NIEUWSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN, Koopt uwe MEUBELS, Stoelen, Kindervoituren, Stoors, Gordijnen, Tapijten, In den Bazar, bij Sansen-Decorte, Poperengiie liaison de Campagne Aan ALLE Kiezers. WRAAK EN LIEFDE 2de JUNI. HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD verschijnende den Zaterdag namiddag. OVER TE NEMEN Stemt onder n' 1 Een artikel van den Socialist Edmond Picard KIEZERS Zondag 2" funi igi2. 5 Centiemen. Se faar. N* 27. ANNONCEN Den drukregel 40 c. Herhaalde Annoncen volgens overeenkomst. Eerste ïaps, Rollingen en llerbergksHinissen mits betaling van 25 c". Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-n'okn ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Bniten grondgebied van Poperinghe Op grondgebied van Poperinghe Buitenland 4,66 fr De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen ééns onvermeld in het blad verschijnen. Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Zon op. Zon ond. Wekelijksche Almanak. Juni. Notaris BOUCQUEY, Vrijdag 7 Juni 1912, Vrijdag 14 Juni 1912, ill. M AGNI F1QUE Mi se a prix LUNDI10 JUIN i|q.„ Adjudication: LUND124JUIN j Te Koopen of te Pachten een zeer gerieflijk WOONHUIS, ten dienste van BAKKERIJ, Yperstraat, nr 103, te POPERINGHE. om reden van 8TERFGKVAL den welgekalanten wollenhandel en van ouds gekenden lakensnijders= winkel van Henri Brutsaert- Duclos, Bruggestr., Poperinghe. Notaris BAERT, Voor de kiezers die willen stemmen voor de partij die best IEDEKEENS en het ALGEMEEN belang verdedigt, en alleen in state is dit te doen, drukken wij hier een artikel over van M. Edmond Picard, oud-socialistisch senator, verleden Zondag in de Chronique verschenen. De woorden van dezen tegenstrever toonen klaar welke jartij best voor de belangen van 't Land zorgt. Notaris Haghebaert Op Maandag 3 Juni 1912, GEMEENTE CROMBEKE, van Zondag 2" Juni. KATHOLIEKE KANDIDATEN Senaat Landas Kamer der Volksvertegenwoordigers Colaerl vaa?» Begerem Waakt maar één puntje zwart. Hulde van Picard aan de katholieken Zij hebben van België een uitzonder lijk voorspoedig land gemaakt en re geerden zonder onverdraagzaamheid. lioe moet gij stemmen? Een dop van boven op den Kop onder* iiuinmci' 1. Katholieke en Vrijzinnige school. Hoe komt het Zij hadden de proef gedaan. wordtm ingelijfd Het recht, annoncen oj artikels te weigeren is voorbehouden. BE FOFEEDIGEENMS 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. De Herbergiers hebben recht aan Kosteïooz.o inlassching van twee Horbergfeesten. Bijzondere buiten stad 2,50 binnen stad 2,00 Herbergiers buiten stad 1,60 binnen stad 1,00 IJl i\ NI Will I llll II. Dr ij vuiligheid. s. Eugonius, Emilius. s. Clotildis, Udelbertus. s. AntonQuirinus, Valeria, s. Sigorius, Ronifacius. II Sacramentsdags. Norbert, Paulina, s. Robertus, Landolphus. s. ftledardus, Wilhelmina. Laatste Kwartier. Zaterdag 8 Juni, ten 2 ure 36 minuten 's morgens. Nieuwe Maan. Zaterdag 15 Juni, ten 6 ure 24 minuten 's morgens. Eerste Kwartier. Vrijdag 21 Juni, ten 8 ure 39 minuten 's avonds. Volle Maan. Zaterdag 29 Juni, ten 1 ure 34 minuten 's namiddags. Zondag 2 Maandag 3 Dinsdag 4 Woensdag 5 Donderdag 6 Vrijdag 7 Zaterdag 8 3 u. 36 m. 7 u. 45 m. 3 35 7 47 3 34 7 48 3 34 7 49 3 33 7 50 3 33 7 51 3 33 7 51 STUDIE VAN DEN TE POPERINGHE. om 3 uren namiddag, ter herberg bewoond door Ch. Ghillebaert, Yperstraat, te Po peringhe, verhooping van Gemeente POPERINGHE, Valkestraat. Een W oom8.8sis staande op 71 centiaren grond .der kerk van St Jan met recht van stand aldaar lot 15 Maart 1928, mits eene jaarlijksche cynspretatie van lOfrs. palende noord Lisvin Dewic-kere, zuid en oost gezeg de kerk. Gebruikt door Cyrille Mommerency tot 1 Januari 1913. SS. om 4 uren namiddagter herberg De Gouden Poort-,openbareverk.ooping van: POPERiNGHE, Boescheepstraat. Een gerievig nieuwgetimmeni iïenic- bestaande beneden uit twee groote plaatsen, keuken, veranda, remise en groeten citern, en op het verdiep vier kamers, met 2 aren 42 cent grond en hof, palende noord de zusters Paulinen en zuid Auguste Gryson. Bewoond door Mr Victor Ver Eecke-Ac- kaert. avec grand pare, jardin potager avec arbres fruitiers en plein rapport, serres A vignes, chaude et tempérée, serre pêches, remises et écurie, ie tout emmuraülé d'une conte- nar ce totale de 1 h. 16 a. 47 e., située Po peringhe contrc la vilie, a quelques minutes de ia station du cbemin de for el h cinq kilo metres de la frontièce francais. Jouissance immédiate. Pour plan de détails voir les afliches. Pour lous renseignements el visite de la propriélé s'adresser au Notaire BOUCQUEY, prénommé. Zijnde het sterfhuis van wiilen M. Theo- phile Ampen-Therry. Zich te begeven ter studie van den Notaris Itacquaert. u KANTOOR VAN DEN TE DIXMIJDE. INSTEL o|> Maandag' 3 Juni 1911S, om 2 1)2 ure namiddag, in hel Gemeente huis TE MERCKE.Y1, van Gemeente RENINGHE. 3 Hectaren 9 aren 40 centiaren zeer goed MAAIGRAS te Reninghe in de Brouckagie, sectie E, nummer 382. Gebruikt, zonder pachtrecht, door Pieter Baes, landbouwer te Reninghe. 1)2 inslelpremie te winnen. Wanneer men, schrijft M. Picard, niet onderhevig zijnde aan razende kieskoorts ik geloof dat de meerderheid onzer mede burgers er van bevrijd is, want, inderdaad, bet land blijft redelijk onverschillig aan de huidige vallende ziekte) de nummers ontleedt, als platform voorgesteld door de vechtende groepen, dan vindt men er zeer rekbare bij. De fameuze daling der Belgische Rent. Heeft men nu toch nog niet genoeg bewezen dat, verre van het teeken eener nationale financieele ramp te zijn, zooals men raast en tiert op alle tonen, die daling der rent een bewijs is van voorspoed en handels- en nijverheidsvertrouwen, vermits de kapitalen, instee van vreesachtig te worden gestoken in Staatsfondsen met klein inko men, stoutweg naar meer winstgevende zaken gaan. Alle economisten hebben van over lang dit kartonnen oorlogstuig afge broken. De vermeerdering der nationale schuld Om de stommiteit van die verwijting te beseffen, is het voldoende zich in te beelden wat België zou zijn zonder de sedert 25 jaar uitgevoerde openbare werken, met de twee milliard die men der regeering zoo ongena dig ten laste legt. Maar wij zouden door heel Europa uitgelachen zijn geworden Slechts enkele weelde uitgaven verdienen hoogstens beknibbeling. En het verwijt der toelagen aan de vrije scholen, politiek maar niet wiskundig geschat op 20 millioen Tot hiertoe heeft dit verwijt nog geen enkel ernstig onder zoek doorstaan. STUDIE VAN DEN TE PROVEN. Bij sterfgeval. in eene zitting, om 4 ure juist namiddag, ter herberg Den Arend bewoond door M. Jeröme Lermytte, ter plaatse van Proven OPENBARE VERKOOPING VAN Eenige Koop. Twee aaneen houdende partijen Zaai- lauel, gelegen teCrombeke, nabij de kasseie van Proven naar Crombeke, samen groot 92 aren 60 centiaren, aldaar bekend ten kadas ter sectie B, nummers 650 en 651. Gebruik! door sieur Jules Deprey, werk man te Crombeke, mits den prijs van 120 fr. 's jaars, boven de lasten, met pachtrecht tot 1 October 1916. Alle inlichtingen zijn te bekomen bij genoemden N«taris. 29 Mengelwerk vau «DE POPERINGHENAAR» Werkelijke Kandidaten erciTiysse Fraeijs de Yeubeke Van de» F*eei*el>oom Plaatsvervanger Werkelijke Kandidaten Kiezers van Yper en Arrondissement stemt allen in het hoofdvak boven op de katholieke lijsten voor Senaat en Kamer. oorspronkelijk verhaal door CAMILLE VEIIV4RCKE. Och 't Is niets, mijne vriendin, meen de Juan's dochter Ik heb mij integendeel zeer wel vermaakt, maar... Het meisje zweeg Die droeve voorgevoelens, waar gij mi laatst maal van spraakt, verontrusten u mi™ schien wederom, vroeg Maria. Dora antwoordde niet en boog het hoofd Hebt gij dan geen vertrouwen in ons, mijne lieve Dora? vroeg Karei op droeven toon. Zij richtte hare donkere, openhartige oo gen op haren geliefde en wierp hem een on- beschrijft li.jken blik toe. waarin eene gan- sche wereld van gedachten te lezen was, maar die voor den jongeling niets dan een innig angstgevoel te kennen gaf. Vertrouwen, murmelde Dora, vertrou wen. Ja, ik heb het grootste vertrouwen in u beide, doch dat is niet genoeg... Hoe dat vroeg de jongeling levendig Indien ik u wilde verklaren wat mij bedroeft, dan zou ik zelfs nog niet kunnen maar laat ons hier /oo niet blijven siaan sprak Dora, zich zelve onderbrekend. Karei neem Maria's arm, ik zal mij aan hare zij de houden en zoo kunnen wij wat spreken al wandelen. Buiten de zaak der kloosters, schrijft ver der M. Picard, is het program der linker ijden zoo dun als eene breinaald. Dit gedaan zijnde ging het meisje voort !k zie in uwe verwonderde blikken, mijne vrienden, dat gij mijnen kommer als ingebeeld en kinderachtig aanziet.. In 't geheel niet, mejuffer Wet denkt gij onderbrak haar Karei. Het meisje scheen op zijne tegenwerping niet te letten en sprak voort Nochtans bestaat de oorzaak mijner vrees in volle werkelijkheid Wel is waar is dat alles voor onze geboorte gebeurd, zoo dat niemand van ons er kan verantwoorde lijk voor gemaakt worden, en evenwel zou ien wij er allen door lijden. Uwe woorden zijn raadselachtig, goede Dora, sprak Dammaert's dochter. Ik weet het wel. mijne lieve, maar ik kan er niets aan doen. En zoudt gij ons niet alles kunnen toe vertrouwen vroeg Karei. Onmogelijk, ziehier waarom van den grond der zaak ben ik ten volle overtuigd ja, mijne moeder heeft op haar sterfbed er over gesproken, en mij mijne plichten opge legd maar al de omstandigheden van tijd en personen zijn mij volstrekt geheim ge bh ven Niemand zou mij kunnen inlichten tenzij mijn vader, maar hij zal liet niet doen dat weet ik Ik moet mij dus door sommige gissingen laten leiden. Indien ik geheel de zaak kende, zou ik ze u geerne meiiedeelen maar nu kan ik niet. Mogen wij hopen dat gij het zult doen als gij meer vermogen hebt vroeg Karei wederom. Voorzeker. Ik zou het mij tot eenen Al de scheldwoorden, tegen de clericale partij uitgebraakt wegens het schandaal van met 8, 6 stemmen te regeeren, zouden als kasseisteenen terecht komen op de Car- tollistische partij, die misschien met 1 of 2 stemmen zal moeten besturen. En't meest interessante van de zaak zal nog zijn van te zien, hoe de liberale os over een zal komen met den socialistischen stier. Dan stelt de oud-Senateur zonneklaar de onmogelijkheid van een Cartellistisch gou vernement in het licht Indien ik als astroloog aarzel te zeggen welken uitslag ik waarschijnlijk acht, als liefhebber aarzel ik niet te zeggen dat ik de overwinning der Cartellisten zou willen... om te zien op welke manier men zich uit den slag zou trekken, wanneer men de keuken zal moeten verzorgen, door deze overwin ning opgelegd. Men heeft zoo een voorgevoel dat het kolossaal lastig zal gaan, om te beginnen met de samenstelling van het ministerie, waar bet moeilijk schijnt, dat koning Albert zal kunnen voorkomen, eenige typen op te nemen die zijne monarchie beschouwen als van tijdelijken aard, onaangenaam en duldbaar alleen, omdat het nog niet anders kan. Maar, in bijkomende orde, hoe dan regee ren Ten eerste zal de parlementaire meerder heid heel gering zijn, indien wij zelfs niet staan in de kluchtige positie van volslagen gelijkheid. Ik heb dat gezien op de transatlan- tiekers, waar men, om de passagiers te amu seeren, eenige mamzellen aan de twee ein den eener koord doet trekken, en die er niet in gelukken malkaar te doen veroeren. t Zou een der verrassingen zijn van de E V., zoo snulachtig de rechtvaardigheid be titeld alsof de rechtvaardigheid iets was nat met onze kleinzielige politiek overeen komt plicht rekenen u alles toe te vertrouwen let zou mij het grootste genoegen doen mijn hert voor u te kunnen uitstorten. Droeve onzekerheid, murmelde Maria. Gij hebt gelijk, mijne vrienden 't Is eene zeer droevige zaak. en voor mij is niets lastiger dan die gedurige onzekerheid Op dit oogenblik kwam een jonge heer bij onze drie kennissen, en na eenen hoffelij- ken groet, zegde hij aan Maria, dat zij hem den volgenden dans beloofd had. Zij nam dus den aangeboden arm en ver dween met haren geleider tusschen de bon te en wemelende menigte. Karei en Dora weren alleen, en sloegen geen acht op alles, wat er in de prachtige feestzalen gebeurde. Juan's dochter scheen al met eens aan eene plotselinge ingeving gehoor te geven Gansch hare houding was veranderd, een koortsachtig vuur glinsterde in hare oogen Karei bezag haar met verwondering en meende eenige opmerking te maken, doch zij voorkwam hem. Zij had zijnen arm genomen, zeggende Kom, laat ons wat heen en weèr wan delen. Wij zullen kaart op tafel spelen. De verbaasdheid van den koopmanszoon vermeerderde nog, en niet wel wetende wat antwoorden sprak hij 't Zal niet wel gaan om te spreken bij het gerucht der mu/.iek. Bah, dat hindert niet te veel, de mu ziek is niet zeer luidruchtig Daarbij zijn wij verzekerd.dat geen onbescheiden oor ons zal afluisteren. Wanneer men zich afwendt, gaat de be roemde niet-katholieke en vrijdenkende rechtsgeleerde voort, van wat ik daar zoo- ever: heel oneerbiedig noemde onze kleinzie lige politiek en van al haar lawaaierig ge rommel, dan treedt te voorschijn het heer lijk en hartversterkend tafereel van een- verbazend voorspoedig en bedrijvig Bel gië, een rustige bevolking, die vooral om hare economische belangen is bezorgd, be sloten ze te verdedigen en uit te breiden, welke partij er ook aan het bewind kome. Is die schitterende voorspoed, waarop geen andere schaduw rust dau die der bui- tenlandsche afgunst, nu verschuldigd aan de regeering, die gedurende dit overgroote en weergalooze tijdperk van 28 jaar aan 't be wind was Zij zegt het, en heeft er waarschijnlijk veel toe bijgedragen, vooral sedert zij van alle sectarische strekkingen afzag, die de kunst van regeeren versmelten met die van zijne tegenstrevers te verdrukken. Maar 't is vooral de Natie zelf, die het werktuig was van dezen triomf En die aangesloten en levende massa, die de Natie uitmaakt, steeds aan den arbeid, bijna stilzwijgend doch immer actief, vormt eene treffende tegenstelling met de kleine iraatzieke en luidruchtige bende der politie kers. Zij ziet naar dezer tuimelaren enkel, om het schouwspel dat zij aanbieden zij hecht er slechts een ondergeschikt belang aan 't Is eene grove dwaling van alle partijen te meenen dat de états-majors, die paradee ren en woelen maar één ziel hebben met de menigte die zij beweren te vertegenwoordi gen en wier gevoelens en betrachtingen zij beweren uit te drukken. Tusschen hen ligt er soms een afgrond en de ware kracht is die, welke zwijgt. Als Belg, die van mijn vaderland eene persoonlijke ondervinding heb, bijna zoo oud als zijn zelfstandig bestaan, geloof ik dat daar de instinctieve strekkingen liggen die op 2 Juni de kiezers zullen leiden. En midden van al dit lawijd gelukkig hij die de spreuk toepastQuiela non^movere en die geen avonturen waagt Dat wil in plat vlaamsch zeggen Geluk kig hij die het gezond verstand heeft van niet om te werpen wat bestaat en 's lands rust niet te stooren.) Heb ik genoeg gezegd, vrienden en vijan den lezers En hebt gij u erkend in deze samenspraak Edmond Picard. Als ge gaat stemmen, ge moogt niet ver geten uwen Kiesbrief meê te dragen. Ge moet stemmen, op al de briefjes, welke de Voorzitter van het kiesbureel u zal over handigen, en zoowel op de roode als op de witte briefjes, indien gij Senaatkiezer zijt. Onthoudt dat wel, en ziet dat ge geene briefjes overlaat! Om alle nietige of ongeldige stemmen te vermijden, om niet te missen maakt met het potlood, dat in 't kieskotje hangt, het wit puntje zwart vnn het vierkant dat staat boven den naam der katholieke kan didaten, onder nummer ft. Kiezers, ge moogt niet stemmen van boven op de lijst en dan nog nevens den naam van eenen kandidaat. Uw briefje ware nietig Ge moogt op ieder briefje maar één puntje zwart maken, best van bo ven op den kop 't Is gemakkelijk en 't Is goed Nog ietsGe moogt niet stemmen voor kandidaten van verschillige lijsten Niet panacheeren UIT MERCKEM. 't Is heden de groote dag Dat gij met nen enkelen slag Beslist over goed of kwaad. Ziet toe hoe 't in Frankrijk gaat De godsdienst wordt vervolgd De priester wordt misprezen, Het geuzenras vervolgt Verdrijft het kloosterwezen De werkman die 't heeft vandoen Krijgt er nooit een pensioen Door de wet hem toegekend Om hem te stellen kontent. De staat der groote kas Waar zij graag zoo op roemen Doch waar een gat in was Mag hij nu hard verdoemen. 't ls ook met beloften Dat ons geuzen boften U houden in den waan Om ter stembus te gaan. WIJ neen, beloven niet Wat wij niet kunnen geven Ons woord is TROUW, gij ziet Het reeds uw gansche leven. Als gij in 't kieskot staat Denkt wel wat eenig kwaad Een enkel stem doen kan En stemt ALLEN als EEN MAN Nummer ft op den kop Zoo moet uw stemme wezen. Door uw'n enkelen dop Zullen wij BOVEN wezen. Geen een doop, geen een huwelijk meer in de kerk Geen een werkmans' kind meer in de scholen van broeders en nonnen En de liberalen van hier of van elders, 't zijn al gelijke. Zij werken om het katho liek landsbestuur omver te werpen... voor 't welzijn van 't vaderland staat er op hun blauw briefje te lezen Vorigen artikel van M. Edmond Picard bewijst voldoende dat de katholieken best voor 't welzijn van 't vaderland zorgen. Een staaltje van liberale dankbaarheid. In Oostende, langs straten en in herber gen hangen de liberalen ook plakbrieven uit tegen de kloostets. De moeder vat: een her- bergbaas, bij wie een plakbriefWeg met de kloosters hangt, wordt geherbergd en onderhouden in het klooster der Arme Zusterkes. Als men zijne moeder niet wil onderhou den en dat men dezen die uwen plicht ver vullen wil verbannen, is men een ontaarde. Uittreksel uit De Kruisstraat van het Leven, historische novelle uit den school strijd der jaren 1880. Heden zegt Mr Pastoor dat de kinders hun ouders moeten beminnen omdat God het gebiedt, en morgen zegt de meester der goddelooze schoolgij moet uwe ouders beminnen omdat zij veel voor u doen.Dan kan en mag een kind van een dronkaard zijn ouders... haten. Vandaag zegt de pastoor: Leert godvruch tig zijn, kinders braaf, deugdzaam, steelt niet, want God ziet alles en straft de zonde, en morgen zegt de meeester gij moogt niet stelen, want de gendarmen zouden u bij de kraag grijpen. En in plaats van de godvruchtigheid, zal meester de jongens de dierenbescherming aanbeveelen;,.. "ze kunnen dan later hun hond streelen en met hun kloef naar hun vrouw of hun jongens gooien. Vaders, vooraleer naar de stembus te gaan overdenkt welke kinders gij zoudt hebben, moesten de liberalen aan 't hoofd komen en uwe kinders met zulke princiepen opvoeden. Cliicorei Van Tieghem - Dupont, is zeer spaarzaam in 't gebruik. Kiezers, is het U Diet zonderling voorge komen dat de liberalen en socialisten hier nog geen één plakbrief uitgehangen hebben voor de stemming In groote steden hangen er nochtans bij de vleet Hoe komt het dat er hier geen zijn Dat komt geheel eenvoudig omdat zij de plakbrieven waarmede liberalen en socialis ten dit jaar ten strijde gaan hier niet durven uitplahken, want 't zijn al schimpplaten tegen den godsdienst, tegen de kloosters en tegen de gasthuizen, en de liberalen weten dat zij hier daarmede niet zouden wel ge komen zijn De bedriegers durven hier niet spreken gelijk in groote steden Hier beweren zij tegen den godsdienst niet te zijn, maar te Charleroi plakken zij op de muren Geen een werkman meer in de kerk Geen een werkmansvrouw meer in den biechtstoel Zooals gij wilt, goede Dora, Ja, ik herhaal het, die onderzekerheid pijnigt mij meer dan de grootste rampen, en ik wil er een einde aan stellen. Zou dat mogelijk zijn Ik denk wel ja maar eerst wil ik u nog eens ernstig vragen indien gij mij be mint. Hoe kunt gij zulks vragen, mijne goe de Dora Wat wilt gij dat ik doe om u een bewijs mijner liefde te geven P Ja, Karei, ik geloof u en ik twijfel niet aan uwe ware gevoelens. Ik ondervind het ten andere aan mij zelve. Van den eersten oogenblik dat wij malkander gezien hebben, heeft een band van samenneiging onze her ten vereenigd. Wie weet indien zulks geene heilzame voorbeschikking der Voorzienig heid is, die dèor dit gevoel weder zal goed maken, wat vroeger misdreven werd Mochte zulks Gode believen, goede Dora Maar, Karei, zou uwe liefde ook tegen alle welkdanige voorvallen bestand zijn Waarom dien twijfel herhalen, Dora Indien in het toekomende, de wezens die u het duurbaarst zijn eens te lijden had den door zaken, waarin ik zelveoogenschijn- lijk betrokken ben. Zou uwe liefde dan niet verdwijnen Uwe woorden zijn wederom duister.. Hoe zoudt gij eenig kwaad kunnen berokke nen aan degenen, die mij lief zijn Neen mijne lieve, laat ons daar niet aan denken.. Niets ter wereld ware bekwaam, om mijne liefde uit mijn hert te doen verdwijnen of te verminderen Welnu, Karei, ik zal doen wat gij be geert,, en uwe woorden aannemen als de uitdrukkig der zuiverste waarheid Ik kan van mijnen kant over mijne aandoeningen niet bedrogen zijn, daarom wil ik uit de on zekerheid geraken, van welke ik u gespro ken heb... en daarom zeg ik uVraag mijne hand aan mijnen vader Karei voelde zijn bloed naar het hoofd rijzen en stamelde O, mijne goede Dora Gij maakt mij overgelukkig - Ik vraag niet beter, en geene pogingen zullen mij te zwaar vallen om zulks altijd te doen. - Ik mag u hetzelfde verzekeren, goede Dora Goed, Karei, maar laat ons daar nu niet over spreken. Ik geloof heel vast dat wij malkander goed zullen verstaan. Zie uwe zuster komt reeds terug. Maria werd inderdaad, door den jongen heer bij hare bekeuden gebracht. Met eene hoffelijke dankzegging en een beleefden groet, trok haar geleider zich terug. Mijn goede Karei, mijn goede Maria zegde Dora op inemenden toon, ik verlaat u ik ga mijnen vader opzoeken en hem vragen om mij naar huis te vergezellen. Karei ver geet niet aan uwe zuster te vertellen, wat ik u gezegd heb, en voor het overige kan ik u maar verzoeken spoed te maken. Te Rouanne in Frankrijk, eene stad die sedert jaren door socialisten bestuurd was, had men ook de zusters uit het gasthuis ver dagen. Het onderhoud van het gesticht kost te sedert dien de oogen uit den kop en zelfs had men nu geen bedienden meer. Eenparig- lijk heeft de gemeenteraad nu de terugkomst der zusters gevraagd. Onder de bespreking, in antwoord op de vraag van den burge meester Op wiens liefdadigheid zullen wij nu beroep doen riep de antiklerikale ge neesheer Cacarrie uitMaar mij dunkt dat de proef gedaan is. Alleen de zusters kunnen dat. En de socialist-vrijdenker Lauxerois voegde er bijIedereen moet weten dat wij dat met eenparigheid stemmen. En nu zijn de zusters reeds terug in 't gast huis. Over eenige weken moest Clemonceau eene gevaarlijke operatie onderstaan in den buik. Hij deed zich naar een gezondheidsge sticht brengen, door Zusters bediend. Aan een vriend die hem hierover lichtelijk be spotte, antwoordde de kloostervervolger Dat men zegge wat men wil, ik lach er meê, (je men fiche.Ik wil vooral wel be zorgd worden. Kiezers gedenkt dit, nu de groote dag gekomen is, en stemt voor de katholieken, zoo zullen de liefdezusters in ons land kun nen blijven. liet schijnt dat liefhebbers van goeden koffie over van vreugde zijn sedert zij chico- rei der Trappisten gebruiken van Vin cart-Silly. Dépót bij Delhaizegebr. Moncarey-Sansen. Zij reikte haren geliefde en hare vriendin de beide handen. Goeden nacht, Karei, goeden nacht Maria, tot wederziens Dammaert's kinders drukten de aangebo dene hand met de innigste teederheid, en wenschten hunne vriendin eene zoete rust. Karei en Maria spraken dien avond uog lang over het goedaardige meisje, en over hare raadselachtige woorden. Zij konden echter haren kommer niet heel ernstig opnemen, en schreven hare droeve voorgevoelens toe, aan een teeder gemoed, dat de indrukken der verschilend- ste ontroeringen bewaart. Maria vernam het nieuws met de groot ste blijdschap, en spoorde haren broeder aan, zoo gauw mogelijk aan Dora's begeerte te voldoen. Naar alle waarschijnlijkheid had Karei die aanwakkeringen niet noodig, zulks zien wij ten andere in het volgende hoofdstuk. Dora reed met haren vader naar huis. Onderwege werd er maar over onverschil lige zaken gesproken. Nu dat het meisje zoo onbeschroomd tot haren geliefde gesproken had, meende zij in volle recht den loop der zaken te mogen afwachten. Zij besloot dus van niets te spreken tot het oogenblik, dat haar vader zelf haar oor deel zou vragen hetgeen in alle geval na weinig dagen moest gebeuren immers, Ka- rel ging voorzeker niet lang wachten aan hare begeerte te voldoen, j Nadruk voorbehouden, Wordt voortgezet.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1912 | | pagina 1