr56, Veurne-straat,, Poperinghe. dat ook niet, menheer p 'k Ben advokaat, ventje, zegt de andere, en als ge mijn advies wilt weten, moet ge 2 fr. betalen. Zoo, zoo Wel, ge moogt advokaat zijn. viaar een fatsoenlijk mensch zijt ge niet. Dat is mijn advies! en daar moet ge niets voor betalen. Hoor, zegt de beul, tot den gevangene, ik zal mijn best doen, maar ik moet u zeggen lat ik —Wel zeg u dat ik nooit opgehangen g weest ben maar wat wilt ge We zullen alle twee ons best doen om ons uit den slag te trekken. nog nooit iemand opgehangen heb. ant woordde de Verooi deelde, en ik Fene belangrijke verklaring M. Schollaert heeft zondag in het kollegie van Bellevue, te Luik, eene belangrijke re devoering over de schoolwet uitgesproken: Mde Broqueville, zegde de achtbare staats minister onder andere, wil .evenals ik de vrij heid van den huisvader waarborgen. Ik had den schoolbon gevonden de schoolbon is dood en ik wil hem niet doen verrijzen. Zoo als ik het reeds gezegd heb, ik sluit mij vol komen bij het stelsel van M. de Broqueville aan, dat den familievader de volle vrijheid schenkt om zijn plicht te doen. Het mag niet dat deze of gene liberalen of socialisten van Senaat of Kamer hunne dochters naar kloosterscholen kunnen zenden en hunnen hovenier verplichten zijne kinderen in de gemeenteschool te plaatsen. Men heeft ge zegd dat ik door mijn ontwerp van school wet aan de kloosters 20 miljoen wilde ten geschenke geven. Welnu, mijn ontwerp noodzaakte slechts tot eene totale uitgaaf van 5 tot 6 miljoen. De vergadering heeft M. Schollaert geest driftig toegejucht. MtnTQ is meer aan te bevelen tegen IN IJu 1 u Bloedsgebrek, Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uilputting en alle Ziekten door overlast veroorzaakt dan de VERSTERKENDE PILLEN. Prijs 3,00 fr. de doos van 100. Algemeen dépot: Apotheek, A. MONTEYNE. O I» V O I, ii it li II. KOTIiFD/lME, Groote Markt. 18 POPERINGHE. I'lcn probaat middel. Lang gele den bestond in een der hoofdplaatsen van Zwitserland een probaat middel om twis tende echtgenooten, die scheiden wilden, daarvan te doen afzien. De toepassing gold alleen als de oorzaak bestond in huiselijke oneenigheden. De echtgenoten weiden ge durende eenige weken satnen in een kamer van het stadhuis opgesloten. Daar vonden zij één tafel en één stoel. Het eten werd hun gebracht, genoeg en goed, maar... met één bord, één vork, één lepel en één mes. Drin ken moesten zij uit één glasin 't kort gezegd zij hadden van alles slechts één. Dit alles dwong hen lot wederkeerige hulp en inschikkelijkheid. Het middel werkte uiistekend en zelden gebeurde het, dat twistende echtgenooten bij hun eisch van scheiding bleven, als de stadhuisdeur voor hen. zich weer opende, (tok wel een middel voor onzen tijd Vooraleer uwe meubels, stoelen of beddens te koopen komt zie*, naar den Ba zar, hij Sansen-Decorte, Poperinghe. Schoone gedraaien tnielpoolcn aan 1,60 - 1,90 en 2,00 fr. de garnüuer. In Duitschland en in Oostenrijk staan de hopvelden goed. In Engeland, over het algemeen, is men ook tevreden over den toestand der akkers, alhoewel er in zeer kleine mate bladluizenplaag ontstaan is. De stortvlagen hebben in het Poperingsche en in het Land van Aalst het gevaar van hopvliegen en blad luizen veel verminderd. Zoo is de markt, die over eenige dagen zeer bewogen was, thans zeer kalm geworden van 150- 155 fr. is de prijs voor Aaist ge daald op 140 - 145 fr., en voor Poperinghe op 130- 135 fr. Er is ook zeer weinig vraag voor beschikbare waar, mits 220 - 225 fr. Priesterlijke' benoemingen. E II. Debevere, priester in 't seminarie, is surveillant benoemd in 't college te Pope ringhe «VBMBrvaMH BIDDAGEN Donderdag in het Westvleteren DER WEEK. Trappistenklooster te mtltHUBÊHSHM» POPERINGHE, van 12 tot 19 Mei. Geboorten.110. Joseph Caroen, z. v. Edmond en Ida Lebbe. 111. Rachel Delaere, d. v. Camille en Maria Vercruysse. Huwelijksbeloften. Hector Durant, bandgebrui ker met Augusta Dumon, dienstmeid, beide alhier. Maurice Deceuninck, brouwersgast met Helena Verhaeghe, naaister, beide alhier. Huwelijk.—Camille Bouthé, 23 jaar, wagenmakers- gast met Lydie Lowyck, 22 jaar, naaister, beide alhier. Vlamertinghe, van 1 April tot 15 Mei. Geboorten. Verdonck Remi. Vanlede Camille. Dehaene André. Rassalle Jerome. Capelle Oscar. Billiau Georges. Buseyne Gentil. Mer- levede Jules. Goemaere Jules. Overlijdens. Geldhof Rosalie, 75 jaar, rentenier- ster.Carpentier Ivo, 87 jaar, zonder beroep.—Casier Marie, 26 jaar, huishoudster. Rassalle Jerome. 8 dagen.Clauw Martha, 23 dagen.Vanlede Amelie, 83 jaar, kostgangster.Vandamme Edouard, 83 jaar, kostganger. Huwelijken.Verslype Alfons, 25 jaar, landwerker met Ollevier Cesarina, 21 jaar, kantwerkster, beide te Vlamertinghe.Vandenbroucke Henri, 41 jaar, stoel draaier te Meenen met Verbeke Maria, 40 jaar, dienst meid te Vlamertinghe. Vandeputte Jean, 30 jaar, landbouwer te Wytschaete met Vandelannoote Flavie, 24 jaar, landbouwster te Vlamertinghe. Vande- wynckei Auguste, 29 jaar, schilder inet Barroo Ro salie, 33 jaar, strijkster, beide te Vlamertinghe. Reninghelst, van 1 April tot 15 Mei. Geboorten. Debruyne Gaspard. Dumortier Roger. Blanckaert Angèle. Dumortier Michel. Nouwynck Adrienne. Carton Marie. Lamerant Agnes. Vermeersch Maurice. Six Urbain. La- housse Remi. Vandevoorde Firmïn. Verhille Maria. Vrammout Maria. Cordonnier Blanche. UVERLIJUe.NS. L.L-C1C1 vq OuUcllcc, 1 l/2J<i<,r. Vancaeyseele AIoïs, 61 jaar, echtgenoot van Sohier Emerence. Vilse Livin, 69 jaar, echtgenoot van Philomène Botté. Huwelijken. Camille Decaesteeker. metser met Julia Vannoote, zonder beroep, beide te Reninghelst. Hector Plateau, landwerker met Julia Vanuxem, dienstmeid, beide te Reninghelst.Emeric Delepiere, dagwerker met Aiida Ryckeghem, be de te Renin ghelst.Camille Fivez van Voormezeele met Julia Verkruysse van Reninghelst. 1 In den (*as<liiiiHiiioleii, bij Emile Depréz, tfij de Wolfholle. 2 I» de krnitislrnni, bij René Questroy, RENINGHELST. Schoone Geit te verhollen it In tic Yourrdnd, bij René Cou wet, Proven-kals. 4 In 'I Lamincljc, bij Gusiave Debruyne, Werfstruat. Schoon Schaap te verhollen, 5In den Driclioek, (ge.gd. G. Gossey) bij Reué Legrand. Watoustraat. O In den Suikerfj-asl,(<700d.Af Eei/s) bij Remi Merlevede, Abeele-kals. Hen en 20 Kiekens te verhollen. ia Villc (lc McmkIiics, bij I'. Ryckewaert, Meessenstraat. Hesp te verhollen, 5 In (Icii 4 tuilen llazcu iii(l (14 p.) aau 5 centiemen de ból, bij Jules Heze, Boeschepestraat. 11 A la Yille de lYiee. bij Camille Milleville, Meessenstraat. IO In den lkaniv, bij Gustavo Clabau, Cnsselstraat. Konijn te verhollen, (negd N Cappelaere) I I In 41. II. 3t»oiii|»jc. bij Domey-Feiyt. bij O H. Boompje. Krake Bolling, 12 In den Congo, bij C, Ghe'squiere(bijg.Gheeraert) Woesten-k. gegeven door Jules Dejonghe, Vlamertin ghe, voor alle liefhebbers van vlamertinghe, Poperinghe en Elverdinghe. Twee maal heen -n terug van Vlamertinghe naar Poperinghe. Inschrijving van 12 tot 2 ure. Verschiilige schoone prijzen. ABEELE - KERMIS. LUISTERRIJKE op Maandag 27 Mei 1912. Inschrijving van 2 tot 3 ure 's namiddags In de Gareelmakerij bij Juiien Vande voorde. om 3 ure namiddag, ter herberg In (lc SOid Yciirnc bewoond door Elie LIETAERT, Veurnestraat, OPENBARE VERKOOPING VANT van den 'wétgekenden liefhebber bestaande uit 13 beste kweek en speelduiven en 10 jongen van 't jaar 1912. De duiven zullen in bovengenoemde her berg ten toon gesteld worden vanaf 9 ure.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1912 | | pagina 2