NIEUWSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN. TRIOMF KATHOLIEKEN! HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD verschijnende den Zaterdag namiddag. Koopt uwe MEUBELS, Stoelen, Kindervoituren,Stoors, Gordijnen, Tapijten, In den Bazar, bij Sansen-Decorte, Poperinghe lüaison dp Campagne WRAAK EN LIEFDE OVER TE NEMEN Men begeert te koopen HOOIGRAZEN Zondag p» Juni igi2. 5 Centiemen. 8? Jaar. N 28. ANNONCEN Den drukregel 10 c. Hernaalde Annoncen Eerste Taps, Bollingen en Herbergkermissen mits betaling van 25 c". INSCHRIJVINGSPRIJS Bniten grondgebied van Poperinghe Op grondgebied van Poperinghe Buitenland 4,60 fr Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Wekelijksche Almanak. Juni. Zon op. Zon ond Notaris BOUCQUEY, Vrijdag 14 Juni 1912, M AGNi FIQUE Mise a prix LUNDI10 JUIN )|q|9 Adjudication: LUNDI24JUIN f Notaris PEEL, Dinsdag 11 Juni 1912, overgaan tot den OVERSLAG van Notaris CASSIERS, Op Woensdag 19 Juui 1912, M A AIGRAZEN te Westoutre en Reninghelst, Op Maandag 24 Juni 1912, Notaris PIETERS, Notaris Haghebaert Op Maandag, 17 Juni 1912, Op Maandag, 24 Juni 1912, Allerbeste WAAIGRAS Notaris BAERT, Te Koopen of te Pachten een zeer gerieflijk -WOONHUIS ten dienste van BAKKERIJ, Yperslraat, nT 103, te POPERINGHE. om reden van den welgekalanten wollenhandel en van ouds gekenden lakensnijders= winkel van Henri Brutsaert- Duclos, Bruggestr., Poperinghe. in ®t groot s Adres CAMILLE BARBIER, der 16 stemmen meerderheid. Meerderheid van 1910 Meerderheid van 1912 Er wordt berekend dat in gansch het land de katholieken sedert de kiezingen van 4908 en 4910 meer dan stemmen ge wonnen hebben, en de liberalen en socialisten samen slechts 36.000. De officieele uitslagen. Voor de Kamer. Uit Merckem. Katholieke Zegepraal. volgens overeenkoins worden ingelijfd Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-no kn ingezonden worden poftsmmAK Het recht, annoncen oj artikels te weigeren is voorbehouden. -f 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. Do Herbergiers hebben recht aan KosteToozó inlassching van twee Herbergfeesten. Bijzondere buiten stad 2,50 binnen stad 2,00 Herbergiers buiten stad 1,60 binnen stad 1,00 De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen ééns onvergeld in het blad verschijnen Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Sol. II. Sakrament. s. Pelagie. s. Margaretha, Marines, Evrernundus. s. Barnabas, Roselina. s. Basilides, Nazarius. s. Antonius van Padua. H. Hert van Jesus. s. Basilius. Quintianus. s. Modestus, Vitus. 3 u. 32 ml 3 32 32 31 31 30 30 7 u. 52 m 53 53 54 55 56 57 Laatste Kwartier. Nieuwe Maan. Eer sle Kwartier. Volle Maan. Zaterdag 8 Juni, ten 2 ure 36 minuten 's morgens. Zaterdag 15 Juni, ten 6 ure 24 minuten 's morgens. Vrijdag 21 Juni, ten 8 ure 39 minuten 's avonds. Zaterdag 29 Juni, ten 1 ure 34 minuten 's namiddags. STUDIE VAN DEN TE POPERINGHE. om 4 uren namiddag, ter herberg De Gouden Poort openbar everkooping van POPERINGHE, Boescheepstraat. Een gerievig nieuwgetimriierd BScnle- nicrslini*. bestaande beneden uit twee gronte plaatsen, keuken, veranda, remise en groeten citern, en op bet verdiep vier kamers, met 2 aren 42 cent grond en bof, palende noord de zusters Paulinen en zuid Auguste Gryson. Bewoond door Mr Victor Ver Eecke-Ac- kaert. II. avec grand pare, jai din potager avec arbres fruitiers en plein rapport, serres a vjgnes, chaude et tempérée, serre A pècbes, remises et écurie, le tout emmurailié d'une conte- nance totale de 1 h. 16 a. 47 c., située a Po peringhe contre la ville, a quelques minutes de la station du chemin de fer et cinq kilo metres de la froutière fr-angaise. Jouissance immediate. Pour plan de détails voir les affiches. Pour tous renseignemenls et visite de la p^opriélè s'adresser au Nolaire BOUCQUEY, prénommé. KANTOOR YAN DEN te Rousbrugge-Haringhe om 4 ure namiddagter herberg Het Paviljoen bewoond door A. Pattyn, ter dorpplaats van Crombeke. zal Mx" Gaston PEEL, Notaris te Rousbrugge-IIaringhe, Gemeente PROVEN, I5en Woonhuis met stal on afliange- lijkheden en 9 aren bebouwde grond, erve en hovenierhof, staande en gelegen ten west- kante van den sieenweg van Rousbrugge naar Proven, aan de herberg »Het Speelhof-' bewoond door August Raerkelboom, tot 1 October aanstaande mits 60 fr. 's jaars boven de lasten. Maar Ingesteld 1000 fr. mi rePQ is meer aan te bevelen tegen 1 Lj 1 O Bloedsgebrek, Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting en alle Ziekten door overlast veroorzaakt, dan de VERSTERKENDE PILLEN. Prijs 3,00 fr. de doos van 100. A lgemeen dépot..- Apotheek, A. M0NTEYNE, O I* VOLG 15 It II. i\OTKi;i>AME, Or- ote Markt. 18 POPERINGHE. Vooraleer uwe meubels, stoelen of beddens te koopen komt zien naar den Ba zar, bij Sansen-Decorte, Poperinghe. Schoone gedraaien (itfelpoolen aan 1,60 - 1,90 en 2,10 fr. de garnituer. 29 Mengelwerk van DE POPERINGHENAAR oorspronkelijk verhaal door CA»11 L L15 V15 KVA KC k 15. Studie van den TE POPERINGHE om een uur namiddag Groote Verkooping van op 25 hectaren eigedommen vau d-m beer Pierre Degroote, na M de graaf de Betbu- ne-Sully en M. Berten), M. de graaf de Diesbach, M. Behaghel, Mrae We Dufiour- Vanhouver, de V. We Désiré Dambre-De- burgrave en de heeren 'B. Dewitte en O. Rouseré. Verdeeld in hunne gewonelijke koopen. Tijd van betaling mits goede en bekende borg. De 10e penning en bespreken gereed be- tia'brar. De Not iris CASSIERS. te Poperinghe, is met deze verkooping en deszelfs ontvangst belast De vergadering voor de verkoo ping ter herberg Het Peenhof of Neer plaats om 4 ure stipt namiddag, bij Désiré Merlevede-Saniper te Reninghe, Openbare Verkooping van was<ende in de maaiweiden genaamd de I'npegrazen, de Paling 12 gemeten en de Paling 10 lijnen. Langen tijd van betaling mits borgstelling te aar veerden door voornoemden Notaris Pieters. XXIII Waar dn Dora uil haren twij fel getrok ken wordt, en eene zeer ernstige beslissing neemt. Het was een van die lentemorgens, welke door hunne koesterende warmte, door de balsemgeuren, welke de r t rakende natuur alsdan verspreidt, door de vreugdezangen der duizende vogelen, en door een onvatbaar gevoel ian genot en zaligheid, dat op alle wezens zijnen invloed schijnt uit te oefenen zelfs aan de rampzaligste stervelingen voor eenige uren al de bekommeringen van den strijd om hel leven doen vergeten. O verrukkelijke stonden! wat wordt gtj met gejuich begroet, na de snerpende koude en de mistige dagen van den droeven winter In den hof van het kasteel des Corsikaans deed de vroolijkmakende werking der ver nieuwde natuurkrachten ook haren invloed gevoelen, maar t was alleenlijk op planten en dieren. De menschen schenen weinig acht te gun nen aan de wonderen van Gods overheerlij ke schepping... Studie van den TE RENINGHE. STUDIE VAN DEN TE PROVEN. om 4 ure nanoen, te PRO VEN, in d n Arend, bij M. Jeröme Lermytte, overslag van Gemeente CROMBEKE. Eenige koop. Twee aaneenhoudende par tijen Zaailand, samen groot 92 aren GO centiaren, sectie D, nummers 650 en 651 gebruikt door Jules Deprey, aati 120 frs. 'sjiarsen de lasten, tot 1 October 1916. Instel frs. 4.150,00 II. om 4 ure nanoen, le BEVEREN op Yser, in de herberg 1 Gemeentehuis Jaarlijksche Venditie van ruim 12 hectaren in de 28 gemeten te Beveren, verdeeld in 28 koopen - voor Mher den Baron Mazeman de Couthove. Op gewone voorwaarden en met gereed geld. Misschien hadden zij te veel aan andere zaken te denken Dora zat in een lief morgengewaad aan het open venster harer kamer. Hare blikken dwaalden nadenkend en verstrooid over de prachtige boomen. de bonte bloemperken en de heldere vijvers van den hof. Waaraan zij dacht zouden wij wel niet moeten vragen Eensklaps hoort zij mansstemmen onder haar venster, dat zich in de reeks der eerste verdieping bevindt 't Is haar vader, zooals altijd in gezelschap met zijnen vertrouweling. Zij luistert scherp toe en vat de volgende woorden op Welnu, gij hebt gelijk, ik zal u eens alles omstandiglijk vertellen. Ik heb u zulks ten andere ree'ls vroeger beloofd. Laat ons eene bank opzoeken, waar wij gerust en gemakkelijk kunnen zitten en spreken. Het weder is te schoon om binnen te blijven. Die woorden waren door haren vader gesproken, en tot Pedro gericht. Dora's hert klopt rasser, iets in haar binnenste zegt haar dat het oogenblik be slissend is Wat gedaan om te vernemen wat de twee mannen malkander te zengen hebben /ij ziet dat zij zich op eene bank neder zetten, met den rug naar eene dichte groep bergrozen gekeerd. Zonder door iemand opgemerkt te wor den snelt zij naar beneden en den hof in, en bevindt zich na eenige omwegen gemaakt KANTOOR VAN DSN TE DIXMUDE. OV15KSLAU op Maandag 1? Juni IOH2, om '2 1)2 ure namiddagin het Gemeente huis TE MERCKEM, van Gemeente RENINGHE. 3 Hectaren 9 aren 40 cenliaren zeer goed MAAIGRAS te Reninghe in de Brouckagie, sectie E, nummer 382. Gebruikt, zonder pacblrecht, door Pieter Baes, landbouwer te Reninghe. Slechts ingesteld frs 11200. Zijnde het sterfhuis van wijlen M. Theo- philé Ampen-Therry. Zich te begeven ter studie van den Notaris ISacquaert. STEMT GI^-VAI. Tailliehout voor fascinages, met of zonder plantsoenen Lijsteboomen zware Eiken en andere soorten van boomen. Houtkoopman, LOPHEM-bij-Brugge. De 2e Juni 1912 is voor de katholieke par tij eene ware zegi'dag geweest. De behaalde overwinning is grooter dan wie ook ze had durven verwachten. Het is een nieuwe 1884 en dezen keer was er niet te strijden alleen tegen de liberalen en de logekliek, maar nog tegen de revolutionnaire partij dersocialisten Volgens de voorspelling der tegenpartij gingen zij, kartellisten, na de stemming in de Kamer, over eene meerderheid beschik ken van 8 tot 10 stemmen Ehwel, niet alleen hebben de katholieken hunne meerderheid in de Kamer niet verlo ren. maar ze hebben haar versterkt, ver meerderd. Overal in het land is het getal stemmen, door de katholieke kandidaten bekomen, grooter dan in de voorgaande kie zing, en in plaats van 6 stemmen meerder heid, hebben de katholieken nu, in de Kamer I.cve de katholieke partij In de Kamer 6 stemmen In den Senaat 18 In de Kamer 16 stemmen In den Senaat 24 In geheel het land door winnen de katho lieken veel stemmen te Brussel 21.000 te Gent 9 000 te Luik 6.000. In Brussel ver liezen de liberalen 500 stemmen. te hebben, aan den overkant van het hooge bloemperk. Zij verneemt de stem van haren vader, maar kan niets verstaan. O pijnigende toestand Na eenen schuwen blik in 't ronde gewor pen te hebben, bukt zij zich, en sluipt zoo stil en zoo lenig als eene kat, tusschen het groenende loover. Zij denkt geenszins aan de onbescheidenheid, welke zij begaat, maar laat zich leiden door de inboezemingen ha rer goede inzichten Daar hoort zij het volgende gesprek tot in zijne minste bijzonderheden. Haar vader sprak eerst over zaken, die haar eenigszins vreemd voorkwamen, maar eensklaps verhief hij eenigszins de stem, en zegde met nadruk En weet gij, Pedro, wie deze man is, die over meer dan dertig jaren zijnen broe der vermoordde, en de schuld op mij deed vallen Hoe zou ik dat weten, mijnheer Welnu, de man die mij alzoo onder de beschuldiging van moord dit land deed ont vluchten, is niemand anders dan Dammaert, de meester van Cies Een man, die gij zooveel vriendschap bewijst, mijnheer, dat is wonder. Als ik hem vrienschap bewijs dan weet ik waarom Het briefje, dat wij bij zijnen knecht gevonden hebben, bevat een klaar bewijs zijner schnld. Ha, 't is daarom dat hij Cies zoo vreesde Juist zoo, Pedro. Maar nu moet ik De indruk die deze verplettering te weeg- gebracht heeft op liberalen en socialisten is onbeschrijfbaar. Hunne gazetten zijn eene aaneenschakeling van uitvallen en scheld woorden. Het laatste nieuws bekent zelf dat de katholieken nog voor lang aan 't be stuur zijn. Provincie Westvlaanderen. I11 15)10 In 1912 A rrondissement Yper. Brieven in de stembus 43.370 Nietige en ongeldige 1599 Kath. 28 508 st., 2 z. Kath. 29.096 st., 2 z. Lib. 13.245 St., 1 z. Lib. 11.411 st.1 z. Soc. kwamen niet op. Soc. 1427 st. Verdeeld als volgt Kanton Poperinghe. Kath. 3720 st. Kath. 3681 st. Lib. 1287 Lib. 1295 Soc. 29 Kanton Yper. Kath. 10.566 Kath. 10.627 Lib. 4927 Lib. 4583 Soc. 205 Kanton Rousbrugge. Kath. 3018 Kath. 3087 Lib. 698 Lib. 672 Soc. 36 Kanton Passchendaele. Kath. 1791 Kath. 1850 Lib. 593 Lib. 472 Soc. 45 Kanton Meessen. Kath. 3944 Kath. 4034 Lib. 3073 Lib. 2605 Soc. 393 Kanton Wervick. Kath. 6169 Kath. 5827 Lib. 2668 Lib. 1793 Soc. 734 Zijn dus gekozen MM. Colaert, van Mer- ris, 'katholieken M. Nolf, liberaal. Toegekende voorkeurstemmen. Colaert 442 Nolf 604 van Meeris 1254 Glorie 95 Begerem 518 Rousselare- Thielt. Uitslag der stemopneming per kanton. Kath. Lib. Rousselare 11 opnemingsb. 12201 2917 Ardoye 4 id. 3952 424 Hooglede 4 id. 5141 540 Iseghem 7 id. 8066 1300 Thielt 6 id. 7278 1271 Meulebeke 4 id. 4652 599 Oost-Roosebeke 4 id. 3982 346 Ruysselede 4 id. 3458 485 48730 7882 Alle vijf de katholieke kandidaten zijn gekozen. Ër heerscht groote geestdrift onder de bevolking. In Rousselare zal in 't korte eene groote betooging plaats hebben om de ze bijzonderen prachtigen uitslag te vieren. Al de ministers zullen er zich naartoe bege ven. De kartellist Delaere, die zeker was van er in te zijn heeft 1918 stemmeD te kort om den vijfden zetel te krijgen en zou er nog 277 te kort hebben voor den zesden, moest er een zijn. Kortrijk. De kath. winnen een zetel op de liberalen, dus gekozen 4 kath. en 1 soc. Oostende-Veurne. De lib. winnen den nieuwen zetel, maar verliezen 600 stemmen bij 1910; de kath winnen 2000 stemmen; gek. 3 kath. en 2 lib. Provincie Oost-Vlaanderen. Gent-Eecloo. De katholieken winnen den nieuwen zetel er zijn nu 7 kath., 3 lib. en 2 soc. iets zeggen dat gansch wonderbaar, ja bijna ongelooflijk is Die zelfde man heeft dezen morgen de hand mijner dochter komen vra gen voor zijnen zoon Wat zegt gij daarvan Wal zou ik daarop zeggen, mijnheer Tenzij dat zulks nog al wel gelijkt op hetge- ne men soms in de romans leest, en dat het ware wel eens onwaarschijnlijk is. 't Is nochtans alzoo Zou ik mogen weten, mijnheer, wat gij geantwoord hebt Niets beslissends, dat kunt gij wel denken. Ge moest toch iets zeggn. Ik heb gezegd dat ik mijne dochter eerst wil ondervragen. Maar zulk huwelijk kan toch geen plaats »rijpen, mijnheer Dat is onmogelijk. Ik meen het ook, doch die vraag heeft mij het wonderbaarste en zonderlingste ge dacht ingeboezemd, dat men zou kunnen uitdenken. Zoo zoo mijnheer Ja, en ik kan niet nalaten er eens uw gedacht over te vragen. Dankbaar voor de eer. Zult gij mij openhertig uwe meening deon kennen F Zeker en vast, mijnheer. Welnu, eerst en vooral zult gij mij toch geen ongelijk geven, indien ik besio ten heb zulks alzoo niet te laten, anders ge zegd dat ik mij over Dammaert wreken wil Audenaarde. Geen verandering; 2 kath. en 1 lib. Dendermonde. De katholieken winnen 3000 stemmen en den nieuwen zetel 3 kath. en 1 lib. Sint Niklaas. 3 kath. en 1 lib., geen verandering. Aalst. Geen verandering 3 kath., 1 lib., 1 daensist. Provincie Antwerpen. Antwerpen. De katholieken winnen 11.000 stemmen bij over twee jaar en een der nieuwe zetels. Er zijn nu 8 kath., 5 lib. en 2 soc. Turnhout. Hier was een nieuwe zetel de katholieken veroveren ze alle vier. Mechelen. Vroeger 3 kath. en 1 lib.; nu 3 kath. en 2 lib. De liberalen winnen den nieuwen zetel, 't geen voorzien was. Provincie Braband. Brussel. Vroeger waren hier 21 zetels, warin 9 kath. Nu zijn er 26 zetels de kath. winnen er 3 der 5 nieuwe. De uitslag is nu 12 kath. 8 lib. en 6 soc. Leuven. De nieuwe zetel wordt door het kartel gewonnen. 4 kath., 2 lib, en 1 soc. Nijvel. Gekozen 2 kath. en 2 kartellis ten De lib. May wordt buitengegooid. Provincie Henegouwen. Charleroi. Hier waren 2 nieuwe zetels die de socialisten winnen. Gekozen 3 kath., 2 lib. en 6 soc. Thuin. De kath. winnen 6000 stemmen. Gekozen 1 kath. 1 lib. en 1 soc., geen ver andering. Bergen. De soc. winnen den nieuwen ze tel. Gek. 2 kath., 1 lib. en 4 soc. Zinnik. Hier verliezen de kath. de zetel van M. Gravis, 't Is de eenigste plaats van geheel 't land. Gekozen 1 kath., 1 lib. en 2 soc. Doornyk-Ath. Toestand onveranderd, 3 kath. en 3 lib. Provincie Namen. Namen. Toestand onveranderd, 2 kath. en 3 kartellisten. Dinant-Philippeville. Geen verandering, 2 kath. en 2 kartellisten. Provincie Luxemburg. Aarlen-Bastogne-Marche. 2 kath. en 1 lib. zooals te voren. Neufchaleau-Virton. 2 kath. en in lib. De kath. winnen den nieuwen zetel. Provincie Limburg. Hasselt. De kath. winnen den nieuwen zetel en werpen bovendien den liberaal Peten omver nu 4 kath. Tongeren-Maasegck. De lib. verliezen den zetel van M. Neven; 3 kath. gekozen. De katholieken winnen in Limburg 3 ze tels in de Kamer en 1 in den Senaat en die provincie is de eenige van België, die uit sluitend door katholieken vertegenwoordigd is in de Wetgevende Kamers. Provincie Luik. Luik. Vroeger waren er 12 zetels, nu 13. De kath. winnen den nieuwen zetel Gekozen kath., 3 lib. en 6 soc. Iloei Borgworm. De kath. winnen een zetel op de soc., 2 kath. en 2 kartellisten. Verviers. Elke partij behoudt hare zetels, 2 kath., 1 lib. en 2 soc. De ontbonden Kamer bestond uit 166 leden, verdeeld als volgt Katholieken 86 86 Liberalen 44 Socialisten 35 Daensisten 1 80 Zes stemmen meerderheid voor de katholieken De nieuwe Kamer bestaat uit 186 leden, verdeeld als volgt 101 101 44 39 1 1 85 Zestien stemmen meerderheid voor de katholieken. Katholieken Liberalen Socialisten Daensisten Ponteynisten Korte herhaling. De katholieken winnen 1 zetel te Kortrijk, 1 te Gent, 1 te Dendermonde, 1 te Nijvel, 1 te Luik, 2 te Tongeren, 1 te Hasselt, 1 te Mijns inziens kan men dat niet af keuren. Als gij het zoo meent, moet gij eens goed luisteren. Ik geloof dat ik eene schrik kelijke wraak gevonden heb. Het ergste misschien dat men tegen Dammaert zou kunnen ondernemen maar ik zeg het nog eens, het is iets gansch ongewoons. Gij maakt mij nieuwsgierig, mijnheer. Ziehier dan let wel op. ik zou toestem men in het huwelijk van Dammaerts zoon met mijne dochter. Alles wordt in gereed heid gebracht, maar op den avond, dat het huwelijkskontrakt moet geteekend worden, hier te mijnen huize, in tegenwoordigheid van de familieleden, den notaris en eenige goede vrienden, zou ik opstaan en lezing geven van het briefje, dat wij bij Cies ge vonden hebben, en ik zou daar uitleg over vragen aan Dammaert... Ziet gij van hier zijnen toestand l. Het ware inderdaad vreeseiijk en on gewoon. De man zou het zeker niet over leven 't Is wel mogelijk. Maar hoe zou het dan met het huwe lijk afloopen Het ware natuurlijk verbroken. Maar vreest gij niet dat mejuffer Do- ra, ook grootelijks onder uwe wraak zou kunnen te lijden hebben Dat is de eenige beweegreden, die mij zou kunnen weêrhouden. Het is eene zeer ernstige zaak ook. Gij hebt gelijk, ik zal mijne dochter onderhooren, en er mijn gedrag naar schik Hoei, 1 te Antwerpen, 1 te Turnhout, 1 te Roeselare-Tbielt en 1 te Neufehateau-Vir- ton,3 te Brussel. Zij verliezen er 1 te Zinnik. In het geheel winnen zij 15 zetels. De socialisten verliezen 1 zetel te Hoei- Borgwormzij winnen 1 te Antwerpen, 1 te Brussel, 1 te Bergen, 1 te Zinnik, 1 te Char leroi. De liberalen verliezen 1 zetel te Tongeren, 1 te Hasselt, 1 te Nijvelzij winnen 1 zetel te Mechelen, 1 te Brussel, 1 te Charleroi, 1 te Oostende en 1 te Leuven. De nieuwe Senaat. De uittredende Senaat telde 48 katholie ken, 31 liberalen en 4 socialisten, zonder de 27 provinciale senateuts le rekenen. In de kiezirig van Zondag hebben de ka tholieken 6 zetels gewonnen, namelijk 5 nieuwe en 1 oude op de liberalen; de libera len verliezen 3 oude zetels en winnen 3 nieuwe; de socialisten winnen 2 oude zetels op de liberalen en 2 nieuwe zetels. Buiten de provinciale senatenrs zal de Senaat dus bestaan uit 54 katholieken, 31 liberalen en 8 socialisten, 't is te zeggen dat de katholieke meerderheid er nog met 6 stemmen versterkt is. De nieuwe zetels door de katholieken ge wonnen zijn te Antwerpen, te Rousselare, Luik, Tongeren en Brussel. In Oostende is de liberale senateur Verbe- ke omver en vervangen door den katholiek Struye. In Yper-Kortrijk zijn gekozen katholie ken Vercruysse, Fraeijs en Vandenpeereboom lib. VanJevenne. Kath. 69.585 st., kartel 29.725. Het schijnt dat liefhebbers van goeden koffie over van vreugde ziin sedert zij chico- rei der Trappisten gebruiken van Vin cart-Silly. Dépót bij Delhaizegebr. <fi Moncarey-Sansen. Kiezers dank g'hebt volbracht Wat wij hebben betracht 't Kiezerskorps heeft wel gegeven, De overwinning is aan ons Vieren wij ze om het even Met vreugdekreten en gebons. Met overgroot gedruis Zijt gij allen opgekomen En g'hebt 'n groote buis Hun gegeven zonder schromen. L leve leve heil de man 15 eer nog eer aan hem die kan V vol wijs beleid ons leiden 15 en van den val bevrijden. J ja, z'hebben 't ondervonden 15 en tot hun' spijt bevonden A aha dat de katholiek JA! niet houdt van de geuzekliek. M maar de zegepraal blijft ons A aan ons hip honrrahaan ons 15 ei heil u 1 het weze feest S sieren, vieren w'om ter meest. Te Poperinghe. Onze bevolking is niet onverschillig ge bleven aan den strijd die gansch Belgie door tusschen de katholieke partij en hare tegen strevers geleverd wierd. Wel is waar, 't en is in onze streken niet dat wij ons moeten verwachten aan geweldige en geestdriftige propaganda maar toch op alle wezens lag óf angst óf hope te lezen. Uit hoevele mon den hebt gij het geboord hoe zal het zijn En hoevelen voegden erbij 't gaat nu wel 't en kan maar verslechten met de liberalen en de socialisten aan 't hoofd Iedereen verstond genoeg dat heteen beslis sende dag was, waar zoo vele en zoo hooge belangen aan gehecht waren: vrede in ons vaderland vrijheid van den huisvader voorspoed en vooruitgang van handel en nijverheid. Met ongeduld werd de uitslag afgewacht... en deze heeft allen bedrogen Bedrogen de zoogenaamde liberalen, die meenden dat België rijpe was voor hunnen hatelijken dwang Bedrogen de socialisten die reeds droomden het hooge woord te voeren Bedrogen de katholieken, die wel hoopten hunne meerderheid te bewaren, ken. Indien ik bemerk dat zij persoonlijk niet te veel aan Dammaert's zoon gehecht is. zal ik de zaak doordrijven Ik denk dat zij alles alras zou vergeten hebben. Wij zouden eene reis in zuidelijk Europa onder nemen, en om de meening der menschen van Antwerpen, moeten wij ons toch niet bekreunen. Misschien zien wij het nooit meer wederom. Als het zoo verstaan wordt kan ik uw plan niet afkeuren ten minste, als het u niet te veel tegen de borst stoot alzoo verra derlijk te werk fe gaan. Zulks kan u toch bij niemand tot eer verstrekken. Een oogenblikje, Pedro een oogen blikje Ik krijg eene ingeving als alles voor het teekenen van bet kontrakt gereed is, zoudt gij kunnen binnenkomen en mij eenen brief overhandigen, zeggende dat een onbekende hem zooeven gebracht heeft, met verzoek hem mij onmiddelijk to willen ter hand stellen. Dat ware inderdaad niet moeilijk. Wij zouden den brief te samen voorop gereed maken, hij zou de bekentenis van Dammaert en eenige woorden uitleg bevat ten. Ik zou hem onder de oogen der aanwe zigen openen, en mij de meest verraste van allen toonen. Zoo zou men mij niet van voorop berekende valschheid kunnen be schuldigen. Daaraan hebt gij gelijk, mijnheer. Welnu, wal denkt gij over mijn ont werp t Wordt voortgezet ,1 Nadruk voorbehouden.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1912 | | pagina 1