BE BOERENKRIJG HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCEN BLAD verschijnende den Zaterdag ÜIHSTREREN, namiddag. Koopt uwe MEUBELS, Stoelen, Kindervoituren,Stoors, Gordijnen, Tapijten, In den Bazar, bij Sansen-Decorte, Poperinghe Goed WAAIGRAS Te Koopen uit ter hand OME zware B O OMEN Zondag 6October igi2, 5 Centiemen. 8? /aar. iV* 4S. ANNONCEN Den drukregel 10 c. Herhaalde Annoncen volgens overeenkomst. Eerste Taps, Bollingen en fferbergkermissen mits betaling van 25 c. Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Yrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Buiten grondgebied van Popermghe Op grondgebied van Poperinghe Bniicnland 4,60 fr De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen ééns onvergeld in het blad verschijnen. Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Wekeiijjksche Almanak. October. Zon op, Zon ond. u. Notaris BA C Q IJA BK B, Maandag 7 October 1912, Landsalamen, Hoppepersen, Notaris DE GRA VB, Maandag 1912 Notaris VANDE LAM'OSïTE, JVo taris PERL, MENAGEEGOEDEREN TE ROUSBRUGGE-HABINGHE, Woensdag 9n October 1912, Donderdag i 0 October 1912 Openbare Verkooping van?""' CSO koopen 14 October Voornaam WOONHUIS en groot dienstig voor hop- en al anderen handel te Poperinghe, Yperstraat, tegen de Groote Markt;. Hofstedeken over te laten In den Cinematograaf, Notaris CA SSIBKS, O]) Vrijdag 18 October 1912 VAN ZANTV00RDE,te Gent en DE GRAVE, te Ghyverinchove. van 266 koopen TE BEVEREN EN GHYVERINCHOVE, op Maandag 28 October 1912 Tentoontstelfing van hop te Poperinghe. Elverdinghe. Oorlogsgevaar. On Dinsdag 29 October 1912lmehhet8las in ,]ehTof nevThw t Poperinghe. worden ingelijfd ar PDmnsHMAAS L. Het recht, annoncen of artikels te weigeren is voorbehouden. 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. Do Her bergiers hebben recht aan Kostefo.oze inlassching van twee Ilorborgfeesten. Bijzondere buiten stad 2,50 binnen stad 2,00 Herbergiers buiten stad 1,60 binnen stad 1,00 Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag H. Rozenkrans. s Brutio. s. Augustus, Sergius. s. Brigilta, Albertina. s. Dionisius, Gis'enus. s. Franciscus de Borgia. s. Gommarus, Placidia. s. Wilfridus, Maximilianus, Salv-inus. 52 m. 51 56 57 59 0 2 10 m. 7 5 3 1 59 57 Laatste Kwartier. Nieuwe Mq.an. Eerste Kwartier. Volle Maan. Donderdag 3 October, ten 8 ure 48 minuten Donderdag 10 October, ten 1 ure 41 Vrijdag 18 October, Zaterdag 26 October avonds, minuten 's namiddags, ten 2 ure O minuten 's morgens, ten 2 ure 3d minuten 's morgens. STUDIE VAN DEN te Poperinghe. Door sterfgeval. om 2 ure zeer stipt namiddag ter hofstedeken gebruikt door de Weduwe Henri Deprez-Viane, te Poperinghe, langs den steenweg naar Proven Openbare Verkooping van KP'TBËLS, en 66 aren Hutteboonen, Aardappels en Beeten. Tijd van betaling mits borg. Koop 2. Langs den steenweg naar Westvleteren tegcii Stad Een Nieuwgebouwd WOONHUIS, ten dienste van Bakkerij, met bakoven, peerdenstal, hangaard, verdere bouwgerieven en 1 are 70 centiaren grond en erve volgens kadaster sectie C nurara. 042u, staande en gelegen te Poperinghe, in den Peselhoek, langs den steenweg naar Westvleteren. Laatst bewoond door den verkooper Gustave Delaplace, thans ledig. Gewone voorwaarden. STUDIE VAN DEN te g1iyverinciiove. Studie van den te Vlamertinglie. KANTOOR VAN DEN te Rousbrugge-Haringhe. VEN DIT IE VAN en andere roerende voorwerpen om 1 ure namiddag, ten sterf huize van wijlen den heer Edmond Ganne, te Rousbrugge, zal Meester Gaston PEEL, Notaris te Rousbrugge-Haring he, overgaan tot de openbare ver kooping van Allerhande huis- en keukengerief, tafels, stoelen, stoven, 4 kleerkassen, regulateur, ledekanten, 3 malrassen, hoofdeinden en oorkussens, wollen sargiën, beddingen en linnen, enz., enz. Bascule met gewichten, meel- en graan zakken, kortewagen, hoveniersallaam, enz. 300 kilos haver, 1000 kilos aardappels, 35 kilos ajuinen, 800 schoven haver, 50 bnn- dels hutteboonen, 500 kilos haveren strooi, deel tabak in blad, rond de 20 aren suiker- beeten, partijke koeibeeten, deel koeiwortels en hutteboonen, de hovenieringen. 9 Konijnen. Gewone voorwaarden en lijd van beta ling mits borg. O om 2 ure zeer slipt namiddag, zware en langstammige Populieren, Iepen, (c om 3 ure. namiddag, TE BEVEREIV Dorpplaats, ter herberg van Remi Top-Debaeker, OpenbareVerkoopingineenenzildag van een groot 1 heet. 04 ar. 75 cent. gelegen TE BEVEREN nabij de dorpplaats en langst den ijzervaart-verdeeld in 2 koopen - met, recht van samenvoeging. Laatst gebruikt door Charles Verdonck, Aanslag met de geldtelling. mmmmKÊsmmmaammm 'nurnmmtÊmmMKÊmÊBmtmÊËjmÊmmam j Bewoond door M,ne We Benoit Oegryse. j Voor alle inlichtingen zich te wenden I bij den Notaris Van ('ayzecle, j Rening helst. te Esschen en Eiken W cstvletcren, l»ij «ie l'ater», Voor inlichtingen zich te begeven tot den gebruiker Louis VANDÈNBILCKE Studie van den TE POPERINGHE. om 2 uren namiddag, in eene enkele zitting, te Poperinghe, ep de Groote Markt, ter estaininetA la Maison de Ville gehouden door den Heer Honoré Lemahieu, openbare verkooping van Stad S'operinghe. Koop 1. In de Noordstraat. Een zeer schoon RENTENIERSHUIS met stagie, verdere bouwgerieven en 1 are 76 centiaren grond en erve volgens kadaster sectie F iiumm. 709b, staande en gelegen te Poperinghe, in de Noordstraat, aldaar ge- teekend nummer 5. Laatst bewoond door wijlen M. Ilenri Lambrecht, thans onbewoond. 10e Mengelwerk van «DE POPERINGHENAAR waaronder verscheidene Harde Iepen en vele schoone Klemmers, r lli VLAM KR 11NGHE, J 'k Was laatst inden vreemde op reis. In in de Campagne van M. Jeanson en ter «den avond ga ik naar eene cinema-verto;- hofsteden gebruikt door de W® Antkeunis ning- waar men met veel lof van spreekt en M. Leo Déguffroi, langs den steenweg? Ik geloof dat ik het waarlijk gepast heb, jnaar Yper, bij 'den grooten I ravers van den: want op het programma staat: „Uilhet leven Iijzerweg. van het Belgisch Volk.In Vlaanderen.» Vergadering ter herberg Hel Kasteel-I Ik gevoel mij welgezind daar ik vermoed hof» altijd genaamd »de grooten travers.dat de zichten en gebeurtenissen die voor Langen tiid van betaling mits borg. mijne oogen zullen afgebeeld worden voorze- k.er voor mij Belg en Vlaming iets bijzonder aantrekkelijks zullen hebben. Eerste tooneel. Op het doek verschijnt een werkman, kloek gebouwd.Uit zijn zakken puilt al den eenen kant het blikken pullekenal den an il deren kant steekt het grauw zakjen waaruit j de vierurenboterham verdwenen is. 't Moet «Zaterdagnamiddag zijn voorzeker, want zie i hij staat zijn betaalde weekgeld te tellen. -Zoo doende slentert hij voort tot aan de deur i van i'Ami de l'Ouvrier, 't, herbergje links. I 't Is hem een stronkeisteen, dat ongeluk- I* kig trapje en hij kan hier niet voorbij alhoe wel hij zoowei weet dat het anders zou moeten ziin. Dat ziet men aan zijne onbera denheid. Hij is te weeg weg, maar keert weêi', en treedt de deur binnen j Ander tooneel. Daar is leven binnen in de herberg. De baas staat in den toog en de makkers die den binnenkomende met den naam van Cies begroeten, spelen op den biljard of met de kaarten en staan of zitten tc razen 1798) historisch tafereel uit de xviip eeuw, Studiën van de Notarissen MERKWEERÜiGE KOOPDAG van 2 tot 3 meters omtrek olmen, hollanders, populieren, klemmers, iepen, korren, abeelen, wilgen en esschen. ter hofstede en medegaande landen van den heer Thomas Butaye. Vergadering om 1 ure stipt nanoen ter hofstede Butaye nabij de Stavel-brug.. Ander tooneel. De vrouw van Cies is bezig met alles net te maken, geholpen door hare twee oudste kinderen die de vensters kuischen wijl moeder de kamervloer stopert. De kinderen zien vader aankomen in de verte, en verwittigen moeder. Deze laatste begint aanstonds te morren dat het een schand is, enz Zij kan liare gramschap niet verbergen en in het bijzijn van hare twee schamele kinderen (het derde, het kleinste licht te schreien in zijn wieg) begint het gekijf van verre aan, tusschen deze die best zouden moeten overeenkomen. De kinders worden door moeder binnen huis getrokkende deur toegeworpen en ge grendeld. Daar hebt ge 't spel! Grof gevloek en ge tier daar buiten; helle scheldwoorden, verwijtsels en gejank daar binnen. De geburen komen uit ten allen kante. Poef! paf! dan bokt hij met geweld tegen de deur maar deze weêrstaat. Woedend van gramschap beft hij de hand op naar het venster raam en slaat in liet glas. Zijn hand is gekwetst, maar razend stuwt hij midden de glasscherven door tot hij heelemaa! door kan. Daar ontrold een hart roerend schouwspel voor onze oogen. De vrouw wordt onder vreeselijk geroep afge- takkeldde kindertjes, die verlegen in een hoekje zijn gekropen krijgen, och arme, ook een pak slagen omdat zij zoo een leven hou den. In het huis worden alle meubels kort en klein geslagen tot dat een politiemuts verschijnt aan' 't gebroken raam. Door ge- buren geholpen kan de ordeman met veel moeite den woestaard stilleggen en ander tooneelnaar de wacht meèdoen ander tooneelwaar hij door een geneesheer moet verzorgd worden Ik was waarlijk paf geslegen. Ik, die altijd zoo fier was op den naam van Belg, van Vlaming, nu had ik moeten beschaamd zijn over deze edele namen. Is dat eene voor stelling uit het alledaagsch leven van het vlaamseh volk Ik moet met spijt bekennen dat de cinematograaf verder gezien had dan wij het wel gewoon zijn. Nochtans wij mo gen onze oogen toch niet sluiten voor de waarheid. Hoe wil men dan van maatschap pelijke werken spreken. Waar zal de werk man geld vinden voor zijne bijdrage in vak- vereeniging, in pensioengilde, in ziekenbeurs als hij zijne schoone daghuur verbrast en verdrinkt. Rn wat moet er van zulke huis houdens geworden? En van die kinderen Al wie het wel meent, zou moeten meè- werken om dien nationalen kanker te bestrij den. Het serum of redmiddel daartegen ligt in de ondersteuning der machtige matigheids beweging, die stillekens aan ontstaan is in Belgenland en in onze slad, bijzonderlijk in de scholen.de jongelingskring enhetcollege, niet onbekend is. een bloedige oorlog in de Balkanstaten onvermijdelijk. Maar zelfs die lusschenkomst is gevaarlijk, omdat men tot nu toe niet weet in welken zin zij zich zal uitoefenen. De toestand wordt dagelijks meer inge wikkeld en niemand kan voorzien hoe dit zal einde nemen. De Balkanstaten. Ziehier een beknopt overzicht van de be volking en de legermacht der verschillende Balkanstaten Europeesch Turkije6.200.000 inwo ners leger in vredestijd, 200,000 manschap pen op oorlogsvoet, 500,000. ■Bulgarië 4,300,000 inwoners leger in vredestijd, 57,800 manschappen op oorlogs voet, 300,000. Ser vië: 3,000,000 inwoners leger in vre destijd, 40,000 manschappen op oorlogs voet', 300,000. Montenegro 230,000 inwoners leger op oorlogsvoet, 50,000 Griekenland.2.700.000 inwoners leger in vredestijd, 25,000 manschappen op oor logsvoet, i25,000. De oorlog onvermijdelijk. De oorlog wordt als onvermijdelijk be schouwd, uit oorzaak der vastberaden hou ding van Bulgarië en zijne volstrekte over eenkomst met Servië en Griekenland. Geen enkel dezer drie lauden is van zin een veroveringskrijg aan to gaaner zal maar alleen oorlog gevoerd worden om de bulgaarsche, Servische en grieksche onder danen te verlossen, die sinds zoo lang zoo wreed en schandelijk dooi' de turken mis handeld worden. Vertrouwend in de voortreffelijkheid hun ner legers, vragen de verbondene balkaan- sche Staten aan de mogendheden van in den oorlog niet tusschen te komen. Zij oordee- len daarbij nog dat de turken niet lang den strijd zullen kunnen volhouden, uit hoofde vau het koud seizoen, dat hun zeer nadee- lig is. I)e verbondene landen hebben aan de ru- meescbe regeering, alsook aan al de vreem de kanselarijen eene verklaring gezonden waarbij zij bevestigen volstrekt geene aan winst van grondgebied te beoogen. Voor de 9e maal hield het hopverbond van SSnivrastschc Bloj». Middelb. Cult. Het bestrijden van het zwart of andere schadelijke insekten wordt met prachtige afbeeldingen der insekten aangetoond, alsook het inrichten en verbeteren der hopasten, enz. enz. Niets is er te kort voor wie eene grondige besludeering over hop en bewerking wil doen. De tentoongestelde stalen werden dees jaar door de staalnemers uit den spijker genomen, in het baaltje gedaan en medegebracht, zoo dat men dus zeker mag zijn dat de stalen genne bijzondere bereide kleine hoeveelheden zijn, maar dat al de hop van de landbouwers gelijkvormig is aan het staat door hem ten1 toongesteld. Verleden week gaven wij reeds uitslagen van eenige gemeenten hieronder geven wij de overige. In de gewestelijke tentoonstelling van Poperinghe, staat al de hop der gemeenten die een eere- of eersten prijs behaalt en al de hop van Poperinghe. Vervolg der uitslagen. Eerste Prijskamp Buvriiiselie Biop. Eerste Prijs Mouton Pieter, Verbeke Constant, Vandromme Al., Woesten, Le lieur Arthur, Van Eecke Theod., Danneels Wed., Woesten, Derycke Dés., Decat Ca- mille, Capelle Aloïs, Delva Kinders, Bertier Isidoor, Noppe Ed., Woesten, Cappelle Jer. Tweede PrijsVandenabeeie Henri, Car- doen Ch., Tailïieu J.-B., Ollivier Leo, Ver- meersch Aug., Vanexem Wed., Lelieur Emeric. Witte IBank. Tweede Prijs Verbeke Constant. ^L/otoïi. Eerste Prijskamp Witte Rank. Eereprijs Van Eecke G., 90 punten. Eerste PrijsDegryse II., Verbouwe Omer, Brutsaert Ed. Tweede Prijskamp lSuvt'ii)>«<'!i(' IBop. - Groote Cultuur. Eereprijs: 90 punten: Dequidt Aug., Vandenameele Fr. Eerste Prijs: Deheegher Ach., Cou- bronne Aimé, Eerw. Paters Trappisten, Lazeure Alexis. Tweede Prijs Demaeght Gaston. Derde Prijskamp I i Algouw eene pint gevraagd.. Wat ge- ter hofstedeken klapt,... wat naar den biljard geschouwd... Cyriel Vandenbroucke, weduwe Debyser j eindelijk naar ren kaartspel gevraagd en en Vanstechelman; niet drie maten rond een tafeltje geschoven... Vergadering Ier hofweide Vandenbroucke langs de Elzendammesstraat, wijk St Eloi, om 1 ure zeer juist namiddag. Gewone voorwaarden der streek en lijd van betaling mits goede borgstelling dóór al de hoopers. Alles betaalbaar ten kantoore van den Notaris De 4>rave. Tramstatiën Hoogstaede-Linde, Crombeke en Beveren. In twee teugjes is het eerste glas ledig en Cies doet, teeken naar den baas. Onder het spel wordt als uit verstrooidheid de eene pint na de andere uitgedronken. Het wezen van den drinkebroer begint te verwilderen: zijne oogen zwemmen... maar nog gebleven... voortgedronken. Eindelijk schijnt hij vol daan. Een groot deel van zijn pree wordt voor het gelag betaald, en met strooien beenen gaat onze kerel huiswaarts. ESEÖt» zijn gevallen en desniettemin al vuige laf aards zich hebben voortvluchtig gemaakt en ten tweede, tot de onmiddellijke aan houding van .tacobus Dominicus Torfs, jjden pastoor j priester en pastoor te Waldeghem, die ge-|en daar dé grijsaard niet Sprakeloos en met geheimzinnige kalmte dreef het eene einde dezer schaar naar de kleine zijdeur. Terwijl was Bruno bezig met tot vluchten aan te manen van zijne plaat Hendrik DOOR Zoolang het volk van Waldeghem niet zal geroepen worden om zijnen souvereinen will door de kiezing van een nieuwe muni- cipaliteit uit te drukken, zal ik, Simon- Brutus, ci-devant Simon Meidemans, hier weigerd heeft den eed van getrouwheid af'.wilde opstaan en verklaarde daar te willen te leggen, en daarom tot wegvoering naar het eiland Oleron is verwezen. Ik vorder iedereen der tegenwoordigen in naam der Republiek uit om tot volvoering der beve len mede te werken, zullende de nalatigen gestraft worden als hierboven is gezegd En nu. aan liet werk. en opgepast! het is niet om te lachen een Republikein lacht nooit 1 Gedurende het aflezen dezer bevelen was Bruno omtrent het Sint-Sebastiaans autaar in stilte bij elk der lotelingen en bij nog andere mannen rondgegaan, en had hun iets in het geheim gezegd Zij hadden zich mogetidhe- Turkije is nog in oorlog met Italië en van verscheidene kanten rijzen nieuwe erge moeilijkheden op. Macedonië en Albanië zijn in vollen op stand. Montenegro, Servië, Bulgarië en Griekenland maken zich ook oorlogvaardig en onder hen zouden zij willen het Euro peesch Turkije verdeelen. Maar, de groote europeesche den. die vroeger dachten elk een brok van het ottomansc.li rijk te nemen, zijn daar vol strekt niet toe genegen, omdat zij terecht vreezen dat die verschillende staten later onder malkander zouden vechten om zich nog meer en meer uit te breiden. Dan is er nog de kwestie van de Darda nelles waarvan Rusland den doorgang vrij zou willen hebben, om zijne vloot der Zwarte Zee ongehinderd in de Middellandsche Zee le laten komen. Er zijn nog eene menigte andere geschillen van politieken of ekono- mischen aard, die ook zouden moeten opge lost worden en waarover men het op verre na niet eens is. Wat er ook van zij. indien de mogendheden niet tusschenkomen, liet land van Poperidghe, op vrijdag 4n Octo ber, hare belangwekkendo tentoonstelling van deesjarige hop. De groote zaal van het Volkshuis, waar de tentoonstelling plaats heeft, levert een aangenaamuitzicht op, met al die groene kopjes die uit de zakken steker, en de planten, opschriften en gekleurde platen en teekenin- gen errond geschikt. In de zaal hangen verschillige opschriften; de eene zijn sprekende bewijzen van den grooten vooruitgang door de hoppeboeren sedert eenige jaren bekomen. Onder deze merken wij op In 1905Tentoonstelling van Luik, 20 eer oprijzen. In 1908 Zegepraal te Berlijn, onze hop krijgt haren ouden faam terug. In 1910Nationale prijskamp te Brus sel. groote eereprijs voor gemeenzame tento'onstelltng Andere moeten de planters als aanmoedi ging dienen en tot volharding aanzetten, zooals deze groote schijnt sterven, hief Bruno hem met geweld van den grond en rukte hem voort. Simon-Brutus, die vermoedde wat er geschiedde, ofschoon hij het niet kon zien, riep tot zijne soldaten Courez. courezau nom de la loi, arrêtez ces brigands(1) Maar vooraleer de soldaten het autaar konden bereiken, hadden de voorste boeren met besluit, doch stil en koel hunne borsten tegen de bajonetten gebracht, die de zijdeur versperden en, of desoblaten, die er buiten stonden verrast waren door zulke zonder linge koelbloedigheid, of niet tot het ver- Geen verbetering in de hopteelt tenzij door dc samenwerking. Verbetering in de bemesting. Bestrijding der ziekten. Verbetering in de aanleiding Verbetering in het plukken. Verbetei ing in het drogen. Verbetering in den handel. Andere nog dienen tot inlichting en be schrijven de besmetting het creosoleeren der kepers en persen. al de uitvoerende macht in mij alleen ver eenigen en wie mij als zendeling der Fran-bijna in eenen dichten hoop gesloten en) moorden dezer hinderlooze menschen kon- sche' Republiek weerstreeft, zal on middel ijk j zagen met strakken Hik en bevend naaiden besluitenzij weken een paar stappen worden gevangenen gestraft, volgens het j den pastoor, die nog voor het autaar ge-achteruit. De uitgang was open de dertig vonnis, dat het mij zal goeddunken over hem te vellen. En, kwame het te gebeuren, dat een soldaat der Republiek door iemand gewond en gedood wierd, men zou den dader en zijne medeplichtigen onmiddellijk door den kop schieten, en zijne woning tot "den grond toe afbranden. Ontliep hij onze rechtvaar dige wraak, zijne ouders, broeders of zusters, of wie hem naastbestaanden zijn, zullen voor hem verantwoordelijk blijven En, om te beginnen met betgeen mij wol uitdrukkelijk door de Centrale Admi nistratie is opgelegd, beveel ik, vooraleer iemand deze kerk verlate, dat er overge gaan worde tot de aanhouding ten eerste, van al de jonge lieden, die in de Conscriptie knield zat te bidden. Simon-Brutus, niets verroeren, keerde zich tot zijne mannen en hernieuwde zijne bevelen in de FraiiSchei taal. Hij gebood hun, onmiddellijk tot de aanhouding des priesters over te gaan. Eenige'soldaten verlieten de groote in gangspoort om zich tot het autaar te bege ven doch op dit oögenblik liet zich iets zonderlings bij het beeld van Sint-Se'oasti- aan bespeuren. Een veertigtal mannen met Bruno aan het hoofd, klommen langzaam de trappen des autaars op Zoo dicht waren zij in elkan der gesloien. dat het was alsof een ondoor dringbare muur voor het autaar weyd ge schoven. mannen stonden altemaal even zwijgend en in de kerk ziende stil op het kerkhof en sloten den verbaasden was er geen enkel levend wezen den ge- soldaten den toegang tot de zijdeur af Daar kwam Bruno eensklaps met pastoor van het autaar door de deur vlucht De soldaten op het kerkhof wisten dan wat. er gebeurde eenigen schoten op den vliedenden priester en op zijnen gezel anderen staken met de bajonetten onder de dorpelingen, doodden eenen jongeling en en wondden twee boeren. Maar met bliksemsnelheid was dit alles geschiei). en even ras had de menigte in de (1) Loopt, looptin naam der Wet, vangt die Brigands. Zoo noemden de Franschen eiken Belg die tegen hunne dwingelandij durfde opstaan.) kerk bespeurd, dat de zijdeur vrij gewor den was. Ken blij gejuich, een angstige vreugde kreet stond op in den tempel vrouwen, mannen, kinderen, het ijlde altemaal tn koortsachtige golving naar het autaar en stroomde als een vloed ter zijdeur uit. De soldaten, ja, Simcn-Brutus zelf, die op het hooren der geweerschoten was toegeloopen, werden onweerstaanbaar voortgestuwd door de menigte, die als blind en bewusteloos noch bedreigingen, noch wapenen scheen te achten of te vreezen. Welhaast meer in de kerk. Op het kerkhof stond Simon-Brutus met de pistool in de vuist te razen van spijt en woede en te dreigen, dat hij den korporaal, die bij de zijdeur had gestaan, door den kop zou schieten. In de verte zag men nog eenige vrouwen en kinderen vluchten de mannen waren reeds in de bosschen verdwenen. Insgelijks zag men eenen troep soldaten over- en wederloopen rondom het huis, dat niet verre van de kerk tegen een eiken schaarbosch stond. Zij zochten den pastoor, die met zijnen redder op deze plaats was verdwenen; Eindelijk, wanneer dit zoeken eenen lan gen tijd geduurd had, zond Simon een ander soldaat om zijne makkers terug te roepen. Zij brachten de kazuifel, de stool en het koorhemd van den pastoor maar den priester zeiven hadden zij niet ontdekt. De Overste dreigde nog met zijne pistool, stortte eenen vloed grove woorden tegen de schuldige soldaten uit en beklaagde bitter, dat de gelegenheid om den onbeëedigden Eereprijs 90 punten Brutsaert Ed. Eerste PrijsDemaeght Wed., Haute- keur H., Vancayseele Pieter, Huys-Merle- vede J., Degryse II.. Faes A., Bellynck Til. Verbouwe 0., Dejonghe G., Igodt E., Qua- ghebeur Cam., Outtier ÏL, Sohier H., Van dromme René, Cordonnier H., Van Eecke G. Vierde Prijskamp lisgvi'hisciie ISog». Kleine Cultuur. Eereprijs90 puntenKinget Benoit. Eerste Prijs Veyer Pieter, Carneriynck Ach., Plancqueel E., Demolder Jules, Per- soone L., Vandevelde C., Outtier A., Outtier Hon., Duverlie E., Rouseré R., Vanden- bruwaene H., Demolder A., Leuwers J., Parfet C. Tweede Prijs: Decrock K. Eerste Prijskamp Witte iBank. Eereprijs: 90 1/2 puntenLebbe Hector. Tweede Prijs Vandenberghe Isid.De- kervel Kinders. Tweede Prijskamp fSuveinsehe ÜSop. Groote Cultuur. Eereprijs 90 1/2 punten Lebbe Hector, Dereckx Ach. Eerste Prijs: 89 p.: Lelieur Em. 87 p. Quaghebeur R., Ruyssen René. 85 1/2 p. Quaghebeur-Debergh. 85 p. Lebbe Etienne. 84 p. Adriaen Jer. 83 1/2 p. Kestemarf Henri. 83 p. Dekervel Kinders. 82 1/2 p. Boeraeve Ch.Quaghebeur A. 82 p, Vancaeyseele H. 80 p. Debaene R. Tweede Prijs Dehaudt Aug. geestelijke en de gevluchte lotelingen te vangen, nu verloren was gegaan. Allengskens verminderde zijne gram schap. Eindelijk zeido hij Welaan, wij zullen zien, of gij door meer moed en waakzaamheid dit ongeluk zult herstellen. Vier mannen van goeden wil Men hale eene karre, een paar paar den. eenige vaten en zakken. Gaatdat de anderen mij volgen De aangewezen vier mannen gingen naar het dorp de anderen traden met den Overste ter kerke in. Een uur later stond er voor de groote poort des tempels een wagen met twee paarden de soldaten waren bozig met de remonstrantie, de kelken, de schotels, de kandelaren, tiet offerzilver en al wat metaal was en dienvolgens pene geldelijke waarde bad, in tonnen te stampen of in zakken te steken en het dus op den wagen te laden. Toen dit gedaan was, deed de Overste van het autaar eene waskaars langen en drukte op de groote poort en op de zijdeur twee zegels, waarboven hij zelf met een stuk wit krijt de volgende woorden schreef Leve de Fransche Republiek Op doodstraf verboden le openen. Hij smeet de kaars ten gronde en zeide tot zijne soldaten Men volge mij mot de karre wij gaan naar onze herberg en zul len wat rusten, oer wij wraak nemen over de domme vermetelheid dezer Brigands. Zij verlieten het kerkhof en doorkruisten een gedeelte van het dorp. eer zij de baan insloegen, die na:»r den molen leidde Op hunnen doorgang bespeurde zij geen enkel levend wezen het was alsof hun doodsch gevaarte door eenen onmeetbaren grafkuil voortdreef. II Tegen het vallen van den avond zat Si- mon-Brutus met een tiental zijner mannen in eene groote kamer der afspanning de Arend. De andere soldaten waren in de schuur gelegerd, en men kon hunne woeste liederen en hunne verwarde vreugdekreten hooren galmen van op den aardeweg. Voor de deur van de afspanning stapte er een heen en weder met het geweer in de arm zijn aangezicht was zeer rood, en hij zwijmelde zichtbaar op zijne beenen doch hij hield zich evenwel ernstig en stuursch, naar alle kanten met vele gebaren rond ziende, als vreesde hij eene verrassing. Er vertoonde zich op dit oogenblik een boer in de baan, die naar het dorp leidde. De schildwacht hield de gloeien ie oogen op den langzaam naderenden man gevestigd n bracht zijn geweer voor de borst, als wilde hij den haan overtrekken om vuur te geven De dorpeling, die onachtzaam naar de afspanning kwam, scheen in geen geval booze inzichten te kunnen voeden hij was oud en krom gebogen door den arbeid en stapte met zulke slepende beenen en zoo onverschillig daarheen, alsof hij niet hadde geweten wat er dien dag in Waldeghem was geschied. Qui vive schreeuwde de schildwacht hem too De oude man nam zijne mufs van het hoofd, boog zich vele malen en groette den soldaat met allerlei gebaren. Nadruk voorbeljcuden, (Wordt voortgezet.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1912 | | pagina 1