OOR POPERINGHE OMSTREK 80EHENKM HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD verschijnende den Zaterdag namiddag. Koopt uwe MEUBELS, Stoelen, Kindervoituren,Stoors, Gordijnen,Tapijten, In den Bazar, bij Sansen-Decorte, Poperinghe Te Koopen uit ter hand Goed SAAIGRAS zware BOOMEN buitekiiflndsch jileüïïs. Zondag 2gSeptember igi2. 5 Centiemen. <S*e laar. iV>* 44. ANNONCEN Den drukregel 40 c. Herhaalde Annoneen volgens overeenkomst. Eerste Taps, Bollingea eii Herbergkermissen Kiits betaling vaa 2§ c". Alle Annoneen vooraf betaalbaar moeten vóór den ingezonden worden. IXSCHMJVIIIGSPRIJS Buiten grondgebied van Poperiaghe Op grondgebied van Poperinghe Buitenland 4,69 fr De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen ééns onvergeld in het blad verschijnen. Uitgever, VALÈRE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Wekelijksche Almanak. September-October. Zon op, Zon ond. Notaris Van Cayzeele, Maandag 30 September 1 912 Notaris CASSIBRS, Notaris BA CQZJA BR B, Maandag 7 October '1912, Openbare Verkooping van MFUBELS, Landsalamsn, Hoppepersen, en 66 aren Hutteboonen, Aardappels en Beeten. Notaris VANOE LAN0ITTE, Donderdag 10 October 1912 Openbare Verkooping van C»0 koopen TE VLAMERTINGHE, Woensdag 2" October i 912, Op Vrijdag 18 October 1912 Notaris BOBCQUBY, Dinsdag 1 October 1912, Notaris BB VOS, Voornaam WOOi\HÊJSS en groot dienstig voor hop- en al anderen handel te Poperinghe, Yperstraat, tegen de Groote Markt. Bewoond door Mme W° Benoit Degryse. Woensdag 2 October 1912, 11ST1615 E IMS 5 IT. Ill IT IT Landbcuwersailaam Notaris DB GR A VB, Hofstedeken over te laten Maandag 14 October 1912 1798) Maandag 30 September 1912 VAN ZANTV00RDE, te Gent en DE GRAVE, te Ghyverinehove. van 266 koopen TE BEVEREN EN GHYVERINCBOVE, op Maandag 28 October 1912 Op Dinsdag 29 October 1912 Londen, een reuzenstad. Feestgalmen. «te^MMuar-Ti^arginiigiiimfiii -nit,Tirrrrr- in 'im tr - -mr mrr r --nrr -i - - n -r tttt- r Bmmmmmm ■worden ingelijfd vlujda.g-no.en mamm Het recht, annoneen oj artikels te weigeren is voorbehouden. 2.50 Fr. VOOR IEDEREEN. De Herbergiers hebben recht aan Kóstelooze inlassching van twee llorbergfeesten. Bijzondere buiten stad 2,50 binnen stad 2,00 Herbergiers builen stad 1,60 binnen stad 1,00 ttllHUIMIIIH 'W IHWIil liWBBWBaaWIBtBBaMMBBWMHMWHMMitHBffCTffeilTWBI rowsnHMBHi Zondag 29 Maandag 30 Dinsdag 1 Woensdag - 2 Donderdag 3 Vrijdag 4 Zaterdag I 5 Laatste Kwartier. Nieuwe Maan. Eerste Kwartier. Volle Maan. s. Michiei, Euphonia. s. Ilieronymus. s. Bavo, Co'-alia, Rami. HH. Engelen-Bewaarders. 5 u. 40 m. 5 i 76 m. 5 42 5 2 5 44 5 21 5 46 5 18 5 47 5 16 5 49 5 14 5 50 5 12 s. Gilbertus, Gerardus, Ewald. s. Franciscus van Assissië. s. Placide, Flavia, Constant. Donderdag 3 October, ten 8 ure 48 minuten 's avonds. Donderdag 10 October, ten 1 ure 41 minuten 's namiddags. Vrijdag 18 October, ten 2 ure (i minuten 's morgens. Zaterdag 26 October, ten 2 ure 30 minuten 's morgens. STUDIE VAN DEN te Reninghelst. Door uitscheiding van bedrijf. om 12 1)2 ure namiddag ter hofstede der Gebroeders Plancqueel te Reninghelst, openbare verkooping van Vruchten op stam 1 Hectare 10 aren Koei- beeten, 22 aren Klavers, 55 aren Aardappels. 5000 Hoppepersen, 600 Inlegpersen, Ke pers en IJzerdraad staande op 2 hectaren hoppe. Beestialen 6 goede Melkkoeien, Veers, 3 Kalvers, Pluimgedierte Mobilaire voorwerpen Groote wagen, ree pen, harnasschen, zwinkels, zoldermolen, ziften, zolderwagen, kuip- en kernalaam, melkkuipen, seulen, goede jachtstoof, trog en bakalaam, steenen zwijnebakken, leeren, kassen, koffers, banken, menagegerief, brandhout, enz. Op lijd van betaling voor de knopen boven de 20 franken, mits goede borg den 10" penning en de bespreken comptant te voldoen. Studie van den TE POPERINGHE. STUDIE VAN DEN te Poperinghe. Door sterfgeval. om 2 ure zeer stipt namiddag, ter hofstedeken gebruikt door de Weduwe Henri Deprez-Viane, te Poperinghe, langs den steenweg naar Proven, Tijd van betaling mits borg. Studie van den te Vlamertinghe. om 2 ure zeer slipt namiddag, zware en langstammige Populieren, Iepen, Esschen en Eiken waaronder verscheidene Ilard.e Iepen en vele schoone Klemmers, in de Campagne van M. Jeanson en ter hofsteden gebruikt door de We Antheunis en M. Leo Deguffroi, langs den steenweg naar Yper, bij den grooten travers van den ijzerweg. Vergadering ter herberg - Hel, Kasteel hof" altijd genaamd de grooten travers Langen tijd van betaling mits borg. Bij sterfgeval. om 12 uren namiddag, te Poperinghe, bij d' herberg «Den Kalkzak» langs de Komstraat, ter hofstede gebruikt door de Wed. Louis Mahieu en hinders. Openbare Verkooping van Wagen, groote en kleine karre, drieschar- re, duivel, ijzeren ploeg, eegden, boezelaars, toile, aaikarleel, -standeu en -kuipen, nieuwe aaipomp met goten, hommelspeute, keperleor, groote en kleine leeren, braak- machien, beetraapmoleh, snijmachien, boon- machien, windmolen, zeefden, hommelboor, hommelmaaden. graan- en hommelzakken. houwen, happe, hou woelen, rakels, vorken, greepen, aardappelstamper, zeisen, ander handalam, kern, room- en andere kuipen, bakaiam, schaafbank, ketingen. zwinkels, bascule, smoor, waschkuipen, wijdouwwie sen, tafeis, stoelen, stoven, commode, seu len, keukengerief, brandhout, enz. enz. 2 Bekalfde en 2 andere Koeien, 3000 Hoppepersen, 44 Aren Aardappels, 55 aren Beetrapen. Op gewonen tijd van betaling voor de koopen boven de 20 fr s. mits goede en welbekende borg. D'andere koopen, 10" penning en bespre ken gereed betaalbaar. II. om 2 uren namiddag, in eeno enkele zitting, te Poperinghe, op de Groote Markt, ter estaminetA la Maison de Vüle gehouden door den Heer Honoré Lemahieu, openbare verkooping van Stad SFwjpwriiigSse. Koop 1. In de Noordstraat. Een zeer schoon RENTENIERSHUIS met. stagie, verdere bouwgerieven en 1 are 76 centiaren grond en erve volgens kadaster sectie F nurnm. 709r, staande en gelegen te Poperinghe, in de Noordsiraat, aldaar ge- teekend nummer 5. Laatst bewoond door wijlen M. Henri Lambrecht, thans onbewoond. Koop 2. Langs den steenweg naar Westvleier en tegen Stad Een Nieuwgebouwd WOONHUIS, ten dienste van Bakkerij, met bakoven, peerdenstal, liangaard, verdere bouwgerieven en 1 are 70 centiaren grond en erve volgens kadaster sectie C nurnm. 942n, staande en gelegen te Poperinghe, in den Peselhoek, langs den steenweg naar West.vleteren. Laatst bewoond door den verkooper Gustave Delaplace, thans ledig. Gewone voorwaarden. Studie van den TE POPERINGHE. naar Woesten, bewoond door Désiró Pau wels, verkooping van 4 Bekalfde Melkkoeien, 2 bekalfde Jaarlingen, 2 Veerze Kalvers. 44 a. Koeibeeten, 75 a. Aardappelen. 1200 Hoppe-persen. Meubels en Alaam. Si. om 2 uren namiddag te Poperinghe, op d'hofsiede bewoond door Jules Kestier, bij d'herberg 't Rnod-kruis, steenweg naar den Abeele, verkooping van 4 Melkkoeien, 2 Jaarlingen. 40 aren Koeibeeten, 38 a Aardappelen. Alaam en Menagie-gerief. Kantoor van den TE WATOU. Voor alle inlichtingen zich te wenden bij den Notaris Van Cayzeele, te Reninghelst om 1 ure namiddag, ter herberg a l'Abeeie bewoond door Camille Beddeieem, te Watou-A beetje, Openbare Verkooping van Beetraapmolen, Bascule met Gewichten, Aaipomp. Botermijn met staan. üuijj»- «bi Hcernailaaiii. Met gereed geld en verhoog van 10 jo. STUDIE VAN DEN te oiiyverinchove. te Tl estvleteren, bij «Se l'aters. Voor inlichtingen zich te begeven tot den gebruiker Louis VANDÈNBILCKE om 3 ure namiddag, TE KEVEREJV Dorpplaat*, ter herberg van Remi Top-öebaeker, Openbare Verkooping ineenen zitdag van een groot 1 heet. 04 ar. 75 cent. gelegen TE BEVEREN nabij de dorpplaats en langst den ijzervaart-verdeeld in 2 koopen - met recht van samenvoeging. Laaist gebruikt door Charles Verdonck. Aanslag met do geldtelling. 9e Mengelwerk van «DE POPERINGHENAAR historisch tafereel uit de xviiie eeuw, DOOR &S«(i«h*ik €0.\HCIE\'CE. Vive la République Frangaise! Liber ie, Egalité, Fraternité nu la mort! (1) In zulke omslandigheid waren de klan ken der Fransche taal, wat zij ook betee- kenen mochten, genoegzaam om deze onge lukkige gemeente met eene uitdrukkelijke ver waard heid te slaan. Ieder sprong huilend en kermend recht en wilde ontvluchten maar de groote poort was reeds gesloten en met soldaten bezet. Dan stroomde de hopeiooze menigte naar de kleine zijdeur, die nog open scheen Men verpletterde en bezeerde elkander, om liet eerst langs daar te kunnen vlieden doch het gezicht van een tiental bajonetten, die met hunne dreigende punten dezen uit gang versperden, en daarachter de grijnzen de aangezichten der soldaten, dreven het levende volk weder tempelwaarts in. Hier vlotte de menigte nog een oogenblik met akelig noodgekerm van den eenen kant naar den anderen totdat eindelijk alle be weging ophield en de meesten zich in de (1) Leve de Fransche Republiek Vrijheid, Gelijk heid, Broederlijkheid ol de dood. om 2 uren stipt namiddag, ter herberg De Coppernolle steenweg uiterste wanhoop op stoelen en banken lieten nedervallen. De pastor zat geknield voor het autaar en verroerde zich niet meerder, dan of hij in een steenen beeld ware veranderd geweest. Niet verre van de groote ingangspoort, onder de hoogzaal, stond een man te tieren en te razen tot dan had men niet gehoord wat hij hebben wilde, dewijl het noodgehuil zijne stem had overheerscht. Deze was ongetwijfeld de overste der sol daten, ten minste zij schenen zijne beveien te gehoorzamen. 11 ij was een man van omtrent de dertig jaar. schoon van gestalte, doch uitnemend wreed en barsch van aangezicht Twee zwarte knevels daalden hem op de kin, terwijl zijn haar, gedeeltelijk over zijne wangen zwevend, in verwarde lokken over zijne schouders vlotte. Op zijn hoofd droeg hijeenen opgetoomden hoed en daarboven een wapperend gepluimte zijn kleed, bijna tot aan den hals tocgeknoopt, was in de ienden omslingerd door een driekleurigen sluier, waarin twee pistolen staken. Zijne laarzen waren onbedekt, en de kap dnarvan, van geel blinkend ieder, hing omgeslagen bij de beenen neder. Eene groote sabel met ijzeren scheed;-, sleepte hem achterna. De soldaten, die hem vergezelden, sche nen onder duizend uitgekozen, om den landlieden schrik aan te jagen en gewis moesten zij den dorpelingen. die eenen vluchtigen blik op hen du iden slaan, voorkomen ais een hoop duivels, door de hel uilgespuwd om het menschdom te plagen en te martelen Het waren allen bejaarde mannen met bonkig aangezicht, bruingebrand van het zonnevuur, met gloeiende oogen, morschj Studiën van de Notarissen MERKWEERDIGE KOOPDAG van 2 tot 3 meters omtrek olmen, hollanders, populieren, klemmers, iepen, korren, abeelen, wilgen en esschen ter liefstede en medegaande landen van den heer Thomas Butaye. Vergadering om 1 ure stipt nanoen ter hofstede Butaye nabij de Stavel-brug. Ier hofstedeken Cyriei Vandenbroucke, weduwe Debyser en Vanstechelman; Vergadering Ier hofweide Vandenbroucke laogs de Elzendammesstraat, wijk St Eloi, om 1 ure zeer juist namiddag. Gewone voorwaarden der streek en lijd van betaling mits goede borgstelling door al de hoopers. Ailes betaalbaar teu kantoore van den Notaris De Grave. Tramstatiën Hoogstaede-Linde, Crombeke en Be.veren. ■■smsmstsss^mBoueammmfsa^mmamsss gelaat, verwarde haren en zware knevels. Onzindelijk, versleten en vuil was hunne Meeding; hunne sabels en geweren alleen waren zuiver en blonken ais zilver. Zoohaast de man met de driekleurigen sluier en met de pluim op den hoed bemerk te, dat het gekerm genoeg verminderd was om hem toe te laten verstaanbaar tot de menigte te spreken, zeide hij iets in stilte tot de soldaten, scheen hen te verdeelen en te schikken, en riep dan met volle stem l'ortez armes! En avant, marche(ij- Een tiental soldaten verlieten de ingangs poort en volgden hem naar het midden der kerk. Weder ontstond er eene angstige vlotting onder de verschrikte dorpelingen. Daar zij niet konden vermoeden wat de gegeven be velen beteekenden, meenden zij ongetwijfeld, dat hun laatste uur gekomen was. Evenwel, hunne benauwdheid verminderde, toen zij de soldaten onden den predikstoel zagen stilhouden. De overste scheen den predikstoel te wil len beklimmen doch een licht deurken voor den trap, dat gesloten was, weêrhield hem. Hij deed een teekrn met den vinger aan den soldaat, die nevens hem stoüd. De soldaat hief de kolf van het geweer in de hoogte een bonzende siag galmde door de kerk, het deurken sprong aan stukken, en de Overste verscheen boven den predik stoel Hij trok een pak papieren uit zijn kleed, ontrolde deze, hing zijnen hoed aan den arm van het kruisbeeld <1at nevens hem op den boord van den predikstoel stond, en begon de volgende aanspraak met allerlei woeste gebaren (1) Schoudert geweer I Voorwaarts I Volgens de laatste statistiek bezit Londen, wier bevolking dagelijks met ongeveer 100 zielen aangroeit, tegenwoordig meer dan 7 miljoen inwoners, terwijl Parijs er slechts groot 2 en half miljoen telt, New-York en 13rooklyn 4 miljoen 766.000; Berlyn 2 mil joen 96.000 en Weenen ongeveer 1 miljoen 980.000 inwoners. Het is een merkwaardig feit, dat er te Londen meer Roomsch katholieken zijn da.n te Rome'meer Joden dan in Palestina, meer Schotten dan in Aberdeen en meer Ierlan- ders dan te Belfast. Meer dan 800 000 personen en omtrent 90.000 verschillende rijtuigen verkeeren in de city van Londen, welke betrekkelijk klein is, en waar geen vierkante meter grond braak ligt. Ook is de grond aldaar ongelooflijk duur. Onlangs werd een deel grond verkocht in de Lombart street tegen 50 miljoen frank de acre, ongeveer 50 v. in. Binnen eene straal van 6 tot 7 mijlen van Charing Cross, bevin den zich meer dan 260 spoorwegstation en ongeveer 400 binnen eenen omtrek van 12 mijlen. Het verkeer per spoorweg met, dubbele lijnen geschiedt op eene lengte van 750 mij len. Het getal nieuwe huizen gebouwd sedert en met inbegrip van 1908, is 542 duizend 897. Tegenwoordig zijn er 3000 in aanbouw. Gedurende voormeld tijdperk werden 8028 nieuwe straten en hoven aangelegd. Er bestaan meer dan 8000 drankhuizen en 3000 cafés en theehuizen. De inwoners ver bruiken jaarlijks meer dan 2 miljoen gallons graan850 000 ossen; 4 miljoen schapen, kalveren en varkens 9 miljoen stuks gevo gelte en wild en ongeveer 150.000 ton visch. Die hoeveelheid visch kan als voedsel ver geleken worden aan 10.000 ossen. Wat den drank aangaat, men drinkt er per jaar 200 miljoen gallons bier; meer dan 30 miljoen gallons wijn en 20 miljoen gallons sterken drank. Londen wordt verlicht bij middel van een overgroot aantal gaslantaarns. De verlich ting kost jaarlijks meer dan 4 miljoen p. st. en volgens het seizoen worden daartoe we kelijks 75.000 tot 111 duizend ton kolen verbruikt. Het verkeer van cabs, omnibussen en auto bussen vermeerdert van dag tot dag. Het reizigersvervoer door de twee bijzonderste maatschappijen van autobussen beliep in 1911 tot 23Ö miljoen. Da elektrische tram wagens van de L. C. C. hebben den nacht dienst ingericht en men voorziet dat de au tobusmaatschappijen weldra hetzelfde zullen doen In 1908 werd een verdrag gesloten tus- schen al de maatschappijen voor reizigers- vervoer te Londen om den aansiuitingsdienst in te richten op ai de elektrische lijnen voor autobussen, omnibussen lijnen onder den grond en verkeer op de Theems. De tramways van de L. C. C. hebben in 1911 meerdan'500miljoen reizigers vervoerd; de Distrikt en Métropolitain ondergrond spoorwegen ongeveer 1 i2 miljoen, en de on dergrond tramways - tubes - genaamd 175 miijoen reizigers. Volgens de laatste statistiek voor 1911 waren er verleden jaar te Londen 20.000 politiemannen. De brandweer heeft 1350 officieren, pom piers, voerlieden, stokers, enz., 132 alarm- posten voor brandgevaar zijn verspreid in de stad. De algeheele koslen voor de brandweer beliepen omtrent 7 en half miljoen frank, van 1 April 1910 lot 31 Maart 1911. Er bestaan te Londen 450 gemeentescho len en 550 vrije scholen. De gemeente besteedt jaarlijks aan het onderwijs eene som van 112 en half miljoen frank. Nog trillen de laatste galmen der zan gen over het stille Westland. In bijna alle dorpen reeds, heeft het volk in iieder- avonden geluisterd naar de inuziekakkoor- den, gesidderd bij de zangen der stormende Noordzee en der woelige Kerels en Gilden, getrild bij het hooren der heldendaden, ge daan door - die knapen, die grepen naar Vaders geweer, het hoofd voor den kogel niet bukten én stierven, het kruis Op hun lippen gedrukt. - verspreiden vele meisjes weten niet dat ook zij onder het volk een zware sociale taak te vervullen hebben. En daar ik hier alleenlijk spreek over Vlaamsche kunst, zoo zal ik u alleenlijk zeggen dat ge moet in uwen kring Viaamsch kunstleven scheppen. Studeert dan uwe eigene letterkunde in, want aan velen onder u blijft er een schat van schoonheid onbekend. Zingt dan uwe liederen, zoo rein en zoo gemoedelijk, die in eerlijk klankenspel de fijnste gevoelens uwer ziel weergeven. Leert uwe taal spreken, niet grof en plat, maar in zuiveren klank met fijne lippen speling en harmonieuze woordenvai. Spreekt dan onder u, niet over dood-ge- woone dingen, maar over Vlaamsche kunst in zuivere Dietsche spraak. Dat degenen onder u die het kunnen, in schrijven op De Lelie - (1) of op Ons Volk - (2). Want vergeet het niet door u moet Vlaanderen herboren worden, Ui t bloemen en liederen zal er natuurlijke schoonheid en verkwikking dalen over uw volk. Aan u is nu de toekomst. Studax. (1) Tijdschrift voor Damen prachtig, bijzonder- iluisenjk stil zong hot in Moeders hartïjjk voor handwerk en muziek verschijnt maande- zacht de i jaar. Abonnementen ten bureele dezer. 15 Millioen Amerikanen zullen op 5 November over eenen nieuwen president stemmen. Berlijn werd in 1911 vreemdelingen bezocht. door 1.348.835 loen zacht de zoo moederlijke melodie op- lijks. Prijs: 7 fr. per jaar. ging Wie zal er ons kindeken douwen. (2) Weekblad mooie illustratie. Prijs 5,75 fr. per 't Roerde heimelijk in de ziel van den landman en hij zong mede met fieren trots Ik ben van den buiten Ik ben van den boer. - 't Jonge volk lachte vol uitbundige levens vreugde en de oudjes monkelden vergenoegd, toen 'ze hoorden dat het zou een bruiloft zijn van een boer en een schoon boerinneken. Zoo brachten de liederen met 't in-rouw- gehulde of glorierijk-stralend aandenken van 't verleden, ook jubelende levensblijheid en familie-gezelligheid in 't land. Doch wat zal er nu van komen Eens de liederavond voorbij, moet dan weer alles stil vallen Mogen de vroolijke meisjeslippen geene liederen moer zingen, of moeten de Elisabeth, de hertog Frans-Jozef mannenstemmen weer zangen aanhe fen, Pü^enhofell) 0TCr]eden in 2eo jeugdigen laaii ziiii der straat, zoo vuil en OU(lerdom van '24 jaar. Onze koningin was 'f z i met hare moeder aan het sterfbed aanwezig. Of moet ook dat werk maar bloeien in i is er opnieuw oproer In Nicaragua uitgebroken. De engeische vorston zijn van zin met begin van aanstaande jaar een reisje af te leggen naar Parijs, Berlijn en Brussel. Maandag is de jongste broeder onzer Habitants de la commune de Walde- ahem!.... Maar ik bedrieg mij; slaven kunnen de edele taal der vrije volkeren niet verstaan Welaan dan... Inwoners der gemeente Waldeghem Gij ziet in mijnen persoon een' uwer oude bekenden ik ben degene, die hier onder den naam van Simon Meuiemans de keten der slavernij en der domheid met u heeft gedragen, maar die nu, gelaafd aan de borst fier fransche Republiek, waardig ben gevonden om met duizenden anderen als apostel der ontslaving de vrij heid der volkeren te gaan verkondigen tot aan de uiterste uithoeken der aarde Toen de naam van Simon Meuiemans'de ooren der dorpelingen kwam treffen, zagen allen sidderend op zelfs ontvloog sommi gen een lichte angstschreeuw. De Overste ging intusschen voort De Centrale Administratie van het Departement der beide Nethen (1), zooais blijkt uit het schrift, dat ik u toon, heeft mij gelast in Waldeghem de wetten en de creten der Republiek te doen uitvoeren, en zonder genade, ja. zelfs met den dood dege nen te straffen, die zich tegen den souve- reinen wiides voikszoudefl w illen verzetten. Alhoewel een echt Republikein maar één vaderland kent, en dit; is de wereld zelve alhoewel hij geen ander huisgezin heeft dan het menschdom alleen, toch zou het mij spijten geweld te moetdfi gebruiken in het dorp. waar het geval mij deed gebo- ïen worden. Daarom, inwoners van Walde ghem, luistert naar mijne woorden en verheft uwe trage geesten tot de hoogte, waartoe de edelmoedige Fransche Repu bliek door mijne stem u roept. kortstondige schoonheid om dan uiteen te vallen en geen vruchten voor te brengen, als de bevrozen bloesems uwer perelaren In de huizen der burgerij zal men voort gaan met treurige, wegkwijnende fransche romancen te zingen, en het blijde, leven brengende Vlaamsche lied, dat zoo bekoor lijk klinkt op de lippen onzer lieve freulen, zal weer worden doodgezwegen... omdat zij op de-kostschool ofte pensionnaat eene anti nationale, on-maatschappelijke opvoeding hebben ontvangen. Maar, Vlamingen, mcnschen uit stad of uit den lande, als uwe kinders, uwe studenten U die liederen voorzingen en aan- leeren, dan is het opdat gij ze zoudt zingen als gij die liederen gesmaakt en de zangen toegejuicht hebt, dan hebt gij u toch zede lijk verplicht alle lage en platte deuntjes te laten varen en weer lijk in de oude tijden, uw werk, uw vrijen tijd te verlevendigen met er een glans van kunst en schoonheid op te werpen. Zingt dan onder uw werk, le huis, op wandel... en meer vreugde en meer blij heid en tevredenheid zal er wezen, want een liedjen moet er gezongen zijn. Juffrouwen, als uwe broeders die liede ren aanleeren en verspreiden, denkt, ge misschien dat ze niet weten wat ze doen. Of meent ge misschien dat het is uit, dom- men haat tegen 't Frausch af bij gebrek aan kunstsmaak Neen, want èn in de Fransche taal èn in de kunst zouden zij aan velen onder u de les kunnen spellen. Maar gelukkiglijk begint het te ver anderen, en hier moet ik hulde brengen aan de juffrouwen en de damen, die met, zooveel dienstvaardigheid en smaak die gedachten (1) Zoo hadden de Franschen d;e tegenwoordige provincie Antwerpen gedoopt. Tot dezen dag heeft geen enkele straal van het licht der rede in uwe harten ge schenen gij hebt als verstandeloos onge dierte in het slijk der onwetenheid, in de duisternis van het fanalismus voortge- kropen gij hebt u door de ijzeren roede van liet despo'ismus als redeloos vee iaten voortzweepen, u in den ploeg der dienbaar heid iaten spannen, en, verworpen slaven als gij waart, hebt gij de handen gekust dergenen, die u tot hun eigen baatzuchtig voordeel in den modder der dierlijkheid gebogen hielden - Ah, de dag is gekomen, het Jicht daalt op u neder ontvangt het met goeden wil. Verloochent die vuige lieden, die u wijsma ken, dat hun het recht gegeven is om u tot eeuwige slavernij te doemen verloochent lien, die u in eeuwige kindsheid gedompeld houden om hunnen hoogmoed te vleien en hunne wellusten te verzadigen. Ja, werpt al de banden van u af, die u tot nu toe hebben belet deel te nemen in de vlucht, door de Fransche Republiek geopend, die de mensch- lieid eerlang zoo hoog zal voeren, dat zij in volle nacht zal staan in de plaats van 'den God zeiven, waarmede men u zoolang naar het bed heeft gejaagd !....-> Deze ijselijke Godslasteringen vielen als zengend bliksemvuur in de ooren der dor pelingen. l)e overmaat hunner verschrikt- lieid scheen hen van het leven beroofd te hebben Slechts bij elke nieuwe lastering kon meri'zien, dat eene algemeene siddering ben schokte. De meesten zaten met het hoofd in de handen gebogen, en sloten dus zooveel mogelijk de ooren voor de taal, die hen uit de hel zelve scheen toe te spreken. Slechts bij liet autaar van Sint-Sebastiaan liet eenig gemor zich hooren doch een sol- Te Lyon brandde de Machabeeërskerk gedeeltelijk af. Drie groote klokken braken met te vailen. De schade bedraagt 100.000 fr. Hendrik Caullet, van Gheluvelt, werd Zondag te Bousbecques, in het peerdenstal zijns meesters door een hoefslag op het hoofd gedood. Te Champigneulles had een schrikke lijk gevecht plaats met revolvers en messen tusschen een 20-ial leden van een zwervers- stam. Er bleven 2 dooden en 2 doodelijk gekwetsten liggen. Zondag werd het eerste congres dor katholieke vrouwen van Zwitseland gehou den. Mgr Raymond, aartsbisschop van Bu- carest, woonde het congres bij, dat niet minder dan 4000 deelnemers telde. Tegenwoordig zijn er in Marokko 40.000 man fransche troepen. Donderdag heeft zicli in de kathedraal van Napels, in tegenwoordigheid van eene talrijke menigte, het mirakel vernieuwd van den H. Januarius. Gelijk men weet be gint eik jaar, den 19 September, 's middags, hel. bloed van den heilige te koken. Dees jaar was het 12 ure 29 toen het mirakel plaats -had en de kanunnikken der kathe draal het Te Deum aanhieven. De vreug de der bevolking is groot. Op de Dwina, in Rusland, is de passa giersboot Opnowka tengevolge eener aan varing met eene sleepboot 'gezonken. De bemanning en een gedeelte' der vaargasten zijn gered de 150 anderen zijn verdronken. In Cliicago verbieden de bouwregle- menten huizen te bouwen van min dan... 16 verdiepingen. daat, die tot daar naderde en eenen dreigen den oogslag over de jongelieden wierp, versmachtte deze vermetele uitdrukking. De priester hief bij de laatste woorden des redenaars de armen in de hoogte. Deze be merkte de beweging, wees met een grijn- zenden spotlach naar het autaar, doch onderbrak zijne aanspraak niet en ging voort Zweert haat en eeuwige vijandschap aan koningen en tirannen, aan barons en graven, aan heeren en meesters. AVordt vrij in ziel en hartDan eerst zult gij rijp zijn voor eenen hoogeren roep dan eerst zult gij waardig worden om plaats te nemen aan liet banket der volkeren dan eerst zult gij menschen worden, van redelooze dieren die gij nu zijt Ja, inwoners van Waldeghem, ik breng u de vrijheid. Kiest de slavernij met den iiaat der Fransche Republiek, of de vrijheid, de grootschheid, de onafhankelijk heid met de vriendschap van het Fransche volk De keus staat u nog vrij morgen is het te laat- I)e redenaar zweeg een oogenblik om in zijne papieren te zoeken, en hernam liet is genoeg voor ditmaal wien het schandelijkste fanalismus of de laaghar- tigste dienstbaarheid niet verblind houdt, zal mij, gemachtigde van het Centraal Bestuur, de behulpzame hand leenen tot het volvoeren van mijnen last. Luistert wat ik u zeggen ga. Nadi'uk vn.irt.- i' - n Wdrdt voortgezet Es Ecf»a geiooisijk dat men de ware suikerij - der Trappisten Vincart kan verkrijgen aan 90 cent. de kilo? Zij is noch- j lans overal te verkrijgen aan dien prijs. Dépot bij gebr. Delhaize Moncarey-Sausen.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1912 | | pagina 1