VOOR POPERINGHE OMSTREKEN, BE BOERENKRIJG HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCEN BLAD verschijnende den Zaterdag namiddag. Koopt uwe MEUBELS, Stoelen, Kindervoituren, Stoots, Gordijnen,Tapijten, In den Bazar, bij Sansen-Decorte, Poperinghe Goed WAAIGRAS zware BOOMEN Te Koopen uitterhand NIETS BUITENüflflDSCH NIEUttlS. Zondag 20October igi2. ANNONCEN No taris PERL, DRIE WOONHUIZEN A o taris S YOEN, worn Den drukregel 10 c. Herhaalde Annoncen volgens overeenkomst. Eerste Taps, Bollingen en öerbergkennisseM mits betaling van 25 c". Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. 5 Centiemen. INSCHRIJVINGSPRIJS Buiten grondgebied van Poperinghe Op grondgebied van Poperinghe Buitenland 4,60 fr De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen ééns onvergeld in het blad verschijnen. Uitgever, VALÈRE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Wekelijksche Almanak. October. Zon op, Zon ond. Notaris GASSIER S, Op Donderdag 31 October, Maandag baandag iB November 1912, Zeer Schoone Koopdag van Notaris EL GR A VE, Donderdag 31 October 1912 Toeslag van een 3 WOONHUIZEN 21 October 1912, 3 Partiën ZAAILAND Dinsdag 22 October 1912, 1798) Notaris BOUCQUEY, Dinsdag 29 October 1912, Op Donderdag 5 Dec. 1912, BOOMEN lï. NOTRËDAME, Voornaam WOONHUIS en groot AIf «B dienstig voor hop- en al anderen handel te Poperinghe, Yperstraat, tegen de Groote Markt. Waarom nog bietjes dooden? Overal 't zelfde. Het Davidsfonds te Poperinghe. si. worden ingelijfd 8e laar. N 47. POPERDIEHESilE Ret recht, annoncen oj artikels te weigeren is voorbehouden. 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. De Herbergiers hebben recht aan Kostelooze inlassching van twee Herbergfeesten. Bijzondere buiten stad 2,50 binnen stad 2,00 Herbergiers buiten stad 1,60 binnen stad 1,00 immaaaamaBmiS^ Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Laatste Kwartier. Nieuwe Maan. Eerste Kwartier. Volle Maan. 20 s. Donatianus. Sol. s. Joannes Kenti. 6 u. 15 m. 4 u. 40 m. 21 s. Ursula, Oscar, Celina. 6 17 4 38 22 s. Cordula, Elodia. 6 19 4 36 23 s. Severinus, Joannes-Capistranus. 6 21 4 34 24 s. Raphaël, Evergistus. 6 22 4 32 25 s. Crispinus. 6 24 4 30 26 s. Evaristus, Rogr.tianus. 6 25 4 28 Donderdag 3 October, ten 8 ure 48 minuten 's avonds. Donderdag 10 October, ten i ijre 41 minuten 's namiddags. Vrijdag 18 October, ten 2 ure 6 minuien 's morgens. Zaterdag 26 October, ten 2 ure 30 minuten 's morgens. Studie van den TE POPERINGHE. om 2 uren namiddag te Poperinghe, op de Groote Markt, ter es- tamiriet «A la MaisondeVille gehouden door den Heer Honoré Lemahieu, Definitieve Toewijzing van Slail l'operingtie. Koop 1. In de Noordstraat. Een zeer schoon RENTENIERSHUIS met stagie, verdere bouwgerieven en 1 are 76 centiaren grond en erve volgens kadaster sectie F numm. 709b, staande en gelegen te Poperinghe, in de Noordstraat, aldaar ge- teekend nummer 5. Laatst bewoond door wijlen M. Henri Lambrecht, thans onbewoond. Ingesteld 14.000 fr. Koop 2. Langs den steenweg naar Westvleleren tegen Stad. Een Nieuwgebouwd WOONHUIS, ten dienste van Bakkerij, met bakoven, peerdensfal, haugaard, verdere bouwgerieven en 1 are 70 centiaren grond en ervo volgens kadaster sectie C numm. 942r, staande en gelegen te Poperinghe, in den Peselhoek, langs den steenweg naar Westvleteren. Laatst bewoond door den'ver hooper Gustave Delaplace, thans ledig. Ingesteld 2.900 fr. Gewone voorwaarden. KANTOOR VAN DEN te Rousbrugge-Haringhe. Studiën van de Notarissen RONCK, teVeurne en PEEL, te Rousbrugge. om 1 ure zeer slipt namiddag, ter hofstede bewoond door fichie! Yerbrug- ghe, te Leysele-Molenken, aan de Tram statie, 167 KOOPElV Wilgen. Korren, Hollanders, Klemmers, Eiken, Esschen, en zuivere harde Olmen. Vele dezer boomen hebben meer dan 2 meters dikte. STUDIE VAN DEN te ohyverinchove. om S ure namiddag, TE BEVEREW ter herberg van Remi Top-Debaeker, groet 1 heet. 04 ar. 75 cent. gelegen TE BEVEREN nabij de dorpplaats en langst den ijzervaart-verdeeld in 2 koopen - met 'recht van samenvoeging. Laatst gebruikt door Charles Verdonck. Aanslag met de geld telling. ingesleli! 5.606 fr. 12e Men gel werk van DE POPERINGHENAAR Studiën van de Notarissen VAN ZANTV00RDE, te Gent en DE GRAVE, te Ghyverinchove. MERKWEERBIGE KOOPDAG van 266 koopen van 2 tot 3 meters omtrek olmen, Hollanders, populieren, klemmers, iepen, korren, abeelen, wilgen en esschen. TE BEVEREN EN GHYVERINCHOVE, op Maandag 28 October 1912 ter Hofstede en medegaande landen van den heer Thomas Butaye. Vergadering om 1 ure stipt nanoen ter hofstede Butaye nabij de Stavel-brug. Op Dinsdag 29 October 1912 ter hofstedeken Cyriel Vandenbroucke, weduwe Debyser en Vanstechelman; Vergadering ter hofweide Vandenbroucke langs de Elzendammesstraat, wijk St Eloi, om 1 ure zeer juist namiddag. Gewone voorioaarden der streek en tijd van betaling mits goede borgstelling door al de hoopers. Alles betaalbaar ten kantoore van denj Notaris Ik' Grave. Tramstatiën Hoogstaede-Linde, Crombeke en Beveren STUDIE VAN DEN Notaris Haghebaert, TE PROVEN. I. Instel, met gewin eener premie van 1)2 per o)o, op Woensdag 23 October 1912,| om 2 ure namiddag, ler herberg bewoond door M.'Alphons Neudt, te Pollinchove, (Tramstatie), van Geiseeste P0LL1NCM0VE, langs deVrijstraat, rechtover de hofstede Theophiel Fonleyne. EENIGE KOOP. EeDe schoone vierkante partij allerbest Zaailand, groot 1 hectare 75 aren 20 cen tiaren, bekend ten kadaster sectie A, num mers 220a en 221. Gebruikt door M. Theophiel Fonteyne, landbouwer te Pollinchove, mits 240 frs 's jaars, en de lasten, tot 1 October 4915. II. Uitterhand te koopen afzonderlijk of te zanten, in goeden slaat met 4 aren 63 cent. grond en hof, te Proven, Molenwalal verpacht bij de maand. Zich te wenden tot gezegden Notaris llttgliebneH. 0. om 3 ure slipt namiddag, in het Gemeentehuis te ROUSBRUGGE Openbare Verhooping van Magazijn en allerschoonste Bouwgronden, Zijnde de gebouwen, hovenierhof en aan- hoorigheden van de gewezen gendarmerie, staande en gelegen ter dorpplaats van Rous- brugge. Volgens plakbrieven in 8 koopen verdeeld.. Het kohier van lasien en de kadastrale plans zijn berustende ten kantoore van bo- vengenaamden Notaris PEEL, alwaar de liefhebbers alle inlichtingen kunnen beko men. Openbare Verkooping te Rousbrugge van TE STAVELE. om 3 ure namiddag, ter herberg - De Brikkerij bewoond door David, Croo, te Rousbrugge, zal den Notaris Gaston 8*ed, openbaarlijk verkoopen Gemeente STAVELE. 1° 61 Aren 90 cent. Zaailand, bekend sectie B, nummers 415a en 416a. 2° 54 Aren 87 cent Zaailand, bekend sectie B, nummer 407a.- 3° 30 Aren 10 cent. Zaailand, bekend sectie B, nummers 273 en 274. Gebruikt door Jules Derycke-Dever, mits 193 fr. 50 cent. 's jaars, boven de lasten. historisch tafereel üit de xviii" eeuw, IIcmlirSlA CONSCIENCE. Studie van den TE POPERINGHE. om 10 uren voormiddag ten sterfhnize van Mr Jules De Puydt, Gasthuisstraat, te POPERINGHE, Openbare Verkooping van Drie coulisse-tafels, tafel in acajou en an dere, kassen, secretaire in acajou, ledekanten met en zonder ressort, ijzeren bed, stoelen, zetels, schoone emailleerde cuisinière met waterbak, andere stoven, commoden, pos- teuren, beelden, vazen, reveillen, horlogien, gedoreerde pendule en candelabres, spiegels, quinquets, barometer, bloemvazen, vogel muiten, petrole-confort, strijkijzers, koperen kandelaars, boterpotten, koperen marmijten, ijzeren potten en pannen, mooren, tafelmes sen, en alle slach van keuken- tafel- en menagiegerief. Glas- gleisch- tin- en aardewerk. Groote en kleine wasch en andere kuipen, waschstaan en peerd, leeren, trappen, vitrienen. seulen, slijpsteen, enz. Grooten blaasbalg. Brandhout. ijdele fl esschen. De oudheden zullen openbaar verkocht worden den Dinsdag 5 November aan staande. Deze zijn na te zien den Maandag 4 November, van 10 lot 12 en van 2 tot 4 u Tijd van betaling mits borg. «■WBBWii—111111111 li1 in ii 'ii ni'iiiwaCTBnwkwwiJMapacMiiiiiwABHffiS-' KANTOOR VAN DEN TE LOO. om 1 ure stipt, OPENBARE VENDITIE VAN 145 koepen zware Populieren te LOO, wassende langs den steenweg van Loo naar Reninghe. Gewone voorwaarden Is liet £eloof!ijk dat men de ware suikerij der Trappisten Vincart kan verkrijgen aan 60 cent. de kilo? Zij is noch tans overal te verkrijgen aan dien prijs. Dépot, bij gebr. Delhaize A Moncarey-Sansen. Allen zagen hem met nieuwsgierigheid aan, doch niemand antwoordde. Het is de knecht zelf, dien ik meende gedood te hebben En ik beken u, Citoyens camarades, dat het mij verblijd heeft, te hooreri, dat hij er van genezen is want hij wa^onschuldig in de zaak. Het is geheel wat anders, eenen aanhanger der tirannen zijne verdiende straf te geven, dan eenen halfgekken sukkelaar den kop in te slaan. Zeker, zeker gij hebt gelijk, - bevestig den de anderen, een Republikein stort geen onschuldig bloed. - Zoo wij den verrezen kerel eene pint bier aanboden vroeg de korporaal. Ik zou hem willen zien. Ga en roep hem, - gebood de Overste. Hij zit alleen bij het vuur. - Een oogenblik daarna bracht de korpo raal de man bij den arm in de kamer. Jan, de oude knecht van den notaris, ging meer gebogen dan naar gewoonte, en hij hadde zich niet veel meer moeten buk ken, om met de handen tot beneden zijne knieën te reiken. Hij scheen in het geheel niet benauwd en glimlachte zoo helder, is meer aan te bevelen tegen Bloedsgebrek, Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting en alle Ziekten door overlast veroorzaakt, dan de VERSTERKENDE PILLEN. Prijs 3,00 fr. de doos van 100. Algemeen depót: Apotheek, A. M0NTEYNE, O I» V O E G E II s Groote Markt. 18. POPERINGHE. Bewoond door Mme We Benoit Degryse. Voor alle inlichtingen zich te wenden bij den Notaris Van Cayzcele, te Rening helst. Met eene zekere vrees was het dat ik uit ons maandblad eene bladzijde knipte om die hier te laten over drukken. Er is immers spraak van bietjes. Ja, nauwelijks spreekt men dat woord uit of sommige lieden voelen zich reeds gebeten stralen willen ze zeg gen) door 't arme diertje En zoo komt dat alwie geen bieteier is, maar vlakaf de bie tjes haat. Welnu om dien haat te koelen raad ik die lieden aan de volgende reken te lezen. Ik zelf heb ze niet geschreven maar ze komen uit de pen van een bevoegd man. Wat goe wille dus. Gebruik van HONIG als VOEDSEL. Honig is een natuurlijk levend voedsel, gezond err kin >k hij- wordt zonder tus- schenkomst van speeksel of maagvertering rechtstreeks door deu lever aangeëigend om ontniddelijk in bloed te veranderen. Hij ver sterkt en verwarmt het lichaam en zuivert het bloed. Honig kan door de ware suiker niet ver vangen worden de suiker, door listige scheikundige werkingen uit de beetwortels getrokken, is een dood voedseleen voed sel dat veel te hitsig is en waarvan de mensch geen misbruik maken mag, wil hij zich niet blootstellen aan suikerziekte (diabète), dewelke van jaar tot jaar ver meerdert in getal, naarmate hij zich te veel door een valsch gedacht of door hedendaag- schen praal misleid, van ware suiker be dienen wil. 't Gebruik van honig als levend voedsel is zeer aan te raden bij de kinderen en ook als behoedmiddel tegen verscheidene onpasse lijkheden. Vele lekkere spijzen, met honig bereid, zijn door de keukenmeiden te weinig bekend. Gebruik van HONIG als Geneesmiddel. Honig is niet alleen bij gezonde lieden aan te raden. Hij is ook hoogst nuttig bij zieke menschen, door zijne ontsmettende, ver zachtende en tevens versterkende hoeda nigheden. Hij is uiterst gedienstig bij zenuw- en borstlijders, welke hij altijd verlicht in hun ne pijnlijke kwellingen. Nergens komt hij beter te pas dan bij rnaagzieke menschen, waar hij de spijsvertering bevordert. Daar waar de hitsige suiker niet vertereD wil, gebruikt men zeem. Door het mierzuur dat de honig bevat, is deze zeer aan te prijzen in zinkingspijn der gewrichten en bij jichtlijders (rhumatis- raus op voorwaarde nochtans van in zijn gebruik te volharden. Iedereen is bekend met de groote waarde van den honig in verkoudheden, keelziekten en zinkingen, en bijzonderlijk nog in de maag- en darmontstekingen der kleine kin- ders, alwaar hij wonderen verricht. In slependen en weerspanigen buikloop kau hij niet gemist worden. Naar Doctor C. D. M., A. En nu nog eene korte raadgeving. Op het aandringen van eenen liefhebber nadert gij de biehalle. Wees bedaard, zegt hij u, zij zullen u gerust laten. Maar nau welijks komt een bietje rond u Vliegen of 't is een spel van d'andere wereld en daar... gij zijt er aan. Dan seffens is het besluit Ziet gij wel dat ze altijd stralen Goede God maar laat het zitteD. Na eene poos zal het heengaan (u zoo de gelegenheid gegeven hebbende de verduldigheid te oefenen). Dat is wat anders, niet waar, dan stralen Goedhertige lieden, leert naderbij het biet je kennen en evenals ik zult gij het bemin nen en bewonderen. Tot later. Estius. alshof hij deze menschen sedert lang kende. Onderwijl hield hij zijne muts in de hand en boog en groette overvloedig naar alle kan tten, zeggende I Goeden dag, Simon Meulemans. Wat zijt gij schoon 1 Blij. dat ge gezond zijt en dat ik u wederzie. Goeden dag, soldaten, altemaal Simon-Brutus en zijne makkers schoten in eenen langen lach. Intusschen nam de knecht eenen stoel, zette zich neder, trok eens aan zijn pijpken en sprak Met uw oorlof, Simon Yan zitten heb ik zooveel als van staan. Wat is er van uwe beliefte Hij ziet er nog dommer uit dan de ande ren, morde een soldaat, maar toch, hij is een goede duivel. Laat mij hem aanspreken, zeide de Overste, - ik moet hem iets vragen... Jan, nader eens wat tot mij. Zoo, zoo, het is dicht genoeg Gij zijt zeker oneindig boos op mij geweest - In het eerst, Simon, ja, zoo nog al; maar zoo haast ik genezen was, heb ik ge zegd dat komt van het straffe bier uit de Leeuw, en ik heb het vergeten. Een kwade slag is gauw gegeven en hoe oud ik ben of niet, ik zie somwijlen ook al eens wat diep in de kan. Een paard kan naar de herberg niet gaan, het is een menschelijk gebrek. Wat zegt hij dan, dat u zoo lacnen doet, Citoyen Commissaire vroeg een sergeant - Ah. ah, - antwoordde Simon, - hij be weert. dat de paarden niet naar de herberg gaan - Indien hij zestig jaar geleefd heeft om die uitvinding te doen. dan wensch ik hem geluk spotte de sergeant. Laat mij met hem spreken, viel Simon- Wordt er een huis gebouwd, bijna altijd dient het voor herberg al wat er trouwt, houdt Estaminet 't Is de drinker niet die de herberg maakt, maar wel de herberg die den drinker vormt, 't Is eene bestendige bekoring, zoo moeilijk om overwinnen dat ze om zoo te zeggen onweerstaanbaar is. Eene boodschap bij den gebeur is eene gelegenheid om te drinken. Men gaat bijna geen enkel huis meer in, of de flesch komt voor de pinnen. De reden Wel, 't is er herberg. Bijna al de huismoeders zijn bazinnen En ziet er de schoone vruchten van 1 De herbergplaats is veeltijds ook de plaats van 't huishouden. Daar is de gansche familie, daar zijn grooten en kleinen, zieken en ge zonden. De kinaeren spelen er, de dochter zit er te naaien, de schoolknapen maken er hun huiswerk en de voerman zit er, met 't glas in de bevende hand, te vloeken en 'te sakkeren naast de wieg van den zuigeling. Vele herbergen zijn scholen van zeden bederf. De bazin moet veel door de vingeren zien, en ooz en oor afkeeren, wil zij hare klanten blijven houden. Vloeken en godslasterin gen, vuile klap, dat alles moet ze uit dron- kemansmond hooren. Heeft ze eene dochter van 16 tot 25jaar 1 Dat is in vele plaatsen eerste klas opge pronkt op zijn stadsch, gaat ze rond met de glazen op de schotel, lachend en gichelend wanneer ze blozen moet... Dat is 't pensionaat voor die ongelukkige vuile liederen en klap, vloeken tot midder nacht, en erover... En dat onder de oogen van moeder Maar er wordt getapt en geschonken... Dat is het bijzonderste... Waar blijft, zoo hoor ik den lezer vragen, de wet op de openbaren dronkenschap Oh ze wordt zelfs al niet meer aange plakt De wet is om zeep, maar de dronken schap blijft. De baas heeft er zijne stoof mee aangestoken de vochtigheid bad bet papier van den muur doen vallen, 't papier dat. zatte Jan toch al half afgetrokken had onder 't handgeklap zijner drinkebroers. En dan komt er geen ander meer op. Verleden week hebben wij een woord ge- zeid over de inrichting, het ledental bij de ll,000j, het doel van het Davidsfonds. Door welke middelen werkt nu die instel ling mede aan de ontwikkeling van ons volk. Het Davidsfonds verspreidt goede boeken. Tot hiertoe heeft het er 179 uitgegeven. Tegen vijf frank 'sjaars ontvangen deleden elk jaar'ten minste vijf schoone, leerrijke, aangename boekwerken die eene handels waarde hebben van twaalf tot vijftien frank. Wie daarbij nog muziekant is en liefhebber van mooie kunstliederen kan. tegen een frank, jaarlijks zes en dertig bladzijden (groot formaat) liederen bekomen. Waar er een zeker getal leden samen inschrijven kan men die liederen bekomen tegen den spotprijs van 50 centiemen. Elke vlaming die boeken leest weet dat de schoonste welke hij ooit ter hand kreeg de eerste uitgaven waren van het Davids fonds. De tijd van de schoone boeken is nu weer aangebroken en de laatste nummers moeten geenszins onderdoen voor de boeiend ste welke ooit verschenen zijn. In 1911 ontvingen de leden 1/ Op welk gezag door Busson. In twee lijvige boek- deelen zet de schrijver uiteen hoe een ver dwaalde ziel den weg vindt naar het licht; het werk is even aangrijpend en pakkend als troostend om lezen. 2/ Handelingen van het Congres van het Davidsfonds gehouden te St Nikolaas. Daaruit valt te leeren hoe het nieuw bestuur in het oude Davidsfonds jong bloed heeft gegoten zoodanig dat het nu weerom heel frisch en levenskrachtig is. 3/ Jan Bouchery Nieuwe Rijken 't Is eene reeks tafereelen uit het stadsleven, scherp waargenomen en keurig afgeschetst. 4/ Het.jaarboek voor 1912maar niet een jaarboek van den ouden stempel zulle Niet oen jaarboek dat men zonder open te snijden in zijn boekerij wegstopt, 't Is een verzameling van allerlei wetenswaardighe den, van verschillende degelijke en weldoor dachte kronieken over vlaamsche beweging, maatschappelijke aangelegenheden, letter kunde, wetgeving, wereldgebeurtenissen enz., enz. Een leerrijk werk van 500 bi., net een vlaamsche Hachette. En hoe kan het Davidsfonds dat allemaal geven tegen dien prijs Omdat het zooveel leden telt en dat het zeker is dat het met de drie 'vierden eener oplage niet zal blijven zitten. Daarbij het Davidsfonds is er niet op uit om munte te slaan. En daarmee is het nog niet uit. Van de 5 fr. door ieder lid betaald blyft er 1,25 fr. in de kas van de plaatselijke in richting. Daarmee verricht het plaatselijke Davidsfonds zijn werk. Dit werk verschilt van stad tot stad, van dorp tot dorp. Ziet hier wat er in die afdeelingen al ingericht wordt Voordrachten; soms tot 12in een jaar; Liederavonden Studiebonden Lessen over geloofsverdediging Allerhande lessen in verstandhouding met de katli. vlaamsche Hoogeschooluitbreiding van Antwerpen bijv. over geneeskundige, geschiedkundige onderwerpen Boekerijen ten gerieve van iedereen enz., enz. Men mag niet vergeten dat de kas van het Hoofdbestuur er milde tusschenkomt daar waar de afdeeling goed werkt. Aan de vrouwen herinneren wij dat daar, waar geen bijzondere afdeeling tot stand kwam voor hen alleen, de eerste plaatsen in elke vergadering voor lien voorbehouden blijven. Naar men beweert wordt alhier katholieke vrouwenbeweging gewenscht. 't Is de eerste stap. De toekomende week zullen wij onderzoe ken waarom wij van meening zijn dat er te Poperinghe een Davidsfonds kan bloeien. En wat denkt men er van te Westoutre, te Reninghelst, te Rousbrugge en teWatou? «Vlaamsche herten van Watou doet gij mede i Toetredingen van buiten 't kanton zijn even welkom. Brutus in. ik verzoek u, dat gij mij niet stoort. Hij zal mij misschien dingen ver openbaren, die ons nuttig kunnen zijn... Jan, woont gij nog bij den notaris Ja zeker, Simon waar zou ik anders wonen P Ik ben te oud en te stijf om nog veel te werken. En hoe is het met Bruno Hij is in de Conscriptie gevallen, niet waar P De knecht knikte bevestigend. En hij is zeker gevlucht Hetzelfde antwoord volgde op deze vraag. Waar is hij nu Ja. dit weet zijn vader zelf niethij is op den loop gegaan met den pastoor. De schaapherder van pachter Klaas heeft mij gezegd, dat hij hen door de waterbaan heeft zien rijden in eene koets met twee paarden, zoo snel, dat het water tot over den boord van den beemd sprong Dit nieuws beviel den Overste nieteene spijtige siddering liep hem over het lichaam, en hij sprak met bitsigheid tot zijne gezel len Ziet gij wel De pastoor en de Overste dezer Brigands zijn in een rijtuig wegge vlucht. Wij zullen morgen wel te zoeken hebben de vogels zijn gaan vliegen het nest is ledig. Korporaal Horace, dat is het gevolg uwer onvoorzichtigheid. Simon Biutus bleef een oogenblik voor zich zien en stuurde dan weder het woord tot den knecht, die immer voortging met het rooken zijner pijp. Hoe is het nrnt Genoveva Schoon als een beeld, Simon Wat aar dig en wat trotsch maar een parel van eene vrouw. Is zij nog niet getrouwd Zij moest binnen vijf weken trouwen het contract is geteekend. maar dit huwelijk hangt nu aan den nagel, totdat gij lieden van hier vertrekt. En met. wien zal ze trouwen Hoor, welke vraag Dit weet gij im mers zoo goed als ik Met wien zou ze an ders trouwen dan met mijn jongen meester, met Bruno of ten ware, dat gy er weder wildet tusschenkomen Onderwijl had Simon-Brutus het hoofd in diepe gepeinzen laten zinkenhij scheen ontroerd en verstrooid. En gij zegt, dat zij nog schoon is, als toen ik in het dorp was Schooner, veel schoonertoen was zij een kind nu is zij eene vrouw als eene ko ningin. Een zonderling gevoel welde op in Simons hartallerlei zoete herinneringen van vroe gere dagen vlogen hem door het hoofd hij was diep ontsteld en wreef zich met de hand over het voorhoofd, als om de beelden te verjagen, die hem bestormden, en den harts tocht te dempen, die in hem ontgloeide Hij schudde eensklaps het hoofd en, bitter glimlachend, greep hij zijne pint aan, reik te ze tot den knecht en sprak Daar, drink dat het u wel bekome Vrienden, op onze gezondheid eenparig- lijk zeide de knecht en dronk een gedeelte van het bier, waarna hij de pint weder ne derzette, en, onder het trekken van zonder linge gezichten, gansch geheimzinnig tot den Overste zeide Boeh Simon, jongen, daar is jenever in het bier Het is zooveel te sterker. Jan. Drink maar, het kan geen kwaad. Ga nu weder naar binnen en zeg, dat men u eenen pot voor mijne rekening geve. «Braaf, Simon, ik dank u, zeide de knecht, terwijl hij met dezelfde veelvuldige groetenissen de kamer verliet. Simon-Brutus, alsof eene lastige bekom mernis hem vervolgde, sloeg met zijne pint op de tafel, sprong recht en riep De boer heeft gelijk dit bier is een hondendrank het brandt mij in de keel als vuur. Wijn wil ik hebben, al kwam hij uit de hel 1 In der waarheid, antwoordde de ser geant maar hoe er aan geraakt Op de pastorij is niets te vinden de boeren hebben er alles uitgehaald, onze waard zegt, dat hij geenen wijn heeft... maar ik zal hem mor gen wel ergens uit den grond opgraven Er is wijn genoeg te vinden, viel de Overste in, maar men zou hem in het dorp moeten halen, bij lieden, die met eenen bon of eene requisitie den spot zullen drijven, als er geene sabels nevens blinken. Wij zijn te vermoeid, en het is te laat Laat mij eens begaan, riep korporaal Horace, de waard geve mij eene mande, en zoo ik ze niet vol flessehen terugbreng, zeg dan, dat ik sedert dezen morgen in eenen ezel veranderd ben of dat het mij in de hersen verkeerd loopt. Citoyen Commis saire, hoeveel flessehen kan een man als ik wel dragen Twintig zou genoeg zijn. Welnu, maak eenen bon voor twintig flessehen. Simon-Brutus vatte de pen en schreef het gevraagde bevel. De korporaal stond op om zijnen sabel te langen, doch hij zwijmelde of trapte mis, want hij viel mét den elleboog op de tafel. Ah qa, Citoyen Horace, lachte de ser geant, het schijnt dat de hondendrank u De koningin van Zweden is erg ziek. Te Lens werd eene winkelierster, Mad. Dreumont, zaterdag rond den avond in haar winkel vermoord gevonden. De testamentuitvoeders van kolonel Astor, die omkwam in de ramp van den Titanichebben aan den fiscus 3.150.000 dollars rechten betaald. Het totaal bedrag der erfenis beloopt 80 miljoen dollars. Woensdag morgen is te Duinkerke een gebouw van 5000 vierkante meters, inhou dend nitraten en pulp, afgebrand. De schade beloopt een miljoen. zwaar in de beenen begint te wegen Wat ge meentantwoordde de korpo raal, zijne lange knevels opstrijkende, die vervloekte stoelen schijnen het met de Re- publiekeinen ook niet te houden zij steken hunne pooten zoo wijd uit, dat ik er bijna den hals over breek... maar ik denk er aan, hoe zal ik het huis vinden, waar de wijn te krijgen is P Ziehier, sprak Simon-Brutus, het ge schreven bevel hem overhandigende, het is bij den notaris. Ik zal u eenen leidsman geven, den eigen knecht van den notaris. Hij ging tot de deur riep den ouden man bij zijnen naam en vroeg hem, zoohaast hij in de kamer trad Jan, uw meester heeft immers veel wijn in zijnen kelder Ik weet het niet goed, Simon maar ik geloof het toch. Wilt gij de Republiek eenen dienst be wijzen Waarom niet Zoowel aan de Repu bliek als aan iemand anders. Breng deze korporaal naar het dorp, in het huis van uwen meester hij gaat er om twintig flessehen wijn te halen. De knecht sidderde bij dit bevel en scheen gansch veslagen. Vreest gij, dat de notaris den wijn zal weigeren Ach, neen, antwoordde de knecht, nog gansch ontsteld, maar, Simon, de ka meraad daar, dien ik leiden moet, hij ziet er zoo wreed uit... Hij zal u geen kwaad doen het is een brave kerel. In Gods naam dan. Nadruk voorbehouden. (Wordt voortgezet,)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1912 | | pagina 1