Vlaamsch Kunstfeest BUlTENIillJiDSCH filEOOlS. NIEUWS UIT BELGIE. Men trekt tanden mier G LEI SC HE IN TEGELS LANDBOUWfiliACHIENEN' W olienhandel I Op Zondag 8 September 1912 HOPPE. Wetensweerdigheden. MARKTPRIJZEN B APOTHEEK-DROGERIJ A. KESTELIJN, Gasthuisstraat, 35, POPERINGHE BURGERSTANDEN VAN T D van alle slag en van de beste soorten: Felix Van Caeyseele-Oesmyter, Op Zondag 8 September. HE RB EK GKERMlbSEN Op Zondag i5 September. lONDE^LOOP 25 fr. prijzen. eesten en Vermakelijkheden. Bij Eduard Caron, Charles Halfmaerten Corselis, Léon DENECKERCATRYCKE, LAKENSNIJ DERSWINKEL \Y' BRUTSAERT-DUCLOS, Bruggestraat, 3, POPERINGHE. slachtoffers De begrafenis der vrijdag, ten 10 ure 's morgends in al de gemeenten plaats hebben. Een algemeene lijkdienst zal in de parochiale kerk van Calonne-Ricouart gecelebreerd worden. De maatschappij der koolmijnen van La Claren ce heeft al de kosten van de lijkplechtighe- den op zich genomen. Langs alle kanten komen telegrammen van deelneming bij het bestuur der kool mijn toehet eerste ontvangen telegram was dit van M. Fallières, president der Re publiek. In de mijn zijn nog mijnwerkers bedolven die men verloren acht. Drie der ingesloten werden ongedeerd opgehaald. In het doodenhuis lagen de lijken op strooze waren zwart en akelig om zien. Sommige lijken hielden de armen boven het hoofd, in beschuttende houding. Verscheidene waren ijselijk ver brand en hadden de kleederen in flarden. Een leerjongen was het lichaam gansch verhakkeld. Op de herkende lijken was een briefje gespeet, met den naam van het slachtoffer. Donderdag. Geheel den dag werden de reddingswer ken voortgezet. Nog 2 lijken werden boven- fehaald Alhoewel men wanhoopt.de overige edolven te redden, zal men toch voort wer ken om tot het diepste te geraken. Te Courrières immers werden nog 14 mannen gered verscheidene dagen nadat de ramp had plaats gegrepen. Hulpbetoon. Er zijn maatregelen genomen om de fami lies van de slachtoffers geldelijk ter hulp te komen. Langs verscheidene kanten is er reeds hulpgeld toegekomen. In geheel de streek heerscht een onbe schrijflijke verslagenheid. Chicorei Van Tieghem - Dupont, wordt in alle kruidenierswinkels verkocht. moest j van het weezengesticht van Cempuis dat de droevige vermaardheid bezat en algemeen gekend was onder den naam van het - verkenskot van het'Cempuis, tengevolge vaii de schandalen, die er gebeurden. Om dat geloof en zeden er besmeurd werden moest dat gesticht zeker ook hoog in eer staan bij priester- en nonnenvreters In Frankrijk komen van alle streken nieuwstijdingen van vergiftigingen door onbruikbare kampernoelies. De vredesonderhandelingen tusschen Italië en Turkije.zijn op goeden voet. De Duitsche Keizer is geheel hersteld. Koningin Wilhelmina van Holland vierde Zaterdag der verleden week haar 32en verjaardag. Alhoewel men de vrees koesterde dat het lange regenweer van den laatsten tijd een nadeeligen invloed zou hebben uitge oefend op de wijnbeplantingen langsheen den Rhijn, mag toch gezegd worden dat de wijnoogst voor 1912 over het algemeen bevredigend zal zijn. Een jongeling die te Parijs de Seine overzwom in een tooneel voor een cinema uitgevoerd, zonk en verdronk. In Oostenrijk, ook voor een cinema- vertooning op te nemen, sprong een jonge ling, op het punt aangehouden te worden van 25 meters hoogte het water inhij viel dood. De villa San-Martino welke Keizer Napoleon bewoonde op het eiland Elba, van Mei 1814 tot Februari 1815, werd Maandag verkocht. Het goed dat eene uitgestrektheid heeft van 165 hectaren 80 aren 40 centiaren was gebracht op 140.000 frank. Het werd voorloopig toegewezen voor 300.000 frank aan den markies Ruspoli. Australië krijgt eene school voor mili taire vliegers. Pierpont Morgan, de bekende Ameri- kaansche millioenair, heeft bij de aanstaan de verkiezingen de partij gekozen van Taft en dat legt nogal wat gewicht in de schaal Het enthousiasme te Weenen voor het Eucharistisch Congres is tot het toppunt gestegen. De deelname is enorm. Het Con gres zal het schoonste zijn, dat ooit werd gehouden en waarschijnlijk zal het niet licht worden overtroffen. Niet te koop. In zijne bezoeken te Parijs kocht de gewezen sultan van Turkije zoo wat van alles honden, koeien, herten. In eene tentoonstelling waar een guineesch dorp ingericht was, voerden de zwarte ne gerinnen verscheidene dansen uit ter eere van den sultan. Hij was er zoodanig van in genomen dat hij nu ook eenige negerinnen wilde koopen Men moest hem doen verstaan dat dit de gewoonte niet was. Ln^claiid. Schip in de Noordzee vergaan. Veertig Dooden. Het stoom schip Koursk toebehoorende aan eene Russisch-Deensche maatschappij, en dat ver- ledene week uit Antwerpen was weggeva ren, is in de Noordzee vergaan, met 20 rei zigers en eene bemanning van 20 koppen. Allen hebben den dood in de golven gevon den Tempeest-Lanteerns, merk Het Hart, de beste, de zekerste voor landbou wers, voerlieden, enz. te verkrijgen bij Sansen-Decor te. Poperinghe Deze lanteerns kunnen niet doodwaaien, noch ontploffen wanneer zij vallen. uen. STAD POPERINGHE. waardige - Vlucht boven New-York in wa tervliegtuig - en nog tal komieke en andere tafereelen. Wij mogen ons dus deze week in den Fa milie-Cinema zooals gewoonte aan drie bij zonder prachtige vertooningen verwachten Zondag namiddag om 3 en om 7 1)2 ure en Maandag avond om 7 1)2 ure. De vertoonin gen beginnen stipt op gesteld uur. Gestorven. Cyrille Goussey van Poperinghe, 21 jaar oud, en die, zooals wij vroeger meldden, over eenige weken in de vitrioolfabriek te Rijssel vergiftigd werd door uitwaseningen bij het delven uit den grond gekomen, is woensdag te Rijssel overleden. Zijne bloedverwanten waren dinsdag verwittigd geweest dat zijn toestand hopeloos was en gingen hem seffens bezoe ken. De arme jongen was niet meer te her kennen. Twee operatien in den buik en het langdurig lijden hadden hem afgemat. Na den dood van Generaal Booth vraagt men zich allerwegen af, wat er nu van h Heilsleger worden zal. Dit is zeker, dat zijn opvolger Bramwell Booth al spoedig voor vele moeilijkheden zal komen te staan. Het Heilsleger is het zeldzame werk van een zeldzaam man, en niemand is in staat te zeggen, wat het nu worden zal. President Fallières, wiens presidentschap op 19 Februari 1913 ten einde loopt, heeft in Versailles reeds eene woning gehuurd. Het is eene kleine villa recht tegenover het huis van zijn schoonzoon, die in Versailles een hoog ambt aan de post bekleedt. Fal lières wordt dus weer gewoon burger met zijn schaapjes op het droge Chicorei Van Tieghem - Dupont, is zeer spaarzaam in 't gebruik. Frankrijk. De kloosterzusters te- ruggeroepen. Over eenigen tijd werden de Zusters van Liefde uit het gasthuis van Avignon gedreven en vervangen door we reldlijke ziekendiensters. Tegenwoordig is het gasthuis van Avignon opgepropt met zieken, waartusschen talrijke typhuslijders. Men heeft overal ziekenoppassters gezocht doch men heeft er geen gevonden, en de oude wilden de typhuslijders niet bezorgen. Ten einde raad waren de godsdiensthaters van den gemeenteraad verplicht zich te wenden tot het moederhuis der Zusters van Liefde, te Parijs, om de kloosterzusters terug te vragen. De Zusters hebben geen verderen uitleg gevraagd. Zij zijn onmiddelijk vertrokken en begaven zich seffens naar het gasthuis om de zieken te verplegen. De stad Avignon is niet de eerste, noch zal de laatste zijn die de zusters moet terug roe pen in de gasthuizen. En zeggen dat er in Belgie en in onze streek personen zijn die de kloosterzusters durven bespotten en beweren dat zij geen goed doen. Priester Lemire. Mgr Delamaire, hulpbisschop van Kamerijk, heeft aan den E. H. Lemire officieel laten weten dat het hem voortaan verboden is zijne kandidatuur 't is gelijk voor welke kiezing te stellen. Zijn Doorluchtige Hoogweerdigheid had reeds vroeger, voor de municipale kiezing, den priester-volksvertegenwoordiger verwit tigd, en zulks door de tusschenkomst van den E. H. pastoor van Hazebrouck, dat hij buiten den kiesstrijd moest blijven. De E. H. pastoor had aan E. H. Lemire lezing gegeven van den brief, door Mgr Delamaire geschre ven. Doch, daar de E. H. pastoor van Haze brouck, op bevel van den hulpbisschop wei gerde den brief aan den E. H. Lemire af te geven, verklaarde deze dat hij er geene rekening van hield. Hij stelde zijne kandida tuur voor de municipale kiezing, doch werd niet gekozen. Zulk leven, zulke dood. De Fransch- man Paul Robin, de verspreider van het neo-malthusianism, die afschuwelijke lee ring welke voor doel heeft het getal'geboor ten te beperken, komt zich te Cempuis te zelfmoorden. Zijne dood is weerdig van zijn leven. De kerel was gewezen bestuurder om 8 uren 's avonds, in den Stadsschouwburg, door de Heeren Paul Lepage, kunstzangerp prijs van 't Conservatorium van Antwerpen. •lost. l>e lilerk, toonkundige en kunst zanger. 1e prijs in 't Conservatorium van Antwerpen. •I. UYaitelet en Mod. Lauwerijs, leeraars aan het Koninklijk Vlaamsch Conservatorium van Antwerpen. Dr ItorniM, Leeraar aan het Konink. Atheneum te Antwerpen. hjet feest zal ongeveer 2 1/2 uren duren,) Prijzen der Plaatsen: le Plaats, fr. 1,50 2" Plaats, fr. 1,00. 3e Plaats 50 cent. Kaarten op voorhand te bekomen, mits 10 cent. opleg, ten bureele van De Poperin ghenaar. Namens «Zie Vlaamsche Vrienden Het bovengemeld avondfeest belooft prachtig te zijn. Wij raden alle kunstlief hebbers ten zeerste aan deze uitvoering te gaan bijwonen. Kaarten zijn nog te bekomen ter drukkerij van De Poperinghenaar Stadsnieuws. Hoptentoonstellingen. Het Hopver- botid van het Land van Poperinghe heeft besloten de gewestelijke tentoonstelling te Poperinghe te houden op Vrijdag 4 October in plaats van 27 September. De plaatselijke tentoonstellingen zullen gehouden worden te Crómbeke, Proven, Viamertinghe en Westoutre den Zondag 29 Septemberte Watou, den Maandag 30 September te Elverdinghe den 30 Sep tember of den 1 October. De algemeene vergadering van de afge- veerdigden van het Verbond is gesteld op Zondag 22 September. De Sint-Bertinus processie doet he den Zondag haren jaarlijkschen uitgang. Mocht het weder gunstig zijn. Laffe messentrekker. Het schijnt eene gewoonte geworden te zijn bij som mige kerels de minste geschillen met messen te moeten vereffenen. Zondag avond rond 8 1)2 ure gebeurde alhier eene laffe aanval die op weinig na de dood van een man voor gevolg had. Messentrekkers zouden veel meer moeten gestraft worden. Boven in de Pottestraatbijna rechtover de herberg van de We Verstraete ontmoet ten Malesys Camille, Vandevoorde Camille, Parmentier Leopold en Clabau Désiré de twee mannen Maurice Clabau en Henri Vierstraete. Zij hielden allen stil en weldra begon Malesys ruzie te zoeken tegen Maurice Cla bau. Zonder de minste reden wierp Malesys seffens Clabau ten gronde, bracht hem een steek toe en nam de vlucht, de straat neder langs het Engelstraatje weg. Clabau stond op en, zich gesteken gevoelende, liep hij naar het politiebureel, vergezeld van zijne vrouw die op het gerucht toegeloopen was. In het politiebureel trok hij zijne kleederen uit Hij bloedde hevig uit eene groote wonde onder de linker arm. Wanneer hij de arm ophief, kon men gemakkelijk drie vingeren in de wonde liggen. De steek moest langs achter toegebracht geweest zijn en tl an doorgetrokken. Zijne vrouw Madeleine Te- che], die de wonde zag, viel in bezwijming en moest buiten gedregen worden op een stoel. Al dit geweld trok nog al wat volk bij het politiebureel aan. M De wulf, in haast bijgeroepen, verbond de wonde zoo goed mogelijk om het bloed te stelpen hij kon ze niet seffens toenaaien daar Clabau, verflauwd door het bloedver lies, gedurig in bezwijming lag. Toen de pijn wat gestild was werd hij met het zie- kenbed uit het gasthuis naar huis gedregen. Rond middernacht echter, met geweld te doen, sprong het verbrand open en Dr Feys werd bij geroepen om het bloed te stelpen. Intusschen was de politie op zoek gegaan naar den dader, maar gelukte er niet in hem te vinden. 's Anderdaags morgens ging Dr Feys de wonde toenaaien. Zij was 7 centim. diep het vlies en eenige kleine zenuwen waren afgesneden. Had de wondo één centimeter dieper geweest, de groote ader ware door sneden geweest en Clabau ging ter plaatse uitbloeden. De man, die veel leed, werd rond 11 ure naar het gasthuis overgebracht. Hij leed erg en had groote koortsen woensdag had hij nog niet geslapen. Toch is zijn toestand niet doodelijk, en bij 4 tot 5 weken zal hij hersteld zijn. De heer politie-kornmissaris stelde seffens een onderzoek in en onderhoorde al de ge tuigen. Donderdag namiddag stapte het parket van Yper nier af en na slachtoffer dader en getuigen opnieuw onderhoord te hebben, werd Malesys aangehouden en sef fens naar Yper overgebracht. De moeilijkste waren tevreden Zon dag avond in den Familie-cinema van Emile Lobeau, op de groote markt. En waarlijk, alles was om ter schoonst. Op het programma dezer week komt eene praehtige film voor- Zigomar tegen Nick Carter - of - De behendigheid en stoutmoe digheid der groote kwaaddoeners tegen de geslepenheid der amerikaansche geheime politie.In dit prachtig en ganscb nieuw drama in vier bedrijven, komen zeer grijpen de tafereelen. Dan nog een zeer merkwaar- Aan 't beteren. Maria Deschodt, het slachtoffer van het tramongeval der Veurnestraat welke wij verleden week meldden is aan 't beteren. De wonden gene zen goed. Woensdag hernamen de koortsen en de geneesheer begon voor inwendige ver wikkelingen vreezen. Donderdagen Vrijdag echter waren de koortsen verdwenen. Kind overreden. Maandag rond 11 1/2 ure reed een voerman van M. R. Mon- carey de Valkestraat voorbij, van de statie komend, met twee camions goed, toen uit genoemde straat drie kleine meisjes kwamen. Twee ervan, Jeanne Stechele, 7jarig doch tertje van Arthur Siechele-Room, en Geno- veva Brabandts, willend op den tweeden camion springen, legden zich met den buik op den dijssel, om zich dan te rechten en zoo hooger te klimmen. Louis Lozie, die daar juist voorbijkwam zag dit, en voor ongeluk ken vreezend, liep hij de voerman verwitti gen dat hij moest stilhouden. Hij had op de meisjes niet durven roepen, van vrees ze te verschrikken en te doen vallen. De voerman hield stil; gelukkiglijk, want, toen Lozie, die seffens terugliep, bij den tweeden camion kwam, lag de kleine Stechele ten gronde op den buik met de beenen openhet wiel ging tusschen de beenen weg over het meisje loo- pen en verpletteren. Lozie kon den dijssel overtrekken en het meisje was slechts iicht gekwetst aan de beenen en den arm. Men droeg het bij M. Dewulf, geneesheer, die het de eerste zorgen besteedde. Vandaar droeg men het naar het gasthuis. Eenige dagen rust zullen het volkomen herstellen. Gekwetst. Al met een geweer naar een ekster schietend in de Pottestraat, werd Frans Verbieze nog al erg aan de wimper gewond door een stuk vati den haan die afsprong. Vreemde plukkers. Dit jaar zijn hier ten politiebureele 2300 vreemdelingen ingeschreven die naar onze stad gekomen zijn om hoppe te plukken. Verleden jaar waren er 2700 en in 1910 waren er 2200. Trager rijden vraagt men. Sedert eenigen tijd wordt er weer geklaagd dat de tram te rap de stad doorrijdt en zoo besten dig gevaar oplevert. Dinsdag in den vroe gen morgen kwam een tram in volle geweld de Veurnestraat afgereden zonder voldoende signaal te gevèn Dinsdag in den voormiddag kwam de knecht van M. Remi Moncarey met twee camions met suiker geladen uit de statie ge reden. Toen hij bij de herberg van Jules Vannieuwenhuyze de tramrigsels overreed zag hij ver in de Yperstraat den tram afko men. Deze reed zoodanig rap dat hij niet kon stilhouden en in volle gang voorbij reed toen de tweede camion nog geen 5 centimeters voorbij was. Alwie dit zag gebeuren verklaarde luidop dat de tram veel te rap reed. Een paar dronkaards, vreemdelingen gekomen om te plukken, die donderdag na middag rond 4 ure, in de Gasthuisstraat zwierden, werden door door de politie aan gehouden en tot ontnuchtering opgesloten Men moest er een van per pijpegale naar den amigo voeren. 's Avonds werd op de markt nog een dronken kerel aangehouden en opgesloten. Wiel afgeloopen. Van den char-a- bancs die wekelijks de boerinnen van Wes touter en Reninghelst naar Popeiinghe markt brengt,liep Vrijdag laatsteen achter wiel af, bijna tegen stad. Gelukkiglijk be kwam niemand geen leedzelfs werd geen ei gebroken. - De Scandinaafsche Cirk, bestuur der M. P. Wilke, is op ronde in België en heeft toelating bekomen om in onze stad vertooningen te geven op Zaterdag 12, Zondag 13 en Maandag 14 October. Het is eeDe groote rondreizende instelling met talrijke artisten en 30 paarden. De cirk zal op de groote markt staan. De driemaandelijksche mandaten ten voordeele van de ouders der soldaten in wer- kelijkendienst, betrekkelijk den 2" trimester 1912, zijn ter hunner beschikking in het Gemeente Secretariaat. De ouders der sol daten in onbepaald verlof, die met de laat ste algemeene kiezing van 2 juni onder de wapens zijn geroepen geweest ontvangen 0,50 fr. per dag voor elk der 10 dagen dat zij in het leger verbleven hebben. Het burgerkruis van 3" klas, is ver leend aan Jufvr. Romanie Van Galis en aan Jufvr, Elisa Vanhee, dienstmeiden in het gasthuis, voor 25 jaren goeden dienst. Ónze beste gelukwenschen Proven. Naar Congo. Op 14 Sep tember vertrekt naar den Belgischen Congo, de waarde Broeder Donatus, zoon van Mees ter Thiers, hier onderkoster of koster sedert 31 jaar. Op het afscheidsfeestje onder bloed verwanten en bijzondere vrienden gehouden, schetste de H. Pastoor en een oude fami lievriend de heldhaftigheid van het offer, welke deze doen die hunne talenten, hunne gezondheid, hun leven ten beste geven, om de ongeloovigen in het zwarte land te gaan onderwijzen. Wij wenschen den waarden kloosterling goede reis en gelukkigen uitslag in al zijne pogingen en zijn edel streven. Wttioii.Conscience-feest. Op Zon dag 8 September zal de gemeente Watou waardiglijk herdenken den grooten schrij ver, den grooten Vlaming; Hendrik Cons cience. Een geschiedkundige stoet zal om 1/2 ure zijnen tocht aanvangen door de straten der dorpplaats. Bij den aftocht geven de leden van de Groeninghewacht van Ant werpen een muziek-, tooneel- en letterkun dig feest op de Groote Markt, tot verzet, vermaak en nut voor iedereen. Dank aan al de maatschappijen die zoo goedjonstig hun ne medewerking verzekerd hebben. Tooneelfeest. Op 15 September, ten ure namiddag, groot tooneelfeest in de congregatiezaal, gegeven door den studen tenkring van Watou. Opgepast. Wie zich te beklagen heeft, omdat hij geen kiezer is of dat hij te weinig stemmen heeft, moet zijne eiscben gaan doen in het gemeentehuis vóór 31 Oc tober. Het baat niet te jammeren, als eene kiezing nabij is. Er is dan geene zalf Meer aan te strijken. Het kleed moet dan genaaid zijn, gelijk het gesneden wierd. been opgenomen. Wielrijders opgepast, a. u. b. Stavcle. Verloren. Een klein zwart hondje, met lang haar is verloren se dert eenige dagen. Die het vindt en kan te rug beschikken te Stavele, nr 110, in de Vaartstraat, zal eene schoone belooning ontvangen. Dickebuseli. Een liederavond in gericht door de Vijverwacht zal hier op zondag 22" dezer door de Vlaamsche Vrien den van Poperinghe, gegeven worden in het schoollokaal om 3 uren voor de vrouwen om 6 uren voor de maunen. Allen dus er naartoe. Ui e&tvietercn. Op kennis-zondag 15n dezer, zal het Stadsmuziek van Poperin ghe hier de feestelijkheid komen opluisteren. Verschillige concertjes en serenaden zullen door deze welbefaainde maatschappij hier uitgevoerd worden. De Westvleternaars en de personen der omstreek hebben daar niet dikwijls geen gelegenheid van en zuilen allen er aan houden dit te komen afluisteren. llot'slirocn. Eene misdaad in Amerika. Te Woonsocket, in de Ver- eenigde Staten, werd over eenige maanden het onthoofd lijk ontdekt van eene vrouw mad. Parmentier, vrouw van Camiel Del- mar, van Roebaais. De moordenaar zou een Belg zijn, Hendrik Desloover, afkomstig van Moeskroen. Volgens een beroemd engelsch sterre- kuridige, dr. Lockyer, zullen wij een warme half September maand hebben van af den 15". Als 't maar waar is. Van de dubbele moord van Rumbeke is nog niets uitgekomen. Te Antwerpen werd de poortiester van een rijk heerenhuis vermoord. Men heeft geen spoor der daders. In Belgie zijn 18.681 zinneloozen in gestichten opgesloten9943 mannen en 8738 vrouwen. Er loopen er voorzeker nog meer op straat. Omdat hij door zijne ouders berispt werd verdronk'zich Leon Sainyn, 17 jaar, te Rumbeke. SPORT. Footbnli. F.C Poperinghe. Heden Zondag om 4 ure algemeen entrainement voor alle spe lers Dat allen opkomen, het is noodig want Zondag aanstaande beginnen de officieele matchen. Wielrijden. De Bol d'or - of 24 urenkoers achter tandems Zondag te Parijs gereden werd voor de 7e maal gewonnen door Leon Geor- get met 950 khh 't zij eene gemiddelde Eene belangrijke statistiek In Belgie wordt het aantal duivenliefheb- bers op 90000 geschat In de veronderstel ling dat ieder dezer 35 duiven bezit, zoo komt men tot een aantal van 3 miljoen dui ven. Elke duif kost dagelijks een centiem en half voor onderhoud, ol 5 fr 50 's jaars, wat voor heel het land een uitgaaf van meer dan 16 milloen bedraagt. Aan deze uitgaven voege men nog deze veroorzaakt door het vervaardigen der kor ven, de onkosten van van verzending, de vervaardi ring van miljoenen ringen, de ver zending vau miljoenen telegrammen enz. en men zal alleen voor België de som van 30 rnilljoen bereiken. In Frankrijk gaan uit België jaarlijks 6 millioen duiven en men beeft 200.0U0 manden voor de verzending noodig. Tegen tic dronkaards.—In Duitsch- land heeft men overal den sirijd aangebon den tegen de dronkaards. Men heeft het aan tal drankhuizen beperkt en er mag geen geopend worden zonder voor ffgaandelijke toelating. Ook is eene lijst opgemaakt van onverbeterlijke dronkaards aan welke geen drank mag worden verkocht. Dit laatste wa pen tegen het alkooiism was niet heel prak tisch, in dezen zin dat die dronkaards zich in herbergen buiten hun district gingen bedrin ken en de identiteit van een kliërit soms moeilijk is vast te stellen. De overheden van Gottingen hebben besloten vijftien van die dronkaards te doen fotografeeren en hun portret te sturen aan al de herbergen van den omtrek. De foto's zullen achter de toonbank moeten opgehangen worden, volgens de gebruiken en de reglementen der policie. AALST, 5 Sept. Markt prijshoudend. Men kwo- teert Aalst (stadsmerk), beschikbare waar (1911) 160 fr.; nieuw gewas, op levering October-November, 85-87 1/2 fr. Op de markt Zaterdag laatst waren er reeds 38 balen vroege hop die aan 95 tot 135 fr. vol gens kwaliteit verkocht werden. LONDEN, 2 Sept. Markt prijshoudend voor oude hop die nog 212 tot 237 fr. gaat. De pluk vor dert maar traag: waarschijnlijk heeft het slecht weder veel schade gebracht aan de hoptuinen. BRUSSEL, 4 Sept. Markt kalm. Men kwoteert Poperinghe, (stadslood) 80 - 82 1/2 fr.; Aalst, (stads merk) 85 fr. SAAZ, (Oostenrijk) 3 Sept. Markt vaster. De hop wordt aan 110 tot 150 fr. verhandeld volgens kwaliteit. NEURENBERG, (Beteren) 4 Sept. Handel vast, met hoogere prijzen dan voorgaande dagen. De laatste noteering der markt is als volgt in fr.: Soorten Prima-Waar Middelbare Geringe Markthop 106- 112 90- 100 82 - 87 Berghop 112-125 Wurtemberg 162- 175 131 - 144 Hallertau 144- 156 131 - 137 94- 100 POPERINGHE, 6 Sept.Handel kalm. In cultuur snelheid van 40 kim. per uur. Lapize, betaalt men Poperinghe (stad) 80 - 85 fr.; Poperinghe Petit-Breton, Vaudenberghe, enz., gaven het op. Te Parijs werd Donderdag eene 100 kim. koers gereden tusschen belgische en frarische equipen. De uitslag,was: 1. Pouchois-Lapize; 2. Dupré-Emile &eorget, op twee lengten 3. Hourlier-Petilt-Breton, op een ronde 4 Otto-Vanhouwaert5. Rousseau-Charron 6. Goupy vader en zoon 7. Toussaint-Pa- lutias8. Vandenberghe-Defraye. Vlieg/en. Eene vlucht van 780 kim. De vlieger Bathiat vloog zondag van Kales naar Biarritz, 't zij 780 kim., in 13 uren. Te Berlijn steeg een bestuurbare ballon op met 42 passagiers. 5000 vrouwen door dc vensters geiallen, Van januari lot december 1911 heeft het ruitenwa-schen in Duitsch- land ongeveer vijf duizend slachtoffers ge maakt, juist 4751. Van dit getal werden er 952 op den slag gedood, 285 doodelijk gewond, 1012 erg en 1502 licht gewond. Nu is aau de overheden en de open bare besturen een brief gezonden om hen aan te zetten aan de vrouwen te verbieden, zich op den boord der vensters te houden, alszij dezewasschen 82 1 2 fr.volgens kwaliteit en verkoops- voorwaarden. Gelijk in Engeland en in Duitschland wordt de pluktijd dikwijls door slecht weder verhin derd. De hopschaat zal woensdag voor het pressen geopend worden dat zal de handelaars toelaten reeds ronde balen voor Engeland te bereiden. Mochten al de hopboeren rein plukken en goed drogen Poperinghe, markt van den 6 Sept. Tarwe, 100 kil. 21,00-Rogge 16,50 - Haver 18 .00 - Aardappelen, 100 k. 1,0,00- Boter de kil. 3,20 a 0,00, Eieren do 25, 2,50 a 0,00. Yper, 31 Aug. Tarwe 20,00 a 21,00 rogge 17,00 a i8 00 haver 21,00 a 21.25; aardappelen 6,50 a 7,50 boter 3,00 a 3,10 eieren 2,50 a 2,60. Rousselaere, 3 Sept. 1 Tarwe 20.00 a 20,50; id.roode 18,50 a 19,00; rogge 17,50 t 18.00; haver 20,00 a 21,00; boonen 21,00 a 22 00aardappelen 7,00 a 8,00boter 3,00 a 3,20; eieren 2,50 a 2,00; koolzaad olie 70.50; lijnolie 76,00; oude suikerijboo- nen 16.00 a 16,50; id. gele 15,00 a 15,25. Kortrijk, 2 Sept. Witte tarwe 20,00 a 20,50 roode tarwe 19,00 a 19.50; rogge 17,50 a 18,00; haver 20,00 a 21,00 paar ieboouen 23,00 a 24,00; suikerijboonen 16.00 a 0,00 witte aardappelen 4,50 5,00 boter 3.00 a 3,30 eieren 2,60 a 2.70 koolzaadolie 71,00 lijnzaadolie 76.00 koolzaad 34,00 lijnzaad 37,00 koolzaadkoeken 14,00; lijnzaadkoeken 22,50 a 23,50 sodanitraat 27,00 ammoniak- sulfaat 37,00 a 00,00 Veemarkt50 ossen, 0.81 a 1.04; 151 veerzen 0,82 a 1,05; 166 koeien 0,80 a 1,03 37 stieren, 0,80 a 1,01. Brussel, 3 Sept. Verkensmarkt. Te koop 255; prijs per kilo op voet, 1,15 h 1,25. Anderlecht, 3 Sept. Verkensmarkt. Te koop 3050 prijs per kilo 1,09 a 1,25. vraagt Men (junidsgast vast werk geheel-den winter, l'riestcrlijke benoemingen. Mgr de Bisschop van Brugge heeft benoemd: pastor te Ouckene, E. H. Vande Kerkhove, pastor te Nieuw- munsterpastor te Nieuwmunster, E. H. Butaye, onderpastor te Pervyse pastor op St-Baafs(nieuwop- gerichte parochie op St-Andries-bij-Brugge), E. H. De Wlspelaere econome van het Klein Seminarie, te Rousselare. Zijn onderpastor benoemd te Dotte- nijs, de E. H. Van Gheluwe, coadjutor, in vervanging van den E. H. Tiberghien, ontslaggever te Pervyse, de E. H. Vanden Weghe, professor in het Sint-Vincen- tiusollegie te Yper. Ilouabrii^gc. Velo-ongeval. Zaterdag laatst werd het 3 1)2 jarig doch tertje van P. Bossaert-Debeer, omvergere den door een onvoorzichtigen veiorijder van Bambeke. Het kindje werd met gebroken Gendarmerie. Binnen kort zullen verschillige gemeenten In België met eene gendarmerie begiftigd worden, wat door velen met groot genoegen zal vernomen worden en een goede maatregel is voor de veiligheid op den buiten. Het personeel der gendarmerie zal met 1000 man versterkt worden. Er zullen offi eieren geplaatst worden te Poperinghe, In gelmunster, Selzaete, Thielt, Deinze, Loke- ren, enz. Lene regenmaand. Sedert meer dan twintig jaren is er geene maand weest, waarin het zooveel heeft geregend als in de verloopen maand augusti. Er zijn niet min dan 26 regendagen geweest, en de hoeveelheid gevallen water gaat verre die de regenaciiiigste maanden te boven, wel ke der weerkundige dienst van het observa torium van Ukkel sedert zijne instelling heeft aangeteekeml. liet hoogste huis van Yew- l'oi-it. Men heeft te New-York een huis gebouwd dat zonder twijfel het hoogste van gansch de wereld ishet heet de Woolworth-Building -, en is gelegen op de - Broadway arid Park Place. De ame rikaansche vlag wapjert er tegenwoordig p 237 meters boven den grond en alhoewel 7 meters 30 lang is, gelijk zij, op die hoogte, nog slechts aan een kleinen zakdoek. Het gebouw heeft 50 verdiepen. Het werd begonnen in november 1910 en men denkt dat eenige bureelen reeds zullen untien bewoond worden in october, doch de bovenste verdiepen zullen eerst in januari 1913 aanslaande bruikbaar zijn. Het gebouw heeft eene weerde van 67.500,000 frank waarvan 22,500 000 voor den grond, die een gevel heeft op .Broadway van ongeveer 60 meters, 5 miljoen voor ae grondvesten en 40 miljoen voor het gebouw. De huishuren zul len jaarlijks 12,500,000 frank opbrengen De Wool worth Building behoort groqten- deels aan fransche kapitalisten die voor on geveer 40,000,000 miljoen aandeelen gedocht hebben van de maatschappij, die het gebonw opgetrokken heeft. Stedelijk gesproken. De goede moeder zal hare kinderen siruisch en kloek willen. De brave zoon zal zijnen ouden vader willen bijstaan en versterken. De vader zal zijne bleeke dochter willen zien blozen. De vrouw wil haren man kloek en naarstig zien. De man wil zijne vrouw gezond zien. Hewel, de kost van de Theobroma is 20 centiemen daags. Redelijk gesproken, is dit te veel om altijd kloek en gezond te blijven. Te Poperinghe apotheek MONTEYNE, op volger H. NOTREDAME; apotheek A. KES- TELYN te Yperen apotheek LIBOTTE. Wil en Zivai'i. In de vroegkundi- ge kliniek der Hoogeschool van Munohen is een tweeling geboren heteenekirid is blank, het andere zwart. De vader is een neger. Dit merkwaardig geval zal bepaald talrijke wetenschappelijk besprekingen uitlokken. Sterfgevallen. Woensdag is te Kortrijk overleden de E. H. Pru dent-Joseph Brabant, geboren te Rolleghem in 1843, rustend pastor van Pollinchove. Hij was de broeder van den amerlkaanschen missionaris Pater Brabant, die op 2 juli laatst overleed te Victoria. POPERINGHE, van 1 tot 8 September. Geboorten. 204. André Desegher, z. v. Jules en Leonia Candaele. 205. Hélène Techei, d. v. Eiie en Marie Denys.206. Yvonne Deneire, d. v. Omer en en Emma Lefever. 207. Walter Staessen, z. v. Va lere en Julienne Botthez. 208. Jeanne Feys, d. v. Alfons en Maria Merievede. 209. Maria Logie, d. v. Auguste en Emma Deprince. 210. Alice Saesen, d. v. Camille en Irma Alderwe reldt.211. Marie- Joanne Logglre, d. v. Odile en Flora Bogaert. Overlijdens.135. Vangraefschepe Maria, 78 Jaar, ongehuwd, rentenierster, Yperstraat. 136. Vauden berghe Julienne, 17 jaar, zonder beroep, wijk K. 137. Vandamme Jeanne, 9 maanden, Peerdenmarkt. Catteeuw Justine, 62 jaar, ongehuwd, zonder be roep, Sint Michielstraat. 139. Cambie Julien, 5 maanden wijk K. Beddeleem Leonie, 70 jaar, landbouwster, weduwe van Amand Delboo, wijk C. 141. Verfaillie Octavie, 70 jaar, landbouwster, echtgenoote van Bruno Cornette, wijk C. Huwelijksbelofte. Henri Clabau, plafonneurs gast met Louise Pitteliioen, werkvrouw, beide te Poperinghe. Rousbrugge, van 1 tot 31 Augustus. Geboorte. Deschuytter Daniël. Overlijden. Fortry Remi, 31-jaar, ongehuwd. Huwelijksbeloften. Dumon Jerome van Sint Jacobs-Capelle met Mahieu Felicie van Rousbrugge. Haeyaért Hubert van Beveren met Christiaens Ma rie van Rousbrugge. Feliers van Sint Denys-Boucle niet Maes Magdalena van Rousbrugge. Proven, van 1 tot 31 Augustus. Geboorten. Dever Remi. Dever Paima. Overlijdens. Dewippe Agues, 3 maanden.—Top Amand, 66 jaar, ongehuwd. Loseure Michel, 4 m Huwelijksbeloften.—Vulsteke Alphonse met Coene Clotilde. Pacco Alphonse met Coevoet Sidonie. Deconinck Jerome met Roose Madeleine. wordt gevraagd bij P. Allaeys-Lougez, werktuigkundige, Priesterstr.Poperinghe. akkersknecht seffens gevraagd, bij Ca mille Vancayseele-Bossaert, Viamer tinghe. ut choenmakersgasten en halve gasten wor- O den altijd gevraagd in de Cord< unerie Universelle36, rue du Co Lége, Dunker- que. France. Goed loon naar verdiensten en verzekerd werk. Kost en inwoon. Betaling naar beliefte per week of per maand. Leerjongen van goede familie, 14 tot 15 j., wordt gevraagd om de suikerbakkerstiel t.e leerenGeen koersen te doen, altijd leeren bij Jean Vandeputte, patlssier-diplo*i mé a, Auchel. 8 uren van Poperinghe. Alle inlichtingen te bekomen bij Antonius Vandeputte, bij het Jagershof. Niet noo dig fransch te kennen. Xerstoaicl te pachten Iie pachten herberg -In de Peerdenmarkt- op do Peerdenraarkt. te Poperinghe. In lichtingen bij Justin Callens-Beck, Priester straat, Poperinghe. Abeele, herberg» De Zon», dienende tot scheerwinkel, en 3 vierendeel land. Voor verdere inlichtingen zich te bevra- bij den brouwer Petyt, te Abeele, e welgekende Herberg »De Kruisstraat-, te Proven, met hof en zaailand. Voor voorwaarden zich 1e begeven ter brouwerij Feys-Callewaert, te Rousbrugge. Xe Koop Groote en kleinq Kardienstig om melk naar de uitwegen der hofsteden te voe ten; 1 Veto - trois fusils - met nieuwe ban den en chambres-a-airs. Bascule kunnende 200 kilos wegen. Inl. ten onzen bureele. Goede kloeke Machienom tabakte kerven met 10 stalen messen, bij Benoit Garcy, Bellestraat, bij den Havermuis, Poperinghe. Schoonen Herbergtoog met nieuwe bier- pomp. Voor inlichtingen zich ta wenden ten onzen bureele. Fresnes-kolen, Hommeldrogers, Cokes, enz alsook Kalk, kan men in de beste voorwaarden verkrijgen bij Casselstraat, POPERINGHE. Meng'elirLg'eriL. Het geduld vloeit meer uit het karakter lan uit de overweging. Uit een lijkrede Ja vrienden, onze ge achte voorzitter was in den vollen jtin de? woords de man zijner werken. Met'fierheid kon hij zeggen - ik ben zonder een cent oj zak ter wereld gekomen Waar gebeurd. Eene kleine jongen biedt aan den ingang van den Schouwburg, een fatsoenlijk gekleeden heer het Vlaamsch Tooneel aan Deze spot tend tot den jongen K... K... K... Kan nie... nie... nie.. lezen. 't Verwondert mij niet, mijnheer, g< kunt nog niet klappen, antwoordt de jon gen. O Zoo Ja. ziet gij, sprak de rechter als uw vrouw, zooals gij zegt, zoo vechtlus tig was, zelfs nog voordat gij getrouwd waart, waarom zijt gij dan met haar getrouwd Ik ben niet met haar getrouwd, mijn heer de rechter,.,, zij is met mij getrouwd In tien bij René Thoris, Lijster, Crombeke-kals Inschr. om 3 ure. Inleg 25 c per hond, In de Niriiu»" Herberg, bij de Wisse Bruneel, l'roven-kals. GAAiBOLUNGEN. Crombeke. Op Zondag 8 September, in de Hooge Zaag, bij Désiré Wylleman. 50 fr. Prijzeninleg '65 cent. voor 2 bollen. wint de dokters IlPYTAi'F'VP in ésn minuut en erkennen dat de rEili I asiii I; T00r ,je on. verdraafsziamste tandpijn doet verdwijnen. De DENTOGENE behoudt de bedorven tinden en verhindert opiwfilinsen en zwermdenOpge past voor 't bedrog. Eisch een DENTO- GENE, het fleschje fr. 1 .Sf5, in al de goede apotheken des lands. VERKRIJGBAAR IN DE VOLGENDE APOTHEKEN M. Monteyne te Poperinghe en M. Libotte t' Yper 5000 vierk. meters schoone glei- schen bekleeding van alle slach, voortkomende van uitverkoop, te koop. J. Colette. 181, Kroonlei, Brussel. Tél. 5524. fSericliten. Louis Boidin, zager te Watou, laat weten dat hij van lieden af geene schulden meer erkent die zijne vrouw Louise Waels maakt. \lplionse GB'oiiiliea1:, Rekhofstoaat, Poperinghe, heeft de eer kenkaar te maken dat hij het volzetten van tdle gebouwen aanveerd per loopeude meter. A la Belle-Vue, te Boeschepe, te verkrijgen 'ert alle dage zand voor brijhen, zand voor metsers, zand voor plankenvloeren. Ik heb de eer mijne kliënten te laten weten dat ik mij gelast met het iiixetten van tamlcin en met alle I»«rs»ite8Sinten Casselstraat, POPERINGHE. in allo slag Pikmachienen met zelfbindor en Zaaima- thienen Massey-HarrisZaairaachienen »n Vettestrooiers Saxonia Ploegs-Ju- nellen - Mélotte, Gembloers Regden met essorts, Eegden - Osborn -, Windmolens, alvermachienen, Strooisnijders, enz. enz. ABEELE. Huis van 't Groot. Veriroimien. in 't Klein. o EN bij

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1912 | | pagina 2